Rommelmarkt Langstraat werd een waar evenement Ach lieve tijd - Zeeland Wethouder Visser geeft weerwoord Brandbrief De rust dreigt 'ongehoord' verstoord...!!! Vegetarisch koken 50 jaar Gereformeerde Gemeente Oude Tonge 55-plus in beweging. BLIJ(F) in beweging! Geloven? Meer weten? Ingezonden Damver. ENEO'52 1>7T®J Nationale specuiaasjesweek bij de Echte Bakker Ouderen- en alleen- staandenmiddag aan inwoners en bedrijven op Goeree-Overflakkee Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 23 SEPTEMBER 1997 Zaterdag in de Langstraat-, vooral 's ochtends, Van de Langstraat stellen we ons voor dat die buurtschap er ook zaterdags rustig bijligt en dat er zo nu en dan 'es een auto passeert, maar hoe anders was dat zaterdag...! Toen hield de Hervormde kerk een ruim aangekondigde 'exclusieve' rommelmarkt en dat heeft speurneuzen van het hele eiland al vroeg de sporen naar de Langstraat doen richten, zó veel dat er voor het verkeer nauwelijks nog doorkomen aan was. Wie geluk had vond nog een plekje vlakbij de kerk, maar al die anderen parkeerden in een steeds langer wordend lint. 't Zou niet vreemd zijn als er hier en daar wat blikschade is gereden. Vóór het kerkgebouwtje - dat aan renovatie toe is, vandaar de rommelmarkt - ernaast en achter was de handel uitgestald, haast uitgestort, in een zo grote verscheidenheid dat liefheb bers er niet uitgekeken en uitgekocht raakten, 's Avonds kon den de organisatoren de opbrengst tellen, 6.400,80 bleek dat te zijn en dat is mooi meegenomen, want de gemeente is klein in getal en zit voor een hoge kostenpost die zo beperkt moge lijk wordt gehouden waarom vrijwilligers zelf de hand aan de ploeg slaan. Wie het kerkje binnen ging zag dat de balken al zijn afgekrabd en op een verfbeurt wachten. Country/air Momenteel zijn zgn. 'countryfairs' populair, als zodanig was de rommelmarkt niet bedoeld maar ze was er wel een afspie geling van, 't was in elk geval een sociaal gebeuren waar men- auto's en mensen, kortom een enorme drukte sen elkaar in alle vriendelijkheid hebben ontmoet, neuzend naar wat van hun gading en in voor een gezellige babbel. Het weer vertoonde zich op z'n allervriendelijkst, prachtig zonnig was het. „Gekregen van de grote Baas", zei een van de organi satoren. Toen half tien het lint werd weggehaald zijn de kopers echt toegestórmd, onvoorstelbaar hebben de verkopers zóveel be langstelling voor hun handel gevonden. Wie 's middags kwam vond de hond al in de pot, de strijd was voor het overgrote deel al 's morgens gestreden. Op de dijk viel een fietsende mevrouw, ze werd naar huis ge bracht door de zangeres Reinata Heemskerk en haar stuur werd vastgezet door voormalig jachtopziener Jan Vlietland van Goeree-Havenhoofd. Twee dames bekeken een klein bekertje, ooit aan een duiven melker uitgereikt en de dames noemden het bekertje met ont zag een wisselbeker te zijn. Een man ging een t.v.-toestel in de kerk proberen, al wist'ie dat die twee niet sporen. De T.V. deed het ook niet. Maar 't werd een prachtige dag waarop met genoegen kan worden teruggezien. Eén man moest worden teleurgesteld, hij kvyiam vragen wat de hele kerk kostte want, zo stond het op de folder die was rond gestuurd: 'Verkoping van de kerk'. Vanaf zaterdag 20 tot en met zaterdag 27 september is het Nationale Speculaas- week bij de Echte Bakkers Kommer Akershoek te Ouddorp, Leen Bleumink uit Stellendam en Jaap Nagtegaal uit Meiissant. De vaklui in hart en nieren laten deze week proeven wat speculaas