EIÜVriDEII-IIIEUWS Afscheid drs. A. C. Feij na ruim vijfjarige arbeid September natuurmaand Paui Kieviet Zing je graag? jamilieherichien concerteert in Steenbergen Rommelmarkt in Nieuwe Tonge Soli Deo Gloria Grote zomerbingo Binnen en Buitenbeurs We hebben ons hier geborgen gevoeld Eilanden-Nieuv\/s 2e Blad DINSDAG 26 AUGUSTUS 1997 No. 6631 Na een verblijf van ruim vijf jaar als predikant van de Gereformeer de Kerken te Den Bommel en Oolt- gensplaat nam drs. A. C. Feij zon dag 24 augustus 1997 afscheid van deze zijn eerste gemeenten. Op zondag 14 juni 1992 werd hij door drs. G. J. Mink uit Katwijk aan Zee als kandidaat verbonden aan genoemde plaatsen. Zondag j.l. nam drs. Feij in de morgendienst afscheid van Den Bommel en in de middagdienst van Ooltgensplaat. Drs. en mevrouw Feij, beiden afkomstig uit Arnemuiden, gaan met hun twee kinderen vertrekken naar de gemeenten van Staphorst en Rouveen, waarheen drs. A. C. Feij een beroep heeft aangenomen. Den Bommel Ds. Feij had voor beide afsclieidsdien- sten dezelfde tekst gekozen, namelijk 1 Petrus 5:10 "Doch de God van alle genade, die u in Christus geroepen heeft tot Zijn eeuwige heerlijkheid, zal u na een korte tijd van lijden, volmaken, bevestigen, sterken en grondvesten. Te Den Bommel werd de familie Feij toegesproken door de heer F. Boeve, die de dank vertolkte namens de kerkenraad en de gemeente. Zowel namens Den Bommel als Ooltgensplaat bood hij ds. en zijn gezin een envelop met inhoud aan, welk bedrag, zo zei dominee 's mid dags, voor verlichting van de pastorie te Staphorst zal worden aangewend. De heer M. D. de Wit sprak als gemeentelid een persoonlijk woord tot de scheidende predikant en zijn gezin. Een spontane uiting van medeleven. Ooltgensplaat In de middagdienst waren veel gasten tegenwoordig. Onder andere twee oud- predikanten van Ooltgensplaat, drs. en mevrouw H. A. L. van der Linden uit De Bilt en drs. J. H. Becker uit Klundert. Uit Ouddorp was drs. J. Koster aanwezig en afgevaardigden van kerkenraden van het eiland; burgemeester en mevrouw A. J. G. van Pelt, ds. J. B. ten Hove met leden van de kerkenraad van de plaatse lijke Hervormde gemeente, afgevaardig den van de kerkenraad van de Geref. Gemeente te Ooltgensplaat, bestuur en personeelsleden van de chr. basisscholen uit beide gemeenten en meer anderen. Uit de nieuwe gemeente Staphorst/Rou- veen was een omvangrijke deputatie overgekomen om deze dienst mee te maken. Van de oud-predikanten Huisman, Scherpenisse en Venema waren schrifte lijke bewijzen van verbondenheid bin nengekomen, evenals van enkele kerken- raden van Flakkee. Een gevoelvan geborgenheid Ds. Feij begon zijn preek met te zeggen, dat afscheidnemen geen plezierig werk is. Scheiden doet lijden. Er komt wel een gevoel van heimwee na vijf jaar werk in de gemeenten. Dat was genoeg tijd om gehecht te raken. We kwamen met z'n drieën naar Ooltgensplaat en we mogen nu met z'n vieren weggaan. Een grote reden voor dankbaarheid. Ds. Feij: "We hebben ons hier geborgen gevoeld en ook echt thuis. We worden als het ware weggerukt van mensen die ons dierbaar zijn en dat is geen lichtzinnige zaak." "Maar", zo ging dominee verder, "in dit alles mag men Gods leiding zien. Hij is het die roept. Onze tekst zegt dat ook zo mooi. Het is als het ware een motivatie, een met vertrouwen omvattende zaak, dat we in een andere gemeente mogen gaan beginnen. Een voorganger die ook een voorbijganger is. God zal ons nooit loslaten, ook al zijn er geen volmaakte predikanten en gemeenten. Zijn