EIMVriDEII-IIIEüWS Overdenking :z/ uit de Heilige Schrift Vakantiebijbelclub in Stellendam Stimuleringsactie van gemeenten Geen verloren vakantie HET KIJKVENSTER VERVOLGVERHAAL 2e Blad VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1997 No. 6630 De gemeenten op Goeree-Overflak- kee willen het gebruik van een zon- neboiler voor warmwatervoorzie ning stimuleren. Daarom voeren ze samen met de Stadsregio Rotter dam en de gemeenten Delft en Dor drecht, energiebedrijf ENECO en Delfland, adviesburo Ecofys, leve ranciers van zonneboilers en diver se installateurs uit de regio de 'Actie Zonneboiler '97'. De actie is gericht op de verkoop van 750 zon neboilers tegen sterk gereduceerde prijzen. De actie loopt van 1 sep tember tot en met 15 oktober en is bedoeld voor particuliere woning bezitters in de deelnemende gemeenten. De zonneboilers wor den voor het eind van 1997 alle maal geïnstalleerd. Voor de ge meenten op Goeree-Overflakkee wordt de actie gecoördineerd door het ISGO uit Middelharnis. Door de grootschalige opzet van de actie zijn scherpe prijsafspraken gemaakt met de zonneboilerfabrikanten die de syste men voor deze actie mogen leveren. Gedurende de actie kost de aanschaf en installatie van een zonneboiler gemid deld 2000,-. Normaal moet hiervoor ongeveer 5000 - voor worden betaald. De deelnemende installateurs hebben via de zonneboilerfabrikant allemaal een cursus gehad over alle technische aspec ten die van belang zijn bij de plaatsing van het systeem op het dak. Hoe werkt een zonneboiler Een zonneboiler voor het verwarmen van tapwater voor douche en keuken wordt steeds populairder in Nederland. Het sys teem bestaat uit een collector op het dak en een warmwaterboiler. De collector moet een goede oriëntatie naar de zon hebben zodat zonlicht optimaal benut wordt voor het verwarmen van water. Het warme water wordt opgeslagen in het boilervat. Tijdens zeer bewolkte dagen wordt het water ook nog opge warmd, alleen niet voldoende. De boiler beschikt daarom over een soort naver- warmer die er dan voor zorgt dat het water toch de gewenste temperatuur krijgt. Het systeem beschikt tevens over een soort vriesbeveiliging. Deze voor komt dat het water in het systeem tijdens een strenge winter bevriest. Een gemid deld huishouden kan met de aanschaf van een zonneboiler voor het verwarmen van water een halvering van het energie verbruik verwachten. Op jaarbasis wordt de energierekening ongeveer 100,- tot 150,- voordeliger. De zonneboiler is bovendien een milieuvriendelijke ener giebron. Het gebruik van zonneboilers zorgt namelijk voor een lagere uitstoot van koolstofdioxide (CO2), de stof die in belangrijke mate verantwoordelijk is voor het broeikaseffect. De actie Tijdens de actieperiode kunnen geïnte resseerden via een antwoordkaart zich aanmelden bij het aanmeldpunt in Rot terdam. Op deze kaart moet door de geïnteresseerden worden aangegeven met welke installateur ze in zee willen voor de plaatsing van het systeem. Ver schillende installateurs uit de regio nemen deel aan deze actie. De uitgeko zen installateur zoekt vervolgens contact met de geïnteresseerden en bekijkt of de plaatselijke situatie van de woning geschikt is voor het plaatsen van een zonneboiler. Hiervoor moet onder andere het dak van de woning gericht zijn op het zuiden. Als de situatie geschikt blijkt te zijn, dan brengt de installateur vrijblij vend offerte uit voor het plaatsen van het systeem. Het is zeer gunstig om de aan schaf van een zonneboiler te combineren met