EHIVliDEII-IIIEüWS Bazar in De Samaritaan Kinderwereld Goedereede hikt tegen wel duizend bezwaarschriften aan Info-avond psoriasisvereniging Oliebollenactie 10-jarig bestaan SGSD d'Antilopen Weinig aanbod op de kabel Aanstaande Ouder- en Kind- beurs op 27 september a.s. te Hellevoetsluis Ad Barnhard showt de nieuwe mode Collecte Dierenbescherming Voorne-Putten en Goeree-Overflakkee Eil. brandweerwedstrijd zaterdag 4 oktober 2e Blad DINSDAG 23 SEPTEMBER 1997 No. 6639 Het laatste weekend van september is traditioneel getrouw het bazarweek- end voor Verpleeghuis De Samaritaan. Waar al vele maanden hard aan ge werkt is en waar door velen naar uit gekeken wordt staat weer voor de deur. De grote bazar in het verpleeg huis is intussen een begrip geworden. Duizenden bezoekers weten elk jaar weer met mooie spullen thuis te ko men, gewonnen of gewoon gekocht. Ook dit jaar is de bazar weer groots op gezet en zijn er activiteiten zoals o.a. het schieten en blikgooien. De voorbereidingen van de bazar gebeu ren binnen en buiten De Samaritaan. De bloemenkraam staat helemaal vol met kleurige stukjes en de droogboeket- ten zullen ook zeker weer op veel be langstelling kunnen rekenen. Niet alleen voor de bloemen is hard ge werkt ook voor de kraam met door de be woners eigengemaakte produkten is hard gewerkt. Het is bijna teveel om op te noemen. Het verpleeghuis is even onherkenbaar geworden. Dit komt ook grotendeels door de aankleding met de tekeningen en werkstukken die de scholen gemaakt hebben. Hier zijn weer mooie prijzen mee te verdienen en alle kinderen zijn natuurlijk nieuwsgierig of zij in de prij zen gevallen zijn. Verder zijn er voor de kinderen bijzonde re activiteiten zoals het kabouterdorp. Op zaterdag kan er weer volop over het parcours van Veilig Verkeer Nederland gereden worden en zijn de pony's van de manege er weer. Kinderen die niet op de pony's durven kunnen altijd een keer een ritje met de huifkar maken. Als extra is er dit jaar op zaterdag ook een behendigheidsparcours voor ska ters. De etenswaren nemen altijd een bijzon dere plaats in binnen de bazar. De grote trekpleister op zaterdag is natuurlijk de verkoop van vis. De vissers uit Goede- reeede hebben alle medewerking weer toegezegd jn weten zich verzekerd van een groot aantal visliefhebbers. Oliebollen zijn er altijd en ook altijd even lekker. Net bij de uitgang zorgt men ervoor dat u nog een zak mee kunt nemen voor thuis. Over lekker gespro ken... frites, hamburgers, advocaat, ijs, koek en fruit enz., dus ook voor de 'lek kere' trek wordt gezorgd. In de hal van De Samaritaan staan de poppen van Judith Briars, deze bazar is er weer een prachtige pop van haar te winnen, tenminste als u de naam weet te raden. De huisomroep Radio Rogos zal de be zoekers zeker stimuleren voor het aan vragen van een verzoekplaat voor de luisteraars en ook kunt u meedoen met het raden naar flakkeese woorden. Heel veel activiteiten dus, en we hebben ze nog niet eens allemaal opgenoemd. Vrijdagavond om 18.30 uur wordt er een leuke kinderfilm gedraaid en zaterdag middag om 14.45 uur gaan de ballonnen voor de ballonwedstrijd de lucht in. Voor de eigenaar van de verst zwevende bal lon is er een minuut gratis winkelen bij de Golf Supermarkt. Deze bazar heeft als thema: ONS DORP. U komt dit thema dan ook overal tegen. De kramen zijn prachtig 'aangekleed' rond dit thema, maar ook in de gangen komt u veel herkenbare dorpstaferelen tegen. De entree van het verpleeghuis doet nog het meest denken aan de oude snoepwinkel. De dorpsfeer overheerst, maar hoe kan het ook anders als u direct