Warme oliebollen LITI E (010) 2741135 PREDIKBEURTEN NIEUWS uit de kerken Zonnebloemen, steeds excelsior Echt... je proeft 't! Zoekactie naar surfer DIERENOPVANG Eilanden-Nieuws uicaiiimENGaEm UEQKaumnoE hono Politie 24-uurs telefoon: Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1997 .^^SSS^^TI' Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragen-rubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Met vakantie in Vaals hoorde ik daar vertellen dat het Drielandenpunt vroeger zelfs een Vierlandenpunt is geweest. Maar welk land grensde er dan nog meer aan België, Duitsland en Neder land? Antwoord: Dat was de punt van het zelfstandige Moresnet. Na de nederlaag van Napoleon werd dat land door het Congres te Wenen in 1816 verdeeld. Een derde ging naar 't Koninkrijk Pruissen, een deel werd Nederlands (en kwam in 1839 bij het opstandige België) en het restant van Moresnet bleef lang onafhan kelijk door een grensgeschil tussen Pruissen en België. Het overleg tussen de beide landen mislukte telkens, omdat beide regeringen de delfplaats wilden verwerven van het belangrijke zinkerts galmei, dat destijds onmisbaar was voor de produktie van messing. Maar bij de Vrede van Versailles (1919) werd Moresnet door de geallieerden alsnog aan België toegewezen. U vindt het nu op de kaart als Kalmis (La Calamine). QttQaasERPttN De meningen lopen uitéén waar ik rabarber en appelmoes het beste in kan koken: in emaille, aluminium ofroestvrij stalen pannen? Antwoord: Als u de keuze hebt, kies dan altijd de roestvrijstalen pan voor spijzen met een hoog gehalte aan oxaal zuur. Laat de rabarber ook nooit in een pan staan, ook niet in de rvs. Giet ze na het koken over in een glazen of stenen kom en laat ze daarin afkoelen. Autobedrijf Jan van Dijk PENNWCOETEilMWmiE Graag wil ik een beroep op u doen bij het determineren, met behulp van de bij gevoegde afdruk, van een bronzen pen ning. Antwoord: Uw penning is mogelijk een oude en dateert blijkbaar uit een vorige eeuw. Welke kunnen wij, zonder nader onderzoek, niet zeggen. Helaas zijn wij er niet in geslaagd om via onze ter beschikking staande naslagwerken uw penning te determineren. Mogelijk kan een muntenhandelaar die deze penning ziet, u op weg helpen. De geldswaarde is o.a. afhankelijk van de algehele kwaliteit van de penning en de ouderdom. Ook kunt u terecht bij het Koninklijk Kabinet van Munten, Penningen en Gesneden Stenen. Het Kabinet is gevestigd in het Museum voor Oudheden, Rapenburg 28, 2311 EW Leiden. Men heeft spreekuur, maar wij raden u aan een afspraak te maken. Dat kan per telefoon (071) 5120748. MlUEUKiaCHTEN Ik zou graag het adres willen weten van de milieuklachtenlijn voor de regio waar Flakkee onder valt. Stelt deze dienst het op prijs als klachten worden doorgege ven? Is deze dienst altijd bereikbaar? Antwoord: Uit een door ons ingesteld onderzoekje bleek dat de inwoners van Flakkee met milieuklachten de Meldka mer van de Milieudienst Rijnmond moe ten bellen. Deze dienst is gevestigd in Schiedam. Het telefoonnummer is (010) 4373333. U kunt hier uw klachten 24 uur per dag kwijt, uiteraard stellen ze het op prijs als u klachten aan hen doorgeeft, daar zijn ze immers voor! MUNTENNIEUm Bestaat er een tijdschrift over oude en nieuwe munten? Antwoord: Dat is de Muntkoerier, uitge verij Omni-Trading, Canadalaan 8-A, 7316 BX Apeldoorn, telefoon 055 - 521.66.29, en het kost 60,- per jaar. Daarin vindt u ook een opgave van komende muntenruilbeurzen en veilin gen met opgave van data en plaats en organisatoren. Echt weer was het begin deze week om een verfrissend ijsje weg te likken, maar wie woensdag puffend van de hitte de Sommelsdijkse weekmarkt bezocht zag, in z'n toko aan de St. Joris Doelstraat, als vanouds Jaap Biene- felt bezig met het bakken van oliebollen, de sponzige lekkernij die we met Oud en Nieuw met zoveel Hollandse gretigheid tot ons nemen. Van oliebol lenbakker Jaap mag je zeggen dat hij het seizoen heeft verlengd, maar toch, bij 33 graden