de aanschaf van een nieuwe HR- ketel. De installatiekosten zijn in dit geval relatief goedkoper. Binnen vijf dagen moeten de geïnteresseerden dan besluiten of ze overgaan tot de aanschaf van een zonneboilersysteem. De onderte kende offerte wordt samen met een sub sidieverklaring door de installateur naar het meldpunt in Rotterdam gestuurd. Op het meldpunt wordt de reservering van de verschillende subsidies verder afge handeld. De installateur zorgt vervolgens voor het plaatsen van het gehele systeem voor 31 december 1997. Subsidies Op de aanschaf van een zonneboiler wordt door het ministerie van Economi sche Zaken een subsidie verstrekt van ongeveer 600,-. Door ENECO wordt een subsidie gegeven van ongeveer ƒ300,-. Deze subsidies worden bij de offerte al van de prijs afgetrokken zodat de geïnteresseerden gelijk weten hoeveel de aanschaf van een zonneboiler kost. Echter, de gemeenten op Goeree-Over flakkee hebben besloten om voor de eer ste tien zonneboilers per gemeente een extra subsidie beschikbaar te stellen van 500,- (voor de gemeente Oostflakkee onder voorbehoud totdat het voorstel is behandeld in de raad van 11 september). Op het centrale meldpunt wordt van alle aanmeldingen de volgorde van binnen komst geregistreerd. Elke aanmelding krijgt per gemeente een inschrijfnum- mer. Dit nummer wordt met een ont vangstbewijs medegedeeld. In principe komt de elfde aanmelder alleen voor subsidie in aanmerking als er één van de eerste tien afvalt. De inschrijfnummers blijven tot zes weken na de inschrijving geldig. Zodra geïnteresseerden niet over gaan tot ondertekening van de uitge brachte offerte vervalt dus het recht op gemeentelijke subsidie. Op dat moment schuiven anderen dus een plaats op. Het is dus belangrijk om zo snel mogelijk een aanmeldingskaart op te sturen naar het meldpunt in Rotterdam, omdat daar de volgorde van binnenkomst bepaald wordt voor de gemeentelijke subsidies. Waar zijn er aanmeldings- kaarten te verkrijgen? De actie richt zich hoofdzakelijk op par ticuliere woningbezitters die een eigen woning hebben met een leeftijd van ongeveer 20 jaar. In deze woningen is de kans groot dat de cv-installatie vervan gen moet worden. De vervanging van een cv-ketel in combinatie met de aan schaf van een zonneboiler is zeer gun stig. De woning-eigenaren die tot deze categorie behoren, krijgen automatisch allemaal een informatiepakket in de bus. Dit wil echter niet zeggen dat anderen niet deel kunnen nemen aan de actie. Iedereen die een eigen woning bezit met een dak op het zuiden (in verband met de zonoriëntatie) kan deelnemen aan de actie. De informatiepakketten zijn op te vragen bij het ISGO, Langeweg 74 te Middelharnis, tel. 488111. Daarnaast zijn de pakketten ook te verkrijgen op de gemeentehuizen van de vier gemeenten. In het informatiepakket zit onder andere de lijst met alle deelnemende installa teurs en een aanmeldingskaart. Kans op een gratis zonneboiler De zonneboilers die tijdens de actie geplaatst worden, zijn de meest geavan ceerde van dit moment. In de regio Rot terdam zijn vorig jaar in ongeveer 1000 huishoudens soortgelijke zonneboilers geplaatst. Deze worden naar volle tevre denheid gebruikt. In Nederland zijn in totaal inmiddels al 20.000 woningen uit gerust met een zonneboiler. Wie voor het eind van het jaar een zonneboiler via deze actie heeft laten installeren, maakt kans om de aanschafkosten terug te ver dienen. Onder alle deelnemers van de actie orden namelijk vijf gratis zonneboi lers verloot. Zij hoeven