SMB Dorpsherstelprijs '97 aan Sjaak van Lint toegekend 'Op goede gronden' een hommage aan landbouwers, hun knechts en arbeiders Introductieshow Toyota Corolla Gemeente-avond t.b.v. de SEZ te Ouddorp ESSEL I NK ?)'lSa fm Ima/jo maakt het waar JUL^MINNAARD ^^^VASTGOED 70e Jaargang DINSDAG 16 SEPTEMBER 1997 No. 6637 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,75 JAARABONNEMENT 57,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Op D.V. vrijdag 19 september a.s. om 19.30 uur zal in 'Eben-Haëzer' een zen dingsavond door de Spaanse Evangeli sche Zending gehouden worden voor de gehele gemeente. Jong en oud worden hartelijk uitgenodigd aanwezig te zijn. Belangstellenden van buiten de gemeen te zijn ook van harte welkom. De opening van deze avond wordt ver zorgd door ds. R. Veldman. Onze oud-dorpsgenoot, de eerwaarde heer M. Aleman zal ons vertellen over het werk van de SEZ in het algemeen en met name over zijn huidige werkzaamhe den voor Cuba. Aan de hand van een diaserie zal een en ander worden toege licht. Er zal ruime gelegenheid geboden worden om vragen te stellen aan de heer Aleman. Bij de uitgang zal een collecte voor het werk van de SEZ gehouden worden. Tevens is er een verkooptafel t.b.v. de SEZ aanwezig waar u vanaf 19.00 uur en na afloop van de avond terecht kunt -oor boeken, prekenbandjes, vertelcassettes, kaarten enz. We hopen op een goede opkomst en moge het een gezegende avond zijn. Voor het derde achtereenvolgende jaar heeft de SMB (Stichting Monumenten Behoud) te Sommelsdijk, opnieuw op Monumentendag, z'n waardering laten blijken aan een aantal burgers uit de gemeente die aan hun - beeldbepalende - panden een zodanig onderhoud hebben gepleegd dat dat als een 'waarde volle toevoeging aan de omgeving' te beschouwen is. Zonder moeite waren een vijftal genomineerden ?v't- gezocht; Sjaak van Lint, die het pand van voorheen boekhandel Human prachtig renoveerde, kreeg de hoogste eer. De waardering van de SMB werd tot uitdrukking gebracht met de overhandiging van een sculptuur van een opperman, met kruiwagen, uit kunsthars vervaardigd door Mels Daale uit Stad aan 't Haringvliet, schoenmaker aldaar maar evenzeer gevierd kunstenaar die terwille van de SMB voor éénmaal van z'n principe is afgestapt nooit een door hem vervaardigd object te verkopen. SMB-voorzitter Hans Kastelein heeft het fraaie beeldje dan ook als 'uniek' cadeau bestempeld en Sjaak van Lint was er buitengewoon gelukkig mee, vooral toen hem duidelijk werd dat het niet een wisselprijs betreft die volgend jaar weer van eigenaar verandert. Wederkerig is de SMB bijzonder tevreden over de schoonheid van de heer Van Lints renovatie-object, compleet met het verbeteren van het metselwerk, de kozijnen, glas in lood werk, schilderwerk, de hardstenen palen en het hekwerk. Het pand is tot schoonheid verheven. Volgend jaar zou de hoogste eer wel 'es aan de SMB toe kun nen vallen, wanneer het resultaat van de restauratie van de voormalige R.K. schuilkerk in de Sommelsdijkse Dubbele Ring ter beoordeling staat. De plannen daartoe verkeren in een vergevorderd stadium, verzekerde de heer Kastelein en dat lijkt de kroon op het werk van de SMB te worden. Er zullen drie wooneenheden in ondergebracht worden. Vijven, zessen, duizenden De heer Kastelein kent de inspanning die het kost een restaura tie/renovatie-object tot een goed einde te brengen, 't Is niet een kwestie van 'vijven en zessen', wist hij, maar van vijven, van tientallen, honderd- en duizendtallen, eindigend bij een lege portemonnee maar dikwijls ook bij een prachtig bezit, 't Is de Stichting bekend dat er aldus 'onnoemelijk veel' gepresteerd wordt, zeker ook in Sommelsdijk en de SMB stimuleert dat gaarne. Zelf houdt ze zich al twaalf jaar bezig met de restaura tie van panden die verloren leken, maar soms ontbreken de middelen en moet met het stimuleren van anderen worden vol staan, met overigens de grootst mogelijke bewondering. Vier van de vijf genomineerden kregen een eervolle vermel ding met oorkonde waarop de waardering van de jury is ver woord. Het gold de nieuwe houten brug naar de Herv. Kerk van Nieuwe Tonge, het prachtige gerenoveerde pand van druk kerij Gebr. de Waal te Sommelsdijk, het nieuwe woonhuis van de familie Van Eijnsbergen aan de