Zwembad 't Zuiderdiep is nog lang geen kuur-oord huUnrechtse Oostflakkee verlaagt meerdere gem. belastingen Oostflakkeese raadscommissie fel tejgen geluidssport-centrum Hellegatsplem ernstig gewond Bloemschikken hamemnum ^^^"l- ^-^o, kievit warmte Raad Goedereede: Avondje stappen? Middelharnisser bij bedrijfsongeval Ook inwoners Korendijk in actie tegen vliegveld De T^r/e5 Klok uur terug Vervolg op 'Wie doet er nu zoiets mafs' 't moet ook voor de buren rustig blijven 'm Concert muziekverenigingen in Dirksland AA,^MINNAARD VASTGOED V.C. De Zeeduivels 70e Jaargang VRIJDAG 24 OKTOBER 1997 No. 6648 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. _^»ö6TcpaaKteBK..^J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 485736 ^ccU'N"-: B/8/./n>>x----------- CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,75 JAARABONNEMENT 57,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 ''^Oopi -, jcO Aan het crediet van 255.000,-- dat Goerees' gemeenteraad juni vorig jaar besteedde aan de aanleg van een bronwatersysteem voor het gem. zwembad, is in de raads vergadering van vorige week don derdagavond nog 'es 108.000,- toegevoegd, samen derhalve ƒ363.000,-. Het aanvullende cre diet werd gevraagd voor de bouw van een onderkomen voor de watermachine en de warmte- kracht-unit. De watermachine wordt verondersteld het opgepompte bronwater (zo'n 14.000 m^ per jaar) te verbeteren tot drinkwater kwaliteit. De warmtekracht unit wekt met 5 gasgestookte electromotoren (totems geheten) electriciteit op. De exploitatie van de bronwaterinstallatie zal, samen met de 5e totem, budgettair neutraal kunnen worden ingepast, zo werd de raad voorgehouden. Begin maart volgend jaar zal een en ander operatio neel kunnen zijn en zal de hoogte van de energierekening, electriciteit, warmte en water, drastisch kunnen worden terugge bracht. De huidige hoge investeringskos ten lijken derhalve voor de baat te gaan. Zwembad 't "Zuiderdiep" zal wellicht landelijke faam kunnen verwerven, zeker om z'n energie-zuinigheid, maar mis schien ook om de heilzame kwaliteit van z'n water. Het bronwater, waarvan de mineraal samenstelling nog nader wordt onder zocht, blijkt een heel bruikbaar zoutge halte te bezitten, 't is echter nog veel te vroeg om "het Zuiderdiep" als toekom stig kuurbad te bestempelen, "maar we zullen 't goud niet op straat laten lig gen", zo wekte weth. Visser de raad op met het gevraagde aanvullend crediet in te stemmen. De raad, waaraan deze avond dhr. L. X. den Hollander (VVD) en mevr. Tigche- laar (PvdA) ontbraken, verleende welis waar z'n fiat, maar, wanneer dhr. P. Grinwis (Ver. Gem. Bel.) richting mocht geven, dan vindt hij en vinden anderen dat "de avonturen met het zwembad" cri- tisch zullen moeten worden gevolgd. Dat geluid kwam ook uit de mond van dhr. B. Noorthoek (SGP). Hij vindt het ook al niks dat in de publiciteit al over een kuuroord gesproken is, die associatie zou hij maar 't liefst gelijk vergeten. Dat er van een "avontuur" sprake zou zijn wilde er bij weth. Visser weer niet in. "'t Moet even gewennen", begreep hij, maar er staat wel wat te gebeuren, "'t water schijnt enorm gezond te zijn", al kon ook de wethouder 't fijne ervan nog niet weten, "Je moet gemasseerd worden en zo...." veronderstelde hij, maar ook dat staat nog te bezien. Trouwens...., wanneer het water een