Vooral bij kinderen is regel matig temperaturen belangrijk Wie schrijft er mee van en over Flakkee? Pon's Automobielhandel B.V. 50 jaar Volkswagen-importeur ^eH^AAi>ekje L Gebr. De Waal ijnrlf 3^n Oofthermometef sterk in opmors "EEN PRIKKELENDE DORST" IF^nr^:^ ^n^nstus 3 ^ost DIERENOPVANG tn VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1997 EILANDEN-MEUWS DERDE BLAD Kinderen kunnen heel snel hoge koorts krijgen. Het ene moment zijn ze lief aan het spelen en voor je het weet, zitten ze hangerig op de bank. Koorts is gezond Geschikt voor kinderen ZO WERKT EEN OORTHERMOMETER l.Zet de ThermoScan aan en plaats een schoon lens- filter op het uiteinde. I.Trek het oor iets naar achter en omhoog om de gehoor gang te trekken (bij baby's alleen naar achteren). Breng de lens in het oor. S.Druk 1 seconde op de knop. 4,De tempe ratuur ver schijnt direct in het venster. V/lH IflfPH 7<.0 H't zit nog niet mee mit 't weer deze zeumer, zei noe zelf, regen in wind, veul wind.... in eigelijk te koud voor d'n tied van h't jaer, je ken an alle gewassen ziee dat ze geen gebrek hao an waeter, nee.... zunne, da's nodig. De leveranciers van frisdranken kieke al een beetje benoad, want as h't geen moaijer weer wordt, bluve ze mit een groate voorraed zitte mo'je mar dienke. Nee... bepaeld dorstig weer is h't nog niet, alhoewel sommige men sen altied dorst hao, as je begriept wat ik bedoel? Noe kanne juule geliek begriepe da'k dit stukkie vóór m'n vakansie geschreve hoa, 't is mit het weer wel anders geworre, mensen, mensen wat 'n hitte hoa m'n intussen gehad. Drienke is goewd zaage ze, voor je nieren, je mot spoele...! mit water dienk i'k, want aores is h't middel nog aarger as 't de kwael, tenminste in de measte gevallen. Daar kan ik vam neepraete oor, nou...! ik hao vroeger als 's een ont- dekkieng gedae, dat je de peulerwten beter ziet hange as je van ongdere vanda- en kiekt as an de ziekante, dat zat zo. 't Is al heal wat jaeren geleje dat ik op een heaten dag thuuskwam mit een ver- schrikkelijken dorst, heal d'n middag had ik al verlangd naer een frisse slok, h't earste wat ik dan oak dee toen 'k thuus kwam was naer de kelderkasse loape om te kieken wat 'r te drienken was. Noe mo'k earst vertelle wat 'r al zo wat stieng, want vroeger was de kelderkas se een heerlijke plekke om allerlei sop te bewaeren, sop van roaije in zwarte bessen, braemsop, mar oak een ienkel flesje bier, dat was toen eigenlijk luxe want bier kwam alleen mit een verjaerdag op taefel, da's een groat verschil mit noe, noe drienke veul maansen uit tiedverdrief een flesje of drieje in mear op een aevend, mar zo as'k al zei, ik dook in de kelderkasse in zag daer een flesje stae, noe doch ik dat h't limenaode was oor, want wat was noe h't geval, m'n vrouwe had een halve flesse witte Port leeg gemaakt om de groate fiesse in te leveren voor staosiegeld, begriepe juule mien, want mit een gezin was h't be paeld geen vetpot, dus... Gretig greep ik het flesje in zette dat an m'n mond, dronk mit volle teugen h't flesje leeg, nog dienkend "'t Liekend wel of die limenaode gegist is?" dat ik dat docht was geen wonder, want de stoppe, of eigelijk mot ik zaage de kroankur- ke, zat een beetje los, dat kwam omdat m'n vrouwe geprebeerd had om het limenaode flesje toch weer een beetje dicht te kriegen. Nog