Brandweer Melissant viert 'gouden' bestaan 'De Dankbaarheid' pronkt weer aan de entree van Herkingen 3^-^ tlonieaenuuv Record aantal deelnemers Haringvlietoversteek ESSEL I NK Imabo maakt het waar Jeugdkoor luventa' DINSDAG 2 SEPTEMBER 1997 No. 6633 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STÏIEEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,75 JAARABONNEMENT 57,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930- Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 In zware omstandigheden vertrok ken afgelopen zaterdag 108 deelne mers voor de drie kilometer lange Haringvlietoversteek te maken. Met name de sterke wind maakte deze zwemtocht tot een zware tocht. De temperatuur was prima (20 gra den), maar door de forse tegenwind ontstond er vooral op het midden gedeelte een forse deining. Nadat de door Albert Heijn (Ouddorp) en Happy Music (Sommelsdijk) gespon sorde bus de deelnemers aan de Helle- voetse kant bij het clubhuis van catama ranvereniging Hellecat (die ook het par cours had uitgezet) had afgezet, konden ze om exact 13.30 uur vertrekken. Al snel hielden drie deelnemers het voor gezien. Later zouden nog eens vier deel nemers (vooral door kramp) de strijd sta ken. Gezien de omstandigheden is dit een opvallend laag aantal uitvallers. Door de zware omstandigheden had Badd Saan (Hellevoetsluis) als de snelste zwemmer ook veel meer tijd nodig om de drie kilometer af te leggen. Nu finish te hij in 48 minuten en 43 seconden. Twee jaar geleden had hij slechts ruim 45 minuten daarvoor nodig. Als tweede kwam Nido de Ligt (Helle voetsluis) in 0.49.25 aan op het Expo- strandje te Stellendam. Met een derde plaats was Kees Akershoek in een tijd van 0.50.06 de beste heer van de Stelle. Bij de dames was Geraldine Trainor (Rockanje) na een felle eindsprint de snelste (0.57.53), op slechts vier secon den gevolgd door Pauline Luijendijk (Rockanje). Als derde stapte Rachel Trainor (Rockanje) in 1.01.01 uit het water. Daarna duurde het nog ruim vijf minuten voor Janet Tanis zich als eerste Stelle-dame aan de finish meldde. Hen eindsprint was niet alleen voor de snelle zwemmers weggelegd. Ook ach teraan het veld werd nog gesprint. Na iets meer dan twee uur zwemmen streden twee deelnemers er om niet als laatste aan te komen. Deze sprint werd gewon- II KNRM boten halen onbekende drijvers op Op zaterdag 30 augustus werd de Graaf van Byland, de reddingboot van Burg- sluis, tijdens een proefvaart geattenteerd op een tweetal polyester drijvers, aange troffen bezuiden de Eurogeul. Deze drij vende boeien van onbekende oorsprong zouden gevaar voor de scheepvaart kun nen opleveren. Zij haalden ze op en sleepten ze naar de thuishaven. Later moesten ze een derde ophalen. nen door mevr. Heuker (Achthuizen) in 2.06.16. Zij bleef de heer Verdooren (Rockanje) net met zeven seconden voor! Aan de finish kregen alle deelnemers namens de firma Meubelcentrum Delta (Stellendam) een vaantje uitgereikt voor de geleverde prestatie. Uiteraard werden de zwemmers ook dit jaar weer begeleid. De beveiliging bestond dit jaar uit de kano's van kano en fietscentrum (ie Puy (Oude Tonge), de duikers van Alveoli (Ouddorp) en boten van de Helvoetse Reddingsbrigade, de Ouddorpse Reddingsbrigade, Hellecat (Hellevoetsluis), WVS Zuidwest-Neder land, Marina Stellendam, Alk diving. Rijkswaterstaat en Rijkspolitie. Omdat deze reddingboot al een hele tijd in de weer was geweest werd door de Kustwachtpost Ouddorp de bemanning van 'de Zeemanspot' om ongeveer 16.00 uur opgeroepen om deze drijver over te gaan nemen van de Graaf van Byland en hem in Stellendam aan te landen. De Stellendamse reddingboot voer de Graaf van Byland tegemoet en nam de sleep over bewesten de Maas-West boel, onge veer 20 mijl van Stellendam vandaan. Zij sleepten de drijver naar Stellendam en den hem daar vast aan de drijvende stei ger in de buitenhaven. Men is thans bezig om na te gaan waar deze onbekende voorwerpen vandaan komen. Oud papier-aktie Dirksiand Zaterdag a.s. wordt het oud papier weer bij u opgehaald. Wij verzoeken u het voor 8.30 uur 's morgens gebundeld bui ten te zetten. Bij voorbaat onze hartelijke dank, namens de vrijwilligers. Zaterdagmiddag, bij de viering van het 50-jarig jubileum