EIIAIIDEIi-IIIEüWS RPF-jongeren: wie ziet ze liier nu vliegen? Rummicub-avonden lokaal ouderenwerk Middelharnis 10 jaar! Thuiscliner(s) voor ouderen Straten in Everdinapolder krijgen schrijversnamen Uitslagen Damvereniging 'Denk en M Zwemciub De Schotejil zwemt eerste ZRO-wedstrijd Openingstijden bibliotheek VERVOLGVERHAAL 2e Blad DINSDAG 7 OKTOBER 1997 Het was even een verrassini? ■^i^i^^m■miiiiiiiiiiiiiiii Het was even een verrassing voor de gemeenteraadsleden van Middelharnis afgelopen donder dagavond: bij aankomst op het gemeentehuis voor hun maande lijkse vergadering werden ze onthaald met het vriendelijke verzoek om even een ballonnetje op te laten. De RPF-jongeren Goeree-Overflakkee wilden hiermee duidelijk maken dat een vliegveld op het eiland wat hun betreft totaal niet bespreek baar is. Na alle verontwaardigde reacties in de eilandelijke pers, vonden de RPF-jongeren het hard tijd dat hun stem ook gehoord werd. Niet langs de geijkte weg, want die reacties zijn er al genoeg geweest. Maar opvallend als altijd, hebben ze gekozen voor een ludieke aan pak. Met ballonnen met teksten als; 'wie ziet ze hier nu vliegen?' en 'dat vliegveld kan wat ons betreft de lucht in' maakten ze op niet mis te verstane wijze duidelijk dat het idee van een vliegveld op ons eiland van rust en ruimte 'uit de lucht gegrepen' is. 'De onge stoorde rust en de uitzonderlijke schoonheid van het eiland mogen niet verstoord worden door recre atieve luchtvaart', aldus de jonge ren. De gemeenteraadsleden reageer den enthousiast op deze leuke actie en lieten spontaan hun bal lonnetje het luchtruim kiezen. Voor sommige mensen is het heer lijk dat er op de zaterdag een gezellig avondje rummicub in 't vooruitzicht staat, om op 't week einde toch ook nog wat buitenshuis te hebben. Vooral mensen die alleen zijn bezoeken deze avonden steevast. In november 1987 was de allereerste rummi-avond en nu zijn wij alweer 10 jaar verder. Het idee is ontstaan op het 'gastvrouwenoverleg' van de Stichting Bejaardenwerk 'Middelharnis'. Even enthousiast blijft men komen en de groep is bijna altijd geheel aanwezig. En er mogen er best meer bij, er is nog plaats genoeg in het Dienstencentrum van Middelharnis. Gezelligheid kent geen tijd, de deelne mer wordt menigmaal verrast op wat lek kers bij de koffie en regelmatig zit er een gezamenlijke maaltijd in, want er is niets gezelligers als tafelen met z'n allen en daarna nog een spel. Begrijpelijk, doch voor alle duidelijkheid: zelf betaalde om standigheden. Rummicub is een spel waarbij de herse nen flink aan 't werk gezet worden, want het gaat erom dat je wint. Zo af en toe wordt er een wedstrijdcompetitie ingezet maar meestal gaat het er gewoontjes aan toe. Het Dienstencentrum aan de Doetin- chemsestraat 27 is het adres voor menig ouder wordend mens ontmoeting, gezel ligheid en aktiviteit kan vinden waarin van alles verpakt is. Bestuur en medewerkers wensen ook deze aktiviteit een lang leven toe, zolang op deze wijze duidelijk wordt dat er be hoefte aan is. Zaterdag 4 oktober jl. heeft zwemciub de Schotejil uit Middelharnis de eerste ZRO-competitie wedstrijd gezwommen in zwembad Groenoord te Schiedam. Er werd gezwommen tegen de zwemvereni gingen van LAC uit Rotterdam, Posei don uit Ridderkerk, Spartaan uit Rotter dam, DWF uit Sliedrecht, De Devel uit Zwijndrecht, SZC uit Schiedam en de Duck uit Brielle. Er werden dit keer 18 persoonlijke re cords, waaronder 2 clubrecords, én 4 me dailles behaald. Eén clubrecord op de 100 m schoolslag was er voor Anja de Gelder bij meisjes onder II jaar in een tijd van 