Raad Middelharnis roept Grevelingenschap tot groter zuinigheid op Palingwedstrijd Orgel- en samenzangavond Waterspoii het Deltagebied Themabijeenkomst faalangst Yoga voor ouderen Gekleed in horloge... VERVOLGVERHAAL Ontstemming over het stellen van voorwaarden (door Dirksland en Goedereede) aan deelname Verkeersveiligheidsproject Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 12 AUGUSTUS 1997 Donderdagavond, gezeten aan Middelharnis' raadstafel, heeft SGP/RPF vertegenwoordiger v. d. Ketterij niet tot agendapunt 16 kunnen wachten z'n gram bekend te maken op de collega gemeentebesturen van Goede reede en Dirksland die zich hebben verstout hun medewerking aan de 'samenwerkingsovereenkomst gebiedsgericht Veiligheidsproject' van ge stelde voorwaarden afhankelijk te laten zijn. Dhr. v. d. Ketterij nam al de ingekomen stukken te baat z'n ongenoegen daarover te laten horen. Daarin het verslag van de vergadering van het Overlegorgaan Goeree-Overflak kee, het O.G.O., (gevormd door de 4 col lega's), wat dhr. v. d. Ketterij aanleiding gaf de solidariteit tussen de gemeenten niet erg hoog in te schatten. Door de overigen wordt er over gemop perd dat Middelharnis z'n industrieter rein met weer 20 ha uit wil breiden en dan dat stellen van voorwaarden aan deelname aan het Veiligheidsproject Goeree-Overflakkee, dat toch alle inwo ners geldt. Meebetalen per inwoner, zoals de ge-meente Dirksland dat zou willen, zal wat hem betreft onbespreek baar blijven. Ook dhr. Rijvers vindt het stellen van voorwaarden ongepast en zo denkt de hele raad erover. „Voor 1,50 per inwoner streven we de hoge doelstelling na het aantal verkeers doden met 40% terug te brengen", be greep dhr. C. Hameeteman (SGP/RPF) en dat mag z.i. geen aanleiding zijn tot muggenzifterij, want, begreep ook dhr. Vroegindeweij (VVD), het stellen van voorwaarden zal die uitvoering van de voornemens belemmeringen in de weg leggen en dat zou heel ongewenst zijn. Er hoeft maar gekeken te worden, en dhr. Kleingeld (PvdA) deed dat, naar het grote aantal verkeersdoden in Nederland en op Goeree-Overflakkee, Nederland neemt op de wereldlijst zelfs de 4e plaats in. Daar was ieder het over eens dat 'het menselijk gedrag in het voertuig', een mooie formulering van dhr. Hameete man, bepalend zal blijken te zijn voor het effect van de door te voeren verkeersbe- veiligingen. Van het menselijk gedrag heeft verkeers wethouder Tiggelman niet zo'n hoge pet op. Bij Nieuwe Tonge, waar de snelheid tot 60 km per uur moet worden terugge bracht valt een 'schrikbarend' hoog aan tal bekeuringen. De raad besloot aan het project deel te nemen en stelde een cre- diet van 100.000,- beschikbaar „om plannen op de plank gereed te hetjben voor het moment dat er Rijksgeld over is", zei wethouder Tiggelman en hij ver zuchtte: „hoe is dat mogelijk, maar toch het gebeurt regelmatig". Het SUMMUM... In de discussie had dhr. v. d. Berg dhr. v. d. Ketterij een plaagstootje toegediend waar die had geklaagd over het kennelijk gebrek aan onderlinge solidariteit tussen de gemeenten. Het O.G.O. wil kennelijk een andere werkwijze dan tot dusver ge volgd en dhr. v. d. Ketterij vroeg zich af wat daar voor de drijfveer kan zijn. Daar over wordt trouwens een rapport uitge bracht, maar dhr. v. d. Berg wist hoe het gekrakeel 't snelst beëindigd zou kunnen worden; één gemeente! Dat, vindt dhr. v. d. Berg, zal het summum van samen werking zijn, maar dhr. v. d. Ketterij zou éénwording maar liever verre houden, maakte hij duidelijk. Het College heeft zich daar trouwens wél voor uitgespro ken richting