tegen het ouderwetse snoep aanloopt. De sfeer van vroeger wordt nog eens on derstreept met de echte bazaractiviteiten zoals het sjoelen (zelfs een sjoelbak van 4 meter), het prikblok, ballengooien, schieten noem maar op. Op zaterdagmiddag om 14.00 uur is er een demonstratie van historische kleding. Gemak dient de mens, dus is er zelfs de mogelijkheid om op zaterdag uw auto te laten wassen terwijl u rustig de activitei ten bezoekt. Bij vertrek glimt de auto weer als nieuw! Over auto's gesproken.als de auto niet gewassen hoeft te worden, kunt u deze het beste buiten het terrein van De Sama ritaan parkeren, want u weet hoe druk het kan zijn en vol is vol. Het wordt dus weer een echt traditioneel bazarweekend in De Samaritaan met veel leuke activiteiten, veel mooie prijzen, enorm veel 'rommel', gezellige muziek' en men hoopt natuurlijk op een grote op brengst voor de welzijnszorg van het ver pleeghuis. De opbrengst komt direct ten goede aan de bewoners, want vele activiteiten bin nen- en buitenshuis voor de bewoners worden hiervan bekostigd. Dit jaar zal de aandacht gericht uitgaan naar de rolstoelbus. Donderdagmiddag om 15.00 uur zal de nieuwe rolstoelbus gepresenteerd worden. De rolstoelbus is heel belangrijk voor het verpleeghuis. De vele bezoekers van de dagbehandeling worden er dagelijks mee opgehaald en weer thuis gebracht maar ook de vele uitstapjes, rondritten en va kanties van de bewoners worden met deze bus gedaan. Daarom is elk dubbeltje, elk kwartje be- belangrijk want door al die dubbeltjes en kwartjes kan men de bewonerws van De Samaritaan heel gerichte activiteiten aan bieden. Of dit nu activiteiten zijn met twee bewoners of met een zaal vol. Het is voor beiden even belangrijk. Zaterdagmiddag om 16.00 uur wordt de uitslag van de verloting bekend gemaakt. BAZAR IN DE SAMARITAAN Vrijdag 26 september 10.00-21.00 uur Zaterdag 27 september 10.00-16.00 uur Vereniging Sport Gehandicapten Schou- wen-Duiveland en Goeree-Overflakkee d'Antilopen bestaat dit jaar 10 jaar. In deze vereniging worden verschillende takken van sport bedreven. Zoals Badminton, Tafeltennis, Darten, Kaarten en ook hebben zij een afdeling Rolstoelbasketbal, dit team speelt in de derde divisie in de voorste gelederen. Dit 10-jarig bestaan willen zij vieren met een sportgebeuren in sporthal 'Onder dak' te Zierikzee. Dit zal plaatsvinden op zaterdag 27 sep tember 1997 van 10.00 tot 17.00 uur. Er zal op deze dag een integratie rol- stoelbasketbal-toemooi worden georga niseerd tussen valide en minder-valide spelers. Tevens organiseren wij diverse andere sportaktiviteiten zoals: C-voetbal, Bad minton, Tafeltennis, Sjoelen, Darten, Schaken, Dammen en Kaarten. Heeft u interesse in een van deze spor ten, kom gerust langs in sporthal 'Onder dak' te Zierikzee, de toegang is gratis. Psoriasis is een huidziekte, waar patiën ten veel last van kunnen hebben. Veel psoriasispatiënten hebben het idee dat aan hun kwaal nauwelijks iets gedaan kan worden en isoleren zich van de rest van de wereld om niet met hun ziekte in de openbaarheid te komen. Dat heeft tot gevolg dat de kwaliteit van hun leven niet optimaal is. Wij, als psoriasisvereni ging, kunnen u informeren over de be handelingen, die op dit moment toege past kunnen worden. Er zijn tegenwoor dig gelukkig een groot aantal behande lingen beschikbaar, waardoor de kwali teit van het leven van de psoriasispatiënt belangrijk verbeterd kan worden. Enige tijd geleden was er op de TV spra ke van een nieuwe behandeling voor psoriasispatiënten, het was echter een methode, die bij ons al een flink aantal jaren bekend