eiüvhdeii-iiieuws Informatiedag Alpha-cursus OLIEBOLLEN VERKOPING ^IIHiSiiiiiiKHliiWliAi ::i||ii!^p|^|ffl:;^J|i|g ll||ii|iiil^iiiiiiBiH|^^ 3e Blad VRUDAG 31 OKTOBER 1997 No. 6650 Dinsdag 7 oktobér:}i;'i^k§ai^ Op bezoek in het bejaardentehuis. Op de achtergrond v.l.n.r. R. Zoomers, 't burg. Sleurink en weth. Tiggelman. verandering in de lucht. Deze dag staat een bezoek aan het concentratiekamp Majdanek bij LubHn op het programma. Deze stad ligt ongeveer een uur rijden ten noordwesten van Chelm. Als we aan het eind van de morgen het kamp binnenlopen, wordt er al spoedig nauwelijks meer gepraat. Een beklemmende stilte hangt om ons heen. Hier hebben duizenden het leven gelaten, verzwolgen door de Duitse moordmachine. Met de bouw van het kamp werd in 1941 begoimen. Men had grootse plannen. De bouwplannen zijn echter nooit helemaal voltooid. De barakken die er neergezet werden boden per stuk aan 500 mensen plaats. Men sliep drie hoog in dunne kleding, 's Zomers gekweld door de hitte en 's winters door de ijzige koude. In Majdanek werden in de tweede helft van 1942 barakken met de beruchte gaskamers gebouwd. Van de binnenkomende transporten ging 25 tot 30 het kamp in, de anderen verdwenen in de gaskamers. Deze mensen moesten zogenaamd een desinfectiebehandeling ondergaan. Nadat de haren waren afgeknipt ging men naakt massaal onder een koude douche van enkele minuten. CHELM - De laatste dagen van het bezoek van de Middelharnisse delegatie aan Chelm, waren als de laatste loodjes, die steeds zwaarder gingen wegen. Het programma was zo overvol, dat we de hele week van het een naar het ander gingen. We werden overspoeld met massa's aan informatie, zodat het ons soms duizelde. Niemand van ons had echter deze vermoeiende, maar indrukwekkende week willen missen! De vriendschap die we ervoeren van de Chelmse bestuurders en andere inwoners van de stad, was hartverwarmend. Donderdag breekt een hele drukke dag aan. Allereerst bezoeken we een dagverblijf voor geestelijk gehandicapten. Dit gebouw werd februari jl. in gebruik genomen. Een twintig personen met leeftijden variërend van 19-41 jaar, krijgen hier dagelijks bezigheidstherapie. Het is geen groot gebouw, maar voor deze groep prima geschikt. Het dagverblijf voorziet in een behoefte. Voorheen sleten deze gehandicapten na een speciale school bezocht te hebben, hun leven doelloos thuis. Voor hen heeft het leven door de komst van dit dagverblijf meer fleur gekregen. De sociale dienst heeft helaas geen vervoer ter beschikking, zodat ouders of verzorgers met het openbaar vervoer de gehandicapten moeten brengen en halen. Nadat we het gebouw bezichtigd hebben, smullen we van het door de pupillen zelf gemaakte gebak met een bakje kawa (koffie) en rijden daarna naar een tehuis, waar bejaarden en geestelijk gehandicapten verzorgd worden. Erbarmelijk De sociale dienst van de provincie Chelmskie heeft de bejaardenhuizen, verpleeghuizen, thuiszorg, de dagverblijven en de bijstand onder haar beheer. In de bejaarden/verpleeghuizen zijn 900 mensen gehuisvest. Een bejaarde komt alleen in aanmerking voor opname, als er geen familie is die hem of haar kan verzorgen. De bejaarden mogen sinds kort eigen spulletjes meenemen, maar moeten dikwijls wel de kamer met een ander delen. Van de thuiszorg maken een 1200 personen gebruik. De provincie kent 17.000 werklozen op een inwoneraantal van 250.000. De hoogte van de uitkering is afhankelijk van de persoonlijke omstandigheden. Men ontvangt een redelijke uitkering gedurende 2 tot 6 maanden, daarna valt men terug op het minimum. Dit ligt ongeveer op 1/3 van de gemiddelde kosten van levensonderhoud; bittere