EIÜVliDEIi-niEUWS Open Monumentendag 1997 Monster oerwoudtocht door Suriname Brandweerman Evert de lucht in liiiiiiiffi Mllliiiiliiiils Plattelandsvrouwenbond Goedereede/Ouddorp supmuom mrrc Koma OPHALEN OUD PAPIER Opengestelde monumenten: Speciale activiteiten: lil WlttattOM ilKKEPm aiooLvaafiOELattfi? moiSE müEii 3e Blad VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1997 Zaterdag 13 september a.s. is het weer Open Monumentendag. Het landelijk thema dit jaar is 'Monu mentale schoolgebouwen'. In de gemeenten Middelharnis en Dirks- land besteedt men extra aandacht aan dit thema. Bovendien worden nog diverse andere activiteiten ge organiseerd. Openingstijden van 10.00 tot 17.00 uur. - De Nederlands Hervormde Kerken te Middelharnis, Sommelsdijk en Nieu we Tonge. - De Torens te Middelharnis, Sommels dijk en Nieuwe Tonge. - De molens te Sommelsdijk, Nieuwe Tonge en Stad aan 't Haringvliet. - De Remonstrantse Kerk aan de Voor straat te Sommelsdijk. - De Rooms-Katholieke Kerk aan de Langeweg te Middelharnis. - 'De Doele' aan de St. Joris Doelstraat te Sommelsdijk. - Het Rien Poortvlietmuseum te Mid delharnis. - Het Streekmuseum Goeree-Overflak- kee te Sommelsdijk (entree volw. 1,-; kinderen gratis). - Het 'Diekhuus' aan het Ben. Zandpad te Middelharnis. - 'De Rarekiek' aan de Kerkstraat te Sommelsdijk. - 'De Drie Vergulde Nagels' op de Oostdijk te Sommelsdijk (alleen 's middags). RTM-bus Langs de opengestelde monumenten in Middelharnis en Sommelsdijk rijdt spe ciaal voor deze dag een oude RTM-bus. Op diverse plaatsen zijn tijdelijke bus haltes geplaatst, waar u kunt opstappen om gratis een ritje te maken met een his torische autobus. Velen van u zullen deze rood-witte bussen met de namen van dieren nog wel herinneren. Uitreiking Dorpsherstelprijs Door de St. voor Sociale en Maatschap pelijke Belangen/St. Monumentenbe houd wordt de Dorpsherstelprijs uitge reikt. Deze prijs wordt toegekend aan particulieren, die het afgelopen jaar hun woning, bedrijfspand, o.i.d. hebben ge restaureerd. Ter stimulering van restaura ties is deze prijs in het leven geroepen. Jaarmarkt Al enkele jaren is er met Open Monu mentendag een markt rond de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis. Deze jaarmarkt wordt georgansieerd door de Restauratie commissie van de kerk. Er is dit jaar voor jong en oud weer van alles te doen en te koop. Streekmuseum In het Streekmuseum Goeree-Overflak- kee zal 's middags een opreden zijn van 'Speelgoed'. Dit muziekgezelschap speelt eeuwenoude muziek en wellicht wordt de ballade van 'De moord op de boerderij van Bol' ook nog ten gehore gebracht. In het winkeltje kunt u ouder wets snoepgoed kopen. Tevens zijn er 's middags demonstraties knipkunst en schoonschrift. De entree tot het museum is voor kinderen gratis, voor volwasse nen 1,-. Oude scholen in 'Het Diekhuus' In 'Het Diekhuus' wordt verder ingegaan op het thema 'Monumentale schoolge bouwen'. Zo zijn er foto's te zien van diverse scholen binnen de gemeente. Te vens wordt aandacht besteed aan de his torie van het schoolgebouw, waarin te genwoordig 'Het Diekhuus' is gevestigd. Er is een expositie van foto's, die zijn gemaakt op Nationale Molendag. Naast deze activiteiten staat er nog meer op het programma. Komt u gerust eens langs. Tussen kunst en kitsch Op de bovenverdieping van 'De Doelen' is naast een presentatie van de activitei ten van 'De Motte' ook een zogenaamde tussen 'Kunst