is. In alle soorten, maten en smaken, gevuld of ongevuld: speculaas is heerlijk! Zodra de 'R' in de maand is, wordt er weer volop speculaas gemaakt. De Na tionale Specuiaasjesweek is inmiddels dan ook een traditie. En speculaas ver dient belangstelling. Waarom? Dat moet u ondervinden door uw Echte Bakker te bezoeken. Van veraf komt u die overheerlijke, be kende geur van speculaaskruiden en ka neel al tegemoet. Eenmaal in de winkel staat u versteld van het uitgebreide assortiment specu laas. Speculaaspoppen, -brokken, -vlaai en, -taarten en dan nog de gevulde soor ten. Want roomboterspijs en speculaas, dat is een combinatie om je vingers bij af te likken. Het wordt nog moeilijk om te bepalen wat u het lekkerst vindt. Maar geen nood, het is de hele week Specuiaasjes week bij alle 350 Echte Bakkers van Ne derland. Hun ruim 600 verkooppunten zijn herkenbaar aan het gele logo. Een Echte Bakker wordt toegelaten tot het Echte Bakkersgilde na uitvoerige controles op zijn produkten. Regelmatig worden deze gekeurd door het Kwaliteits Centrum Bakkerij uit Wageningen. Ook op het gebied van presentatie en hygiëne worden strenge eisen gesteld aan een Echte Bakker. Aflevering 12: Twintig eeuwen Zeeuwen en hun vissers De zee, de Zeeuwen en de visserij is een drie-eenheid van de hechtste soort. De zojuist verschenen twaalfde afleve ring van de bekende serie Ach Lieve Tijd is helemaal gewijd aan dit onder werp. Opnieuw speelt het zoute water dat al eeuwen zo rijkelijk om de Zeeuwse eilanden spoelt een hoofdrol Hoewel er perioden zijn geweest dat er veel geld werd verdiend, bood de visserij meestal een karig bestaan. Bovendien was het zwaar werk en lang niet altijd ongevaarlijk. Van oudsher werd er in Zeeland veel vis gegeten. De opkomst van steden als Gent en Brugge vanaf circa 1100 betekende voor de Zeeuwen een zich snel uitbrei dende markt. Daardoor groeiden tal van kleine vissersdorpjes uit tot belangrijke handelsstadjes. Vooral haring werd echt volksvoedsel. Nadat Willem Beukelsz., een stuurman, visser en kaper uit het Zeeuwse Hughevliet, het haringkaken had uitge vonden, bleef de vis bovendien veel lan ger houdbaar. Dat had als gevolg dat de vissers veel verder de zee op gingen om te vissen. Zij voeren helemaal naar Schotland en Noorwegen en de daar ge vangen vis kon nog altijd in Zeeuwse ha vens worden verkocht. En nog verder waagden de vissers zich: zij gingen bijvoorbeeld op walvisjacht in de poolstreken. In de zomer voeren zij naar het barre noorden, waar speciale ne derzettingen werden gebouwd. Gevangen walvissen werden ter plekke verwerkt. Zoals bekend liepen deze avonturen niet altijd even goed af... De meeste vissers echter bleven dicht langs de kust. Op boeiende wijze worden de verschillende inventieve vangstmethoden beschreven waarvan zij gebruik maakten. Sfeervol is de beschrijving van het leven aan boord van de vissersschepen; over wat er gegeten werd en over hoe er ge slapen werd. Minstens zo sfeervol wordt er verteld over 'losbandig Yerseke', over het harde bestaan van de vissers, en over de klokken van Amemuiden. Vanzelfsprekend komen ook garnalen- vissers en oesterboeren in deze afleve ring ruimschoots aan bod, evenals de concurrentie die Zeeuwse vissers uit Urk te verduren kregen. Over dit alles en nog veel meer gaat het in dit interessante nummer. Alleen al het bekijken van de tientallen illustraties en historische foto's zullen u veel plezier verchaffen, het is meer dan de moeite waard. De volgende