we even wel in die vijf jaar wel een gemotiveerd christen geweest?", zo vroeg spreker zich af. "Zijn we wel gericht op de liefde van God, die bewogen is met ons doen en laten? Ook dienaars die Zijn liefde- dienst moeten verrichten", aldus ds. Feij. Heilig vuur Spreker stond stil bij de liefde die gericht is om te geven. "En dan is er weleens wat blijven liggen. Was er altijd wel een heilig vuur bij uw predikant en dan moet ik zeggen 'ik heb niet altijd gewandeld waardig voor God en u", aldus ds. Feij. "Ondanks onze zwakheden en gebreken in die vijf jaar mogen we toch in genade neerzien, dat we grote vreugde hebben mogen ervaren, dat Zijn werk een gemeenschap der heiligen is. Jonge men sen die voor Christus hebben gekozen, zieken die hebben mogen getuigen van de vrede in hun hart. Zo hebben we ook de vruchten van genade mogen beleven", aldus spreker. "In de Filippenzenbrief wordt ook gesproken over Hij die een goed werk begonnen is. Dat komt overeen met onze tekst. Dan gaat het van lijden tot heer lijkheid. We mogen daarom vol goede moed verder gaan om onze bestemming te bereiken. Daarom wens ik u gemeente alle goeds van God toe en Zijn zegen", zo besloot ds. Feij zijn predikatie. Als antwoord werd hierop gezongen Gezang 231 1,2, 3 en 4. Korte toespraak Na dankgebed en zegenbede volgde er een korte toespraak namens kerkenraad en gemeente door de ouderling. mevrouw J. van Schelven-Sintemiklaas. "De opvallende taken van de dominee zijn het leiden van de kerkdiensten. Dat is om ons de enige juiste weg voor te houden", aldus spreekster. "Het is de weg die leidt naar Jezus Christus en dat moeten we vasthouden." Zij vervolgde: "De dominee heeft een uitstekend pastoraat vervuld. Hij nam hiervoor de tijd. De uitvaartdiensten voelde hij goed aan en de nazorg was in goede handen; eveneens de kerkenraads- vergaderingen, een plezierige bezigheid tot opbouw van de gemeente." In haar toespraak betrok mevrouw Van Schelven ook mevrouw Feij, de kinderen Pieter en Jacomijn. Mevrouw was bij alles betrokken en leefde hartelijk mee. De kinderen kregen elk een boekje als herinnering aan De Plaat. "Maar wat brengt de toekomst", zei spreekster. "Gods werk gaat door, want de trein gaat verder. Ds. Feij is in een andere wagon gestapt, maar Gods zegen is bij alles onmisbaar en dat wens ik ds. Feij en de eigen gemeente toe." Zich richtende tot de afvaardiging van Staphorst/Rouveen feliciteerde spreek ster deze gemeente met hun nieuwe gezin. Op verzoek van mevrouw Van Schelven zong men staande de familie Feij de zegenbede van Psalm 134 1 en 3 toe. Veel geleerd Ds. Feij beantwoorde de toespraak met dank voor de goede woorden en de geschenken vanmorgen in Den Bommel overhandigd. Dominee bedankte de gemeente voor het vertrouwen hem gegeven. "Ik heb van u veel geleerd. Bij een inter view in verband met het aannemen van het beroep naar Staphorst vroeg men wie van de gemeente was hier uw leidsman. De zei toen 'mijn vrouw', die heeft veel voor mij betekend", aldus de predikant. Hij bedankte de gasten van Ooltgens plaat en daarbuiten, Jehosua voor hun zang en dominee vertolkte Gods zegen allen meegegen door het zingen van Psalm 121 1 en4. Aan deze dienst werken mee het Jeugd- koor 'Jehosua' onder leiding van mevrouw Sarita van Steeg-van der Steenhoven (de kinderen Feij zochten hiervoor enkele liederen uit) en organist de heer Arie Braber. Den Bommel en Ooltgensplaat kijken met dankbaarheid terug op de tijd dat dominee Feij in hun midden was. De intrede te Staphorst/Rouveen is D.V. bepaald op zondag 7 september a.s. Als bevestiger treedt op ds. Th. F. van Belzen, emeritus-predikant te Nij verdal, die evenals het echtpaar Feij- de Nooijer te Arnemuiden geboren is. Na zijn studie was ds. Feij ook bij hem leervicaris. Op D.V. zaterdag 30 augustus hoopt organist Paul Kieviet een orgelbespe ling te geven op het prachtige 17e eeuwse orgel in de Hervormde Kerk te Steenbergen. Het volgende program ma zal ten gehore worden gebracht. 