naegenietend van de koele dronk liep 'k naer buuten om m'n duuven te voeren, dat naegenieten duurde mar kort want h't duuvehok liep van m'n vandaen, in de grond hieng healemaele scheaf, zelfs de locht zat niet mear op z'n plekke, m'n aarmen wiere loadzwaer, m'n klompen leke wel betonblokken.... boem.... plat.... snurk... weg! vaore weg...! Een healen tied laeter keek ik verwonderd tegen de ongderkangte van een rij peulerwten an, verwonderd vroeg ik m'n eige of waerom ik de vorige dag die peultjes niet had zieje hange, d'r hienge d'r zoveul.... in wat doe ik hier eigelijk? Langzaem bin'k overaande gekrope, noe warre m'n klompen niet mear zo zwaer, mar noe m'n hoad! wat was ik beroerd zeit, 'k hao noait gewete dat je zo beroerd ken weze as je te veul alcohol in je liev heit. een beetje schuldbewust liep 'k de keuken in waer m'n vrouwe rustig d'r gang gieng, ze vroeg "Lag je lekker vent?" ....ik vroeg "Had je.... was je...?" ....in effentjes laeter "Lae mar..." Ze was geneans ongerust geweest! welneant, ze had me wel zieje laage oor, mar ze docht "Hie doewt daer geen kwaed, eige schuld, had 'n mar niet zo stom motte weze in mit z'n fikken van de flessen of motte bluve!" De had geweun niet opgelet zei ze! 'k Dienke dat h't een femilie kwaeltje is, want m'n vaoder had oak 's zo'n aer- digheidje, dat zat zo, veule jaeren geleje, toen 'k nog een veintje was, gieng ik bienae elke middag visse bie de waetermeule, niet op paelieng, nee schotejillen (stekelbaarsjes). Op een dag, had ik 'r veul gevange, roadborsjes, dat warre de mannetjes zei moeder, wist 'k niet zo goewd raed mit m'n vangst, meastal dee ik ze in een ouwe wekflesse, mar daer zatte d'r al zo veul in, dat ik h't onverantwoord vond om die baesjes daer nog 's bie te doewen. Nae even zoeke in naedienke kreeg ik de oplossieng in de gaten, de naeker.... die op d'n tras stieng, daer konne ze best effentjes in, vond ik zelf... dus zo gedae, mit welgevallen keek ik naer m'n verwurve schat van vissen, wat hadde ze een baarg ruumte in die naeker zeit, allean.... dat dit wel 's harstikke fout uut zou kenne pakke, nee.... daer dienk je as kind niet an, tenminste ikke niet óór. Vaoder, moe in heat van h't taarve sniejen mit de zekel, kwam thuus mit een vreaselijken dorst, hle had in 't land alwel kouwe thee gedronke, mar d'n dorst was overhearsend. Mit een zucht zette hie z'n transportfiets tegen de schuure in liep via de luifel naar de achterdeure, in daer viel z'n oage op d'n tras, vol mit koel helder wae ter, hie greep d'n naeker, die geweunlijk leeg was beet, "Hé.... d'r zit nog wae ter in!" in mit de pollepel, die d'r meast bie lag, schepte hie een pollepel waeter in zongder te kieken dronk hie 't waeter mit groate slokken naer binnen, mar o wee... "Groa..w gsrrt...uühcht" wild zwaoiend mit z'n handen greep ie naer z'n keele in probeerde an moeder te roepen. Wat was noe 't geval, in die pollepel waeter zat oak zo'n schotejil, in die zette z'n stekels op omdat'ie z'n eige bedreigd voelde, in noe zat dat bedreigde visje in vaoders keele tot overmaet van ramp! Zo kon 't gebeure dat vaoder achterover in z'n riete stoel hieng, bie 't raem voor goewd licht, in moeder prebeerde mit een schaere in een haekpinne h't visje uut vaoders keele te vissen! Van een ofstandje hieuw 'k alles in de gaten, een