Landbouwschuur in Middelharnis afgebrand Dominee van Putten in Kampen Kerkepad/dagtocht NCRV Inschrijving avondmavo en computercursussen INZAMELEN GOEDEREN Graag meer fietspaden op Flakkee Bejaardenmiddag CVB Jubilate' hervat repetities Zaterdag autocross in Ooitgensplaat Jongerenkoor start met frisse 'zang'-moed Kerkdienst Geref. Gemeenten S^.^:^l s^h%\s:?e"t^frre^f=^^°'^"^--^'^^'"-- Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 2 SEPTEMBER 1997 Voor de brandweer was De landbouwschuur van Marien v. d. Slik op - bijna - het eind van de Middelharnisse Oostdijk, is vrijdagnacht In vlammen opgegaan; er viel voor de brandweer niets meer te redden. Wel bleef de aangrenzende woning gespaard, mede dankzij de aanwezigheid van een brand-muur. In die - leegstaande - woning heeft Jaap van der Slik z'n schil dersatelier. Ook z'n schilderijen bleven gespaard. Hoe de brand is ontstaan is vooralsnog een raadsel, opzet of onvoorzichtigheid wordt niet geheel uitgesloten. Omwonenden hebben verklaard in de late avond nog geluid bij de schuur te hebben gehoord; het wordt door de politie onderzocht. Passanten die vrijdagavond daar iets hebben waargenomen worden verzocht dat aan de politie door te geven. Het lijkt nauwelijks denkbaar dat van kortsluiting, bliksemin slag of hooibroei sprake is geweest. Het is tegen 03.00 uur 's nachts een personeelslid van 'Her- De schuur stond toen al in lichterlaaie; zelfs voor twee blus- ploegen was er geen houden aan. De schuur bevatte voornamelijk hooi en stro. Het plm. hon derd jaar oude monument was vijf jaar geleden geheel geres taureerd en was in perfecte staat. Zó hoog zijn de vlammen opgelaaid dat die zelfs verder dan Nieuwe Tonge zichtbaar waren. Een automobilist die zich daar bevond kwam geschrok ken zien waarvan het vuur afkomstig was. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK De CVB afdeling Middelharnis-Som- melsdijk nodigt u weer hartelijk uit op dinsdagmiddag 9 september 14.30 uur in 'De Hoeksteen'. De heer E. Klink ver toont dia's door hem gemaakt tijdens het zomerreisje van de bejaarden. Heeft u vervoer nodig, dan kunt u bellen naar mevr. Beket, tel. 482811 OOLTGENSPLAAT De christelijke gemengde zangvereni ging 'Jubilate' hoopt op D.V. donderdag 4 september haar wekelijkse repetities weer te hervatten van 20.00 tot 22.00 uur in het verenigingsgebouw Elthato. Alle leden worden weer verwacht en u die graag zingt, bent ook van harte welkom op ons koor. Tot ziens! Zaterdag 6 september is er Autocross in Ooitgensplaat. Aanvang vanaf 12.30 uur. Er wordt gestart in de volgende klasses: Stockkar, Rodeo, Sprinter, Toer- wagen. Standaard. Deze cross is om 17.30 uur afgelopen. Op zaterdag 6 september willen wij een dagtocht organiseren naar Heilo en Alk maar. Voor hen die de kerken willen be zichtigen zijn er de volgende mogelijk heden. In Heilo kunt u het witte kerkje, en in Alkmaar de Sint Laurenskerk bezichti gen. Wilt u geen kerken bezoeken, maar alleen van Alkmaar genieten, of winke len, dat is ook mogelijk. De prijs incl. koffie met gebak en diner ƒ65,- p.p. te betalen na opgave op Rabo bank Den Bommel rek.nr. 3089.55.544 t.n.v. correspondenten NCRV. Gironummer van de bank is 354968. U wordt opgehaald, hieronder volgt een schema, dat kan gewijzigd worden. Opstapplaatsen, let op andere volgorde: Stad a/h Haringvliet, Herv. kerk .7.00 uur Den Bommel, Rabobank7.05 uur Schaapsweg7.10 uur Oude Tonge, ZWN busstation ....7.20 uur Nieuwe Tonge, benzinestation (Nelisse)7.25 uur Middelharnis, Dienstencentrum..7.30 uur Middelharnis, Muziektent (Zandpad)7.35 uur Sommelsdijk, Bush. Samaritaan .7.40 uur Dirksland, Schelpenpad7.45 uur Melissant, Plein7.50 