1. Salve Regina (5 delen) van Pieter Cornet 1560-1633). Cornet was organist aan de koninklijke kapel in Brussel en één van de belangrijkste orgelcomponis ten van zijn tijd, een soort "Belgische Sweelinck". Het "Salve Regina" is een oud-middeleeuwse hymne, hier bewerkt met een volmaakt stijlgevoel en met bij zondere uitdrukkingskracht. 2. Fantasia in e van Abraham van den Kerckhoven (1627-1701). Een virtuoos solistisch werk, verrassend in ritmiek, grote spanning opbouwend. Ook Van den Kerckhoven was een Vlaams com ponist: hij was organist aan de Cathari- nakerk in Bmssel. 3. Toccata Tertia van Georg Muffat (1653-1704), een grillig, afwisselend stuk, genomen uit diens "Apparatus musico-organisticus" uit 1690. Muffat was o.m. organist aan de Dom in Passau (Zuid-Duitsland). 4. Fuga in g van Johann Adam Rein- ken (1623-1722). De fuga is gebaseerd op een vederlicht thema met allemaal snelle nootjes. Opvallend hierin zijn de vele toonherhalingen, die er een licht voetige sfeer aan verlenen. Reinken was organist in Hamburg. 5. Partita "Christ, der du bist der helle Tag" (BWV 766) van Johann Sebas tian Bach (1685-1750). Dit prachtige avondlied wordt op fijnzinnige wijze door Bach bewerkt in een reeks meester lijke variaties, die bovendien elk op sym bolische wijze de tekst uitdrukken. 6. Tunes for a musical clock van Georg Friedrich Handel(1685-1759); erg leuk zijn deze vier korte stukjes, geschreven tussen 1735 en 1745 voor de uurwerken van Charles Clay, een klokkemaker uit Yorkshire die uurwerken vervaardigde die in staat waren met klokken of orgel- pijpjes tamelijk gecompliceerde muziek te verklanken. 7. Voluntary in G van William Walond (1725-1770), evenals Handel engelse Op D.V. zaterdag 30 augustus hopen we onze jaarlijkse rommelmarkt weer te houden. Er is weer van alles te koop. Onder andere: gigantisch veel rommel, vis, bloemen, cakes en kruukplaetjes, advocaat, een grote partij oude boeken, houten figuren, stoffenkraam met oprui ming zomercollectie en de nieuwste win- terstoffen, fruit. Ook zijn er weer diverse activiteiten: tol- bak, sjoelbak, skippybalrace voor kinde ren (en volwassenen!!), grabbelton. En dat alles onder het genot van een lek ker kopje koffie. Dit alles en nog veel meer kunt u vinden op D.V. zaterdag 30 augustus van 9.00 tot 15.30 uur naast het kerkgebouw van de Ger. Gemeente, Oranjestraat te Nieuwe Tonge. De opbrengst van deze markt is bestemd voor het nieuwe kerkgebouw. Wij reke nen op uw komst! STAD AAN 'T HARINGVLIET Op D.V. dinsdag 2 september a.s. hopen wij als koor 'Soli Deo Gloria' onze repe tities weer te hervatten. Ook nieuwe leden zijn van harte welkom op onze gezellige kooravonden. Er is repetitie op dinsdagavond van 19.45 tot 21.45 uur in verenigingsge bouw 'Het Trefpunt'. Onze christelijke gemengde zangvereniging zingt geeste lijke liederen onder leiding van dirigent Paul Kieviet. Vrijdag 29 augustus organiseert de Dirkslandse Kleindierenvereniging weer een bingo in het EHBO-zaaltje aan de Philipshoofjesweg te Dirksland. Vanaf 19.00 uur staat de