heil zame werking kan worden toegeschreven dan zal dat niet door de gemeente zelf worden geëxploiteerd. Als u meer wilt dan de laagste prijs voor olie xeherhad Christelijk Jongeren- café Stap niet te ver! :;:-■■ Kom naar GAJUS! Alle jongeren van 15 jaar en ouder zijn harte lijk welkom. Dinsdagmiddag jl., omstreeks 14.00 uur, raakte tijdens'het lossen van een vracht Henk Bosland uit Middelhamis, werkne mer van Timmerman Natuursteen BV te Nieuwerkerk, ernstig gewond. Hij raakte bekneld tussen een aantal pla ten natuursteen en de vrachtauto. Na enkele minuten kon de betrokken werknemer worden bevrijd door colle ga's, waarna hij met spoed werd overge bracht naar het ziekenhuis in Zierikzee. In verband met de ernst van de verwon dingen werd de getroffene later overge bracht naar het Zuiderziekenhuis te Rot terdam, waar hij in de loop van de avond werd geopereerd. Door politie en arbeidsinspectie werd een onderzoek ingesteld; geconstateerd werd dat aan het ongeval geen technisch mankement ten grondslag heeft gelegen. Ook in de gemeente Korendijk komen bewoners in actie tegen de mogelijke komst van een vliegveld in hun omge ving. Voor de provincie Zuid-Holland is een locatie in de Hoekse Waard een tweede optie na Goeree-Overflakkee. Nu onder de bevolking van Goeree-Over flakkee massaal verzet is gerezen tegen de verhuizing van de recreatieve lucht vaart van Zestienhoven naar 'de groene long van Zuid-Holland', vrezen de inwo ners van Korendijk dat het provinciaal bestuur de blik op de Hoekse Waard zal richten. Inmiddels is ook in Korendijk een actie comité opgericht dat zich sterk maakt voor de rust en de natuur van die omge ving. Desgevraagd heeft het Voorlopig Actiecomité Goeree-Overflakkee ver klaard zich niet te zullen manifesteren als concurrent van het Korendijkse actie comité. Hofdijksweg 17a, 3253 KC Ouddorp Tel. (0187) 68 70 66 Fax 68 42 13 Lid van: Loon salaris administratie Kl/^ A A Oudedagsvoorz. NOVAA voor u uw personeel 25/10 19.30 uur Kaai 2, Dirksland In de nacht van zaterdag op zondag komt een einde aan de zomertijd, wat betekent dat de klok een uur dient te worden teruggezet. 'De Zwaluw' Sommelsdijk: Wijkvereniging 'De Zwaluw' organiseert in samenwerking met bloemsierkunst 'Bastiaan' een workshop bloemschikken. De data zijn 5 november, 19 november en 3 december. U kunt zich hiervoor opgeven tot 3 november bij Ellen Breu- re, tel. 483781 of bij Annemarie Knape, tel. 485945. De avonden beginnen om 20.00 uur en de kosten hiervoor zijn 25,- inclusief een kopje koffie. Tot ziens bij: 'De Zwaluw', Sperwer 5 te Sommelsdijk. Morgen zijn jullie allen weer van harte welkom in 'De Hoeksteen'. We draaien dan de film 'Wind'. Reken er maar op dat het spannend is. Natuurlijk is er ook volop gelegenheid om elkaar te ontmoeten. De zaal is om 19.30 uur open en om 20.00 uur starten we met het openingsblok. Tot morgen! AKTIEÜ! Vernieuwing en reparatie van voorruiten zonder eigen risico Knöps B.V. De inwoners van Oostflakkee hebben, over de belastingdruk, bepaald niet te mopperen. Bij de a.s. behandeling van de begroting op donderdag 13 novem ber wordt de raad een sluitende begro ting ter vaststelling aangeboden met zelfs meerdere tonnen ruimte voor Onvoorziene uitgaven. Het kan ook een aantal belastingverla gingen lijden, mede dankzij het zogehe ten 'honderdje van paars' dat