uur Stellendam, Bushalte Breen7.55 uur Ouddorp, Preekhillaan8.05 uur Inlichtingen en opgave bij: R. Maliepaard-Baas, Stad a/h Haring vliet, tel. (0187) 611555. Op D.V. donderdagavond 4 september start het Chr. jongerenkoor 'Psallite Deo' weer met haar repetities, ledere week wordt er van 19.00 tot 21.00 uur op een fijne, ontspannen, plezierige, muzikale en leerzame manier gerepe teerd in de Chr. Scholengemeenschap 'Prins Maurits' te Middelharnis. Ook dit seizoen staat er weer het één en ander op het programma aan uitvoerin gen. Wanneer je denkt, dit lijkt mij wel wat en je houdt van zingen en bent 15 jaar of ouder, komdan a.s. donderdagavond eens luisteren (en meezingen). Ook zien we donderdagavond graag al onze leden weer om 19.00 uur in de aula van de 'Prins Maurits'. Tot dan! Bestuur Psallite Deo Met moeite banen wij ons een weg door de menigte tot achter in de zaal. Een nog vrij jonge man, donker gekleed met bolhoed, onderhoudt zich met een groepje zenuwachtig om hem heen draaiende jonge kerels. Vertrouw op God", zegt hij, „Hij zal je behoeden". Niet oneerbiedig, toch min of meer ongeloovig kijken ze hem aan. Merkwaardig, overpeins ik, dat er onder alle omstandigheden menschen zijn, die moed geven. 0\'erigens een bijzonder onpractisch man, die zich zoo gekleed is gaan melden. Denkt hij hetzelfde nu hij mij ziet? Mi.sschien, in ieder geval is hij ver baasd. Toch combineert hij mijn verschijnen met de aanwezigheid van den luitenant, want hij komt naar mij toe: „Mijn naam is van Putten, predikant, ik heb zoo juist een godsdienstoefening gehouden Oh dus geen gedeporteerde ja, dan kun je licht praten... Overigens mooi van dien man, dat hij zich opoffert om in deze Augia.^stal te spreken. Het zijn allemaal door mijn hoofd flitsende gedachten. Jawel dominee, wij zijn gekomen om een groot aantal vrij te maken. ...Wat, vrij maken? ...Hij wordt enthousiast, omarmt mij bijna. De luitenant klimt op een tafel en gelast stilte. Toelichting is niet noodig; iedereen begrijpt wat er gaat gebeuren. De luitenant leest enkele namen voor; ter controle van de jui.stheid moeten de daarbij behoorende slacht offers hun geboortedatum roepen. Al gauw heeft hij er genoeg van en draagt mij de zaak over. Maar deze enorme ruimte kan ik niet beschreeuwen. Na anderhalve bladzijde slaat mijn stem over en worden mijn woorden onver staanbaar. Dominee van Putten biedt aan mijn taak over te nemen, waarin ik gaarne toestem. Wat een stem heeft deze predikant, daarbij is de mijne het geluid van een kind. Na lederen geboortedatum, die bij den afgeroepen naam blijkt te behooren, klinkt zijn „ja uit volle bor.st als een victorie! Uit: Ir. C.W.C, van Beekom "Eiland in nood". Middelharnis z.j. (1945) Tien jaar geleden, om precies te zijn 4 september 1987, stond in Eilanden- Nieuws het bericht dat ds. R.C. van Putten was overleden. Bij "sorteerwerk" vond ik onlangs het kranteknipsel daarover. De in Ooitgensplaat geboren ds. Van Putten begon volgens dit bericht zijn ambtelijke loopbaan als hulpprediker te Kampen. Ik had daarnaast gekrab beld: "Waarom wordt M'hamis niet genoemd? Wij hebben toch catechisatie van hem gehad." Candidaat Van Putten was een aardige man. Maar wat herinner je je van de lessen die je als jongen van hem kreeg'.