EIIAtlDEtl-niEUWS Overdenking Ach lieve tijd - Zeeland liKÉiMi Nationale ploegwedstrijd te Numansdorp Yvonne Tanis exposeert in't Blaeuwe Huus; 'Strand, zee en lucht' 'Muziekschool in 'notedop' uit de Heilige Schrift Aanvang repetities Chr. Mannenkoor 'Jubilate Deo' HET .^UkVENSTER Gezegende in de dienst des Heeren VERVOLGVERHAAL 2e Blad VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1997 No. 6634 Blik op kerk -^ en samenleving tj - Prinses Diana - De schuldigen? - Een mythe - Niets nieuws Niemand zal me hopelijk kwalijk nemen wanneer we deze keer wat over de gren zen heenkijken. De schok die het droevi ge bericht over Prinses Diana zondag morgen teweegbracht werkt nog na en zal wellicht nog wekenlang het nieuws beheersen. In 1981 trouwde Diana Spencer met de Engelse kroonprins Charles. Het was een sprookjeshuwelijk waarvan,miljoenen mensen op de hele wereld getuige waren. Het prinselijk paar bleef in de belangstel ling, ook toen het huwelijk ontspoorde en tenslotte ontbonden werd. En nu de hoofdrolspeelster in de nacht van zater dag op zondag samen met haar zoveelste vriend als gevolg van een verkeersonge luk aan haar einde kwam, nog maar 36 jaar oud, is het sprookje in een tragedie geëindigd. Het was opvallend dat zovelen meteen de beschuldigende vinger opstaken naar de journalisten van de boulevardpers, die door een wilde achtervolging het onge luk hebben veroorzaakt. Zelfs zó, dat hier en daar werd opgemerkt dat prinses Diana door het journaille is vermoord. En natuurlijk kunnen we weinig goede woorden hebben voor de brutaliteit van de fotografen die zelfs na het ongeluk plaatjes schoten inplaats van de helpende hand te bieden... Laten we echter niet vergeten dat het slachtoffer zelf de boulevardpers nooit heeft geschuwd en dikwijls het initiatief heeft genomen om in de publiciteit te komen en haar grieven tegen het Engelse koningshuis openbaar te maken. Het is opmerkelijk dat de krachten die zij zelf heeft opgeroepen, nu min of meer de oorzaak zijn geworden van haar dood. De Prinses van Wales heeft zich na haar stukgelopen huwelijk ingezet voor hu manitair werk, en wilde dat weten ook! Zij maakte zich populair bij de onderkant van de samenleving, bij gehandicapten, homofielen en aidspatiënten. En de laat ste weken was zij aktief in de strijd tegen landmijnen in Bosnië. Door dit alles heeft zij zich in de harten van miljoenen mensen een plaats weten te veroveren, een plaats die zij deelde met twee andere vorstelijke personen, die ook op een tragische manier aan hun einde gekomen zijn: Koningin Astrid van België in 1936, en Prinses Gracia van Monaco in 1982. Diana zal daardoor als een mythe voortleven, en dat zal haar vele romantische avontuurtjes overscha duwen. Opmerkelijk is ook dat, hoewel zij en Prinses Charles officieel gescheiden zijn, de begrafenis en alles daarom heen gere geld werd vanuit Buckingham Palace. En dat, terwijl Diana de laatste tijd bepaald niet vleiend heeft gesproken over de Britse koninklijke familie... We moeten daarbij wel in aanmerking nemen dat zij, ondanks de scheiding, toch de moeder was van de toekomstige troonopvolger. In ieder geval is het allemaal een gewel dige slag voor het Huis van Windsor, dat toch al een stuk populariteit verloren had. Laten we overigens niet doen alsof vor stelijke schandaaltjes op het terrein van huwelijk en sexualiteit alleen van déze tijd zijn. De Anglicaanse Kerk dankt haar ontstaan aan het feit dat Koning Hendrik VIII zich in 1532 