Raad Oostflakkee onderzoekt of financiële deelname basis-educatie nog wel zin heeft Het is goed toeven in 'restaurant Technische School' Week van de creativiteit In Polen is het water gezakt, de ellende gestegen Zendeling uit (Brits) Guyana in Oude Tonge Ouders helpen mee aan opknappen van 'de Regenboog' Grootscheepse inzameling kleding en dekens Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 16 SEPTEMBER 1997 Het beschikbaar stellen van een gemeentelijke bijdrage a 105.674,- aan de Stichting AanZet ten behoeve van de Basis-educatie en 112.985,- aan het Openbaar Lichaam Volwasseneneducatie Rijnmond, ten behoeve van de Volwasseneneducatie is donderdagavond in de raad van Oostflakkee om den drommel geen hamerstuk geweest. Tot dusver gingen die bedra gen vrij vanzelfsprekend de deur uit, maar nu een nieuwe regelgeving van kracht is geworden wil de raad weten door hoeveel gemeentenaren van welke cursussen (vnl. van het VAVO) gebruik wordt gemaakt. Wethouder Maliepaard stemde van harte met dat verlangen in, ook hem ontbreekt het aan voldoende inzicht, wél al heeft hij een 'angstig idee' over deelname aan de VAVO cursussen uit zijn regio; desal niettemin moest het college de raad toch voorstellen genoemde bedragen voor het lopend overgangsjaar nog beschikbaar te stellen omdat beide Instellingen hun ver plichtingen, ook t.a.v. hun personeel, na dienen te komen. Met het Regionaal Op- leidings Centrum Albeda, afdeling Aan- Zet, is inmiddels - door de gezamenlijke Goeree Overflakkeese gemeenten - een contract afgesloten dat hout snijdt liet dhr. Maliepaard weten. M.b.t. de VAVO middelen meent hij, zij het nog voorzich tig, dat die misschien voortaan nuttiger kunnen worden besteed. Evt. veranderingen zullen, aldus de wet houder, „met drang en zorgvuldigheid" worden aangebracht. De discussie was geopend door dhr. v. d. Ree die de activiteiten van de te subsidië ren Instellingen maar 'moeilijk grijp- en meetbaar' had geacht. Hij werd in z'n bedenkingen door meerdere collega's ge volgd, ook zij wensten meer inzicht. Weth. Maliepaard is volop aan 't onder zoeken. ZONNEBOILERPROJECT Dhr. v. d. Ree had ook z'n twijfels over de haalbaarheid van het zonnenboilerpro- ject. Een crediet van 1.500,- werd ge vraagd om de eerste 10 burgers die een zonneboiler laten installeren een subsidie van elk 150,- te kunnen geven, uit een ander potje en uit andere bron wordt daar nog'es 350,- aan toegevoegd, maar dhr. V. d. Ree heeft zo z'n twijfels over de haalbaarheid van het zonneboilerpro- ject. „Die komen er nog niet voor de helft", vreest hij en dat zouden er zelfs minder dan vijf zijn! In dhr. de Vries (VLO) vond hij een medestander, dhr. de Vries vond de subsidie 'nogal mager tjes', vandaar. Dhr. v. d. Ree lijkt het door hem voorzie ne mislukken niet eens zo erg te vinden. In Israël heeft hij gezien waartoe een hausse leiden kan, nl. tot 'een bos' van zonneboilers op de daken; daar lijkt hem ten onzent niet voor te hoeven gevreesd. Bovendien..., ze liggen hier plat op de daken", voerde weth. Andries aan en toen hij het streven bekend maakte zon nepanelen verdekt op te stellen begreep hij op slag de onhaalbaarheid daarvan, het verdekt opstellen van zonnepanelen lijkt inderdaad weinig effectief te zijn. De enig afwezige deze vergaderavond was dhr. Tekenbroek (VVD). Hij deed, zei de voorz., burg. Van Pelt, „iets zeer verstandigs", hij was met vakantie en zal, zo schatte de voorz., zeker niet ergens aan een vergadertafel hebben gezeten. Z'n twaalf mede-raadscollega's deden dat wel, maar het vlotte niet erg in Oolt- gensplaat: zelfs over het opknapen van de binnenkant van de Openbare basis school 'de Regenboog' te Ooltgensplaat werd langdurig gebakkeleid, nog wel over de ouderparticipatie nota bene. Zelf hebben de ouders aangeboden de schil- derskwast