De Omloop heeft weer duizenden op de been gebracht; 538 haalden het! Start aanleg rioolwater transportsysteem Goedereede Eerste Zuid-Hollandse bolchiysanten zijn er weer op Bloemenveiling Holland 32:^^0 6 tiommienuiii Minister Borst opent nieuwbouw Delta Psychiatrisch Ziekenhuis Psychiatrisch ziekenhuis in Oekraïne krijgt onmisbaar apparaat IVIonumentendag in Dirksiand Evangelisatietentdagen Ned. Herv. Kerk AA^MINNAARD ^^^VASTGOED 70e Jaargang SEBiBL!Or/-;;rx %nnci RV)^--'"' DINSDAG 26 AUGUSTUS 1997 No. 6631 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 2629. Hoofdredakteur. A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 3392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,75 JAARABONNEMENT 57- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Zuiveringsschap Hollandse Eilan den en Waarden is begonnen met de aanleg van het rioolwatertrans portsysteem voor Goedereede- Havenhoofd en Goedereede-Delta- haven. Het betreft twee nieuwe rioolpersgemalen en een perslei ding van Deltahaven naar Goede- reede-Havenhoofd. De persleiding is november van dit jaar gereed, de twee gemalen omstreeks maart 1998. De Icosten voor deze werk zaamheden bedragen zo'n 2 mil joen gulden. Totaalplan Deze werkzaamheden maken deel uit van een totaalplan om het afvalwater van de hele gemeente Goedereede op een goede manier af te voeren en te behandelen. Meer toeristen, meer bedrij ven en meer inwoners veroorzaakten de afgelopen jaren meer verontreinigd rioolwater, vooral tijdens de zomer maanden. De afvalwaterzuiveringsin richtingen aan de Teuntjesweg en de Blauwe Distelstraat zijn overbelast. Studie Uit een studie naar verbeteringen blijkt voor heel de gemeente Goedereede éénawzi met een grotere capaciteit de beste oplossing. Het zuiveringsschap gaat daarbij uit van een uitbreiding van 22.000 inwonerequivalenten (i.e.) naar 35.000 i.e. Eén i.e. is ongeveer gelijk aan de hoeveelheid afvalwater van één persoon per dag. Naar deze zuivering gaat dan met rioolgemalen ook het afvalwater van Havenhoofd en Deltaha ven. Rioolgemalen Andere rioolgemalen die nu al het riool water naar de awzi aan de Teuntjesweg pompen zijn: in Goedereede gelegen aan de Doelweg, in Ouddorp aan de Stoof- weg en in Stellendam aan de Een- drachtsweg. Deze gemalen zullen in de loop van dit najaar en begin volgend jaar worden gerenoveerd. Eindresultaat Het zuiveringsschap verwacht met alle werkzaamheden gereed te zijn omst reeks de zomer van 1999. Het gezuiver de afvalwater van de gemeente Goede reede op de Haven van Goeree voldoet dan aan de strenge wettelijke eisen. De totale kosten van het gehele project inclusief de uitbreiding van de awzi zijn zo'n 20 miljoen gulden. Capaciteit voor 80 patiënten Op maandag 1 september 1997 opent mevrouw dr. E. Borst-Eilers, minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport op Delta Psychia trisch Ziekenhuis de Welhoek, een gloednieuw gebouw waarin aan 80 patiënten intensieve klinische behandeling worden geboden bin nen open en gesloten milieus. Nieuw voor Delta is de afdeling SGLVG die ook in de Welhoek wordt gehuisvest; een afdeling voor 16 laagbegaafde, ernstig ont regelde cliënten. Ter vervanging van de vele verouderde gebouwen uit het begin van deze eeuw maakt Delta een omvangrijk nieuw bouwproces door op de hoofdlokatie. De Welhoek is de eerste nieuwbouw die gereed komt waarin patiënten worden gehuisvest. In mei vorig jaar zag het er nog naar uit dat de nieuwbouw van de Welhoek voor de zoveelste keer ernstige vertraging zou oplopen, door de bouwstop die de minis ter van VWS had afgekondigd voor de gezondheidszorg. Medewerkers en