liet scheiden van Catharina van Arragon om te kunnen trouwen met zijn hofdame Anna Boleyn. Koning Edward VII hield er in het begin van deze eeuw openlijk een minnares op na. En Edward VIII liet in 1936 de kroon schieten voor zijn huwelijk met de ge scheiden Amerikaase Mrs. Simpson. Het enige verschil met vroeger is dat de dingen zich toen meer in het geheim af speelden, terwijl vandaag de hele wereld -letterlijk- meekijkt. Waarnemer Op 12 en 13 september vinden voor de 45e maal de nationale ploegkampioenschappen plaats in het Zuid-Hollandse Numansdorp op het bedrijf Ambachtsheerlijk- heid Cromstrijen. Uit het hele land zullen 96 ploegers in zes verschil lende categorieën van start gaan om de titel nationaal kampioen in de wacht te slepen. Ook zullen eni ge prominente ploegers hun kunste vertonen zoals de Limburger Meu- wissen die al op meerdere wereld kampioenschappen geploegd heeft. Voor de deelnemers is er vanaf donder dag de gelegenheid om te oefenen. Vrij dag dient elke deelnemer zich in te schrijven en om 13.10 uur is de start van de nationale ploegwedstrijd. Aan het eind van de dag wordt de uitslag bekend gemaakt van de voorrondes. Zaterdag zal de beslissing vallen wie uiteindelijk 's lands beste ploeger zal zijn. Voor de ech te trekkerchauffeurs is er gelegenheid om hun kunsten via een trekkerbehendig- heidswedstrijd te tonen. Naast het wedstrijdploegen zijn er ook nog andere aiiracties. Zo toont de Mac- Cormick-club Nederland tientallen oude tractoren en een spannende Micro-Pul- ling wedstrijd voor alle enthousiaste fans. De Duitse grondbewerkingsspecialist Lemken laat tijdens een demonstratie onder andere zien hoe verschillende ploeglichamen op dezelfde grond ver schillende ploegresultaten weergeven. Ook worden er nog verschillende grond- bewerkingsmachines op het veld ge toond. Lemken zal voor de eerste maal de nieuwe pneumatische zaaimachine Solitair in Nederland in de praktijk laten zien. Het strand, de zee en de lucht van Oud- dorp hebben Yvonne Tanis altijd geïn spireerd. Ruimte, geur en verfrissing brengt zij met behulp van verschillende materialen tot uitdrukking in o.a. foto's en aquarellen. VVV Ouddorp nodigt iedereen van harte uit de eerste expositie van het prachtige werk van Yvonne Tanis te komen bekijken in 't Blaeuwe Huus aan de Bosweg 2 in Ouddorp. Het VVV-kantoor is geopend van maan dag t'm vrijdag van 8.30 tot 12.00 uur en 13.00 tot 17.00 uur en op zaterdag van 8.30 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. In Renesse en Dirksland wordt gestart met muzieklessen voor (kerk)orgel, piano, maar verder ook voor 'algemeen vormende muzieklessen'. De orgellessen in Renesse worden gegeven op het prachtige 19e eeuwse Oberlinger- orgel in de Jacobuskerk. Men kan kiezen uit verschillende soorten muziekonderwijs. Het instrumentale onderwijs bestaat uit orgelles, eventueel op kerkorgel, of pianoles. Er wordt steeds evenveel nadruk gelegd op de muzikale ontwikkeling als ook op de technische. Zowel beginners als gevor derden kunnen terecht. Ook worden groepslessen 'algemene muzikale vor ming' gegeven: hier leert u de eerste beginselen van het muziekonderwijs. De groepsgrootte wordt beperkt tot ongeveer vijf leerlingen, zowel kinderen als oude ren kunnen deelnemen. Lessen in solfège kunt u ook krijgen, solfège betreft de algehele ontwikkeling van het gehoor. Onderdelen hierbij zijn bijvoorbeeld het van blad leren zingen of een kort melo dietje noteren. Deze lessen zijn vooral nuttig