Staatssecretaris. Middelhar nis' college ziet liever (en dat namens de raadsmeerderheid) één dan twee gemeen ten wanneer eenmaal een gemeentelijke-. of provinciale herindeling aan de orde komt. De Schappen Ze kwamen deze vergadering beide aan de orde, het Grevelingenschap en het Haringvlietschap, de een wat positiever dan de ander, want het Grevelingenschap vraagt voor volgend jaar weer méér geld, ƒ26.092,66, een stijging t.o.v. dit jaar van 7,25% had dhr. v. d. Berg berekend en daar tekende hij ernstig bezwaar tegen aan. Een verhoging, zo die al nodig is, mag wat dhr. v. d. Berg en z'n fractie betreft geen hogere dan een trendmatige zijn. Komt het Grevelingenschap daar niet mee uit dan moet er maar bezuinigd worden of voorzieningen worden aange past. Het bestuur van het Grevelingenschap wordt nog min of meer geëxcuseerd door het feit dat het externe factoren als BTW betaling en Waterschapslasten zijn die het exploitatietekort verhogen, las dhr. Kleingeld, maar de teneur in de raad bleef dat de gemeentelijke bijdrage ge stabiliseerd zou moeten kunnen worden temeer nu het Schap dient uit te zien naar de verhoging van de eigen inkomsten. Mevr. weth. Van Eek, vertegenwoordi ger in het Alg. bestuur, is er van over tuigd dat het Schap goedkoper probeert te werken maar er zijn factoren, waarvan de weersgesteldheid een heel belangrijke is, die niet beïnvloed kunnen worden. Dan is er nog de dreiging dat het Rijk zich uit de financiering terug wil trekken, terwijl de Provincie Zeeland (10%) al heeft laten weten de portie van 25% van de provincie Zuid-Holland bij evt. Pro vinciale herindeling niet over te zullen nemen. Haast lijkt de enige mogelijkheid dat het Schap zich alsdan zal opheffen maar dat zou een chaos teweeg brengen zo moet worden gevreesd."Het zou al een stukje schelen als een deel van het enorme bedrag dat de gemeente ~Goede- reede aan OZB-belasting van Port Zélan- de ontvangt aan het schap ten goede zou komen", dacht mevr. v. Eek hardop. Niettemin..., het Grevelingenschap dient de buikriem wat aan trekicen, vond dhr. V. d. Berg en in de raad mocht hij op bij val rekenen al helpt zijn vermaan niet meer dit jaar omdat het alg. bestuur de begroting al heeft vastgesteld. Geluisterd Vorig jaar heeft Middelharnis' raad rich ting bestuur Haringvlietschap een waar schuwing uit doen gaan. Voor 1998 wordt nog wel een verhoging gevraagd van 2,54 naar 2,63 per inwoner, maar ook werd in 1996 een batig saldo be haald van 79.267,- waarvan Middel harnis een deel van 7.416,- kreeg te rugbetaald. „Het Haringvlietschap heeft geluisterd", was de conclusie van dhr. Hameeteman en anderen. Soc. Zaken Bij het voorstel tot vaststelling van het beleidsverslag Soc. Zaken 1996 werd met verheuging vastgesteld dat Middel harnis maar een klein 'klantenbestand' telt, slechts ca. 1% van de bevolking, zelfs zijn drie mensen uit de asielstatus aan werk geholpen. Uit de raad kwam de vraag of de ge meente richting burgers een duidelijke uitleg kan geven over de mogelijkheid tot het verkrijgen van bijzondere bij stand. „Niet via de folders die gelijk met alle andere reclamefolders bezorgd-, en gelijk in de prullebak verdwijnen", liet mevr. Groenendijk (lijst Hoogzand) we ten. Uit het rapport bleek dat in 1996 slechts 'zeer beperkt' van de bijzondere bijstand gebruik werd gemaakt. Nieuwe Bosseschool Het nieuwe schooljar 1998-1999 hoopt de Bosseschool in een nieuw schoolge bouw te beginnen. De bouwplaats is daarvoor al aangewezen, achter de Jul. van Stolberglaan, op de plaats waar al eerder een noodschool en het kerkge- bouwtje van de Herv. wijkgemeente