EIÜVlJDEII-rilEmi/S Van chirurgijn tot gemeente-arts 1^ PREDIKBEURTEN Kleinkoor Toonkunst zingt in Dirksland Tips tegen fietsendiefstal Lustrumjaarmarlit Ned. Herv. Kerk Middelharnis werd groot succes HV Krammer De eigentijdse variant op het ouderwetse smeedijzeren tuinhek FNV zoekt belastinginvullers Week van de Creativiteit Greentops: 4e Blad VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1997 No. 6638 Boekje over geneeskundigen te Oude Tonge in de 19e eeuw In precies vijftig pagina's heeft mevrouw E. Lassing-van Game ren uit Oude Tonge, zij is histori ca en haar echtgenoot is plaatse lijk huisarts, het negentiende eeuwse verleden van de medische zorg in Oude Tonge belicht; geen dorre opsomming, dat zou ook weinig lezers trekken, maar een bloemrijke weergave waarin de familienaam Arends als 'zeer constante factor' aanwezig is. In een voorwoord laat mevrouw Lassing weten hoe ze tot dat stukje plaatselijke geschiedschrijverij gekomen is. Ze kreeg entree tot het gemeentearchief - van Oude Tonge - toen haar enkele jaren geleden werd gevraagd het foto-archief te ordenen; eenmaal in de oude beschei den grasduinend kwam ze veel informa tie tegen waarvan ze vond dat die best een bredere interesse zouden genieten. Het gaat, van 1770 tot 1920, over een reeks van 23 gevestigde geneeskundigen, chirurgijnen, heelmeesters, heel- en vroedmeesters en artsen waarin driemaal de naam Arends voorkomt, als heel- en vroedmeesters en als arts, maar er waren in Oude Tonge in die periode ook nog twee apothekers met de naam Arends. De auteur van het boekje noemt de Arendsen een 'constante factor' in Oude Tonge, meer nog dan de familie Anemaet, met wie (burgemeester Simon Eland Anemaet) heel- en vroedmeester Frans Arends (die raadslid was) nogal eens overhoop heeft gelegen. "Ze stonden nogal eens tegen over elkaar, maar nu liggen ze tegenover elkaar op het oude kerkhof aan de Emma- straat", laat mevrouw Lassing weten en daar heeft ze vast haar educatieve bedoe ling mee. Voor een arts was vestiging op het platteland niet eens zo interessant, financieel en sociaal gezien. In het boekje wordt bij tal van gebeurte nissen stilgestaan. Bij de zelfmoord van ene P. Troost en bij de vaccinaties tegen de pokken en de cholera welke ziekte Oude Tonge kennelijk niet ernstig geraakt heeft al waren er rond 1848 toch tien slachtoffers te betreuren. In 1849 was zelfs van een epidemie sprake geweest. Een onbekende ziekte sloeg toe in 1841, zelfs twee dokters zijn daar het slachtoffer van geworden. Toen ons land in 1866 weer door de cho lera werd bezocht, kwam de gemeente raad in extra vergadering bijeen om maatregelen te bespreken. De gemeente moest vooral dokter Bleekersdrank in voorraad nemen, werd geadviseerd en... die kosteloos uitdelen. Aan te lengen met zuiver water, dat wel. Onzindelijk Maar de omstandigheden waren onzinde lijk in de zestiger jaren van vorige eeuw. De inspecteur van volksgezondheid heeft dat bij een persoonlijk bezoek aan Oude Tonge vastgesteld, hem waren de onrei ne toestand der straten en wegen opge vallen, ook de kolossale mestverzamelin- gen met privaten, varkenshokken enzo voort, enzovoort. Prachtige staaltjes uit de dorpshistorie en de dorpspolitiek worden in het boekje aangehaald en het is maar gelukkig dat het voor ieder te koop is, ,voor het luttele bedrage van 7,95, bij het Kampwinkel- tje aan de Kerkring te Oude Tonge en in het Streekmuseum te Sommelsdijk. Kunt u ook lezen over die foute huwe- lijksacte. Door raadslid Frans Arends (1820-1884) was een huwelijk voltrok ken, maar hij had daar geen bevoegdheid toe. In Oude Tonge hebben de Arendsen niet temin zo'n plaats ingenomen dat naar