voor mensen die op een koor zit ten maar meer van het notenschrift wil len weten, of als u graag uw stem ont wikkelt en/of uw gehoor wilt verbeteren. Tevens kunt u les krijgen in de muziek theorie. Ook wanneer u eenvoudige stuk jes wilt componeren of improviseren kunt u terecht. De lessen worden steeds afgestemd op het nivo van de leerling, en natuurlijk is een combinatie van lessen mogelijk. De lessen worden gegeven door Sietse van Wijgerden. Hij is afgestudeerd als docerend en uitvoerend musicus, als kerkmusicus en als muziekwetenschap per. Hij heeft een lange ervaring in het geven van privélessen, en hij is regelma tig te horen als actief musicus in het con cert-circuit. De kosten bedragen f20.- /22.50 per half uur voor privé-lessen, en f5,- per half uur voor groepslessen, indien voldoende deelname. Wanneer u vragen heeft kunt, geheel vrijblijvend, bellen naar: 0187-601 605. Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw meubelen als eieren. flakkee verhuizingen b.v. Alzo bleef de ark Gods bij het huisgezin van Obed-Edom, in zijn huis, drie maanden; en de HEERE zegende het huis van Obed-Edom, en alles, wat hij had. (1 Kron. 13:14) We zien hier in dit gedeelte dat de HEERE Zijn zegen overduidelijk geeft aan allen, die in Zijn wegen wandelen. Zo heeft Hij het gedaan bij Obed-Edom, wiens godsvrucht uitkwam in zijn eer bied voor het heilige en zo doet Hij dat nog tot op de dag van vandaag toe want, Hij is en blijft eeuwig dezelfde. Het zal u niet onbekend zijn dat de ark des Heeren, nadat deze uit het land der Filistijnen is teruggekeerd, twintig jaar in het huis van Abinadab heeft gestaan. Deze heeft daar gestaan totdat het in Davids hart kwam om haar op te voeren naar leruzalem. Maar toen de ark op een nieuwe wagen naar leruzalem zou wor den gebracht, struikelden de runderen die de wagen trokken ter hoogte van Nachon's dorsvloer en werd de feestelij ke opgang van de ark des Heeren naar Jeruzalem gestaakt. De oorzaak daarvan was dat de toom des Heeren tegen Uzza ontstak en hem doodde omdat hij de ark als teken van Gods heilige tegenwoor digheid met zijn blote handen had aange raakt daar deze van de wagen dreigde te vallen. Deze gebeurtenis was er de oor zaak van dat David de ark des Heeren liet brengen in het huis van Obed-Edom. Deze man die een Leviet was, stamde af uit "de kinderen van Korach"(l Kron. 26:8). Hij wordt ook een Gethiet genoemd omdat hij uit Gath-Rimmon (Jozua 21:24) afkomstig was. Als nako meling van Korach behoorde hij tot een familie, die met eer bekend stond onder Gods volk omdat de kinderen van Korach niet met hun vader zijn omgeko men (Num. 26:11) omdat zij met hem niet tegen de Heere en Mozes hebben gerebelleerd. Daarom hebben zij hun plaats behouden bij het altaar, om er de priesters tot hulp te zijn bij de bediening van hun ambt, en later werden zij aange steld voor de begeleiding van de muziek en de zang bij de dienst des Heeren. Aan deze eenvoudige dienaar van het heiligdom heeft David, in dat droeve uur toen hij de opgang van de ark naar Jeruzalem heeft moeten staken, de ark des Heeren toevertrouwd. Mocht David dan bevreesd zijn om de ark des Heeren nog verder met zich mee te nemen, deze godvruchtige man was echter niet bevreesd om de deur van zijn huis er voor open te zetten. Hij heeft met een ontroert hart dat heilige in zijn huis geno men. Het was bij hem welkom en geloof maar gerust dat het hem een eer geweest is om dit kostelijk pand in zijn woning te mogen