patiënten van Delta waren in het geweer gekomen tegen deze bouwstop. Tijdens een speciale bijeenkomst zouden kamer leden de honderden verzamelde handte keningen in ontvangst nemen. Enkele dagen voor de geplande bijeenkomst liet de minster weten dat de bouwstop op het gebouw ten onrechte was opgelegd en met onmiddellijke ingang was opgehe ven. De bijeenkomst kon toen afgelast worden. Vooruitgang Na alle vertraging in het voortraject is de daadwerkelijke bouw zeer voorspoedig verlopen en kan het gebouw, dat inmid dels de Welhoek gedoopt is, geopend worden. Begin oktober zullen 80 patiënten hun nieuwe behuizing betrekken. Zij krijgen dan allemaal een éénpersoonskamer. Een hele vooruitgang vergeleken met hun oude onderkomen dat dateert uit het begin van deze eeuw en waar de patiën ten nog met zes personen op een zaal sliepen. De bewoners zijn voornamelijk afkom stig uit paviljoen Wilgenhoek, een behandeleenheid voor langdurige inten sieve behandeling en begeleiding. De cliënten voor de SGLVG-afdeling komen van buiten het ziekenhuis, zij worden geplaatst via een bovenregiona le, onafhankelijke indicatiecommissie, waarin het ziekenhuis samenwerkt met de Hooge Burch. De Stichting "Help Oekraïne" helpt het Psychiatrische ziekenhuis in Charkov aan een machine voor het laboratorium voor bakteriolo- gische onderzoeken om verschil lende ziektes te bestrijden zoals: cholera, difterie, dysenterie, tyfus, paratyfus, salmonella e.d. De hoofdarts, de heer F. T. Retroek berichtte ons dat zonder deze machine het ziekenhuis met 1680 patiënten helaas zal moeten sluiten. Waar moeten al deze patiënten dan naar toe? Immers, alle tehuizen in de gehele Oekraïne zitten al vol. Op een zaal staan 20 bedden. Stich ting Help Oekraïne zal aan deze zo nood zakelijke wens voldoen en deze machine aanschaffen in de Oekraïne t.w.v. 15.000,- zodat het ziekenhuis niet hoeft te sluiten. Alle formaliteiten worden op dit moment geregeld in de Oekraïne en begin sep tember zal ik naar Charkov reizen en deze machine kopen en afleveren bij het ziekenhuis. Dit ziekenhuis hebben wij september 1996 geholpen door een groot transport met hulpgoederen te brengen zoals: bedden, dekens, kleding, operatie- kleding, wasmachines, rolstoelen, levensmiddelen enz. Behalve dit zieken huis zijn er tevens 2 kinderweeshuizen in Charkov geholpen. Ook is er uitgedeeld onder de bevolking in Charkov. Dit transport was ons geheel aangeboden door transportbedrijf Hans de Meester uit Groede. De levensomstandigheden in de Oekraï ne zijn werkelijk meer dan triest. Er is Inclusief een grote jaarmarkt met rommelmarkt Op zaterdag 13 september is het monu mentendag. In navolging van het grote succes van 1996 wordt er in Dirksiand die dag wederom een grote jaarmarkt georganiseerd. Een onderdeel van deze jaarmarkt is de rommelmarkt. Om deze tot een groot succes te maken wordt er in Dirksiand, woensdag 27 augustus, een ophaalavond georganiseerd. Een ieder die nog bruikbare spullen heeft en die ze ter beschikking van deze rom melmarkt wil stellen, kan bellen naar één van onderstaande telefoonnummers. De aangeboden spullen worden dan die avond opgehaald door de ophalers welke vanaf 18.00 uur door de straten komen. De nummers zijn 602832 en 603262. SOMMELSDIJK Vandaag, 26 augustus, en morgen, woensdag 27 augustus, organiseert de Evangelisatiecommissie van de Ned. Herv. kerk te Sommelsdijk weer de evangelisatietentdagen voor de jeugd. De tent is opgezet op het terrein van wijkgebouw 'De Zwaluw'. Het thema is 'Hou (je) vast'. Tijdens deze dagen staat 's morgens het Bijbel verhaal centraal en wordt er geknutseld, 's Middags worden