NIEUWS uit de kerken Nieuwe Boeken laatbloeiers Bison Power Glue, voor als het krachtig en supersnel moet is het blad voor uw TamilieDerichten Jubileum vroegere jeugdwerkleider van Flakkee Marien Ook dit jaar Huttenweek in Dirksland Expositie foto's van tuinen in 't Blaeuwe Huus PLANT VAN DE MAAND AUGUSTUS 1997: 8 AUGUSTUS 1997 EILANDEN-NIEUWS Biz. 3 FAMILIEBERICHTEN 14 jaar bij elkaar Hartelijk dank voor je zorgen. Betty Verkrijgbaar bij: Gebr. de Waal EILANDEN-NIEUWS r i Dierenopvang Goeree-OverflaJclcee Gevonden en vermisten dieren GEVONDEN in Middelharnis: Op de Westdijk een erg jong, grijs gecyperd katje. In Middelharnis: Vanaf 1 augustus een grijs gecyperde kat, met zwart vlooien- bandje. In Oude Tonge: 2 jonge katjes, zwart/ rood/bruin gestreept. In Oude Tonge: Rood met witte kat, kleur neigt meer naar bruin. Droeg een zwart vlooienbandje. Iel om te zien, wel volwassen. Heeft wat kale plekken en een lange dunne staart. Zwerft al een paar weken in de buurt van de Roo- seveldstraat. VERMIST te Sommelsdijk: Rode poes en rode kater. Poes draagt zwart vlooien bandje, kater is al enkele weken zoek. Is wat iel en heeft kale plekken. Drs. P.J. Vergunst en J. van 't Hul, Levenslang leerling. Een dwarsdoor snede van een generatie Hervormd- gereformeerde predikanten. Uitgeverij J.J. Groen Zn., Heerenveen. Gebon den. Geïllustreerd. 128 pag. Prijs f.24,95. Het is een goed initiatief geweest van de heren Vergunst en Van 't Hul - beiden verbonden aan het Refor matorisch Dagblad - om deze bundel geschreven portretten samen te stellen en uit te geven. De tien geïnterviewden zijn allen hervormd emeritus-predikant; nader bepaald: allen behorend tot het gereformeerde deel van de Nederlandse Hervormde kerk. Wat overigens niet inhoudt dat ze alle tien lid zijn van de Gereformeerde Bond. Inderdaad geeft dit sympathieke boek, zoals de ondertitel aangeeft, een dwars doorsnede van een generatie. Vele jaren lang hebben zij de hervormde gemeenten in den lande mogen dienen. Zij trokken - weliswaar in onderscheiden mate en op verschillende wijze - sporen, niet het minst door hun prediking maar ook door de vele andere activiteiten die ze ont plooiden. Mij treft in dit boek de milde, van wijsheid getuigende toon en het bezonnen oordeel over de zaken die ter sprake komen. Bij alle verscheidenheid, ook tussen deze tien broeders, is er toch een wezenlijke homogeniteit te ontwa ren. Begrijpelijk is dat de verwarring ten aanzien van (de houding tegenover) het SoW-proces in dit boek bij deze emeriti maar een enkele keer ter sprake komt. Wel vallen de namen van dr.Woelderink en ds.I.Kievit nogal eens. Wie komen aan het woord? Het zijn (in volgorde van leeftijd) ds.L.Blok (vh te Middelharnis), ds.W.Vroegindeweij (geboortig uit Middelharnis), ds.J.Bate- laan, ds.C.A.Korevaar, ds.J.van der Vel- 'DeZeemanspot'tweemaal in actie voor 'Iris' Donderdagavond 7 augustus was de Stel- lendamse reddingboot op oefentocht met gasten van het Waterschap aan boord. Op de terugweg bemerkte men een jacht 'Iris' genaamd, met 1 persoon aan boord, dat vast zat in het Slijkgat bij boei SG 16. Er werd getracht het los te krijgen, maar dat lukte niet meer omdat het water reeds te ver was gezakt. Vrijdagmorgen om 03.30 uur piepte de Kustwacht post Ouddorp de bemannig op om, nu het hoog water was geworden, opnieuw naar dit scheepje te gaan. Het gelukte nu wel de 'Iris' los te krijgen, die daarna op eigen kracht mee kon varen naar de haven van Stellendam, alwaar zij onge veer 06.00 uur arriveerden. NED. HERV. KERK Beroepen te Waddinxveen (deelgemeente Immanu- elkerk) C. de Jong te Hoek van Holland, die dit beroep heeft aangenomen; te Scherpenisse (toez.) L. Schaafsma te Springford (Ontario). Bedankt voor Maassluis (wijkgemeente Grote