^ Alleen nog die leuke vondst van hem; "Mijn verloofde heet ook Van Putten, dus als ik nou dominee word in Putten, dan is het dominee en mevrouw Van Putten-Van Putten te Putten." Deze predikant wordt niet vermeld in "Historie Nederlandse Hervormde Kerk Middelharnis". Dus maar weer eens mijn licht opgestoken bij de heer Rooij. Uiteraard wist deze heel goed. dat candidaat Van Putten in Middel harnis geweest was, maar van enige vorm van dienstverband was hem niets bekend en zo was Van Putten niet in het betreffende boekje opgenomen. We moeten dus aannemen dat hij in Middelharnis stage gelopen heeft, al zal dat toentertijd misschien nog niet zo geheten hebben. In het genoemde krantebericht staat over de Kamper periode van ds. Van Putten, dat hij aldaar de mannen van Flakkee bezocht, die in 1944 door de Duitsers op transport werden gesteld voor de arbeidsinzet in Duitsland. Ik vroeg me af of daarover vandaag de dag nog iets naders bekend is. Het lijkt van niet. En dat is jammer, al was het alleen maar omdat zijn meeleven met de gedeporteerden in Kampen een goede illustratie is van het feit, dat zelfs een dominee moet kunnen aanzetten tot bedrog als dat nodig is. Over de gebeurtenissen waarbij hij op donderdag 28 en vrijdag 29 december 1944 betrokken was, staan trouwens in het lijvige werk "Blijvend Gedenken" van de heer Hoogzand maar een drietal sunmiiere opmerkingen, n.l. op blz. 131: "Op woensdag 27 december kwamen nog verscheidene gevangenen vrij. Een aantal Flakkeese invloedrijke personen was in Kampen op bezoek gekomen en had diverse vrijstellingsbewijzen bij de Duitse autoriteiten op Flakkee los weten te krijgen. Voor de betrokkenen betekende dit rechtsomkeert maken en zo kwamen op Oudejaarsmiddag ruim 200 personen afkomstig uit de verschillende dorpen, op het Havenhoofd van Middelharnis aan." op blz. 135: "Op afroep zijn vanuit de Van Heutzkazerne verscheidene Flakkeeënaars door de Duitsers vrijgelaten." en op blz, 161: "In Kampen werd zoon Leendert als landbouwer in het kader van de voed selvoorziening naar huis gestuurd." Wie die vier personen waren die het klaarspeelden om bij de Duitse auto riteiten in Den Haag een groot aantal vrijstellingen te krijgen, hoe ze nog net op tijd Kampen bereikten (op donderdag 28 december) en hoe ze weer thuiskwamen, wordt niet vermeld. (In grote bewondering voor wat ze deden, worden lüer hun namen genoemd: Ir. C.W.C, van Beekom, J.J. de Lignie, H. van der Velde en M.J. Zoeteman.) Geen enkel citaat uit het verslag van Ir. Van Beekom werd er in "Blijvend Gedenken" opgenomen, zelfs geen verwijzing naar dit unieke boekje. Dat kan betekenen dat dit verslag als zo algemeen bekend wordt beschouwd, dat een verwijzing ernaar overbodig is. Maar het zou ook kunnen, dat het boekje eenvoudigweg - maar dan wel zéér ten onrechte - in vergetelheid is geraakt. Een kleine steekproef bevestigde het vermoeden dat dit laatste het meest waarschijnlijk is. Daarom volgen hier nog een paar citaten waarin ds. Van Putten genoemd wordt: Wij verlaten de zaal. Buiten zullen wij nogmaals de lijst afroepen. Er zijn nog allerlei kleine vertrekken met mannen, die ons niet gehoord kunnen hebben. De dominee kwijt zich wederom uitstekend van zijn taak. De oogst is evenwel niet groot meer. Inmiddels is de luitenant verdwenen. Snel maken wij daarvan gebruik de Ausweisen „model Hom te behandelen. Van een vijftal blijken de houders nog aanwezig te zijn. Zij moeten zich maar ge dragen als behooren zij bij de lijst. De Lignie en Zoeteman brengen tal van brieven rond. De lijst is voor de tweede maal voorgelezen „Nu vlug weg, zegt de dominee. Dominee van Putten noodigt ons uit te zijnen huize een boterham te nuttigen. Gaarne nemen wij dat aan. Opgetogen vertelt hij zijn vrouw, dat wij er al een 150 met zekerheid vrij hebben en er zijn misschien nog zaken te doen. De luite nant is niet één van de beroerdste. De dominee gaat voor in gebed: En Heer behoedt U deze mannen, opdat zij hun taak kunnen volbrengen in naam der Gerechtigheid... Het maakt diepen indruk op mij. Na den maaltijd raadt