ter hand te nemen. Onbevan gen stelde het college dan ook voor een crediet van 30.000,- beschikbaar te stellen, maar het ging zomaar niet, want, bracht dhr. v. d. Ree in het midden: „we moeten het niet van de goedwillendheid van de ouders af laten hangen of de kin deren in een goede opvoedingssituatie terecht komen". Dat het moet verbeteren was iedereen overigens van overtuigd, zéker weth. Maliepaard die de school nu typeerde als een gebouw waar de somberheid troef is, terwijl een kind het toch 'fijn' behoort te hebben op school. Zeker bedoelt dat ook dhr. v. d. Ree, maar hij zou het bedrag dat de ouders met zelfwerkzaamheid uitsparen aan de ouders beschikbaar willen stellen om voor de school wat leuks te kunnen doen, in concreto betekende dat z.i. verhoging van het crediet met 5.000,-. Het College waarschuwde tegen de con sequenties daarvan, een hogere jaarlijkse afschrijving, terwijl mevr. van Rossum en mevr. Van Dijke er tegen waarschuw den het enthousiasme van de ouders in de kiem te smoren. Weth. Maliepaard tapte uit een zelfde vaatje; hij stelde de ouders van de bijz. basisscholen ten voorbeeld, die weten het geld waarvan de scholen rond moeten komen drie a viermaal zoveel waard te maken, maar dhr. v. d. Ree hield voet bij stuk en diende z'n voorstel in, 5.000,- méér aan het crediet toegevoegd, maar door onvoldoende steun kwam het niet in stemming. Wel werd gestemd over het oorspronke lijke college-voorstel. Zelf stemde dhr. v. d. Ree daarmee in, alleen de 3 VLO- leden verklaarden zich tegen. Knipoog De vergadering verliep wat moeizaam maar de stemming heeft er niet onder geleden. „Meneer Breeman knipoogt naar me", meldde mevr. Van Rossum zelfs, maar dat bleek later slechts een sig naal te zijn geweest dat'ie (dhr. Bree man) z'n bril was vergeten en dientenge volge moest afzien van het lezen van een gezamenlijk opgestelde rapportage. De knipoog van dhr. Breeman bleef nog wel even hangen in de raadzaal... „In een beetje goed restaurant hebben ze een bak met brillen", wist de raadsvoorzitter, maar ten gemeentehuize wordt daar niet over beschikt. Brandweerrechten- verordening Dhr. V. d. Ree had het stevig op de heu pen deze avond, ook bij het voorstel tot vaststelling van de brandweerrechten- verordening tekende hij z'n bedenkingen aan: „Wat doen we er mee", vroeg hij zich af, „de laatste jaren heeft de veror dening geen stuivertje opgebracht" en dhr. V. d. Ree voorziet niet dat dat voor taan wel het geval zal zijn. Hem lijkt het dat er nog maar twee situaties zijn waar voor moet worden betaald, het inroepen van brandwachten bij festiviteiten en bij het sproeien van de tuin door de brand weer, maar wie dóet dat a 300,- per uur? Al het andere valt onder de noemer 'rampenbestrijding' en behoeft niet te worden betaald, „zelfs als een poes uit een boom moet worden gehaald is dat als ramp-bestrijding te zien, immers was het voor het dier een ramp in die situatie terecht te zijn gekomen", vond dhr. v. d. Ree. Hij bleek zich toch wat te hebben vergal oppeerd, legde voorz. burg. Van Pelt uit; bij schuurfeesten bijv. wordt dan - ver plichte - aanwezigheid van brand- wacht(en) wel degelijk in rekening ge bracht. Monumentenrestauratie Waren voorheen de gemeenten zelf bud gethouders over de hen beschikbaar ge stelde gelden voor monumentenrestaura tie en werd de gemeenteraad veronder steld jaarlijks zelf een meerjarenpro gramma op te stellen, met ingang van dit jaar is niet meer de gemeente-, maar de Provincie budgethouder en zijn het de Provinciale Staten die het uitvoerings programma vaststellen. Het College con stateerde in zijn toelichting dat de in vloed van de gemeente op de staat waar in het monumentenbestand zich bevindt daardoor aanzienlijk wordt beperkt. Ook de raad bleek dat zeer te betreuren: „We hebben geen enkele