Duitse klacht over autovrije Ring van Ouddorp POLITIE (010) 2741135 Flinke brand in Melissant FRIESLANDER Cees Struijk sloeg twee haaien aan de lijn kievit warmte huttnrechtse "Werk- en sier- paarden '97" AAf^ tlammiemaH steeds meer in trek als exportaardappel De Vries 3'2<J(L ^-ö> De kachel uitgedaan MINNAARD VASTGOED A.J. VAN RUMPT UW BMW DEALER 'Vooruit' Oude Tonga zoekt muzikanten VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1997 No. 6628 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,75 JAARABONNEMENT 57- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930- Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Een Duitse vakantieganger in Ouddorp schreef ons het volgende 'ingezon den'. We laten na de briefin 't Duits de Nederlandse vertaling volgen: Sehr geehrte Damen und Herren! Seit nunmehr 17 jahren halte ich mich ca dreimal jahrlich für Urlaube (ca. jeweils 14 Tage) in Ihrem Ort Ouddorp auf. In diesen Jahren lemte ich diesen Ort durch die Unkompliziertheit und Zuvorkom- menheit seiner Einwohner und Ge- schaftsleute schatzen und liebem. Um so erstaunter bin ich, das nun auch hier die Verteufelung des Verkehrs stat- findet, der gerade hier durch die Nahe zu den Einkaufsladen doch durch den Kreisverkehr schon hervorragend gere- gelt schien. Ich empfinde Dire verkehrsf- reie Zone inzwischen als tot, denn so manch einer, der seinen Einkauf schnell mal erledigen wolte bleibt jetzt entweder am Massamarkt oder bei Albert Heijn hangen. Vielleicht ist das ja auch der Zweck Ihrer Abgrenzung, wie es schon in vielen Kommunen praktiziert wird um groseren Konzernen willfahrig entgegenzukom- men. Mir kommt Dir Zentrum, dass man sonst als urbane Zone bezeichnen konnte, nun leer und weinig attraktiv vor, derm Oud dorp besitzt nun mal keine Flaniermeile mit Schaufemstem an Schaufenstem und Lokalen an Lokalen und wird sie wohl auch nicht diese in meinen Augen unsin- nige Verkehrfreiheit erhalten. Wie sich solch eine Verkehrsfreiheit auswirkt, hat vor Jahren schon die Stadt Aachen erfah- ren. Nach einem Jahr der Verkehrsfrei heit musten 28% der kleinen und mitüe- ren Geschaftsbetriebe ihre Existenz auf- geben da sie Umsatzeinbrüche von teil- weise bis an die 40% ihres Jahresumsat- zes hinnehmen mussen. Inzwischen hat die Stadt Aachen ihre innenstadt für den Verkehr wieder freigegeben, damit die Innenstadt nicht ausstirbt. Sollte diese Unsinnigkeit einiger sich wichtigtuender Kommunalpolitiker, (diese gibt er leider auch bei uns in Deut- schland) weiteren Bestand haben, so werde ich wohl meine Kurzurlaube, und damit meine Devisen, demnachst in anderen Orten als Ouddorp zurücklassen. Mit freundlichen grüsen, K. H. Klimeck Zeer geachte dames en heren! Al zo'n 17 jaar ben ik ongeveer 3 keer per jaar voor vakantie in Ouddorp. In deze jaren ging in dit dorp door de onge compliceerdheid en het voorkomend gedrag van de inwoners en winkeliers waarderen en ik ging er van houden. Daarom was ik wel zeer verbaasd, dat men zich ook hier nu bezighoudt met het toespelen van de Zwarte Piet naar het autoverkeer in de Ring, waar men inko pen doet. Dat autoverkeer in die Ring scheen uitstekend geregeld te zijn. Ik ervaar de autovrije Ring inmiddels als doods, want menigeen die nog vlug even een boodschap wil doen blijft nu of bij de Massamarkt (ClOOG) of bij Albert Heijn steken. Misschien is het ook wel de bedoeling van de afsluiting, zoals ook al in veel gemeenten toegepast wordt, om grotere concerns bereidwillig tege moet te komen. Uw centrum, dat overigens als een keu rig gebied beschouwd kan worden, komt