er spelletjes gedaan en op woensdagmorgen is er aansluitend een gezamenlijke maaltijd. Alle kinderen van 5 tot 12 jaar zijn van harte welkom op dinsdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur en op woensdag van 10.00 tot 16.00 uur. Op dinsdag avond is er voor de jeugd vanaf 13 jaar een meerkamp; na dit sportieve evene ment is er een sing-in. Jullie worden van harte uitgenodigd om naar deze dagen te komen en breng gerust een vriendje of vriendinnetje mee. Goeree-Overflakkee B.V. overal gebrek aan. Nu, een jaar later is de situatie helaas nog meer verslechterd. Wij als Stichting "Help Oekraïne" zul len ons dan ook inzetten door samen met uw financiële hulp zoveel mogelijk "Hulp" te bieden. Want immers, heeft niet ieder mens recht op een "menswaar dig" bestaan? U kunt Stichting "Hulp Oekraïne" onder steunen door een gift over te maken op gironummer: 262288 of Rabobanknr. 392487470 t.n.v. Stichting "Help Oek raïne", Donze Vissestraat 123, 4531 BC Temeuzen, tel. (0115) 615953 of (0111) 421477. U kunt ook helpen door U op te geven als kollektant voor uw regio. NAALDWIJK - Het seizoen van de bolchrysanten is weer begon nen. Begon de aanvoer van de bol chrysant zo'n zeven jaar geleden pas in oktober, nu vangt de aan voer van deze plant al aan in augustus. Zeeland en de Zuid-Hol landse eilanden gaan een steeds belangrijkere rol spelen in de aan voer van deze plantensoort. Hoewel België met zo'n zes tot zeven miljoen bolchrysanten per jaar nog steeds de grootste producent is, worden ook Zeeland en de Zuid-Hollandse eilan den steeds grotere productiegebieden. Het gaat met name om de Hoekse Waard en Goeree-Overflakkee. Naast de akker bouwproducten wordt de bolchrysant hier steeds vaker geteeld, met name als bijproduct. Dit jaar wordt voor het eerst een stabilisatie in de aanvoer verwacht. Bolchrysant is meer dan een grafbloem De verkoop van de bolchrysant gaat niet langer hand in hand met Allerheiligen. Steeds meer consumenten weten de bol chrysant ook te waarderen als tuin- en kamerplant. Deze grotere interesse is ondermeer het gevolg van de vervroegde aanvoer van deze plantensoort. De bol chrysanten, die buiten worden gekweekt, worden de laatste jaren afgedekt met zwarte folie. Op een kunstmatige manier wordt zo de nacht verlengd, waardoor de bloemen eerder tot bloei komen. De aan voer is hierdoor vervroegd. In België en Frankrijk wordt de bolchrysant vaak gekocht als grafbloem. Maar met name de Duitse en de Nederlandse consumen ten zien de bolchrysant als fleurige kamer- of tuinplant, die hem nog even aan de zomer doet denken. De bolchry sant kan in de kamer of buiten als pot plant worden gezet. Herfsttrend De bolchrysant wordt in meerdere kleu ren aangevoerd. Geel is verreweg de meest populaire kleur, gevolgd door de kleur donkerpaars, hoewel deze de afge lopen seizoenen wat minder populair was. Voor het komende herfstseizoen wordt een grotere aanvoer verwacht van de bolchrysant met een bronsachtige tint. Het vorige seizoen leverde deze kleur namelijk goede prijzen op voor de kwe kers. Nadat het pistool, in de handen van staatssecretaris Erica Terpstra ten tweeden male toe geweigerd had, loste Gerrit Poortvliet dan maar zelf het startschot. Als je 't geloven mocht, zaterdagmiddag bij de finish van de Omloop Goeree-Overflakkee op de Voorstraat te Oolt- gensplaat, dan zal er voor de negende Omloop - 28 en 29 augustus volgend jaar - niet zoveel belangstelling zijn. Maar de stelligheid waarmee de één na de ander beweerde dat 'ie d'r nóóit meer aan zal beginnen, moest natuurlijk opnieuw met een flinke korrel zout genomen worden. Vol gend jaar zullen ze er wéér zijn, dan met z'n negenhonder den...! Zoals ze ook j.l. vrijdagavond gereed stonden om op het schot van Erica Terpstra, de staatssecretaris van Volksgezondheid, Welzijn en Sport, de tocht te beginnen. Het legioen popelde, maar 'Erica' verscheen pas klokke zeven ten gemeenhuize om vervolgens als een haas het startschot te lossen. Tweemaal heeft het legioen mee afgeteld, 3-2-1-0..., en tweemaal heeft het startpistool geweigerd, waarop Stichting Omloop voorzit ter Gerrit Poortvliet het schot zelf heeft af laten gaan. 