hen een straat is vernoemd, de Arends straat. h hier nog wat van mijn gading? Een winderige, maar zonnige dag maakte de jaarmarkt van afgelopen zaterdag tot een dag waar iedereen op hoopte, maar niemand meer op reken de. Vrijdag viel de regen nog in stro men, maar zaterdag werd een schitte rende dag! De belangstelling was heel de dag groot. De op koopjes beluste bezoekers, die de eerste keus wilden hebben, stonden al vroeg te dringen voor het hek, maar mochten tot hun ongenoegen nog niet gaan neuzen. Aan activiteiten was er geen gebrek, het was zelfs moeilijk om een keus te maken, want een mens kan tenslotte niet alles doen. De kramen met etenswaren kregen, zoals gebruikelijk weer veel belangstelling. Bij de viskramen stonden heel de dag rijen wachtenden, maar ook bij de oliebollen, pannekoeken, poffertjes, frites, slaatjes, hamburgers en broodjes shoarma waren de voorraden weer snel op. De viskra men maakten een topomzet. De voorbe reidingen daarvoor waren al dagen van tevoren begonnen en het resultaat mocht er zijn. Dit kon mede bereikt worden dankzij de welwillende medewerking van de Goeree 6, 24, 44, 59, 3, 18, 1, 7, SD 3, SL 14 en TH 25 en de anderen. De kraam met nieuwe spullen was rijk gevuld met artikelen/geschenken van de plaatselijke horeca en middenstand van Sommelsdijk en Middelharnis. De kapper en de kapsters kwamen han den te kort. Voor de boedelveiling waren weer van heinde en ver mensen komen opdagen, want deze veiling heeft onder tussen grote bekendheid gekregen met een speciaal boedelveilingpubliek. Tegen onvoorstelbare bedragen gingen sommi ge artikelen van de hand. In de fotostudio werden tientallen men sen op een professionele geportretteerd. De ballonnen van de ballonwedstrijd schoten dank zij de wind als kometen de lucht in. En toen kwam het grote moment: wach ten op het eindresultaat. Ondertussen werden de winnaars van de verschillende wedstrijden en van de lotenverkoop be kend gemaakt. De winnende nummers waren onder deskundig toezicht van mevr. Van Loon, namens notaris mr. C. N. Schuring, vastgesteld. De eerste prijs, een prachtige fiets (gesponsord door rij wielhandel Van Eek) viel op nr. 1220. De tweede prijs, een kledingbon (ge schonken door modehnuis Buijsse), kwam bij nr. 2408 terecht en de derde prijs (geschonken door Micro Electra) op nr. 1617. Het eindresultaat werd tenslotte het schitterende bedrag van ƒ39.695,-. Een prachtig resulaat na een reuze gezel lige dag, waar meer dan 250 gemeentele den hun steentje aan bijdroegen. Vrijdagploegen, zaterdagploegen, kraam- medewerksters en medewerkers, opruim- ploegen, technische ploegen, gevers en geefsters enz., allemaal heel hartelijk dank. De volgende activiteit is een zangavond op zaterdag 11 oktober met een amateur- orkestje, koor- en samenzang in de Ned. Hervormde Kerk te Middelharnis. Zondag 21 september 1997 OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. M. M. van Campen, Goudswaard en 18.30 uur ds. J. G. van Loon. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. J. G. van Loon en 18.30 uur ds. M. M. van Campen - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 en 18.30 uur ds. B. J. Heusink- veld - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur (H.A.) en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00, 11.00 en 18.30 uur ds. J. W. van Estrik, v.m. bediening Heilig Avond maal en nam. nabetrachting/dankzeg- ging Heilig Avondmaal. STELLEND AM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. van Oostende, Scherpenzeel en 18.00 uur ds. M. J. Paul - Ger. Kerk 10.00 uur (H.A.) en 18.30 uur ds. J. Koster. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. G. Blom, v.m. ope ning winterwerk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. mw. Couve- Vreeland - Ger. Gem. In Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. het Lam, v.m. bedie ning Heilig Avondmaal en nam. dank zegging Heilig Avondmaal; 15.00 uur ds. M. J. Paul (voortzetting Heilig A.vondmaal in Vroonlande - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Schaap - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. C. Bultman, Schoonhoven, 14.45 uur ds. G. Mulder, aangepaste kerkdienst en 18.00 uur ds. G. Mulder - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. J. Willemsen - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur mw. ds. E. L. van Dunné-de Bijll Nachenius - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. J. H. Verwaal, Jeugd dienst. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. L. W. Ch. Ruijgrok, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur student J. Schipper uit Veenendaal - Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. H. Out - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur leesdienst en 14.30 uur ds. M. Heemskerk, Rozen burg. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. H. Visser, Katwijk aan Zee - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. B. ten Hove en 18.00 uur kand. M. Messemaker, Katwijk aan Zee - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 15.00 uur student J. Schipper uit Veenendaal. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. C. G. Kunz, Pa- pendrecht en 18.00 uur ds. L. D. Bur ger - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. G. Arensman, 's-Gravenzande en 18.00 uur ds. B. J. Oldenhuis, Rotter dam. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Ouwendijk, Oudshoorn en 18.00 uur ds. A. Vos - Ger. Kerk 10.00 uur (H.A.) ds. A. Ferwerda, Zuidland en 18.00 uur ds. J. C. de Moor (dankzegging H.A.). OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur kand. Y. R. Bijl, Katwijk aan Zee en 18.00 uur ds. J. B. ten Hove - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur dhr. H. v. d. Tol, Drimmelen en 18.00 uur drs. J. F. Ezinga. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur kand. P. C. Zorge, Ouderkerk a/d IJssel. ZIERIKZEE - Evang. Lutherse Gem. geen dienst. SINT MAARTENSDIJK - Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur dhr. N. H. Groen - Ger. Gem. in Ned. 3x leesdienst - Oud Ger. Gem. 3x leesdienst. De uitslag van de zoetwaterviswedstrijd van hengelaarsvereniging Krammer op 6 september: 1C. de Vos.758 cm. 2. T. Elschot744 cm. 3. P. Belder..632 cm. 4. L. Note600 cm. 5. J. Kieviet sr489 cm. 6. T. V. d. Poel395 cm. 7. J. Kieviet jr330 cm. 8. R. de Jong137 cm. 9. J. Volwerk125 cm. 10. P. van Heest82 cm. 11. G. Baan49 cm. 12. A. Kromdijk....46 cm. 13. M. H. Baan37 cm. 14. A. Bruinsma34 cm. De overige deelnemers behaalden geen vangstresultaat. De volgende wedstrijd van de henge laarsvereniging Krammer is een zoetwa terviswedstrijd, deze wordt gehouden op 20 september. Wij vissen van 9.00 tot 13.00 uur in de Haven van Middelharnis. Inschrijving bij café Zaaier te Middelhar- i nis van 7.30 tot 8.00 uur. Nadere informatie over de wedstrijden T. V. d. Poel, H. J. van Beierenlaan 15, i 3244 XH Nieuwe Tonge. tel. (0187) 652492. Voor lidmaatschappen: J. Kieviet, Oudelandsedijk 33, 3245 LG Sommelsdijk, tel. (0187) 485375. Op D.V. zaterdag 27 september, aanvang 20.00 uur, concerteert het Kleinkoor Toonkunst uit Rotterdam O.I.V. Daan Admiraal, met medewerking van Andries Stam (orgel) en een strijkkwintet in het prachtige kerkgebouw van de Hervormde gemeente te Dirks land. De organisatie berust bij de Stichting Kerkcon- certen 