dominee van Putten ons aan contact te zoeken met dokter Kolff Er kunnen in het zieken huis misschien nog menschen van de lijst zijn, die ons anders ontgaan. Enkelen blijken er inderdaad ook te zijn. (De volgende dag probeert de groep met allerlei argumenten méér mannen vrij te krijgen. De militair Hensen. die het viertal vanaf Den Haag begeleidt (een "goede" Duitser) komt op het idee van een soort "broederdienst": mis schien zijn er wel broers van mensen die wel op de lijst staan, maar al uit Kampen weggevoerd zijn. Die kunnen dan terug om het bedrijf gaande te houden.) Donderdag 4 september a.s. van 19.00 tot 21.00 uur kunt u zich inschrijven voor een cursus bij het ROC/Zadkine te Middelharnis. Het komend cursusjaar bieden wij (bij voldoende deelname) de volgende vak ken aan voor beginners: nederiands, frans, duits, engels, spaans en aardrijkskunde. Voor gevorderden worden de volgende vakken gegeven: frans, duits, engels, spaans, geschiedenis en wiskunde. De lessen worden gegeven op maandag en donderdagavond in het gebouw 'De Sjem' aan de Kon. Julianaweg 55 te Middelharnis. In Oude Tonge worden computercursus sen (Windows 95, Word en Excel) ver zorgd voor beginners en gevorderden. U kunt zich aanmelden op bovenstaand adres. Telefonische informatie kunt u verkrijgen op de genoemde avonden via het telefoonnummer 482851 Europa Werkgroep Middelharnis Zaterdag 6 september a.s. hopen wij weer goederen in te zamelen voor onze medemensen in Oost- Europa. Daar er kortgeleden weer een transport is vertrokken, heb ben we weer volop ruimte. Voor onze volgende transporten willen wij graag weer een beroep op u doen. Dames-, heren-, kinder- en babykleding, kinderledikantjes, schoenen, dekens, bedden, brillen, speelgoed, gereedschap voor het land te bewerken (zoals schop pen, schoffels e.d.), goede bruikbare fiet sen, een diaprojector scherm en rol stoelen. Bent u evenmeel verhinderd om uw spul len zelf te brengen, neem dan gerust con tact op met een van de onderstaande tele foonnummers 486377, 486775 of 484228. Wij zorgen dan dat het wordt opgehaald. U kunt uw spullen van 9.30 tot 11.30 uur inleveren bij het voormalig koelhuis op het terrein van Dijkers en Pijl aan de Kon. Julianaweg te Middel harnis. Mocht u ons financieel willen steunen, dan kunt u uw gift overmaken op Ingezonden: Graag vraag ik uw aandacht voor het volgende. Tijdens enkele weken verblijf in de Achterhoek en Twente is het mij opgevallen, dat er in genoemde gebieden een hoge dichtheid aan fietspaden is. Deze dichtheid vergelijkend met de spe cifieke fietsmogelijkheden op Goeree- Overflakkee, steekt deze naar mijn mening schril af. Ik ben me bewust, dat het niet reëel is, van een gelijkwaardige situatie te spre ken. Het landschap in het oosten van ons land leent zich wellicht beter voor het creëren van goede fietsmogelijkheden. Toch kan ik me niet aan de indruk ont trekken, dat er op Goeree-Overflakkee mogelijkheden ongebruikt blijven. Daarbij denk ik onder andere aan het besluit, een aantal polderwegen af te sluiten. Afgelopen jaar zijn er regelmatig protest geluiden geuit tegen dit besluit, maar deze werden afgedaan door naar het definitieve karakter van dit besluit (ge nomen in 1983!) te verwijzen. Tevens werd de mogelijke juridische aansprakelijkheid van de eigenaar van de wegen genoemd bij een calamiteit. Onze fietstochten in de Achterhoek/ Twente voerden regelmatig over onver harde wegen (sommige met fikse kuilen) en ook over particuliere eigendommen, erven van agrarische bedrijven. Welk een gastvrijheid! Mijn oproep aan overheden/eigenaars/ belangenorganisaties is dan ook: - Wees gastvrij naar eilandbewoners en vakantiegasten, probeer