dus alleen nog de installatiekosten te betalen. Hoe ziet een zonneboiler er nu in werkelijkheid uit Tijdens de actieperiode zijn er op ver schillende plaatsen in de regio informa tiemarkten. Op deze markten zijn de leveranciers van de systemen met demonstratiemodellen aanwezig. U kunt een zonneboiler daar bekijken en al uw vragen stellen aan de leverancier. Zo worden er informatiemarkten gehouden in Hellevoetsluis, Zuidplein, Ridderkerk, Alexanderpolder en Spijkenisse. Heeft u interesse om een zonneboiler van dichtbij te bekijken, neem dan contact op met het ISGO in Middelharnis. Het ISGO kan u vertellen op welke tijdstip pen de informatiemarkten worden gehouden en waar u moet zijn. Wbv. Middelharnis heeft primeur De woningbouwvereniging uit Middel harnis is momenteel bezig met de bouw van 22 seniorwoningen aan de Sperwer in Sommelsdijk. Alle woningen in dit complex worden voorzien van een zon neboiler voor de opwekking van warm tapwater. Het woningencomplex bestaat uit drie bouwlagen waarvan de eerste twee lagen bestaan uit twee rijen van acht woningen. De bovenste verdieping bestaat uit zes woningen. Op de platte daken van de woningen komt een specia le opstelling te staan waar de collectors op worden gelegd. Alle woningen wor den aangesloten op deze gezamenlijke collectors. Per woning is wel gewoon een eigen cv-installatie aanwezig met een eigen naverwarmer voor de optimale Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw meubelen als eieren. flakkee verhuizingen b.v. "Indien hij het ijzer heeft stomp gemaakt en hij slijpt de snede niet, dan moet hij meerder kracht te werk stellen" Prediker 10:10 Uit het verband, waarin bovengenoemde tekst staat, blijkt: het gaat hierin over een man, die hout hakt. Met zijn lenige, gespierde armen laat hij de scherpe bijl onophoudelijk neerkomen op het hout. Echter, het is met een bijl net als met een mes of zeis. Gebruik je haar door, dan wordt de 'snede' toch langzaam maar zeker stomp. En dan kun je wel doorgaan met het hakken van hout, maar je vordert niet meer. Een ieder weet: werken met een botte bijl kost veel kracht en levert weinig resultaat. Wie verstandig is, pakt het dan ook anders aan. Hij laat een ogenblik zijn werk rusten en slijpt het stompe ijzer zorgvuldig. Dat lijkt tijdver lies. Immers, de arbeid moet een ogen blik gestaakt. Maar het is winst! Want straks vliegt het gescherpte ijzer weer des te vlugger door het hout. Een wijze les Het is een wijze les, die de Prediker u en mij geeft en die ons juist in deze vakan tietijd zeer te pas komt. Een ieder van ons heeft zijn roeping: de moeder in haar gezin, de man op zijn werk, de leerkracht op zijn of haar school, de ambtsdrager in Gods wijngaard. Alleen, door de vele arbeid, de volle agenda's, de spanningen die er soms zijn op het werk of in het gezin, de afdwalingen en zonden, die altijd binnensluipen, verslapt ontegen zeggelijk vroeg of laat de veerkracht. We raken vermoeid. De scherpte van geest gaat verloren. Het enthousiasme bekoelt. De ijver zakt in. Of, om het met de woor den van onze tekst te zeggen: de bijl wordt stomp. Ze moet nodig geslepen worden. Er is geen ijverig en nauwgezet dienen van de Heere meer. En zeker, nu heeft de Heere in Zijn wijs heid ons allereerst een wekelijkse rustdag gegeven. En dag, waarop het werk een ogenblik terzijde gelegd mag worden. Bovenal: een dag, waarop God de wet steen van Zijn Woord ter hand wil nemen om de stompe bijl van ons leven te slij pen. Hoe? Door ons te ontdekken aan onze