EIIAIIDEtl-tllEUWS T>ele£^atiey diep oMdejr deyiMdrvLky :z/ Verkoping vrouwenver. l^^ii^|iHiii|iiii^ii|||B^ iii||g||^|^itfi|l|Plii||i|p ipi^^iBöi||ili|i|||||||i|| iiiH^^^|iiiiipr:^ii|pi^j i;||^|f^É||;^!Éliiii^i^ft| ||ij|j|;|i|Bli|;;||^^ HET KIJKVENSTER Ziekenhuis Hulp Schoenenfabriek Natuurpark Autobedrijf Jan van Dijk 3e Blad VRIJDAG 24 OKTOBER 1997 No. 6648 Cock van Dijk met enkele kinderen uit liet kindertehuis van CItelm Een gedeelte van de delegatie. V.l.n.r. Welh. A. Tiggelman, Alg.dir.zhs. A. Kosior, W. I. M. Hooyman, R. v. d. Nieuwendijk, burg. Sleurink, tolk K. Bolink, P. de Feijter, hoofd-verpleegkunde, weth. van Eek, R. Zooniers en C. van Dijk CHELM - Wie kan het leed beschrijven wat de kinderen al meegemaakt hebben en nog steeds moeten doorstaan, die we ontmoeten in het kindertehuis te Chelm. Dinsdag in de namiddag komen we moeizaam uit ons vervoermiddel 'gekreukt'; we zijn die dag al talloze malen in- en uitgestapt. Het kindertehuis is een twee etages tellend, rechthoekig 'smakeloos' gebouw met een groot grasveld er voor. Hier wonen 85 kinderen die geen ouders meer hebben, of ouders hebben die niet meer voor hun kunnen of willen zorgen. Een niet te peilen verdriet! We zijn nauwelijks uitgestapt of Anja Gron -directrice van het tehuis- drukt met tranen in haar ogen Cock van Dijk - van de stichting Flakkeese Hulpgoederen Polen- aan het hart. De stichting heeft al jaren nauw contact met het tehuis en er al veel hulp geboden. "Dzien dobry" (goedendag), zeggen we even later in gebrekkig Pools tegen enkele kinderen die ons begroeten. Ze zijn goed gekleed en hebben speelgoed, mede door de inzet van de stichting Flakkeese Hulpgoederen Polen. "Het is nu een juweel bij wat het zeven jaren geleden was, toen we hier voor het eerst kwamen", vertrouwt Cock ons toe. Het gebouw is echter hard aan een grondige renovatie toe. De inrichting is sober en vati jaren her. Op een gegeven moment komen we in een wasgelegenheid, waar wij als westerlingen zelfs onze handen niet zouden willen wassen. Gelukkig ziet eenzelfde gelegenheid in een ander deel van het gebouw er wel goed uit; kennelijk pas gerenoveerd. Het personeel zet zich met alle liefde van hun hart in voor het welzijn van de kinderen. We lopen door het gebouw heen. In een kamer zitten wat jongens en meisjes van eenjaar of 10 te spelen. Mooie tekeningen sieren hier en daar de wanden. Enkele oudere jongens ravotten buiten op het grasveld. Allemaal kinderenzonder ouders. Verschillende van de kinderen uit het tehuis zijn in de zomer van 1995 door bemiddeling van de stichting op Flakkee op vakantie geweest. Velen kennen Cock vanzelf erg goed, zodat ze als klitten aan ons hangen en van alles willen laten zien. Even later drukt Anja Gron Cock een baby van enkele maanden in de armen. "Haar moeder wilde niet meer voor haar zorgen", zegt ze. Diep ontroerd staan we om het lieve kleine mensje heen. Het kindje is zich nog nergens van bewust. Het wordt liefdevol verzorgd en komt niets te kort danouderliefde! Er zijn overigens (V Gemeentewapen van Chelm meerdere baby's. De leeftijd van de oudste kinderen ligt rond de twintig jaar. Wat later lopen we door een echte jongenskamer, posters van vrachtwagens en vliegtuigen aan de muur. Met name met de oudere jeugd heeft de leiding het best wel eens moeilijk. Ondanks dat het personeel de kinderen zoveel mogelijk een thuis probeert te geven en zich daar ook voor in zet, grijpt het ontbreken van ouders vanzelf heel diep in. Met name op latere leeftijd geeft dat regelmatig problemen. Veel te gauw moeten we afscheid nemen. "Do widzenia" (tot ziens), wuiven we even later. Het is stil in het busje. Ieder is bezig met het verwerken van de indrukken. Hoewel het natuurlijk allemaal erg triest is, mogen we dankbaar zijn dat de kinderen nog een tehuis hebben waar met liefde -want dat is zeker- voor hen gezorgd wordt. Eerder in de middag bezochten we het politiebureau