Record- en medaille-regen voor zwemclub De Schotejil BIG IVIAX Verkoop-expositie scliilderijen en aquarellen WD-kandidaten VERKOPING Groei Bloei Bloemschikken voor Ouderen i y €b s Publicatie van 'De Motte' over Industrieel Erfgoed Inbraak supermarkt te Nieuwerkerk Jongelui en andere belangstellenden De oudste bedrijfsgebouwen op het platteland zijn de boerderijen. Door de eeuwen heen is het uiter lijk van de boerderijen totaal ver anderd. Ook de bijgebouwen zijn aan veranderingen onderhevig. Zo wijzigde de teelt van diverse gewassen en vervingen machines de echte pk's van de stoere paar den en het zware handwerk van de landarbeiders. Naast dit alles ver schenen ook andere bouwmateria len op het boerenerf. Een bouw werk, dat grotendeels is opgetrok ken uit 'nieuwerwetse' materialen (beton en draadglas) is de poot- aardappelbewaarplaats. De opslag van pootgoed Voor een succesvolle aardappeloogst is goed pootgoed van groot belang, want als de kwaliteit van het pootgoed reeds te wensen overlaat, is de kans des te groter, dat de oogst tegenvalt of zelfs totaal mis lukt. Bij het delven en rooien van de aardappels worden de kleintjes (de poters) apart gehouden. Uit deze poters worden de geschikte pootaardappelen voor het volgende seizoen geselecteerd. De pootaardappelen moeten overwinte ren op een plaats die vorstvrij, droog, koel en licht is: de pootaardappelbewaar- plaats (het poterloodsje). De grotere boe ren beschikten veelal over een eigen loodsje of hadden een deel van een schuur hiervoor ingericht, maar ook Coöperatief verrezen vanaf de jaren twintig aan de rand van de verschillende dorpen dergelijke bouwwerken. Zeker de Coöperatieve poterbewaarplaatsen kon den wel een lengte van meer dan twintig meter bereiken. In deze grotere bewaar plaatsen lag het pootgoed van diverse (kleinere) landbouwers opgeslagen. Op de Zuiddijk van Oude-Tonge vinden we nog een klein 'pootschuurtje'. Soms werd ook wel een vervallen arbeiders huisjes verbouwd tot poterloodsje. Kort om, pootaardappelbewaarplaatsen Pootschuurtje op de Zuiddijk te Oude Tonge komen we in verschillende soorten en maten tegen. Ik wil in dit artikel stilstaan bij het meest karakteristieke variant: de bewaarplaats met een skelet van hout of beton, dat opgevuld wordt door glazen panelen. Eisen glazen bewaarplaats De bewaring van de pootaardappelen moet koel zijn, dit om een snelle kieming te voorkomen. De poters worden meestal niet vóór oktober-november in de bewaarplaats gebracht, omdat in septem ber de temperatuur nog weleens aan de hoge kant kan zijn. U zult zeggen, van waar al dat glas Welnu, ook licht heeft een remmend effect op de verdere spruit- vorming. De gevormde spruiten (scho ten) blijven dan tevens taai, stevig en kort, waardoor zij bij het poten niet gauw afbreken. Het grote voordeel van het voorkiemen is een snelle opkomst en daardoor een vroeger gewas. Dit is niet alleen uit economisch oogpunt een pré; het is eveneens ter voorkoming van virusziekten en van de aardappelziekte van belang. Door het vooraf uitschiften van poters met onvoldoende spruiten Coöp. pootaardappelbewaarplaats Molendijk te Nieuwe Tonge Zaterdag 11 oktober jl. heeft zwem club de Schotejil een vriendschappelij ke driekamp gezwommen tegen de Lansingh uit Krimpen a/d IJssel en LAG uit Rotterdam. Bijna alle wed- strijdzwemmers van de Schotejil, ca. 45 in getal, waren in de gelegenheid om te zwemmen. Het resultaat was we derom uitstekend te noemen, getuige 52 persoonlijke records, 7 clubrecords of evenaring van clubrecords, en ten slotte een wedstrijd-buit van maar liefst 21 ereplaatsen. Een eerste plaats was er verrassend voor de estafette-ploeg meisjes onder 13 jaar, bestaande uit Jolanda Welleman (13 jaar), Aimemiek Veltman (10 jaar), Rian- ne Noordijk (12 jaar) en Iris Oostdijk (11 jaar), die op de 