Ontwikkelingswerkers even thuis Zonnebloem uit het wintervogelvoer (010) 2741135 PREDIKBEURTEN TAALPRAATJE Politie 24-uurs telefoon: Fietshobbelrace in het centrum van Ouddorp Dit spannende verhaal zonder einde begon in een laboratorium van Bayer BJz.2 EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1997 Terwijl wij wat klaagden over de wat laag uitgevallen 'zomerse' temperatu ren hebben Arie en Geke van Gurp- Blokland die als 'een heerlijk koeltje' ervaren. Thuis, in Port au Prince op Haïti rijst het kwik tot ver door de dertig graden en wat hen betreft zou dat gerust wat minder mogen. Twee jaar geleden koos Arie van Gurp voor een dienstverband bij 'Parole et Ac tion' een zustervereniging van de Refor matorische Hulpstichting 'Woord en Daad'. Hij werd uitgezonden, met aan z'n zijde de toen 21-jarige Geke Blok land uit Stellendam, dochter van de directeur van de bijzondere basisschool aldaar, maar pa en ma zowel als schoon vader en -moeder, het gewezen Goerees' RPF-raadslid Jan van Gurp, zijn al bij hen op bezoek ge-weest. Nou zijn de ondernemende jongelui zelf weer'es naar Flakkee afgereisd voor een vacantie van 17 juli tot 15 augustus. Op Haïti, ruim de helft zo groot als Ne derland, hoopt Arie z'n werk als ontwik kelingsmedewerker weer op te nemen. Geke is er secretaresse van een interna tionale school en langzaam maar zeker gaan ze Flakkee ontgroeien. Z'n contract duurt tot volgend jaar januari en Arie ziet zich dan wel naar een post ergens in Afrika vertrekken. Zo lijkt hun leven zich te gaan voltrekken want eenmaal van het ontwikkelingswerk geproefd kies je moeilijk voor nog wat anders, al be seft dhr. Van Gurp dat z'n studiegenoten die hier bleven bezig zijn hun carrière op te bouwen, dat zelfs de hoofdzaak ach ten. Arie houdt zich op Haïti bezig met de uitvoering van een crediet-programma dat aan Haïtianen crediet verstrekt waar mee ze worden verondersteld hun bedrij ven economisch weerbaarder te maken, want in veel gevallen schort het daaraan en blijkt hulp nodig. Hij kent de maatschappelijke structuren van het eiland die zich moeilijk laten doorbreken. Tot dusver hebben ze het er samen prima naar de zin en 't was hen goed weer even op Flakkee te zijn. Zie, Ik sta aan de deur "Zie, Ik sta aan de deur en Ik klop." Jezus roept u met klem: Sta nu op! Ja, ontwaak, blijf niet hard en verstokt, 't Is de Heiland; Hij nodigt en lokt. Als u hoort naar die vriendelijke stem en uw hartedeur opent voor Hem, dan zal Hij in dat hart binnengaan. Al Zijn liefde mag u verstaan. Bent u nog in uw boeien verward, voelt u 't slot op de deur van uw hart, hebt u zelf om te openen geen kracht, Jezus Christus, Hij heeft alle macht. Hij wil geven wat u niet bezit. Kniel dan neer aan Zijn voeten en bid. Geef u over aan Hem; doe het nu! Dan houdt Jezus Zijn maaltijd met u. Uit: M.A. Groeneweg - de Reuver, Gij draagt mij. Uitgeverij Frlts Harde man, Ede. Paperback. 48 pag. Prijs f.12,95. VERLATEN PLAATS ONGEVAL Met de drukte op de grote parkeerplaat sen aan de kust van Goeree-Overflakkee en op de dagen waarop veel toeristen evenementen bezoeken blijkt dat er veel aangiften bij de politie binnenkomen van het verlaten van de plaats van een onge val. Anders gezegd: men rijdt tegen een ander voertuig aan, veroorzaakt schade en rijdt weg zonder de identiteit kenbaar te maken of het voorval bij de politie te melden. Het moge duidelijk zijn dat hier sprake is van een strafbaar feit, ar aange zien daarvan is het persoonlijk leed van de bezitters die gedupeerd worden