vorm van priori teitstelling meer", begreep dhr. v. d. Ree. Het enige wat nog gedaan kon worden en wat werd overeengekomen te doen is daarover de ongerustheid uit te spreken richting de Ver. Zuidhollandse Gemeen ten, de Ver. Nederlandse Gemeenten en het Provinciebestuur van Zuid Holland. Op uitnodiging van Wereldwijde Zending uit Den Haag zal op woensdag 17 september br. Els- wordth Williams uit Guyana in Oude Tonge vertellen over het zen dingswerk in Guyana. Br. Williams is een zendeling die onder steund wordt door Wereldwijde Zending en is reeds zes jaar werkzaam in Guyana. Hij is 42 jaar, gehuwd en heeft 3 kinde ren. De plaatselijke dialecten spreekt hij vloeiend, zoals het Takki Takki, en het Steenkoolengels. Door deze talenkennis is hij in staat om goed te communiceren met de plaatselijke bevolking en de boodschap van het evangelie over te brengen. Dit doet hij door middel van verschillen de sociale programma's, gericht op op vang van kinderen en families. In Guyana is de sociale nood heel groot en is er behoefte aan veel sociaal maat schappelijk werk. Br. Williams heeft een speciaal verhaal wat een breed publiek aansprekt. Zijn wijze van spreken, de humor, het enthousiasme en een donkere huidskleur heeft, maken hem tot een boeiende persoonlijkheid. De avond begint om 20.00 uur en ieder een is vrij om te komen luisteren en ken nis te maken met br. Elswordth Williams uit Guyana bij de 'Evangelie Gemeente Berea' in de aula van basisschool 'de Bron', Melkweg 75 in Oude Tonge. MIDDELHARNIS - Rondgeleid door directeur Schiüter door de praktijkruimtes van de Technische School, komen de geuren van onder andere hout en ijzer tot ons. Echt ambachtsschool! We zien in gedachten al de jongens met over all gekleed bezig met laswerkzaam- heden, slijpen, monteren en ga zo maar door. Opeens wordt dat beeld totaal verstoord en nemen de reukorganen heel wat anders waar. De inwendige mens komt tot leven, want heerlijke geuren van het bra den van vlees komen ons tegemoet, als we - wat achteraf blijkt - rich ting keuken lopen. Je zou er zin in krijgen. Het beeld van de jongens in overall komt gewoon ongerijmd over, als we dicht in de buurt van de keuken een schitterend inge richte ruimte binnen stappen. 'Restaurant Technische School', zullen we maar zeggen, enne wat de inwendige mens betreft, die heeft het er best naar z'n zin gehad. Van harte aan te bevelen! De jeugdige ober van circa 15/16 jaar komt, nadat we ons neergezet hebben aan een tafeltje, naar ons toe. "Belieft u iets te drinken?" Ja dat willen we wel en even later komt hij met het bestelde terug. Als we om ons heen kijken, zien we diverse oudere en jongere echtparen aan de verschillende tafels zitten. Het restaurant is voorzien van sfeervol meu bilair en smaakvol ingericht. Je waant je echt niet meer in een Technische School! Wiebe Breeuwer is één van de leerlingen die deze avond de functie van ober moet vervullen. De gasten laten het eten zich goed smaken. De obers lopen keurig netjes in een (qua kleur uitstekend bij het geheel passend) kostuum. De gerechten die we even later vlot krijgen opgediend, smaken ons best. Als eerste wordt door enkele obers een herfstsalade met geitenkaas en rookspek geserveerd. We hebben er een maaltijd aan, maar het is verrukkelijk. Vervolgens proeven we van de kerriesoep, die niet onderdoet voor de soep die je in een zoveel sterren restaurant zou krijgen. Ook het hoofdgerecht, bestaande uit een Cotelette Suisse in paprikasaus met boontjes, salade en patat hadden volgens ons niet beter bereid kunnen zijn. Als tot slot het meloenijs ook nog verorberd is, geven we met een zucht te kermen, niets meer op te kunnen en overheerlijk gege ten te hebben. "Heeft het gesmaakt mijn heer", vraagt telkens de ober die ons tafeltje bedient. Het antwoord kan