armoede dus. Nadat we door de directeur van de sociale dienst wat algemene inlichtingen hebben gekregen, bezichtigen we het huis. Het leed dat we aanschouwen is met geen pen te omschrijven. Op kleine kamers liggen, hangen of zitten de geestelijk gehandicapten. Meestal staan er 6 bedden op een kamer, die dan daarmee ook werkelijk helemaal vol staat. Het gebouw is oud en maakt op ons een naargeestige indruk. Bovendien ruikt het hier en daar zeer onaangenaam. De gehandicapten krijgen wel veel therapie, dikwijls in de vorm van dansen. De afdeling bejaarden ziet er keurig uit. Wel zijn de gangen en de kamers oud, maar ze zijn dikwijls smaakvol ingericht. Toch maken we ook hier weer de vergelijking met het Nederland van een jaar of 40 geleden. Terecht wordt echter door de directeur van de sociale dienst opgemerkt, dat zowel de gehandicapten als de bejaarden het in een thuissituatie véél minder zouden hebben dan nu ze in een tehuis ondergebracht zijn. De mensen worden verzorgd, ontvangen eten, krijgen zo nodig therapie en ontvangen medische verzorging. Gebrek aan financiën blokkeert veelal de vaak noodzakelijke renovatie van de tehuizen. Ook het onderhoud schiet er nogal eens bij in. De directeur waardeert het dat, ondanks dat het verplegend personeel eigenlijk onderbetaald wordt, de instellingen er schoon en netjes uit zien en dat de bewoners niet te kort worden gedaan. Het gebouw waar we op dit moment zijn, staat op de nominatie om volgend jaar gerenoveerd te worden. Een wereld van verschil is het bezoek aan het tehuis voor -voornamelijk- zwaar gehandicapte jongens in Krasnystaw, een 30 kilometer ten zuidwesten van Chelm. In dit gebouw leven 134 gehandicapte jongens vanuit heel Polen. Wanneer men als jongen of zelfs als baby in het tehuis wordt opgenomen, is dat meestal voor het leven. Vandaar dat de leeftijd varieert van O tot 49 jaar. Het gebouw werd dertig jaar geleden reeds als inrichting voor geestelijk gehandicapten in gebruik genomen. Door de jaren heen is het met geld van de overheid uitgebreid en verschillende malen gerenoveerd. De laatste renovatie is nog maar kort geleden. Het ziet er piekfijn en hedendaags uit. Wat een verschil met de gebouwen waar we tot nu toe geweest zijn. Frisse kleuren, gesausde wanden, linoleum op de vloer...., kortom een gebouw dat aan alle eisen van deze tijd voldoet. Voor ons een vrij normaal begrip, voor velen in Polen een droom. De pupillen zijn verdeeld in afdelingen naar de zwaarte van handicap en naar leeftijd. Ze slapen met 5 personen op één kamer. In het hele gebouw zijn gemeenschapsruimtes, waar begeleiders de pupillen bezig houden met muziek, tekenen, knutselen en allerlei andere bezigheidstherapieën. Om het huis heen is een groot terrein, waar men kan wandelen. Zelfs paardrijden behoort tot de mogelijkheden. Het verzorgend personeel draagt er zorg voor dat alles en iedereen er netjes uitziet. De hygiëne staat hoog in het vaandel. Zieke pupillen worden in principe in het tehuis verzorgd. Men heeft daarvoor een eigen medische staf. Slechts in noodgevallen gaan ze naar ziekenhuizen in de omgeving. In de restaurantafdeling krijgen we tot slot een heerlijk diner aangeboden. We zijn er hard aan toe. Het was een lange en zware dag. Vroeg in de avond zijn we weer terug bij ons hotel. Deze avond gebruiken verschillenden uit de delegatie om een bezoek te brengen aan Poolse gezinnen waar men via de stichting Flakkeese Hulpgoederen Polen mee in contact is gekomen. Huiveringwekkend Vrijdagmorgen voelt het voor het eerst van de week behoorlijk fris aan. De zon schijnt nog, maar er zit kennelijk Cemeentewapen van Chelm Het kinderkoor