1.41.8. Het andere clubrecord werd gezwommen door Leander Noordijk (16 jaar), die uit kwam bij de heren en een tijd van 2.36.1 realiseerde op de 200 m wisselslag. Een medaille was er voor Jolanda Welle- man, die op de 100 m rugslag in een tijd van 1.22.5 een zilveren medaille behaal de. En ook Leander Noordijk zwom zich naar ere-plaatsen. Eerst won hij op de 100 m vlinderslag in een tijd van I.I5.2 een bronzen medaille. Later was de winst maximaal, toen hij op de 100 m rugslag in een tijd van 1.09.2 een gouden medaille wist te veroveren. Michiel de Gelder, tenslotte, won in het zelfde programma het brons in een tijd van 1.13.5. DIRKSLAND De Bibliotheek aan de Kapoenstraat 2 te Dirksland zal met ingang van 7 oktober a.s. ook op de dinsdagavonden geopend zijn. De openingstijden worden nu: Dinsdagavond van 18.30 tot 19.30 uur en vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. MIDDELHARNIS - De Stichting Maaltijdvoorziening G.O. heeft het jaar 1996 gunstig afgesloten. De balans is financieel gezond: er zijn geen tekorten, er is zelfs sprake van een bescheiden reservering voor nieuw werkmateriaal. Resul taten die absoluut iets te maken hebben met de vele schenkingen, giften en subsidies uit het verleden van gemeente en diverse liefdadig heidsfondsen. De omzet steeg in 1996 met 13,9% ten opzichte van 1995. In totaal werden 21.464 complete thuisdiners gekookt, snelgekoeld, verpakt, gedistribueerd en bij de klanten in de koelkast gezet. De stichting S.M.V. is een samenwer- kingsprojekt van de Hervormde Diako- nale Gezondheidszorg te Sommelsdijk en de Stichting Bejaardenwerk 'Middel harnis'. De stichting, in de volksmond 'tafeltje dekje' genoemd, levert koelverse maal tijden aan ouderen in alle dorpskernen van de gemeente Middelharnis. De maal tijd bestaat uit een voorgerecht, hoofdge recht en nagerecht. Deelnemers kiezen vantevoren dagelijks uit een aanbod van 3 menu's. Een grote verscheidenheid aan dieetlijnen, konsis- tenties en specialiteiten kunnen worden uitgevoerd, dankzij het deskundige en ervaren personeel in de keuken van het Verpleeghuis 'De Samaritaan'. In deze keuken wordt volgens de proce dure HACCP (Hasard Analyses Critical Control Points) gewerkt. Dit is een pro ces om aan de hoogste norm van voed selveiligheid en hygiëne te voldoen. Men hoopt dat na verloop van tijd offi cieel de ISO9002 erkenning zal worden toegekend. Op 31 december 1996 voorzag de klan tenroute in 94 bezorgadressen. Per de zelfde datum werd de 604e deelnemer ingeschreven, sinds 1983 (de oprichting). De vrijwillige chauffeurs hebben met het welbekende busje van S.M.V. (een rij dende koelkast) 312 bezorgritten op 6 dagen van de week uitgevoerd met het totaal van 9.875 kilometers. Het bestuur van de stichting is dankbaar voor de geweldige inzet van al het perso neel en hun grote klantvriendelijkheid. 29 september 1997 Afdeling 1: A. Knape - C. SpeeO - 3 C. Polder - J. A. van Hoorn1 - I Afdeling 2: H. Schellevis - A. VerolmeO - J. Lodder-F. Noordijk1 - A. Krijgsman - J. v. d. Kooij1 Afdeling 3: G. Zaaijer-J. Groenendijk3 T. Staal - H. NoordijkO J. A. Gebuis-J. A. Nipius1 - Zeeuwse competitie: Middelharnis - Tholen6 - H. Koese-H. Guuter1 - I. Mackloet- J. A. van Akeren1 - J. A. Dekker - A. Slager1 - I. Koese - DroogersO - A. v. d. Veer - J. den Braber2 - M. Klink - G. v. d. VeldeO - W. Vroegindeweij - S. Schot1 - H. Verolme - v. d. VeldeO - Een gemeentebestuur, ook dat van Middelharnis, gaat nogal wat overeen komsten aan, maar slechts weinigen daarvan kunnen het predikaat dragen een 'vriendschapsband' te zijn. Zo'n band