beetje benoad dat wel, mar oak nieuwsgierig netuuriijk naer d'n ofloap, allean.... was dat achterof niet zo slim, want nog mar net was het visje uut vao ders keele of hie sturmde op m'n toe. Een hortje laeter zat ik mit een groaten dorst, niet van de hitte, nee.... van 't schreawen, want vaoders handen warre hard angekomme op m'n bloate konte. De groewte uut Dirksland Joh. Wolfert Daten varre j ilfert 1 Juvveliers Opticiens Gevonden en vermiste dieren VERMIST: te Dirksland: slanke poes; grijs gecyperd, witte bef, witte voetjes. Weg sinds 7 augustus. te Stellendam: gec. kater; tijgerkleur, witte bef. 2 jaar. te Middelharnis: kater, langharig, silver- poest, 1 jaar oud. te Dirksland: gec. kater; grijs gecyperd met wit. Heel groot. Grote hoektanden. 1 week vermist. Inlichtingen (0187) 651887 Bestel Uw bij Drukkerij Langeweg 13, SOMMELSDUK De hitte zindert in de dakgoot. Als een gloeiende koperen bal gloeit de zon aan een wolkenloze hemel. Zelfs als je niets doet, breekt het zweet je uit. Puf, puf, wat is dat heet. 't Is ook altijd wat in Nederland. Of het regent dagen achter elkaar of het is zo warm dat je je oost uit je west niet weet. Mopper-de-mopper. Het is ook nooit goed bij de mensen. Probeer het hoofd koel te houden. Neem een ijskoude shake. IJsklontjes op je hoofd, je voeten in een teiltje met koud water. En vooral niet te veel overhoop halen. Rustig, rustig blijven. Puzzels oplossen onder de parasol of in de scha duw van de bomen. Vanuit Ouddorp stuurde Claudia Klijn ons een Bijbelraadsel op. We zeggen haar hier uiteraard namens al onze bekenden hartelijk dank voor. Proberen jullie er maar eens achter te komen wat er te lezen valt nadat je alle eerste letters van de antwoorden achter elkaar zet. Toch fijn dat Claudia ons dat toewenst! 1Jongen van Gideon. (Rich. 7:10) 2. Oudste zoon van Jacob. 3. In welk Bijbelboek komt de naam van God geen één keer voor? 4. In welke plaats woonde Lydia de purperverkoopster? 5. Wat bouwden ze bij de spraakver warring? 6. De zoon van Abraham en Sara. 7. De man die om een teken vroeg waar dauw bij werd gebruikt. 8. Richter die linkshandig was. 9. Wat is de Heere voor de wezen? 10. Broer van Mozes. 11. Broer van Abel. 12. De vader van Mozes. 13. Zoon van Lamech. (Gen. 5) 14. Richter, zijn naam begint met een T. 15. Zoon van Abram en Hagar. 16. Zoon van Jozef met een E. Janneke Blok (Stad a.h. Haring vliet) schreef ons als volgt. Hier is weer een puzzel. Hij gaat over gezegdes, de woorden die ingevuld moeten worden staan onderaan. Dank je wel Janneke. 't Zal vast wel lukken om hier uit te komen. 1. Zo hard als een 2. Zo bang als een 3. Zo doof als een 4. Zo dood als een 5. Zo glad als een 6. Zo mak als een 7. Zo listig als een 8. Zo plat als een 9. Groeien als 10. Zo groen als 11. Zo ziek als een 12. Zo nijdig als een 13. Zo trots als een 14. Zo sterk als een 15. Zo koppig als een 16. Zo krom als een 17. Zo wit als 18. Zooud als Kies hieruit: sneeuw - kool - spin - Methusalem wezel - lam - aal - pier - pauw - steen ezel - paard - slang - hoepel - gras kwartel - hond - dubbeltje. Margreet Voogd (Ouddorp) Hier hebben we dus een afbeelding van je. Ontzettend leuk om in de krant te staan. Fijn dat je de geboortedatum gelijk doorgaf. Hoe was de vakantie op het water? Hebben jullie nog gehen geld, gezwommen of