aflevering van 'Ach Lieve Tijd - Zeeland' heeft als titel 'Twintig eeuwen Zeeuwen en hun ziel en zalig heid' en verschijnt medio oktober Op zondag 14 september jl. mocht de gemeente herdenken dat zij op 14 september 1947, 50 jaar geleden dus, als zelfstandige gemeente geïnstitueerd werd. In een daartoe belegde kerkdienst, donderdag 18 september, waarin de consulent ds. C. de Jongste voorging, werd hier aan uitgebreid aandacht besteed. Na het uitspreken van votum en groet, werd aan ouderling Nijsse gelegenheid gegeven om een kort overzicht te geven van 50 jaar gemeenteleven. Na het zingen en de schriftlezing, ging de consulent voor in gebed, waarna hij de gemeente bepaalde bij de tekstwoor- den uit Psalm 90:16 en 17. Hij kwam de gemeente te bepalen bij het werk des Heeren aan Zijn knechten, over hun kinderen en door Zijn knechten. De Heere heeft al die jaren nog willen dragen en sparen, ondanks vele weder waardigheden, moeite en verdriet. Zondag aan zondag mcht het Woord nog gebracht worden, hetzij door middel van de Levende bediening, hetzij door de leesdiensten. Maar nu is de vraag of het wat heeft nagelaten voor de eeuwigheid. Dat we toch niet in de mens zouden ein digen, maar dat we toch zouden inleven dat het toch alles Gods goedheid is, dat we dit heugelijke feit nog mogen herden ken. Ook de rampnacht van 1 februari 1953 ging de gemeente niet voorbij.Ouderling Fris en een lid der gemeente verdronken en er was grote schade aan het kerkge bouw en de inboedel, al mocht het ge bouw wel blijven staan. Het werk des Heeren mocht nog wel eens geopenbaard komen in Zijn daden. De gemeente mocht in ledental verdub belen, maar dat er niet alleen groei in de breedte mocht plaatsvinden, maar boven al groei gevonden mocht worden in de diepte, wat toch zo eeuwig noodzakelijk is. De ambten mochten al die jaren nog ver vuld worden, zij het met veel gebrek en tekortkomingen, zowel persoonlijk als ambtelijk. Met de wens en bede dat we nog in leng te van jaren samen zouden mogen verga deren en dat het gepredikte Woord nog geheiligd zou mogen worden aan ons aller hart, werd deze dienst besloten met dankgebed en de zegenbede. Na afloop was er nog gelegenheid, onder het genot van een kop koffie, om nog wat met elkaar van gedachten te wisse len. Nederland in beweging!, afgekort NIB, is een campagne waarmee een belangrijke bijdrage geleverd wordt aan het stimuleren van sport en bewegen onder de Nederlandse bevolking. Waarom? Een nationaal bewegingsstimulerings programma is nodig omdat uit onderzoek blijkt dat de bevolking vanuit gezond- heidsperspectief te weinig beweegt. Dat geldt voor mensen van alle leeftijden, maar het te weinig bewegen neemt toe met de leeftijd! Voldoende bewegen heeft aantoonbare positieve effecten op de gezondheid. Re gelmatig bewegen verkleint de kans op een aantal chronische aandoeningen zoals hart- en vaatziekten, overgewicht, diabetes en osteoporose. Naast gezondheidsoverwegingen bren gen bewegen en het deelnemen aan sport ook tal van sociale voordelen met zich mee. Bovendien vinden de meeste mensen het leuk en aangenaam om te doen. De smoezen-top 10 Herkent u ze, de smoezen om niet te be wegen? Geen tijd, ik heb het al zo druk. Veel te riskant, dat kan ik lichamelijk niet meer aan. Geen idee waar ik naar toe moet. Ik weet niet hoe ik moet beginnen. Daar ben ik toch te oud en te dik voor. Ik heb geen auto, dus kan ik nergens naar toe. Ik ken helemaal niemand. Al die verplichtingen, daar houd ik niet van. Dat kost mij te veel geld. Tussen dat jonge volk, mij niet gezien. Deze smoezen worden op 23 oktober 1997 meteen onderuit gehaald. Bezoek de MEER BEWEGEN VOOR OUDE REN SPORT SPELDAG in rekreatie- centrum 'De Staver' te Sommelsdijk. Nieuw De laatset tijd zijn erg veel nieuwe sport- vormen en activiteiten in opkomst, waar van sommige erg geschikt zijn voor se nioren. Op die dag kunt u kennismaken, kijken naar demonstraties, zelf doen en vooral 'genieten'. 