Voorstraat te Stad aan 't Haringvliet en de nieuwbouw van de schuur, door de heer D. J. van Dis, op de hoek Donkereweg/Achterweg te Middelhamis. De prijzen werden bekendgemaakt en uitgereikt door burge meester mevrouw Sleurink in 'De Drie Vergulde Nagels', het vroegere café Wielhouwer op de Sommelsdijkse Oostdijk, sinds enkele jaren de vergaderruimte van de SMB. De Stichting mocht daar van de burgemeester een uitermate dankbaar compliment in ontvangst nemen, "want zonder uw stichting zou er al heel wat verloren zijn gegaan', verzekerde mevrouw Sleurink. De dorpsvernieuwing van Sommelsdijk ontwikkelt zich langzaam maar zeker tot een waar plaatje en te succesvoller wordt het door de positieve inbreng van zoveel particulieren die zorgen voor "ware pronkjuwelen aan de stra lenkrans van de gemeente Middelhamis". Fraai 't Was op deze monumentendag inderdaad goed toeven in Middelhamis. Voorzitter Hans Kastelein had zich 's morgens al verlustigd in het beeld van de weer draaiende molen 'De Korenbloem', nadat die zeker twee-en-een-half jaar stil had moeten staan, maar de restauratie is voltooid zodat Sommels dijk de molen weer als een prachtig erfgoed kan bezitten. Aan de weer ingebmikname was 's morgens door de Molenstich- ting Goeree-Overflakkee aandacht besteed. Mevrouw Sleurink heeft de wieken in beweging gezet zodat de molen een hele dag met draaiende wieken van haar hergeboorte getuigenis af kon leggen. Wanneer Sommelsdijker David Hoogzand (69) de polders van nu vergelijkt met die uit z'n jeugd, dan wordt 'ie daar niet vrolijk van, maar gelukkig heeft dat gevoelen niet de toon gezet van z'n nieuwe boek 'Op goede gronden'. Dat gaat vooral over vroeger, toen het land leven nog goed was, de kreken zich nog 'kronkelend slingerden', de varkenspest nog onbekend -, en de mestproblematiek nog verre was. Zó ver staat dat inmiddels van ons dat de heer Hoogzand z'n pen doopte en aan 't werk is gegaan om vast te leggen wat is geweest, oog- getuigeverslagen met een keur van mooie foto's, het meeste nog her kenbaar maar straks allemaal ver dwenen, voorgoed. Vrijdagmiddag presenteerde hij z'n pen- nevmcht, z'n derde, na 'Blijvend geden ken' (over de oorlog) en 'De blijde aan komst' (over de binnenschipperij), in N.B. een van de ruimtes van de vroegere landbouwschool, nu VBO Groen te Som melsdijk. Niks herinnerde de heer Hoog zand nog aan de school waar hij ooit leerling was, gebouw en onderwijs zijn onherkenbaar veranderd, ontwikkelingen die hij in zijn nieuwe boek evenzeer heeft belicht, zij het dat het voornamelijk gaat over op Goeree-Overflakkee ver bouwde gewassen en de gevolgde teelt wijze in deze eeuw. Met spijt stelde de heer Hoogzand bij de presentatie vast dat het landleven waar over hij zo begeesterd schrijft, bijna geheel is afgebrokkeld, maar hij tekent ook de volhardendheid van de agrarische bevolking aan, ze namen toen de kost niet meer te verdienen was, een ander beroep, ze emigreerden zelfs, maar wie achterbleven bleven het land bebouwen al zijn ze soms 'doodgevlogen tegen het gaas', zoals een landbouwer het de heer Hoogzand 'es heeft vergeleken. Het heeft een sanering van het aantal boerenbedrijven tot gevolg gehad, 'kille' cijfers vindt de heer Hoogzand dat en de polders zijn ontluisterd, ontvolkt en ziel loos geraakt. Dieren worden gefokt onder walgelijke omstandigheden, maar gelukkig zijn er naast alle veranderin gen/verslechteringen ook wat verbeterin gen geboekt. De abreidsduur werd ver kort, de arbeidsomstandigheden verbe terden en de oogst-opbrengsten zijn ver veelvoudigd. Niet dankzij manipulaties en klonen, maar als gevolg van beter onderwijs en onderzoek. Toen de heer Hoogzand vrijdagmiddag z'n boek presenteerde eindigde hij dan ook niet in mineur, nee, ook z'n boek moet bijdragen, vindt hij, aan een hogere waardering voor hen die door de vele jaren heen landbouw hebben bedreven, de landbouwers, hun knechts en de land arbeiders en ook voor hun collega's van nu die zoveel meer kennis hebben te gebruiken, van de administratie, van wetgeving en van chemische en techni sche zaken. Geen kleinigheid, begreep de heer Hoog zand, jongeren de beginselen van het 'groene' beroep bij te brengen z'n eerste exemplaar ging dan ook naar mevrouw Kaim, de directeur van VBO