kerk) J. het Lan-i te Dirksland. GEREF. KERKEN Beroepen te Witmarsum en Pingjum en Zurich (SoW) drs. M. Develing te Dronrijp, die dit beroep heeft aangenomen. NED. GEREF. KERKEN Bedankt voor Zoetermeer J. Kiers te Den Helder. Beroepen te Franklin Lakes (V.S.) G. J. van Aalst te Ridderkerk, die bedankte voor Haar lem en voor Vlaardingen. Bedankt voor Nieuwerkerk (Zld.) en voor Kapel- le-Biezelinge P. Mulder te Capelle aan den IJssel-Middelwatering; voor Gouds waard C. Hogchem te Borssele; voor Aalburg G. Mouw te De Valk-Wekerom; voor Bameveld M. Mondria te Waarden burg; voor Sint Annaland en voor West- kapelle J. Karels te Oudemirdum. den, ds.J.van der Haar, drs.K.Exalto (vh te Melissant), ds.B.Haverkamp, ds.A.J.Timmer en ds.J.van Wier. W.G.van Dorp en drs.L.Terlouw, Kin derloosheid. Uitgeverij J.J.Groen Zn., Heerenveen. Paperback. 104 pag. Prijs f.24,95. De bij Groen uitkomende serie 'Praktisch Pastoraal' doet haar naam eer aan. Telkens weer weet de uitgever thema's aan de orde te stellen die betrekking hebben op in de praktijk levende levensvragen en -problemen. De wijze waarop dat gebeurt, laat een pas torale benadering zien. De schrijvers van dit boekje over 'Kinderloosheid' zijn bei den persoonlijk getrokken bij het onder werp. W.G.van Dorp is arts en tevens docent aan de Christelijke Hogeschool te Ede. Drs.Terlouw is als geestelijk ver zorger verbonden aan het verpleeghuis Salem te Ridderkerk. Dit boekje bevat in kort bestek veel. De schrijvers stellen onder meer aan de orde: de last van de kinderloosheid, de mogelijke medische oorzaken ervan, onderzoek en behandel methoden, ethische en pastorale aspec ten, nieuwe technische ontwikkelingen, het donorschap, adoptie. De twee laatste hoofdstukken zijn weer pastoraal getoon zet: 'Kinderloos blijven' en 'Kinderloos heid in de gemeente'. Al met al een boek je dat op bescheiden wijze een bijbelse weg wil wijzen in de geschetste proble matiek. P.Vermaat, Als je tijd hebt. Korte meditaties voor momenten van rust. Uitgeverij Boekencentrum, Zoeter- meer. Paperback. 72 pag. Prijs f.17,50. Tijd is geld, 'time management' een actueel onderwerp in het moderne zakenleven. Soms is snelheid ook in huis geboden. Je verwacht gasten voor op de thee en je komt nèt een kop tekort omdat het oor afbreekt. Zoonlief is niet meer te troosten omdat Power Ranger's hoofd van de romp gescheiden is. En ook een afgebroken knop van de stereo-installatie maakt het leven minder aangenaam. Maar enkele tellen Op dit soort momenten - noem het 'klein huishoudelijk leed' - is het altijd handig een goede secondenlijm achter de hand te hebben. Een secondenlijm is namelijk krachtig-als-geen-ander en geeft binnen enkele tellen een stevige verbinding. Bison noemt dit (nagenoeg onzichtbaar te verwerken) product voortaan Power Glue en heeft maar liefst acht verschillende varianten van deze handige 'superiijm'. Speciale toepassingen De nieuwe Bison-range bestaat uit vijf lijmen met een universeel karakter en drie lij men voor specifieke toepassingen. Dit laatste aspect is overigens een regelrechte noviteit. Het gaat om Power Glue Hout, Power Glue Kunststof en Power Glue Aarde werk/Porselein, waarbij de namen aan duidelijkheid ten aanzien van de toepassing niets te wensen overlaten. Het boekje bevat een twintigtal korte overdenkingen over evenzovele bijbel teksten. De meditaties zijn geschreven met het ook op het drukke bestaan van de mens van heden. Ze willen de weg wijzen tot de rust die in God gevonden wordt. De auteur is hervormd predikant te Scheveningen. Ch.H.Spurgeon, Het kruis... Uitgeverij P. Boekhout, Scherpenisse. Paper back. 122 pag. Prijs f.12,50. Opnieuw liet de jonge uitgever Pieter Boekhout te Scherpenisse een boekje in zijn fonds verschijnen. Al eerder