zonden. Door ons opnieuw de heer lijkheid van Christus voor ogen te stel len. Door zo met Zijn Geest in te werken op ons hart dat we leren rusten in Christus en aangevuurd worden om met nieuwe kracht de goede strijd van het geloof te strijden, alsook onze dagtaak op ons te nemen. Vakantietijd: tijd van opscherping Echter, niet alleen de rustdag, maar ook de vakantietijd is van God uit gezien zo'n periode, waarin de bijl geslepen dient te worden. De dagelijkse arbeid mag een ogenblik worden gestaakt, zodat het lichaam tot rust komt. De geest kan zich een ogenblik met andere dingen bezig houden, zodat zij zich ontspant. Ja, maar dan ook in de vakantie vooral gegrepen naar de wetsteen van Gods Wóórd. Zet u getrouw onder de verkon diging van het Woord. Neem in uw vrije dagen nu geen flodderroman ter hand, maar een boek, dat uw geestelijk leven sticht en bouwt. Verzuim het gebed niet, maar neem de tijd om de Heere te zoeken en voor Zijn aangezicht uw weg en werk eens tegen het licht te houden. Wie ben ik? Hoe sta ik voor Gods aangezicht? Is Hij werkelijk de Eerste in mijn leven? Is het mij in mijn werk, in mijn ambt, in mijn gezin werkelijk begonnen om Hem en om Zijn eer? Of draait alles om mezelf en om het hier en nu? En zijn er misschien zonden, of gewoonten mijn leven binnengeslopen, waarvan de Heere zegt: "Gij zult niet. Kijk, zo kan de vakantietijd dankzij Gods genade ook worden: tijd van wederkeer! Tijd van: "Ik zal opstaan en tot mijn Vader gaan en ik zal zeggen: Vader, ik heb gezondigd tegen de hemel en voor u" (Lukas 15:18). Tijd van een eerste of weer hernieuwd toevlucht nemen tot Christus. Tijd van bekering tot God en hernieuwde toewijding aan Hem, Echt, er is geen beter rusten, dan dat we ook gedurende de vakantie mogen putten uit de Fontein van het heil, dat nooit vergaat en mogen drinken uit de Springader van het levende water. Zeker, dan ontvangt het lichaam rust. Maar dan wordt u ook innerlijk weer versterkt met kracht in de ziel. De bijl wordt geslepen. En als dan straks de arbeid weer wacht, dan vangt u hem in biddend opzien tot de Heere aan met in uw hart de psalm: "Mijn hart, o Hemelmajesteit, is tot uw lof en dienst bereid!". L. W. Ch. Rijgrok Op D.V. 26, 27 en 28 augustus a.s. zal er weer Vakantiebijbelclub worden gehou den in Stellendam. Het thema zal dit jaar zijn 'Hou (je) vast!'. Er zal worden verteld uit de Bijbel, er wordt gezongen, geknutseld en er wor den spelletjes gedaan. Voor alle kinderen die na de vakantie in de basisschoolgroe- pen 1 tot en met 6 zitten is er drie keer een ochtendprogramma van 9.00 tot ongeveer 12.00 uur (de laatste morgen duurt langer). De club begint de eerste morgen in de Ned. Herv. Kerk aan de Bosschieterstraat. De kerk is open vanaf 8.45 uur. Voor de jeugd van de basisschoolgroe- pen 7 en 8 en verder tot en met 14 jaar is er op 26 en 27 augustus a.s. een avond programma van 19.00 tot ongeveer 21.0 uur in 'De Schuur'. 'De Schuur' is open vanaf 18.45 uur. Iedereen is hartelijk welkom!! Blik op kerk en samenlevin temperatuur van het warme water. Op Goeree-Overflakkee is dit het eerste grootschalige bouwproject waar zonne boilers worden toegepast. De huurders van de woningen profiteren straks van een lagere energierekening. Medio juni 1998 zullen de woningen worden opge leverd. In de toekomst zullen steeds meer duur zame energiebronnen ingezet moeten worden om iedereen van energie te kun nen voorzien. Een zonneboiler voor het opwekken van warm water is een goed voorbeeld hiervan. In