EHIVI1DEI1-l1IEmi/5 Gemeenten willen meer aandacht voor de jeugd Regionale brandweerwedstrijd te Middelhamis Op stap in het naseizoen Prima seizoenstart de Stelle Kerkdiensten Ger. Gemeenten EHBO Ouddorp 'De Christenvrouw' Samenhangend jeugdbeleid op Goeree-Overflakkee gewenst De PvdA in Stad aan 't Haringvliet EHBO-cursus Geen succes voor Flakkeese ploegen AN\ 2e Blad DINSDAG 16 SEPTEMBER 1997 No. 6637 OUDE-TONGE - 'Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst', hebben de bestuur ders van de vier gemeenten beslist gedacht, toen ze besloten gezamenlijk te gaan werken aan een samenhan gend jeugdbeleid op het eiland. Tij dens een persconferentie afgelopen week gaf wethouder Maliepaard van de gemeente Oostflakkee aan, dat er op allerlei terreinen aandacht wordt besteed aan groepen in de samenle ving. Zo wordt al jaren aan ouderen beleid veel tijd en geld besteed. Hij moest helaas óók op het eiland consta teren, dat er echter maar heel weinig wordt gekeken naar de jonge genera tie. Dezen zorgen in veler ogen voor overlast, plegen vandalisme, etc. Maar is dat nu wel zo? Worden deze jongeren wel begrepen en kunnen ze zich wel genoeg vermaken in hun woon- en leefomgeving? Hebben ze wel de voorzieningen die de jeugd van daag aan de dag wenst te hebben of worden juist -dikwijls ten koste van grote bedragen- voorzieningen in het leven geroepen, waar de jeugd nu juist niet van gecharmeerd is? Maliepaard wees erop dat tot nu toe eigenlijk totaal geen sprake was van enig gericht jeugdbeleid. Gemeenten, instel lingen, etc. bieden allen de jeugd bepaal de los van elkaar staande onderdelen aan, zonder dat er gekeken is of er enige echte behoefte naar is. Bekend is inmid dels uit den lande dat juist door het lui steren naar de jeugd en door het samen met deze jeugd werken aan bepaalde voorzieningen, de klachten van overlast, etc. aanzienlijk afnemen. Men moet de jongeren actief betrekken bij de maat schappij waarin ze leven en ouderen moeten zich trachten in te leven in de wereld van de jongeren. Middels een weerbaarheidsproject op scholen in Oolt- gensplaat was de wethouder in contact gekomen met de stichting Program, welke zich bezig houdt met jeugdbeleid. Overtuigd van de perspectieven die deze stichting biedt om te komen tot een der gelijk beleid, stelde Maliepaard het idee, om te gaan werken aan een samenhan gend jeugdbeleid op het gehele eiland. tijdens een overleg met de portefeuille houders Welzijn aan de orde. Deze schaarden zich achter het voorstel en een ambtelijke werkgroep ging de zaak voor bereiden. Inmiddels heeft vorige week dinsdag avond een startbijeenkomst plaatsgevon den, waarop een regionaal platform 'Samenhangend jeugdbeleid Goeree- Overflakkee' werd gevormd. De avond werd druk bezocht door allerlei instan ties en verenigingen die met de jeugd te maken hebben. Het platform bestaat uit ongeveer een 30 sleutelfiguren uit de leefwereld van de jeugdigen en van sec toren die een aanbod hebben voor deze doelgroep, namelijk vrije tijd/welzijn, onderwijs, arbeid/uitkering, gezond heidszorg/hulpverlening, politie/justitie en wonen. De ambtelijke werkgroep en stichting Program zullen het gehele pro ces van onderzoek om te komen tot een goed jeugdbeleid aansturen en het plat form zal er al die tijd bij betrokken wor den. Jeugdbeleid Mevrouw W. Nabuurs van de St. Pro gram ging verder in op wat nu eigenlijk jeugdbeleid