EIIIVI1DEI1-I1IE1JW5 IvüaMw Cüehfifv met ur. ienddcMapóhand met IHiddeMarnió^ 15 jaar spijkers met koppen !||B||^ii||iiiHIBHiiHiiB ssn saffliiHiiiliiH^ÉiiiiBl iiSiiil^li|i^:;BiiiB;iPlii^iii iiil||||ilii|iiBiliii^ VshdsBo imorQs.sios vd.n cjozo reis: Miasta Chelm Speerpunten Onderwijs Qe Wl Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw meubelen als eieren. flakkee verhuizingen b.v. Vriendschapsbanden 3e Blad VRIJDAG 17 OKTOBER 1997 No. 6646 De samenwerkingsovereenkomst is getekend. V.l.n.r. Voorzitter van de Raad Denysiuk, burgemeester Sleurink en presydent Bajko De democratie is in Polen slechts zeven jaren oud en staat dus nog in de kinderschoenen. Daardoor gaan veel zaken nog niet helemaal zoals het zou moeten, maar er wordt gelukkig steeds vooruitgang geboekt. Speerpunten in het gemeentelijk beleid zijn vooralsnog de infrastructuur en de levensomstandig heden. Onder andere het aanzicht van de straten moet nodig worden aangepakt. Ook zaken als milieu, onderwijs en crèches hebben de aandacht. Chelm is een belangrijke handelsstad, liggend op de doorgaande route naar de grens (24 km van de stad vandaan) met de Oekraïne. Belangrijke produktie- en/of handelsartikelen zijn, cement, meubels, schoenen, agrarische produkten en kleding. Vele inwoners zijn werkzaam in één van deze bedrijfstakken. Het verkrijgen van de benodigde gemeentelijke financiën wordt als gecompliceerd ervaren. Het budget dat van overheidswege jaarlijks wordt toegekend, is meestal niet in CHELM - Even over half 3 lichten de lampjes boven onze zitplaatsen op. Tegelijkertijd klinkt de stem van de piloot door de Bowing 737 van de Poolse luchtvaartmaat schappij LOT: "Fasten your seat belts, please!" We maken onze gordels vast en korte tijd later zet het vliegtuig de landing in. De gehele reis was het helder weer en hebben we met genoegen naar de miniatuurstadjes kunnen kijken, die onder ons voorbij gingen. In Polen werd het echter bewolkt en keken we op een -naar het scheen- witte ijsvlakte, met hier en daar woeste bergtoppen. We breken nu door het wolkendek heen en rond kwart voor drie, maandagmiddag 6 oktober 1997 landen we op het vliegveld van Warschau; bestemming Miasta (stad) Chelm, een kleine 250 km ten zuidoosten van de Poolse hoofdstad gelegen. Als we door de paspoortcontrole gegaan zijn en onze koffers opgehaald hebben, wandelen we naar de uitgang van het vliegveld. Daar worden we begroet door twee medewerkers van de gemeente Chelm. Een busje zal ons naar het doel van onze reis brengen. Tot even buiten Warschau rijden we op een vierbaansweg, maar al snel gaat deze over in een tweebaansweg. Dat blijft zo tot Chelm. Onderweg maken we kennis met het zuidoostelijke deel van Polen. Het heuvelachtige landschap boeit ons in hoge mate. Regelmatig wisselen akkers, bebouwing, bossen en moerasachtige landschappen elkaar af. Opvallend is de kleinschalige inrichting van de akkers. Het zijn dikwijls smalle stroken, dan weer in gebruik als grasland met slechts enkele koeien als begrazers, dan weer voor de akkerbouw. Hier en daar werkt men met tractoren en andere landbouwwerktuigen. Regelmatig zien we echter ook nog een boer, soms met vrouw en kinderen, met de hand een wagen met suikerbieten laden. Enkele malen passeren we een door een paard getrokken boerenwagen, vol geladen met bieten. Nostalgisch is het zeker,, maar of Gemeentewapen van Chelm de landbouw op deze manier kan concurreren met westerse landen, is natuurlijk zeer de vraag. Opvallend is dat langs bijna de hele weg van Warschau naar Chelm bebouwing staat. Aan de woningen die we passeren is soms de armoede af te lezen. Daarentegen glijden ook soms juweeltjes van huizen aan ons oog voorbij. Dwarswegen zijn meestal onverhard. Al met al is onze eerste indruk van het land, dat er grote verschillen zijn. Rijkdom en armoede zijn allebei aanwezig, maar laatstgenoemde overheerst over