4x 50 m wisselslag een tijd van 2.41.0 realiseerden. Een prima prestatie als men de leeftijd van deze zwemsters mede in ogenschouw neemt. Een derde plaats was er verder voor de estafette-ploeg jongens onder 13 jaar, bestaande uit Leon Wegman (12 jaar). Mark Verwijs (12 jaar). Frank Zoeteweij (13 jaar) en Matthijs Weeda (13 jaar), in een tijd van 2.41.1, hetgeen overigens een clubrecord bleek. Een eerste plaats was er voor Michiel de Gelder, die op de 100 m wisselslag in een tijd van 1.11.9 een clubrecord en dus een gouden medaille verdiende. Later be haalde Michiel de Gelder nog een zilve ren medaille op de 100 m schoolslag in een tijd van 1.21.4. Maarten Nieuwstraten behaalde twee bronzen medailles. Eerst op de 100 m wisselslag in een tijd van 1.17.4 en later op de 100 m schoolslag in 1.28.0. Marjon van Kempen was goed voor twee maal goud, namelijk eerst op de 100 m vrije slag in 1.03.8, hetgeen tevens een clubrecord betekende, en op de 100 m vlinderslag in een tijd van 1.17.7, even eens een clubrecord. In de estafette ver beterde zij terloops ook nog het clubre cord op 50 m vrije slag bij de dames naar 0.30.0. Eén van de nieuwe startvergunninghoud- sters uitkomend bij de dames, Astrid van der Horst, zwom op de 200 m schoolslag naar een tijd van 3.16.0, goed voor een bronzen medaille. Leander Noordijk evenaarde in een tijd van 1.00.2 zijn eigen clubrecord op de 100 m vrije slag, en won hiermede even eens een gouden medaille. Op de 100 m vlinderslag zwom hij later in een tijd van 1.15.4 naar een bronzen medaille. Liesbeth van de Linde (16 jaar), uitko mend bij de dames, veroverde een bron zen medaille op de 100 m wisselslag in een tijd van 1.23.2. Bij één der jongste categorieën won Anja de Gelder (10 jaar) een zilveren medaille op de 100 m schoolslag in een tijd van 1.42.6. Willen Joppe (11 jaar) won zilver op de 100 m schoolslag. Hij zwom een tijd van 1.36.6, een persoonlijk record. Jolanda Welleman won een gouden me daille op de 50 m rugslag in een tijd van 0.36.8. Verder veroverde zij een zilveren medaille op de 100 m wisselslag in een p.r. van 1.24.3. Willemijn Veltman behaalde op de 100 m schoolslag een 3e plaats in 1.31.3. Derhalve een bronzen medaille won zij op de 100 m wisselslag in een tijd van 1.19.4. Op de 50 m vlinderslag won de 11-jarige Iris Oostdijk in een p.r. van 0.45.9 een zilveren medaille. Rianne Noordijk zwomin een p.r.-tijd van 0.40.0 naar een zilveren medaille op de 50 m rugslag. Het laatste estafettenummer tenslotte, de 6x 50 m vrije slag, leverde voor Marjon van Kempen, Richard Abresch, Liesbeth van der Linde, Leander Noordijk, Danielle Hagoort en Michiel de Gelder een tweede plaats op. Zoals gezegd werd met een vrije grote delegatie afgereisd naar Krimpen a/d IJs- sel, waaronder ook nieuwe startvergun- ninghouders. Behalve de succesvolle Astrid van der Horst (3e op de 200 m schoolslag) kwa men ook Fansjo Maatkamp (3.07.4 op 200 m schoolslag) en Greet van den Braak (1.15.5 op de 100 m vrije slag) goed voor de dag in deze nuttige trai ningswedstrijd. wordt een meer gelijkmatig gewas ver kregen. Worden er te vroeg spruiten gevormd, dan moet één of meermalen afgesproten worden. Men moet de bewaring overi gens zo regelen, dat zo weinig mogelijk wordt afgesproten. Pootaardappelen wor den het beste bewaard in zogenaamde kiembakken, die wij beter kennen als poterkistjes. Deze kistjes zijn zodanig gemaakt, dat er bij de pootaardappelen van alle kanten licht bij kan komen. Het zijn platte kistjes, met een bodem van plankjes, die onderling enige ruimte (1 a 1,5 cm) hebben. Op de kistjes staat met zwarte letters de naam van de eigenaar. Voor een optimale lichttoetreding in de glazen bewaarplaats is het zaak, dat deze geheel vrij van de andere gebouwen wordt geplaatst. De voorkeur gaat uit naar de plaatsing richting