koffie klaar. Deze is natuurlijk gratis. De bingo begint om 20.00 uur. We spelen 15 ronden en 1 superronde. De hoofdprijs van deze superronde is een supergrote boodschappenmand. Wilt u voor deze avond nog inlichtingen, belt u ons dan even: (0187) 684473. muziek, maar dan een generatie later. Het grappige van deze muziek is dat ze als twee druppels water op die van Han del lijkt. Opgewekte muziek! Dekerk in Steenbergen heeft een bijzon der orgel. Vermoedelijk is het in 1680 gebouwd door Heinrich Metzker. Het kwam in de kerk terecht doordat de plaatselijke schoolmeester, Cornelis Tinckens, zijn privé-huisorgel in de kerk liet plaatsen. Na zijn dood, in 1693, werd het eigen dom van de gemeente. Het orgel heeft allerlei verbouwingen, verplaatsingen en reparaties gelukkig overleefd. In 1964 restaureerde orgelmaker Flentrop het naar de oorspronkelijke situatie. Opvallend is de overeenkomst met het hoofdwerk van het orgel in de Grote Kerk te Dordrecht. Waarschijnlijk heeft de ontwerper van het Steenbergse orgel het Dortse orgel (uit 1671) goed gekend. U bent van harte welkom in de goed klinkende kerkruimte om dit concert mee te maken. Het concert begint om 20.00 uur. De maand september staat dit jaar volledig in het teken van de natuur. In deze maand zal ieder weekend wel iets te beleven zijn in een natuur gebied op Goeree-Overflakkee. Het ISGO organiseert deze natuurmaand in samenwerking met andere natuurorga nisaties op Goeree-Overflakkee, zoals de KMTP Groei Bloei, Staatsbosbeheer, Vereniging Natuurmonumenten, IVN, Vereniging voor Natuur- en landschaps bescherming Goeree-Overflakkee, Ver eniging ter bevordering van de bijenteelt. Natuur- en recreatieschap De Grevelin- gen. Goeree-Overflakkee heeft heel wat moois en leerzaams te bieden op natuur gebied. Daarom hebben de organisaties de volgende activiteiten in petto. Zaterdag 6 september vanaf 10.00 uur Dag van de Natuur in de Kwade Hoek; georganiseerd door Vereniging Natuur monumenten. Activiteiten: tussen 10.00 en 16.00 uur boottochten met uitleg van Natuurmonu menten en Rijkswaterstaat; om 10.00, 12.30 en 15.00 uur vogelexcursie door het natuurgebied Scheelhoek (op platte wagen); om 11.00 uur een wandelexcur sie naar de Kwade Hoek; bemande voge- lobservatiehut; terras met informatiekra- men. Zaterdag 13 september Open dag Slikken van Flakkee, georga niseerd door Staatsbosbeheer en Natuur en recreatieschap De Grevelingen. Activiteiten: huifkartochten; het IVN is aanwezig en zal excursies geven op de noordelijke Slikken, deze vinden plaats om 11.30 en 14.30 uur; informatiestands; tussen 10.00 en 16.00 uur is iedereen welkom op de boerderij van Staatsbosbe heer aan de Bouwdijk in Melissant, de koffie en frisdrank slaat klaar. Zaterdag 20 september van 13.00 tot 17.00 uur Groei Bloei Groenmarkt; viering 125-jarig bestaan; georganiseerd door de Koninklijke Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde - groei en bloei. Activiteiten: groenmarkt in de schuur De vakantie is bijna weer voorbij en daarom vind je dit berichtje in de krant. Want we willen weer graag beginnen met onze wekelijkse repetities en wel op D.V. maandag 1 september. We repete ren in het m.f.g. 