was. Degenen, die aange sloten zijn bij de vereniging, waren dus allang bekend met deze behandeling. Dit is een voorbeeld dat het erg nuttig kan zijn om lid te worden of op zijn minst de hierna aangekondigde avond te bezoe ken. Het kan in uw eigen voordeel zijn. De psoriasisvereniging Rotterdam en omgeving organiseert nl. een informatie bijeenkomst op het eiland Goeree-Over flakkee en wel in Sommelsdijk. De datum is dinsdagavond 30 september en de plaats de aula van de VBO Groen te Sommelsdijk aan de Langeweg 107. Op die avond zal in de eerste plaats de video-film 'Je moet jezelf zien staan' vertoond worden. In deze film vertellen een aantal psoriasis-patiënten hoe zij hun ziekte beleven en een dermatoloog ver telt in het kort wat over de ziekte zelf en de thans toegepaste behandelingen. De dermatologe mevr. N. v. d. Heuvel is zo vriendelijk om haar medewerking aan deze avond te geven en zal aanwezig zijn om na afloop van de film (die ca. 25 minuten duurt) al uw vragen over psoria sis te beantwoorden. De toegang is gratis en de avond is ge pland van 20.00 tot 22.30 uur. We zullen u graag op de bijeenkomst persoonlijk de hand drukken. Wenst u nadere informatie over de avond of de vereniging: het telefoonnummer van het secretariaat is (010) 4471992. (Opvolger Zwangerschapsbeurs en Peuter/ Kleuter-informatiemarkt) Zaterdag 27 september a.s. wordt in Sporthal De Eendraght te Helle voetsluis voor het eerst de beurs Kinderwereld (Aanstaande Ouder en Kindbeurs) georganiseerd. Na jarenlang met succes de Zwanger schapsbeurzen (-9 maanden tot 1 jaar) en Peuter/Kleuter-informatiemarkten (1 tot 4 jaar) te hebben georganiseerd, heb ben Kraamzorg de Eilanden, Kruiswerk Zuidhollandse Eilanden en Kruiswerk Zuidhollandse Eilanden Gezondheid Ser vice besloten hun krachten te bundelen. Dit heeft geresulteerd in een nieuwe beurs, die zich richt op deelnemers en bezoekers die geïnteresseerd zijn in de zwangerschap, bevalling, kraamperiode en de eerste vier levensjaren van het kind. Ook voor deze beurs wordt weer een grote groep aanstaande en beginnende ouders, alsmede vele belangstellenden verwacht 2.000 bezoekers). De beurs richt zich op alle geïnteresseer den in het werkgebied van bovenge noemde organisaties, te weten; Al- brandswaard, Barendrecht, Beverwaard, De burgers van de gemeente Goede reede hebben wel duizend bezwaar schriften ingediend tegen de door het bureau Kafi uitgebrachte taxatie van hun onroerend goed, aan welke waar dering de hoogte van de Onroerend Zaak belasting, van de Waterschaps- lasten en van de Inkomstenbelasting wordt ontleend. Twee van de bezwaarden, de fam. West hoeve uit Ouddorp, hebben hun bezwaar richting Gemeenteraad (in plaats van aan het College) gericht. Donderdagavond leverde de raad z'n commentaar want, zei dhr. Van Oosterom, „de fam. West hoeve heeft een zorgwekkend probleem aangesneden en ze hebben een goeie brief op poten gezet". Formeel werd het schrijven voor kennisgeving aangeno men, maar daar houdt het zeker niet mee op. Ook het College is weinig te spreken door de gepleegde taxatie die zoveel be zwaren heeft opgeroepen, ,,'t Is een hopeloos geval geworden", vond ook weth. Visser die deze avond de raad pre sideerde. Dhr. Visser sprak de overtuiging uit dat ieder zo niet tot tevredenheid-, dan toch zeker naar redelijkheid behandeld zal worden. Met name dhr. G. Moerkerk (RPF) vroeg zich af of bij hertaxatie - ook door Kafi - de objectiviteit wel gewaarborgd is, maar zo is het in het contract geregeld, ook Kafi verricht de hertaxaties. Waarbij dhr. Bakelaar (PvdA) erop wees dat particulieren