is en waarom het de aan dacht dient te hebben. Een kind krijgt tij dens het opgroeien te maken met ver schillende beïnvloedende factoren zoals, het gezin, de school, de omgeving, de buurt, vrienden, vrije tijdsbesteding, het (kerkelijk) verenigingsleven. Deze zor gen gezamenlijk of per onderdeel voor de ontwikkeling van het kind. Nabuurs wees daarom ook op het grote belang dat de verschillende instanties nauwer gaan samenwerken om dichter bij de jeugd te komen en meer voor hen te kunnen bete kenen. Een zorgvuldig afgewogen jeugd beleid is noodzakelijk, zo stelde ze. De jeugd moet zich thuis voelen in z'n eigen woonomgeving. De provincie ziet het nut van een jeugdbeleid heel sterk en steunt het project ook van harte. De aan pak om te komen tot een samenhangend jeugdbeleid bestaat allereerst uit het maken van een analyse. Daarbij wordt op verschillende onderdelen -voor de jeugd tussen 0-24 jaar- gekeken naar welk aanbod aan voorzieningen er op dit moment voor de jeugd is in de regio. Ook de jeugd zelf gaat bij het proces betrokken worden. Op scholen, vereni gingen maar bij wijze van spreken ook zo van de straat, zullen jongeren gevraagd worden aan te geven, wat de knelpunten zijn in hun woonomgeving, waaraan behoefte bestaat, wat er mis is in hun dorp, etc. Zo krijgt men een inzicht in vraag en aanbod. Vervolgens zal er een werkcon ferentie worden gehouden, waarbij het de bedoeling is dat er tussen de jeugd en de ouderen een pittige discussie gaat ont staan over prioriteiten, vraag aanbod, etc. De uitkomsten van het onderzoek en de werkconferentie zullen worden ver werkt in een eindnota en worden aange boden aan de gemeenten. Deze kunnen aan de hand hiervan gericht sturing gaan geven aan te verwezenlijken zaken in hun gemeente, maar ook in het herschik ken van bestaande zaken. Volgens Nabuurs kan de jeugd dikwijls geholpen worden met de huidige bestaande midde len, alleen dan anders ingevuld of gerangschikt. Doordat het regionaal wordt aangepakt komt er ook duidelijk heid welke zaken het beste lokaal en welke beter regionaal aangepakt kunnen worden. Doel Het geheel zal er toe moeten leiden dat allerlei instanties meer met elkaar zullen gaan samenwerken. Bovendien zullen ze meer vraaggericht (in samenspraak met de jongeren) hun aanbod gaan doen. Ook zullen vroegtijdig problemen bij jeugdi gen gesignaleerd en opgepakt kunnen worden. Een goed jeugdbeleid kan veel problemen met de jeugd op voorhand al voorkomen. Voorbeelden zijn er hoe bijv. door een gemeente aangelegde speelvoorzieningen totaal niet bleken te voldoen bij de jeugd en eerder gesloopt dan gebruikt werden, terwijl men uit ver veling ook andere zaken elders in de v/ijk ging vernielen. In een andere gemeente blijkt een skatebaan, die werd opgezet na inlichtingen en advies bij de jongeren te hebben ingewonnen, juist uitstekend te voldoen en veel overlast van skatende jongelui elders in het dorp te voorkomen. Het is een soort ontmoe tingsplaats voor ouderen en jongeren geworden waar ieder gelukkig mee is. Men hoopt met het jeugdbeleid de jeugd een prettige woonomgeving op het eiland Goeree-Overflakkee te kunnen bezorgen. En als de jeugd blij is, zijn de ouderen ook tevreden! Een nieuw seizoen is begonnen en ook dit seizoen komt de Partij van de Arbeid Middelhamis naar u toe. Misschien kun nen we eens praten over allerlei actuele zaken. Of over zaken waar u het niet mee eens bent? Of misschien wilt u alleen maar wat weten? Dat kan allemaal op maandag 22 septem ber in Het Trefpunt in Stad aan het Ha ringvliet. U kunt daar terecht van 19.00 tot 20.00 uur. Woont u in een andere kern van de ge meente Middelhamis, dan kunt u natuur lijk ook langs komen. De EHBO-vereniging te Ouddorp start op maandag 13 oktober a.s. een nieuwe in het m.f.g. 