'Dorpstienden' te Oud dorp. Het christelijke kinderkoor 'Jong Begonnen' van 18.15 tot 19.00 uur, het christelijk jeugdkoor 'Van Knop tot Bloem' van 19.00 tot 19.45 uur en als laatste het christelijk gemengde koor 'Hart en Stem' van 20.00 tot 22.00 uur; allen onder leiding van Jan Bezuijen. Alleen bij het gemengde koor wordt er een pauze gehouden, om even een kopje koffie te drinken en om even gezellig te kletsen met elkaar. Op alle drie de koren zijn nieuwe leden welkom, dus heb je zin, kom gerust eens een avond luisteren. Onze koren zingen niet alleen, nee we doen ook gezellige dingen met elkaar. Zoals een fietspuzzel- tocht of een reisje (allen voor gemengd koor) of een tramrit voor de kinderen. Dus misschien tot ziens op 1 september. van d'n Ouwe Jonkert op de Voorstraat 19 Stad aan 't Haringvliet; informatie over wat KMTP groei en bloei te bieden heeft; IVN dorpswandeling 'natuur in de buurt'; andere organisaties, zoals de ver eniging voor natuur- en landschapsbe scherming Goeree-Overflakkee, zijn aan wezig met informatiestands; verkoop ardkelen op tuingebied; demonstratie bloemschikken; activiteit voor kinderen zoals pompoenen uithollen, bloemschik ken of een ritje met de huifkartocht; iedereen is welkom van 13.00 tot 17.00 uur. Zaterdag 27 september IVN-dag in Oostflakkee; georganiseerd door het IVN. Activiteiten: viering 25-jarig bestaan IVN (6 september); presentatie IVN- boekje; excursie in Oostflakkee aan de hand van het IVN-boekje, er kan zowel gefietst als gewandeld worden; verzame len bij Pension 'de Lely' op de Kaai in Oude Tonge, vertrek om 11.00 uur en om 14.00 uur, het fietsrouteboekje is te koop bij het genoemde pension. Wij nodigen iedereen uit om op een of meerdere van deze dagen een kijkje te komen nemen. Veel mensen zullen ver steld staan van al het natuurschoon dat zo dicht bij de deur te vinden is. Natuur lijk kunt u ook met uw vragen e.d. bij de verschillende organisaties terecht. Fotowedstrijd Natuur op Goeree-Overflakkee De bezoekers aan de natuurdagen kun nen deelnemen aan een fotowedstrijd met het bovenstaande thema. Het doel hiervan is de schoonheid van de natuur in dit gebied aan een breed publiek ken baar te maken. Daarvoor zal eind oktober met de ingezonden foto's een expositie worden verzorgd, die voor het publiek toegankelijk is. Een onafhankelijke jury zal drie prijswinnaars uitkiezen, die een waardebon zullen ontvangen. Alle infor matie voor deelname wordt verstrekt tij dens de natuurdagen. is het blad voor uw NIEUWE TONGE Bijna voorbij de zomer. De eerste schoolartikelen in de winkels. Herfstmo- de in de bladen. We houden het niet tegen, het verglijden van de seizoenen. Niet weemoedig achterom kijken, maar de voordelen van het "nieuwe" vinden. Herfst-winter, de rust keert weer. Bij de Kantbloem in Nieuwe-Tonge vindt een bijzondere wisseling van de seizoenen plaats: een Binnen en Buiten Beurs. Binnen - buiten: symbool voor het najaar. De sfeervolle tuin en expositie ruimte vormen de achtergrond voor stands met smaakvolle artikelen, o.a.; pompoenen en sierkalebassen, kadoarti- kelen en een grabbelton van kadoshop 't Varkentje, potplanten, siersmeedwerk, houten plantenbakken, betonnen tuinele- menten, etc. Er worden tevens zelfge maakte handwerkartikelen verkocht ten bate van het Rode Kruis. Ook kunt u diverse demonstraties ver wachten van o.a.; tiffany maken, werken met brooddeeg, sieraden maken, werken met fimo klei, quilten, beren maken, bloemschikken en poppen maken. De bezoeker met een vooruitziende blik zal zeker geschenken vinden voor de winterse feestdagen. Het niet alledaagse wordt hier aangeboden. Niet alleen de verfraaiing van huis en tuin komt aan bod. Yvonne Droge vertelt over Herbalife produkten voor de op bouw van een gezond lichaam. Tevens maakt u kennis met het nieuwe cursusprogramma van de Kantbloem. Sommige