en kitsch'. U kunt uw eigen spulletjes meenemen om deze te laten taxeren. De heer P. Krijgsman uit Middelharnis zal aanwezig zijn om uw 'antieke' voorwerpen te bekijken. Hij kan u ongetwijfeld meer wetenswaardig heden vertellen over de ouderdom, her- koms, e.d. De gemeente Oostflakkee heeft een rondrit langs monumentale panden uitge stippeld. In de Open Monumentenkrant leest u meer wetenswaardigheden over de verschillende monumenten. Hier volgt in het kort een opsomming van de belangrijkste monumenten: Op de fiets 700 kilometer door het oerwoud, waarvan 300 kilometer over onverharde weg en dat bij temperaturen boven de 35 graden. Volgens de lokale bevolking is er dan iets goed mis met je. Volgens een Hollandse doorzetster moet het kunnen. En ze gaat het doen ook... Op 13 september gaat het gebeu ren!! December 1996 vertrok de 25-jarige Annette Bruggeman vanuit Oude Tonge naar Suriname om te gaan werken als vrijwilliger op een dagverblijf voor ver standelijk gehandicapte kinderen. De situatie voor verstandelijk gehandicapten in Suriname is ronduit triest. Het is een groep die in de samenleving (en vaak ook in het gezin) niet meetelt. De aan dacht die ze krijgen is dan ook minimaal. De stichting Vroege Stimulatie Creches, waarbij Annette werkzaam is, vangt ver standelijk gehandicapten op en probeert ze op een dusdanige wijze te stimuleren dat ze zich zo goed mogelijk kunnen ont plooien. Ook doet de stichting haar best om het taboe rondom het gehandicapte kind te doorbreken. Tijdens een vakantie is Annette, samen met haar zus, naar het binnenland geweest. Ze bezochten de Blanche-Marie watervallen, een stuk ongerepte, prachti ge natuur. Maar de rit om er te komen is een hele onderneming. De weg is moei lijk begaanbaar en er moeten veertien bruggen gepasseerd worden, waarvan sommige in zeer slechte staat. Tijdens de lange autorit is het idee ontstaat om dit stuk te fietsen en onderweg te overnach ten in hangmatten. Na in eerste instantie door iedereen gek verklaard te zijn, heeft ze uiteindelijk drie Surinaamse mannen gevonden die met haar de uitdaging aan durven gaan. Uiteindelijk beslaat de rou te zo'n 700 kilometer, waarvan een groot gedeelte dwars door het broeierig warme oerwoud. Tijdsduur: 14 dagen! Aangezien deze route nog nooit gefietst is, heeft de complete media in Suriname aandacht voor deze onderneming. Tevens zijn er bij Surinaamse bedrijven contacten gelegd voor sponsoring. Het in Nederland la wel bekende systeem van een bedrag per kilometer of een aanmoe digende donatie zal ook voor deze mon- stertocht gehanteerd worden. Het is de bedoeling dat iedere fietser sponsors bin nenhaalt om zoveel mogelijk geld te kunnen overhandigen aan twee stichtin gen, namelijk de stichting Vroege Stimu latie Creches (waar Annette voor werkt) en de stichting Vrienden zonder Naam. Deze stichting ondersteunt behoeftige schooljeugd. Ze doet dit door onder andere broodjes uit te delen op scholen (afgelopen jaar werden per dag 1400 broodjes verdeeld). Beide stichtingen zijn geheel afhankelijk van donatie en giften vanuit binnen- en buitenland. Het is van groot belang dat er voor hen gel den verzameld worden, aangezien het werk anders ernstig bemoeilijkt wordt. En dat het hard nodig is de Surinaamse (gehandicapte) jeugd te helpen is Annet te wel al heel duidelijk geworden. Het zou daarom ook fantastisch zijn als Annette als Nederlandse ook support ondervindt vanuit