Gunstige economie; geen reden tot zelfgenoegzaamheid huUnrechtse ""'i2ft' Brandvlek wordt uit het Sommelsdijkse Kortewegje verwijderd 3^sa P\A SPAREN VOOR 'N GRATIS KERSTBOOM kievit warmte Visie liuurdersvereniging Middelhamis over verlcoop liuunvoningen De Vries Open dagen in liet Streekdierentehuis Creatieve avond 'De Zwaluw' Open dag brandweer Oude Tonge LET A.S. MAANDAG OP UW BRIEVENBUS ficmimmMif] JUL^MINNAARD Ouddorpers opgelet! Burgemeester huldigt koe De Zeemanspot brengt mosselkotter binnen VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1997 No. 6640 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 48 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,75 JAARABONNEMENT 57,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Ingezonden Het verkopen van huurwoningen is geen ontdekking van de hum-ders- vereniging en ook niet door ons in bevifeging gezet. Dit idee is ontwik keld - en wordt reeds lange tijd gestimuleerd - door de overheid (lees: Tweede Kamer). Deze heeft zelfs een koopsubsidie ingesteld om mensen die minder draagkrachtig zijn ook de gelegenheid te geven om hun huurwoning te kunnen kopen, indien zij dit willen. De huurdersvereniging heeft altijd als standpunt gehad dat de huurder nimmer de dupe mag worden of er nu wel of geen woningen worden verkocht. Nu het blijkt, dat veel huurders hun woning willen kopen, speelt Woning bouwvereniging Middelhamis (WBV) op deze vraag in door haar duurdere woningen aan de bewoners te koop te bieden. Bij verkoop gaat de WBV uit van aaneengesloten blokken. Het oudere woningbezit moet gehandhaafd blijven, de verkoop geschiedt tegen marktwaar de. De huurdersvereniging is het ermee eens dat de huurwoningen worden ver kocht. Maar zij is echter van mening dat iedere huurder, die dat wenst, de kans moet krijgen om zijn woning te kunnen kopen. De hoogte van de huur mag niet bepalend zijn of de woning wel of niet voor verkoop in aanmerking komt. De WBV heeft zelfs een onderzoek laten verrichten en in dat rapport staat vermeld dat voor spreiding van risico's het beter is om een mix van duurdere en goed kopere woningen in voorraad te hebben. Voorts wordt in dat rapport ook geschre ven dat er een overschot is van huurwo ningen met een huurprijs beneden de 6{X),-. Duidelijker kan het niet geschre ven worden, maar de WBV gaat hier gewoon aan voorbij. Zij wil alleen de duurdere woningen verkopen. Hiermee worden bepaalde bevolkingsgroepen achtergesteld. Het voordeel van het voorstel van de huurdersvereniging is dat eenzijdige wijk-opbouw wordt voorkomen. Met andere woorden: er ontstaat in de wijken een mix van huur- en koopwoningen. Dit laatste zal ook de woonomgeving ten goede komen. De huurdersvereniging had meerdere voorstellen doch de WBV heeft alleen geluisterd en er niets mee gedaan. Zelfs een discussie hierover was niet mogelijk. Wij vinden het jammer dat de huurdersvereniging met 1500 leden nog steeds niet serieus wordt genomen. Verkoop is voor de WBV zeer gunstig doordat grote boekwinsten gerealiseerd worden. Voor de blijvende huurders ont staat zo de mogelijkheid dat de kwaliteit van hun woningen aanzienlijk kan wor den verbeterd en dat de woning aan moderne eisen wordt aangepast. Huur verhogingen zouden daarbij beperkt kun nen blijven. Het voorstel van de WBV tot verkoop heeft de goedkeuring van het college van B&W. De Huurdersvereniging Middel hamis stelt in een notitie aan de gemeen te voor, in te stemmen met verkoop, mits iedere huurder gelijk behandeld wordt en de gelegenheid krijgt zijn woning te kopen, indien hij dat wenst. De HVM zal met deze notitie zowel de lokale politiek als de landelijke politiek benaderen om steun te krijgen voor onze visie. Huurders, die geïnteresseerd zijn in de notitie van de huurdersvereniging, kun nen deze toegezonden krijgen tegen be taling van 2,50. Stort dit bedrag op bankrek. 