m LITIE Chelm en Middelhamis sluiten innige vriendschap Restauratie woonliuizen Goedereede GS beantwoorden vliegveld-vragen (010) 2741135 73.692,2 kilometei^. Politie 24-uurs telefoon: UUil JUL^tAlNNAARD ^^^VASTGOED Vakantie Bijbel Klub Oude Tonge Samenwerkingsovereenkomst in gemeentehuis te Chelm ondertekend Dodelijk ongeluk in de Fortuinweg 70e Jaargang DINSDAG 14 OKTOBER 1997 No, 6645 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 2629. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 48 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,75 JAARABONNEMENT 57,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 GEMEENTE GOEDEREEDE Aanrijding met letsel Op zondagmiddag omstreeks 16.00 uur vond op de kruising Vrijheidsweg/Groe- nendijk een ongeval plaats met een 20- jarige motorrijder uit Ouddorp. De be stuurder van een grijsblauwe V.W. Pas sat met een Belgisch kenteken twijfelde bij het oversteken van de kruising waar na de motorrijder is gaan remmen, in de berm terecht is gekomen en gevallen. De motorrijder bekwam een gebroken sleu telbeen en werd per ambulance naar het ziekenhuis in Dirksland vervoerd. De technische ongevallendienst van de poli tie onderzoekt de toedracht. GEMEENTE DIRKSLAND Brand in woning De brandweer moest op zondag 12 okto ber omstreeks 00.30 uur uitrukken, nadat bij een 53-jarige inwoner van een woning aan de Maannezee te Dirksland brand was ontstaan in zijn woning. De bewoners waren even weg voor een wan deling. Bij terugkomst bleek dat in de stereo-installatie kortsluiting was ont staan. De brandweer bluste de brand. GEMEENTE MIDDELHARNIS Rijden onder invloed In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn omstreeks 01.30 en 01.45 uur twee be stuurders, respectievelijk uit Dirksland en Nieuwe Tonge aangehouden, nadat zij met een te hoog alcoholgehalte met hun personenauto's waren gaan rijden. Na het uitvoeren van de blaastest op het bu reau te Middelhamis werden beide be stuurders met een proces-verbaal weer heengezonden. Winkeldiefstallen Op vrijdagmiddag omstreeks 14.00 uur werden een 42-jarige inwoonster uit Middelhamis en een 25-jarige inwoner uit Middelhamis aangehouden nadat zij zich hadden schuldig gemaakt aan win keldiefstal. Zij werden overgebracht naar het politiebureau te Middelhamis en na opgemaakt proces-verbaal weer heenge zonden. Ook werd vanuit een fietstas, welke in een winkelwagentje van een 60- jarige inwoonster uit Middelhamis stond, een portemonnee met inhoud gestolen. Motorrijder ten val Op zondagmiddag omstreeks 15.00 uur reed een 22-jarige inwoner uit Sommels dijk op zijn motor over de Oudelandse- dijk te Middelhamis. Door een te hoge snelheid is hij ten val gekomen, over het wegdek geschoven en onderaan in de berm van de Bolletjesweg terecht geko men. Een gebroken duim en een pijnlijke arm waren het gevolg. De technische on gevallendienst stelt een onderzoek in naar de toedracht. Doorrijden na aanrijding; getuigenoproep Op zondag 12 oktober 1997 omstreeks 22.00 uur ontdekte een 49-jarige inwoner uit Middelhamis, dat in het rechterportier van zijn Ford Fiesta, die geparkeerd stond aan de Raadhuisstraat te Middel hamis, een forse deuk zat. Hij had zijn auto daar omstreeks 19.40 uur gepar keerd. De tegenpartij was gevlogen. Ge zien de schade moet de aanrijding een flinke klap gegeven hebben. Mogelijk dat iemand iets gehoord of gezien heeft. Dan gaame dit melden bij de politie te Middelhamis. Vanuit de Nederlandse Hervormde Kerk te Oude Tonge wordt een Vakantie Bij bel Klub georganiseerd. Deze wordt gehouden