'Goeree-Overflakkee' en de toegangsprijs is ƒ10,00 voor volwassenen en ƒ7,50 voor middelbare scholieren en 65-plussers. Kinderen tot en met 12 jaar mogen gratis komen luisteren. Kleinkoor Toonkunst werd in 1977 opgericht door de toenma lige dirigent van het Philharmonisch Koor Toonkunst Rotter dam, Jan Eelkema, mede op initiatief van het Rotterdams Phil- haimonisch Orkest. Het kleinkoor bestaat momenteel uit zo'n vierentwintig geoefende zangers en heeft een ondersteunende taak binnen het grote Philharmonisch koor, met daarnaast een zelfstandig concertprogramma. Voor Dirksland is een prachtig programma samengesteld. De avond wordt begonnen met het feestelijke 'Magnificat' van D. Buxtehude. De tekst van de lofzang van Maria wordt in deze compositie in opeenvolgende sekties met een eigen thematiek verklankt. Een instrumentaal ritomello (voor strijkers en orgel) treedt op als openingsmuziek en wisselt af met de vocale ge deelten. Vervolgens speelt Andries Stam de fuga in d moll van Bach op het orgel; dit stuk vertoont veel overeenkomsten met een fuga voor viool-solo van Bach. Men twijfelt of het Bach zelf is geweest die de vioolfuga heeft 'gearrangeerd' voor orgel. Centraal in het programma staat het monumentale motet wat Bach gecomponeerd heeft over het lied 'Jesu, meine Freude'. Over de ontstaansgeschiedenis van dit motet zijn nog vele vra gen te stellen, maar men vermoedt dat het als gelegenheids- werk geschreven is voor de begrafenis van een belangrijk per soon. Eigenlijk maakt Bach voor dit magistrale werk gebruik van twee tekstbronnen, namelijk het eerder genoemde lied en delen uit de Romeinenbrief. Het zesde deel met de woorden 'Ihr aber seid nicht fleischlich aber geistlich' neemt een cen trale positie in en verwoordt de essentie van de gehele tekst. Daarin is het kerklied een aansporing om het wereldse leven te veriaten en de bijbelteksten zijn een oproep tot de geest om zich tot God te verheffen. De toonzetting van Bach is onover troffen; alle barokke technieken van tekstuitbeelding en reto riek worden met superieur meesterschap gebruikt. Naast koraalbewerkingen voor orgel van Oley klinken verder nog koorcomposities van Brahms en Mozart. De teksten voor het eveneens grootse motet 'Warum ist das Licht gegeben dem Mühseligen' stelde Brahms zelf samen uit het Oude en Nieu we Testament. Met een vertwijfeld 'Warum' stelt het motet de kernvraag uit het boek Job naar de zin van het menselijk lij den. De afsluitende koraaltekst van Luther biedt een troostrijk perspectief. Als laatste programmapunt wordt het wel zeer bekende 'Ave verum corpus' van Mozart gezongen. In juni 1791, een half jaar voor zijn dood, componeerde Mozart dit werk in één dag. De relatief eenvoudige en sobere noten van het 'Ave verum' zijn geladen met een intense zeggingskracht. De organisatie heeft hooggespannen verwachtingen ten aan zien van de programma keuze en de kwaliteit van de uitvoe renden. Eveneens zijn er hooggespannen verwachtingen ten aanzien van het publiek; iedere zanger of niet-zanger die van koormu ziek houdt wordt verwacht! Hopelijk mogen we u welkom heten op zaterdag 27 septem ber. Er worden ook op Goeree-Over flakkee nogal wat fietsen gestolen. Van de politie de volgende tips ter voorkoming. 1. Plaats fietsen zoveel mogelijk op daartoe bestemde plaatsen, zoals fiet senrekken, fietsenstallingen of andere mogelijkheden om uw fiets zo veilig mogelijk te stallen. 2. Voorzie uw fiets van een stevig goed gekeurd slot en gebruik dit altijd (hoe kort de tijd ook is dat u bij uw fiets wegbent). 3. Registreer de gegevens van uw fiets en bewaar dit thuis. Bij de politie zijn speciale registratiekaartjes te verkrij gen. Bij een aangifte van diefstal kunt u deze gebruiken. 