nu leeg en weinig aantrekkelijk op mij over; Ouddorp beschikt nu eenmaal niet over een flaneerzone met veel etalages en cafe's en zal die door dit - in mijn ogen - onzinnige autovrijmaken ook wel niet krijgen. Wat voor uitwerking zo'n verkeersmaat regel heeft, heeft men jaren geleden al in de stad Aken ervaren. Een jaar na het autovrijmaken van een deel van de stad moest 28% van de kleine en middelgrote zaken ermee stoppen, omdat zij te maken kregen met een omzetdaling van tegen de 40%. Inmiddels is de binnenstad van Aken weer opengesteld voor het autover keer, opdat de stad niet zou doodbloe den. Mocht deze waanzin van enkele gemeen- tepolitici die zic.i r.ogal gewichtig voor doen (die kom je helaas bij ons in Duits land ook tegen) in stand gehouden wor den, dan zal ik waarschijnlijk mijn korte vakanties elders houden en dientengevol ge mijn deviezen in andere plaatsen dan Ouddorp achterlaten. Met vriendelijke groeten, K. H. Klimeck Als u meer wilt dan de laagste prijs vooraüeiékerhódl GEMEENTE GOEDEREEDE Aanrijding met letsel Op woensdagmiddag vond op de krui sing van de Koolweg met de Ireneweg een aanrijding plaats. De bestuurders van twee personenauto's raakten met elkan der in botsing. Eén persoon werd voor behandeling vervoerd naar het zieken huis te Dirksland. De bij de aanrijding betrokken voertuigen werden door de verzekeringshulpdienst weggesleept. Zaterdag 30 augustus a.s. organiseert de Rij- en Menpaardenvereniging de "Sas- ruiters" uit Dirksland het evenement "Werk- en sierpaarden '97". Het evenement zal worden gehouden op het terrein gelegen aan de Westhavendijk hoek Kraaijemissedijk te Dirksland. Tijdens dit evenement kunt u genieten van: Dressuur-, spring- en menwedstrijden op diverse niveau's Demonstraties voltige- en westernrijden Ploegen en maaien met antieke tracto ren en met het Zeeuws trekpaard Demonstraties schapen drijven met het bekende hondenras de bordercollie Pas de deux met shire's, het grootste paardenras ter wereld Denonstraties aangespannen rijden met meerspannen Uiteraard is alles omlijst met gezellige kraampjes en stands Ook speelgelegenheid voor de kinderen Te veel om op te noemen, komt u zelf kijken op 30 augustus. De toegang is gra tis en het evenement vangt aan om 10.00 uur. U bent allen van harte welkom! Voor inlichtingen tel. 0187 - 689931 of fax 689932. De brandweerploegen van Melissant en Dirksland hebben woensdagmorgen samen een fikse brand be streden die woedde in de opstallen achter de woning NoUeweg 20 te Melissant. Eigenaar Hans de Graaf, was met wat laswerk bezig geweest waarbij de brand is ontstaan. Hij heeft nog geprobeerd die zelf, met water, te blussen maar die poging bleef vruchteloos. De brandmelding via alarmnummer 112 is ditmaal vlekkeloos verlopen en de brandweerploegen waren snel ter plaatse. De per auto meegevoerde 2000 liter water voor de hoge druk ble ken helaas onvoldoende om de brand te smoren. De onder grondse brandkraan had onvoldoende capaciteit waarom in aanjaagverband van open water gebruik moest worden gemaakt maar ook dat was niet in onbeperkte hoeveelheid aanwezig. Behalve de opstallen waarin dhr. de Graaf in de zeventiger jaren witlofcellen had gebouwd, nu berging van materialen uit de aannemerij, is ook een berging waarin een caravan stond gestald, geheel in vlammen opgegaan. Bij de brand is een asbesten dak kapot gesprongen waarom de aangrenzende Noorddijk enige tijd afgesloten is geweest. Bij de brand zijn een aantal kippen omgekomen, zes kippen werden door de brandweer nog net op tijd gered. Dhr. de Graaf die