Nederland zullen dan ook steeds meer zonneboilers geplaatst gaan orden. Over enkele jaren is het de bedoeling dat ongeveer één op de twintig woningen zijn voorzien van een zonneboiler. Met de 'Actie Zonne boiler '97' kan op Goeree-Overflakkee alvast een stap in deze richting gezet worden. Met vragen over de actie en voor het ver krijgen van een informatiepakket kunt u contact opnemen met het ISGO, tel. 488111. - Politie en criminaliteit - De allochtonen - Een gigantisch probleem Dat gaf toch wel een klein schokje: het bericht over de toegenomen criminaliteit onder het politiepersoneel. En vooral het feit dat die criminaliteit het grootst is onder de allochtonen. Een tijdlang is er gepleit voor meer allochtone agenten, vooral in de grotere steden. Het politiecorps moest immers de pluriformiteit van de bevolking weer spiegelen. En bovendien zouden allocht one agenten een beter zintuig hebben voor de mentaliteit van allochtone crimi nelen. Daar is best wat voor te zeggen. Alleen is het nu wat zuur, te moeten constateren dat in Amsterdam evenveel maatregelen moesten worden genomen tegen allocht oon personeel als tegen autochtonen, hoewel de eersten slechts ruim tien pro cent van het bestand uitmaken. Dat ligt ook wel een beetje voor de hand. In landen waar de allochtonen vandaan komen, valt er met de politie meestal wel wat te sjoemelen. En wanneer men met elkaar in een land een minderheid vormt, dan is er al gauw de neiging om crimi neel gedrag van landgenoten wat te bagatelliseren. Vooral wanneer de ver dachte daar ook nog iets voor over heeft... Tegelijk was er het bericht, afkomstig van het Centraal Bureau voor de Statis tiek, dat 66 procent van de gedetineerden in justitiële inrichtingen van buitelandse afkomst is, verreweg de meesten uit Marokko. Dat zijn uiteraard berichten waardoor het begrip voor, en de toenadering tot allochtonen niet bevorderd zullen wor den. Het hele Nederlandse volk weet inmiddels wel dat we niet mogen discri mineren, maar bij velen leeft, soms meer verborgen, soms meer openlijk, toch enige aversie tegen 'die buitenlanders'. En bijna dagelijks vermelden de media wel een of ander misdrijf waarbij een buitelander betrokken is, en dan wordt er gemakkelijk gezegd - of gedacht: "Zie je wel, het is weer een. Het zal voor ieder duidelijk zijn dat Tur ken, Marokkanen, Surinamers, en noem ze verder maar op, niet méér geneigd zijn tot alle kwaad dan wij, Nederlan ders. Maar we mogen niet vergeten dat al deze mensen behoren tot andere cultu ren, waarin dikwijls andere normen heer sen, en waarin die normen ook op andere wijze worden overgedragen dan bij ons. In een land als Marokko zijn het vaak niet de ouders die hun kinderen leren hoe ze zich hebben te gedragen, maar is dat een taak van de school. En ook de politie fungeert er heel anders dan bij ons. Bovendien is de grote werkloosheid onder de allochtonen een probleem. Ze zien dat Nederlandse jongeren werk heb ben, en dus geld, en dat maakt hen jaloers. Zo komen ze er toe, zich op ille gale manieren toe te eigenen waar ze naar hun mening evenveel recht op heb ben als jongeren van eigen bodem. Een en ander plaatst onze overheid voor gigantische problemen. Een hardere aan pak is meestal niet de oplossing. Wél in de optiek van tal van Nederlanders, die als hoogste wijsheid verkondigen: "Ze moesten ze...". En wat ze dan moesten, kunnen we zelf wel invullen. Maar nor men en waarden kunnen nu eenmaal niet door pressiemiddelen worden overgedra gen. Het zal nodig zijn hen