noord-zuid, daar men hierdoor minder last heeft van temperatuursschommelingen in de bewaarplaats. Staat een lange kant op het zuiden, dan kan de temperatuur, vooral in het voorjaar en najaar, gemakkelijk hoog oplopen. Aan beide uiteinden van de bewaarplaats is een deur ten behoeve van de ventilatie aangebracht. Bij lange re bewaarplaatsen zijn in de zijgevels ook een aantal deuren geplaatst. Soms is er ook onder de vloer een ventilatieka naal voor bodemventilatie aangebracht. Hierbij moet men bij erg vriezend weer oppassen, dat de temperatuur niet te laag wordt. Goede afsluiting van de vloerven- tilatie is niet zo gemakkelijk. De glazen (veelal draadglas) zijwanden zijn meestal dubbelwandig. De stilstaan de lucht tussen de glazen wanden dient als isolatielaag. Behalve door de ventila- tie-inrichtingen mag geen tocht binnen kunnen komen. Ook de zolder moet vol doende isolerend gemaakt worden. Bij grotere bewaarplaatsen staan op het dak luchtkokers, die voor extra ventilatie zor gen. Zolang het vorstvrij weer is, kan Zondagnacht is ingebroken in een super markt te Nieuwerkerk. Door het forceren van een deur verkreeg men toegang tot het pand. Een kluis is gekraakt en een aanzienlijk geldbedrag is weggenomen. Gezien de werkwijze heeft de politie de indruk dat men hier te maken heeft met professionele inbreker(s). De politie is de gehele dag bezig geweest met sporen- en onderzoek in de buurt. voor de gemeenteraad van de gemeente Goedereede 1Dhr. H. v. d. Meer, Ouddorp. 2. Mevr. E. P. Mastenbroek-v. d. Sluis, Ouddorp. 3. Mevr. H. P. Non, Stellendam. 4. Dhr. R. A. L. Kikkert, Ouddorp. 5. Dhr. K. Troost, Goedereede. 6. Mevr. M. Breen-Meyer, Goedereede. 7. Dhr. L. X. den Hollander, Ouddorp. OUDDORP - Eindelijk is het dan zover. Komend weekend kunnen alle deelne mers en deelneemsters aan de pompoen wedstrijd hun oogst komen inleveren. Het heeft vanaf zaaien tot inleveren ongeveer 150 dagen geduurd om een mooie of grote pompoen te kweken. Aanstaande vrijdag 17 oktober en zater dag 18 oktober worden jullie bij tuincen trum Voogd verwacht De pompoenen worden dan gelijk ge wogen voor de wedstrijd: wie kweekt de zwaarste. In de daaropvolgende week worden de pompoenen gekeurd door de wedstrijd: wie kweekt de mooiste. Iedereen mag aan de keuring meedoen. Zaterdag 25 oktober om 16.00 uur is de prijsuitrei king. Bij inlevering van een pompoen gaan de deelnemers met hun 'oogst' op de foto in een gezellig herfstdecor. De foto kun je tijdens de prijsuitreiking ophalen gelijk met je pompoen. Tot ziens bij Tuincentrum Voogd tijdens de gezellige herfstmarkt. men ventileren door de deuren te openen en te voorzien van gaasdeuren. Ook de deuren zijn dubbel, en moeten volkomen tochtvrij gesloten kunnen worden. Om alle kistjes van voldoende licht te kunnen voorzien, zijn de bewaarplaatsen niet te breed (ca. 5 meter). Meestal staan er drie rijen kistjes ter weerszijden van het middenpad. De bewaarplaatsen wor den afgedekt met een (zadel)dak, wat doorgaans is voorzien van golfplaten of is bespijkerd met rubbertoid. WerkTjaamheden in de glazen bewaarplaats De poterkistjes worden niet direct op de koude vloer geplaatst, maar op latten. Er worden zo'n 8 a 10 kistjes op elkaar gestapeld, meestal met de smalle zijde naar het middenpad. Ook in de dwars- richting wordt enige ruimte tussen de kistjes gelaten. Men moet alle kistjes op dezelfde wijze plaatsen met het oog op een gelijkmatige belichting en ventilatie. Ten einde een zo regelmatig mogelijke spruitvorming te verkrijgen, moeten de kisten enige malen - in de regel driemaal - omgezet worden, zodat alle bakken op hun beurt bij het raam, onder of boven, komen te staan. Het is van belang om de bakken niet geheel tegen de zijwanden te plaatsen, met het oog op vorstgevaar. Bij strenge vorst kan men de poters dan ook beter