meldde ik dat de winsten van deze stichtelijke werkjes vrijwel geheel ten goede komen aan het evangelisatiewerk in Nederland en Bel gië. Daarom is de verschijning van dit boekje om meer dan één reden toe te juichten. Niet het minst ook door de inhoud: zeven preken van de opwek kingsprediker uit de vorige eeuw Charles Haddon Spurgeon. Het verbindende thema is een heel centrale: Het kruis van Christus. Dat was ook voor Spurgeon het hart van zijn prediking - de verzoening in Christus als de enige weg van de red ding van zondaren. Met klem dringt Spurgeon er zijn hoorders/lezers op aan het vertrouwen te stellen op het bloed van het Paaslam, als op het enige door de Heere verordende middel tot verzoening. Een hartelijke aanbeveling voor dit boekje. Rest nog te vermelden dat de vertaling is van de hand van mw. W.Wouters; de omslagfoto is van ds.J.C.de Groot (Dordrecht); het inlei dende woord werd geschreven door de heer M.Visser te Utrecht. Ds.H.van der Ham (red.), Sions heil en troost. Overdenkingen van Christelij ke Gereformeerde predikanten. Uitge verij De Groot Goudriaan, Kampen. Gebonden. Geïllustreerd. 185 pag. Prijs f.39,90. De sedert kort als zodanig fungerende schipperspredikant ds.H. van der Ham is blijkens zijn pennevruchten zelden arbeidensmoede. Dit is zijn vierde publicatie in slechts enkele jaren. Na twee boeken over prof.G.Wisse en het goed ontvangen 'Een wolk van getuigen' verscheen nu opnieuw een bundel met schetsen over en preken van Christelijke gereformeerde predikanten van vroeger dagen. Achtereenvolgens treden in dit boek voor het voetlicht; ds.F.P.L.C.van Lingen, ds.Jac.Wisse, prof.F.Lengkeek, ds.H.Janssen, prof.P.J.M.de Bruin, ds.P.de Groot en ds.R.Kok. De redacteur typert deze opgenomen preken terecht als 'Bijbels-bevindelijk', aangezien deze 'voorgangers uit oude tijden door genade grote kennis van het geestelijke leven' ontvangen hadden. De titel van het boek is ontleend aan een preek van ds.Jac.Wisse, een Zeeuw van geboorte die rond 1910 de kerk van Zierikzee diende. Van hem evenals van de meeste anderen is één predikatie opgenomen. Daartegenover van docent Van Lingen een drietal en van P.J.M, de Bruin twee preken. Het boek heeft naast de voortref felijke inhoud ook een voorname lay out meegekregen. Ook dit jaar organiseert Buurtvereniging 'West' weer de jaarlijkse Huttenweek. Deze Huttenweek zal plaatsvinden van maandag tot en met vrijdag 29 augustus. Wat wordt er allemaal gedaan om de kin deren tijdens deze week op een leuke manier bezig te houden? Als op maandagochtend de poort naar het Huttendorp opengaat, gaan we na tuurlijk beginnen met de bouw van het huttendorp. Maar natuurlijk blijft het daar niet bij! De rest van de week organiseren we onder andere nog een zeskamp, een fiets- puzzeltocht, een barbecue en we gaan ook weer pannekoeken en broodjes bak ken. Verder zullen we een vossenjacht hou den, er zal een slaapfeest zijn in de Vic- toriahal, we gaan met de huifkar weer door Dirksland 'West' en natuurlijk op de slotdag gaan we zwemmen. De slotavond, op vrijdag belooft weder om spektakel. Een looporkest zal door de wijk trekken om zoveel mogelijk mensen mee te nemen naar het Huttendorp. Hier zijn dan enkele kramen opgesteld om de week gezellig af te sluiten. Het klapstuk van deze avond vormt het vreugdevuur, wat omstreeks 22.00 uur zal worden aan gestoken. Alle kinderen zijn van harte welkom tij dens deze week. De toegang voor kinde ren van leden bedraagt ƒ5,- per per soon, en voor kinderen waarvan de ouders geen lid zijn 10,- per persoon. Deze entree is dus voor de gehele week met alle bovengenoemde aktiviteiten! Graag tot ziens op de huttenweek 1997. Mocht u nog in het bezit zijn van pallets of ongeverfd hout, en wilt u dit aan ons kwijt, laat dit dan even weten, bel naar 602619 of 602187. J.R.Broome, John Warburton. Die naar van een Verbonds-God. Uitge verij De Groot Goudriaan, Kampen. Gebonden. Geïllustreerd. 