op D.V. dinsdag 21 oktober 1997 (van 10.00 tot 12.00 uur) en woensdag 22 oktober 1997 (van 10.00 tot 15.00 uur). Rond het thema 'Hou (je) vast' staan er allerlei activitei ten op het programma. Alle kinderen van 4 tot 12 jaar zijn van harte welkom in het koor van de kerk. Kom jij ook?? Chelm (Polen). Vorige week dinsdag sierde de Nederlandse én de Poolse vlag de entree van het gemeentehuis te Chelm. Er was alle reden tot dat vlag vertoon, want die morgen zouden de twee gemeenten de voorgenomen vriendschapsband officieel in een over eenkomst bekrachtigen. Deze samen werkingsovereenkomst is bedoeld om, met respect van eikaars overtuiging, te gaan werken aan een nauwe band tus sen Chelm en Middelhamis, waardoor uitwisseling van kennis en ervaring op allerhande gebieden tot stand kan komen. Voor de ondertekening en een nadere kennismaking reisde een dele gatie van Middelhamis naar Chelm. Chelm is de hoofdstad van de województwo (provincie) Chelmskie, gelegen in het heuvelachtige landschap in het zuidoosten van Polen. Het grond gebied van de provincie grenst aan de Oekraïne. De grens met dit land ligt slechts 24 km van Chelm verwijderd. Het landschap van de provincie wordt gedo mineerd door eenzame krijtheuvels, waarvan de mooiste zich in de omgeving van de provinciestad bevinden. De naam van de stad die vanaf de 10de eeuw bekend is, werd afgeleid van deze heu vels. (Chelm is een oud-pools woord voor heuvel.) Kenmerkend is de in het centrum van de stad oprijzende Górka Chelmska (het Chelmska Bergje) met daarop het monumentale kerk- en kloos tercomplex, wat bijna in de hele stad zichtbaar is. Vanaf deze heuvel heeft men een schitterend panorama over Chelm. Een stad met een woelige geschiedenis. Een stad die dikwijls ten prooi viel aan plunderende troepen en soms met de grond gelijk werd gemaakt. Een stad die evenals geheel Polen een zeer moeilijke eeuw heeft doorgemaakt. Armoede en rijkdom zijn allebei in het land te vinden, maar de armoede over heerst zichtbaar. Sinds men aan het eind van de tachtiger jaren van het communis tische bewind bevrijd werd, zet men de schouders onder de wederopbouw van de economie. Op allerlei gebied is men bezig de levensomstandigheden te verbe teren. Ook in Chelm zet het gemeentebe stuur zich volledig hiervoor in. De weg die daarvoor gegaan moet worden is ech ter lang en zwaar. Bovendien doorkrui sen geldgebrek en andere problemen dik wijls de route. Ondanks alle moeilijkhe den zet men door! Waren er voorheen alleen banden met de oosterburen, reeds langere tijd ziet men meer en meer de noodzaak tot nauwe contacten met het westen. Contacten, niet alleen voor financiële hulp, maar ook voor het uit- Voorzitter van de raad Zdzislaw De.::..,!., /eliciteert burgemeester Sleurink met de zojuist ondertekende vriendschapsovereenkomst. In het midden presydent Zbigniew Bajko en (r) de tolk Krystyna Bolink wisselen van kennis en ervaring op aller lei gebied. Het is juist dit laatste waar voor vriendschapsbetrekkingen met Mid delhamis zijn aangeknoopt. Oorsprong De contacten zijn gelegd via de Stichting Flakkeese Hulpgoederen Polen. Rien en Cock van Dijk uit Oude-Tonge kwamen in 1987 via kennissen in contact met de erbarmelijke toestanden waarin vele mensen zich in Polen bevonden. Hun hart geraakt door dit leed, begonnen zij zich in te zetten voor het zenden van hulp naar Polen. In 1988 hadden meerde re personen zich inmiddels achter hun werk geschaard en nam de organisatie reeds zulk een omvang aan, dat men besloot zich te verenigen in een stichting. Enkele malen per