'Dorpstienden'. Aanvang 20.00 uur. Als u interesse hebt, geeft u zich dan op voor 1 oktober bij: E. v.d. Wende, tel. 68 18 11 Het bestuur MIDDELHARNIS/SOMMELSDIJK Aan het begin van het nieuwe seizoen nodigen wij u uit op D.V. woensdag 17 september in 'De Hoeksteen'. Spreker op deze avond is de heer L. L. Brederveld uit Rockanje. Het onderwerp voor deze avond is: Een lezing met dia's over de openbaring van Johannes op wandkleden. Aanvang 19.45 uur. Gasten hartelijk welkom. Afgelopen zaterdag v^erd in zwem bad 'Cariba' te Gorinchem het nieuwe zwemseizoen geopend met de eerste wedstrijd uit een drie- kamp tussen Prinslandia (Dintel- oord), PCG (Gorincliem) en de Stelle (Stellendam). PCG was een oude bekende van de Stellendam mers en stond bekend als een ster ke tegenstander. Prinslandia had in vroegere jaren wel eens aan het jaarlijkse zwemtoernooi van de Stelle meegedaan. De Stelle opende goed met een overwin ning van Karola Hameeteman bij de meisjes onder de 8 jaar. Bij de jongens was vooral het sprintgeweld van Prins landia iets teveel voor Don Schavema- ker. Dat zelfde gold voor Lilian Hessel en Leander van Splunder. Voor beiden waren de Gorkummers iets te sterk, zo dat de Stelle samen met Prinslandia 3 punten achter kwam te staan op PCG. Hierna was het echter gedaan met de te genstand. Door flitsende overwinningen van achtereenvolgens Angela v. d. Nieu- wendijk, Johan de Vogel, Jannelies Phij- lipsen en Dennis Hansen namen de Stel lendammers de leiding over met 2 pun ten voorsprong op PCG. Prinslandia was in een klap uitgeteld met reeds 7 punten achterstand. PCG hervond zich echter weer bij de leeftijdsgroep onder 16 jaar. Bij de meis jes had de Stelle geen deelnemers en bij de jongens zag Comelis 't Mannetje op 0.4 seconde de eerste plaats aan zijn neus voorbij gaan. Nu stond PCG weer (met minimaal verschil) op de eerste plaats. Voor de pauze (op de helft van de wed strijd) sloegen Janet Tanis en Eric v. d. Nieuwendijk echter keihard toe en brach ten de Stelle weer terug aan de leiding. Ook nu weer met slechts 1 punt verschil! In het tweede gedeelte was de start iets minder, maar dat werd later met over winningen van Arjan Witte, Huberta Breederveld, Johan de Vogel, Arieke Breederveld, Dennis Hansen, Comelis 't Mannetje, Janet Tanis en Eric v. d. Nieu wendijk ruim goed gemaakt. Door deze vele eerste plaatsen liep de Stelle snel en ver uit op naaste concurrent PCG. Dat PCG de estafette won, mocht de Gor kummers niet meer baten. De Stelle had de winst van deze partij reeds binnen! Op 29 november a.s. mogen de Stellen dammers de volgende voorsprong gaan verdedigen: 1. de Stelle61 punten 2. PCG52 punten 3. Prinslandia37 punten MIDDELHARNIS - Sinds een aantal jaren wordt er een regionale brand weerwedstrijd gehouden voor ploegen die vallen onder het werkterrein van de Regionale Hulpverleningsdienst Rotterdam-Rijnmond (RHRR). Van iedere gemeente mag één ploeg aan de wedstrijd deelnemen. Afgelopen zater dag trad de blusgroep van Middelhar- nis