vaak groot. Er zijn veel excuses te bedenken om het niet te melden. Indien echter de politie slaagt in de opsporing van de dader dan is er geen enkel excuus en volgt zonder meer proces-verbaal. Aan ieder ook het verzoek om als getuige van zo'n gebeurtenis melding te maken bij de politie met zo mogelijk het merk van het voertuig, het kenteken en de plaats/tijd. OPENINGSTIJDEN BUREAUS Dirksland: op afspraak. Ouddorp: vanaf heden elke dag van 10.00 en 18.00 uur. Aspirine® werd een eeuw geleden geboren 10 augustus 1897 - een heuglijke dag voor wetenschappelijk onderzoeker Dr. Felix Hoffmann. Op deze dag no teerde de jonge chemicus van Bayer in zijn laboratoriumjournaal dat hij erin geslaagd was acetylsalicylzuur (ASA) in pure en stabiele vorm te synthetise ren. Hij kon niet weten dat hij op deze dag, nu 100 jaar geleden, het actieve bestanddeel had gecreëerd voor het in de gehele wereld bekendste en meest gebruikte medicijn - Aspirine®. Op 6 maart 1899 werd de merknaam opge nomen in het merknamenregister van het Keizerlijk Octrooibureau in Ber lijn. Vanuit dit bescheiden begin in het far macologisch laboratorium van de 'Far- benfabriken vorm. Friedr. Bayer Co' in Wuppertal-Elberfgeld, in de buurt van Keulen, ontwikkelde ASA zich tot een spannend verhaal zonder einde. Zelfs nu, 100 jaar later, is het einde van de carrière van Aspirine® nog niet in zicht. Integen deel, dat kleine witte tabletje vindt steeds weer nieuwe toepassingen. Felix Hoffmann wilde de veiligheid van salicylzuur verbeteren en de bijwerkin gen verminderen, een opzet waar in hij slaagde. Dit middel, dat van oudsher be-kend stond om zijn pijnstillende werking, was destijds het beste medicijn tegen reumati sche pijn. Zijn vader, die zelf reuma had en erg had geleden onder de bijwerkingen van salicyl zuur, was zijn zoon dan ook erg dankbaar. Het lijden van zijn vader had de onderzoeker aange spoord tot zijn onderzoek. In het begin werd Aspirine® ver kocht in poedervorm, maar het duurde niet lang of er werden tabletten van gemaakt. Dit waren de eerste tabletten die fabrieksma tig in grote aantallen werden geproduceerd. Aspirine® werd al snel wereldwijd hèt standaardme dicijn voor het verlichten van pijn, het verlagen van koorts en het remmen van ontstekingen. Het medicijn was effectief, maar niemand wist waarom. Pas in de jaren '70 ontrafelde de Britse farmaco- loog Sir John R. Vane het tot dan toe mysterieuze werkingsprincipe. Hij ont dekte dat ASA de prostaglandinesynthe- se remt. Prostaglandines zijn weefselhor monen die verantwoordelijk zijn voor de ontwikkeling van pijn in het lichaam. Vane kreeg in 1982 de Nobelprijs voor de Geneeskunde voor deze ontdeldcing. Tegelijkertijd ontdekte een andere groep onderzoekers dat ASA het samenklonte- ren van bloedplaatjes verhindert. Hoewel plaatjesaggregatie noodzakelijk is om uitwendige bloedingen te stelpen, kan het leiden tot verstopping van de bloed vaten, waardoor een hartinfarct of be roerte kan ontstaan. Diepgaand onder zoek heeft nadien uitgewezen dat acetyl salicylzuur deze levensbedreigende inci denten bij een groot aantal patiënten kan voorkomen. Op het moment wordt in een groot aantal onderzoeken bekeken wat het effect van acetylsalicylzuur is op de ontwikkeling van kanker. Op basis van de resultaten bij zo'n 600.000 deelnemers aan studies gedurende de afgelopen zes jaar, conclu deerde de American Cancer Society dat het actieve bestanddeel van Aspirine® de kans op darmkanker met 40% vermin dert. Deze conclusie moet echter nog be