oude steden aan de waterkant bezocht? Leonie en Jan Willem Bijnagte (Scherpenisse) Inderdaad heb ik niet altijd voldoende tijd om een persoonlijk briefje bij de bon te stoppen. Nog aan zwemmen toegeko men inmiddels? Wat ben je goed met Bijbelse Geschiedenis en taal Jan Willem. Leonie scoort hoog met psalm en lezen. Succes hoor in groep 5 en 7. En waarderen jullie de zegen maar van een goed verstand. Willemijn Tieleman (Ooltgensplaat) Wat een aparte gewaarwording om de tropische vlinders rondje te zien fladde ren. Drenthe is bij uitstek een fietspro- vincie. Vosje had vast naar je verlangd dat ze zo hinnikte van blijdschap. Ben je dit zelf op de tekening? De zon schijnt vrolijk. Peter Tieleman (Ooltgensplaat) Pech voor die voorn dat hij gevangen werd. Of heb je hem weer terug gegooid? Spannend zeg om door de top pen van de bomen te lopen. Ja dat kan als je het boomkroonpad neemt. Marije Grinwis (Ouddorp) Van harte gefeliciteerd met je nieuwe broertje: Ronald. Midden in de nacht beschuit met muisjes. Nou, nou. Oma vond die geboorte zeker het mooiste cadeau van haar verjaardag? Hij is goed aan de maat met zijn 8 pond zeg! Vandaag is Marije Grinwis (Ouddorp) 12 jaar geworden. Hierbij onze geluk wensen. Volgende week hopen Richard Buscop (Oude-Tonge) en Maaike Boeder (Ede) hun geboortedag te herdenken. Een ple zierige dag hoor! Marijke Jansen (Nieuwe-Tonge) komt in aanmerking voor een puzzelbeloning. Vijftien pietermannen (zonder stekels) in te wisselen bij de boekhandel. Mooi zo vriendin, op naar de volgende! ^YO^t Warme groeten van tante Nel en oom Ko. liuu|ii**l(«** Op 8 augustus 1947, 50 jaar geleden, werd in Wolfsburg het contract getekend, waarbij Pon's Automobielhandel B.V. officieel werd aangesteld tot importeur van Volkswagen in Nederland. Op 16 oktober van dat jaar kwa men de eerste zes Kevers over de weg in ons land. In de afgelopen 50 jaar zijn maar liefst 1,5 miljoen Volkswagen personenauto's en ruim 380.000 Volkswagen bedrijfswagens geïmporteerd. Dealers eerste uur Met de officiële toezegging op zak maakt Ben Pon een reis door Nederland om voor 'zijn' merk dealers te verwerven. In een kort tempo weet hij tientallen dealers aan zich te binden. Tien dealers van het eerste uur zijn nog steeds Volks-wagen-dealer. Het zijn Ames Leerdam, Huiskes Hengelo, Jubbega Steenwijk, Kokkeler Enschede, Kost Amsterdam, Pouw Deventer, Roba Rijssen, Schilder Alkmaar, Van Tilburg-Bastianen Breda en Wittebrug Den Haag. Totaal zijn er vandaag de dag zo'n 180 Volks- wagen-dealerbedrijven. Mijlpalen Pon begint in 1947 met 1 model: de Volkswagen Kever, waarvan in dat jaar 67 auto's worden geïmpor teerd. In 1951 staat het aantal geïmporteerde Volks wagens al op 10.000. In 1959 - inmiddels is het leve ringsprogramma uitgebreid met de Volkswagen Transporter en de Karmann Ghia - is de mijlpaal van 100.000 Volkswagens bereikt. Vanaf 1961 verschijnen achtereenvoglens de Volks wagen 1500, de Variant daarvan en de Fastback. In 1968 volgt de 411/412. In dat zelfde jaar komt de 500.000ste Volkswagen naar Nederland. Volkswagen stapt over van lucht- naar watergekoeld Aan het begin van de jaren zeventig komt de Kever in het gedrang. En met hem de auto's die op zijn tech nisch concept zijn gebaseerd. De fabriek, de impor teur en de dealers maken een moeilijke tijd