jaar reden hulptrans porten naar West-Polen. Steeds meer organisaties gingen echter dit deel van Polen van hulp voorzien. Daarom besloot de stichting op advies van de Poolse ambassade te Den Haag het werkterrein te verleggen naar het oosten van het land. Zodoende kwam men in Chelm en omge ving. Inmiddels is de stichting daar over bekend geworden. Hulp wordt verleend aan onder andere een kindertehuis, een ziekenhuis en aan particuliere personen. Nadat de Poolse stad Krasnystaw, onge veer 30 kilometer ten zuidwesten van Chelm, in 1993 door bemiddeling van de stichting een vriendschapsbetrekking aanging met de gemeente Oostflakkee, kwam ook de vraag van Chelm tot de stichting, om te willen bemiddelen bij het zoeken naar een Hollandse partnerge meente. Chelm is een plaats met bijna 70.000 inwoners. Het gemeentebestuur gaf de voorkeur aan een vriendschap met een niet al te grote plaats. Als grootste gemeente van het eiland werd daarom door de stichting Middelhamis benaderd. Na geruime tijd van overleg besloot Mid delhamis de vriendschapsband met de Poolse stad aan te gaan. Vriendschap Maandagavond arriveerde de Middelhar- nisse delegatie in een hotel net buiten Chelm. Bijzonder hartelijk was de ont vangst door het gemeentebestuur van de stad. Dinsdagmorgen werd in het gemeentehuis door burgemeester Sleur ink en haar collega Presydent Zbigniew Bajko en de voorzitter van de raad van Chelm, Zdzislaw Denysiuk de documen ten van de samenwerkingsovereenkomst, onder toeziend oog van de samenge stroomde pers, getekend. Beide burge meesters spraken de oprecht gemeende wens uit, dat de vriendschap tot in lengte van jaren stand zou mogen houden en steeds zal verstevigen. Naast contacten op het bestuurlijke vlak, denkt men aan het uitwisselen van kennis en ervaringen op verschillende terreinen. De gemeenten zullen zich inzetten om bedrijven, instellingen, verenigingen, enz. te animeren om contacten over en weer aan te gaan. Met nadruk is door burgemeester Sleurink gesteld dat hel Door de Stichting Stad Goedereede wordt al geruime tijd gewerkt aan plannen voor restauratie van de panden Catharinastraat 11 en Achterstraat 23/25 te Goedereede. De panden zijn van rijkswege bescherm de monumenten. Vermoedelijk dateren zij uit de zeventiende eeuw. Tijdens de restauratie zal er histo risch onderzoek worden gedaan. Al in 1993 konden de panden Achterstraat 23 en Catharina straat 11 aangekocht worden. Achterstraat 25 kwam in eigen dom van de Stichting. Vanwege de veranderingen in de subsidieverlening was een wel zeer lange aanlooptijd naar de restauratie een onplezierig gevolg. Verheugend is uiteindelijk dat Staatssecretaris Nuis van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen, uit de extra dona tie van het Rijk ad. vijftien miljoen gulden voor het uitvoeren van restauraties, aan de Stichting een subsidie heeft verstrekt die nog in 1997 beschikbaar komt. Ook Provincie en Gemeen te verstrekken (projekt)bijdragen. In nauwe samenwerking tussen de Stichting Stad Goedereede en de gemeente is het architectenbureau Walraad en Van der Stoep te Utrecht en Brielle er in geslaagd een bijzonder aan trekkelijk plan te leveren. De drie panden zullen tot twee woningen worden verbouwd en na de restauratie aan de nieu we eigenaren worden overgedragen. De restauratie die op 20 oktober a.s. van start zal gaan wordt uitgevoerd door Aamiemersbedrijf Kuuirnan B.V. te Delft. Verwacht wordt dat de panden medio maart/april 1998 gereed zullen zijn. hierbij gaat om een twee-richtingsweg. "Chelm kan leren van ons, maar wij