EIIAtlDEII-IIIEUWS Overdenking Groen Bloei Groen markt uit de Heilige Schrift Groei Bloei Praten over peuters HET ,KIJkVENSTER Wat waarlijk troosten kan (2) 2e Blad VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1997 No. 6638 Blik op kerk ~j? en samenleving cy - Teleurstelling - Een goede beurt - Niet benijdenswaardig \Vie vorige week donderdag met span ning zat te wachten op liet interview met Prins Willem Alexander, omdat daarin de vragen rondom zijn toekomstige le vensgezellin zouden worden beant woord, moet zich wel bitter teleurgesteld hebben gevoeld. Het was een beetje ko misch: de kroonprins, zo suggereerden de media, had nu de gelegenheid zijn keuze wereldkundig te maken. Nee, zo beweerden anderen, dat doet hij niet zelf, dat zal zijn moeder doen. Er zal aan het interview wel een officiële koninklijke mededeling voorafgaan. Sommige bla den gingen zó ver dat ze nogeens op een rij zetten hoe destijds de verloving van Prinses Beatrix, van Prinses Juliana en zelfs van Koningin Wilhelmina werd aangekondigd. Mooi niet, zeggen we te genwoordig. De Prins van Oranje hield zich op de vlakte. Zelfs naar het karakter van de vriendschap met Emily Bremers moeten we raden. Hij heeft de tijd, zijn vader was ook al 39 jaar, toen hij in het huwelijk trad. Onze toekomstige koning moet wel in z'n vuistje gelachen hebben om al die onbevredigde nieuwsgierig heid. Overigens heeft de Prins met het beant woorden van de vragen bij de grote meerderheid een goede beurt gemaakt. Steeds luider werden de stemmen van hen die vonden dat hij te weinig voor het voetlicht trad; dat hij als troonopvolger eigenlijk te weinig bekendheid geniet. Het is goed dat het Koninklijk Huis tege moet gekomen is aan die verlangens. We hebben recent aan het Engelse Konings huis kunnen zien dat de afstand tussen vorst en volk niet te groot moet zijn. Na tuurlijk waren de vragen uitgebalanceerd en de antwoorden van tevoren terdege overdacht en misschien wel wat ingestu deerd. Maar Willem Alexander kwam spontaan en eerlijk over. Zijn prestige is door het vraaggesprek bepaald gestegen. Erg benijdenswaardig is zijn positie na tuurlijk niet, en het kwam sympathiek over dat de Prins daar ook geen geheim van maakte. Omdat hij 'toevallig' de oudste zoon van de Koningin is is hij de aangewezen troonopvolger. Maar of iemand dan ook automatisch de capaci teit èn de ambitie heeft om straks op die hoge post te staan is een tweede. Van jongs af aan achtervolgd te worden door een leger van journalisten en persfoto grafen, zonder dat je nog iets gezegd of gepresteerd hebt, dat is een enorme op gave. Een eigen mening te hebben, zon der die ook te mogen ventileren omdat je boven de partijen hoort te staan... Het is een opdracht waar iemand naar toe moet groeien. De Prins maakte de indruk dat hij zich op die taak goed heeft voorbereid en dat is iets om dankbaar voor te zijn. Dat hij in onze multi-culturele samenleving dit voorjaar openlijk is uitgekomen voor zijn geloofsovertuiging door belijdenis van het geloof af te leggen strekt hem tot eer. Ook al dient het staatshoofd boven de partijen te staan, ook voor hem is neu traliteit uitgesloten. Van Groen van Prin- sterer is de uitspraak: „Onpartijdig kan slechts hij zijn die partij kiest". In de afgelopen week is het parlementai re jaar weer geopend en heeft Koningin Beatrix de Troonrede voorgelezen. Hoe veel keer zij dat nog zal doen weten wij niet. Voor ons