ontvangen. Ongetwijfeld zal hij het de beste plaats gegeven hebben in zijn huis. Daar stond dan de met goud overtrokken kist van sittimhout met daar bovenop het gouden verzoendeksel en de nedergebo- gen engelengestalten die als het ware begerig zijn om in te zien hoe het moge lijk is dat de Heilige kan wonen bij een zondig mens. Daar stond de ark met onder het verzoendeksel de heilige wet des Heeren en de staf van Aaron, die gebloeid had, en het kruikje met manna. Wat zal Obed-Edom het zijn gezin op het hart gebonden hebben en streng bevolen hebben om zich met eerbied te gedragen tegenover deze hoge gast. Heel zijn huis zal er van doordrongen zijn geweest dat hen een heilige eerbied paste daar de Heere Zelf Zijn intrek genomen had onder hun dak. Een welkomer gast was er in hun huis niet denkbaar. Heel het gezin heeft er een diep besef van gehad van de Heilige God in hun midden tegen woordig was. Drie maanden slechts, is de ark in hun midden geweest maar die korte tijd was voldoende om de liefde van Obed-Edom voor de heiligheid des Heeren aan het licht te brengen. Maar in deze tijd werd het heel het volk duidelijk, tot in het paleis van David toe, dat des Heeren toom was afgekeerd. "En de HEERE zegende Obed-Edom, en alles wat hij had." Hij zegende hem in alle dingen. Op alle terreinen van het leven. Waar dat o.a. in openbaar geko men is kunnen wij elders lezen in Gods Woord. We zien dat in allerlei functies welke hij mag gaan bekleden. Eerst was hij slechts portier en deurwachter van het heiligdom. Maar als de ark des Heeren weer wordt opgevoerd naar Jeruzalem wordt hij met anderen genoemd onder degenen die met luiten en harpen, de Heere loven en prijzen. En wat zal Obed- Edom de godvrezende zangers als Heman en Ethan (1 Kron. 15:19) met de harp (1 Kron. 15:21) hebben begeleid toen de poorten van Jerazalem geopend werden voor de ark des Heeren toen zij het uitzongen van zielevreugd: "Heft uw hoofden op, gij poorten, ja, heft op, gij eeuwige deuren, opdat de Koning der ere inga!" Maar de Heere heeft ook het nageslacht van Obed-Edom rijk gezegend.(l Kron. 26:5). Hij heeft het ganse huis van deze godvrezende man gezegend en dat staat dan wel in schril contrast met David's vrouw Michal, de dochter van Saul, die David verachtte van wege zijn vreugde om de opvoering van de ark. Obed-Edom werd gezegend met een talrijk nageslacht en Michal had geen kind tot de dag van haar dood toe. Obed-Edom werd door de Heere geze gend in alles wat hij had. Dezelfde hand die Uzza doodde heeft hem rijk geze gend. Hij ging hem geestelijk en ook maatschappelijk heel goed. Opvallend goed. God was met hem en daarom was zijn leven vol van de gunstbewijzen van de Heere. Ook nu geeft de Heere naar Zijn belofte Zijn zegen aan een ieder die in Zijn wegen wandelt. Aan hen, voor wie de dienst des Heeren gelijk voor Obed- Edom een liefdedienst geworden is en bij wie datzelfde liefdevuur mag branden op het altaar van het hart. Zij mogen het ook nu nog een talrijk nageslacht ervaren als een zegen van de Heere al spreekt de geest van deze eeuw er van als van een last. Maar degenen die een zelfde geloof deelachtig mogen zijn als Obed-Edom, mogen het ook ondervinden dat de Heere voor hen zorgt. Die trouwe zorg van de Heere als een onveranderlijk verbonds god is veel rijker dan al wat de wereld biedt. "De zegen des HEEREN, die maakt rijk; en Hij voegt er geen smart bij." Melissant J.G. Blom Aflevering 11Twintig eeuwen Zeeuwen en hun onderwijs Het heeft