EIÜVtlDEn-IIIEUWS Financiële Icerkbouw liulpaictie Tongeren Heifstconcert 'Ons Koor' een eiland om tot rust te komen Rust Deze middag zijn we te gast bij de ver eniging Natuurmonumenten, die sinds 1 januari 1997 het eiland Tiengemeten vol ledig in eigendom verkreeg. Districtsbe heerder Bert Verver heeft voor het bezoek de fietsen meegenomen, zodat we even later met een rugtas gewapend, gevuld met fotospullen en natuurlijk een schrijfblok, fietsen over de enkele geteerde wegen die het eiland rijk is. Aan de zuidkant van Tiengemeten strij ken we boven op de buitendijk neer. "Waai- kunnen we beter over het eiland praten dan hier", zegt Verver, om zich heen wijzend. Aan de overkant van het water zien we de watertoren van Den Bommel, wat meer naar rechts -in de verte- de windmolens in de Van Pallant- polder bij Middelhamis. Links tekenen de contouren van de Haringvlietbrug zich af boven het Haringvliet. Op het eiland zelf heerst een intense rust. We horen niets anders dan het zachte ruisen van de wind door het struweel van de Blanke Slikken, waar we op neer kijken. Af en toe blaat één van de schapen die aan de dijk grazen. Heel hoog in de lucht zweeft een buizerd, loerend naar prooi. Enkele tellen later maakt hij een duik- vlucht naar beneden en scheert rakelings over de ruigte heen, om daarna weer zo hoog op te klimmen, dat hij nauwelijks meer zichtbaar is. Het zonnetje verwarmt ons weldadig. Tiengemeten op z'n mooist? Als het aan Natuurmonumenten ligt zeker niet. Men heeft grootse plan nen met het eiland! Natuurontwikkeling Verlagen van dijken li!ll4HVHiHHi# 4e Blad VRUDAG 3 OKTOBER 1997 No. 6642 Voorjaar 1997 werd op Goeree- Overflakkee een financiële actie gestart om in de oude Belgische stad Tongeren een kerkje te helpen bouwen voor de kleine protestantse gemeente. De totale bouwkosten zullen inclusief de grond, ruim ƒ500.000,- bedragen. Door de Stichting 'In de Rechte Straat' zijn in Nederland diverse acties opgezet om het bovengenoemde bedrag bijeen te brengen. Het aktiecomité 'Goeree-Over- flakkee' wil in deze wervingsactie niet achterblijven en heeft een inspannings verplichting van 50.000 - op zich ge nomen. Van dit bedrag is tot nu toe 13.000- binnengekomen. Bedrijven en kerkelijke gemeenten zijn aangeschreven om financiële steun voor de kerkbouw. De kleine gemeente zelf is nimmer in staat om het nodige geld bij een te brengen.Daarom doen wij langs deze weg opnieuw een indringend be roep op de bevolking van Goeree-Over- flakkee de noodzakelijke kerkbouw met een gift te steunen. Het actiecomité hoopt de komende maanden enkele zangavonden en andere mogelijkheden te benutten voor de geldwerving. Deo Volente zaterdag 18 oktober 1997 zal er in de Ned. Herv. kerk van Dirks- land een grote samenzangavond worden gehouden. Het jongerenkoor 'Con Amore' o.l.v. W. A. den Hertog (jr.) en organist R. van Ommeren zal zijn mede werking verlenen alsmede de solist Henk Dijkhuizen. De samenzang zal begeleid worden door Pieter Heykoop. Door de voorganger van de Tongerense gemeen te, evangelist T. Vanhuysse, zal de ope ning en een korte meditatie worden ver zorgd. Om de noodzaak van de kerkbouw na aan het hart van de lezers te leggen heb ben twee comitéleden een vraaggesprek met evangelist Vanhuysse gehouden. De ontmoeting vond woensdag 1 oktober jl. plaats te Gorinchem. Hieronder volgt een weergave. Meneer Vanhuysse wilt u voor de lezers iets uit uw persoonlijk leven en over het komen tot het geloof in Jezus Christus