4. Laat uw postcode/huisnummer in uw fiets graveren en laat dit vernieuwen als u verhuist. Dit vergemakkelijkt de politie bij het traceren van de eige naar van gevonden fietsen. De politie organiseert ieder jaar meerdere malen een fietsengraveerdag. Dit wordt bekendgemaakt middels de plaatselij ke kranten. Ook bij de rijwielhandela ren kunt u terecht voor het graveren. 5. Doe altijd aangifte van diefstal van uw gestolen fiets. Middels deze aan- De FNV Zuid-Holland vult ieder jaar rond de 21.000 belastingformulieren in voor haar leden. Dit gebeurt door 1.000 daartoe opgeleide vrijwilligers. Met het oog op volgend jaar zoekt de FNV nieuwe belastinginvullers die mee willen werken aan deze gewaardeerde vorm van dienstverlening. Invullers krijgen een beginnerscursus van 6 avonden die begin september start. In februari is hierop een vervolg van 4 cursusbijeenkomsten. Na deze cursus wordt men in staat gesteld om met bege leiding belastingformulieren in te vullen. Dit gebeurd ieder jaar in maart. Aan de cursus zijn geen kosten verbonden. Aan melding zo spoedig mogelijk. Voor opgave of informatie kunt u con tact opnemen met: dhr. F. Pronk (coördi nator), telefoon (0187) 483913, of het districtskantoor FNV Zuid Holland, tel. (010)2426171. giften kan de politie nog vele fietsen terugbrengen bij de juiste eigenaar. 6. Tot slot worden er ieder jaar bij de politie te Ouddorp meerdere malen fietsenkijkdagen gehouden. Dit valt meestal samen met de graveerdagen. Kom langs om te zien of uw fiets erbij staat (tenzij uw fiets gegraveerd is; de politie heeft u dan inmiddels in kennis gesteld). Bij Miep Boeter: Ook Miep Boeter besteedt van 20 t/m 28 september aandacht aan de week van de creativiteit. Haar klanten komen ook in aanmerking voor het gratis boek rondom het thema 'Het Bos', wanneer voor mi nimaal 25,- wol of hand werkpakketten wordt gekocht. Kiezen voor een ouderwets stijlvol smeedijzeren tuinhek betekende tot nu toe dat de smid er een op maat moest maken. Maar het prijskaartje dat nu een maal bij ambachtelijk handwerk hoort past lang niet binnen elk budget. Green- tops ontwikkelde daarom een serie me talen siertuinhekken en poorten die qua stijl en kwaliteit zeer dicht in de buurt komt van het degelijke vakwerk van wel eer. De productie ervan is echter groot schaliger dan vroeger het geval was. En dat heeft een gunstig effect op de prijs. Assortiment Het assortiment telt vijf verschillende modellen. Deze variëren in hoogte van 70 tot 90 cm. De elementen zijn alle 155 cm. lang. Poorten zijn los leverbaar en zijn 80 cm. lang. Naast de siertuinhekken en bijbehorende poorten kent het pro gramma eind-, tussen-, en hoekpalen voor montage van de hekken en schar nier- en sluitpalen voor de poort. Ook is er een muurbevestiging waarmee Green- tops aan een muurtje of kolom kan wor den bevestigd. De serie siertuinhekken wordt standaard in oud-Hollands groen uitgevoerd. De producten zijn in principe echter ook in elke andere kleur te leve ren. Prijzen en levertijden worden hier dan aan aangepast. De hekken en poorten zijn eenvoudig te monteren als de bijge leverde folder Handleiding Tuinhekken stap voor stap wordt gevolgd. Kosten en verkoopadressen Greentops siertuinhekken zijn o.a. te koop bij de vestigingen van Praxis, Intratuin, Wickes en Overvecht. Al voor minder dan honderd gulden per meter kan de consu ment dit hekwerk aanschaffen. Het materi aal bestaat uit gegalvaniseerd staal met een polyester poedercoating. Mits de hekken periodiek worden onderhouden, kunnen de producten een leven lang meegaan.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 11