iets van die Amerikaanse droom, van krantenjongen tot miljo nair, dat verhaal van Abraham Ga land. Van gebedelde centen betaalde hij zijn eerste lessen om te eindigen als hoofdingenieur van Rijkswaterstaat. Geen wonder dat het nieuwe nummer van de bekende serie Ach Lieve Tijd met deze geschiedenis opent. Deze af levering is namelijk helemaal gewijd aan het onderwijs in de provincie Zeeland. Het is een belangwekkende tekst gewor den vol wetenswaardigheden en anekdo ten. Vanaf de Middeleeuwen wordt de ontwikkeling van het onderwijs gevolgd. Oorspronkelijk stond dit vrijwel uitslui tend onder kerkelijke leiding, maar na 1300 neemt de burgerlijke overheid het roer in handen. Zo stichtte Zierikzee al in 1304 een school, terwijl een eeuw later Goes dat recht van de graaf van Holland en Zeeland kocht. Later kwamen er ook in de dorpen meer en meer scholen. Het onderwijs was er uiterst summier en perkte zich tot lezen, schrijven en reke nen, met de nadmk op het eerste. In die tijd gingen meisjes nog niet naar school. Een meisje had toch niets aan die kennis, zo werd er geredeneerd. Ook werd wel (kerkelijke) zang beoefend, zodat de leerlingen een bijdrage aan liturgische hoogtepunten konden leveren. Als voorbereiding op een universitaire studie werden er in grotere steden La tijnse scholen opgericht, een schooltype dat wij nu gymnasium zouden noemen. Overigens moesten Zeeuwse studenten voor de afronding van hun studie naar Keulen of Leuven en later Leiden of Utrecht, want een universiteit is er in Zeeland nooit gekomen ondanks ver schillende pogingen daartoe. Met lesgeven alleen verdiende hij meest al te weinig om van rond te komen. Bij klussen was dan ook bittere noodzaak. Ronduit komisch zijn de verhalen over de manier waarop schoolmeesters hun inkomen bij elkaar probeerden te schar relen als voorzanger of koster, of als doodgraver of timmerman. Naast de Latijnse scholen kwamen er op den duur zogenaamde Franse scholen. Daar was het onderwijs meer praktisch en op de handel gericht. Kennis van de Franse taal en boekhouden waren daar natuurlijk onontbeerlijk. Dit was de oer vorm van wat later de h.b.s. en nog later de havo zou worden. De tekst neemt ons dan via schoolstrijd en verbeterde onderwijswetgeving mee naar onze eigentijdse basisscholen, om te eindigen bij de Hogeschool Zeeland. Mede dankzij de tientallen illustraties en de vaak verbluffend fraaie historische Het bestuur van het Chr. Mannenkoor 'Jubilate Deo' uit Ouddorp nodigt haar leden uit D.V. zaterdag 6 september 1997 de eerste repetitie na de zomerva kantie weer bij te wonen. Na een dmkke afsluiting van het eerste gedeelte van het jaar is de tijd weer aangebroken om te starten met de repetities. Nieuwe leden zijn natuurlijk ook van harte welkom. Het koor repeteert weke lijks zaterdags in het Ned. Herv. Vereni gingsgebouw 'Eben-Haëzer' aan de Preekhillaan 3 te Ouddorp. De avond vangt aan om 17.45 uur met een kopje koffie, waarna de repetities van 18.00 tot 19.30 uur worden gehouden. Het koor staat onder leiding van Jan Be- zuijen uit Ouddorp. Onder zijn leiding worden psalmen, gezangen, overige gees telijke en vaderlandse liederen ingestu deerd. Schroom niet om eens te komen luisteren of mee te zingen. Voor nadere informatie kunt u altijd even bellen met de voorzitter of secreta ris van het koor, tel. (0187) 492501 of 683196. We zien u graag in Eben-Haë zer. foto's is dit een heel boeiende en infor matieve aflevering geworden. De volgende aflevering van 