eensgezind en constructief een goed fietspadenplan te ontwikkelen en uit te voeren. Ook in het kader van de verkeersveilig heid is het zeer wenselijk, dat fietsers/ mindervaliden via minder drukke polder wegen en/of fietspaden aangenaam en veilig kunnen recreëren in plaats van haast omvergereden te worden op druk- bereden wegen/dijken op ons eiland. Met dank voor plaatsing! Met vriendelijke groet, Tea Both-Verhoeven Westdijk 9,3247 LM Dirksland Tel. 601880 OUDDORP - woensdagavond 19.30 uur ds. A. Vermey van Zwijndrecht. rek.nummer 3420.07.408 bij de Rabo bank, t.n.v. Oost-Europa Werkgroep Middelharnis. Mogen wij op uw steun rekenen? Goed zoo, Hensen! De luitenant aarzelt. „Dann können 12 dieser Leute zurückgestellt werden," besluit de luitenant. „Neen, 15" roept de Lignie. „Also 15 Wer sind die Brüder? Goede raad is nu duur! „Schrijf maar wat bekende Flakkeesche namen op, "fluistert van der Velde, „dat mist nooit. „Nu, daar gaat hij dan, zegt dominee van Putten onderdrukt. „Vroegindeweij!Tot het uiterste gespannen wachten wij het resultaat af. Stel je voor, dat niemand komt! Maar uit de groep mannen werkt zich er een naar voren. Vroegindeweij, zegt de predikant, „jij bent een broer van dezen Vroegindeweij en hij wijst een gelijkluidenden naam in de lijst aan. „Neen..., klinkt het. Werkelijk, zegt de dominee met nadruk, jij bent toch een broer van dezen Vroeginde weij...?" „Neen, "...klinkt het weer. Zoo gaat het mis schiet door mij heen. Heftig val ik uit: „Als wij zeggen, datje een broer van dezen Vroeg- indewij bent, dan ben je dal, begrepen!!" „Ja, mijnheer!" Was sagt er denn?! Oh, der Mann ist etwas nervös, Herr Oberleutnant. antwoordt de predikant. „Horen Si e mal!" Dus je bent een broer van dezen Vroeginde weij, niet waar? „Jamijnheer!" De luitenant bekijkt het persoonsbewijs. Op de lijst verschijnt weer een blauwe streep. „Rrrrrr...aus"..., roept de luitenant. Wij ademen verlicht. Vrienden, zegt met nadruk de predikant, „als wij meenen, dat een van U een broeder is van een persoon van deze lijst, dan spreekt het toch vanzelf dat dit zoo is, niet waar!Het gaat nu veel beter. Tot zover citaten uit Van Beekoms "Eiland in nood", dat hoogstwaarschijn lijk het eerste boekje was dat na de oorlog bij de Flakkeesche Drukkerij J. en M. Boomsma verscheen. Dit 38 bladzijden tellende en van bewijsstukken voorziene authentieke ver slag van een bijna onmogelijke reis door bezet Nederland is een document als weinige en verdient al lang een herdruk. Dienststelle Fp.Nr.59 8o9 M. Smit O.ir. den 26.12.44 B s 3 o hein 1 Fs wird hlermit tie.5cheini(?t, das;; die Herren Carolus ViHielmun van Beekom, wohnhaft Middelharnis, Hendrik van der Velde Middelharnia, Mattheus Jean Zoeteman Dirksland, sowie der F^^hrer des Pkw. H 25 ap8 Johannis Jacotus dp Lignie, wohnhaft in Birkniand ?rLl''i*"?"^1 ^^'^t^'l """"u IniidKirtsohaftlicher Fracen zi? til^ un^dlU^^^^^rf .\Ten!tre;;/^^^^^'^^™^^ Hellevoetsluis //"UUt'(G^i.,.u. er echt geen houden aan nesseroord' geweest die alarm heeft geslagen. Lopend op weg naar de Inrichting zag hij rook uit de schuur kringelen. Hij alarmeerde omwonenden die de alarmcentrale belden; om 12 minuten over 3 had de alarmering de brandweer van Sommels- dijk bereikt. In de veronderstelling dat de brand op de Oostdijk van Sommelsdijk zou zijn rukte die uit, maar toen ieder en alles daar in ruste bleek werd begrepen dat het om een mel ding uit Middelharnis ging, waarna snel ook de blusploeg van Middelharnis werd gealarmeerd. Fp.Nr.39 8o9 In '^rmanRelunfi; eines Dl ens tsi eg el 8 Oberst l I Oberst Hel looverpcipkr vim Ohersl Nenma,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 2