op als gastheer. De elf ploegen uit de regio werden geconfronteerd met een brand in het voormalige schoolge bouw 'De Dillenburg' aan de Juliana van Stolberglaan. Tijdens sloopwerkzaamheden was iemand in het schoolgebouw bezig met een snijbrander. Door een onvoorzichtig heid van de persoon explodeerde de gas fles, die de brander van gas voorzag. De man werd weggeslingerd. Op de plaats van de explosie ontstond brand, die bovendien doorsloeg naar de zolder. Ook sloeg de brand door een raam naar bui ten. Op het moment van de explosie was iemand van de gemeente juist met de vrachtwagen met het kraantje een vat met koelvloeistof aan het opladen naast de school. Hij kreeg een scherf van de gasfles in de borst en kon uit zichzelf niet meer van de auto afkomen. De aan stormende brandweerploegen werden hier het eerst mee geconfronteerd. Het vat met koelvloeistof lekte en moest in een overmaatsvat gezet worden om de lekkage te verhinderen. In overleg met ambulancepersoneel kon de vrachtwa genbestuurder uit zijn benarde positie worden bevrijd. De branden in het pand moesten met twee stralen bestreden wor den. Een andere straal moest de uitslaan de brand buiten bedwingen. Het slacht offer binnen bestond uit een pop, die dus in bewusteloze toestand verkeerde en na zorgvuldig zoeken gevonden kon wor den. Al met al was het een behoorlijk pit tige wedstrijd waar de ploegen zich op hebben kunnen uitleven. De uitslag was als volgt: Klassering Gemeente Punten 1. Brielle.....1710 2. Krimpen a/d IJssel ..1682 3. Bergschenhoek1658 4. Bemisse1602 5. Dirksland1590 6. Middelhamis1576 7. Spijkenisse1408 8. Schiedam1398 9. Vlaardingen1398 10. Maassluis1328 11. Oostflakkee1066 agentschap Voor de meesten van ons zit de vakantie er weer op. Ook de scho len zijn weer volop aan de gang. Maar om een dagje uit te gaan hoeven we natuurlijk niet te wach ten tot volgend jaar. Wist u dat de attraktieparken geopend blijven tot na de Herfstvakantie? Dieren tuinen blijven het hele jaar open, ze gaan alleen 's avonds wat eerder dicht dan in de zomer. Sinds kort is ook Madurodam het gehele jaar geopend. Nu de grootste drukte en hitte voorbij zijn, is zo'n uitstapje op zijn leukst. Voor ANWB-leden is er bovendien een extra voordeel; korting op de entreeprijs van diverse parken. Kortingskaartjes voor deze attrakties zijn bij VVV/ANWB Overflakkee verkrijg baar; zoals bijvoorbeeld voor: Bobbe- jaanland, Walibi Flevo, Safaripark Beek- MELISSANT - woensdagavond 19.30 uur ds. R. Kattenberg van Vlissingen. DIRKSLAND - woensdagavond 19.30 uur ds. L. Blok van Ermelo (voor de Zending). NIEUWE TONGE - heden (dinsdag) avond i.p.v. donderdagavond 19.30 uur ds. J. Beens van Nijkerk (H.D.). OUDE TONGE - donderdagavond 19.30 uur ds. C. de Jongste (herden king 50-jarig bestaan). STAD aan 't HARINGVLIET - don derdagavond 19.30 uur ds. M. J. van Gelder van Ridderkerk/Slikkerveer. OOLTGENSPLAAT - woensdagavond 19.30 uur ds. J. Beens van Nijkerk. se Bergen, Autotron, Antwerpse Zoo, Phantasialand, maar ook voor: Space Ex po Noordwijk, het Openluchtmuseum en de kasteeltuinen van Arcen. Hebt u bij de ANWB een toegangsbewijs gekocht, dan kunt u zelf de datum be palen van uw dagje uit. Bovendien hoeft u niet meer in de rij voor de kassa. Meer informatie bij VVV/ANWB Over flakkee, Kade 9, Middelhamis, tel. (0187)484870. -58- En die juffrouw uit Amsterdam, met haar gelakte nagels en haar