het algemeen. Vermoeid arriveren we rond 8 uur in ons hotel Trzy Deby (Drie Eiken), net buiten Chelm. Hartelijk worden we begroet door presydent Zbigniew Bajko, de voorzitter van de Raad Zdzislaw Denysiuk, de directeur van het ziekenhuis Andrej Kosior en de Pools/Duitse tolk Jan Haranczyk. Nadat onze koffers op de kamers zijn gebracht en we ons iets opgefrist hebben, maken we -velen voor het eerst- kennis met een Pools diner. Het smaakt verrukkelijk, want het moet gezegd worden: De Poolse keuken is uitstekend! De maaltijd wordt regelmatig onderbroken door een speech; soms koud eten tot gevolg. Het viel ons deze week op, dat in Polen iedereen die iets vertegenwoordigd bij min of meer officiële bijeenkomsten een woordje spreekt. Vermoeid van de lange dag vallen we rond het middernachtelijk uur 'als een blokin slaap'. De stad waar we te gast zijn, is reeds bekend vanaf de 10de eeuw. Chelm is gelegen in het heuvelachtige landschap in het zuidoosten van Polen tussen de rivieren de Bug en Wieprz. De wijde omgeving wordt gedomineerd door eenzame krijtheuvels, waarvan de mooiste zich rondom de stad bevinden. De naam Chelm is dan ook afgeleid van deze heuvels. (Chelm is een oud-pools woord voor heuvel.) Van welke zijde men de stad ook benadert, overal steekt het prachtige monumentale kerk- en kloostercomplex, gelegen op een heuvel in het centrum van de stad, boven de bebouwing van Chelm uit. Chelm heeft ongeveer 70.000 inwoners en is de hoofdstad van de provincie Chelmskie. De provincie kan zich beroemen op een groot aantal schitterende natuurgebieden. Zeker in de enkele natuurreservaten is de natuur bijna nog ongerept. Chelm heeft een zeer woelige geschiedenis achter de rug. Door de eeuwen heen is de stad regelmatig ten prooi gevallen aan het oorlogsgeweld. Verschillende keren is het met de grond gelijk gemaakt. Nog vers in het geheugen ligt de overheersing door de Duitsers in de WO IL Daarna brak een nog slechtere tijd aan. Polen zuchtte tot het eind van de tachtiger jaren onder het communistische bewind. Vanaf de val van dat bewind zet het land echter de schouders onder de wederopbouw van de economie en tracht men de levensomstandigheden te verbeteren. Dat dit niet in enkele jaren te realiseren is, moge duidelijk zijn. Er wordt nog steeds veel armoede geleden, ondanks alle inspanning van regeringswege. Ook in Chelm werkt de plaatselijke overheid hard om de omstandigheden te verbeteren. Dinsdagmorgen schijnt de zon uitbundig. Het belooft een warme dag te worden. De weervoorspelling is dat de temperatuur vandaag ruim boven de 20 graden uit zal komen. Omstreeks half negen gaat de reis naar het gemeentehuis van Chelm. Bij de entree van het gemeentehuis wapperen de Nederlandse en de Poolse vlag broederlijk naast elkaar in het rustige najaarsbriesje. Direct valt ons de sobere staat van het gebouw en de aankleding op. In de raadzaal worden we met kawa (koffie) ontvangen en vertellen de presydent, de voorzitter van de raad, de gemeentesecretaris en de verschillende wethouders van de stad hoe het politiek bestel in Polen in elkaar steekt en hoe verschillende zaken in het maatschappelijk leven worden aangepakt. overeenstemming met de behoefte van de stad. Daarnaast kent men ook de gemeentelijke belastingen als bron van inkomsten, zijnde de Onroerend Zaak Belasting en de Wegenbelasting. De totale inkomsten kunnen echter de uitgaven niet dekken. Het bestuurlijk systeem lijkt in grote lijnen veel op het Nederlandse. Hier en daar zijn wat opvallende afwijkingen. Zo is o.a. een burgemeester of presydent niet de voorzitter van de raad; dat zijn gescheiden functies. Ook is de gemeentelijke organisatie wat ingewikkelder en hebben meerdere personen sterke invloed op het beleid dat gemaakt wordt. De raad bestaat uit 36 personen. Op het moment dat we in Chelm zijn, is daar iedereen nog vol van de zojuist gehouden