werd donderdagavond aange gaan met het bestuur-, en in hen ook met de bevolking van de Poolse stad Chelm. De Stichting Flakkeese Hulpgoederen Polen heeft als intermediair gefungeerd zoals ze dat ook deed toen, in 1993, de gemeente Oostflakkee een verbindtenis aanging met het stadsbestuur van Kras- nystan dat zo'n dertig kilometer van Chelm (spreek uit: helm) verwijderd ligt. De Oostflakeese contacten blijken mo menteel niet al te heftig, maar de raad van Middelharnis stelt zich een nauwere relatie voor, zoals dat donderdagavond werd gepropageerd. Men zal elkaar, als partnergemeenten, accepteren op voet van gelijkheid, de een niet boven de ander en met respect voor eikaars cultuur. Niet alleen de (gemeen te) besturen, ook de bevolking zal er zo veel mogelijk bij betrokken gaan worden d.m.v. uitwisseling, voorts zijn contacten mogelijk in de sfeer van handel en indus trie. Raad accoord Ook zal eikaars overtuiging worden ge respecteerd wat ook de SGP/RPF fractie de mogelijkheid geeft met de overeen komst in te stemmen, zelfs deel te nemen aan de deputatie die zich inmiddels in Polen bevindt; de reis begon maandag (gisteren) en zaterdag wordt het gezel schap terugverwacht. „De zondag is bui ten beschouwing gelaten", waardeerde dhr. v. d. Ketterij. Henk Koppelaar hoopt voor onze krant verslag te geven van de bevindingen in Chelm. Licht critisch toonde zich dhr. W. v. d. Kamp (lijst Hoogzand). Hij waarschuw de er tegen als Middelharnisse bestuur ders voor te wenden zelf alles zo goed geregeld te hebben; ,,We hebben ook richting burgers best dingen die voor ver betering vatbaar zijn, verbeter de wereld maar begin bij jezelf!" beval hij daarom aan, ,,je bent niet wie je bent, maar hoe je bent". Dhr. v. d. Kamp bedoelde maar: „niet regels voor anderen opstellen en die niet op jezelf toepassen". Prima vond'ie het een verre vriend te hebben, maar de goede buur mag zeker niet veronacht zaamd worden. De overeenkomst kreeg de sympathie van dhr. Rijvers (VDB), dhr. Vroeginde weij (VVD) en dhr. Kleingeld (PvdA) en ieder hoopt dat het onder de bevolking een behoorlijk draagvlak zal krijgen. De voorz. burg. mevr. Sleurink rekent daar vast op. Het is een schoon streven de mensen dichter bij elkaar te brengen en daar zal dan ook naar worden gestreefd, geld hoeft daar niet aan te pas te komen, wel kennis en ervaring waar mee men elkaar van dienst kan zijn. Ook is te denken aan culturele uitwisseling en b.v. zullen Poolse verpleegkundigen stage komen lopen in een voorziening als 'De Samaritaan'. Contact is er al over de stichting van een (kinder)dagverblijf voor verstandelijk gehandicapten, hun Poolse omstandigheden noemde mevr. Sleurink ten hemel schreiend. De vergadering bood voor het overige niet zoveel stof tot schrijven. Neem maar het voorstel tot vaststelling van het geactualiseerde informatie en Automatiseringsplan, of het voorstel tot het aangaan van de raam- en producto vereenkomst Gemeenten en Basiseduca tie met het ROC Albeda, afdeling Aan- Zet. Het is gebleken dat aan meer dan hon derd gemeentenaren aan de Basiseducatie wordt deelgenomen en dat vinden Colle ge en Raad zeker de moeite waard. Straatnamen De straatnaamgeving in de thans in ont wikkeling zijnde Everdinapolder achter Sommelsdijk leverde uit de raad nog wel wat commentaar op; er werden namen van 19 oude litteraire schrijvers voorge steld. De hoofdweg door het plan gaat de Joost van den Vondellaan heten, er komt een Betje Wolfstraat, ook een Anne Frank- laan en een Aagje Dekenstraat, maar de naam van de Sommelsdijkse haven blijft onveranderd. Voor