tegen brandschade is verzekerd betreurt zeker het gebeurde maar is anderzijds erg blij dat het v/oonhuis waarin hij met z'n gezin woont gespaard is gebleven; het ontbreken van wind was daarin een gunsdge factor. Zó warm is het de eerste dagen van deze week geweest dat "Piet de kap per", met wie de 72-jarige kapper Piet Bakelaar uit Stad aan 't Haring vliet wordt bedoeld, een wel zeer bij zondere maatregel heeft moeten nemen; hij heeft in z'n kapsalon aan de Voorstraat de kachel uitgedaan..! Dhr. Bakelaar is al bijna z'n leven lang kapper en altijd heeft hem, ook al vielen de mussen van 't dak, een brandend kacheltje ten dienste gestaan waarop het scheerwater werd verwarmd. De klanten die deze week voor een scheerbeurt kwamen ver baasden zich over 't feit dat het scheerwater nu vanuit een ander ver trek werd betrokken, "k'hoa de kachel uutgedaen", heeft kapper Bakelaar hen toen bekend en nooit eerder in het lange kappersleven was dat voorgekomen, zo heeft dhr. Bakelaar z'n klanten verzekerd. Of het toch warm is geweest Goeree-Overflakkee B.V. Ook in het buitenland neemt de vraag naar Frieslanders toe. Zowel v/at betreft pootgoed als consump tieaardappelen. Het ras is tegen woordig terug te vinden op akkers over de hele wereld. Van Zweden en Griekenland tot Noord-Afrika en Sri Lanka. In 1996 had bijna dertig procent van de oogst een buitenlandse bestemming. Op een totale jaarlijkse export van 900 duizend a 1,2 miljoen ton Neder landse consumptieaardappelen neemt de Frieslander nu zo'n drie procent voor zijn rekening. Mast Landbouwproducten B.V. uit Den Bommel exporteert consumptieaardappe len. De uitvoer van nieuwe oogst begint vanaf half juli op gang te komen. De komende drie maanden gaan duizenden tonnen pas gerooide Frieslanders naar onder meer Italië, Spanje, Scandinavië, Sri Lanka, Singapore, Hong Kong, IJs land, Rusland en Tsjechië. Directeur Teun Mast verhandelt de Frieslander al een jaar of zeven: "Het ras is behalve vroeg en smakelijk ook stevig. De huid wordt snel gevormd en dat betekent dat hij snel kan reizen. Huidvastheid ver kleint namelijk de kans op toetreding van ziektekiemen. En dat is van groot belang voor het enorme aantal tonnen dat in vier weken wordt verscheept naar Sri Lanka. De Frieslander kan dat goed hebben: de kwaliteit blijft prima." Daarnaast selecteert Mast zijn expor- taardappelen vooral op het onderwater gewicht. Dat is de verhouding tussen het gehalte aan droge stof - voornamelijk zetmeel - en vocht. Bevat een aardappel teveel vocht, dan is hij niet reisvaardig. Het onderwatergewicht van de Frieslan der is hoog; de knollen bevatten relatief veel zetmeel. Mast kan eigenlijk maar één minder sterke kant van de Frieslan der bedenken: "Het is wel een aardappel die vóór december weg moet zijn. Geen bewaaraardappel. Maar dat is normaal voor een vroeg ras. Dat is vroeg rijp en daarom minder geschikt om lang te laten liggen." Ook Joop Bonnet van aardappelgrossier Loogman uit Amsterdam is goed te spre ken over de kwaliteit van de Frieslander: "Het ras is nauwelijks gevoelig voor ziekten en vooral sterk. Geen beschadi ging bij het wassen, verpakken, vervoe ren en neerzetten in de schappen. Dat is een groot voordeel." De toegenomen populariteit van de Frieslander valt goed af te lezen aan de prijzen op de veiling. Drie jaar geleden lag de marktwaarde van de Frieslander nog beduidend onder die van het verge lijkbare, eveneens vroege ras Doré. Nu doen beide rassen nauwelijks voor elkaar onder op de veiling. De 51-jarige Cees Struijk uit Dirksland weet de periode dat'ie