55-plus Markt Gekoppeld aan deze sportieve aktivitei- tendag is een bruisende voorlichtings- markt (meer dan 50 stands). Lunch Zoals gebruikelijk wordt er met honder den aangeschoven aan een lunchtafel, voortreffelijk verzorgd door aardig per soneel. Zet 23 oktober vast in uw agenda! Ouder wordende mensen van heel Flak- kee zijn welkom! Informatie: LOKAAL OUDEREN WERK Middelharnis, tel. 483366. OOLTGENSPLAAT De eerste samenkomst van het nieuwe seizoen van de Ouderen- en alleenstaan- denmiddag zal D.V. gehouden worden donderdag 25 september a.s. om 2.30 uur nam in 'Elthato'. Het comité zal u gaarne begroeten en rekent op een flinke opkomst. Voor vervoer: Peter Mans, tel. 631336. Aan het einde van de twintigste eeuw is er een groeiende belangstelling voor ge loof en godsdienst zichtbaar. Velen heb ben de indruk dat er 'meer is tussen hemel en aarde'. Ook in de media neemt de aandacht voor religie toe. Zo blijken er nogal eens mensen te zijn die interesse hebben in het christendom. Met het oog op deze toenemende belangstelling is de 'Oriëntatiecursus Christelijk Geloof' ontstaan. Het doel van deze cursus is om de deelnemers een overzicht te geven van de kern van het christelijk geloof. Voor wie is deze cursus bedoeld? Voor een ieder die graag wat meer te weten wil komen over de basisbegrippen van het christelijk geloof! Er zijn mensen die op hun werk in aaru-aking komen met het christelijk geloof zonder dat ze het ge heel in kaart kunnen brengen: 'Een alge meen overzicht zou nuttig voor mij zijn?' Er zijn mensen die vroeger als kind wel naar de kerk zijn gegaan maar daarna er nog maar heel weinig mee ge daan hebben: 'De zou best de draad wel op willen pakken?' Er zijn mensen die door hun vriend of vriendin, man of vrouw, in contact zijn gekomen met kerk en geloof: 'Wat is nu eigenlijk de rode lijn door de bijbel heen? Waarom is Je zus Christus zo bijzonder?' Er zijn men sen die... Kortom: Deze cursus is be doeld voor mensen die het een uitdaging vinden om eens stil te staan bij de basis van het christelijk geloof, die niet bang zijn om moeilijke vragen te stellen en open staan voor wat de bijbel erover te zeggen heeft! Hoe ziet de praktijk van deze cursus eruit? Op vijf avonden zal ds. J. Koster (predikant in Ouddorp/Goedereede/Stel- lendam) het een en ander vertellen over de basisbegrippen van geloof en bijbel. GOEDEREEDE - Als wethouder Visser van Goedereede door een groep ontevreden burgers wordt bestookt, dan verdraagt hij dat zolang eerlijke wapens worden gehanteerd, maar ingezonden stuk- ken en wrevelige krantenberichten acht hij niet tot die categorie te behoren, vooral niet als hem de gelegenheid onthouden wordt een weerwoord te geven. Dat was vorige week het geval toen een groep (of is het een groepje?) bewoners van de Goereese Molenstraat en een bewoner van de Stellendamse Eendrachtsweg hun grieven spuiden. De wethouder zou nalatig zijn in de behandelmg van hun probleem, te veel verkeer dat met een te hoge snelheid de Molenstraat passeert. Zover heeft