haar eigen land. Zou u een bedrag in durven zetten per kilome ter? Het exacte aantal kilometers wordt bijgehouden via een fietscomputer. Ove rigens ontvangt iedere sponsor later een persoonlijk reisverslag. Wilt u haar laten merken dat ze in Nederland gevolgd wordt? Meldt u dan aan via een briefje met daar op: uw naam en adresgegevens en het sponsorbedrag per kilometer. Gezien de kosten van het versturen van een reisver slag etc. graag minimaal 0,02 per km. (let op: ze proberen de 700 km ook daad werkelijk te halen!). Of geef een aanmoedigingsdonatie via het speciaal geopende rekeningnummer 3454.08.373 ten name van J. C. L. Brug geman Oude Tonge. Geef ook bij een donatie als kenmerk uw adres op in verband met toezending van het reisverslag. Uw reactie kunt u sturen naar: fam. Bruggeman, Langeweg 14, 3255 LJ Oude Tonge, fax (0187) 651887. Voor telefonische inlichtingen: (0187) 651887 (iedere dag, behalve zondag tus sen 14.00 en 16.00 uur en tussen 20.00 en 21.00 uur). Ooitgensplaat De Franse bezetters hebben in 1811 het huidige Fort Prins Frederik gebouwd als versterking tegen aanvallen van de Engelse vloot. Inmiddels heeft het Fort haar militaire functie verloren. Het is thans een recreatiepark en er worden bruiloften en recepties gehouden. De trots van Ooitgensplaat is het in 1616 door Melchior van Herbach gebouwde raadhuis. Het raadhuis is zogenaamd gemoderniseerd in 1839 en 100 jaar later in oude stijl teruggebracht. De raadzaal wordt nog altijd gebruikt voor het sluiten van huwelijken en voor de maandelijkse raadsvergaderingen. Aan het einde van de Voorstraat staat de Nederlands Her vormde Kerk. De eerste steen van deze zogenaamde Waterstaatskerk werd op 22 mei 1847 gelegd door J. A. C. van Weel. Den Bommel Van het karakteristieke, achtkantige kerkje in Den Bommel is op 18 maart 1647 de eerste steen gelegd door ds. Cor nelia van der Poel. Op het Koningin Emmaplein staat het gloednieuwe standbeeld van de Heer van Stand, Olivier B. Bommel, creatie van Marten Toonder. Op 24 mei 1997 is het oude chamottekleien beeld vervangen door dit bronzen exemplaar. Heer Olivier heeft al sinds 1964 een plaatsje op het Koningin Emmaplein. Aan de Molendijk vindt u de molen 'De Bommelaer'. Achthuizen De tocht voert ons verder naar het dorp Achthuizen. De RK-kerk OLV ten He melopneming en het bijbehorende klooster nemen een prominente plaats in de kleine gemeenschap. Ook in Achthui zen vindt u een molen met de toepasse lijke naam 'Windlust'. Deze ronde, ste nen stellingmolen werd in 1852 ge bouwd. Oude Tonge Aan de mooie Kerkring staat de Neder lands Hervormde Kerk. Naast de Her vormde Kerk is Oude Tonge ook in het bezit van een Rooms-Katholieke Kerk: OLV ten Hemelvaart. Er zijn flink wat mooie glas-in-loodramen te bewonderen in de kerk. Het indrukwekkende orgel is na de Ramp door Seifert, uit het Duitse Kevelaer, gebouwd. De molen van Oude Tonge, De Korenbloem, is ook te bezichtigen. Schoolreisje De schoolgebouwen uit de tweede helft van de vorige eeuw zijn verdwenen, maar in de archieven is veel bewaard ge bleven. Met de gegevens die voor deze gelegenheid zijn verzameld is een schoolreisje samengesteld dat langs oude gebouwen, die ooit als dorpsschool heb ben gediend, voert. De monumentenrou te door de gemeente Dirksland is dus een 'schoolreisje'. Route en bijzonderheden zijn op Open Monumentendag te verkrij gen bij Meester Bruggeman de Jonge, die vóór het Weeshuis op