8026.10.064 of girorek. 4941449 van Huurdersvereniging Mid delhamis, onder vermelding van 'Notitie Verkoop'. Boeiende kanttekeningen bij miljoenennota door Prof. Dr. P. W. Moerland op 97e Algemene Vergadering van de Rabobank Middelhamis Voor een zeer aandachtig gehoor van le den en belangstellenden hield Prof. Moerland, lid van de Raad van Beheer van Rabobank Nederland, een lezing over 'Miljoenennota en de gevolgen voor het bedrijfsleven' op de jl. dinsdag gehouden 97e Algemene Vergadering van de Coöperatieve Rabobank B.A. ge vestigd te Middelhamis. De hoogleraar Bedrijfseconomie aan de Katholieke Universiteit Brabant te Til burg kon een goede Miljoenennota voor het voetlicht houden. Positief conjunctuurbeeld De groei van onze economie neemt nog steeds toe. Na twee jaren met een volu megroei van ongeveer 3%% verwachten we voor 1998 een groeiversnelling tot 3^2%. Het kabinet-Kok is er in geslaagd om de belangrijkste doelstellingen uit het Regeerakkoord mimschoots te realiseren. Zo is de banengroei veel hoger uitgeval len, is de omvang van de lastenverlich ting aanmerkelijk groter en staan de overheidsfinanciën er rooskleuriger voor dan aan het begin van de kabinetsperiode werd verwacht. Doordat de economie zich aanmerkelijk voorspoediger ontwikkelt dan in 1994 als vertrekpunt werd genomen, vallen de belastingopbrengsten hoger uit dan was geraamd. De overheidsuitgaven worden hierdoor positief beïnvloed en vallen door een stringent begrotingsbeleid bin nen de uitgavenkaders. De uitgavenka ders zijn bovendien zo vastgesteld dat aan het einde van de kabinetsperiode de reële overheidsuitgaven op hetzelfde ni veau liggen als in 1994. Het kabinet is er in geslaagd een aanzienlijk ombuigings programma ter grootte van 18,2 miljard door te voeren. Een aanmerkelijk deel van de extra belastingen is naar de bur gers en het bedrijfsleven temggesluisd in de vorm van een lastenverlichting van 16,8 miljard. Het EMU-tekort en de overheidsschuld quote vallen dan ook fors lager uit dan het kabinet in 1994 zichzelf als doel had gesteld. Deelname aan de EMU lijkt dan ook verzekerd. De Nederlandse econo mie doet het veel beter dan de economie in de grotere landen als Duitsland en Frankrijk. Negatieve aspecten Naast het zonder meer gunstige beeld zijn er ook dingen die minder goed gaan. Prof Moerland noemde in dit verband de forse bezuinigingen die tot stand zijn ge komen bij kwetsbare bevolkingsgroepen. De bezuinigingen in de gezondheidszorg en voor de groep bejaarden hebben tot spanningen geleid. Onze hoge economische groei betekent een grotere aanslag op het milieu. Dit as pect vraagt grote aandacht en toenemen de inspanningen voor de komende jaren. Denk aan de Schiphol-problematiek. De gunstige conjunctuur heeft ook onze verkeersintensiviteit verhoogd. Files vor men een toenemend probleem. Ook niet over het hoofd gezien moet worden het groot aantal inactieven in ons land. De kennisinfrastractuur loopt achter bij het buitenland. Oorzaken gunstig conjunctuurbeleid Als eerste oorzaak voor de positieve ont wikkelingen noemde Prof Moerland het stabiele beleid van De Nederlandse Bank. De heer Duisenberg voerde een degelijk en strak monetair beleid. Minister Zalm heeft door zijn degelijke opstelling als Minister van Financiën eveneens een belangrijke steen bijgedra gen. Wel moet gezegd worden dat er sprake was van een gunstige economi sche wind. De bedrijfswinsten zijn sterk toegeno men, ook liquiditeit en solvabiliteit van de Nederlandse bedrijven lieten een ster ke stijging zien. De beurskoersen van de bedrijven vertoonden een explosieve groei. Allemaal blijken van vertrouwen. Het poldermodel heeft gunstig gewerkt. Het is niet voor niets dat hier in het bui tenland grote belangstelling en waarde ring voor bestaat. Dit poldermodel gaat temg naar 1982 