straatnamen van de na dezen in ontwikkeling te nemen West plaat zullen namen van moderne schrij vers worden gebruikt. Het 'stond' wel wat kennis van de litera tuur en de voortbrengers daarvan te de monstreren; dhr. C. Hameeteman (SGP/ RPF) noemde een hele riedel namen op om te constateren dat de oude schrijvers er wat magertjes afkwamen; hij zou nog wel anderen, meer aansprekende namen hebben kunnen bedenken. Trouwens, wat dhr. Hameeteman betreft zouden best de namen van plaatselijke schrijvers of schilders mogen zijn ge bruikt, de Razenberglaan b.v., of de namen van Rudolf van Reest, van Boers of van de dokters Knops en Arends. De stelling die de vorige-, en de huidige Dijksgraaf hebben geponeerd dat beken de Waterschappers uit heden en verleden middels straatnaamgeving geëerd zouden moeten worden, bleef in Middelharnis' raad vooralsnog totaal onbesproken. Mevr. V. d. Nieuwendijk (lijst Hoogzand) ging weliswaar met het voorstel accoord, maar met haar zou ook over een dokter Knops-, en een dokter Arendstraat te pra ten zijn geweest, mensen wist ze die in de gemeenschap baanbrekend werk heb ben verricht. Dhr. L. Vroegindeweij bleek ook heel wat schrijversnamen te kennen, daar is'ie dan ook boekhandelaar voor, een naam als de Annie M. G. Schmidtstraat, daar zei hij straks wel prijs op te stellen omdat deze schrijfster bij uitstek de jeugd aan het lezen heeft gekregen. Instemming ook van dhr. Rijvers en wat hem betreft komt er nog'es een wijk met legendarische streeknamen waarvan er toen een aantal over tafel zijn gegaan, maar vooralsnog werd voor de straten in de Everdinapolder met het voorliggende voorstel volstaan. Trouwen Niet alleen ten gemeentehuize-, ook in het vroegere gemeentehuis, thans het Poortvlietmuseum mogen huwelijken worden voltrokken. In de legesverorde- ning werden de volgende Tarieven vast gesteld: Trouwen in het gemeentehuis, van maandag t/m vrijdag 210,-, zater dags ƒ785,-. Maandag t/m vrijdag in het Rien Poortvlietmuseum 710,-, zater dags aldaar 800,-. De vergadering werd niet bijgewoond door de heren Hutink en Hooyman, bei den afwezig wegens ziekte. Voor hen ook geen balonnetje die door de RPF jongeren werden uitgedeeld. „Van ons mag het vliegveld de lucht in!" lieten ze via de balonnetjes weten. Begroting De raad kreeg aan het eind van de verga dering de begroting 1998 aangeboden. De begroting laat een batig saldo zien van 960.214 waarvan 126.814 voor Onvoorziene uitgaven, en ƒ833.400 t.b.v. overige toekomstige lasten zijn be stemd. De tarieven van gemeentelijke belastin gen en retributies zullen met 2% worden verhoogd. De haven- en kadegelden blij ven in afwachting van de havennota op het peil van dit jaar gehandhaafd, de marktgelden stijgen met 5%. Woningzoekenden De jaarstukken van de Woningbouwver enigingen Sommelsdijk en Middelharnis gaven de raad aanleiding 't weer'es te hebben over de lijst van woningzoeken den die in Sommelsdijk 528, en in Mid delharnis 1172 namen telt. 't Moet zo zijn dat meerderen op beide lijsten voor komen en het was dhr. v. d. Berg die zei zich daar nogal aan te storen. Hij zou kennis willen nemen van de lijsten zoals de bouwverenigingen die hanteren om ze te kunnen vergelijken met de aantallen die de gemeente kent, het zou, dacht hij, veel dubbeltellingen te zien geven. „On voorstelbaar" vindt dhr. v. d. Berg het dat Instanties die werken t.b.v. de Volks huisvesting niet in staat zijn gegevens uit te wisselen, een treurige aangelegenheid vindt'ie het. Weth. Van Eek liet het nog maar'es we ten, de woningbouwverenigingen kunnen niet gedwongen worden hun