en één van de scholen waar moeilijk lerende kinderen integreren met normaal lerenden. Als afsluiting van de dag worden we rondgeleid door een gangenstelsel van 2 km op 12 meter diepte, onder het oude gedeelte van Chelm. Vroeger maakten bewoners van dit gedeelte van de stad gangen in de rotsen om krijt te winnen. Zo is er door de jaren heen een kilometers lang gangenstelsel onder het centrum van de stad ontstaan. In het begin van de avond keren we naar het hotel terug. Deze week maken we kennis met de enorme gastvrijheid van de Polen. Bij alle gelegenheden die we bezoeken staat de tafel gedekt met hapjes, gebak, of iets anders. De gasten mogen het aan niets ontbreken! We worden overal bijzonder hartelijk ontvangen. Alleen de taal is een probleem. Bijna niemand van de Polen kent Duits of Engels. We zijn dus veelal op onze eigen tolk Krystyna Bolink -een geboren Poolse die reeds jaren in Nederland woont- of op de tolk Jan Haranczyk uit Chelm -die vloeiend Duits kan spreken- aangewezen. Ondanks de taalbarrière ontstaan er over en weer prettige contacten. Woensdag brengen we een uitgebreid bezoek aan het ziekenhuis van Chelm, wat met ruim 700 bedden één van de grootste ziekenhuizen uit de provincie Chelmskie is. Er werken 2300 personeelsleden. Directeur Andrej Kosior leidt ons rond. Het ziekenhuis is ondergebracht in verschillende, voor het merendeel oudere gebouwen. Kosior vertelt ons dat de ziekenzorg in de komende jaren grote veranderingen zal ondergaan. Tot nu toe wordt voor diegenen die werk hebben, door hun werkgever een premie betaald. Bij ziekte krijgt men dan 50% van de kosten vergoed. In de nieuwe opzet wil men naar een zelfde systeem als we in Nederland kennen, waar werkgever én werknemer beiden premie betalen en de meeste kosten voor het grootste gedeelte vergoed worden. Met een aantal grote verzekeraars is men op dit moment aan het onderhandelen. Ook zullen de ziekenhuizen in de nabije toekomst worden geprivatiseerd. Door de gebouwen lopend drukt de uitstraling van soberheid en somberheid onze stemming. Als we het zouden vergelijken, is het of we in Nederland zeker 50 jaar terug in de tijd gaan. Hoewel alles oud is, ziet het er wel schoon en hygiënisch uit. Vol verbazing aanschouwen we op een gegeven moment een moderne scan, staande in een ruimte die hoognodig een opknapbeurt zou moeten ondergaan. "Moeizaam bij elkaar gebracht met behulp van gelden van de overheid, sponsoren uit het bedrijfsleven en de bevolking,maar het apparaat is er Een kenmerkend Pools marktje. Diverse personen bieden hun waar aan. gelukkig gekomen", vertelt Kosior trots. In een aangrenzende ruimte staat ook vrij hedendaagse röntgenapparatuur. Even later wandelen we over ver schillende verpleegafdelingen. De kamers zijn propvol. Meestal staan er 6 bedden op een kamer, drie langs elke wand met het hoofdeind aan het voeteneind. Tussen de twee rijen is vanaf de deur net een klein gangetje om te kunnen lopen. Er staat hooguit nog een kast in, maar dan is de kamer absoluut vol. De patiënten hangen of zitten in hun bed. Opvallend is dat vele gezichten van met name de ouderen, ons vertellen van armoede, leed en verdriet wat gepasseerd is in het voorbij gegane leven. De meeste operaties kunnen in het ziekenhuis worden uitgevoerd. Voor het overige is men aangewezen op ziekenhuizen in de grote steden. De intensive care heeft tien bedden. Het zouden er zeker 25 moeten worden, maar door geldgebrek kan dat wel even op zich laten wachten. Sinds 1994 is een kleine afdeling voor terminale zorg in gebruik genomen. Dit is vrij uniek, omdat de Poolse bevolking het als een schade ervaart een ernstige ziekte te hebben. Dergelijke patiënten worden dan ook min of meer 'verstopt'. Het ziekenhuis werpt zich op om dit proces te doorbreken. Inmiddels wordt daar reeds succes mee geboekt. Enkele andere ziekenhuizen hebben de werkwijze overgenomen. Het ziekenhuis heeft al jaren dringend