de Ring in Dirksland in vol ornaat school gaat hou den. Dirksland In 'Het feijne kwartier' in het Achter dorp wordt - voor het eerst op monu mentendag - open huis gehouden door de Stichting Genealogisch Centrum Goe- ree-Overflakkee. Belangstellenden zijn van harte welkom voor een kennisma king met het genealogisch streekarchief. De Nederlands Hervormde Kerk in Dirksland is op monumentendag voor iedereen toegankelijk. Het monumentale orgel wordt bespeeld. De kerktoren kan beklommen worden en biedt een prach tig vergezicht over Dirksland en omge ving. Korenmolen 'De Eendracht' zal deze dag ook weer de wind in de zeilen heb ben. Herkingen In Herkingen draait na vele jaren koren molen 'De Dankbaarheid' weer. De Dankbaarheid is onlangs gerestaureerd en voor het eerst open voor bezoekers. Altijd open is de Visbank, Herkingens' trots. Een interessante bezienswaardig heid als symbool van de strijd tege het water is de doorgang van Herkingen naar de haven, de zogeheten Coupure in de buitendijk. Melissant Een open monument in de ruimste zin van het woord vormen de Slikken van Flakkee. Een blik op de slikken en gor zen langs de Grevelingen doet beseffen hoe Overflakkee is ontstaan. Als u over Herkingen naar Melissant gaat zijn er nog twee prachtige natuur monumenten te bewonderen: het Paar- degat aan de Molendijk en de Brede Gooye aan de Westdijk. Wie geïntersseerd is in de historie van zijn/haar familie, dorp of streek en daar voor archiefonderzoek wil gaan onderne men, stuit al spoedig op een probleem: het oude handschrift. Zeker de teksten uit de zestiende en zeventiende eeuw zijn vaak moeilijk te lezen; daar is dan ook oefening voor nodig. 'De Motte' biedt u de gelegenheid tot het volgen van een cursus oud-schrift. Het leuke van deze cursus is, dat de teksten voornamelijk betrekking hebben op het verleden van verschillende dorpen op het eiland Goe- ree-Overflakkee. Tijdens de behandeling van de teksten komen diverse wetenswaardigheden over de locale historie ter sprake. Maar ook De ploeg van Herkingen heeft op weg STAD AAN 'T HARINGVLIET - Brandweerman Evert Meijer heeft zaterdag i.v.m. het bereiken van de leeftijdsgrens van 55 jaar, z'n brandweerloopbaan afgesloten en dat heeft 'm zelfs naar hoger sferen gevoerd. Vrouw Jobje heeft, om die verrassing compleet te houden, de krant weg moeten stoppen omdat de gemeente Middelharnis daarin had aangekondigd aan de brandweer van Stad vergunning te hebben verleend zaterdagmiddag 4 uur op het haventerrein een helicopter te laten landen. Evert miste dus de krant en daarmee die helicop- naar de helicopter een erehaag gevormd ter-informatie waarom hij heel onbevangen afstormde op een brandmelding die de Stadse ploeg zaterdagmiddag ontving. Gezwind werd naar de haven uitgerukt, maar Evert hoefde tot z'n verbazing z'n blusplunje niet aan te trekken. Voor hem kwam er een helicopter aangevlogen waarmee Evert en Jobje mee uit vliegen werden genomen. Heel wat Stadtenaren heb ben hen uitgezwaaid en ze hebben de verrassing van de blus- ploeg als een prachtige verrassing ervaren, 's Avonds is er een gezellige barbecue aangericht. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragen-rubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Betreft een reactie op het stukje wat geschreven is in raad en daad over de stephanotis. Bij ons kwam er ook een vrucht aan, we hebben toen advies gevraagd bij een tuincentrum, deze zeiden dat we de vrucht er maar af moesten halen omdat anders de plant waarschijnlijk dood zou gaan. Dat risico hebben we genomen en de vrucht er aan laten hangen. De vrucht heeft er een jaar aangehangen (dit is nor maal) de plant mag in deze tijd niet ge draaid worden, moet dus een jaar lang precies het zelfde staan. Na een jaar barst de vrucht open en kun je aan de binnen zijde de zaadjes met pluizen eraan zien, deze niet eruit halen ze vallen er dan van zelf uit. Deze zaadjes kun je poten en na verloop van enkele weken komen de nieuwe plantjes boven de grond en groei en op tot jonge stephanotissen. Zelf heb ben we de zaadjes aan de oma's gegeven en deze hebben nu bij elkaar ongeveer 70 stephanotissen gekweekt. In de tijd dat de vrucht eraan hangt, de plant een beet je verwaarlozen, dat wil zeggen niet sproeien en geen voeding geven. Als de vrucht helemaal leeg is de lege vrucht eraan laten hangen, deze valt er na enke le maanden vanzelf af. De plant komt na dat de vrucht leeg is vanzelf weer in bloei. Mevr. M. N. v. d. Baan Bloemendaal 62,3247 XC Dirksland Tel. (0187) 601068 Waar komt toch de uitdrukking 'geen sikkepit' vandaan? Antwoord: De sik staat voor bok of geit, en die pit is in Noordhollands dialect een keutel. Een sikkepit is dus een geiten- keutel en erg klein. voor degene, die niet direct van plan is in de archieven te duiken, maar die graag puzzelt, is het ontcijferen van die oude kriebels een leuke bezigheid. Bij voldoende deelname start de cursus eind oktober/begin november en bestaat uit minimaal zes donderdagavonden, de locatie is 'De Doele' aan de St. Joris Doelstraat te Sommelsdijk en de kosten bedragen voor niet-Motteleden 65,-; voor leden van 'De Motte' 50,-. Cur susleiders zijn Adriaan van der Zwan en Jan Both. U kunt zich aanmelden - vóór medio oktober - door een brief(kaartje) te stu ren naar: Jan Both, Hoflaan 45, 3241 GK Middelharnis Tel. 48 73 98 U krijgt dan vroegtijdig bericht wanneer we van start gaan. Nu wij op reis willen gaan, komt er een muffe lucht uit de koffer. Hoe krijgen we die vieze lucht weg vóór onze kleren er in gaan? Antwoord: U kunt die koffer uitborste- len met (zo min mogelijk) azijnwater en dan enkele dagen in de buitenlucht drogen en laten uitwaaien. Gaan er toch nog kledingstukken, handdoeken enz. muf ruiken, hang die dan op uw vakan tie-adres in de zon. Dan is dat luchtje gauw weg. En laat nooit meer nat bad goed dagenlang in een koffer of (bad)tas liggen! Onze poes is vorig jaar gesteriliseerd. Nu zijn haar tepels opgezet, vreet ze voor drie en maakt ze een nestje. Hoe kan dat? Ze is nooit krols geweest en er kwam geen kater in haar buurt. Antwoord: Het ziet er naar uit, dat ze schijnzwanger is. De dierenarts kan er klaarheid over verschaffen en desge wenst een injectie geven, waardoor deze tijdelijke verschijnselen snel verdwijnen. Maar u kunt het nog even aanzien, want een schijnzwangerschap duurt hooguit zes a zeven weken. Bij 't afvoerputje van de douche vond ik een duizendpoot. Hoe komt zo'n griezel daar? Komt die door riool en afvoerpijp naar binnen? Antwoord: Zelfs als het wérkelijk dui zend poten bezat, dan zou zo'n zwak beestje niet tegen de watermassa van uw douche en toilet kuimen optomen. Waar schijnlijker is, dat het door een open staand raam of een deurkier naar biimen is gestapt en vanwege de droge atmos feer in huis dit vochtige plekje heeft op gezocht. Ook in de potgrond van een nieuwe kamerplant