toen de overheid, werk gevers en werknemers een gematigde loonontwikkeling overeenkwamen. Toekomstig overheidsbeleid op Prinsjesdag zijn een aantal beleids voornemens bekend gemaakt voor het laatste regeringsjaar van het kabinet- Kok. In het verkiezingsjaar 1998 worden de lasten van de burgers en bedrijven met 4,6 miljard verlicht. De Fiscus doet wat met de schijven en tarieven ten gunste van de belastingbetalers. (vervolg op binnenzijde van dit blad) Als u meer wilt dan de laagste prijs voor aUe zekerheid Goeree-Overflakkee B.V. AKTIEÜ! ■i^i- Knöps B.V. Eindelijk..., na vijfjaar, wordt aan liet Sommelsdijli- se Kortewegje een storende brandvlek weggewerkt. Die ontstond toen op 26 september 1992 een land- bouwschuur in vlammen opging waarna de verbrande resten de omgeving hebben gedomineerd, want ieder lette erop en ieder nam er op den duur aanstoot aan. Aannemer Peter van den Boogert had de twijfelachtige eer eigenaar van de bouwval en de onderliggende grond te zijn. Plannen had'ie genoeg maar die waren vanwege het kosten plaatje niet te verwezenlijken. Herbouw van zo'n authentieke schuur zou mooi zijn geweest en subsidie uit de dorpsvernieuwingspot zou dat financieel mogelijk hebben gemaakt, maar het Kortewegje is buiten het dorpsvemieuwingsgebied gebleven en van subsidie kon geen sprake zijn. Dhr. Van den Boogert heeft vervolgens z'n plan gewijzigd en architect Bom heeft een ontwerp getekend dat bijzonder in de smaak is gevallen, ook bij het College dat een bouwvergun ning heeft verstrekt. Gisteren werd in de bouw al het hoogste punt bereikt van het gebouw dat de contouren krijgt van de schuur die er heeft ge staan maar die twee wooneenheden gaat bevatten. Die zijn trouwens allebei al aan de man gebracht. De dakbedekking gaat uit rode dakpannen bestaan en de gevels worden 'gepotdekseld' met zwart geteerde planken zoals dat zo'n ouderwets degelijke boerenschuur betaamt. Wel krijgt de schuur inwendig een stenen karkas. De houten binten zijn in Ouddorp door Klaas Meijer gemaakt en dat is een fraai staaltje van goed ambachtelijk werk gewor den. Gisteren ging de vlag in top, dat was op die lang gesmade plek toch een mooie overwinning. De schuur komt er te staan als een Phoenix uit de as herrezen. Het Streekdierentehuis aan de Marken- burgweg in Spijkenisse houdt zaterdag 4 oktober a.s. van 10.00 tot 16.00 uur open huis. Iedereen is welkom om kennis te maken met het asielwerk. De landelijke Open Asieldagen worden voor de achtste maal georganiseerd door de Centrale Asielraad (CAR) van de Dierenbescher ming, waarbij meer dan honderd asielen zijn aangesloten. Asielkat in de schijnwerpers De Landelijke Open Asieldagen zijn dit jaar het sluitstuk van de campagne 'haal een kat uit het asiel'. Het zou toch ge weldig zijn om op Dierendag alle asielkat ten (in Spijkenisse verblijven momenteel 98 katten) een nieuw tehuis te geven? Asielkatten hebben voordelen: ze zijn medisch onderzocht, zijn meestal onvruchtbaar gemaakt en, bezoekers van de Landelijke Open Asieldagen die een kat nemen, krijgen een prachtig verwenpakket mee voor hun nieuwe huisgenootje. Op het terrein van het Streekdierentehuis worden weer diverse kramen neergezet, een kraam van de Kids for Animals, en een kraam van de Dierenbescherming/ Dierenambulance en diverse andere kra men. Speciale gasten dit jaar zijn Pieter- buren zeehondencrèche, het Wereld- natuurfonds en Proefdier Vrij. Tevens is er een terrasje voor de dorstige en hon gerige bezoekers. Om 14.00 uur is een demonstratie hon dentraining van de 'Gehoorzame Huis- hond', tevens zijn er diverse dingen te doen voor kinderen, o.a. huisdierenkeu- ring door een dierenarts, gezicht schmin ken en diverse spelletjes georganiseerd door de Werkgroep Jeugd. D.V. zaterdag 27 september is het bij de fam. Van Oostenbrugge weer bolchry- santendag. Er is