zijn, in 'Melis- hof', over de vrijwillige brandweer van Melissant vele loftuitingen uitge strooid terwijl er slechts één puntje van milde critiek was: „'t wordt wel weer'es tijd voor een eerste prijsje", heeft feestredenaar burg. Boonstra met een schalkse glimlach opgemerkt. De burgemeester had heel wat crediet om zich die 'spielerei' te kunnen permitte ren. Na te hebben verzekerd dat de Me- lissantse gemeenschap blij en trots is met de aanwezigheid van de blusgroep en de manschappen te hebben geprezen voor hun inzet en gedrevenheid bood hij hen, namens de gemeente, een heel originele windvaan voor op de - zelfgebouwde - kazerne aan, niet een met de rooie haan maar met een afbeelding van de brand weerwagen. Bevelvoerder Piet Nagtegaal vond 'm zó mooi dat hij de burgemeester voorstelde dat de gemeente de kosten ervan maar uit het fonds dorpsverfraaiing zal betalen...! Aparte plaats Burg. Boonstra wist met de blusgroep van Melissant met een 'heel aparte' groep van doen te hebben die zich een unieke plaats in de gemeenschap heeft verworven en dientengevolge met die gemeenschap hecht verbonden is. De zaal van 'Melishof' was mudjevol met huidige-, en oud-leden en alle plaatselij ke verenigingen zich vertegenwoordig- den. Spraakmakend agendapunt was het 'heulpraetje' waarin deze keer de gebeurtenissen uit het 50-jarig bestaan met snaakse humor werden belicht. Het ontlastte de sprekers ervan die gebeurte nissen nog categorisch weer te geven. Burg. Boonstra kon dan ook vrijwel vol staan met het terugzien op 14 april 1947 toen de gemeenteraad, o.l.v. burg. van Heyst, besloot over te gaan van een aan gewezen brandweer naar een vrijwillige brandweer, nu, na 50 jaar, was er, vond dhr. Boonstra, alle aanleiding om ten opzichte van de brandweer dankbaarheid en waardering te tonen. Ook aan de dames trouwens. Te dezer gelegenheid werden ze geacht deel van het verband uit te maken zodat de uitge sproken waardering ook hen gold. Over het vrijwilligerschap van de brand weerlui was burg. Boonstra zeer te spre ken, hun gemotiveerdheid, betrokken heid en deskundigheid doet zeker niet onder voor die van beroepsbrandweerlui. Niet graag zou dhr. Boonstra zulk vrij- willigersschap voor professionalisme inruilen, ook niet nu de taak van de brandweer zich verbreedt. De zorg voor de veiligheid van haar ingezetenen weet dhr. Boons tra een primaire taak van de Overheid te zijn, Dirkslands overheid durft die zorg aan z'n vrijwillige brand weermensen over te laten. Twee van de acht sprekers hebben we vervolgens nog aangehoord, de een, commandant Dirk Jan Bestman in ernst, de ander, commandant Middelharnis Leen Jordaan, in luim. Daarom vindt'ie ook dat er nog 11 van die mooie windva nen bij moeten komen en na het couvert met inhoud van de commandantenvereni ging bood hij voorz. Piet Nagtegaal een miniatuur dinosaurus aan. Dhr. Jordaan is behalve bezield brand weercommandant ook manager van 'de Staver' waar een dino-expositie werd gehouden. Ogenschijnlijk heeft het verdwenen oer beest niks met de brandweer te maken maar dhr. Jordaan draaide er een mooie punt aan. Als de dino maar voor een goede preventie had gezorgd zou'ie er misschien nog zijn geweest. Dat was dan ook z'n boodschap: zorg altijd voor vol doende preventie. Brandweer Melissant is waarschijnlijk de enige brandweerploeg die in de prijzen- kast een dino heeft. 't Zou best mooi zijn geweest als zater dagmorgen de hoop van burg. dr. Boonstra, voorz. van de Molenstich- ting Goeree-Overflakkee - op 'mooi, droog, zonnig, winderig weer' - was 1 uitgekomen, maar zelfs nu de regen neergutste heeft dat de pret van de weer ingebruikname van de gerestau reerde korenmolen 'De Dankbaar heid' in Herkingen niet kunnen druk ken. Niet dat de bevolking massaal aanwezig was, die konden op de vin gers van één hand worden geteld, maar zoveel anderen waren er die het feest meebeleefden, blij omdat het weer gelukt was een cultuurhistorisch monument (d.d. 1841) veilig te stellen. Niet dat fraaie weer dus, waarin de ver jongde molen optimaal tot leven zou zijn gekomen, maar er was daartoe nóg een verhindering. ,,Een molen is pas een molen als'ie draaien kan-, maar pas een échte molen als'ie malen kan", was burg. Boonstra's diagnose, en