hitte oliebollen te verkopen lijkt een even grote prestatie te zijn dan aan een eskimo een ijskast te slijten. De bollen van Jaap hebben ook woensdag weer gretig aftrek gevonden. Het zijn Hollands allerbesten, Biene- felt-kwaliteit en wie let er, met zo'n smakelijke besuikerde bol in handen, nog op welk weer het is? Jaap bakt door alle seizoenen vrolijk verder. SOEitEli ULOEREN Wij verhuizen naar een boerderij. Welke vloerbedekking raadt u ons aan voor een vrij vochtige omgeving? Antwoord: In elk geval een vochtbe stendig product, dat ook zelf weinig of geen vocht opneemt. Vochtgevoelige materialen kunnen immers kromtrekken en/of weervlekken krijgen en gaan schimmelen, dan wel bij het opdrogen gaan krimpen en barsten. Als u soms gaat verbouwen en cv. laat aanleggen, kies dan voor vloerverwarming en neem een vlakke vloer van natuursteen, kera mische tegels of plavuizen. Een stroeve vloer is veiliger dan een gladde, vooral voor oudere gezinsleden. Van een stenen vloer kunt u ook gemakkelijk diverse vlekken verwijderen. Zorg voor de ver huizing gelijk voor goede ventilatieroos- ters in tegenover elkaar staande muren, onder de vloer en boven in de leefruim ten. Dan hebt u minder last van 't vocht. We kregen een jong hondje cadeau, maar die vreet van zijn uitwerpselen. Hoe leren we hen dat af? Wij probeer den 't vergeefs. Antwoord: In zulke gevallen ontbreekt er een en ander aan de voeding en krijgt het dier onvoldoende van bepaalde stof fen die het hondenlichaam beslist nodig heeft. Dat is niet zo vreemd, want een aantal kant-en-klaar gefabriceerde hon denvoeders bleek bij onderzoek meer water en/of afvalstoffen, dan wel deels waardeloze vulling te bevatten. We raden u aan, met uw pup naar een (huis)dierenarts te gaan voor onderzoek, want die kan dan zeggen, welke stoffen het dier mist, en adviseren welke voe ding of aanvulling nodig zijn. Omdat u niets schrijft over het ras en de leeftijd en het tot nog toe verstrekte voer kunnen wij er verder niets over zeggen. Dan ook een fijn geboortekaartje. Wij hebben ze voor u. Maak uw keuze uit ons nieuwe modellenboek! Drukkerij Gebr. De Waal SOMMELSDUK GEMEENTE DIRKSLAND Snelheidscontrole Op 14 augustus werd op de provinciale weg N215 ter hoogte van Melissant een snelheidscontrole gehouden voor het ver keer uit beide rijrichtingen. In totaal wer den 70 overtredingen geconstateerd met een hoogst gemeten snelheid van 124 kilometer per uur. GEMEENTE MIDDELHARNIS Aanhouding diefstal fiets Een inwoner van Middelharnis had in juni aangifte gedaan van diefstal van zijn fiets. Tot zijn verbazing zag hij zijn fiets terug op de Langeweg te Middelharnis met een andere 'eigenaar'. Een inwoner uit Oude Tonge kon worden aangehou den voor diefstal van de fiets. GEMEENTE OOSTFLAKKEE Diefstal bouwmateriaal Op woensdag 13 augustus werd overdag bouwmateriaal gestolen uit een woning waar men aan het verbouwen was. Ter wijl men met een kango aan het werk was, hoorde men niet dat men in de woning kwam en het materiaal wegnam. Inbraak woning In de avond van 14 augustus werd inge broken in een woning aan de Lindenlaan te Ooltgensplaat. De dader(s) verschaften zich de toegang door een achterdeur te forceren. De benedenetage werd door zocht. Vermiste dieren DIRKSLAND: jonge zwarte poes met pluimstaart. ACHTHUIZEN: zwarte kat met witte bef (zoals op de Felix-reclame); weg sinds 12-8. Gevonden dieren OUDDORP: rode poes; klein plekje wit; rood-gestreept, tenger, aanhankelijk. HERKINGEN: zwarte hond; kruising Labrador? Inlichtingen (0187) 651887 Zondag 17 augustus 1997 OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. J. G. van Loon en 18.30 uur ds. H. de Bode, Nunspeet. Eben- Haëzer: 9.30 uur ds. H. de Bode en 18.30 uur ds. J. G. van Loon. Woens dag 20 augustus, Dorpskerk: 19.30 uur ds. R. Veldman - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. H. Vollmüller en 18.30 uur ds. J. Koster - Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur dhr. W. Tanis. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00, 10.45, 17.00 en 18.45 uur ds. J. W. van Estrik. STELLEND AM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. van Dijk, Ridderkerk en 18.00 uur ds. A. P. Voets - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. Koster en 18.30 uur ds. B. J. Oldenhuis. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur kand. J. K. Timmermans, Voorschoten - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 en 18.30 uur dhr. A. v. d. Schee, Spijkenisse - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. E. de Groot, Vlaardingen en 18.30 uur ds. M. J. Paul - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. M. den Boer. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Schaap en 18.00 uur kand. Bijl, Katwijk - Ger. Gem. 10.00 uur lees dienst en 14.30 uur student J. Schip per. SOMMELSDUK - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Beens, Katwijk - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. J. T. Cazander - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur dhr. Bergman - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. J. H. Vermaal (bediening H. Avondmaal). MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. P. Voets en 18.00 uur kand. P. C. Hoek, Arnemuiden - Chr. Ger. Kerk 9.30 uur leesdienst en 18.00 uur student B. L. C. Aar- noudse - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. P. Blok - Ger. Kerk 9.30 uur drs. J. W. Bruning en 17.00 uur ds. A. v.d. Waal - Ger. Kerk (Vrijge maakt) 9.30 uur leesdienst en 14.30 uur ds. J. A. Schelling - Christenge meente Vrienden van de Bijbel Diekhuus, Ben. Zandpad 10.00 uur dhr. H. Wulfraat. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. C. de Groot, Dordrecht en 18.00 uur kand. A. van Kralingen, Ridderkerk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur student J. Schipper. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. T. W. van Bennekom, Hilversum - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. L. D. Burger - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. G. den Hartogh, Werkendam en 18.00 uur ds. Van der Zwaag, Nu- mansdorp. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vos - Ger. Kerk 10.00 uur drs. A. C. Feij en 18.00 uur ds. A. S. Rienstra, Scheveningen. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. Belder en 18.00 uur ds. J. B. ten Hove - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur dhr. K. Baas en 18.00 uur drs. A. C. Feij. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. B. ten Hove. ZIERIKZEE - Evang. Lutherse Gem. 10.00 uur dhr. B. Oosterloo, Oud- Beyerland. SINT MAARTENSDUK - Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur kand. Van den Berg - Ger. Gem. in Ned. 3x leesdienst - Oud Ger. Gem. 3x leesdienst. een krant die G-E-L-E-Z-E-N wordt!! NED. HERV. KERK Beroepen te Krimpen aan den Ijssel (wijkgemeente De Rank) D. D. Lucas te Opeinde - Nij- ega - De Tike; te Oud-Loosdrecht S. A. van der Veer te Stedum. Aangenomen naar Nijmegen (part-time) E. S. Burger te Doetinchem, die tevens predikant voor buitengewone werkzaamheden blijft en als zodanig geestelijk verzorger van de inrichtingen van het Ministerie van Justi tie. GEREF. KERKEN Benoemd te Wilsum (part-time) als pastoraal wer ker G. C. Timmerman wonende aldaar, die deze benoeming heeft aangenomen. Bedankt voor Sprang-Capelle P. Blok te Kootwij- kerbroek. Weer zijn we van de week ingelicht over de aanwezigheid, in een Ouddorpse siertuin, van een zonnebloem die het formaat van de twee vorige die we publiceerden aanzienlijk overschrijdt: 4,32 meter is de hoogte! De familie Klaas Tanis aan de Ouddorpse Kelderweg bij wie de bloemen in de tuin staan, mag tot de vaste afnemers van Gouda's Glorie Halvarine gerekend worden. Toen dat merk dit voorjaar onder het motto 'Kweek uw eigen reuzenzon- nebloem' een zonnebloemactie begon, kon het niet anders of er gingen in de boodschappenmand van mevrouw Tanis meerdere zakjes zaad (zonnepitten) mee naar Kelderweg 