vestigd worden door verder onderzoek. Het is niettemin duidelijk dat onderzoe kers over de gehele wereld ervan over tuigd zijn dat dit actieve bestanddeel uit de laboratoria van Bayer tot nog veel meer in staat is. Er worden elk jaar onge veer 3.500 wetenschappelijke artikelen over acetylsalicylzuur of Aspirine® gepubliceerd. Dus het middel houdt ons nog steeds in z'n greep! Het Aspirine®-tabletje is zelfs na 100 jaar nog allesbehalve uit de tijd. Het is betrouwbaar en veilig. Het zal niemand verbazen dat Aspirine® in meer dan 70 landen verkrijgbaar is, en dat het een van 's werelds best verkochte medicijnen is (met een productie van ongeveer 11 mil jard tabletten per jaar). Ter ere van de honderdste verjaardag van het actieve bestanddeel van Aspirine® dit jaar, zullen er in 1997 en de daarop volgende jaren vele internationale weten schappelijke activiteiten worden georga niseerd. Toonaangevende experts en journalisten uit de hele wereld zullen elkaar daar ontmoeten. Vanwege het enorme succes van vorig jaar zal ook dit jaar op de avond van de tweede toeristendag op woensdag 13 augustus a.s. in het centrum van Oud dorp, een sensationele fietshobbelrace worden verreden. De deelnemende teams (ploegen van 3 personen vanaf 12 jaar) dienen vanaf 20.30 uur bij het startpunt Hotel Akers- hoek, op een hobbelfiets verschillende hindernissen te overwinnen. Na het hob belen zal door middel van de attraktie 'bier/limonadefietsen' en een race op een 3-mans-step, de eindtijd worden vastge steld. Enthousiaste teams, bestaande uit 3 per sonen, kunnen zich geheel gratis in schrijven in het Blaeuwe Huus, tijdens de toeristendag in de kraam van de VVV, naast Hotel Akershoek of telefop- nisch: (0187) 681789. Vorm een team van vrienden, buren, col- lega's of mede-verenigingsleden en maak kans op 100,-, 50,- of 25,-. Zondag 10 augustus 1997 OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.00 uur kand. L. Schouten, Vierhou ten en 11.00 en 18.30 uur ds. J. G. van Loon. Eben-Haëzer: 9.00 uur ds. J. G. van Loon en 18.30 uur kand. L. Schouten - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.00, 10.30 en 18.30 uur kand. P. Zaadstra - Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. L. Overweel. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. M. Aangeenbrug, Bar- neveld en 17.00 en 18.45 uur ds. J. W. van Estrik. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. van het Goor, Stolwijk en 18.00 uur ds. G. van den End, Rijssen - Ger. Kerk 10.00 uur mevr. B. I. Koppenaal en 18.00 uur ds. H. Voll- müller, Zuidland. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur kand. A. Simons, Nieuw Lekkerland Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 en 18.30 uur dhr. A. v. d. Schee, Spijkenisse - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. J. Paul en 18.30 uur ds. F. Wijnhorst, Ameide - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. M. den Boer. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. G. Blom en 18.00 uur ds. A. Schaap - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. G. Mulder - Lukas- kapel HDG 10.15 uur kand. T. J. Korten - Rem. Ger. Gem. 10.00 u ur mevr. ds. E. L. van Dunné-de Bijll Nachenius - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur mevr. ds. R. Schuldheiss, Sassenheim. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. M. Goudriaan, Lun- teren - Chr. Ger. Kerk 9.30 uur leesdienst en 18.00 uur student A. A. Egas - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur dr. H. J. Kouwenhoven en 17.00 uur dhr. G. J. Smouter - Ger. Kerk (Vrijge maakt) 9.30 uur ds. R. ter Beek en 14.30 uur ds. M. Heemskerk - Chris tengemeente Vrienden van de Bij bel Diekhuus, Ben. Zandpad 10.00 uur dhr. W. Koster. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur kand. E. de Mots, Putten - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur Prof. Dr. C. Graafland, Gouda en 18.00 uur ds. W. C. Meeuse, Sint Annaland - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur kand. M. Kreuk, Stol wijk en 18.00 uur kand. D. Verkuil, Waddinxveen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.30 uur ds. J. Koster en 18.00 uur ds. A. S. Rienstra. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. van de Pol, Dinteloord en 18.00 uur ds. A. Vos - Ger. Kerk 9.00 uur drs. J. Koster en 18.00 uur drs. A. C. Fe ij. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. van Dijk, Ridderkerk en 18.00 uur ds. J. B. ten Hove - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur drs. A. C. Feij en IS.OOuurds. P.C. Koster. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. T. W. van Bennekom, Hilver sum. ZIERIKZEE - Evang. Lutherse Gem. geen dienst. SINT MAARTENSDIJK - Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. A. den Hartog - Ger. Gem. in Ned. 3x leesdienst - Oud Ger. Gem. 3x leesdienst. Kerkdienst Geref. Gem. OOLTGENSPLAAT - dinsdagavond 7.30 uur ds. M. Mondria van Waar denburg (bed. HD). Het kleumende en vast wel hongerige vogeltje dat in de voorbije koude winter in de achtertuin van Pr. Hendrikweg 30 te Ouddorp een zonnebloempit uit z'n bekje spaarde en het in de grond heeft gestopt, heeft Cees van Lees, de man die het vogelvoer had opgehangen, een mooi cadeau bezorgd. Er groeit een prachtige gele zonnebloem die met z'n 3.70 mtr. wel 'es de hoogste van heel Flakkee zou kunnen zijn, wie weet. Cees Breen is een grage tuinier. Toen hij de woning dertig jaar geleden betrok ontdeed hij eerst de tuin van de oorspronkelijke schrale grond en voerde betere tuinaarde aan. Zo'n hobby voert hij, sinds anderhalfjaar in de VUT, naar harte lust uit en de groenteboer hoeft nooit aan de deur te komen, want Cees' groenten zijn al gauw mooier dan de zijne. Toen 't nog winterde ontdekte hij in dat lusthof je (z'n huis heeft ie ook "het Hofje" genoemd) dat prille zonnebloemplantje dat op een goede verzorging mocht rekenen, afgeschermd tegen vrieskou en wind. De plant heeft zich daar heel dankbaar voor getoond, ook voor de vloeibare kunstmest die ze kreeg toegediend en van een plantje is het een opzienbarend grote plant geworden, 3.70 mtr hoog, met een stengel van 6,6 cm doorsnee en een bloem met een doorsnee van 35 cm. In 't verleden heeft Cees wel'es geprobeerd een king-size zonnebloem te kweken, maar veel hoger dan 1.50 mtr. zijn ze nooit gekomen. Deze kreeg'ie zomaar aan geboden, een bedankje van de vogeltjes omdat'ie ze vorige winter zo fijn heeft gevoerd. VLIEG EN VLIEGEN Het spreekwoord 'je vangt meer vliegen met honing dan met azijn', met als variant met een lepel stroop dan met een vat azijn', betekent met zachtheid bereikt men meer dan met geweld of streng optreden. Ook in negatieve vorm 'men vangt geen vliegen met azijn'. Een spreekwoord met het doel ongelijke rechtspraak te veroordelen luidde 'de mussen breken der spinnen web, maar de vliegen worden erin gevangen', of zoals spreekwoordenkermer Tuinman zegt 'de grote vliegen breken door het spinnerag, waar de kleine in verward blijven'. Bete kenis: de kleine vergrijpen worden ge straft, de grote komen