ook van Chelm." Er zal gestreefd worden om een zo groot mogelijke vertegenwoordi ging uit de bevolking, verenigingen, instanties en handel en industrie in con tact met elkaar te brengen. De gemeenten willen behulpzaam zijn deze contacten tot stand te brengen. Ook zullen bepaalde zaken projectmatig worden aangepakt. Het eerste project (Regenboog) loopt inmiddels. De stich ting Flakkeese Hulpgoederen Polen zal met behulp van verkregen gelden van de Omloop Goeree-Overflakkee, zorg dra gen voor de inrichting van een dagver blijf voor geestelijk gehandicapten. Ken nis en ervaring van het dagverblijf de Regenboog uit Middelhamis zullen uit gewisseld worden naar Chelm. De gemeenten zullen ook aandacht besteden aan mogelijkheden tot het uit wisselen van inwoners die praktijkerva ring op willen doen op het gebied van o.a. lokaal- en overheidsbestuur, econo mie, automatisering, milieuzaken, scho ling en onderwijs, maatschappelijke en gezondheidsaangelegenheden en voor lichting. Burgemeester Sleurink zei tijdens de persconferentie in het gemeentehuis van Chelm, dat de contacten tussen de gemeenten tot nu toe zeer prettig zijn. "We zijn héél erg blij u ontmoet te heb ben! Vorig jaar bracht een Chelmse dele gatie een bezoek aan Middelhamis. Toen zijn er reeds vriendschapsbanden geval len tussen ons en Presydent Bajko, de voorzitter van de raad Denysiuk en de andere leden van de delegatie. Wij hopen dat deze banden zullen verstevigen en ook met andere personen eenzelfde band zal ontstaan". Presydent Bajko gaf aan zeer verheugd te zijn dat de delegatie uit Middelhamis te gast was te Chelm. De gesloten overeenkomst achtte hij veelbe lovend voor de toekomst. Ook hij hoopte op zeer nauwe banden tussen de twee gemeenten voor lange tijd. Cock van Dijk, die namens de stichting Flakkeese Hulpgoederen Polen tot de delegatie behoorde, feliciteerde de twee gemeente besturen met de samenwerkingsovereen komst. Ze beschouwde dit als een kroon op het werk van de stichting en wenste de twee gemeenten héél veel geluk met de gesloten vriendschapsband. De rest van de week bezocht de delegatie o.a. een kindertehuis, een ziekenhuis, tehuizen voor bejaarden en geestelijk gehandicapten, enz. Ook de omgeving van de stad werd verkend. Zateda^eer- de de delegatie weer terug naar Flakkee. Vrijdag a.s. zullen we een impressie geven van de opgedane indrukken. De 538 deelnemers die dit jaar deelname aan de 8e Omloop Goeree-Overflakkee tot een goed einde hebben gebracht, en de velen die onderweg zijn gestrand heb ben samen 73.692,2 kilometers wegge- stapt. Naar dat totaal aantal kon in een gehouden prijsvraag worden geraden, de 3 winnaars die er heel dichtbij zaten wor den op de eind-avond, vrijdag 24 oktober a.s. bekend gemaakt. Op die feestelijke avond in 'Grutterswei' te Oude Tonge zullen de geboekte sponsorbedragen aan de vertegenwoordigers van de goede doelen worden overhandigd. In de Fortuin-, of Plaatweg, tussen Me lissant en Stellendam, is zaterdagnacht rond 02.00 uur een eenzijdig verkeerson geval gebeurd dat het leven heeft gekost aan de 39-jarige in Rotterdam wonende Jac. Dingemans, fysio-therapeut van be roep. De overledene, geboortig van Ber gen op Zoom, heeft ook enige jaren in Goedereede gewoond. Hij werd bij het ongeluk op slag gedood. Hij reed met z'n personenwagen richting Stellendam toen hij, tegen een links van de weg staande boom terecht kwam. Meerdere Statenfracties hebben aan het College van GS vragen gesteld m.b.t. de kennelijke gedachte van dit College het oog te slaan op een locatie op Goeree-Overflakkee