kan ongedierte mee komen. Voorts kan een vogel het insect opgepikt hebben en later in uw dakgoot, dan wel op een balkon of raamkozijn verloren zijn. Maar bovenal krijgen wij allerlei ongedierte in huis in de vorm van vrijwel onzichtbare eitjes en larven. Dat kan via brandhout, bloemen, schoenen, of kleren die buiten hebben gehangen. Geregeld stofzuigen is echt nodig. Houd de horren, ook als 't koud wordt, in de open ramen, want dan zoeken veel kleine èn grote insecten een beschut plekje voor hun winterslaap! Maar zolang het om een enkel beestje gaat dat u naar buiten kunt brengen, is er geen insecticide of andere afweermaatregel nodig. Ik ben jarenlang behandeld met ijzer, zink, calcium en dgl. omdat mijn brosse vingernagels snel afbraken als ik ze stootte. Ik hoorde nu van vitamine H, dat De maand september is voor onze afde ling een bijzondere maand. We vieren nl. het 25-jarig bestaan van ons koortje. We zijn er van overtuigd dat u samen met ons dit feestelijk jubileum wilt vieren. Om dit feest een muzikaal tintje te geven hebben we voor u uitgenodigd mevr. C. Timmermans die voor ons een boeiende lezing zal houden over volksmuziekin strumenten. Zo'n 90 instrumenten brengt mevr. Timmermans voor ons mee en uiteraard zal zij op enkele daarvan spe len. Een aantal zult u zeker kennen: de viool, gitaar en accordeon. Maar wat te denken van een qadulka, concertina of agogo-bell? Kortom, we hopen er een feestelijke avond van te maken en nodigen u van harte uit op: Dinsdag 9 september, aan vang 19.30 uur in 'Oostdam'. Deze avond is uitsluitend voor leden. Het wintelprogramma van de Nederland se Bond van Plattelandsvrouwen, dat loopt van september t/m mei, ziet er als volgt uit: 9 september: muzikale avond. 15 oktober: lezing over merklappen. 19 november: boekbespreking. 11 december: kerstmiddag met ouderen en minder-validen. 16 december: kerstavond met de leden. 20 janiiari: 'Verslikt u niet'. 18 februari: jaarvergadering met de gebruikelijke potermaaltijd. 24 maart: lezing met vertoon van dia's over de stoomtram Ouddorp en omgeving. 16 april: vrouwen van Oranje. Mei: Extramarkt uit Goedereede. Excursies September: dagtocht naar Gouda. Oktober: waterkering Nw. Waterweg. November: Holliday on Ice. December: Kerstconcert. Februari: Theater. Maart: Bowling. April: Dierenleven in Blijdorp. Zijn er vrouwen die ook een avond wil len bijwonen of geïnteresseerd zijn in onze bond, kom gerust eens een kijkje nemen, u bent van harte welkom. Inlichtingen: mw. C. van Splunter-Flik- weert, secr., tel. 492181 of mw. D. Hu- man-v. d. Slot, pres. 492233. SOMMELSDIJK Zaterdag 6 september komen de leden van het mannenkoor 'Ons Koor' weer bij u langs vanaf 9 uur. Wilt u het gebundeld langs de straat zet ten? goed voor nagels is. Helpt dat ook tegen brosheid? Antwoord: Wat vroeger vitamine H (van Huid) genoemd werd, heet nu B7, want de werkzame stof is biotine en die hoort thuis bij het B-complex. Bij een gebrek aan biotine treden inderdaad ver anderingen in de huid op. Toediening van 2,5 milligram biotine per dag in tabletvorm kan brosse en vingemagels in ongeveer een half jaar wat steviger maken. Normaal vormt het menselijk lichaam voldoende biotine, maar het gebeurt wel eens dat bepaalde stoffen of medicijnen de aanmaak ervan tegenwer ken. In dat geval kunnen de tabletten aanvulling geven. Overleg het eens met uw huisarts.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 5