mag onze sympathieke en uiterst deskundige vorstin voorlopig nog aan het bewind blijven. Mocht zij er een keer een punt achter willen zetten, dan mogen we vertrouwen dat haar zoon in haar voetsporen zal treden. Niet als een copie van zijn moeder, maar zelfstandig, met zijn moeder als lichtend voorbeeld. Wat hij daarbij het meest nodig heeft is ons aller gebed. Waarnemer Nationale Speculaasweek bij 6anl(etbal(kerij Van Helden Voor de derde achtereenvolgende maal wordt de Nationale Specu laasweek georganiseerd. Dit jaar van zaterdag 20 september tot en met 27 september. Steeds meer am bachtelijke warme bakkers doen mee aan dit evenement waaronder natuurlijk ook weer Banketbakke rij Van Helden uit Middelharnis. Voor het eerst wordt ook landelijk via televisiespots deze speculaas week aangekondigd. Deze week staat in het teken van een ty pisch Nederlands produkt, dat in vroege re dagen vooral rond Sinterklaas werd gebakken. In deze tijd kunnen de (ban- ket)bakkers steeds sneller over de nieu we oogst amandelen beschikken, hetgeen tot gevolg heeft dat het bakken van spe- culaas al aan het einde van de maand september van start kan gaan. In specu- laas is, wanneer deze ambachtelijk is vervaardigd, gewerkt met een kruidensa menstelling met maar liefst 5 specerijen: coriander, kaneel, kruidnagel, nootmus kaat en kardamon. Een bijzondere com binatie van grondstoffen, waarmee Ban ketbakkerij Van Helden wel raad weet. In navolging van afgelopen twee jaar Jeugdschaak bij 'Ontspanning' te Ouddorp Het nieuwe schaakseizoen is weer be gonnen. Dat betekent dat ook het jeugd- schaken weer van start gaat. Om precies te zijn: maandag 29 september om 18.30 uur vangen we aan in de achterzaal van 'De Bonte Koe'. In principe wordt er les gegeven in de stappen 1, 2 en 3, maar voor gevorderde schakers is er de moge lijkheid om stap 4 of 5 te doen. De kosten zijn 30,- voor les en lesma teriaal en 2,50 voor een examen. Heb jij ook zin om de schone kunst van het schaken te leren en/of te verfijnen en ben je elf jaar of ouder, bel dan naar Wilko Breen, tel. (0187) 682576, of kom op 29 september naar de achterzaal van 'De Bonte Koe'. zijn door Banketbakkerij Van Helden weer nieuwe speculaasprodukten ont wikkeld. De speculaassloffen en specu- laastaarten van vorig jaar worden opge volgd door de speculaasbol (een kruising tussen brood en cake) en de speculaas- nootkoeken. Deze nieuwe lekkere pro- dukten kunnen behalve in de winkel ook op D'n Diek bij de speculaaskraam gratis geproefd worden. Tevens zullen daar bijna elke middag verse speculaasjes worden gebakken gedurende de specu laasweek. MIDDELHARNIS Themabijeenkomst: Kinderen ontwikkelen in de peuterperio de een eigen wil. Op talloze momenten wordt dat duidelijk; bij het eten, bij het naar bed gaan, het opruimen. Soms heb je daar weinig moeite mee en kun je er zelfs om lachen, andere keren voel je boosheid in je opkomen. Kinde ren willen ook een beetje de baas zijn. Tijdens deze themabijeenkomst wordt aan de orde gesteld hoe je het beste in deze periode met het kind kunt omgaan. Plaats: wijkgebouw Kruiswerk ZHE, Langeweg 72 te Middelharnis. Datum: woensdag 15 oktober 1997. Tijd: 09.00 tot 11.00 uur Kosten: 2,50 per persoon. Informatie en aanmelden bij Bureau Groepsactiviteiten, ma t/m vr tussen 09.00 en 12.00 uur op tel. (0181) 626226. Mensen met een verstandelijke handicap denken mee over eigen woonsituatie MIDDELHARNIS - Veel