Groen. Dat mag nog gezegd, ook voor de heer Hoogzand privé zijn de omstandigheden beter geworden. Hij heeft z'n dagen niet als koeiewachter -, of op de akkers hoe ven door te brengen, want hij kreeg een administratieve functie. Ook z'n bezoe ken aan de centrale gaarkeuken waar hij in de crisisjaren soep ophaalde, behoren tot een ver verleden, vrijdagmiddag was er, bij de presentatie, koffie en een plak cake, een lekkernij die in 't ouderlijk gezin van de heer Hoogzand maar wei nig geserveerd zal zijn... Tot lering over het verleden van 'het landleven op Goeree-Overflakkee' is er voortaan het prachtig uitgevoerde boek 'Op goede gronden', in de boekhandel en bij de heer Hoogzand voor 50,- te koop, een uiterst reële prijs voor dit boek dat als een documoent zal voortbestaan, om tot in lengte van jaren te laten weten hoe zich de teelten hebben toegedragen, maar liefst 339 pagina's lang. Automobielbedrijf Flakkee B.V. te Sommelsdijk houdt vrijdag 19 en zaterdag 20 sep tember as. een introductieshow. Op deze show zal de totaal nieuwe Toyota Corolla worden getoond. Ongetwijfeld zultp u al iets van de nieuwe Corolla vernomen heb ben, maar op deze show kunt u de auto zelf 'live' bewonderen. Naast de Corolla in alleriei uitvoeringen, treft u deze dagen ook de Stariet, Carina, Camry en Landcruiser Challenger aan. Alle reden dus om zo snel mogelijk langs te gaan bij Flakkee B.V., om te ontdekken hoe u vol vertrouwen de volgende eeuw in kunt rijden. Bij aankoop van een nieuwe of gebruikte auto tijdens de show, ontvangt u gratis een fietsendrager. U bent van harte welkom op 19 en 20 september bij Automobielbedrijf Flakkee B.V., Dorpsweg 28 te Sommelsdijk. Tel. 0187-484466. Loop geheel vrijblijvend binnen en overtuig u ervan, dat de unanieme lof over de nieuwe Toyota Corolla in de vakpers terecht is! De show is geopend: Vrijdag van 10.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. De auteur heeft een uiterste precisie betracht, er nergens een slag naar gesla gen maar eindeloos geïnformeerd totdat 'ie zeker wist dat het geschrevene de toets van elke kritiek zou kunnen door staan. Hij maakte het boek onwaarschijn lijk compleet, primair over de teelten, maar ook over bijvoorbeeld beurzen en markten, over Oud en Nieuw, over de Oldenburgers die op de stee van Vis van Heemst werden gefokt, over zeekraal, de Menheerse boat, over polderwerkers en riethakkers, tot zelfs over flakkeese lie deren waardoor het boek een bijzonder uitvoerige informatiebron is geworden. De heer Hoogzand, hij heeft het zelf meegemaakt, aan den lijve ondervonden of uit betrouwbare mond opgetekend. Enekele van de 'monden' die hem aan informatie en aan foto's hielpen waren vrijdagmiddag bij de presentatie aanwe zig, ze waren de heer Hoogzands eregas ten op z'n gedenkwaardige feest dat 'ie niet anders dan met een enorme inspan ning en vasthoudendheid heeft kunnen bereiken. En nóg is z'n pen niet opge droogd! Stellig hoopt ook mevrouw Kaim op meer pennevmchten zoals de heer Hoog zand die levert want het verleden kan niet genoeg in herdenking worden gehouden. "In de waan van de dag ver liezen we de verworvenheden uit het ver leden te snel uit het oog", vond ze ook. Op de huidige VBO Groen-school is, zo legde ze uit, nauwelijks nog sprake van beroepsonderwijs, alleen vindt een voor bereiding daarop plaats, maar het contact met de secto' wordt door de school graag onderhouden waaraan het boek van de heer Hoogzand bij zal kunnen dragen. Mevrouw Kaim wenst het dan ook een brede kring van lezers toe. VOOR BEELD EN GELUID POrq-WDEQ. 8TUMO - REPOflTME - FOTOORARE ^^3 j^^SI^^I m cj im cj cj CD OiaXXmP - Wéstatnat 35 - Tahfoon (01S7) 681G121 Fêx S83734 -Prlntshop-Hogaroom 172 ~T9hfoon (0111) ■l€2400 n Molenweg 28 Telefoon: 0187 475400 Fax: 0187 484210 Middelharnis Openingstijden; ma t/m «rij: 8.00-12.00 13.00-17.00 vrij: 19.00-21.00 za: 9.00-12.00 Goeree-Overflakkee B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34,3241 AA Middelhamis Tel. (0187)48 2606 De trotse winnaar van de jaarprijs Sjaak van Lint, geflankeerd door echtgenote en de burgemeester Het eerste exemplaar wordt aangeboden. Het boek is prachtig uitgevoerd; het werd gedrukt bij drukkerij Gebr. de Waal.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 1