de gemeente willen gaan de toeleidende Hofdijksweg in het zomerseizoen op enkele spitsuren per dag af te willen sluiten, maar de wegbeheerder - het Waterschap - gaat daar niet in mee. Vervolgens heeft de gemeente voor de Molenstraat een 30 km zone vastgesteld, er zijn palen gezet en versmallingen aangebracht en nóg is het de bewo ners kennelijk niet voldoende, nóg moet de wethouder de container in. Wethouder Visser vraagt zich wat nog meer zou kunnen worden gedaan, hij ziet geen verdere mogelijkheden dan dat de automobilist zich zou gedragen. Nóg meer snel- heidsbeperkende maatregelen aanbrengen zou het ook voor de eigen - niet gehaaste - burgers het hele jaar door moeilijk maken de Molenstraat te passeren, zo al met een personenwagen dan zeker met landbouwvoertuigen en vrachtverkeer. Maar tóch heb ben B&W een deskundige van de Verkeersdienst in de arm genomen om ter plaatse te komen en een advies uit te brengen wat er nog ter verbetering zou kunnen gebeu ren in de Molenstraat die tot het beschermde stadsbeeld behoort. De grief van de bewoner van de Eendrachtsweg te Stellendam lijkt wethouder Visser weinig reëel. Die zou de bus uit de straat willen verbannen, wat opheffing zou bete kenen van de halte bij 'Het Wapen van Stellendam', een weinig reële optie. Meer politie op straat, dat zou de heer Visser best eens willen, zodat aan de lui die echt aan leiding tot de gehoorde klachten geven een prent kan worden uitgedeeld. Speeltuin 'De Flipjes' te Ouddorp ver keert, in verband met de wettelijke keu ring op de speeltoestellen, in grote finan ciële problemen, zodat zelfs gedreigd wordt de speeltuin, welke bezocht wordt door 30.000 kinderen per seizoen, te sluiten. Onze problemen in aanmerking nemen de, verzoeken wij u beleefd ons mede namens al die kinderen eenmalig met een financiële bijdrage te steunen. Inlichtingen aangaande het keuringsrap port kunt u te allen tijde verkrijgen bij het secretariaat. Hopende op uw medewerking, terwille van de kinderen, verblijven wij, hoogachtend. Bestuur speeltuin 'De Flipjes' secr. Wilhelminaweg 52 3253 BW Ouddorp. Tel. 681816 Banknummer speeltuin: Rabobank Oud dorp, 3141.37.912. Steeds meer mensen krijgen belangstel ling voor vegetarisch koken. Tegenwoor dig spelen niet alleen principes als milieu of dier hierbij een rol. Ook de eigen gezondheid is een belangrijke reden ge worden om vlees te gaan vervangen. Be wust eten met minder vlees is niet moei lijk maar vraagt wel om enige kennis en vereist een goede aanpak. Wie vlees ge heel of gedeeltelijk van het menu wil schrappen moet hiervoor alternatieven gebruiken zoals bijvoorbeeld granen, peulvruchten, noten en zuivel. Hiervan zijn heel wat smakelijke vleesvervangen- de gerechten te bereiden. Deze vegetarisch kookcursus maakt u wegwijs in de vegetarische keuken en leert u op verantwoorde wijze vlees te vervangen. De cursus bestaat uit 6 lessen op donderdagavond van 19.00 tot 21.30 uur. De cursus vindt wekelijks plaats en wordt gegeven in de Christelijke Scho lengemeenschap Prins Maurits, Koningin Julianaweg 57, Middelharnis. De eerste les start op 30 oktober. Inlichtingen en opgave zo spoedig moge lijk bij mevrouw W. H. Blankers-Kaste- lein, tel. (0187) 683438. Plaatsing ge beurt in volgorde van aanmelding. Uiteraard is er ook ruimte voor gesprek en ontmoeting. Allerlei vragen kunnen aan de orde komen. Het is misschien goed om op te merken dat deze avonden ook een vrijblijvend karakter hebben, te vergelijken met het kijken