bedoelt de locale belastingdruk structureel te ver minderen. De raad wordt voorgesteld de afval stoffenheffing (dit jaar nog 205,- voor één persoons-, en 307,50 voor een meer-persoons huishouden) met resp. 43% tot 117,30 en met 27% tot 225,95 te verlagen. Een één persoonshuishouden heeft daarmee een voordeel van ƒ87,70 en een meer-persoons huishouden een voordeel van 81,55. De O.Z.B, belasting wordt met 4% ver laagd. Er worden ook enkele trendmatige (2%) belastingverhogingen voorgesteld, t.w. de hondenbelasting, de woonforensenbe- lasting, de toeristenbelasting en de riool rechten. Want maf blijft het wel natuurlijk als je de krukken meepikt van een invali de jongen. Zelfs voor een lolletje. Ha ha dus. Maar dan hang je ze in de dichtstbije boom nietwaar, zodat het hinke-pinkende slachtoffer die onmis bare attributen toch weer zo snel mo gelijk tot zijn beschikking heeft. Het is gewoon minder leuk als je daar twee ziekenhuiscontroles voor moet overslaan, nieuwe krukken bestellen kost tijd! En duur dat dat is als je niet gewoon kan werken. Niet een echte dijenkletser deze grap, niet om je voor op de borst te slaan vind je wel? Groot was de verrassing, toen een uur na het verschijnen van mijn berichtje in deze krant er een uiterst meeleven de Ouddorper opbelde om Henk te vertellen, dat hij zijn krukken wilde vergoeden. Kijk, zulke mensen heb je dus ook. Wij waren geroerd, 't Geeft je een warm gevoel van binnen. Nog weer enkele dagen later werd het terras van het Café de Koophandel grondig gebezemd en wat ligt daar verscholen achter terrastafel en -stoel tjes, op de grond tegen het muurtje? Ja warempel hoor, Henk's krukken! Alleen wisten ze dat daar toen nog niet. Maar wel weer mensen, die het Eilanden Nieuws gelezen hadden. Er werd naar de krant gebeld, mevrouw Schippers was gauw gevonden. De krukken hebben hun 'baasje' inmid dels wéér gevonden. De allerharte lijkste spontane meneer uit de Ha- zersweg zullen wij niet vergeten. En evenmin het Eilanden Nieuws als ge weldige bemiddelaar. Hartelijk dank redactie! Dieke Schippers-Vaarzon Morel Ifc?^ ^M Van het terrein wordt nu al volop gebruik gemaakt, clandestien weliswaar maar kennelijk wordt het gedoogd. Het woongenot in het "Numansgors" (hemelsbreed 2 kilometer) en het plezier van de dagrecreanten worden door de herrie zeer verstoord. Oostflakkee voelt er niets voor dat te legaliseren. Tergend "gehuil en gejank" komt voor de rust-behoeftige bewoners van de Numansdorpse buiten-woonwijk "Numans gors" niet overwaaien vanuit het Flakkeese Natuurgebied "Hellegatsplaten", is ook niet van dierlijke oorsprong, maar is het mechanisch voortgebrachte geluid van crossmotoren op het terrein Hellegatsplein-Oost; verschrikkelijk vinden ze dat. Dinsdagavond klaagden ze hun nood tegenover de Oostflakkee se raadscommissie Grondge biedzaken. Zo de raad van Oostflakkee het niet ver hoedt wordt op het gebied Hellegats plein-Oost een Geluidssport-centrum gevestigd. Een rechtsgeldige milieuver gunning is daar - zelfs door tussenkomst van de Raad van State - al voor aanwe zig, alleen moet het terrein nog planolo gisch worden ingepast, een bevoegdheid van het gemeentebestuur van oostflakkee tot wiens grondgebied Hellegatsplein- Oost behoort. Zeer tot opluchting van de Numansdorpse bezwaarden blijken Oost flakkee's bestuurderen er niks voor