lijsten ter inzage te geven. „Bedroevend" is dat vond ook dhr. v. d. Kamp. Het was ook dhr. v. d. Kamp dui delijk dat er minder behoefte is dan de Woningbouwverenigingen suggereren: ,,ze moeten regelmatig met woningen leuren", wist dhr. v. d. Kamp, meerdere ingeschrevenen staan op meerdere lijsten of zijn al lang voorzien zonder dat ze van de lijst zijn verdwenen. In de Hoekse Waard schijnt het beter te zijn geregeld, vindt mevr. weth. Van Eek, daar verschijnt eenmaal per veertien dagen een woonkrant en lijsten worden daar niet meer gehanteerd. Men kan reageren op de aanbiedingen die in de woonkrant worden beschreven. De raad keek met wat zorg aan tegen het voornemen van de Wbv. 'Middelhamis' woningen uit haar bezit te gaan verko pen, het zou gevolgen kunnen hebben voor de belangstelling voor een bouw- plek in de Westplaat, maar weth. Van Eek heeft daar geen zorg in, hooguit zou het wat temporiserend kunnen werken denkt ze. „Ik merkte aan hem, dat hij helemaal op zijn overwinning had gerekend, en nu stuurde ik hem weg met vrijwel niets an ders dan een vage belofte, waarin hij niet geloofde... Hij was ook boos en teleur gesteld, omdat ik niet met hem mee wilde naar huis... Hij had daar de boe ken van die stalling in Zwolle, en die... die wilde hij me laten zien... Als ik met hem mee gegaan was, dan had hij misschien voorzichtiger gqreden, of ik had hem kunnen kalmeren... En nu... Hij heeft mijn dochter op een haar gemist, maar.maar Keizer. - Mijn God! dacht Titus. - Hij had zichzelf bijna overwonnen - en nu bezorgt een ellendig ongeluk hem dit schuldgevoel... Hij begrijpt alleen niet, dat hij onbewust al lang van zijn schuld overtuigd was, en dat de schok van deze aanrijding hem wakker heeft geschud. Hij ging een paar passen achteruit en zette zich op de kant van zijn bureau. „Smalbil", zei hij met na druk, „Keizer leeft nog, en we zullen allemaal ho pen, dat hij er weer helemaal bovenop komt. Dit ongeluk was jouw schuld niet; in geen enkel op zicht! Als je dat niet van mij aanneemt, dan weet ik, dat jouw Godsvertrouwen nooit meer dan een fictie is geweest!" Hij zweeg en keek een ogenblik naar de man in de stoel. De deernis, die hij enige uren geleden met hem had gevoeld, was er niet meer. Die had plaats gemaakt voor een licht gevoel van blijdschap, en voor dankbaarheid, omdat nu bleek, dat zijn woor den niet hol en ijdel waren geweest. Maar hij wist, dat hij nu de taak had, dit wanhopige, verdrietige kind bij de hand te nemen en te helpen bij het zoe ken naar de weg terug. En zou het hem gegeven zijn, ook hierin niet te falen? Smalbils lichaam knakte voorover. Titus stond op en nam hem bij de arm. „Kom", zei hij. Hij leidde hem naar de rustbank, tussen de schoorsteen en het venster, en dwong hem te gaan liggen. Zelf nam hij plaats op de rand. Smalbils mond vertrok. Hij lag met gesloten ogen, en er kroop een traan langs zijn neus en over zijn kin. Titus boog zich naar hem toe. „Smalbil", zei hij zacht, „ik ben nog niet zo erg lang predikant, maar ik heb al veel mensen zien huilen. Ik heb er ook veel horen lachen, en ik heb ze ontmoet, die vloek ten. Toen ik nog studeerde, ben ik eens met een man in aanraking geweest, die mij uitlachte, toen ik hem vroeg, of hij wel eens bad, en die beweerde, dat hij niet in God geloofde. Maar aan een daad, die hij direct daarop beging, merkte ik, dat God hem toch al in Zijn greep had; misschien zelfs wel vaster dan mij. Hij wist het alleen zelf niet. Maar ik hoop, dat hij het inmiddels begrepen heeft... Ik deelde mijn drinken met die man, omdat ik dat als een christenplicht