12, waaromheen een riante tuin jaarlijks om vulling vraagt. Het fraaie gevolg is dat er prachtige goudgele zonnebloemen zijn opgeschoten die zich, geholpen door een tikkeltje kunstmest, fier verheffen boven al het aardse groen, de grootste zelfs tot 4,32 meter toe. De heer Tanis heeft dat nauwkeurig na kunnen meten met een vijf meter lange rolmaat; de bloem staat vlakbij de gevel van de woning en is met een ladder makkelijk te bereiken. In de tuin van de fami lie Tanis staat aldus het meervoudig resultaat van de Gouda's Glorie actie, een uitbundige goudgele bloemenpracht. Dat is de slogan van de echte bak ker, maar deze keer was het ook 'echt je merkt 't', bij de echte bak ker zitje 'gebakken'! Dit was zeker het geval voor mevrouw Brand, de Kruse 5 te Ouddorp, die uit handen van mevrouw Akershoek een prachtige fiets in ontvangst mocht nemen. Zij was met haar recept voor een lekker Waldkom-broodje met Ouddorpse sjalotjes in de hoogste categorie prijzen gevallen, vandaar die mooie Gazelle- fiets met alles erop en eraan. Zelfs de mand voorop had Echte Bakker Akers- hoek (in plaats van met bloemen) rijke lijk gevuld met Waldkom-producten. Wij danken mevrouw Brand voor het recept dat we bij deze afdrukken. Samen met zo'n heerlijk meergranenbrood van Echte Bakker Kommer Akershoek en deze door u zelf gemaakte salade zal het zeker smullen worden! RECEPT voor een lekker Waldkom-broodje met oesterzwammensalade. Benodigdheden: 1 Ouddorps sjalotje 2 bakjes oesterzwammen 2 eetlepels boter of margarine 8 sprietjes bieslook zout en peper Bereiden Ouddorps sjalotje pellen en snipperen. Oesterzwammen schoonvegen met keu kenpapier en in flinterdunne reepjes snij den. In pan boter verhitten. Sjalotje en oesterzwammen onafgedekt ca. 8 minuten zachtjes bakken. In kopje biesloop fijn knippen. Oesterzwammengsel op smaak brengen met zout en peper. Biesloop erdoor men gen. Waldkom-broodje doormidden snijden en dik bestrijken met oesterzwammensa lade. Op woensdag 13 augustus was een 56- jarige Duitse toerist aan het surfen langs het Noordzeestrand. Door oververmoeid heid gelukte het hem aanvankelijk niet de kust weer te bereiken. Pas na geruime tijd wist hij aan de kant te komen, maar wel een heel eind verder dan waar hij te water was gegaan. Inmiddels was de familie van de surfer ongemst geworden en hadden zij de reddingsbrigade gewaarschuwd dat zij iemand vermisten, die af vanaf 12.00 uur 's middags niet meer was gezien. Daarop gingen twee boten van de reddingsbrigade Ouddorp en twee van de reddingsbrigade Renesse zoeken. Later werden ook de KNRM reddingboten 'De Griend' en 'De Zee- manspot' verzocht aan de zoekactie deel te gaan nemen. De kustwachtpost Oud dorp piepte deze boten op om ongeveer 17.15 uur. Later werd ook nog de red- dingboot van Burgsluis, 'De Graaf van Byland', ingeschakeld. Ook de politiehe- licopter verleende medewerking. Gelukkig kon al vroeg in de avond de politie al deze hulpverleners berichten dat de betrokken surfer bij zijn familie op het strand was teraggekeerd. Eenmaal aan de wal gekomen, had hij zijn surf plank en spullen bij elkaar gebonden en ze op het strand achtergelaten en was lopende naar zijn vertrekpunt terugge gaan. 'De Griend' heeft deze spullen opgehaald en ze naar 'De Vrijheid' teruggebracht. De reddingboten waren ongeveer 20.30 uur weer op hun uitvalsbasis temg. Speciaal een recept verzonnen voor een ^yaldkorn-broodje, waarin Ouddorpse sjalotten zijn verwerkt. Dit ter stimule ring van de verkoop van het echte Oud dorpse product. Uit de meer dan 40.000 inzendingen is dit broodje gekozen. Zouhet in de toekomst te merken zijn aan de verkoop van de Ouddorpse sjalot ten? 'Ma OFFICIEEL DEALER Brielle Slagveld 19 Tel. (0181) 413777 Spijkenisse Kelvinweg 13 Tel. (0181)624900 Honda-dealer voor de Z-Hollandse eilanden Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee GEREF. GEMEENTEN De 9-jarige dochter Klarina bij de reuzenbloem

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 2