niet anders dan bevestigend zijn. Het is ver rukkelijk! Misschien net de kleine fout jes in de opmaak van gerechten of de bediening, tonen aan dat je niet in een echt restaurant vertoeft, maar een knies oor die daarop let. Het restaurant is er om de jongeren die in het vak willen, de gelegenheid te geven hun kennis te ver zamelen. Kwaliteit Velen uit de bevolking hebben inmiddels de kwaliteit van het restaurant van de school ontdekt. Van te voren reserveren is dan ook verplicht, want de ruimte is beperkt. Het restaurant is op donderdag avond geopend voor diners. Per keer zijn er gemiddeld zeker zo'n dertig gasten. Ook dit restaurant heeft stamgasten, die er zeer regelmatig eten. Als enige op Goeree-Overflakkee beschikt de Technische School al jaren over een afdeling consumptieve tech niek, waarvan het restaurant onderdeel uit maakt. De leerlingen leren er brood- Van 20 tot en met 28 september wordt de eerste 'Week van de Crea tiviteit' gehouden. De Creatieve Hobbyvereniging Nederland (CHN) organiseert deze eerste 'Week van de Creativiteit' welk in het teken zal staan van 'Het Bos'. In onze re gio heeft de flrma 'v. d. KAMP' aan de Westdijk in Middelharnis gehoor gegeven aan de oproep om mee te doen aan deze eerste 'Week van de Creativiteit'. De 'Week van de Creativiteit' wordt een ieder jaar terugkerend evenement rond een wisselend thema. Dit jaar is gekozen voor het thema 'Het Bos'. In de 'Week van de Creativiteit' wil de CHN, waarin fabrikanten, groothandelaren, uitgevers en detaillisten verenigd zijn, de consu ment eens extra wijzen op hoeveel meer mogelijk is met creatieve hobby's. Bijna iedereen maakt wel eens iets zelf, of dat nu gaat om het maken van kle ding, het sjabloneren van muren en meu bels, een tekening maken of inkleuren of het maken van kerstkaarten. Veel mensen hebben op dat moment niet het gevoel dat ze heel creatief bezig zijn en halen daarom hun materialen niet al tijd op de juiste plaats. De meeste keus, het beste advies en de grootste inspiratie vind de creatieve klant in de hobby-spe ciaalzaken, de teken- en schilderwinkels en de wol- en handwerkzaken, aldus de Creatieve Hobbyvereniging Nederland. Men heeft er lang op moeten wach ten, maar het water van de Oder en enkele zijrivieren is eindelijk gezakt. En daarmee is des te meer de ellende zichtbaar geworden. Duizenden mensen, die hun huis waren ontvlucht, zijn teruggekeerd en velen zitten er apatisch bij. In het land waar vooral buiten de grotere steden de armoede al groot was, is deze ramp dubbel hard aangekomen. En zoals zo vaak bij alle hulpverlening, de grotere plaatsen worden het meeste gehol pen, kleinere dorpjes worden (nog vaker) helemaal vergeten. Dit constateerde ook mevrouw Gosia Mackiewicz uit Utrecht, die enkele dagen geleden uit het rampgebied terug kwam. "Ik ben vooral in die kleine dorp jes geweest en daar komt inderdaad hele maal geen hulp", verteh Gosia. "Het zijn echt vaak allen de grotere plaatsen, zoals Wroclaw en Lagnica en omgeving, waar de hulp terechtkomt. Natuurlijk wonen daar veel mensen, maar in al die dorpjes in het Oder-stroomgebied heeft het water óók alles overstroomd en zijn tal van huizen echt helemaal onbewoonbaar geworden." Mevrouw Mackiewicz had ook contact met instanties en comité's in het rampge bied. Het bleek dat niet alle huizen onherstelbaar waren beschadigd, maar honderden onderkomens hadden wel wekenlang in en onder water gestaan. En dat is niet in enkele dagen droog. Dus wat moet je met zo'n huis? En dan pra ten we nog niet eens over de 35 dorpen die vanwege hun ongunstige ligging op dit moment nog steeds onder water staan. Op zo kort mogelijke termijn zal door de Stichting Flakkeese Hulpgoederen Polen een transport met hulpgoederen naar het rampgebied worden verzorgd. Daarbij richt men zich op enkele