vertellen? Ik ben geboren uit gelovige R.K. ouders. Godvrezend. Kerkelijk geëngageerd. Mijn vader had een nauwe band met de pastoor van de parochie. Heel onze op voeding was streng Rooms Katholiek. Na mijn Grieks-Latijnse humaniora ben ik ingetreden in het klooster. Na een jaar noviciaat en zes jaren van studie - filo sofie en theologie - werd ik tot priester gewijd. Dit was uiteraard 'de' gebeurte nis van mijn leven.' Jarenlang had ik daarnaar uitgezien en veel voor opge offerd. Mijn leven wilde ik helemaal in dienst stellen van de R.K. kerk, overtuigd zijnde van de waarheid van haar leer. Een leer die ik nu radicaal moet verwer pen als een verderfelijke leer! Het is een leer die de waarheid van de Schrift opzij zet! Het is een leer die aan de mensen de kennis van Christus onthoudt! En wat zo pijnlijk-tragisch is, is dat de mens die erin gelooft - en soms heel op recht - onder het oordeel van God komt te liggen! O, konden we dit maar meer gaan inzien! Er zou ook meer bewogen heid zijn om het heerlijk Evangelie van vrije genade te verkondigen onder onze Roomse medemens! Wat kan de hardheid van het ongeloof bij onze Roomse mede mens mij diep aangrijpen. Was het Pau- lus niet een grote droefheid en zijn hart een gedurige smart? Als priester heb ik jaren de leer van Rome aangeprezen als zijnde de weg tot behoud. De weg van de zelfverlossing, de weg van de verdienstelijkheid, waardoor de mens zichzelf moet aanprijzen bij God! Het is een onmogelijke weg! Een doodlo- pende weg! Een weg tot het verderf Ik kan de Heere God niet genoeg dankbaar zijn dat Hij me daaraan heeft ontdekt! Het was in de bediening van de sacra menten, in het bijzonder het biechtsacra ment, dat God me heeft ontdekt aan de verkeerdheid en de zondigheid van mijn hart. O, ik herinner me nog, terwijl ik in de biechtstoel zat, luisterend naar de zon den van de biechtelingen, dat God me liet zien dat ik geen haar beter was dan zij, dat ik dezelfde onreine gedachten en boze neigingen had als zij! Ik was niet die 'sympathieke' kapelaan; ik was een zondaar! Ik had vergeving en verlossing nodig! Zo heeft de Heere God me bewogen om op zoek te gaan naar de Waarheid! Naar de waarheid der Schriften! Naar de Christus der Schriften! De Heere God heeft me leren buigen voor Zijn Woord. Hij heeft diep in mijn hart Zijn vrede en Zijn rust neergelegd in de vergeving van de zonden. Dit is het diepste geheim geworden in mijn leven: mijn schuld is volkomen vergeven! God is om Christus' wil mijn Vader en ik Zijn kind! Hoe kwam u in contact met de Stichting' In de Rechte Straat'? In de periode dat ik zoekende was, kreeg ik van de toenmalige directeur van de School met de Bijbel te Genk een brief toegestuurd met daarin het adres van ds. Hegger, en met de dringende uitnodiging om contact te nemen met hem, want 'wie beter dan hij zou mij als ex-priester kun nen helpen een antwoord te vinden op de vele vragen waar ik mee worstelde' - zo luidde dit vriendelijke briefje. Zo ben ik met ds. Hegger in contact gekomen. Tijdens de verschillende spreek beurten in Nederland spreekt uw persoonlijk getuigenis de mensen sterk aan. Hoe ervaart u zelf deze ontmoetingen? Het contact met de mensen in de kerken in Nederland ervaar ik als vrij positief en bemoedigend. Ik proef toch een uitge sproken verlangen om in de weg van de Heere te mogen wandelen en dienen. Vooral verblijvend is dat het Woord van God toch nog heel centraal mag staan. Wat ik enigszins betreur is een bepaalde