workshops lopen zeer snel vol! U kunt alle informatie krijgen tijdens de bijzondere open dagen van de Kant bloem. De toegang is gratis. IJ bent van harte welkom op vrijdag 29 augustus en zater dag 30 augustus van 10.00 - 17.00 uur, bij de kantbloem, Westdijk 23, Nieuwe Tonge, 0187-652039. Geertje liet zich op de knieën zakken en begon met een papieren servetje de aard appelresten van zijn schoen te verwijde ren. „Zo", zei zij rustig, toen zij weer opstond, „dat is dat". Zij schudde hem heen en weer. „De dokter hoeft nog niet te komen", zei zij. Zolang Zwaantje niets voelt, heeft dat geen zin". Zij keek hem opmerkzaam aan. „Of moet ik hem misschien voor jou roepen? Je hebt een kleur als een vuil hemd!" „Voor mij?" vroeg Toontje. Hij wist nauwelijks wat hij zei. Geertje nam het blad op en liep ermee naar de keu ken. Zij maakte een nieuw schaaltje aardappelen in orde. Hij was haar gevolgd en stond er onnozel naar te kijken. „Alsjeblieft!" zei zij, hem het blad in de handen duwend. „Aan je werk! En maak je nu maar geen zorgen! Het komt best voor elkaar, hoor!" „J...J... ja?" vroeg hij. „Alle mannen zijn toch ook gelijk", zei Geertje. „Ze voelen er zelf niets van, maar ze piepen nog harder dan de vrouwen! Je hebt het anders zelf ge wild hoor! Als jij er niet geweest was, dan had Zwaantje daar nu niet zo gezeten! En ga nu maar naar je klanten, anders vallen ze straks om van de honger!" De manier, waarop zij hem aanpakte, kalmeerde Toontje wel enigszins, maar hij bleef toch danig in de war. Iemand, die een biefstuk had besteld, kreeg een Holsteiner Schnitzel voorgezet, en de Franse ingenieur, die Kirsch bij zijn toetje verlang de, schoof vol afschuw de fles spuitwater opzij, die voor iemand anders was bestemd. Jelle Dijkstra en Paul Breukers, die bij het raam met een boormeester zaten te praten, namen hem verwonderd op. „Wat is er aan de hand. Keizer?" vroeg Jelle hem, toen hij hun appelsap bracht inplaats van de be stelde koffie. „Hoe kom je zo in de war vandaag?" Maar hij kreeg geen antwoord, want Toontje repte zich alweer naar een ander tafeltje, waar hij de juslepel in de soepterrine bleek te hebben gezet. Om half zes 's middags voelde Zwaantje de eerste pijn, maar Geertje wist Toon er nog een uur van te weerhouden de dokter te waarschuwen. Toen kromp Zwaantje voor de tweede keer ineen en was er niet meer met hem te praten. Bij de mededeling, dat de dokter niet thuis was, maar zo spoedig mogelijk zou komen, wierp hij de telefoon op de haak en begon woedend tegen Geertje uit te varen. Geloofde zij nu misschien, dat hij eerder had moe ten bellen? Dan had hij de dokter misschien nog getroffen, maar nu was hij weer weg! En wie wist voor hoe lang? Het kon wel een paar uren duren! Wat? Een paar uren? Stel je voor, dat de man mor gen pas weer boven water kwam! Met een dokter kon je daarvan niets zeggen! Die waren nooit ze ker van hun tijd! Een klein uur later kwam dokter Hogeboom bin nen. Marie was toen, keurig uitgedost in haar beste, donkere jurk, met een wit schortje voor, bezig in de gelagkamer, en Geertje stond in de keuken te werken. Zwaantje zat rustig in de kamer te breien; haar ongedurigheid was geheel geweken en haar gezicht stond rustig en vastberaden. Toon tje liep met een bleek gezicht in de gang te ijsbe ren. Hij had een lege pijp, waaraan hij af en toe verwoed trok, tussen de tanden. Jan Biersteker zat boven en liet zich niet zien. Hogeboom beende de kamer binnen, op de voet gevolgd door Toontje. Hij bekeek Zwaantje op