beschermen door bij voorbeeld een laag karton om de kistjes te brengen. Bij zeer strenge vorst kan het noodzakelijk zijn om in de bewaarplaats te stoken. Soms is het middenpad voorzien van een smalspoor, waarover men een karretje kan rijden. Zo'n karretje is natuurlijk handig bij het zo nu en dan verplaatsen van de kistjes. Bovendien wordt er tevens wel ruimte opengelaten (wasbak ken) voor de behandeling van het poot goed, zoals sorteren, snijden, ontsmetten, etc. Tussen eind maart en eind april ver laten de poters hun 'winterstalling' om te worden gepoot. Landbouwschuur met poterbewaarplaatsje Van Gorcumstraat te Sommelsdijk Nieuwe wijze van opslag Naast het gebruik van de glazen bewaar plaatsen is men langzaamaan ook koel huizen gaan gebruiken voor de bewaring van pootaardappelen. Hierin wordt de kieming voornamelijk door de factor temperatuur geremd in plaats van licht. Het nadeel van de glazen bewaarplaatsen is, dat de temperatuur er weleens te hoog in kan oplopen. In de nazomer wordt het glas vaak gewit en 's morgensvroeg geventileerd, zodat men eerder in de bewaarplaats terecht kan. Bij koelhuizen heeft men hiervan geen last. Bovendien kan men door middel van TL-verlichting in de koelhuizen de pootaardappels ook daar van voldoende licht voorzien. Ondanks de komst van de koelhuizen, zijn er op het eiland tot op de dag van vandaag nog verscheidene glazen poot aardappelbewaarplaatsen als zodanig in gebruik en zij verkeren in een goede staat van onderhoud. Verliezen zij hun functie, dan raken ze veelal in verval, en zo zijn er dan ook een aantal van deze bouwwerken inmiddels rijp voor de sloop. Zo het er nu naar uitziet zal het nog vele jaren duren eer een glazen poot aardappelbewaarplaats een zeldzaarnheid wordt op het eiland, daarvoor functione ren ze nog te goed. Jan Both - bestuurslid 'De Motte' DIRKSLAND Op D.V. donderdag 16 oktober zullen zendingskrans 'Prisca' en vereniging 'Acti Agimus' hun najaarsverkoping houden in verenigingsgebouw 'Reho- both' der Ger. Gemeente. Velerlei handwerken, tafellakens, dek- servetten, kleedjes gehaakt en gebor duurd, mooie wenskaarten, baby- en kid- nerkleren, slabben, schortjes, sokken, klein en groot! Verder cadeau-artikelen, boeken, advo caat, oliebollen, gebak, fruit en slaatjes. Tevens BEEREN-ONDERGOED. Voor de kinderen speelgoed en snoep. Koffie, thee en limonade staat voor u klaar! De openingstijd is van 's morgens 10 tot 's middags 5 uur en 's avonds van 6.30 tot 7.30 uur. De opbrengst komt ten goede van de nieuwbouw van de kerk en ten bate van de zending. Allen hartelijk welkom. Aangepaste kerkdienst Op zondag 26 oktober is er weer een interkerkelijke kerkdienist voor verstan delijk gehandicapten in de Ned. Her vormde kerk te Middelharnis, waarin hoopt voor te gaan ds. L. W. Ch. Ruyg- rok. De aanvang van deze dienst is om kwart vóór drie. U bent van harte welkom en uw aanwe zigheid wordt op prijs gesteld. Koninklijke Maatschappij T\iinbouw Plantkunde Afdeling Goeree-Overflakkee organiseert Dat de KMTP/Groei Bloei dit jaar 125 jaar oud is, zal u intussen bekend zijn. Behalve de Groei Bloei-Groenmarkt in september willen wij op bescheiden schaal nogmaals evenementen organise ren, speciaal in het teken van dit jubi leum. Wij hebben gekozen voor twee bloemschikmiddagen voor ouderen. In het kader van ons jubileum is de toegang vrij en ook voor het benodigde materiaal zal worden gezorgd. Wel vragen wij u om zelf een mesje mee te nemen. De bloemschikmiddagen zullen plaatsvinden op: - 15 oktober van 15.00 tot 17.00 uur in het Dienstencentrum, Doetinchemse- straat 27 te Middelharnis. - 22 oktober, van 14.30 tot 15.45 uur, in De Samaritaan te Sommelsdijk. Nierstichtingcollecte in Middelharnis en Sommelsdijk In de week van 22 t/m 27 september werd de jaarlijkse Nierstichtingcollecte gehouden in