ook zelf een taxatie uit kunnen laten brengen. De veelheid van ingediende bezwaren moet een enorme werkbelasting leggen op de afd. financiën, vermoedde dhr. L. X. den Hollander (VVD) en dat blijkt in derdaad het geval, waarom B W de Kafi aansprakelijk hebben gesteld en het aantal uren die de afd. financiën eraan besteedt wordt bijgehouden. Er heeft aan Kafi dan ook nog geen volledige be taling plaatsgevonden. Binnenhof-subsidie Dhr. G. Moerkerk heeft een zaak gemaakt van het feit dat het Werkvoor zieningsschap 'Binnenhof' een bijdrage van ƒ250,- heeft verleend aan een feest dat op 'de Klepperstee' in Ouddorp gehouden is. Dhr. Moerkerk vond het ab surd dat Binnenhof NB heeft bijgedragen aan een artiestengala, „dat kan niet i.v.m. de 'ligging' van ons gemeentebestuur en i.v.m. de positie van het Schap" vond dhr. Moerkerk. Hij had er, via de bad krant, met nog al wat bedenkingen ken nis van genomen. Hij streek dhr. T. Bakelaar gevoelig te gen de haren in. Dhr. Bakelaar maakt deel uit van het dagelijks bestuur van 'Binnenhof' dat over zo'n 'futiliteit' niet eens heeft gesproken, gelet op het feit ook dat 'de Klepperstee' Binnenhofs grootste klant is. Ook weth. Visser had daar al op gewezen. 'Binnenhof verricht jaarlijks voor ƒ300.000,- werk op de Klepperstee bij welk bedrag de 250,- volledig in het niet vallen. De Klepper stee had al z'n leveranciers een bijdrage gevraagd en 't was duidelijk dat 'Binnen hof' niet achter kon/wilde blijven. Dhr. Bakelaar mokte nog vol verbazing na: „het heeft onze gemeente nog geen vier tientjes gekost, als een klant als 'de Klepperstee' het af laat weten kost het wel vijftigduizend gulden!" 't Is trouwens ook de verantwoordelijk heid van het 'Binnenhof'-bestuur vond de raad, minus dhr. Moerkerk. Hij vindt dat het niet kan, niet om wille van de knikkers, maar omwille van het spel, c.q. het principe. Hobby-ruimte Weliswaar stemde de raad in met het voorstel tot niet vaststelling van een voorbereidingsbesluit, waardoor een bur ger niet de gelegenheid krijgt een loods in het landelijk gebied uit te breiden, hij heeft die uitbreiding aangevraagd om z'n hobby beter te kunnen beoefenen. De raad voelde daar niks voor; een land bouwer heeft al m.oeite een vergunning te krijgen zodat uitbreiding ten behoeve van hobbymatige activiteiten in het agrarisch buitengebied zeker niet in aanmerking komt. Aanvrager was naar het Industrieterrein verwezen, maar ook daar zijn de moge lijkheden beperkt en zo die er zijn te duur. De raad legde het College een probleem als het onderhavige voor, het zou toch mogelijk moeten zijn dat hoe dan ook en waar dan ook in zo'n ruimte kon worden voorzien. Het werd in de belangstelling van het College aanbevolen. Bijdrage Een bijdrage van ca. 30.000,- werd - door de Stuurgroep gebiedsgerichte Aan pak Kop van Goeree - gevraagd voor de uitvoering van enkele projecten die ove rigens nog weinig met de invulling van het gebied te maken hebben, met name als het gaat over de - kwalitatieve - uit breiding van de recreatie. Dhr. Van Oos terom mist daarom deel 2 van het uit te brengen Masterplan, hij vond dat dat eerst behandeld zou moeten worden, waarom hij verklaarde tegen de post - organisatie plan voor herverkaveling ter reinen voor verblijfsrecreatie op de kop van Goeree - te zijn. Drainage Voorstraat Stellendam Een crediet van 95.000,- werd gevo- teerd voor het aanbrengen van drainage in de Voorstraat te Stellendam. Bij gebreke daaraan vertonen de bomen aan de Voorstraat afstervingsverschijnselen. Door de hoge grondwaterstand verrotten de wortels. Een drainage systeem zal