van de kleinere dorpjes, die tot nu toe van hulp verstoken bleven, met name Miedzylesie en omge ving, ten zuiden van Wroclaw aan de grens met Tsjechië. In deze bergachtige streek manifesteerde de ramp zich als een vloedgolf, die enorme hoeveelheden berggesteente, puin en modder heeft ach tergelaten. Er is naast levensmiddelen en kleding grote behoefte aan kruiwagens, schoppen, bezems en schoonmaakmate riaal. Het hulptransport zal dan ook zoveel mogelijk van deze noodzakelijke artikelen bevatten. Enkele bestuursleden van de stichting zullen het transport begeleiden en zich persoonlijk met de distributie ter plaatse bezighouden. Een en ander zal gebeuren in nauw overleg met de desbetreffende gemeentelijke sociale dienst, waarbij tegelijkertijd zal worden bekeken welke gezinnen het dringendst voor wat lang duriger hulp in aanmerking komen. Geprobeerd kan dan worden op Goeree- Overflakkee gezinnen te interesseren voor het regelmatig versturen van een pakketje naar een adres in het huidige rampgebied. Ondanks het feit, dat in een vrij korte periode meer dan eens een beroep werd gedaan op de bevolking van het eiland om Polen te steunen via deur-tot-deur collecte en sponsorioop, werd in de afge lopen weken weer royaal gereageerd op de oproep van de stichting om financieel bij te dragen voor de slachtoffers van de overstromingen. De aankoop van levens middelen en dergelijke voor het hulp transport zal door de stichting dan ook kunnen worden gefinancierd uit de vele giften, die daartoe zijn ontvangen van particulieren en diverse kerkelijke instanties. Enkele toegezegde giften zul len nog binnenkomen en iedereen, die nu nog zou willen bijdragen, kan dit doen door storting op bankrekening nummer 1409.91.999 of gironummer 148004 t.n.v. S.F.H.P. onder vermelding van 'Actie Watersnoodramp Polen'. Wie goed bruikbare kleding en/of dekens voor het rampgebied zou willen afstaan, kan deze in een doos of dichtgebonden plastic zak afgeven op de onderstaande inzameladressen. Ook met goede krui wagens, schoppen en (liefst nieuwe) bezems kunt u daar terecht. Ouddorp: M. Grinwis, Preekhillaan 16 en M. Bakelaar, Geleedststraat 18 Goedereede: J. Roos, Hongaarseplein 10 Stellendam: M. Lokker, Oranjestraat 7 Melissant: K. Breen, Pieterstraat 12 Herkingen: B. Boshoven, Jan Deugtstraat 7 Dirksland: L. Toes, Julianalaan 14 Middelharnis: J. Roos, Rottenburgseweg 118 Sommelsdijk: H. Breen, Lijster 24 Nieuwe Tonge: C. de Rijk, Ds. Wentinkstraat 5 Oude Tonge: R. van Dijk, Molendijk 79 Stad aan t Haringvliet: P. Diepenhorst, Boudewijnstraat 1 Den Bommel: A. Wolfert, Emmastraat 57 Ooltgensplaat: G. Knaape, Stoof straat 13 Het centrale inzamelpunt van S.F.H.P. is de schuur Molendijk 71, Oude Tonge. Bij voorbaat heel hartelijk dank! en banketbakken, koken en serveren en kunnen ook leren voor fastfood-mede- werker. Deze afdeling van de school is ook uitermate interessant voor meisjes. Ze biedt een brede vooropleiding, die wordt afgesloten met een diploma VBO, waarmee de leerlingen toelaatbaar zijn tot allerlei vormen van voortgezet beroepsonderwijs en niet alleen in hun oorspronkelijke vakrichting. Om de horeca-beroepspraktijk onder de knie te krijgen, wordt door de tien derde jaars leerlingen iedere woensdagmiddag een drie gangen lunch verzorgt en door de 23 vierdejaars leerlingen elke donder dagavond diners van vier gangen. De groepen vallen in tweeën uiteen. De ene helft verzorgt onder leiding van leraar Koopman (die het vak bakken en serve ren geeft) de bediening en de andere helft maakt het eten klaar onder leiding van leraar Van der Spoel (vak koken). De andere week worden de ploegen omgewisseld. De dinersamenstelling is dan ook twee weken hetzelfde. De keuze van de samenstelling geschiedt door de leraren, maar ook suggesties van leerlin gen zijn