gaat er veranderen ten aanzien van het wo nen voor mensen met een verstan delijke handicap. In de huidige tijd beslissen de bewoners, zeker bij Zuidwester, zelf mee. Een woon wensen onderzoek moet helpen bij het verduidelijken van de individu ele woonwensen. Mensen met een verstandelijke handicap die geen cliënt bij Zuidwester zijn, en/of hun begeleiders, kunnen informa tie krijgen over dit onderzoek. Zuidwester biedt, na de ingebruikname van de voorzieningen en sociohuizen in Oud-Beijerland, Spijkenisse en Helle- voetsluis veel woonmogelijkheden, op veel verschillende plaatsen op de Zuid hollandse Eilanden. In Middelharnis is Hemesseroord. Op het terrein van Her- nesseroord gaat veel veranderen. De hui dige woonvoorzieningen zijn merendeels niet meer geschikt voor bewoning. Zij worden afgebroken. Het kan ook zijn dat zij gebruikt zullen worden voor andere doeleinden. Voor de rest van het terrein van Hemesseroord wordt gedacht aan een ruim opgezette woonwijk met veel groenvoorzieningen en ruimte. Ook niet- verstandelijk gehandicapte mensen kun nen er dan wonen. Huidige bewoners denken mee De huidige bewoners kunnen meedenken en meebeslissen over de veranderingen op Hemesseroord. Daarvoor moet wel duidelijk zijn hoe en waar zij willen wonen. Dus zijn medewerkers van Zuid wester met een onderzoek gestart waar mee men erachter wil komen wat de woonwensen zijn. Er wordt dus niet voor bewoners bepaald waar en hoe zij gaan wonen, het wordt aan henzelf gevraagd. De ouders/familie, en eventueel ook andere personen die hem of haar goed kennen, worden gevraagd om te helpen bij het kiezen voor wonen. De eerste vraag is: waar wil je wonen. Dit hoeft niet persé op het terrein van Hemesseroord te zijn. Wil je in de buun van strand en duinen wonen, in een ge bied waar veel toeristen komen? Of juist in een gebied waar het landelijk, mstig is? Of vlakbij winkels en allerlei voor zieningen? Het kan allemaal op Goeree- Overflakkee. Ook is het mogelijk om op het terrein van Hemesseroord te wonen. Als deze vraag beantwoord is volgt de tweede vraag: hoe wil je wonen, in wat voor soort huis, met een eigen kamer, wel of geen tuin, een rustige of dmkke straat, enz. Ook is van belang wat voor verzor ging, begeleiding of ondersteuning je wilt. Zo zij u dan bekend, mannen broe ders, dat door Dezen u vergeving der zonden verkondigd wordt; En dat van alles, waarvan gij niet kondet gerechtvaardigd worden door de wet van Mozes, door Dezen een iegelijk, die gelooft, gerechtvaardigd wordt. (Handelingen 13:38-39) De verzoening waar Paulus van spreekt, is tot stand komen doordat de Heiland stierf aan Golgotha's kmis. Alleen Zijn werk kan voor God bestaan en is Hem aange naam. Daarom kan al wat wij aandragen tot onze rechtvaardiging voor God niet bestaan. Al zouden we al het onze op wil len opofferen en de hongerdood willen sterven dan nog zou dat geen vergeving teweeg brengen. Wij kunnen nooit enige gerechtigheid voor God verwerven waar door wij voor Hem kunnen bestaan. Maar God heeft Hem, Die geen zonde gekend heeft nog gedaan, voor ons tot zonde gemaakt, opdat wij zouden worden recht vaardigheid Gods in Hem. Met die boodschap van verzoening door voldoening is Paulus de wereld in gegaan. Vandaar is het dat we hem in Antiochië horen zeggen: dit zij u bekend mannen broeders dat door Deze, nl. door Christus, u vergeving van zonden verkondigd wordt. Die boodschap van zonde en gena de komt