stond. De raad vindt dat wel niet zo'n ideale plek, ingesloten als die is door omringen de bebouwing en uitkomend op de Jul. van Stolberglaan waarop ook de Groen van Prinsterer uitkomt, maar toch lijkt voor de plek gekozen te moeten worden, temeer omdat het bestemmingsplan in bijz. bebouwing voorziet. De huidige Bosseschool is te klein geworden en kan niet meer uitgebreid worden. Het ge bouw zal wanneer de nieuwe school er is aan de samenwerkingsschool 'Het Kom pas' beschikbaar worden gesteld. De raad stelde het bedrag voor nieuwe voorzieningen in de onderwijshuisves- ting vast op 2.934.000,-. Samenwerkings overeenkomst Om het bestemmingsplan 'Westplaat' tot uitvoering te kunnen brengen zullen uit voeringsfases moeten worden vastge steld, waarvan de eerste de Everdinapol- der is en de 2e het gebied tussen het havenkanaal en de Sommelsdijkse havenkom zal zijn. B W verkiezen daarom een samenwer kingsovereenkomst aan te gaan met een partij, in dit geval W.B.M. Amstelland, die kennis heeft van de ontwikkeling van de woningbouw en van civiel-technische werkzaamheden. Primair doel van de overeenkomst is te onderzoeken of een in alle opzichten haalbaar plan voor het Havenkanaal tot stand kan worden ge bracht. „Een goed en hoogstaand plan", dat wil dhr. V. d. Berg op tafel en het aangaan van een overeenkomst lijkt hem dan ook verstandig al vraagt hij zich af of de WBM de juiste partner is omdat sommi ge van haar uitgangspunten niet stroken met die van de gemeente die immers heeft gezegd dat haven en havenkom ge dempt dienen te worden. WBM denkt daar genuanceerder over en bij dhr. v. d. Berg, voorstander van een openkom, gaan al 'lichtjes branden'. „Het kan allemaal nog' vindt ook dhr. V. d. Kamp, overigens weinig gechar meerd van het plan 'Westplaat' dat wat hem en z'n fractie betreft veel te idealis tisch-, en te weinig realistisch is. Hij moet maar'es zien, over vijftien jaar..., als 'de Westplaat' gereed is, vindt mevr. weth. Van Eek. Ze wees dhr. V. d. Kamp er op dat z'n voorganger dhr. Hoogzand zelf al in 1958 met demping en bouw in de Westplaat had ingestemd. Dhr. v. d. Kamp ontkende het niet: „maar toen het te idealistisch werd heeft hij snel weer afgehaakt", bracht hij in herinnering. met Peter Eilander in Tholen 996 was geen topper, maar zeker niet slecht ges van pleziervaartuigen m het Deltage bied bedroeg in 1996 296.600. In verg, Op D.V. zaterdag 16 augustus vindt in de Grote kerk te Tholen een orgel- en samenzangavond plaats, die geleid zal worden door de welbekende organist Peter Eilander. De avond zal (op veler verzoek) in het teken staan van de massale samenzang, en wordt omlijst met enkele andere fraaie werken. De samenzang bestaat onder meer uit de psalm 42, 96, 105, 86 en enkele gezan gen. De samenzangbegeleiding is Peter Eilander als op het lijf geschreven. Hij is ook min of meer bekend geworden door zijn bijzonder mooie, veelal spontaan ontstane voorspelen. Zijn naam kwam nog niet eerder voor in de concertserie van de Aktiviteitenkommissie van de Ned. Herv. Gemeente, die deze avond organiseert. Peter Eilander kreeg voor het eerst op zes-jarige leeftijd orgelles van de plaat selijke organist. Vier jaar later begeleid de hij voor de eerste maal de gemeente zang in de eredienst. Hij vervolgde zijn studie bij onder meer Piet Zwart, Willem-Hendrik Zwart, en Karel Rouw. Aan het stedelijk conserva torium te Zwolle studeerde hij onder andere bij Dorthy de Rooy (orgel) en Epke de Jong (piano). Hij rondde daar in 1981 met succes zijn studie af. Peter Eilander is organist van de Eben- Haëzerkerk