zong als jonge lijsters, prachtigl Vervolgens moesten ze naar het naastgelegen vertrek. Als de laatste binnen was ging de deur achter hen dicht. Niemand zag ooit het daglicht meer. Veelal werden de mensen vergast met Zyklon B, dit duurde 10 minuten. Was dit gas niet voorhanden dan gebruikte men koolmonoxyde. Dan duurde het 40 minuten voor de dood intrad. De gaskamers staan er nog zoals ze ooit waren. Ook een deel van de barakken en het crematorium is nog intact gebleven. De wachttorens en de prikkeldraadversperringen doen ons de huiveringen over het lijf lopen. Iets voelen we aan van het ontzaglijke leed dat hier is geleden. Een gids leidt ons door de gaskamers en enkele barakken die ingericht zijn als expositieruimte. Hij vertelt ons dat van de 300.000 mensen die Majdanek zijn binnengekomen, er 235.000 in het kamp zijn omgekomen door ziektes, honger of in de gaskamers. Bijna de helft hiervan waren joden. De anderen waren hoofdzakelijk Polen en Sovjets. Van de overige 65000 personen werden de meesten gedeporteerd naar andere kampen. Slechts een zeer gering aantal wist te ontsnappen. De Duitsers konden alles van de gevangen gebruiken. Niets werd er weggegooid. Kilo's haar, schoeisel, kleding, enz. werd verzameld en hergebruikt. Alles werd stipt genoteerdDuitse gründlichkeit. In de expositie zijn daar nog documenten van te zien. Door het naderende front evacueerden de Duitsers in de loop van 1944 het kamp. Op 22 juli van dat jaar bevrijdde het Rode leger de overgebleven gevangenen. Diep onder de indruk nemen we in het begin van de middag weer plaats in de bus. We hebben beelden gezien die we niet licht meer zullen vergeten. Als we gaan rijden blijft het nog lange tijd stilAlleen het geronk van de motor is te horen. Kinderkoor Majdanek ligt nabij de buitenwijken van Lublin. In de stad zullen we wat eten. Daar er nog even tijd is, wordt van de gelegenheid gebruik gemaakt het centrum te bekijken. In tegenstelling tot Chelm zijn hier veel meer winkels te vinden. Ook zien de straten er iets beter en verzorgder uit. In een kelderrestaurant nuttigen we later de middagmaaltijd, om daarna weer naar het hotel terug te keren. Rond vijf uur arriveren we daar en tegen zessen zitten we al weer in het busje, wat ons naar een sociaal/cultureel centrum in Chelm brengt. Na schooltijd worden hier kinderen bezig gehouden met tekenen, linoleumsnijden, weven, borduren, muziek, etc. Het centrum wordt door een 900 kinderen bezocht. Hoogtepunt is wel het optreden van de jongste kinderen van het koor. We nemen plaats op de stoelen in de oefenruimte. Het koor heeft een goede reputatie, zelfs in het buitenland. In een kleine twintig minuten laat men een deel van het repertoire horen. We genieten. Zonder begeleiding zingen ze met volle overgave, als een koppel jonge lijsters. En zuiver dat het klinkt 's Avonds is er in ons hotel een afscheidsdiner met een aantal bestuurders van de gemeente Chelm. Er hangt een wat bedrukte stemming. Iedereen is doodmoe van alle indrukken van de hele week, maar zeker ook van het beleefde op deze vrijdag. Ook het naderende afscheid zal er zonder meer wat debet aan zijn geweest. We zijn zo goed ontvangen en er heerst zo'n enorm vriendschappelijke sfeer, dat het niet mee zal vallen morgen afscheid van de Chelmse vrienden te nemen. Al betrekkelijk vroeg zoeken we onze kamers op. De koffers moeten ingepakt worden. Rond het middernachtelijk uur rollen we in ons bed, denkend te kunnen slapen. Dat lukt vooreerst echter nog niet. Fragmenten uit de hele week tollen door ons hoofd. Pas half de nacht vallen we in slaap. Afscheid Zaterdagmorgen is het vroeg appèl. Even zeven