ten behoeve van de kleine recreatieve luchtvaart. GS erkennen in de beantwoording van de vragen van de PvdA dat er - binnen de Provincie - inderdaad een maatschappe lijke behoefte bestaat aan ruimte voor activiteiten van de kleine, recreatieve luchtvaart. Er zijn geen wettelijke belemmering zo'n plaats in de Provincie te stichten, of dat ook kan is afhankelijk van de resultaten van nader onderzoek, overleg en toetsing aan o.a. het Provinciaal ruimtelijk, milieu-, en natuurbeleid. Verplaatsing van de kleine recreatieve luchtvaart vanaf Zestienhoven is - zo laten GS weten - voor het Rotterdamse stadsbestuur één van de voorwaarden om het Vliegveld Zestienhoven voort te laten bestaan. Gevraagd of het niet 'licht merkwaardig' is zich zo'n voorziening voor te stellen op Goeree-Overflakkee dat zich immers aficheert als 'eiland van kust, rust, natuur en ruimte', bevestigen GS die merkwaar digheid niet. Uitgangspunt voor Goeree-Overflakkee is en blijft het een eiland van rust, natuur en mimte te houden. Het zal ook de pro vinciale inzet in de Nota Koersbepaling zijn. Het onderzoek moet antwoord ge ven op de vraag of een vliegveld zich laat inpassen in de ook door de Provincie voorgestane ontwikkeling op Goeree- Overflakkee. Door de SGP Statenfractie is het College gevraagd of al onderzocht is of de kleine recreatieve luchtvaart niet naar een ander, bestaand, vliegveld zou kunnen worden verplaatst. Uit het antwoord blijkt dat de afstand vanaf Rotterdam redelijk, dat is niet verder dan 100 kilo meter, dient te zijn. Binnen deze straal bleek in aangrenzende Provincies geen mogelijkheid. Ook de binnen deze straal aanwezige militaire vliegvelden hebben geen geluidsruimte over om meer vlieg bewegingen op te vangen. GS ontkennen ook tegenover de SGP Statenfractie dat het eventueel realiseren van een vliegveld op Goeree-Overflak kee in strijd zou zijn met het raimtelijk beleid van de Provincie. Het onderzoek zal antwoord moeten geven of inpassing van een vliegveld in de voorgestane ruimtelijke ontwikkeling van Goeree- Overflakkee mogelijk is. GS hechten aan vroegtijdige informatie van bestuurders en burgers. GS ontken nen dat er sprake zou zijn van verstoorde verhoudingen tussen Provinciale en loka le bestuurders; „de lokale bestuurders op Goeree-Overflakkee zijn het met onze zienswijze van tijdige communicatie t.b.v. goed overleg volledig eens", zo ant woorden GS. Denkbaar? In hun antwoord aan Groen Links/de Groenen laten GS weten het 'denkbaar' te achten dat op Goeree een vliegveld voor de kleine luchtvaart gevestigd kan worden, maar de zin is daarmee niet af. Denkbaar vindt het College het dat het vliegveld er kan komen zonder de na tuurwaarden in Zeeland ernstig aan te tasten. De vraag of natuurwaarden ver stoord zullen/zouden worden is onder werp van nader onderzoek. Dat onderzoek concentreert zich op Goe ree-Overflakkee. Of en in hoeverre het nodig is om in de toekomst opnieuw opties buiten Zuid Holland in beschou wing te nemen hangt af van de uitkom sten van dit onderzoek. IJoeftlreSEEEtffr-^^J. Gri •"-^ Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakl(ee VOOR BEELD EN GELUID FOTO -VIDEO - STUDtO - REPOttTAOG - FOTOQRAFIE .ca C3 c=i itji». izzicjEZJcuirziizzi czjcziirj OUDOORP-Wostsbaat35'Telefoon f)J87}681612/Fax683734 ■-Printatxp-HogKoam 172-Tohkiat) (0111) 462400 ^^3 ^^1 J CZI CJ I Goeree-Overflakkee B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Ooetinchemsestraat 32-34,3241 AA Middelhamis Tel. (0187)48 2606

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 1