die normen op andere wijze bij te brengen. Dat zal geld kosten en vooral veel geduld. En de bereidwilligheid van de allochtonen om zich die normen eigen te maken. Want zonder dat zijn we nog nergens. Waarnemer -57- Nee, nu Marie Prakke er was en Geertje Doekes ook drie hele dagen in de week kwam voor het ruwe werk, had Zwaantje niet zoveel meer te doen. Zij had zich de laatste tijd helemaal aan het in orde maken van de baby-uitzet kunnen wijden, maar die was nu hele maal klaar, en ook al het andere was geregeld. Dokter Hogeboom zou komen voor de bevalling, en er was een kraamverzorgster besproken in Wes teroord... En nu verveelde Zwaantje zich eigenlijk een beet je, en zij werd ongeduldig ook; zij wou zo graag, dat het kindje nu maar kwam. HOOFDSTUK 9 Geertje Doekes was de eerste, die Toontje, op die hete zaterdagmorgen in het laatst van augustus, de stuipen op het lijf joeg. Zij kwam, als gewoonlijk, om acht uur door de achterdeur binnen en vond Toontje en Marie Prak ke in de keuken. Ze bespraken samen de bestelling voor de slager. ,,Goeiemorgen", zei Geertje. ,,Hoe is het met Zwaantje?" Met Zwaantje was het goed, antwoordde Toon. Zij was nog niet beneden natuurlijk, maar zij zou al wel wakker zijn. Haar ontbijt, dat zij de laatste tijd in bed kreeg, omdat zij het er zo moeilijk in kon houden, stond al klaar. Marie zou het meteen naar boven brengen. Of wilde Geertje dat even doen? Natuurlijk, dat wou Geertje best. Zij zette haar hoed af en schoot in haar werkschort. Daarna nam zij het blad en ging ermee naar de slaapkamer. Zwaantje zat rechtop in de kussens. De luiermand stond op een stoel naast het bed, en zij had de inhoud ervan op de dekens uitgestald. Geertje keek vertederd naar haar, terwijl zij bezig was alles op nieuw te sorteren en nog eens na te zien. „Hoe gaat het vandaag?" vroeg zij belangstellend. „Best!" antwoordde Zwaantje. Zij lachte. „Het duurt nu gelukkig niet lang meer. Morgen komt het!" „Hoe weet je dat?" vroeg Geertje verbaasd. „Dokter Hogeboom heeft het uitgerekend", zei Zwaantje. Geertje schudde het hoofd. „Dan behoort het mor gen te komen", zei zij. „Maar op een paar dagen kun je dat niet zeggen, hoor! Het had er al kunnen zijn, maar het kan ook nog wel een week duren!" Zwaantje was niet in het minst geïmponeerd. „Morgen!" zei zij vol vertrouwen. „Het wordt een zondagskindje!" Geertje ging er maar niet verder op in. Een vrouw, die op het laatst liep, moest je maar laten betijen. Dat was altijd al het beste geweest. Als ze hun zin niet kregen, werden ze lastig, en dan was je nog verder van huis. Geertje zette de luiermand op de vloer en plaatste het blad met het ontbijt op de stoel, maar dat strookte niet met Zwaantjes plannen. De luier mand moest op het bed, want zij wilde de boel opnieuw inpakken. Nee nee, dat ontbijt kwam wel, éérst de mand! En het ei moest Geertje maar weer meenemen naar beneden; daar had Zwaantje van daag geen trek in. En thee wilde zij ook niet; zij had veel meer zin in melk. Geertje liet haar maar. Uit de tijd, toen Albert elk ogenblik geboren kon worden, herinnerde zij zich nog heel goed, dat zij geen gebakken spek meer kon zien, terwijl zij er anders toch dol op was. En zij kon de hele dag wel karnemelk drinken, waar zij anders niet naar omkeek. Je moest zulke kun sten nu eenmaal nemen voor wat ze te betekenen hadden. Om tien uur kwam Zwaantje eerst beneden. Zij was humeurig en mopperde op Toontje, die in de kamer aan het schrijfbureau rekeningen zat in te boeken. Was het nou beslist