gezindheid waaruit onzekerheid m.b.t. het zieleheil blijkt. Heilszekerheid is toch zo wezenlijk voor een blijde wandel in Christus Jezus, maar ook voor een krachtig en bemoedigend getuigenis naar mensen die zoekende zijn. Hoe is uw werk in de stad Tonge ren begonnen? Op een dag is de vraag gekomen van de protestantse aalmoezenier van de gevan genis te Tongeren, of ik zijn bediening in de gevangenis wou overnemen. Na een gesprek met hem proefde ik de noodzaak om, benevens het gevangeniswerk, ook evangelisatiewerk op te starten in Ton geren. Na overleg met het bestuur IRS, die enthousiast dit project wilde ondersteu nen, ben ik aan het werk gegaan in de stad Tongeren. Kunt u iets vertellen over ontstaan en groei van de evangelisatiepost in Tongeren? Het werk te Tongeren is mijns inziens op een 'klassieke' wijze ontstaan en ge groeid. Via deur-d-deur werk mochten we mensen ontmoeten die ontvankelijk stonden voor het Woord van God. Het regelmatig folderen was een goede on dersteuning van dit werk. Na verloop van tijd zijn we gestart met een mini-bij belstudiegroepje: drie a vier personen. De Heere God heeft steeds weer de nodi ge kracht en bezieling gegeven om in ge trouwheid die weg te blijven gaan. Geleidelijk aan is de bijbelstudiegroep verder aangegroeid, tot we op 6 februari 1994 voor de eerste keer een kerkdienst mochten houden! Bestaat de gemeente voornamelijk uit voormalige Rooms-Katholie ken? De gemeente te Tongeren bestaat in zijn geheel uit voormalige Rooms Katholie ken! Dit is uiteraard ook ons doel: de R.K. mens bereiken met het Evangelie van vrije genade! Daartoe weten we ons door de Heere geroepen en gezonden! De mensen met hun diepe geestelijke nood opzoeken en uitnodigen te komen tot de Ene Die verlossen kan, Christus Jezus! 'De nood is mij opgelegd'zegt Paulus! En wee mij, indien ik het Evangelie niet verkondig! (1 Kor. 9:16). Wordt de geïnstitueerde gemeente gediend door ambtsdragers? Verleden jaar zijn in de gemeente een ouderling en een diaken aangesteld. Wij zijn bijzonder dankbaar dat de Heere God deze mannen broeders aan de gemeente geschonken heeft. Daarin mo gen we zien en ervaren dat de Heere God het is, Die Zijn gemeente bouwt en leidt tot haar bestemming: eenheid met Christus en eenheid met elkaar! In het centrum van Tongeren is destijds een bijbelwinkel geopend. Welk functie heeft dit? Onze bijbelwinkel - 'De Bijbelkiosk' - heeft vooral een evangelisatorische func tie. Gelegen in het centrum van de stad, mag de bijbelwinkel een lichtpuntje zijn in het toch sombere bestaan van onze mensen in Tongeren. Een licht voor hen die in de duisternis zijn! Kunt u iets vertellen over de huidi ge ruimteproblemen? Het is zo dat de ruimte in de St. Jans straat veel te klein is geworden! We za ten er als haringen in een tonnetje. lede- 1 re zondag moesten mensen in de gang plaats nemen. Momenteel huren we een zaal waar ruimte is voor een 100-tal personen. Dit is uiteraard ook maar een voorlopige oplossing. Er zijn immers zondagen dat we daar niet terecht kunnen, omdat andere activiteiten voorrang krijgen, o.a. carnaval, communiefeesten. Zo zijn we genoodzaakt om nog maar eens uit te zien naar een andere samen komstruimte. Stilletjes gezegd: we zien als gemeente verlangend uit naar het nieuwe kerkje! Waren er geen mogelijkheden om ruimte te huren voor kerkzaal? Mogelijkheden om een vaste ruimte te huren is bijna onmogelijk in Tongeren, temeer daar de huurprijzen voor onze gemeente onbetaalbaar