ook nog tot ons want Jezus Christus is gisteren en heden dezelde. Nog gaat Hij door, ook in deze tijd, om Zijn Kerk te vergaderen en daarom laat Hij het ons zo welmenend prediken dat Zijn bloed alleen wast en reingt van alle zonden. Paulus verkondigt het zijn hoorders dat er vergeving voor hun zonde te vinden is in de volkomen gerechtigheid van de Heere Jezus Christus. Ja, dat die verge ving mogelijk is doordat Hij Zijn dier baar bloed heeft laten vloeien tot verzoe ning van alle zonden. Paulus prijst de genade Gods, omdat Hij in de Zoon Zijner eeuwige liefde een weg ontsloten heeft waardoor zij weer in genade kun nen worden aangenomen en rechtvaardig voor God gerekend. Hij wijst hen er op, om tot dat bloed de toevlucht te nemen opdat ook zij er door gereinigd zullen worden, om zo ook straks onbevreesd in het gericht te kunnen staan. Hij mag zijn hoorders er op wijzen dat wie in Christus rechtvaardig voor God mag zijn, niet gekocht is met zilver of met goud maar door het dierbaar bloed van Christus als van een onbevlekt Lam. Wat is het een weldaad als we het mogen weten dat we door dat bloed gereinigd zijn want daar door is het handschrift dat tegen ons was, uitgewist. Paulus verkondigt het zijn hoorders dat zij nooit rechtvaardig voor God kunnen zijn door het onderhouden van de wet van Mozes maar alleen door het geloof in Jezus Christus. Dat zij alleen rechtvaar dig voor God kunnen zijn als zij het mogen weten dat Christus hun gerechtig heid geworden is. Met grote nadrak mag hij het hen verkondigen dat de wet hen onmogelijk kan behouden. Dat de wet wel de zonde aanwijst maar er niet van verlost. Uit de wet is wel de kennis der zonde maar niet de vergeving. De apostel heeft het ook zo duidelijk gezegd in zijn brief aan de Galaten: Indien wij gerecht vaardigd worden uit de werken der wet, zo is dan Christus tevergeefs gestorven. Daardoor geeft hij krachtig te kennen dat ze onmogelijk zalig kunnen worden door de wet van Mozes. Deze prediking is geheel nieuw voor de Joden daar in het binnenland van Klein Azië, die nooit iets anders hebben gehoord dan dat ze door de getrouwe onderhouding van de Mozaïsche wet het leven moeten verwerven. En nu valt Paulus met die nieuwe prediking zomaar als met de deur in huis door te leren: niet door de werken der wet maar wel door het geloof in Christus, is er behoud mogelijk. Wat een heerlijke boodschap mag de apostel hier brengen. En wie zou het ook beter kunnen weten wat de rechtvaardi ging door het geloof inhoud, dan juist hij. Als er één geweest is, die geprobeerd heeft om zijn gerechtigheid voor God te verdienen door de werken der wet, dan is hij het wel geweest. Maar de Heere heeft het hem doen verstaan op weg naar Damaskus dat zijn eigen gerechtigheden niet anders waren dan blinkende zonden. Daarin kwam juist zijn vijandschap en verzet tegen vrije genade openbaar. Eertijds was hij een openlijke vijand van de leer van vrije genade. Maar door Gods liefdevol heilshandelen is leer hem nu lief en dierbaar. Vroeger heeft hij gepro beerd om de leer van Jezus van Nazareth uit te roeien. Toen wilde hij niets weten van een behouden worden door genade alleen. Hij dacht zijn eigen zaligheid wel te kunnen verdienen. Maar de Heere is Paulus die tot hiertoe de gemeente Zijn vervolgd heeft, genadig geweest. Wat een wonder toch dat Hij aan zo'n openlij ke vijand op weg naar Damaskus nog verschenen is en het hem vanuit de hemel heeft