te voelen, absoluut helemaal niks, alleen de VVD-fractie opteert er voor de procedu re voort te zetten, c.q. de - gevraagde - wijziging van het bestemmingsplan voor te bereiden, omdat, vindt de VVD alsnog ieder z'n inspraak kan laten gelden. Ook voorstanders Onder de "insprekers", burgers die de commissie mogen toespreken, ook een reeks voorstanders van een geluidssport centrum Hellegatsplein-Oost zoals de voorz. van de kart-club Strijen, met 300 leden popelend zo'n terrein in gebruik te nemen, omdat hen in Strijen de huur is opgezegd. Met de secr. van SRC Oost flakkee (Sport en Recreatie Centrum) spande hij zich in het recreatieve element uit de geluidssport te belichten. "Wel licht nog een klein beetje overlast, ook zondags", zo miniseerde deze spreker de herrie die te wachten staat. Dat een geluidssport-centrum in onze milieube wuste tijd eigenlijk helemaal niet meer kan werd met verve betoogd door ene mijnheer de Vries die meerdere grondei genaren o.a. de Ambachtsheerlijkheid Cromstrijen, zei te vertegenwoordigen. Voor de Molenpolder te Numansdorp staat een groot verblijfs-recreatieproject op stapel, maar een geluidssportcentrum in de omgeving is daarmee absoluut onverenigbaar, zo ook onverenigbaar met de jachthavenexploitatie terwijl de jachthavencapaciteit met 450 ligplaatsen zou mogen worden uitgebreid. De jacht werfeigenaar, die van origine Zwitserse heer Witmer deed een klemmend beroep op de commissieleden zijn dorp en zijn haven niet met zoveel herrie op te zade len. "Zo'n centrum hóórt niet langs het water, maar ergens heel diep en ver in een polder, omringd door een hoge geluidswal", beval hij aan. Dhr. Witmer hoopt dat Oostflakkee aldus met z'n buren rekening zal willen houden. En meer waren er, uit Numansdorp voor al, pleitend voor handhaving van de rust op het "unieke plekje aan het Hollands Diep, en voor wie het niet zou willen geloven: "in Arkel is zo'n crossbaan omgeven door een hoge dijk met daarop een schutting, maar nog verga je van het lawaai", verzekerde een Numansdorper. Een inwoonster daarvan beschreef de "baaierd" van lawaai die Numansdorp en z'n bewoners te wachten staat als het Centrum door zou gaan. Er komen luid ruchtige wedstrijden, vnl. op zaterdagen en zondagen, mét ondersteuning van 17 luidsprekers die 3.50 mtr. boven het maaiveld worden opgehangen. "Als dat centrum er komt wordt het Hellegat een waar hellegat" voorzag ze, de Oostflak keese bestuurders oproepend er tegen te waken dat hun gebied een plek wordt waar een hoger bestuur z'n lawaai dumpt. Namens de Provincie was dhr. Gast aan wezig, werkzaam zei - en verzekerde! hij, op de afd. "rust, ruimte en water", hetgeen hem niet belette het standpunt van de Provincie te vertolken. Al sinds tien jaar is de Provincie op zoek naar een geschikte locatie voor een geluidssport centrum en deze lijkkt er een te zijn, inmiddels voorzien van een milieuver gunning om er te mogen motor-crossen. De vergunning past binnen de voor het gebied vastgestelde geluids-zonering. Overigens is het motorcrossen zoals dat nu gebeurt illegaal wegens het ontbreken van geluiddempende voorzieningen. De raadscommissie liet al gauw blijken dat wat haar betreft die voorziening, noch het geluidssportcentrum er ooit komen zal "zelfs kan ik me niet voorstel len dat de Provincie zo'n centrum op deze plaats zou