zijn. Is er al grond aangekocht? De grond zal nu eerstdaags worden aan gekocht. Het is een goed stuk grond, gelegen aan de rand van het centrum in Tongeren. Wanneer kan met de bouw begon nen worden? Wij hopen dat nog dit jaar kan begonnen worden aan de bouw. Volgens het tijd schema van de architect zou het eventu eel eind maart kunnen worden opgele verd! Dit zou natuurlijk fantastisch zijn! Is financiële steun uit Nederland onmisbaar? Indien wij vanuit Nederland geen finan ciële ondersteuning zouden krijgen, dan moeten we er niet aan denken om een gebouwtje neer te kunnen zetten! Onze gemeente is niet draagkrachtig genoeg om zoiets te realiseren. Echt waar, we zijn voor dit project helemaal afhankelijk van de ondersteuning uit Nederland! Maar ook bijzonder dankbaar voor het daadwerkelijk medeleven van zoveel christenen en kerken in Nederland! Zijn er naast de zondagse kerk diensten nog andere activiteiten? Naast de zondagse erediensten hebben we onze wekelijkse bijbelkring op dins dagavond. En om de twee weken op vrij dagavond hebben we onze gebedsavond, ledere vrijdagavond is er catechisatie voor de tieners en op zaterdagavond voor de jeugd. Kunt u ons iets vertellen over uw werk onder de gevangenen? In de gevangenis te Tongeren heb ik iedere donderdagavond gesprekken met gevangenen. Daar heb ik wonderlijke momenten mogen beleven. Hoe gevange nen gegrepen kunnen worden door het Woord van God, en dagelijks - want tijd hebben ze genoeg - met het Woord van God bezig zijn. Ik heb levens radicaal zien veranderen. Zoals Nico, die mij on langs nog een briefje schreef waarin dit te lezen was: „Er is geen betere Raads heer dan Jezus Christus. Hij draagt mij dagelijks door deze moeilijke periode, door deze moeilijke omstandigheden. Ik voel Zijn nabijheid en Zijn liefde zo diep in mijn hart. Ik ben gelukkig in Zijn lief de. Zonder Zijn nabijheid was het niet uit te houden. Nu begrijp ik waarom God soms; met ons door de moeilijkste dalen heen gaat, nl. om ons dichter bij Hem te brengen, om ons te leren vertrouwen op Hem, in iedere moeilijke omstandigheid. Gevangenismuren hebben geen macht over een ziel die de Heere verwacht" Meneer Vanhuysse, hartelijk dank voor dit openhartige vraaggesprek. De Heere zegene u en stelle u tot rijke zegen voor de gemeente van Tongeren. Hopelijk tot ziens in Dirksland op zater dag 18 oktober a.s. in de grote samen- zangavond. Het comité 'Goeree-Overflakkee' van I.R.S. P.S. Uw financiële steun zien we graag tegemoet op onze rekening 3420.58.533 t.n.v. Comité IRS bij de Rabobank Middelhamis. SOMMELSDUK - Op zaterdag 11 oktober 1997 verzorgt mannen koor 'Ons Koor' een herfstconcert in de Exoduskerk te Sommelsdijk. Voor dit concert heeft het mannenkoor het Mandoline-orkest 'Cappricio' uit Oostvoome uitgenodigd. Dit professio nele orkest bestaat uit veertig leden en staat onder leiding van de dirigent Da nielle de Rover. Zowel het mannenkoor als het orkest tre den op met speciaal voor hen geschreven of bewerkte muziek. Het mannenkoor zingt bijvoorbeeld Merck toch hoe Sterck van Henk Badings. Deze nog niet zolang geleden overleden componist heeft veel werken geschreven voor man nenkoor, waar Merck toch hoe Sterck er een van is. Maar zoals u van 'Ons Koor' gewend bent worden er ook werken gezamenlijk uitgevoerd. Een van deze werken is La festa del Grano (het lied van het koren) van Mario Maciocchi. Dit Franse lied gaat over een stel jonge sterke kerels die de hele dag op het land