nodig, dat hij alleen het puntje van zijn stoel gebruikte? Als hij behoor lijk ging zitten, nam hij toch veel minder ruimte in beslag? Kijk, zij kon nauwelijks tussen hem en de tafel door! En wat moest die schoenlepel daar in de vensterbank? Die hoorde daar toch niet? Moest hij nu altijd alles achter zijn rug laten liggen? En... Wel verdraaid, nou had hij nog as op de vloer gemorst ook! Kon hij met die stinkende pijp niet in de gelagkamer gaan zitten? Moest zij nu weer misselijk worden? En wat moest die hoed van Geertje op de stoel in de keuken? Wist zij niet meer waar de kapstok te vinden was? Ze lieten haar maar en kwamen haar zoveel moge lijk tegemoet. Het was ook geen grapje voor haar met dit warme weer. De thermometer in de kamer wees al bijna vijfenzeventig graden; je hoefde dus niet te vragen, hoe dat vanmiddag nog zou wor den! En Zwaantje was al zo zwaar! Toontje zette een stoel voor haar in de tuin, maar zij hield het er geen kwartier vol. Zij begon weer door het huis te drentelen en vond bijna overal wel iets aan te merken. Alleen de gelagkamer vermeed zij- Om twaalf uur vond Geertje haar opnieuw bij de luiermand. Alles was er uitgehaald en werd er op dezelfde manier weer ingelegd. Toen Marie Prak ke de tafel wilde dekken voor het eten, kon dat niet meteen; Zwaantje zat bij de tafel en had de inhoud van de naaidoos voor zich liggen. Zij zat te passen en te meten, of het er niet anders weer in kon. Het moest veel netter, beweerde zij; had Marie de doos misschien gebruikt, en er alles zo maar weer in gesmeten? Geertje stond het aan te zien vanuit de gang. Toen de doos bijna was ingepakt, maar alles er opnieuw uit werd gehaald, greep zij Toontje, die zich juist met een vol dienblad uit de keuken naar de gelag kamer repte, bij de arm. „Je kunt er wel op rekenen", fluisterde zij hem toe, „dat het vandaag gaat gebeuren, hoor!" Toontje liet het blad, met alles wat er op stond, bijna vallen. Hij werd lijkbleek. „W... w... wat zeg je?" stotterde hij onthutst. Geertje wees met het hoofd naar de kamer. „Van daag moet Zwaantje bevallen", verklaarde zij. ,,Let maar eens op mijn woorden". Toontje zette het blad op de vloer. Hij haalde zijn zakdoek te voorschijn en veegde zijn voorhoofd af. Zijn handen beefden. „Hoe.hoe weet je dat?" vroeg hij schor. „Zij is de hele dag al aan het nestje bouwen", ver klaarde Geertje deskundig. ,,Kijk maar eens!" Toontje gluurde om de hoek van de deur. Hij zag Zwaantje bezig met de naaidoos. Hij wist, met de best wil van de wereld, geen verband te leggen tussen het inpakken van dit voorwerp en het bou wen van nestjes, maar de stelligheid, waarmee Geertje hem had meegedeeld dat hij vandaag vader zou worden, had hem al wel zo van streek gebracht, dat hij met zichzelf geen raad meer wist. ,,Dan... dan moet... moet de dokter komen", zei hij. „Ik... ik zal..." Hij stapte achteruit en kwam met zijn rechtervoet op het dienblad terecht. Een schaaltje met gebak ken aardappelen bezweek krakend, maar het geluid drong gelukkig niet tot in de huiskamer door. Zwaantje hoorde het althans niet. „Dat is nou zonde", zei Geertje rustig. „Nee nee, sufferd, optillen die voet!" Toontje leende dwaas tegen de wand. Hij stond op zijn linkerbeen en stak zijn rechtervoet hulpeloos naar voren. (wordt vervolgd) Zet uw woning in liet zonnetje VBiHUIZaS Middelharnis Hellevoetsluis Zierikzee Oud-Beijerland Tel. (0187) 482188 Tel. (0181)320016 Tel. (0111) 413163 Tel. (0186)613624

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 3