'Ach Lieve Tijd - Zeeland' heeft als titel 'Twintig eeuwen Zeeuwen en hun vissers' en ver schijnt medio september. WÊM -55- Paul liet zich willoos meevoeren. Jelle haalde zelf de glazen. „Drink op, Paul!" zei hij. „Waarom ben je niet naar Mo- kum gegaan?" Bij stukjes en beetjes kreeg hij het er uit. Het was een kort en uiterst simpel ver haal, banaal eigenlijk, en het zou afsto tend hebben gewerkt, als hij zijn vriend niet zo goed had gekend. In het hotel had die middag een brief van Ruth op hem liggen wachten: Een kattebelletje van nog geen vijf regels. Paul hoefde niet meer te komen; het was doelloos, nu zij had begrepen, dat hij toch niet van plan was de Maatschappij vaarwel te zeggen en zich weer in de hoofdstad te vestigen. - Afgelopen, ging het door Jelle heen. - Gelukkig eigenlijk... En nu kon hij er niet toe komen naar Amsterdam te gaan... Hij wilde zijn zinnen even verzetten, en toen is hij doorgezakt. Hij dacht na. Het leek hem niet goed. Paul dit week-end hier te laten, in de vervelende sfeer van Westeroord, maar de moeilijkheid was, dat hij zelf geen mimte had thuis. Met vier logé's was het al behelpen, en hij had ook liever niet dat zijn ouders en schoonouders Paul in deze toestand zagen. Kei zer? De herbergier was iemand met begrip, en hij was beslist geen kletskous ook. Titus? Hun ver houding tot de predikant had zich de laatste maan den tot een vriendschap ontwikkeld, die bepaald niet oppervlakkig was te noemen, en het stond wel vast, dat men in de pastorie begrip voor de situatie zou hebben en graag wilde helpen. - De zal wel zien, dacht hij. - In elk geval neem ik hem mee... Hij moet nu niet in de steek gelaten worden... Paul zat met het hoofd in de handen te soezen. „Een ogenblikje!" zei Jelle. „Ik ben zo terug!" Hij liep naar het buffet en vroeg naar de telefoon. De kastelein wees met het hoofd naar een deur schuin achter zich. Zijn gezicht stond geërgerd. Jelle belde het hotel op en vroeg naar Spijker. Die was gelukkig nog niet naar bed. Terwijl hij wacht te, hield hij door het mitje in de deur Paul scherp in het oog. „Hallo!" zei de boormeester. „Dijkstra?" Heb je hem gevonden?" „Ja", antwoordde Jelle. „Wil je me een plezier doen?" „Zeg het maar!" „Ga dan even naar die garage in de Meeuwenlaan en huur een auto voor me. En wil je die dan hier brengen?" Hij noemde het adres. „Ik neem hem mee, zie je? Maar ik laat hem hier liever niet alleen zitten, want dan begint hij misschien weer. De kastelein is zo'n smeerkees, die iedereen pro beert vol te gieten!" „Ik kom", zei Spijker flegmatiek. Jelle legde de hoorn neer. Hij dacht even na en vroeg toen Titus' nummer aan. „Maar vlug!" zei hij tot de telefoniste. „Maakt u er maar een ijlge- sprek van". Hij bleef bij het toestel staan. Nog geen vijf minu ten later wist hij, dat de pastorie geen gehoor gaf. Het was precies tien minuten na middernacht, toen dokter Hogeboom zijn duimen onder de okseltjes van de baby haalde en met een wrikkende bewe ging de partus voltooide. „Een zoon, kinderen!" zei hij opgewekt, terwijl hij een paar kletsende tik ken tegen de besmeurde billetjes gaf. Meteen gaf Jan Keizer zijn eerste schreeuw. Edith bracht snel de bandjes aan. Hogeboom keek goedkeurend toe. „Schaar, zuster!" zei hij toen, de hand uitstekend. Hij werkte snel door en hield even later het kindje omhoog. Hij draaide het rond en bekeek het van alle kanten. Hij gromde tevreden, toen hij het aan Edith gaf. „Knap werk, hoor meid!" zei hij tot Zwaantje, toen