al sport- vist niet meer zo nauwkeurig te noemen, hij volstaat dan ook met "veule jaeren", maar wat'ie maandagavond aan de haak heeft geslagen slaat al z'n vorige belevenissen, twee haaien heeft'ie gevangen Ter hoogte van Neeltje Jans was hij samen met een vismaat met diens Deltaboot de zee opgegaan, zo'n 4 mijl uit de kust werden de hengels uitgegooid en wat er toen gebeurde; "gigantisch" noemt dhr. Struijk 't gevecht waartoe hij al snel werd uitge daagd. Z'n 45/100 nylondraad leek op knappen te staan en, nog'es verzwaard met een lood van een half pond, is 't een hele hijs geweest de penhaai, want dat was het, bin nen te halen. Zo'n drie uur later, tegen middernacht, herhaalde zich precies zo'n cere monieel en had dhr. Struijk zelfs twee exemplaren binnenboord gehaald, de een 80 cm en de ander 82 cm lang. De vangst wordt met grote krullen in z'n logboek geno teerd! Schrijft'ie er misschien ook bij eerst te hebben gemeend met een forse Kabel jauw te maken te hebben, qua vorm en kleur lijken de Penhaaien daarop. Die laatsten laten zich maar weinig met de hengel verschalken, is dhr. Struijk verzekerd. We hebben hem met z'n haaien gefotografeerd als bewijs dat'ie geen visserslatijn vertelt als'ie z'n vangst nog 'es breed uitmeet. Hij heeft die avond nog 5 mooie ton gen en wat schar gevangen, maar de haaien hebben hem het meest aangesproken. "Gigantisch" hoe ze tekeer zijn gegaan en dhr. Struijk begrijpt maar niet waarom niet iedereen de charmes van het sportvissen inziet, héérlijk relaxed kun je zitten vissen en dan plots moet er een robbertje gevochten worden Lid var}-. NOVAA Fanfareorkest 'Vooruit' uit Oude Tonge maakt bekend dat zij nog muzikanten zoekt voor de bes- bas, es-bas, euphoni um, trombone en natuurlijk ook andere instrumenten. 'Vooruit' is een jonge dynamische ver eniging die uitkomt in de Ere-afdeling van de KNF. Voor verdere informatie kunt u zich wenden tot de voorzitter, H. F. Braber. En/of u kunt de repetitie bezoeken op woensdagavond vanaf 18.30 uur: leerlin- genorkest onder leiding van André Leer; het fanfareorkest staat onder leiding van Truus Migchielsen-Muizer. Het adres: clublokaal West-Achterweg 2a (achter de RK kerk) te Oude Tonge. Wilt u speciaal muzieklessen volgen aan de Stichting Muziekonderwijs? Dat kan! Informatie bij Ron Braber, 6428040 of C.Briek, 641215. De repetities beginnen weer op woens dag 27 augustus a.s. Tot ziens hopen we. Problemen met uw bagage tijdens de vakantie? Knöps B.V. centrale verwarming - sanitair OOSTDIJK 49 - SOMMELSDIJK VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDtO - REKMTAOE - FOTOORAHE ^^3 ^^3^^H CD C=] CZI C=3 Clg tzj izzi CU czi dJ izzi xzn tu tizi i OUDDORP- WKtstraat 3S- Telefoon f0187} 6816121 Fax683734 -Printahop-Hogwoom 172 -Tehfoon (0111) 462400 Vingerling3 3241 EB Middelhamis-Tel. (0187)482518 Audio - video apparatuur - Elel<trlsche huishoudellil<e app. De brandweer op dit moment nog even in afw achting van water, links brandt het kippenhok. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187) 48 2606 Nieuw gevestigd in Ouddorp Accountants kANTOOR Hofdijksweg 17a, 3253 KC Ouddorp Tel. (0187) 687066/Fax6842 13 Autobedrijf A. J. van Rumpt bv Molendijk 85 3243 AL Stad aan 't Haringvliet Telefoon: (0187) 611553 Fax: (0187) 61 2280 BMW MAAKT RIJDEN GEWELDIG. Garage Knöps heeft hiervoor de oplossing. Wij verhuren allesdragers en imperiaals zodat uw bagage gemakkelijk en veilig kan worden vervoerd. Informeer naar de voor waarden Middelhamis. Tel. (0187) 482222

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 1