welkom. Ontwikkeling De Technische School startte in 1903 aan de Schoolstraat. De school is ver schillende keren uitgebreid met nieuw bouw. De school biedt opleidingen in autotechniek, bouwtechniek, consump tieve techniek, elektrotechniek en me taaltechniek. Door de eisen van de moderne tijd besloot men in 1996 om het oudste gebouw waarin de school gehuis vest was, te verlaten en de overblijvende ruimte beter te gaan benutten. Het gebouw werd verkocht aan de NVOB Goeree-Overflakkee, die er haar vakop leidingen bouwtechniek in verzorgt. Op deze wijze blijft het karakteristieke gebouw voor onderwijsdoeleinden behouden. Het afgelopen halfjaar is er behoorlijk geïnvesteerd in de verbetering van de overblijvende schoolgebouwen. Er zijn zeven nieuwe theorielokalen gerealiseerd binnen het bestaande com plex. Naast het praktijklokaal bakken en koken werd een ruimte ingericht voor Iedereen die tijdens de 'Week van de Creativiteit' een bedrag van 25,- of meer besteedt krijgt een gratis boek rondom het thema 'Het Bos'. Het ge- schenkboek op A4-formaat is samenge steld door de drie grootste creatieve uit gevers Cantecleer, La Riviere en Tirion die, rondom het thema 'Het Bos', werk stukken met werkbeschrijvingen van 17 verschillende hobby's bij elkaar gebracht hebben. Enkele technieken die in het ge- restaurant. De keuken werd voorzien van een nieuw kookeiland met afzuiging en luchtsuppletie. Ook de kleedkamers voor jongens en meisjes en een magazijn voor dit lesonderdeel konden in de nabije omgeving gesimeerd worden. Anders De Technische School heeft momenteel 383 leerlingen, waarvan slechts 16 meis jes. Sinds 1903 hebben bijna 10.000 leer lingen de school bezocht. Er is veel in het onderwijs veranderd. De Ambachts school is het voorbereidend middelbaar beroepsonderwijs (VBO) geworden, met een breed pakket algemene vorming. De grote kracht blijft echter de verfrissende werking tussen leren met het hoofd en werken met de handen. Nu de examenei sen voor het MAVO-diploma in de toe komst een stuk zwaarder zullen worden, biedt het VBO een zeer aantrekkelijk alternatief, waarbij de goede leerlingen een diploma kunnen behalen met dezelf de doorstroommogelijkheid als een MAVO-diploma. Daarbij is het grote positieve verschil, de toegevoegde waar de van beroepsvoorbereiding. schenkboek behandeld worden zijn: wer ken met keukenovenklei, vouwkunst, perkamentpapier, gips/mallen gieten, borduren, patchwork, quilten, breien/ haken, aquarelleren, decoratieve verf technieken, acryl/olieverf, tekenen en schilderen, figuurzagen, papier, natuur lijke materialen, poppen maken, 3-D papierknippen, poppenhuizen en brood deeg. Het geschenkboek is in de 'Week van de Creativiteit', van 20 t/m 28 september te krijgen bij de hobbyspeciaalzaak van 'v. d. KAMP' in winkelcentrum 'D'n Diek' te Middelharnis bij besteding van een bedrag van 25,- of meer. De winkel van 'v. d. KAMP' zal tijdens de 'week van de Creativiteit' in bossfeer gehuld zijn. Alle leerlingen maken in het tweede jaar van hun studie kennis met de vijf beroepsvelden die de school biedt. Gedu rende vier weken zijn ze een aantal les sen te gast in de verschillende vakloka len. Naast voorlichting over het beroep en de vervolgmogelijkheden wordt er dan ook gewerkt. Op deze wijze zijn de leerlingen beter in staat hun voorkeur te kunnen bepalen. Na een half jaar volgen ze vervolgens nog een aantal lessen in de afdeling van hun voorkeur. Mochten ze dan toch nog willen overstappen naar een andere afdeling, dan is die mogelijk heid nog steeds aanwezig. Aan het einde van het tweede jaar wordt pas een defini tieve keuze gemaakt. De daadwerkelijke beroepsopleiding vindt plaats in het der de en vierde leerjaar. De herfstsalades worden in de keuken gereed gemaakt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 6