willen!" verbaasde zich mevr. van Dijke (PvdA). Dhr. van Gurp acht het strijdig met de ligging vlak bij een natuurgebied en hij vreest verstoring van de zondagsrust en mevr. v. Rossum (CDA) acht het totaal in strijd met de ruimte en rust die rondom heerst. Alleen dhr. Bakx (VVD) meent dat de procedu re zou kunnen worden voortgezet; inspraak zal ook dan geboden worden. Eerder in deze vergadering had de com missie zich nadrukkelijk uitgesproken tegen een vliegveld op Flakkee en had ze zich gebogen over de regiovisie, zijnde een gezamenlijk antwoord van de 4 gemeenten op de Prov. nota koersbepa ling n.a.v. de herziening van het Streek plan Zuid-Holland-Zuid. Nogal critisch werd gesproken over de houding van de gemeente Middelhamis die zich als centrumgemeente profileert en boven de overige gemeenten een extra woningbouwcontingent claimt en verrui ming verlangt van de mogelijkheid tot bedrijfsvestiging. "Middelhamis zal toch niet zó groot wil len groeien dat ze een eigen vliegveld nodig denken te hebben?" heeft een van de commissieleden schamper opgemerkt. Anders moeten op Middelhamis' grond gebied maar een paar windturbines wor den geplaatst om het luchtvaartenthou- siasme wat af te remmen". Het werd wat zorgelijk geacht dat de nieuwste turbines zelfs al de 100 meter hoogte naderen. Bijeenkomst Ver. oud-militairen Indiëgangers te Middelhamis Deze wordt gehouden te Middelhamis op woensdag 12 november in het Prieel in het recreatie-centrum 'De Staver'. Aanvang van de bijeenkomst 13.30 uur, zaal open 13.00 uur. De VOMI, de grootste vereniging van ex-Indië militairen heeft een senioren orkest gecontracteerd, bestaande uit 60 personen. Gedurende de mime pauze is er gelegen heid tot het uitwisselen van gegevens en met elkaar over vroeger te praten. Tevens wordt er een verloting gehouden. Alle leden en zeker ook de niet-leden zijn welkom op deze middag, van zowel de Zuid-Hollandse- en Zeeuwse eilan den. Het bestuur rekent ook hier weer op een grote opkomst. Zaterdag 25 oktober a.s. zal door mu ziekvereniging 'Amicitia' uit Dirksland en muziekvereniging 'Apollo' uit Nieuwe Tonge een concert worden verzorgd in verenigingsgebouw 'De Schakel' in Dirksland. Aan dit concert neemt ook de dmmband van 'Amicitia' deel. Het pro gramma is zo samengesteld, dat daarin verschillende stijlen van muziek naar voren komen. De aanvang van het concert is om 18.30 uur en de toegang is gratis. Goeree-Overflakkee B.V. STELLEND AM Uitslag van de viswedstrijd op 18 okto ber 1997. 1R. Kwak66 cm. 2. H. Vermeulen42 cm. 3. J. Verhey39 cm. 4. C. V. d. Linde38 cm. 5. W. Stmijk24 cm. 6. W. Stoutjesdijk22 cm. 7. H.v.d. Starre13 cm. Overige deelnemers geen vis gevangen. MngerlingS - 3241 EB Middelharnis-Tel.(0187)482518 Audio - video apparatuur - Eleldrische huishoudeliii<e app. ArcOUNTANTskANTOOR centrale verwarming - sanitair OOSTDIJK 49 - SOMMELSDIJK Middelhamis Telefoon (0187) 482222 «y i 'i&§'*^'P'- VOOR BEELD EN GELUID COMBS FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOQRAFIE WT7!% Ifff^l jHHffll c:3 cn CZ3 ca CS OUDDORP Woststraat 35 - Tofefoon p)187) 6816121 fax 683734 -Printshop - Hogezoom 172 - Telefoon pjlll) 462400 Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestroat 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187)48 2606

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 1