gevoelde, maar hij deelde met mij zijn brood, omdat iets in hemzelf hem daartoe dwong. Begrijp je, wat ik bedoel? Ik zou bij jou zo graag dezelfde argeloosheid willen zien, die deze man er toe bracht mij iets te geven, wat ik op dat moment heel erg nodig had. De argeloosheid, die God van ons vraagt, en die ons niet bang voor Hem doet zijn... Denk nu niet, dat Hij jou heeft willen straffen met het ongeluk, dat hier vanavond is gebeurd, want dan maak je de fout van je leven, man! Zoals de vermeende atheïst schrikt van elke vloek, die hij uitspreekt en zichzelf daarmee al straft en bewijst, dat zijn beweringen niet meer zijn dan een waan, zo heb jij jezelf gestraft met de eenzaam heid, waarin je je hulde, toen je zo bang was, dat je je gezicht zou verliezen, wanneer je zou toegeven, dat je je had vergist Hij stond op en liep naar de stoel, waarin Smalbil eerst had gezeten. Hij nam erin plaats en wachtte, tot de man op de bank weer begon te spreken... En hij luisterde naar een bekentenis, waarin de eenzaamheid van vele, eindeloze maanden werd uitgesproken. Het was vier uur in de morgen, toen hij Smalbil uitliet. Hij keek hem na, toen hij vertrok: Een moede, ge bogen man, die langzaam in de mist verdween. Hij zat in de zitkamer te overwegen, wat hij nu zou doen, toen op de weg een claxon klonk. Hij liep naar het raam en zag de auto van de dokter staan. Toen hij de deur opende, stonden Hogeboom en .Telle op de stoep. „Kom binnen!" zei hij verrast, maar Hogeboom wuifde de uitnodiging weg. Hij zag er doodmoe uit. „Dijkstra heeft mijn wagen naar Westeroord gereden en me gehaald", ver klaarde hij. „En ik ben juist nog even in de her berg geweest. Uw vrouw blijft daar vannacht; ik heb Zwaantje met een injectie in slaap ge bracht..." „En Keizer?" „Het eerste verloop is niet ongunstig, maar er valt natuurlijk nog helemaal niets met zekerheid te zeggen. Ik wil Zwaantje even in bed houden; over een dag of drie neem ik haar misschien mee naar het ziekenhuis... En nu gauw naar bed; u bent er minstens even hard aan toe als ik. Een paar dagen later reden Titus en Edith met Zwaantje op een middag in een auto van de Maat schappij naar Westeroord. Hogeboom was er 's morgens al heengegaan, maar zijn werk had hem er vastgehouden. Jelle had toen voor de auto ge zorgd. Ze mochten een voor een even bij Toontje, maar niet langer dan een paar minuten. Spreken moch ten ze niet met hem. Titus ging het laatst. Hij schrok van het uiterst smalle, wasbleke gezicht in het kussen. Toontje lag met gesloten ogen, roerloos, en Titus wilde zich alweer omdraaien en op zijn tenen de kamer verlaten, toen hij de ogen opende. Een gele, zeer brekelijke hand, welke Titus niet groter dan die van een kind leek, werd even opgeheven en scheen hem naderbij te willen wenken. Hij boog zich over het bed en bracht zijn ge|pht vlak bij dat van Toontje. In de bijna'uitgebluste ogen kwam enige glans, en de mondhoeken beef den even. Toen gingen de lippen vaneen. „Domi nee.fluisterde Toontje. Hij wilde nog iets zeggen, maar Titus schudde hi hoofd. Hij nam een van de broze kinderhanden de zijne. „Stil maar, jong", zei hij zacht. „Ik weet het wel! Je wou zeggen, datje weer bij ons terug komt, hè?" f%^ Hij had het aan aè ogpn gezien, en diezelfde ogen bevestigden hep.iiuy Titus drukte de hand heel zacht. „Tot ziens, jong!" zei hij. „l(|ud je maar taai, beste kerel!" Opnieuw glansden de ogen heel even. Toen sloten ze zich weer. (wordt vervolgd) iW Raad Middelharnis sluit vriendschapsband met Chelm (Polen)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 3