parlementsverkiezingen, die een overwinning voor de AWS op heeft geleverd. De AWS komt voort uit de nog steeds zeer actieve vakbond Solidamos, die in de omwenteling een belangrijke rol heeft gespeeld. De voorzitter van de raad Denysiuk en nog een raadslid van Chelm zijn gekozen in het parlement. Het gemeentebestuur is daar zeer blij mee, hopend op deze wijze wat meer aandacht van regeringszijde voor de problemen in zuidoost Polen te krijgen. Het onderwijs valt onder verantwoordelijkheid van meerdere overheidsorganen. Voorheen waren alle scholen van de staat. Nu valt het lager onderwijs qua organisatie en financiering onder de verantwoordelijkheid van de gemeente. Chelm heeft 13 kindercrèches die bezocht worden door 2000 kinderen. Voorts zijn er 12 basisscholen, waar 10000 kinderen onderwijs krijgen. Van deze twaalf scholen zijn er 2 die ingericht zijn voor het samengaan van moeilijk- en normaal lerende kinderen. Deze twee scholen hebben klasjes van slechts 15 kinderen, waarvan er 5 moeilijk lerend zijn. Ook zijn er verschillende hogere scholen in Chelm. Per 1 september is er zelfs een lyceum gestart. Het grote probleem wat men onderkent bij de 9 beroepsgerichte scholen is, dat deze nog niet zijn aangepast aan het huidige maatschappe lijke bestel. Het onderwijs in vreemde talen komt moeizaam op gang. Voorheen mocht alleen Russisch op school onderwezen worden. Nog steeds zijn er maar enkele leraren in de hele provincie te vinden die Duits, Frans of Engels kunnen geven. Voor de nabije toekomst is in Chelm een economische hogeschool gepland. De financiering van het onderwijs is zorgwekkend. De geldmiddelen zijn gering en derhalve moeten de scholen rond zien te komen van kleine budgetten. De lonen van de leraren zijn derhalve ook erg laag. Het interieur van de kerk e©*^ "<i De baseliek is gebouwd op een heuvel in het centrum van Chelm.. Van welke zijde men de stad ook binnenkomt, ziet men het kerk- en kloostercomplex boven de bebouwing uitsteken Nadat we in grote lijnen geïnformeerd zijn over de werkwijze van het gemeentebestuur van Chelm, wordt de bijeenkomst beëindigd. Een deel van onze delegatie gaat vervolgens een bakkerij en een zuiveringsinstallatie bezoeken. Burgemeester Sleurink, secretaris de Feijter, Cock van Dijk van de Stichting Flakkeese Hulpgoederen Polen -via welke stichting de contacten tussen de beide gemeenten gelegd zijn-, onze tolk Krystyna Bolink en ondergetekende gaan naar de burgemeesterskamer om aanwezig te zijn bij de ondertekening van de samenwerkingsovereenkomst. Vele collega's van radio, televisie en kranten zijn toegestroomd om dit feit vast te leggen. De documenten worden ondertekend door burgemeester Sleurink, presydent Bajko en voorzitter van de raad Denysiuk. De vriendschapsband is vooral bedoeld om een uitwisseling van kennis en ervaring op allerlei gebieden te krijgen. De gemeenten zullen een nauwe relatie van de bevolking van de twee gemeenten zoveel mogelijk stimuleren. Verenigingen, particulieren, bedrijven, instellingen, enz. kunnen door contacten over en weer meer voor elkaar gaan betekenen en prettige èn goede vriendschapsbanden leggen. Ook bedrijven kunnen mogelijk profiteren van de samenwerking. De drie gemeentevertegenwoordigers gaven volmondig aan, reeds bijzondere banden met elkaar te gevoelen. Vorig jaar waren de presydent, de voorzitter van de raad, de directeur van het ziekenhuis Kosior en de tolk Jan Haranczyk te gast in Middelhamis. Er is toen reeds een innige vriendschap ontstaan. Daarna is dat in nadere contacten verdiept. Ze toonden zich dan ook zeer verheugd dat de samenwerkingsovereenkomst nu officieel door beide partijen was getekend. Burgemeester Sleurink benadrukte dat beide gemeenten van elkaar konden leren. Ze hoopte dat Chelm en Middelhamis tot in lengte van jaren goede vrienden zouden mogen blijven en veel voor elkaar zouden mogen betekenen. Bajko