te Apeldoorn. Divese van zijn spontane voorspelen zijn in druk verschenen. Hij is ook als con certorganist een geziene gast. In veel concertseries heeft hij zich een eigen plaats verworven. Tijdens het concert in Tholen laat hij naast de samenzang ook werken horen van Bach, Franck en Men delssohn. Peter Eilander is tevens dirigent van diverse gemengde koren, waarmee hij Amerika, Canada en Hongarije bezocht. Voor deze koren arrangeert hij vaak zelf de muziek, die ook later is uitgegeven. Hij is werkzaam aan het Muziek Onder wijs Centrum te Holten en heeft een eigen lespraktijk opgebouwd. Peter ontving in 1993 een Franse onder scheiding voor zijn verdiensten voor de Franse orgelcultuur. De orgel- en samenzangavond in Tholen, die Peter Eilander op het monumentale Van Dam-orgel zal spelen en begeleiden, begint om 20.00 uur. De kerk is om 19.15 uur open. Aankopen I Van dhr. J. W. Peeman werden een tweetal percelen, a 5,75 m^ gekocht. De panden Rottenburgseweg 13 en 15, voorheen Nautica Spot, werden aange kocht voor de prijs van 453.000,- en van dhr. Mackloet werd voor 353.000,- de loods Kaai 5 te Sommelsdijk aange kocht. Gebleken is dat zich ter plekke geen bodemverontreiniging bevindt. Dat lijkt wel het geval bij een ander, door de gemeente aangekocht pand, in die omgeving. Voor een bedrag van 48.000,- werden een aantal transacties met de fam. Van Lint gesloten in het kader van de verbre ding van de Prutweg. Na opening van de vergadering heeft de raadsvoorz. burg. mevr. Sleurink mededeling gedaan van de absentie van 3 leden van wie de heren Hooy- man en Doorn met vakantie bleken. Dhr. Hutink bleek tijdens zijn vakan tie door een lichte attaque te zijn getroffen. Gelukkig kon de raads voorz. een goed bericht brengen over het verloop van zijn herstel. De raad stuurde hem een goede wens toe met daarop de handtekening van alle raadsleden. In het geheugen van veel mooi weer liefhebbers was de zomer van 1996 een tegenvaller in vergelijking met de twee prachtige zomers uit de voorgaande jaren 1994 en 1995. Ongetwijfeld heeft de middelmatige zomer van 1996 ook z'n invloed gehad op de toeristische watersport in het Deltagebied. Net als wat betreft het zomerweer was 1996 voor de watersport ook geen topper. Dit blijkt althans uit het onlangs ver schenen rapport 'Ontwikkeling van de recreatievaart In het Deltagebied 1996'. In dit rapport zijn de resultaten verwerkt van een uitgebreide enquête die al meer dan dertig jaar wordt gehouden in jacht havens en bij sluizen in de Deltawateren. Met behulp van deze enquête worden de sluispassages en de bezoeken van gast- schepen aan de jachthavens geregis treerd. Hiermee wordt vooral een beeld verkregen van de doorgaande recreatie vaart. De meer plaatsgebonden recreatie vaart blijft, voor zover geen gasthavens worden aangedaan of sluispassages ver richt, buiten beeld. Het onderzoek dat in Zeeland al sinds 1967 wordt gehouden, is in 1996 voor de tweede maal ook in het Noord-Brabantse en Zuid-Hollandse gedeelte van de Deltawateren verricht, waarbij het Zuid-Hollandse gedeelte is uitgevoerd door de Provinciale VVV Zuid-Holland. Sluispassages Na de voortdurende stijging van de afge lopen jaren, was in 1996 voor het eerst een terugval te zien in het aantal sluis passages en het aantal aankomsten van gastschepen. Het totale aantal sluispassa- MIDDELHARNIS Tien procent van de kinderen in de leef tijd van 10 tot 18 jaar heeft last van faal angst. In een twee uur durende bijeen komst wordt aan ouders en docenten uit leg gegeven over het begrip faalangst. Programma-onderdelen zijn: 