behoefte aan nieuwbouw. In 1982 kreeg men van de overheid krediet toegewezen om een nieuwe polikliniek en ziekenhuis te bouwen. De bouw moest echter halverwege worden gestaakt, vanwege gebrek aan financiën. Inmiddels is er door de Europese Unie geld beschikbaar gesteld, waardoor de polikliniek enige tijd geleden in gebruik kon worden genomen. Ook het ziekenhuis wordt nu afgebouwd. De polikliniek ziet er hedendaags uit. Er zijn materialen gebruikt die een lange levensduur hebben en onderhouds vriendelijk zijn.' De polikliniek bevindt zich op de begane grond. Op de etage zal binnenkort een nierdialyse-centrum en een verpleegafdeling voor deze patiënten komen. De totale nieuwbouw moet in 2002 klaar zijn. Daarna hoopt men geld beschikbaar te krijgen om de oude gebouwen te renoveren. Het ziekenhuis wordt geholpen door verschillende organisaties, waaronder ook de stichting Flakkeese Hulpgoederen Polen. Deze stichting, voortgekomen uit de spontane hulpacties die Rien en Cock van Dijk uit Oude-Tonge aan het eind van de jaren tachtig opzetten, verleent al jaren in Chelm en wijde omgeving hulp. Op Goeree-Overflakkee regelt men het verzenden door particulieren van pakketten met voedsel en kleding aan families in Polen, verzamelt men kleding en voorts van alles wat men in Polen zou kunnen gebruiken; van muziekinstrumenten tot medische apparatuur, van verpleegstersuniformen tot een volledige keukeninventaris van een ziekenhuis. Drie keer per jaar rijdt een vrachtwagen met hulpgoederen naar de omgeving van Chelm. Via contactpersoon Bogdan Olbryk uit deze plaats wordt gezorgd dat alles op de juiste adressen wordt afgeleverd. Dit wordt bovendien later nog gecontroleerd door het bestuur van de stichting. In het kindertehuis waar we gisteren waren en ook hier in het ziekenhuis zijn al veel hulpgoederen terecht gekomen. Mede door de inzet van de stichting is er al een zichtbare verbetering gekomen in de levensomstandigheden in allerlei instellingen, maar ook bij particulieren. Nadat we afscheid genomen hebben van het ziekenhuis bezoeken we de schoenenfabriek van Chelm. De fabriek was een staatsbedrijf totdat het in 1995 het failliet ging. Vierduizend mensen stonden op straat. Enkele werknemers kochten de fabriek op en met een kleine honderd mensen hervatte men de produktie. Inmiddels werken er ruim 400 personen en de produktie ligt nagenoeg gelijk als die van het staatsbedrijf destijds. Er worden hoofdzakelijk heren en kinderschoenen geproduceerd. De modellen worden door eigen mensen ontworpen. De schoenen zijn van een degelijke kwaliteit. Men exporteert voornamelijk naar de oosterburen, maar men probeert ook in West-Europa voet aan de grond te krijgen. Woensdagavond wordt het drukke programma door een gezellig etentje in een voormalig jachthuis in het nationaal park Narodowy, een uur rijdend ten noordwesten van Chelm, onderbroken. Op de weg er naar toe maken we kennis met dit schitterende natuurpark. Zoetwatermeren liggen te dromen in het ondergaande najaarszonnetje. Langs de oevers rijzen dichte bossen op. We schommelen en hobbelen met de bus over een zandweg richting het jachthuis. Op diverse plaatsen begint het water al te dampen. Een konijn schiet vlak voor de bus de ruigte in. Midden in de stilte van dit park passeren we aan de rand van een meer, een klein huisje. Door de jaren heen is het van ouderdom scheef gezakt. Een paar klompen staan voor de deur. Aan de steiger ligt een oude roeiboot. Het wordt kennelijk nog steeds bewoond. Even later arriveren zijn we op de plaats van bestemming. Als de motoren uitgezet worden, daalt een intense rust over ons heen. Op deze unieke plaats, die uitgekozen is door de voorzitter van de raad Zdzislaw Denysiuk, hebben we een uiterst gezellige avond. Na een vismaaltijd in het jachthuis wordt buiten bij een kampvuur nog een tijd gezellig nagepraat. Laat in de avond keren we naar ons hotel terug. De andere morgen