volop keuze in kleuren en maten om aw najaarstuin op te fleu ren. De verkoping is van 9 uur 's mor gens tot 4 uur 's middags aan de Duin kerkerweg 7. Aktiekommissie Ger. Gem. Ouddorp Burgemeester Van Pelt van Oostflakkee hoopt dinsdag 7 oktober niet een ver dienstelijk burger -, maar een koe te hul digen. Dat staat te gebeuren op het bedrijf van de familie Vollebregt aan de Grote Bloksedijk te Achthuizen, om het feit dat het koebeest, bijgenaamd 'de ouwe lobbes', honderdduizend liter melk heeft geproduceerd. DIRKSLAND Ned. Herv. Handwerkkring Alle gemaakte goederen gaan met flinke korting of halve prijs weg. Donderdagmiddag 2 oktober van 2-5 uur in het bovenzaaltje aan de zijkant van 'Onder de Wiek'. Komt u vrijblijvend? SOMMELSDIJK Woensdagavond 8 oktober organiseert wijkgroep 'de Zwaluw' weer een creatie ve avond. Onder deskundige begeleiding wordt u in de gelegenheid gesteld om een kruidenpot te maken. U kunt zich tot 6 oktober opgeven bij Ellen Breure, tel. 483781 of bij Annema- rie Knape, tel. 485945. Doet u dit wel snel, want de deelname is beperkt. De kosten voor deze avond zijn 35,- inclusief een kopje koffie. Wij starten om 19.30 uur. Tot ziens bij: 'De Zwaluw', Sperwer 5, Sommelsdijk. Woensdagmorgen 03.00 uur werd de bemanning van De Zeemanspot door de Kustwachtpost Ouddorp gealarmeerd voor de mosselkotter YE 70. Deze werd ter hoogte van de Nieuwe Waterweg ge confronteerd met motorpech. De HD (Havendienst) 18 nam het schip op sleeptouw en bracht het richting Slijkgat. In de buurt van de uiterton nam de Stel- Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan organiseert het korps Vrijwillige Brand weer Oude Tonge morgen, zaterdag 27 september, een open dag bij de kazerne aan de Tramweg. Op deze dag, die om 10.00 uur begint, krijgt iedereen de gelegenheid de kazer ne en het materieel te bezichtigen en zich te laten voorlichten. Verder staat deze dag bol van activiteiten zoals kinderspuitbaan, waar de kinderen naar hartelust kunnen blussen, expositie van antieke helmen, LOTUS/EHBO demonstratie, rondritten voor de kinde ren in de brandweerauto, voorlichting en verkoop van brandblussers en rookmel ders. Tevens is de nieuwe brandweerauto van Den Bommel, die op 17 september aan het korps is overgedragen, te bewon deren. Een levensgroot Luchthaven-blus- voertuig komt naar Oude Tonge. Kort om, een evenement om niet te missen. De leden van het korps verwachten u graag op zaterdag 27 september aan de Tramweg van 10.00 tot 16.00 uur. Nog één week en dan is het weer zo ver... het begin van een bruisend en af wisselend OJW-seizoen. Houd daarom volgende week zaterdagavond vrij, zodat je er op onze startavond bij kan zijn. Het zal een avond zijn, waarop je versteld zal staan van de kwaliteiten van het OJW- team. Wil je weten wat we dan gaan doen dan moet je ook volgende week het Eilanden Nieuws lezen. lendamse reddingboot de kotter over en bracht hem in de haven van Stellendam, alwaar bij één der daar gevestigde be drijven reparatie zal plaatsvinden. Vingeding 3 - 3241 EB Middeiharnis-Tel. (0187)482518 Audio - video apparatuur - Elektrisclie liuislioudelijke app. Accountants Imintoor Hofdijksweg 17a, 3253 KC Ouddorp Tel. (0187) 68 70 66/Fax68 42 13 Lid van: Loon salaris administratie Oudedagsvoorz. NOVAA voor u uw personeel VOOR BEELD EN GELUID FOTO - «MO - STUDIO - REPORTAQE - FOTOQRAFIE a C=l [=1 1=3 "i^^^^^^i^ nzi c=i c=i c=i c=i CU en C=2 C=3 CHJDOORP-Woatstmal 35-Tohfoon ^187)681612/Fax 683734 ~Print3hof3-Hogozoom 172-TBlefoon pui) 462400 Voor de koop of verkoop van uw woning Doefinchemsestraot 32-34,3241 AA Middeiharnis Tel. (0187)48 2606 centrale verwarming - sanitair OOSTDIJK 49 - SOMMELSDIJK Vernieuwing en reparatie van voorruiten zonder eigen risico Middeiharnis Telefoon (0187) 482222 &0

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 1