ook het zuurstofgehalte in de bodem verbete ren. Met het werk is al begonnen. PvdA raadslid T. Bakelaar heeft een klacht laten horen over het z.i. weini ge aanbod dat Goeree-Overflakkee via de kabel krijgt in vergelijk met kabelabonnees elders. „Al net buiten het eiland worden 29 a 30 zenders doorgegeven tegen een tarief lager dan het onze", verklaarde dhr. Bake laar en hij wil graag dat dat met de Eneco wordt opgenomen. Het mindere aanbod heeft tot conse quentie, denkt dhr. Bakelaar, dat steeds mensen in het niet rendabele gebied zelf een schotelantenne aan schaffen (grote recreatieparken deden dat al) en steeds minder mensen nog aansluiting op het kabelnet zullen willen waardoor voor de overigen, die zich geen schotelantenne kunnen permitteren, de kans op aansluiting steeds kleiner maakt. Feestelijk Open Huis zaterdag 27 september bij Ad Barnhard in Rotterdam-Zuid. Het mag gezegd, het is altijd heel gezellig in de zaak aan de Krabbendijkestraat op de laatste zaterdagen van de maanden augustus en september, wanneer de nieuwe koUekties voor de winter op heel prettige en overzichtelijke wijze aan het publiek getoond wor den. Het vakmanschap en de zorg die in dit familiebedrijf, in samenwerking met zijn medewerk(st)ers aan de samenstelling van zo'n grote gevarieerde kollektie be steed zijn, zullen er ook dit keer weer afstralen. Mede door de grote modemer ken zoals Delmod, Ara, Easier, Franken- Dordrecht, Goeree-Overflakkee, Heer jansdam, Hendrik-Ido-Ambacht, Hoek- sche Waard, Hoogvliet, Rotterdam-Zuid, Rozenburg, Ridderkerk, Voome-Putten en Zwijndrecht. Bezoekers kunnen uitgebreide informatie verwachten, verschaft door een ruime vertegenwoordiging van instanties en bedrijven die hun diensten/produkten zo wel tonen als verkopen. walder, Yarell, Attenzione, Fuchs Sch- mitt, is het weer een lust voor het oog hetgeen de mannequins naar voren zul len brengen. Niet alléén aan de kollektie s maar ook hoe u hier door de medewerk(st)ers ont vangen wordt zorgt ervoor dat iedereen zich 'happy' voelt. Immers de filosofie luidt al 35 jaar: 'Een tevreden cliënt is ons veel meer waard, dan een eenmalige aankoop' Ook voor de heren brengt Ad Barnhard een grote keuze uit internationale mode merken, zoals Arrow, Brax, Gant, Tor ras, Paul Shark, Pancaldi en Brandt met Amaretta. Afwisselend wordt in de shows informe le vrijetijdskleding tot geklede 3-delige kostuums getoond, ook hier wordt alles bijzonder stijlvol gekombineerd en aan het grote maatassortiment is duidelijk te zien, dat we hier met een 'speciaalzaak' te doen hebben. Ter gelegenheid van het 35-jarig be staan, ontvangt iedere cliënt tot eind sep tember bij aankoop een leuke attentie. A.s. zaterdag 27 september zal er een oliebollenactie gehouden worden in de dorpen Ouddorp, Goedereede en Stel lendam, t.b.v. de Doopsgezinde Ge meente te Ouddorp. In de week van 29 september t/m 4 okto ber a.s. vindt onze jaarlijkse collecte plaats waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan activiteiten in de regio. Enkele voorbeelden: Vogelopvang, Streekdierentehuis, wintervoeding dieren in de vrije natuur. Dierenambulance en natuurrampen. Zonder gulle gevers, maar vooral zonder collectanten kan een collecte niet sla gen. Wij doen een beroep op mensen die voor ons willen collecteren en/of behulpzaam willen zijn bij het organiseren in hun directe omgeving. Aanmelden of informatie: (0181) 627444. Zaterdag 4 oktober zal - in Nieuwe Tonge - de jaarlijkse eilandelijke brand weerwedstrijd gehouden worden. De wedstrijd waarmee om 8.15 uur begon nen wordt, wordt gedirigeerd vanuit