'Vrou we' Erica had nog net even tijd gehad haar bewondering uit te spreken voor de 801 die gingen en het petje te lichten voor de 8000 vrijwilligers, maar dat bleek wat overtrokken, 't Zijn er ruim driehonderd en naast dezen nog alle Rode Kruis helpsters en helpers die de organisatie hand- en spandiensten verlenen en dat met een aanstekelijke graagte doen. De Rode Kruis mensen, vooral zij, hebben allerwege complimenten gekregen want die hebben weer "heel wat voeten opgelapt'. Roem voor de organisatie was er allerwegen, 't heeft nergens aan geman keerd en dat mag van de stichtingbestuurders toch een enorme prestatie heten! "Uniek in Nederland en uniek in Europa!", zo heeft mevr. Terpstra de Omloop genoemd. Behalve de 801 lopers (874 hadden zich opgegeven) van wie 538 het binnen de gestelde 24 uur hebben gehaald (dat bete kent dat er 253 afvallers waren), heeft de tocht weer duizenden anderen op de been gebracht. Gevraagd naar de zwaarte van de tocht waren de meningen totaal verscheiden. De een had geen hinder van de broeierige warmte, maar de ander had het nogal wat energie gekost. Wat wel unaniem werd gezegd, is dat de dijken door de langdurige droogte zo hard waren geworden. De duizenden die hun ver wanten hier en daar een hart onder de riem staken en verzorg den, concentreerden zich daarbij op de vaste punten, maar de lopers zouden die belangstelling liever over het hele parcours gespreid zien. 't Zou de hele lange stukken voor hen minder eentonig maken. Zeven uur zaterdagavond heeft Gerrit Poortvliet de finish gesloten, toen was het écht afgelopen en konden zij die de tocht met moeite hadden volbracht of daar nog mee bezig waren, hun wonden gaan likken. Hij die het eerst binnen kwam, tegen twaalf uur, was het allemaal al weer vergeten en bijvoorbeeld Lina v.d. Houten-v.d. Klooster (51) uit Ouddorp maakte zich toen alweer op om naar een verjaardag te gaan. Kwart voor twee had ze afgeklokt. Wellicht de jongste deel neemster was de 17-jarige Jobke Koningswoud uit Dirksiand, ze was kwart over vier binnen, maar lang niet iedereen had het er zó schadeloos afgebracht. Menigeen heeft vooral op dat laatste endje een steuntje nodig gehad. Maar let 'es op, volgend jaar zijn ze er weer, immers, wie de Omloop met succes heeft afgelegd, of er minstens z'n best op heeft gedaan, die is pas volwassen. Laat dat vooral de jongeren gezegd zijn, de uitdaging van Omloop deelname aan gaan is veel stoerder dan je overvloedig met gerstenat te laven; ook daartoe kan de warmte nopen! Ria de Blok-v.d. Vliet werd als 'schooljujfrouw' binnengehaald, maar nee, 'twas gewoon haar eigen kroost dat haar trots (voor de tweede keer) binnenhaalde. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUOtO - REPORTAOE FOTOORAFIE czi[zziirjcjizzi[z3trziizzicj| OUDOORP-Woststiatt 35-Telehon (0187) 681612/Fw( 683734 RENESSE- Piintshop - HogwMm 172 - T^tafoon (0111) 462400 Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestrcot 32-34, 3241 M Middelhamis Tel. (0187)48 2606 R. Wesdijk-BoS, voorzitster

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 1