toegeroepen: Saul, Saul, wat vervolgt gij Mij? Wat kon hij toen anders verwachten dan een onmiddelijke terechtstelling maar in plaats daarvan mocht hij Gods barmhar tigheid ondervinden. Hij ontving verge ving. Vergeving door Hem, die Hij tot hiertoe vervolgd had. Paulus werd inge wonnen door de onbegrijpelijke liefde van de Middelaar die zelfs met zo één nog vandoen wilde hebben. Wat een wonder dat de Heere hem niet alleen gespaard heeft, en niet alleen ver geven heeft maar hem ook nog wil gebmiken in Zijn dienst. En zo mag hij daar dan staan in die synagoge van Anthiochië als een zichtbaar bewijs van hetgeen hij hen predikt. Want daarom, zo zegt hij op een andere plaats is mij barm hartigheid geschied tot een voorbeeld voor diegenen die in Hem zouden gelo ven ten eeuwige leven. Het gaat dus om Christus. Daar vestigt Paulus alle aan dacht op, wat Hij volbracht heeft en Zijn wil, voor ieder die zich aan Hem toever trouwt. In Hem alleen kan de verbroken verhou ding weer geheeld worden en kan God ons weer aanzien als Zijn kinderen. Nooit in onszelf maar zeker in Hem. Laat het ons dan om Christus begonnen mogen zijn om Hem toe te behoren voor tijd en eeuwigheid. En wat vraagt Hij daartoe van ons? Twee dingen. De erkenning van onze onwaardigheid als de verloren zoon. En daarnaast het vertrouwen dat God het meent als daar staat: wie in de Zoon gelooft, wie het met Hem aandurft, wie op Hem leert vertrouwen, wie aan Hem genoeg heeft, heeft het eeuwige leven. God wil vertrouwd worden. Hij wil dat wij het met hem aandurven. Dat we genoeg zullen hebben aan dat wat Hij genoeg gevonden heeft. Het volbrachte werk van Zijn Zoon. Is het u waarlijk begonnen om een woord van vertroosting zoals daar in An thiochië? Zo zij u dan bekend dat door deze Christus, u vergeving van zonden verkondigd wordt. Melissant J.G. Blom Als dan bekend is wat en hoe iemand wil wonen en wat voor soort begeleiding ge wenst is wordt bekeken wat er mogelijk is. Is er genoeg geld voor de wensen? Zijn er woningen zoals gewenst? Daama kan Zuidwester een passend aanbod doen, over wonen en verzorgen, begelei den of ondersteunen. Mensen met een verstandelijke handicap die nu nog thuis wonen kunnen, als zij dit willen, mee doen in het onderzoek. Uiteraard geheel vrijblijvend. De leiding en uitwerking van dit project ligt in handen van de projectleiders Gert- Jan de Wit en Leen van Westen. Voor vragen en/of opmerkingen zijn zij telefo nisch te bereiken. Viering 125-jarig bestaan Morgen, zaterdag 20 september van 13.00 tot 17.00 uur is er een Groei Bloei Groenmarkt t.g.v. het 125-jarig bestaan. Deze Groenmarkt wordt georganiseerd door de Koninklijke Maatschappij voor tuinbouw en Plantkunde - groei en bloei. Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw meubelen als eieren. flakkee verhuizingen b.v. Activiteiten: - Groenmarkt in de schuur van d'n Ouwe Jonkert op de Voorstraat 19, Stad aan 't Haringvliet. - Informatie over wat K.M.T.P. groei en bloei te bieden heeft. - I.V.N. dorpswandeling 'natuur in de buurt'. - Andere organisaties zoals de vereni ging voor natuur- en landschapsbe scherming Goeree-Overflakkee zijn aanwezig met informatiestands. - Verkoop artikelen op tuingebied. - Demonstratie bloemschikken. - Activiteiten voor kinderen, zoals pom poenen uithollen, bloemschikken of een ritje met de huifkartocht. - Iedereen is welkom van 13.00 tot 17.00 uur. Koninklijke Maatschappij Tuinbouw