er genadig vanaf. Tegenwoordig aangeduid met klassejus- titie. Vliegen kunnen geducht steken. Daarom vraagt men in Vlaanderen aan een snel kwaad en opvliegend mens 'welke vlieg heeft u gestoken?' Zo gebruikte Cats de zegswijze 'magere vliegen bijten scherp'. Dat betekende de mindere mensen zijn dikwijls het moeilijkst in de omgang. Of Cats in zijn wijsheid met deze bewering gelijk had willen we in het midden laten. Wij zouden er niet graag de zegsman van zijn. Wel is bekend 'op een schraal en schurf- tig dier zitten de meeste vliegen'. Als er figuuriijk gesproken klappen vallen, zijn de armsten het eerst aan de beurt. Dat men lastige vliegen verjaagt is begrijpe lijk. Daarvan is de uitdrukking afkomstig 'niets afslaan dan vliegen'. Gezegd van mensen die alles kunnen gebruiken en het kleinste geschenk gretig aannemen en waarderen. Ook in ongunstige beteke nis van inhalig zijn. Bekend is de uitdrukking 'ik zit hier niet om vliegen te vangen'. Dat wil zeggen, ik ben aangenomen om op te letten en te werken. De moet mijn tijd niet veriuieren. Volgens Tuinman afkomstig van het ver haal, dat de Romeinse keizer Domitianus zich alle dagen in zijn kamer opsloot en zich daar onledig hield met vliegen van gen. Volgens Stoett komt de uitdrukking al voor bij de Griek Aristophanes (5e eeuw voor Chr.). Deze keizer zal zeker niet de uitvinder zijn geweest van 'twee vliegen in één klap slaan', voor twee dingen tegelijk be reiken. Een grappige zegswijze in Vlaanderen luidde 'vliegen vangen met zijn gat', in de betekenis van vergeefse moeite doen. In dezelfde trant ontstond de uitdrukking 'het is zo vast als een hand vol vliegen', voor men kan er geen staat op maken, het is nog lang niet zeker. Uit de Bijbel (Prediker 10 vers 1) stamt het spreekwoord 'één dode vlieg doet de zalf des apothekers stinken'. Dat liegt er niet om. Tegenwoordig verouderd en vervangen door 'één rotte appel in de mand, maakt al het gave fruit te schand'. Het lastige insekt komt verder nog voor in de zegswijze 'een arend vangt geen vliegen'. Figuuriijke betekenis, een edel mens strijdt niet tegen onbeduidende personen. Daartegenover staat 'vlieg wil ook vogel zijn' in de betekenis van de domme wil meepraten met de verstandi ge. Verder 'een vlieg in het oog hebben' voor dronken zijn, iets niet meer duide lijk zien zitten, in de war zijn. Ook van het werkwoord vliegen zijn ver scheidene spreekwoorden en zegswijzen afgeleid. Om het verhaal niet al te lang te maken beperken we ons tot het bekende 'hij ziet ze vliegen', zonder nadere uitleg en 'het is beter bij de uil te zitten dan bij de valken te vliegen'. Dat wil zeggen: het zekere gaat voor het onzekere. 'Er in vliegen' en 'iemand er in laten vliegen" is thans bijna altijd vervangen door er in lopen. Van de zeer vele samenstellingen noe men we alleen vliegwerk. Dat was een toestel voor het bewerkstelligen van plotselinge verschijningen en effecten, zoals het opstijgen en neeriaten van per sonen op het podium bij toneelvoorstel lingen. Ook gebruikt om de coulissen snel te verplaatsen. Daarvan is de uit drukking 'met kunst en vliegwerk' af komstig in de figuuriijke betekenis van, met allerlei kunstmiddelen iets zo snel mogelijk willen bereiken. We besluiten met twee buitenlandse spreekwoorden. Het Spaanse luidt: 'op een kokende pot gaan geen vliegen zit ten'. Nog sterker is het Chinese spreek woord 'als er een vlieg op het voorhoofd van uw vriend zit, verwijder hem dan niet met een bijl'. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 2