het bedrijf van Groothandel Gebar. De wedstrijdploeg van Middelharnis treedt als eerste aan, het laatst, om 16.35 uur die van Stad aan 't Haringvliet. -60- Hij wilde dan Oosterveen verlaten en in Zwolle een rijwielstalling overnemen, die Hendrik te koop wist. Vanavond zou Hendrik er weer over komen praten. Het meisje had zich angsrig getoond, maar hij had haar weten te kalmeren, hoewel hij zichzelf allerminst gerust op de zaak voelde. Hij had de aftakeling van Smalbil van dag tot dag gevolgd, zowel uit eigen aanschouwing als uit de mededelingen van Martha. Hij egon zich nu ook in ernst af te vragen, of Hogeboom geen gelijk had. Een psy chopaat, noemde de dokter hem. Dat iemand zijn schepen geheel achter zich wilde verbranden, had hij vaker meegemaakt, en niet zelden was dit, gezien de voorgeschiedenis, te be grijpen geweest, maar hij was nu toch bezig, danig aan zichzelf te twijfelen. Hij had zo langzamer hand wel ervaren, dat koppigheid een tamelijk ge woon, menselijk verschijnsel was, maar werd het in dit geval niet te dwaas? Was het eigenlijk niet ziekelijk? De laatste keren, dat hij Smalbil had op gezocht, had de man hem amper aangezien en niet meer dan een paar woorden gezegd. En nu scheen hij dus van plan te zijn Oosterveen te verlaten. Was het eindelijk tot hem doorgedron gen, dat hij zich onmogelijk had gemaakt, en zag hij dit als onoverkomelijk? Was hij werkelijk zo laf, dat hem geen beter middel bleef, dan het zoe ken van een ander heenkomen? Een vlucht, die alles alleen maar erger kon maken? Hij vroeg zich af, hoe Hendrik Mants er in ge slaagd kon zijn, de manufacturier zo in te kapse len, dat deze zich geheel aan hem overleverde. Want dat dit het geval was, stond wel vast. Deze twee hadden elkaar vroeger nooit gezocht, en dat Hendrik tot veel in staat was, bleek wel uit de wijze, waarop hij had getracht, de Maatschappij te bedriegen met zijn aardappelveldje. Hij had Smal bil misschien in de gaten gehouden en rustig afge wacht, tot deze bijna was doodgebloed. En had hij hem nu onder dmk gezet? Begon Smalbil aan de grond te raken, en had hij de ander nodig, om zijn figuur te redden? Dat Hendrik hem, althans in één opzicht, in het harnas had gejaagd, stond wel vast. Het was geen geheim voor hem, Titus, dat hij het praatje van het bacchanaal na de geboorte van lan Keizer in de wereld had gebracht. Hij herinnerde zich nog goed genoeg de kleine Renault, die langs was gekomen, die nacht, toen ze bij de pastorie waren aangeland. Hij had het gezicht van de bestuurder wel niet ge zien, maar de auto had hij wel degelijk herkend. Die kwam vaak genoeg door het dorp, en hij wist niemand anders in de naaste omgeving, die zo'n wagentje had. Hij remde plotseling. Hij had het Pastoorsbos be reikt, en was, al peinzend, bijna het paadje, dat naar de jachthut leidde, voorbijgereden. Hij schoof zijn fiets tussen de struiken en keek om zich heen. Het was zo donker tussen de bomen, dat hij bijna niets kon zien, en hij vroeg zich af, of hij toch niet te ver gereden was. Gelukkig had hij zijn zaklantaarn bij zich, en toen hij die aanknipte, zag hij, dat hij precies aan het begin van het paadje stond. Hij begon te lopen, van tijd tot tijd takken opzij duwend. Eenmaal zwiepte hem een dikke twijg uit de hand, die zijn hoed afsloeg. De mens Titus mompelde een woord, dat de dominee in hem di rect veroordeelde. Hij vroeg zich zelfs af wat hem bezielde, om op dit uur en in dit weer zijn zorgen kind in de hut op te zoeken. Had hij de man niet beter bij zijn huis kunnen opwachten? Hij keek op zijn horloge. Negen uur bijna.Zou hij toch