Plantkunde Afdeling Goeree-Overflakkee „Goed!" zei Toontje haastig. „Voor deze keer dan!" „Ik moest de groeten doen van dominee en zijn vrouw", zei Martha, terwijl zij met het kind bezig was. „Ik ben juist op de pastorie geweest". „Bedankt!" zei Toontje. „Maar ik moet weer aan het werk. Tot ziens, Martha!" Hendrik leunde nog tegen het buffet, toen hij weer in de gelagkamer kwam. Hij schoof zijn glas, dat alweer leeg was, naar hem toe, maar Toontje deed alsof hij het niet zag. Mooiman uit Zwartevelde was binnengekomen en wenkte hem. Hij zat met een boormeester aan de ronde tafel. Terwijl Toontje hun bestleling uitvoerde, kwam Paul Breukers binnen. „Goedenavond!" zei hij vriendelijk, terwijl hij naar de vitrine liep. „Mag ik wat sigaretten Keizer?" „Natuurlijk!" zei Toontje. Terwijl hij Paul hielp, zag hij Hendrik Mants scheef naar hen kijken. Hendriks gezicht stond op kwaad weer. Hij beant woordde Pauls groet niet, toen die weer vertrok. Toontje nam zijn plaats achter het buffet weer in. „Ook een mooi heer!" zei Hendrik smalend, ter wijl hij met het hoofd naar de deur wees. „Wie bedoel je eigenlijk?" vroeg Toontje. Hij deed, alsof hij het glas niet zag, dat Hendrik nog verder in zijn richting schoof. „Die Breukers, natuurlijk!" Toontje ging er niet op in. Hij dacht aan het ge beurde met het aard appel veldje. Hij nam een doek en veegde het buffet schoon. Het glas van Hendrik dompelde hij in de spelbak en zette het op het dmipblad. Hendrik nam het weer op en plaatstje het vlak voor hem. „Krijg ik die borrel nou nog eens?" vroeg hij grof. Toontje schudde het hoofd. „Nee!" zei hij beslist. „Waarom niet?" „Omdat ik niet van plan ben iemand meer te geven dan goed voor hem is". „Wat?" Toontje werd ongeduldig. „Je hebt me wel ver staan, niet?" Hendriks ogen werden hard. „Wou je misschien beweren, dat ik te veel op heb?" „Dat heb ik niet gezegd, en ik neem het niet aan ook!" Toontje dwong zich tot kalmte. „Maar als ik door schenk, Hendrik, gaat het wel mis, en dat wil ik niet!" „Daar heb je ook wel eens anders over gedacht!" zei Hendrik smalend. „Zo?" zei Toontje. Hij was scherp op zijn hoede. „Toen je zoon geboren is, kon het je ook niet sche len, de dominee vol te gieten, en zijn vrouw! En Dijkstra, en die vent, die hier zopas was!" Toontje voelde, dat hij bleek werd, maar hij wist zich nog steeds te beheersen. „Heb jij ze hier mis schien vandaan zien komen, die avond?" vroeg hij. „Ik heb ze.Hendrik zweeg plotseling. Toontje dacht aan zijn mededelingen van straks, over een zakelijke bespreking, en aan zijn omgang van de laatste tijd, met de manufacturier, die niet had willen zeggen, wie hem had verteld, dat hij de dominee met Dijkstra en Breukers dronken uit een auto had zien stappen. En hij dacht aan de schich tige houding van Smalbil, en aan diens zorgelijk gezicht. Hij keek er plotseling doorheen, en het was, alsof hij de woorden van de predikant op nieuw hoorde, toen hij even met hem had gepraat over het gerucht, dat direct na Zwaantjes bevalling de kop had opgestoken, maar dat ook snel weer was verdwenen. „Over gemchten moet je je nooit opwinden, Keizer; je moet er gewoon niet op rea geren. Zodra je door je ambt of je beroep niet in de massa verdwijnt, val je op en v/ordt er over je ge praat, en het enige wapen is dan zwijgzaamheid... En dat wapen is zo dodelijk, dat je er elke leugen mee vernietigt. Hij zette het glas terug op het dmipblad. Toen boog hij