uur zitten we aan het ontbijt. Daarna laden we de koffers in het busje en maken ons klaar voor vertrek. Enkele personen komen ons nog uitzwaaien, waaronder Jan Haranczyk -de Duitse tolk die dikwijls voor ons van het Pools in het Duits vertaalde en daarmede de taak van onze eigen tolk Krystyna Bolink welkom verlichtte- en Bogdan Olbryk (contactpersoon van de stichting Flakkeese Hulpgoederen Polen). Presydent Bajko en Zbigniew Kiryk -de Engels sprekende medewerker van de gemeente Chelm- brengen ons naar Warschau. Rond achten rijden we bij het hotel vandaan. Over elven arriveren we in de Poolse hoofdstad. Na een kop koffie gedronken te hebben, worden we met het busje rondgeleid langs de meest belangrijke gebouwen van Warschau. Prachtige paleizen en andere gebouwen rijden we voorbij. We komen langs Concentratiekamp Majdanek diverse ambassades, het graf van de onbekende soldaat, prachtige parken en ook brengen we een bezoek aan een museum in het Ministerie van Onderwijs, waar in de WO II de Duitsers het hoofdkwartier van de Gestapo hadden gehuisvest. De cellen en de verhoorkamer zijn nog intact. Na een -om des tijde wille- snelle maaltijd in een restaurant, haasten we ons om op tijd op de luchthaven te zijn. We laten ons inchecken, onze koffers verdwijnen met de transportband richting vliegtuig. Net voordat we door de douane heen gaan, nemen we met weemoed afscheid van presydent Bajko, zijn chauffeur en Kiryk. Zo lang als ze kunnen wuiven ze ons even later na. "Do widzenia (tot ziens)!" Dan gaan we een hoek om en zijn ze uit het gezicht verdwenen. Wel uit het gezicht, maar niet uit het hart, dat weten we zeker. Deze week heeft diepe indruk op de delegatie gemaakt. De gesloten samenwerkingsovereenkomst is niet zo maar een stuk papier. Er is werkelijk over een weer een vriendschapsband, dat hebben we duidelijk kunnen merken. En goede vrienden helpen elkaar. Dat is ook het doel van deze overeenkomst. We hopen dat Chelm en Middelhamis tot in lengte van jaren als goede en trouwe vrienden met elkaar mogen omgaan. Henk Koppelaar Binnenkort houdt de Hervormde Bond voor Inwendige Zending (IZB) twee informatiedagen over de Alpha- cursus. Die cursus - vanuit de plaatse lijke gemeente gegeven - is een vrij intensieve (tien avonden en een week end) kennismaking met het christelijk geloof. Elke avond begint met een gezamenlijke maaltijd, gevolgd door een inleiding. Daar wordt in kleine groepjes over doorgepraat. Het cur susmateriaal veronderstelt geen voor kennis. Het zet in bij de persoon en het werk van Jezus Christus en gaat ver volgens in op wat het betekent om te leven in relatie met God. De Alpha-cursus ontstond een jaar of vijftien geleden in Londen. Sindsdien wordt de cursus in meer dan 3000 ge meenten over de hele wereld gebruikt. De IZB heeft de cursus in Nederland geïntroduceerd, waarbij samengewerkt wordt met Youth for Christ en de Evan gelische Alliantie. Het cursusmateriaal is inmiddels vertaald en er zijn het afgelo pen winterseizoen informatie- en instruc- tiedagen gehouden. De dit voorjaar ge organiseerde conferentie trok 400 bezoe kers. Sinds deze introductie zijn er al zo'n 80 gemeenten in Nederland en Bel- giue met een Alpha-cursus begonnen. Predikanten, kerkenraadsleden, evange listen, leden van evangelisatiecommis- sies en andere belangstellenden, die be hoefte hebben aan een nieuwe impuls in het evangelisatiewerk, zijn hartelijk wel kom op de informatiedag, die op zater dag 22 november 1997 wordt gehouden. De leiding berust bij drs. J. M. Goedhart, coördinator vanuit de IZB voor de Alpha-cursus in Nederland. De visie achter Alpha komt aan de orde, evenals de