mogen we gelukkig iets langer op bed blijven liggen. Volgende week: Uit het gezicht, maar niet uit het hart (Bezoek aan Chelm slot) IHBHHHflMHHHMH Henk Koppelaar OFFICIEEL DEALER Brielle Slagveld 19 Tel. (0181)413777 Spijkenisse Kelvinweg13 Tel. (0181)624900 Honda-dealer voor de Z-Hollandse eilanden SOMMELSDIJK De vrouwenvereniging 'Liefde vind werk' hoopt haar jaarlijkse verkoping te houden D.V. woensdag 29 oktober in 'Vita Nova', van Aerssenstraat 5 Aanvangstijden zijn van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 19.00 uur. Zoals gebruikelijk kunt u bij ons terecht voor kruukplaetjes, oliebollen, pannen koeken, slaatjes enz. U kunt ook een kopje koffie of thee drin ken of iets fris. De Kerstkaarten zijn ook al aanwezig. Graag tot ziens op de verkoping. Blik op kerk en samenlevin - Ondeudelijke pillen - Het beleid van de overheid - Gedenk aan uw Schepper "Landelijk XTC-alarm", zo meldden de krantenkoppen jongstleden maandag. Eerst was er een melding geweest van een ondeugdelijke pil in Haarlem, later bleken de pillen ook gebruikt te zijn op een grote house-party in Heertenveen. En uiteindelijk doken de pillen wel op tien verschillende plaatsen op. Reden voor de Inspectie voor de Gezondheids zorg om een ernstige waarschuwing te laten uitgaan. De Xtc-pil, een soort "oppepper" die populair is onder uitgaande jongeren, is door de overheid verboden, en als gevolg daarvan in het ondergrondse circuit terechtgekomen. Er blijft gewoon grote vraag naar deze drug, en daar wordt ille gaal handig op ingespeeld. De gewraakte pil is dus eigenlijk een surrogaat dat niet de juiste ingrediënten bevat. Er zit bij voorbeeld atropine in, die hart- en adem halingsproblemen kan veroorzaken. Gebruikers kunnen last krijgen van hevi ge hallucinaties, en een overdosis kan zelfs de dood tot gevolg hebben. Het is frappant hoe de schadelijkheid van het gebruik van deze pil van officiële zijde meteen werd tegengesproken. Er zijn in ons land een twintigtal plaatsen waar pillen kunnen worden getest, en na de eerste alarmerende berichten kregen we te horen dat het eigenlijk allemaal wel meevalt. Tevens werd de overheid als het ware in staat van beschuldiging gesteld: omdat zij de oorlog heeft ver klaard aan de gewone XTC-pil, krijgt het illegale circuit z'n kansen. De redenering is dan: er is nu eenmaal vraag naar, en daar moet het aanbod aan voldoen. Nu staat de overheid ook voor een onmogelijke taak. In naam van de indivi duele vrijheid is zij lange tijd te ver gegaan in haar gedoogbeleid, en nu is de situatie zo uit de hand gelopen dat er bijna geen weg terug meer is. Een radi caal verbod werkt nu zoals de wet van de communicerende vaten: stroomt de ene kant van het glas leeg, dan stijgt de vloeistof meteen in het andere. Maar dat kan natuurlijk geen argument zijn om de zaak dan maar op z'n beloop te laten. Intussen blijft er één grote zorg over, waar de media geen enkele aandacht aan besteden. Dat is, dat er in ons land dui zenden en nogeens duizenden jongeren zijn die in de "weekenden" handenvol geld weggooien aan een leeg en zinloos vermaak waardoor lichaam en ziel zwaar, en soms onherstelbaar beschadigd worden. Jongeren die er niet van weten dat hun Schepper recht heeft op hun leven, en dat ze voor die God eenmaal rekenschap zullen moeten afleggen over wat ze met dit leven hebben gedaan. Op de house-party in Heerenveen waren er zo'n 15.000 jongeren aanwezig, op hetzelfde tijdstip was er een house-party in Antwerpen met een nog groter aantal deelnemers, waarvan zestig procent, mis schien zelfs wel drie-kwart, uit Neder land afkomstig was. Jongeren die, zoals de Bijbel zegt, het onderscheid niet ken nen tussen hun rechter- en hun linker hand. Die misschien nog nooit hebben gehoord: "Gedenk aan uw Schepper in de dagen van uw jongelingschap". Zou dat ons aller zorg niet moeten zijn? Waarnemer

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 5