'Wat is faalangst, hoe herken ik dit bij mijn kind/ leerling, oorzaken en gevolgen en wat is eraan te doen?' Plaats: Sociaal Cultureel Centrum 't Diekhuus, Beneden Zandpad 7 te Middelharnis. Datum: dinsdag 16 september 1997. Tijd: 19.30 tot 21.30 uur. Aan deze themabijeenkomst zijn geen kosten verbonden. Informatie en aanmelden bij Bureau Groepsactiviteiten, ma t/m vr tussen 09.00 en 12.00 uur op tel. (0181) 626226. MIDDELHARNIS Een cursus voor 55-plussers De cursus bestaat uit 12 bijeenkomsten van 1 uur en is erop gericht door middel van yoga te komen tot ontspanning en innerlijke rust. De docenten trachten dit te bereiken door het geven van veel uit eenlopende oefeningen. Reeds na enkele minuten wordt een geleidelijk voortgaan de ontspanning ervaren die zelfs na de les nog geruime tijd blijft doorwerken. Plaats: Sociaal Cultureel Centrum 't Diekhuus, Beneden Zandpad 7 te Middelharnis. Datum: donderdag 18 september 1997 Tijd: 10.30 tot 11.30 uur. Kosten: 100,- voor leden; 185,00 voor niet-leden. Informatie en aanmelden bij Bureau Groepsacdviteiten, ma t/m vr tussen 09.00 en 12.00 uur op tel. (0181) 626226 - - e- lijking met 1995 betekende dat een afna me van 39.200 (-11,7%). De terugval was het grootst bij de sluizen van de Grevelingen (-15%) en het geringst bij de Oosterschelde (-10%). Van de pas santen had 72,6% de Nederlandse, 15,8% de Belgische en 7,0% de Duitse nationaliteit. Deze verhoudingen weken nauwelijks af ten opzichte van 1995. Aankomsten en overnachtingen in gasthavens Het Deltagebied telt in totaal circa 140 jachthavens met 31.500 ligplaatsen. Van deze ligplaatsen is ongeveer 40% gesitu eerd in Zeeland, 36% in Zuid-Holland en 24% in Noord-Brabant. In deze jachtha vens werden in 1996 203.600 aankom sten van gastschepen geregistreerd (waarvan 39% in Zuid-Holland), resulte rend in 253.100 overnachtingen (Zuid- Holland 73.800). Hoewel het totale aantal aankomsten in vergelijking met 1995 licht daalde met 5.900 (-2,8%), gaf het aantal overnach tingen een stijging te zien van 8.000 (3,3%). Wat de Zuid-Hollandse wateren betreft: het aantal aankomsten daalde met 6,6% tot 80.100 maar het aantal overnachtingen steeg met 3,2% tot 73.800. Gezien het feit dat het aantal aankomsten in gasthavens veel minder sterk daalde dan het aantal sluispassages, daarbij in aanmerking nemend dat het aantal over nachtingen zelfs toenam, is de conclusie dat in 1996 de watersporter meer in het eigen vaargebied heeft gebivakkeerd. Soms, héél soms, betrap je de politie nog wel es op wat humor, zoals vori ge week in dat politiebericht van de politie Zierikzee. Dat vermeldde dat iemand, slechts gekleed in een horio- ge, vanaf een stukje naaktstrand een duik in het verkoelende water had genomen, maar zelfs z'n horloge was 'm ontglipt. Niet zó erg, lijkt het, maar 't was wel een klokje van Mau rice Lacroix; kenners zullen beamen dat het dan zeker 5000,- heeft gekost. De man heeft zich dan ook helemaal uitgekleed gevoeld. Uitslag van de palingwedstrijd van h.v. 'de Viscromte', gehouden op 8 augustus 1997. Aantal deelnemers 28. 1. K. Struik233 cm. 2. J. Bruggeman163 cm. 3. P. Zoon141 cm. 4. P. vanNimwegen....l34cm. 5. R. Beyer110 cm. 6. J. Landman109 cm. 7. M. Aartsen85 cm. 8. G. Rottiers74 cm. 9. J. Lugtenburg71 cm. 10. W. Keus69 cm. 11A. van Heukelen65 cm. 12. R. Rijke61 cm. 13. J. Kalle57 cm. 14. J. Broekhoven56 cm. 15. T. Pijl56 cm. 16. B. v.d. Werf50 cm. 17. K. Westdijk41 cm. 18. H. van Heukelen39 cm. L. Verbeek34 cm. P. Schaaf.33 cm. 19. 20. 