hoogmoedig ge zicht, kwam nu nooit meer, gelukkig! Dat was ook geen vrouw voor hem; dat zag je zo aan haar als je hem een beetje kende. En toen het nieuwe jaar nauwelijks twee maanden oud was, kwam ook het recrea tiecentrum klaar. Het was een zachte winter geweest, en ze hadden geluk gehad met de bouw. Het werd met een heel feest ingewijd, waar bij, naast de dokter en de burgemeester en de dominee, ook Toon en Zwaantje waren uitgeno digd. Jan Biersteker vertelde later, dat Toontje, toen ze weer terug waren in de herberg, de hele verdere avond met een lang gezicht had rondgelo pen. „Als ik hier nu rondkijk", had hij gezegd, „dan kan ik me wel ophangen!" Dat had hij natuurlijk niet gemeend, maar dat mooie gebouw had hem nog veel gekker gemaakt met zijn plan voor een hotel. Het stond Jan Bier steker helemaal niet aan, dat plan, en hij beweerde, dat hij Oosterveen zou verlaten, als de herberg werkelijk tegen de grond zou gaan. Er waren nu plannen voor een internaat; daar zou den jongelui worden opgeleid tot boormeester. Het zou een hele olieschool worden! Het hield niet op; de Maatschappij bouwde maar door, en de produk- tie steeg met de maand. Toontje Keizer kon je de cijfers haarfijn noemen! De eetzaal in het nieuwe kantoor was nu ook in gebmik, en van de douches kon Albert Doekes je meer vertellen! Er was daar een vrouwelijke chef, die aan alle kanten kraakte van de helderheid, en die je doodgewoon naar zo'n hok van tegels en nikkels stuurde, als je eens een beetje vuil van je werk kwam. En je boterhammen moest je er met een mes en een vork eten! Met een vork; zo raar had Albert het nog nooit op de viool horen spelen! Hij mopperde er thuis over, maar hij kreeg van zijn moeder niet de minste steun, want die was de laatste tijd al geen haar beter dan die uutlanders! Zij deed hem voor hoe het hoorde. Nu was hij nog verder van huis, want nu moest hij het van haar ook! Zij keek dat zeker af van de mensen, die in 'De Koene Jager' aten. Nee, hij had Geertje beter niets kunnen vertellen, want nu deed zij al net als dat mens in de eetzaal; zij ging gewoon achter zijn stoel staan, als hij probeerde te smokkelen! Zij leek dat mens zelf wel! Die kraakwitte madam had een paar ogen in de kop, waar het vuur bijna uitsprong; zij was ge woon in staat je nagels na te kijken, voor je aan tafel ging zitten! Er ontging haar niets; daar kon je op rekenen! Trouwens, meneer Breukers, hoe plezierig en ge zellig die ook was, hoefde je ook niet voor de gek te houden! Dat heeft Hendrik Mants ervaren, toen hij met een klacht bij de Maatschappij kwam over zijn aardappelveldje, dat opzij lag van het huis waarin hij woonde. Door dat veldje had de Maat schappij een pijpleiding gelegd, en nu was het hele gewas kapot gegaan, beweerde hij. Toen meneer Breukers de schade kwam opnemen, lag het loof er geel en slap bij, maar toen hij hier en daar wat uit de grond trok, bleek dat Hendrik de aardappe len al lang had gerooid en het loof zo weer in de grond had gezet! Hij kreeg er een scherpe brief over, inplaats van vergoeding. Nee, de Maatschap pij was wel goed maar niet gek! En een paar weken na dit voorval kwam Hendrik Mants op een avond 'De Koene Jager' binnen. Het was er niet dmk; de gasten, die van Toontjes Fran se keuken hadden genoten, waren al vertrokken, en er zaten alleen een paar boormeesters met elkaar te praten. Hendrik bleef een ogenblikje bij de