merkzaam. Zij lachte tegen hem, en hij begon te grinniken. „Ik vraag me af', zei hij, „wie van jullie tweeën er nu eigenlijk het ergst aan toe is!" Hij gaf Toontje een ribbestoot. „Zo op het eerste gezicht zou ik zeggen, dat ik jou moet helpen", spotte hij. „Mij?" vroeg Toontje. „Ik voel me zo lekker als kip, dokter!" Nu de dokter er was, knapte hij inderdaad zienderogen op. Toen Hogeboom Zwaan tje had onderzocht, oordeelde hij het niet nodig, dat zij meteen in bed bleef Hij zei haar zich weer aan te kleden en wat rond te lopen. „En wat moet het woorden, jongens?" vroeg hij. „Een dochter", zei Zwaantje. „Een zoon, bedoelt zij", corrigeerde Toontje. Hogeboom schudde wanhopig het hoofd. „Zijn jullie het daar nu nog steeds niet over eens? Moet het dan maar een tweeling zijn?" Hij beheerste de situatie volkomen, en er was vrij wel geen spoor van angst of nervositeit meer. Om negen uur oordeelde hij het nodig, dat Zwaantje ging liggen, en hij achtte het toen ook tijd Wester oord op te bellen voor de kraamverzorgster. Toontje repte zich naar de telefoon en vroeg het nummer aan. Het gesprek kwam nog geen vijf minuten later door, maar hij was bleek, toen hij weer op de slaapkamer kwam. „Zij.zij komt niet!" bracht hij uit. De dokter zette grote ogen op. „Wat?" vroeg hij. Toontje slikte. „Zij komt niet... Zij is vanmorgen aangereden, en nu ligt zij in het ziekenhuis... Zij.zij heeft een paar ribben gebroken.en. „En hebben ze dan niet voor iemand anders ge zorgd?" „Daar waren ze nog steeds mee bezig... Maar het zou wel niet lukken voor dinsdag of woensdag, zeiden ze..." Hogeboom keek Zwaantje even aan. Zij was bleek geworden. Haar lippen beefden. Het stormde in hem, maar hij liet dit niet blijken. Zijn gebrek aan geduld was altijd spoorslags ver dwenen, als hij iemand moest helpen, die iets meer had dan een lichte griep of een steenpuist. Hij zette zich op de rand van het bed. Zo, zonder jasje en met opgerolde hemdsmouwen, zag hij er uit alsof hij voor een gezellige visite naar de her berg was gekomen. Hij lachte geruststellend, en Zwaantje merkte niet, dat hij onderwijl haar pols voelde. „Het is helemaal niet erg, hoor meid!" zei hij. „Het komt best in orde! Tenslotte kan ik het alleen ook wel!" Hij liep naar het tafeltje met het helderwitte laken, waarop hij zijn instrumenten had neergelegd. Het was achter het hoofdeinde van het bed geplaatst, zodat Zwaantje het niet kon zien. Hij keek alles nog eens na; een volkomen overbodige bezigheid, omdat hij dit al tweemaal had gedaan, mar hij gaf er zich een houding mee. Hij had Zwaantjes schrik terdege opgemerkt, en wachtte nu in spanning op de volgende wee. Als die er over een minuut of tien niet was, dan wist hij het wel. Hij had het va ker meegemaakt bij een partus, dat de een of ande re schrik een psychische schok veroorzaakte, met het gevolg dat een stilstand ontstond. Dit kon een paar uren, maar ook een dag of zelfs langer duren, en hij wilde dit liever voorkomen. Er ging een kwartier voorbij, waarin niets gebeur de. Toen kwam hij plotseling op een gedachte. „Een ogenblikje, jongens", zei hij. „Ik ben direct terug. Ik moet even naar de telefoon". In de pastorie zaten Titus en Edith met Martha en Irma Schotanus in de tuin. De vriendin van Martha was die middag weer gearriveerd voor het week end. Titus liep naar de zitkamer toen de telefoon ging. Goedenavond. Met Suurhof. ,,Ha, dominee!" zei dokter Hogeboom, „hier is de pil... Eh... ik bedoel..." (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 5