21. Joh. de Jong32 cm. 22. J. Polak30 cm. 23. J. Mastenbroek29 cm. 24. E. Visscher26 cm. En zij had er meteen aan toegevoegd, dat zij niet meer met hem naar Westeroord ging op zondag; zij zou hier de kerk weer gaan bezoeken en zij wilde ook weer zin gen in het koor. Er werd verteld, dat haar vader in blinde woede een stapel borden uit de kast had gegrepen en op de grond kapot had gegooid, en hij zou hebben uit geroepen, dat hij de maatstok op haar rug zou stukslaan, als zij niet van plan was weer een ge hoorzame dochter te worden. Maar Martha had voet bij stuk gehouden, en hij scheen niet tegen haar op te kunnen. Wel moest hij een brief geschreven heb ben naar die mensen in Scheveningen, vijf of zes kantjes vol verwijten, dat ze hem bedrogen hadden met hun christelijk milieu, maar hij had daarop niet eens antwoord gekregen. Ja, zo zat dat. Er was eigenlijk niemand meer, die Smalbil nog ernstig nam of zich met hem bemoeide, als dat niet strikt noodzakelijk was; behalve de dominee. Die liet hem niet los. Hij zocht hem regel matig op, zo eens in de paar weken, en dan praatte hij met hem. Iedereen zei, dat het niet hielp, en dat al zijn goede wil en zijn vriendelijke woorden aan Smalbil niet besteed waren: Paarlen voor de zwij nen! Dominee geloofde dat niet. „Ik laat hem niet aan zijn lot over", zei hij. „Deze man heeft het moeilijk met zichzelf, veel moeilijker dan wie ook in het dorp". En hij hield vol. „Wij gaan langzaam voor uit", zei hij eens. „Maar hij moet nog eenzamer worden, dan hij nu al is, voor hij de overwinning op zichzelf kan behalen". Dat Smalbil vereenzaamde, zag iedereen wel. Er kwam ook bijna niemand meer in zijn winkel, die langzaam begon te verlopen, en de manufacturier werd met de dag stiller en bleker. Maar soms kon hij nog uitvallen als vroeger, nijdig en onredelijk, maar dan lachte men om hem. Er was ook niemand meer, die nog met hem op jacht ging. Piet Zorgdrager en de enkele andere jagers uit het dorp, lieten hem links liggen. Hij was nu altijd alleen in het veld, en ze keken hem nauwe lijks aan, als ze na afloop een borrel dronken bij Willem Heerkens en hem daar een enkele keer aan troffen. Ze kwamen ook nog wel in 'De Koene Jager', maar alleen op zaterdagavond, als ze zich pas verschoond hadden en een goed pak droegen en gepoetste schoenen. Ze maakten er dan nog wel eens graag een praatje, maar ze waren veel rustiger dan vroeger, en ze gingen ook eerder naar huis. Op andere dagen zaten ze dus bij Willem. Het kwam er daar niet op aan, of ze met vuile schoenen van hun werk of van de jacht kwamen; Willem lette daar niet op en zijn vrouw evenmin. Ze vonden dat prettig, maar die slappe jenever was wel vervelend, en ze voelden er zich door bekocht. Als ze Willem vroegen, of hij er water bij deed, ontkende hij dat altijd. „Nee", zei hij dan. Meer niet. Als hij het met één woord af kon, zou hij er nooit twee gebruiken, en een gezellige kastelein was hij dus niet bepaald. Nee, dan was zijn vrouw heel anders; als die haar mond openzette, dan liep zij af als een grammo foonplaat. Dan kreeg je er geen woord tussen. „Het is geen wonder", zei Piet Zorgdrager eens tegen haar, „dat Willem zo stil is. Hij heeft bij jou nog nooit de kans gekregen aan het woord te komen, mens! Hij heeft het praten helemaal verleerd!" Vanaf die dag noemden ze haar de kwebbel. Op een avond in het begin van augustus, toen de lamp al aangestoken was, kwam Piet er binnen, samen met Gabe Vat. Hij zette zijn jachtgeweer in de hoek, en Gabe, die met hem mee was geweest, liet de weitas van de schouder glijden. Hij stalde de buit uit op een der tafeltjes. Ze hadden vijf eenden. Hendrik Mants, die