deur staan en keek de geiagkamer rond. Toen liep hij naar het buffet. „Een jonge borrel!" zei hij tot Toontje. Toontje nam een glas. Terwijl hij het vulde, nam hij Hendrik even snel op. Hij hield er niet van, zijn oude rivaal hier te zien. Niet dat hij bang voor hem was, mar hi had een hekel aan moeilijkheden, en Hendrik maakte nogal eens graag stekelige opmer kingen. Bovendien dronk hij te veel, en Toontje had liever dat iemand helemaal niet kwam of uit zichzelf wegging, dan te moeten weigeren nog te schenken. „Hoe gaat het met Zwaantje?" vroeg Hendrik. De argwaan stond meteen in Toontje op, maar hij liet het niet merken. „O, best!" antwoordde hij. „En met je zoon?" „Ook goed. Hij groeit als kool!" „Zo zo!" Hendrik keek op de klok. „Halfacht", zei hij. „Dan heb ik de tijd dus nog". „O", zei Toontje. Hendrik leunde vertrouwelijk naar hem over. „Ik heb om halftien een zakelijke afspraak", vertelde hij. „Dan hoop ik, dat je succes hebt!" Hendrik lachte zelfverzekerd. „Daar twijfel ik niet aan!" zei hij. „Ik heb die zaak een hele tijd laten rijpen, zie je..." ,,Zo?" Toontje keek hem eens aan. - Hij is al tamelijk ver heen, concludeerde hij voor zichzelf. - De wou, dat hij maar weer verdween. Maar Hendrik was dit kennelijk niet van plan. Hij leunde gemakkelijk tegen het buffet en vroeg om een doos sigaren. „Het moet een goed merk zijn", zei hij, ,,en de prijs kan me niet schelen". Hij lach te even. „Je moet met een spiering wel eens een kabeljauw vangen, niet?" „Zo is het", zei Toontje. Hij liep naar de vitrine, die op een verhoging naast het buffet stond. „Kijk hier maar even", zei hij, de deur openend. „Zoek zelf maar uit". Hendrik deed een keus en zette zich aan een tafeltje. Hij stak omslachtig een sigaar op en liep toen weer naar het buffet. „Geef me nog een jonge", zei hij. Toontje nam de fles. - Dit is de laatste, dacht hij, terwijl hij het glas vulde. Hij keek even rond, om te zien of er nog iemand iets nodig had en liep toen naar de slaapkamer. Hij moest even naar de wieg; het was al meer dan een uur geleden, dat hij bij Jan geweest was. Hij kon het niet laten; zelfs op de drukste momenten van de dag kneep hij er wel eens even uit, om naar de jongen te kijken. Hij opende zachtjes de deur en wilde op zijn tenen naar binnen lopen, maar toen zag hij Zwaantje en Martha. Jan was wakker en Martha had hem in haar handen. Zij praatte zacht tegen hem, en Jan lachte en blies belletjes. Zwaantje zat op de rand van het bed en keek glimlachend toe. Toontje aaide het kind even over de wang. Jan begon te kraaien en greep met zijn handjes naar zijn gezicht. „Prachtig, hè?" zei Toontje vol trots. Martha gaf hem het kind over. Hij ging naast Zwaantje zitten en hield het rechtop voor zich. „Wat kan ik dat al handig, hè?" vroeg hij. „Nou!" zei Martha lachend. „Helpt u hem ook wel eens. Keizer?" „Ja zeker!" zei Toontje. „Wat dacht je dan? Ik ben al haast even handig met de luiers als mijn vrouw, hoor!" Ineens gaf hij het kind aan Zwaantje. ,,Hij... hij doet iets!" Zwaantje begon te lachen. „Verdroog hem maar even", zei zij. ,,Dat kun je toch zo goed?" „Mag ik het doen?" vroeg Martha. Tijdens de persconferentie gaven wethouder Maliepaard (l) namens de vier gemeenten en mevr. W. Nabuurs van St. Program informatie over de ontwikkeling van een samenhangend jeugdbeleid op het eiland (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 5