door. Het marktaandeel van Volkswagen in Nederland bereikt een dieptepunt van slechts 5,4% in 1974. Het concept 'motor en aandrijving op de achterwie len' maakt plaats voor nieuwe Volkswagens met 'motor en aandrij ving op de voor wielen', waarbij de motor waterge koeld is. De eerste is de Volkswagen K70 (1970), gevolgd door de Passat (1973). Het succes wordt echter gemaakt door de Golf. Met de vierde generatie op komst - intro ductie in november van dit jaar - en een geproduceerd aantal van ruim 17 miljoen, mag de Golf gezien wor den als een waar dig opvolger van de succesvolle Kever. 1,5 miljoen geïmporteerde Volks wagen personenauto's Nadat in 1990 maar liefst 1,5 miljoen Volkswagen personenauto's en bedrijfs-wagens zijn geïmporteerd, reed onlangs in Leusden de 1,5 miljoenste Volkswa gen personenauto, een zilvergrijze Passat, van de trein. Samen met bedrijfswagens zijn er inmiddels ruim 1,8 miljoen Volkswagens in Nederland geïmpor teerd. Juist omdat jonge kinderen zo snel koorts kunnen hebben, is het belangrijk om te weten hoe hoog de temperatuur is. Je wilt elk moment van de dag weten hoeveel koorts het kind heeft. Om snel te temperaturen is er sinds kort een oorthermometer voor thuis: de Braun ThermoScan. In 1 seconde weet je precies hoe hoog de koorts van de kleine is. En het kind merkt er niets van. Je kunt het zelfs doen tijdens de slaap. Want de werking is heel simpel: even in het oor, één druk op de knop en klaar Koorts is een gezonde verdedi ging van het lichaam tegen ziek tekiemen. De temperatuur wordt als reactie verhoogd om de bac teriën en virussen te verdrijven. Vaak gaat koorts samen mei hoofdpijn en spierpijn. Het ene moment heeft iemand het warm, om daarna te ril len van de kou. Slaap en vol doende drinken kunnen helpen tegen deze vervelende verschijnse len. Normaal varieert de lichaam stemperatuur tussen 36° en 38°C. Het kind heeft koorts als de oor thermometer 38°C of hoger aan geeft. Temperaturen in de mond is niet nauwkeurig en ongeschikt bij kin deren jonger dan drie jaar. Koorts opnemen tussen de billen is niet prettig; vooral kinderen hebben er een hekel aan. Met de oorthermo meter is het meten van de tempera tuur een fluitje van een cent. Voor jong en voor oud. Door de gemak kelijke bediening is deze thermo meter priina geschikt voor baby's en kleine kinderen. Maar ook vol wassenen vinden de nieuwe manier veel aangenamer. De oorthermo meter heeft een kleine oortip, die niet bij het trommelvlies kan komen, zelfs niet bij baby's. Langdurige, vervelende handelin gen behoren nu tot het verleden. Puzzelreglement 1Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis. 2. Per maand zijn er 80 a 100 punten te verdienen. Zelfgemaakte raadsels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. 3. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. 4. Bij 400 punten ontvang je een boekenbon van 15,-. «tk tr Zandpad 2-4 - 3241 OX Middiilha IH70-»25ft7 Al 125 jaar een begrip op Goeree-Overflakkee. Gediplomeerd opticien, horlogemaker, juwelier en diamond grading. Wij verzorgen voor u alle reparaties op het gebied van gouden en zilveren sieraden, uurwerken, graveren, brillen, oogmeting enz. DE BETERE WONINGINRICHTING SINDS 1920 Zandpad 36 Middelharnis Tel. (0187)482784

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 6