en Denysiuk antwoordden dat Chelm er graag alles aan zou doen, de contacten goed te laten blijven en verder uit te bouwen. Volgende week: Delegatie diep onder de indruk van bezoek aan Chelm Henk Koppelaar ^BiKBiDE Middelhamis Hellevoetsluis Zierikzee Oud-Beijerland VBtHUZBiS Tel. (0187) 482188 Tel. (0181)320016 Tel. (0111)413163 Tel. (0186) 613624 Morgen, zaterdag 18 oktober viert de stichting Gered Gereedschap haar derde lustrum. Op deze dag gaan op vele plekken in Nederland de deuren van de werkplaatsen van Gered Ge reedschap open. Iedereen is van harte uitgenodigd om een kijkje te nemen in de wereld waar een bahco de hoofdrol speelt. Ook zelf reddingswerk uitvoe ren is mogelijk. Stichting Gered Gereedschap is een vrij willigersorganisatie die gereedschap in zamelt, opknapt en verstuurt naar klein schalige projecten in ontwikkelingslan den. In ontwikkelingslanden is een tekort aan goed, betaalbaar gereedschap. In veel Nederlandse schuurtjes liggen sta pels waterpomptangen stof te vergaren. Op zaterdag 18 oktober organiseert Ge red Gereedschap een open dag. In ver schillende werkplaatsen worden er die dag een vijftiental jubileumprojecten af gerond. Straatkinderen in Peru, gehandi capten in Sri Lanka en vluchtelingen in Uganda kunnen met dit gereedschap een eigen bestaan opbouwen. Zo zal bijvoorbeeld om 13.00 uur 's mid dags de burgemeester van Waddinxveen de kisten naaimachines voor een vrou wenproject in Zimbabwe uitzwaaien. Tegelijkertijd zal er in de werkplaats in Groningen een workshop Afrikaanse zang en dans plaatsvinden voordat de kisten houtbewerkingsgereedschap voor een schooltje in Zambia aan hun reis be-gin- nen. In Almere wordt er op dit tijdstip, onder begeleiding van Afrikaanse muziek, koers gezet richting Almere-haven alwaar de kisten ingescheept worden. Alle kisten gereedschap die op deze dag aan hun grote reis beginnen, zullen tus sen 15.00 en 16.00 uur in de werkplaats in Amsterdam arriveren. In Amsterdam bevindt zich het hoofdkantoor van Gered Gereedschap. Ook daar is de gehele dag, temidden van de torenhoge stapels kis ten, van alles te zien over de relatie tus sen gereedschap en zelfstandigheid. In Amsterdam worden de kisten voorzien van verschepingspapieren, waarna de duizenden hamers, bahco's en tangen de boot opgaan. Op reis naar nieuwe werk gevers. Tevens wordt er in alle werkplaatsen ge werkt aan het zestiende project. Voor dit project, dat de toekomst van Gered Ge reedschap symboliseert, moeten de mou wen opgestroopt worden. Onder het motto: 'Kom een zaag vijlen of een tang ontroesten' word'-n veel reddingswerkers verwacht. Dit zestiende project wordt verscheept naar een Zuid Afrikaans vrouwenproject. De veelbelovende nieuwe spits van Ajax, Bennl McCarthy, zal om 16.30 uur in de Amsterdamse werkplaats een hamer opknappen, zodat de mensen van zijn ge boortegrond 'spijkers met koppen kun nen slaan'. Om 17.00 uur zal meester M. van Traa, voorzitter van de kamercommissie voor Internationale Samenwerking, de vijftien jubileumprojecten, symbolen van vijftien jaar gereedschap redden, op een feestelij ke wijze afsluiten. Vijftien jaar geleden werd er met de bak- fiets het eerste gereedschap ingezameld. In datzelfde jaar werden er twee projec ten verscheept. Inmiddels bestaat Gered Gereedschap uit 32 verschillende werkplaatsen en een honderdtal inzamelpunten. Daarnaast wordt er ook nog in 92 Praxis- vestigingen gereedschap ingezameld en is dit jaar het 500e project verscheept. Voor de verschepingskosten is Gered Gereedschap afhankelijk van de bijdra gen van donateurs. Omdat de hoeveel heid aanvragen voor gereedschap nog steeds groeit, zijn mensen die een finan ciële bijdrage willen leveren van harte welkom. (Er zijn Gered Gereedschap werkplaatsen in o.a. Oostvoorne, tel. (0561) 616786 en te Middel burg, tel. (0183) 302931).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 5