praktijk van de cursus. Ook worden er ervaringen met Alpha in Ne derland doorgegeven en de toerusting voor gemeenteleden die bij de cursus assisteren komt ter sprake. De dag duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Er wordt van de deelnemers een bijdrage van ƒ20,- ge vraagd. Een lunchpakket dient men zelf mee te nemen. De dag wordt gehouden in gebouw 'Eben Haëzer', Schoutstraat 8a, Woudenberg (tegenover de Ned. Herv. Kerk in het centrum). Woudenberg is te bereiken vanaf de A28 via de afslag Leusden-zuid en vanaf de Al 2 via de afslag Maarsber- gen. Meer informatie en aanmelding bij: Bureau IZB, Joh. van Ol-denbarnevelt- laan 10, 3818 HB Amersfoort, tel. (033) 4611949. Na aanmelding wordt geen informatie meer toegezonden. OOLTGENSPLAAT - Gem. zangver. 'Advendo' uit Ooltgensplaat houdt weer zijn oliebollenaktie op woensdag 5 november. De dames en heren van 'Advendo' komen weer langs de deur om de oliebollen te verkopen. De olie bollen kunnen ook afgehaald worden, in de garage van Giel van Kreeft, achter het voormalig postkantoor vanaf 9 uur. HERKINGEN - Op D.V. 7 november zal de Herv. vrouwenver. 'Niet in eigen kracht' haar jaarlijkse verkoping houden in ver.gebouw 'Ons Huis'. Van 2 tot 5 en van 6 tot 8 uur. Er is weer van alles te koop, o.a. pannekoeken, koekjes, slaatje, handwerken, enz. Ook bent u welkom voor een kopje koffie en voor de jeugd: sjoelen en een grabbelton. De opbrengst komt ten goede van de Ned. Herv. Kerk. Komt u ook? Impuls-winterconfe- rentie over vertrouwen Onder de naam Impuls-werk houdt de Herv. Bond voor Inwen dige Zending (IZB) conferenties voor jonge gemeenteleden. In dit kader is er tussen kerst en nieuw jaar een winterconferentie, die is bedoeld voor jongeren van 25 tot mx. 40 jaar. Een driedaags pro gramma om even op adem te ko men, bezinnend bezig te zijn en anderen te ontmoeten! Het thema is 'Bouwen aan vertrouwen'; over Godsvertrouwen en zelfvertrouwen. Als het goed is vormt vertrouwen de basis van ons leven. Wie zich aan niemand kan of durft toevertrouwen, kan op niemand bouwen. Het vertrouwen kan ook door allerlei oorzaken beschaamd of bescha digd zijn. De conferentie zet in met de basis van alles: het vertrouwen op God en de daarbij behorende omgang met God. Op de eerste conferentiedag houdt ds. P. L. R. van der Spoel een bijbelstudie over Psalm 25 en ds. W. Dekker verzorgt een lezing over Godsvertrouwen. Derde pro gramma-onderdeel is een culturele avond met de schilderes Maron Hilverda-Zij- derveld. De tweede dag begint met een lezing van prof. dr. C. Graafland, getiteld 'Geloven, de twijfel te boven?' 's Middags kan ge kozen worden uit een excursie of sport, terwijl er 's avonds drie keuzeprogram ma's zijn: 'Vertrouwen binnen de ge meente' door ds. W. J. Bouw, 'Vriend schap en vertrouwen' door mw. drs. W. Doornenbal en 'Vertrouwen in bewe ging' 0.1.V. Job van Gorkum. De laatste dag houdt ds. H. G. de Graaff een lezing over zelfvertrouwen. Vroeg in de middag wordt de conferentie afgeslo ten met een sing-out. Zo kunnen de deel nemers weer op tijd thuis zijn voor de oudejaarsdienst. De bijeenkomst wordt gehouden in Con ferentiecentrum Bergen/Vucht (N.Br.), een uitstekende en sfeervolle accommo datie met 1-, 2- en 3-persoonskamers. Datum: Maandag 29 t/m woensdag 31 december 1997. Het is alleen mogelijk om in te schrijven voor de hele conferentie. De kosten zijn 160,-. Aanmelding bij: Bureau IZB, Joh. van Oldenbarneveltlaan 10, 3818 HB Amersfoort, tel. (033) 4611949. "Uit fiet gejzkfit, maar niet uil Hervormde bond voor inwendige zending op gereformeerde grondslag

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 5