moeten werken, en dan 's avonds nog energie genoeg over hebben om over de liefde te zingen. De pianist voor deze avond is de vaste begeleider van 'Ons Koor', Andries Stam. De algehele leiding berust bij de dirigent van 'Ons Koor', Willem Chr. Meyboom. Dit concert kost u 5 gulden en het begint om 20.00 uur, de Exoduskerk is om 19.30 uur open. Tienqemeten De vredige rust in het haventje van het dorp Nieuwendijk -behorende tot de gemeente Korendijk en lig gende aan het Haringvliet- wordt ruw verstoord als de motor van de veerpont aanslaat. De slagboom gaat naar beneden, er worden meer toeren gemaakt en langzaam vaart de pont van de aanlegplaats vandaan. Het in beroering gebrachte water slaat nijdig tegen de oevers. Even later bevinden we ons op het Haringvliet, waar het op deze mooie septembermiddag goed toeven is. Het zonnetje staat uit bundig te stralen vanuit een bijna wolkenloze hemel. Hier en daar drijven wat typisch Hollandse schapenwolken, prachtig wit tegen een helderblauwe lucht. De golven kabbelen langs de romp van de veerboot.,Nog geen tien minuten nadat we Nieuwendijk hebben ver laten, varen we het haventje van het eiland Tiengemeten binnen; het doel van deze middag. Korte tijd later is de pont al weer op weg naar het vasteland. Als het geronk lang zamerhand is weggestorven, daalt een intense rust over ons heen. Op de enkele boerderijen die nabij het haventje zijn, is geen geluid te horen. De stilte is tastbaar. Het water in het haventje klotst zachtjes tegen de kademuur. De wind speelt héél voorzichtig met de bladeren van de bomen, zodat het ritselen lijkt op een kostelijke symfonie. Wanneer we in het gras zouden gaan liggen en onze ogen dichtdoen, zouden we op die muziek bin nen de kortste keren onder zeil zijn. Als een trompetsolo klinkt even later de roep van een kokmeeuw, die laag over het water wegscheert. Tiengemeten, liggend midden in het Haringvliet tussen Goeree- Overflakkee en de Hoekse Waard, koes tert zich in het heerlijke september zon netje. ■jI De enorme weidsheid van de polders van Tiengemeten Tiengemeten is ontstaan in de tweede helft van de 17e eeuw als een natuurlijke zandplaat in de Zuid-Hollandse Delta. Bij de eerste bedijking was het gebied tien gemet groot (ongeveer 5 ha). Door de jaren heen zijn er steeds weer opnieuw polders bedijkt en nam het eiland dus in omvang toe. Bekend is dat reeds vanaf de 18e eeuw het eiland lange tijd eigendom is geweest van de familie Van Brienen. Daarna kwam het in han den van Volker Stevin en vanaf 1986 was Tiengemeten eigendom van de ver- zekerings/belegginsmaatschappij For- tis/AMEV tot op 1 januari jl. de Vereni ging Natuurmonumenten -met steun van de overheid- het kocht. De laatste dertig jaar zijn er allerlei plannen met het eiland geweest, zoals o.m. bungalow park, windmolenpark, vliegveld, bagger- stort en natuurontwikkeling. De laatste twee zijn het meest serieus aan de orde geweest en lange tijd heeft de provincie geaarzeld wat het lot zou worden van Tiengemeten, totdat men half vorig jaar de knoop doorhakte: Het moest natuur gebied worden. Daar Natuurmonumen ten in de omgeving veel terreinen beheert, viel de keus op deze vereniging om de natuurontwikkeling op het eiland ter hand te nemen. stuk natuur van duizenden hectaren water en land, een zogenaamd 'Wet land'; niet alleen voor Nederland, maar ook internationaal van onschatbare waar de. Op het eiland zijn een 6 tal boerenbedrij ven gevestigd. Daarnaast staan er onge veer 25 