hij zich weer over haar boog. Zwaantje hield de ogen gesloten. Er parelde zweet op haar voorhoofd. Toen Edith de baby bij haar legde, sloeg zij de oogleden op. Haar mond begon te bloeien in een geheimzinnige lach. Hogeboom ging zijn handen wassen. Met zijn elleboog gaf hij Toontje, die naast de wastafel tegen de wand leun de, een por tegen de schouder. „Schiet op!" grin nikte hij. „Ben jij nou een vent? Dat krijgt me daar een stamhouder en dan weet hij niets beters te doen dan snotteren!" Het was waar, maar Toontje kon er niets aan doen. Hij duwde zijn vuisten tegen zijn ogen, doch ze werden nat van tranen. „Verdorie!" stotterde hij, „verdorieo, verdorie „Driemaal lijkt me vaak genoeg!" lachte Edith. „Zou je Jan nu maar niet eens gauw bekijken? Een knaap van mim acht pond! En ik vind, dat Zwaan tje best een zoen verdiend heeft!" Ineens schoot Toontje als een pijl uit de boog naar het bed. Edith liep naar de wastafel, en Hoge- boomscheen al zijn aandacht nodig te hebben voor zijn instrumenten. Toen hij zijn tas gepakt had, plaatste Edith de wieg naast het bed en legde de baby erin. Hogeboom gaf Zwaantje een hand. Gefelici teerd!" zei hij. „Nu is het toch een jongen, hè?" „Dat kan me niets schelen", zei Zwaantje geluk kig. „Je hebt in elk geval je zondagskindje!" merkte Edith op. „O zo!" zei Zwaantje triomfantelijk. Hogeboom greep Toontje bij de arm en nam hem mee de kamer uit. ,,Ga jij eens even naar die prachtige kelder van je", zei hij, toen ze op de gang stonden, „en haal een fles van de beste cog nac die je hebt!" „Martell", begon Toontje op te dreunen, „Bisquits, Mouton, Chateau Paulet, Hennessy..." Hij begon bepaald weer de oude te worden. „Wandelende drankcatalogus!" schold de dokter. „Moet ik dat weten? De beste, zei ik!" Toontje rende naar de kelder en Hogeboom ver dween in de keuken. Jan Biersteker en Marie Prak- ke zaten er bij de tafel. Ze vlogen overeind toen hij binnenkwam. „Is... is het gebeurd?" vroeg Toon tjes schoonvader. „Je hebt een kleinzoon", zei de dokter. „En alles is prachtig in orde!" Jan Biersteker herademde. „Mogen we even kij ken?" vroeg hij. „Straks, als mevrouw van de dominee klaar is met de kraamvrouw". Hij wendde zich tot Marie. ,,Geef me eens twee eieren", zei hij, ,,en een schudbeker!" Toen Toontje binnenkwam, met een stoffige fles in de hand, stond hij fluitend de eieren te klutsen. Hij was nog steeds in hemdsmouwen, en maakte de indruk van een goedige huisvader, die zijn vrouw een handje helpt. Hij nam de fles van Toon tje over en klakte goedkeurend met de tong, toen hij het etiket zag. „Prima!" zei hij. „Openmaken!" Toontje klemde de fles tussen de knieën. Hij manoeuvreerde met de kurketrekker en er klonk een zwakke knal. Hogeboom hield de geopende fles even onder zijn neus. Hij snoof diep en sloot zijn ogen. „En dan te denken", zei hij verontwaar digd, ,,dat er barbaren zijn, die zoiets kostelijks drinken!" Toen goot hij de eieren in een soepkop en voegde er een flinke scheut cognac aan toe. „Nu mogen jullie even naar de kraamvrouw", zei hij, Marie de kop in de handen duwend. ,,Maar niet te lang hoor! Als zij dit opgedronken heeft, verdwijnen jullie als de weerga, want zij moet sla pen! En niet uit die kop snoepen, onderweg!" (wordt vervolgd) ^BIKSIDE Middelhamis Hellevoetsluis Zierikzee Oud-Beijerland VSHUIZBiS Tel. (0187)482188 Tel. (0181) 320016 Tel. (0111)413163 Tel. (0186)613624 Lfci .aa.»i..-«^.^ .v.v^~w

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 3