Middelharnis werd 5893,50 opgehaald, terwijl de opbrengst in Som melsdijk 5569,25 bedroeg. Ruim 75 collectanten gingen geheel belangeloos op pad in deze dorpen. Alle gevers en collectanten heel hartelijk dank voor uw bijdrage en inzet. De Nierstichting zet zich in voor nierpa- tif nten en werkt aan verbetering van de dialysebehandeling en uitbreiding van het aantal niertransplantaties. Daarnaast financiert de Nierstichting di verse projecten en geeft voorlichting aan publiek en patiënt. Wilt u volgend jaar ook meehelpen met collecteren? Meld u aan bij mevrouw Ge-buijs, tel. 483641 om in Middelhar nis mee te helpen, en bij mevrouw Poppe, tel. 483974 in Sommelsdijk. Zui ver, omdat het moet! GO ro re ro ro Zaterdagavond 18 oktober 1997 willen we met de Open Deur weer gaan volley ballen. De titelverdedigers zijn ook pre sent. Vorm een team en wordt de nieuwe OD-volleybalkampioen. Je kunt je nu nog opgeven tot vrijdag avond 17 oktober bij Wim de Ronde, tel. 492275. Dit kan individueel of per team (6 of 7 personen). De kosten voor deze avond bedragen 1 gulden per persoon. We verzamelen om 19.30 uur in 'de Ark' waaruit we gezamenlijk vertrekken naar de gymzaal. Het Open Deur-team Vrijdag 17 oktober hopen we als SGP- jongeren Flakkee weer te beginnen met onze bijeenkomsten. De onderwerpen van de bijeenkomsten zijn altijd politiek maatschappelijk van aard. Denk niet dat politiek niets voor jou is en dat je daar om niet moet komen. Want we zijn altijd bezig met dingen uit het dagelijks leven, dus iets wat ook jou raakt. Juist als over een paar maanden de verkiezingen weer gehouden worden is het goed om na te denken over dit soort onderwerpen en hoe de SGP er tegen over staat. De eerste avond willen we het hebben over 'reclame'. Dhr. Eikelboom van de Bond tegen het vloeken hoopt ons iets te vertellen over de misbruik van Gods Naam in de reclame. Na de pauze wil hij wat stellingen deponeren waardoor een leerzame discussie kan ontstaan. We dachten dat dit een onderwerp is waar we allen mee geconfronteerd worden vooral wij als christelijk deel van Nederland. Het is daarom zinvol om hier met elkaar bij stil te staan. We nodigen iedereen uit om deze avond aanwezig te zijn, lid of geen lid, kom en neem veel vrienden en vriendinnen mee zodat we kunnen rekenen op een gezelli ge en leerzame avond. Deze bijeenkomst wordt gehouden in het verenigingsgebouw van de Ger. Gem. in Dirksland en begint om 7.30 uur. Bewonderaars van (meerdere vormen van) schilder- en tekenkunst zullen a.s. zaterdag hun hart op kunnen halen in hei 'Diekhuus' te Middelharnis, waar die dag door 'Paleander' een verkoop expositie wordt ingericht. Een aanzienlijk deel van de collectie - panelen en doeken - zal klassiek zijn, een ander deel zal tegemoet komen aan de voorkeur van hen die modern-, of zelfs abstract werk prefereren. Paleander heeft een zodanige keus gemaakt dat ieder er z'n smaak zal aan treffen. Er zijn ook zeer uiteenlopende technie ken gebruikt, traditioneel met penseel zowel als met air-brush, zelfs is er met zand geschilderd! Het liefst zou Paleander-ondememer de Wit zo'n rijke verscheidenheid werken in zijn zaak op de Westdijk te Middelharnis tentoonstellen, maar hem ontbreekt het daarvoor aan voldoende wand-ruimte waaromhij zijn toevlucht tot een exposi tie buitenshuis moet nemen. Die belooft dan ook spraakmakend te worden. Zij die op de expositie een schilderij, compleet met lijst, aanschaffen krijgen een aantrekkelijke korting. De expo biedt een unieke kans om een origineel werk aan te schaffen, een werk naar keuze uit een veelheid van stijlen en genres want het is Paleander best toevertrouwd van de expositie wat moois te maken. Ieder is er zaterdag welkom en voor ieder is er koffie. Pootaardappelbewaarplaatsen

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 2