recreatiewoningen op Tiengeme ten en een klein aantal andere woningen. De boerenbedrijven en een deel van de recreatiewoningen moeten plaats maken voor de natuurontwikkeling. In goed overleg wordt met de boeren naar ver vangende bedrijven op het vasteland gezocht. Met de helft van hen is inmid dels overeenstemming bereikt. Deze zul len nog dit jaar hun nieuwe bedrijven betrekken. Voor de recreatiewoningen wordt nog naar een oplossing gezocht. Een aantal vaste bewoners zal op Tien gemeten blijven wonen, waarvan sommi gen echter wel opnieuw gehuisvest moe ten worden. In hoofdlijnen ligt er reeds een inrich tingsplan voor Tiengemeten. Natuurmo numenten is nu volop bezig, samen met het Rijk en de provinciale en gemeente lijke overheden, om een gedetailleerd inrichtingsplan samen te stellen. Aan de westkant van het eiland zal de buitendijk Vertrek veerpont SdtMF t: lS.aK De beslissing om Tiengemeten natuurge bied te laten worden, ligt in de lijn van het natuurbeleidsplan dat in 1990 door de overheid is vastgesteld. Daarin wordt bepaald dat Nederland binnen afzienbare tijd twee honderd tot twee honderdvijftig duizend hectaren nieuw natuurgebied moet krijgen. Deze nieuwe gebieden moeten bestaande natuurterreinen ver groten of met elkaar verbinden, waar door een meer samenhangend geheel van natuurgebieden in Nederland zal gaan ontstaan. Tiengemeten vormt door de unieke ligging een belangrijke schakel tussen diverse waardevolle natuurgebie den, zoals de Beninger- en Korendijkse Slikken, De Ventjagersplaten, De Scheelhoek, Kwade Hoek en de Duinen van Voorne. Samen met de aan het Haringvliet gelegen natuurgebieden, vormt het geheel een aaneengesloten De Blanke Slikken bestaan uit struweel, bos en riet, doorsneden met allerlei kreken en poelen op een aantal plaatsen verlaagd worden. Binnendijken kent Tiengemeten sinds 1953 niet meer. Na de ramp zijn deze weggegraven en is de grond die daardoor vrij kwam, gebruikt voor de herstelwerk zaamheden van de buitendijk. Het water kan dus bij het doorsteken van de dijk vrijelijk de polders van Tiengemeten binnenstromen. Naar verwachting zal bij de normale waterstand in het Haringvliet (gemiddeld 50 cm +NAP) er alleen water op de allerlaagste delen van het eiland komen. De hogere delen van Tiengeme ten (die boven 1 m -hNAP) liggen, zullen alleen bij zeer hoog water onder lopen. Dat komt volgens Verver alleen voor, als de sluizen bij een Noordwesterstorm tij delijk dicht moeten blijven en er veel aanvoer van water vanuit de rivieren is. Over het algemeen duren deze situaties nooit lang, zodat de hoogst gelegen delen van het eiland in zo'n geval hoog stens enkele dagen onder water komen te staan. Op de laagste delen zullen enkele binnenmeertjes en poelen gaan ontstaan en voorts zal er een groot gebied zijn, wat gedurende een gedeelte van het jaar moerassig is. Men verwacht dat er een uniek stuk natuurgebied gaat ontstaan, bestaande uit slikken, struweel, riet en in de wat verdere toekomst, hoog opgaand bos. De wind speelt met het gras op de dijk. Héél zachtjes wuiven de rietstengels voor ons heen en weer. Hoog in de lucht zweeft nog steeds de buizerd. En de stilte is tastbaar! Dat is en blijft de natuurlijke toekomst voor Tiengemeten. Henk Koppelaar Indien u meer informatie wilt hebben over Tiengemeten en over de bereikbaar heid van het eiland, kunt u bellen met de informatietelefoon van Natuurmonumen ten: Tel. 035-6559955.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 7