zich naar voren. „Hendrik Mants", zei hij zacht, maar zeer nadmkkelijk, „het is afgelopen! Je krijgt niet meer en dat geldt niet alleen voor van avond..." Hij zweeg even en keek snel rond. Iedereen zat mstig op zijn plaats, en niemand keek in hun richting. Het was duidelijk, dat niets, van wat aan het buffet gebeurde, tot een der anderen doordrong. „Je gaat er nu uit", vervolgde hij, „en je doet dat mstig. Ik geef je precies één minuut, geen seconde langer. En ik wil je hier nooit meer zien! Begrepen?" Hendrik staarde hem met open mond aan. Toen herstelde hij zich. „Goed", zei hij. „Je kunt ons dus missen, hè?" Het klonk heel gemeen. „Maar je hebt je hotel nog niet, man!" Toontje deed, alsof hij het niet hoorde. Hij draaide zich om en begon de flessen op de planken te ver schikken. In de spiegel hield hij Hendrik scherp in het oog. Deze bleef tegen de toog leunen en scheen mstig af te wachten wat er verder zou ge beuren. Toontje liep kalm naar hem toe. „De minuut is om", zei hij zacht. „Kom, Hendrik!" Het klonk ef fen, maar zijn hand omklemde de pols van de ander als een tang. Zijn blik deed de rest. Toen hij zich in beweging zette, liep Hendrik naast hem mee, en halverwege de gelagkamer liet Toontje hem weer los. Een snelle blik in het rond, over tuigde hem ervan, dat niemand iets merkte. Alleen Mooiman uit Zwartevelde keek naar hen, maar ook zijn gezicht bleef onbewogen. Toontje deed de deur voor Hendrik open en volgde hem naar buiten. Hendrik liep, zonder nog iets te zeggen, naar zijn auto en stapte in. Hij reed snel weg. Toontje bleef nog even op de stoep staan. Het was naar, mistig weer, en er was niet meer dan een vijftigtal meters zicht. Er viel een trage regen, en de stammen van de linden voor de herberg glom men zwart en nat. Uit de kale kruinen droop het water hem in de nek. Het deed hem huiveren. Toen hij naar binnen wilde gaan, fietste iemand voorbij, die een hand opstak. „Goedenavond, Kei zer!" „Ha, dominee!" groette Toontje verrast. „Gaat het goed?" „Prima! Komt u niet even biimen?" „Nee, jong, ik heb geen tijd! Een andere keer!" Toen het achterlichtje in de mist verdwenen was, ging Toontje naar binnen. Hij trok de deur lang zaam achter zich dicht, en de lichtplek, die uit de gelagkamer over de natte stoep viel, werd steeds smaller, tot ook de laatste, smalle streep verdween. Toen was de deur geheel gesloten, en drong nog slechts een vaag schijnsel door de gordijnen naar buiten, waarin de regen langzaam en in dunne stre pen naar beneden viel. Door de kille mist en de regen fietste Titus naar het Pastoorsbos. Hij wist, dat Smalbil er in zijn jachthut zat, en hij wilde voor de zoveelste keer proberen, het pantser, dat de man steeds dichter om zich heen trok, te doorbreken. Het plan, nu te gaan, was in het begin van de avond opgekomen. Martha was bij hen geweest en had verteld, dat de toestand haar langzamerhand te machtig begon te worden. De bezoeken van Hen drik Mants, de laatste tijd, hadden haar wel iets doen vermoeden, maar zij had 's morgens, door een opmerking, die haar vader zich plotseling liet ontvallen, zekerheid gekregen: Hendrik had hem een voorstel gedaan, en hij dacht er nu ernstig over, zijn zaak te verkopen. (wordt vervolgd) 'iBiKB^DE Middelharnis VOHUIZBIS Tel. (0187) 48218 Hellevoetsluls Zierikzee Oud-Beijerland Tel. (0181)320016 Tel. (0111) 413163 Tel. (0186)613624

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 3