in een hoekje met Willem zat te praten, stond op en slenterde naderbij. Hij bevoelde de eenden een voor een en knikte. „Niet gek", zei hij. „Heb jij die geschoten, Gabe?" „Welnee", ontkende Gabe. „Ik heb niet eens een jachtakte, man! Ik ben alleen maar met Piet mee geweest!" „Zo zo", zei Hendrik. Hij grijnsde. Het was duidelijk, dat hij al iets te veel op had. „Kan hij dat wel. Piet? Mee het veld in, bedoel ik?" Piet, die het ooit bijster op Hendrik had gehad, keek de ander koel aan. „Waarom zou Gabe dat niet kun nen?" vroeg hij. En tot Willem Heerkens: „Voor mij een jonge, Willem! En voor Gabe ook!" Willem begaf zich naar het buffet. Hendrik slenter de terug naar zijn tafeltje. „Ik dacht", zei hij, terwijl hij weer ging zitten, „dat hij daarvoor niet handig genoeg met de benen was. Of valt dat nogal mee?" Willem slofte naderbij met de glaasjes. Hij zette ze voorzichtig neer. „Alsjeblieft", zei hij. Piet en Gabe stootten aan. „Proost!" zeiden ze. Ze letten niet meer op Hendrik. Piet vond het niet de moeite waard iets te zeggen, maar Gabe.wat was er met hem? Als hij vroeger eens met zijn gebrek geplaagd werd, liep hij meteen rood aan, maar te genwoordig scheen het hem niets meer te doen. Dat was zo geworden na het eerste bezoek, dat dominee hem had gebracht. Wat had die toch in hem be werkt? Hij lette ook veel meer op zijn uiterlijk, te genwoordig, en pruimen deed hij niet meer; hij rookte nu een pijp. En iedere zaterdagmiddag, nadat hij de krant had bezorgd, kon je hem bezig zien rond zijn huisje. Hij lapte de ramen en schrobde het klinkerpaadje naar de weg. Er zat geen sprietje gras meer tussen de stenen. Piet ledigde zijn glaasje, en Gabe volgde zijn voor beeld. „Geef ons er nog een", zei Piet tot Willem. „Maar dan zonder water!" Willem ging er niet op in. Hij kwam met de kruik in de hand naar hun tafeltje en vulde de glaasjes. „Als jeblieft", zei hij. Op dat ogenblik klonk uit het achterhuis de stem van zijn vrouw. „Willem!" De kastelein zette de kruik op het buffet en verdween door de deur ernaast. Hij was nauwelijks weg, toen Piet opstond. „Ik ben zo terug", verklaarde hij. „Ik moet even naar bui ten". Gabe begon zijn pijp te stoppen. Hij vroeg zich af, wat Piet van plan was. In de lichtplek, die door het raam tot bijna op de weg viel, zag hij hem naar de sloot voor het huis lopen. Hij zag, hoe Piet zich bukte en in het water tastte. Toen hij zich weer oprichtte, verscheen juist de gestalte van Smalbil in de lichtplek. Met Piet op de hielen, kwam de manufacturier binnen. Hij bromde een groet, die alleen door Hendrik Mants en de kas telein, die ook juist weer voor den dag kwam, beantwoord werd. Hij zette zijn geweer tegen een stoel en hing zijn weitas aan een spijker in de wand. Piet had zijn plaats weer ingenomen. Hij zat met zijn rug naar Smalbil. Gabe zag, dat hij een hand in zijn zak hield. Hij keek hem vragend aan. Piet wierp een snelle blik naar Willem en beduidde Gabe te zwijgen. Zijn glas was nog vol en hij raakte het niet aan. Achter hen klonk kortaf de stem van Smalbil. Hij bestelde brandewijn met suiker. Gabe zag Piet opnieuw naar de kastelein kijken. Willem deed op zijn gemak een schepje suiker in een glas en vulde het met brandewijn. Piets ogen tintelden. Toen Willem naar het tafeltje van Smalbil liep, haalde hij snel de hand uit zijn zak en liet iets in zijn eigen glas vallen. Het was een waterslak, zag Gabe, en hij vroeg zich af, of Piet plotseling gek geworden was. De kastelein zette het glas voor Smalbil neer. „Als jeblieft", (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 2