in een etalage: Je bent niet verplicht om te kopen of - in dit geval - om lid van een bepaalde kerk te zijn of te worden of om in een bepaal de plaats te wonen. Iedereen is welkom zonder voorwaarden vooraf of achteraf. Wanneer? Waar? Hoe laat? De eerste avond staat gepland op donderdag 16 oktober en begint om 20.00 uur. De vol gende avonden staan gepland op 30 oktober, 13 en 27 november, 11 decem ber. Plaats van samenkomst is 't Forum in Stellendam (Kerkhoflaan 4). De kos ten bedragen 15 gulden. Dit bedrag wordt gebruikt om cursusmateriaal aan te schaffen. Voor meer informatie of voor aanmel dingen kunt u terecht bij ds. J. Koster, Oudenhil 13, 3253 EE in Ouddorp, tel. (0187) 683431. Hopelijk tot ziens! Opgeschrikt, met velen, zijn ook de frac ties en de afdelingsbesturen van het CDA op ons eiland door de mededelin gen over de plannen, om voor een deel van de vliegvloot van Zestienhoven te Rotterdam naar een nieuwe lokatie uit te zien op ons schitterende eiland. Het ruimteprobleem van Zestienhoven wordt gedropt op Goeree-Overflakkee. "De polders van het eiland van rust en kust bieden immers een zee van ruimte", zullen de initiatiefnemers gn met hen financieel-belanghebbenden gedacht hebben!! En laat dat nu juist de open ruimte zijn, die we hier op ons eiland zo koesteren en waar we zo van houden!! Is het niet ook juist de provincie geweest die via de streekplannen, in overleg met de regio bestuurders, die weidse ruimte op Goe ree-Overflakkee altijd op de juiste waar de wist te schatten? Daarom is dat wat ons nu letterlijk en figuurlijk boven het hoofd dreigt te han gen in flagrante strijd met het ruimtelijk beleid dat tot op heden ontwikkeld werd. Nieuw hierin is 'Gebiedsgerichte Aan pak', die uitgaat van wensen die in de regio leven. Voor zover ons bekend is de roep om een vliegveld vanuit de bevol king nog nooit gehoord. Voor vliegveld- plannen, waarvan men misschien wel de beginsituatie weet (en die was al ver keerd!), maar niet weet waar ze een eind nemen, is naar onze mening op ons eiland geen draagvlak. Dergelijke plannen vormen tevens een reële bedreiging voor de recreatie en het toerisme, omdat de recreant juist de rust van het eiland zoekt en waardeert. Hoewel de fracties van Middelharnis en Oostflakkee de plannen voor behande ling in hun raden in aanmerking willen laten komen, zijn de gezamenlijke CDA- fracties en de afdelingsbesturen van het CDA in de vier eilandgemeenten de mening toegedaan zich te distantiëren van het vliegveldplan en de eventuele ontwikkeling ervan te zullen bestrijden. De gezamenlijke raadsfracties en de afdelingsbesturen van het CDA-Goeree-Overflakkee MELISSANT op 22 september startte de Damclub met het nieuwe seizoen met de bekerronde. In deze ronde waren geen verrassende uitslagen te vermelden. Wel was het verrassend dat er vier nieu we leden onze club kwamen versterken, zodat we nu weer met twintig leden de competitie aan kunnen vangen. Het besftiur is verheugd dat aan de oproep in de regionale pers gehoor is gegeven. Dan volgt hier de uitslag van de gespeel de wedstrijden van maandagavond. Beker Ie ronde B. Grootenboer - Carlo Visbeen2-0 H. de Geus - H. Koppelman2-0 M. Wiegel - A. Visbeenuitgest. T. de Geus - P. Kom0-2 J. Non - A. Brooshooft2-0 B. Visbeen - L. Blokland2-0 T. Goedegebuur - A. Doom0-2 H. Visbeen - A. het Jonkuitgest. J. Looy - B. v.d. Spaan2-0 C. Visbeen - H. van Heukelen2-0 L, ECHTE hStT I bakker!'CD

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 2