maar naar het huis van de manufacturier gaan? Die moest daar in elk geval toch om halftien zijn, had hij van Martha begrepen. Maar ja, dan was Hendrik Mants er ook en kon hij natuurlijk weinig aanvangen... Hij zette door. Even later zag hij tussen de bomen de vaag verlichte ramen van de hut, en korte tijd daarna stond hij op het plankier aan de voorzijde. Hij klopte en greep de klink. De deur was los en hij stapte meteen naar binnen. Goedenavond, Smalbil!" zei hij vriendelijk. Smalbil zat aan de tafel bij het venster. Hij had het hoofd in de handen en keek nauwelijks op. Zijn groet was onverstaanbaar. Titus keek rond. In het midden van het vertrekje stond een rood-gloeiende potkachel, waarboven een petroleumlamp hing. In een der hoeken hing een jachtgeweer, boven een stapel houtblokken. Aan de wanden hingen platen uit jachttijdschriften en opgezette vogels op consoles. Het was er be haaglijk warm en haast gezellig, ondanks de kaal heid. Titus trok zijn natte jas uit en zette zich tegenover Smalbil aan de tafel, op een ruwe, houten bank. De man keek hem niet aan. Voor hem lag een ge opend tijdschrift, waarin hij vermoedelijk had zit ten en. Ernaast lagen twee dozen patronen. Titus keek geruime tijd naar de manufacturier, die hem nog smaller en bleker leek dan de keer tevo ren. Zijn ogen stonden dof, en er liepen messcher pe lijnen van zijn neusvleugels naar de mondhoe ken. Hij droeg een iets te wijde boord, waaruit de magere hals vreemd-dun en armoedig te voor schijn kwam. Titus vroeg zich af, hoe hij ooit boos had kunnen zijn op deze man, hoe vaak die hem dan ook getroffen mocht hebben in de grenzeloze liefde voor zijn vrouw. Hij voelde nog slechts deernis met hem. Hij stond op en liep om de tafel heen. Hij ging achter Smalbil staan en legde zijn handen op diens schouders. Hij voelde hun magerheid door de kle ren heen. „Smalbil", zei hij, „ik weet niet, voor de hoeveelste keer ik nu bij je ben". Het drong niet tot hem door, dat hij voor de eerste maal het voor- melijke u, waarmee hij hem altijd had aangespro ken, achterwege liet. „Ik heb de keren niet geteld, en het interesseert mij ook niet. Het heeft mij nog nooit kunnen schelen, hoe vaak ik nog moet komen. Ik laat je niet los, al zou ook het hele dorp je met de nek aankijken, ja, zelfs al zou je naar Zwolle gaan..." Hij voelde het lichaam onder zijn handen schok ken. Smalbil hief met een ruk het hoofd en keek hem aan. Zijn blik was verbijsterd. „Hoe weet dat?" vroeg hij. Zijn stem was schor. „Heeft mijn dochter misschien gepraat?" Titus negeerde de vraag. „Een dorp is doorgaans een te kleine gemeenschap voor geheimen", zei hij vlug. Hij wachtte even. Waarom ben je zo bang voor Hendrik Mants?" vroeg hij toen. „Hij was de gene, die mij met Dijkstra en Breukers uit die auto zag stappen, is het niet?" Smalbil gaf geen antwoord. Hij wendde het hoofd weer af en steunde het opnieuw in de handen. Titus liet zijn schouders los. Hij liep naar de kachel en warmrde zijn handen. - Het is een kwes tie van geld, dacht hij. - Hij voelt zichzelf uitge praat in het dorp en wil hier weg. Zijn zaak is ver lopen, maar Mants ziet de mogelijkheden, en iemand van buiten begrijpt die waarschijnlijk niet zo goed. En hij heeft te veel haast ook, om een ander te kunnen overtuigen. Het is de laatste tijd precies gegaan, zoals Mants het moest hebben. Smalbil maakte zich steeds onmogelijker, en dat verhaal over onze dronkenschap was de klap op de vuurpijl. Nu rijdt Gabe zijn huis voorbij en Piet Zordrager stuurt hem zijn werkplaats uit. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 3