dat laatste is 'De Dankbaarheid' (nog) niet gegeven. Daar is nog een nieuwe financiële inspanning voor nodig na de 457.000,- die er nu aan zijn gespendeerd, 't Zou prachtig zijn als de gemeenschap zich daarvoor in zou spannen en 't zou bewijzen dat de gemeenschap hecht aan het bezit van het zo fraaie monument. De Stichting die op Goeree-Overflakkee 10 molens bezit heeft niet de middelen waarom voor het maalvaardig maken, waarvoor belangrijke onderdelen al aan wezig zijn, al subsidies zijn aange vraagd. De gelukwens die dhr. L. M. Endedijk, directeur van 'de HoUandsche Molen' uitsprak was er een met perspectief Hij nodigde de flakkeese Stichtingbestuur ders uit 'es in Amsterdam te komen pra ten, „misschien is er nog een potje", zon der aan de uitnodiging al een toezegging te verbinden, maar de aanwezigheid van 'De Dankbaarheid' gaat de 'HoUandsche Molen' zeker ter harte, als voorbeeld hoe belangrijk voor het beeld van een gebied een molen kan zijn. Zuid Holland is de meest molenrijke en de meest molenminded Provincie in Nederland, voor burg. Boonstra alleen daarom al een aanleiding temeer om Goeree-Overflakkee bij Zuid-Holland te houden. Eregaste deze dag was de voormalig Zuidhollands Gedeputeerde mevr. drs. I. Günther, uit die periode nog bescherm vrouwe van de Molenstichting Goeree- Overflakkee. Ook zij vindt dat Goeree- Overflakkee bij Zuid-Holland moet blij ven en minstens heeft Zuid-Holland de morele plicht de Molenstichting te blij- ven steunen, want er wordt prachtig werk verricht. Waren molens vroeger winstgevende objecten, van enig rendement is al lang geen sprake meer. Ooit waren molenaars 'heren van stand', maar het 'pré-indus- triële erfgoed' werd wegens de hoge onderhoudskosten meer en meer van de hand gedaan. 'De Dankbaarheid' heeft zelfs 37 jaar stilgestaan en raakte meer en meer aangevreten door de tand des tijds totdat de Molenstichting de molen in 1990 in bezit kreeg. In restaurant 'Het Eiland' waar de geno digden werden ontvangen heerste zater dagmorgen een ware euforie over het behoud van 'De Dankbaarheid' die - zo overwoog burg. Boonstra - z'n naam misschien wel ontleent aan het feit dat op het eind van de 18e eeuw het kwalijke plan van enkele weigestelden dat voor taan alle koren in Dirksiand gemalen moest worden geen doorgang heeft gevonden waardoor er in Herkingen tóch een molen werd gebouwd. Drs. Günther heeft als openingshande ling de wieken in beweging gezet, niet door de vang te lichten maar door met een zware bijl een nijlonkoord door te hakken. Molenaar Jan van Damme én z'n molen hebben er toen echt zin in gekregen! Zangavond met Karel Bogerd en Bert EIbertsen SOMMELSDIJK - In de Ned. Hervorm de kerk te Sommelsdijk wordt op zater dag 20 september een zangavond gehou den. Medewerking wordt verleend door bariton Karel Bogerd, organist Bert EIbertsen en ds. G. Mulder verzorgt de opening en de sluiting. De zangavond staat in het teken van het geestelijke lied en voorziet ook in orgelimprovisaties en samenzang. Aanvang 20.00 uur. DIRKSLAND Het jeugdkoor 'luventa' hoopt op D.V. woensdag 3 september haar repetities weer te hervatten in het verenigingsge bouw 'Rehoboth' aan de Geldersedijk. We repeteren elke woensdagavond van 6.45 tot 7.45 uur onder leiding van Ge rard van Rossum. Alle leden worden van harte uitgenodigd om op 3 september te komen zingen. Vanzelfsprekend zijn ook nieuwe zan- Goeree-Overflakkee B.V. gers van harte welkom! Jongeren van 7 tot 16 jaar kunnen bij het jeugdkoor terecht. Graag tot ziens op woensdag! 70e Molenweg 28 Telefoon: 0187 475400 Fax: 0187 484210 Middelharnis Openingstijden: ma t/m vrij: 8.00-12.00 13.00-17.00 vrij: 19.00-21.00 za: 9.00-12.00 VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - 8TUDH) - REPOflTAOE - FOTOORAF1E ^^3 ^^3 ^^3 1=3 C3 C=l 1=1 I^^^^^^^^^T en cm cm tm en cm c^ nn C3 I OUDDORP-WBatstraat 35-Tahfoon (0187)681612/Fok 683734 - Prfrtshop - Hopezoom 172 - Trtotoon (t)l 11) 462400 Burg. Boonstra biedt Piet Nagtegaal de nieuwe windyaan aan Molenaar Jan van Damme straalt Mevr. Günther hakt het nylonkoord door waarna de wieken in beweging kwamen Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)48 2606

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 1