185 pag. Prijs f.59,90. In vergelijkbare uitvoering verscheen dit boek. Oorspronkelijk kwam het vorig jaar uit bij de Engelse uitgeverij Gospel Standard Publications onder de titel John Warburton. Servant of a Covenant-God. De vertaling uit het Engels is van de hand van drs.G.J.van Rookhuyzen, docent godsdienst (o.m.) te Middelharnis. De titel is ongetwijfeld gekozen als een variant op Warburtons heel bekende eigen geschrift 'Weldadig- heden van een Verbonds-God', zijn auto biografie; een boek dat - voorzover ik weet - nog steeds te verkrijgen is, ook in Nederlandse vertaling. Warburton werd in 1776 geboren in de omgeving van Manchester. In 1809 werd hij prediker te Rochdale. In 1815 ging hij naar Trow bridge. Daar heeft hij 42 jaar lang, tot aan zijn overlijden, de gemeente gediend. De heer Broome heeft zich ver dienstelijk gemaakt het leven van deze dienaar opnieuw te beschrijven. Niet slechts afgaande op het getuigenis van hemzelf, maar ook met behulp van gege vens die boven water kwamen na uitvoe rig onderzoek in archieven en bibliothe ken. Veel foto's en andere afbeeldingen zijn afgedrukt. Het tiental bijlagen aan het slot van dit boek geeft nog heel wat verdere interessante gegevens over de hoofdpersoon. -0- Tot slot geef ik nog de titels en korte inhoud van enkele recent verschenen romans. Arjen van Hoorn, Duurbetaalde vrij heid. Uitgeverij Frits Hardeman, Ede. Paperback. 272 pag. Prijs f.26,95. Dit boek is het vervolg op 'Stormen over De Bosrand' en 'Onder het spreeuwendak'. Het brengt de lezer naar de oorlogswin ter 1944/45. De familie Dorland wier ervaringen hier worden verhaald heeft weliswaar gefingeerde namen, maar de feiten komen overeen met de werkelijk heid van toen. Virginia Stem Owens, Onschuldig ver oordeeld. Uitgeverij Kok te Kampen. Paperback. 258 pag. Prijs f.34,90. Een roman die eerder bij Baker Book House te Grand Rapids (Can.) verscheen. Een boek vol spanning en gevaar rond de hoofdpersoon Beth Marie. Er moet veel gebeuren om haar leven te redden. Bodie Thoene, Uw rechterhand verlost mij. Uitgeverij Kok te Kampen. Paperback. 287 pag. Prijs f.34,90. De één na de andere roman van Bodie Thoe ne verschijnt in Nederlandse vertaling. Dit (derde) deel behoort bij de serie 'De erfenis van Shiloh'. Het speelt in het Amerika van 1929, het jaar van de geweldige beurskrach van New York. Ook dit boek zal zijn lezers zeker wel weer vinden. JMJK „Een aardbeienbloesem zo mooi en zo teer, in het natte en gure november- weer" is de ondertitel bij één van de foto's die t/m 29 augustus a.s. te zien zijn in het Ouddorpse VVV-kantoor. De Koninklijke Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde, afdeling Goeree- Overflakkee heeft een fotowedstrijd ge organiseerd en exposeert ook dit jaar weer een verzameling schitterende in zendingen in de schuur van 't Blaeuwe Huus. De KMTP nodigt bezoekers aan de ex positie niet alleen uit om te komen kij ken maar ook om te jureren. Met behulp van een formulier kan 'mijn mooiste foto' worden bepaald. De uitslag van de fotowedstrijd evenals de winnaar van de Tuin-van-Goeree-bokaal (tuinenwed- strijd) zal op donderdag 23 oktober, 's avonds in het VVV-kantoor aan alle deelnemers bekend worden gemaakt. Op 1 september a.s. zal het Deo Volente 25 jaar geleden zijn dat de heer A. J. Ter- louw in dienst kwam van de Hervormd- Gereformeerde Jeugdbond (HJGB). Daarvoor was hij al gedurende 6 jaar werkzaam als jeugdwerkleider in dienst van de Stichting Jeugdwerk Goeree- Overflakkee (1966-1972). Met name de ouderen zullen zich de heer Terlouw nog heriimeren. Van zondagschoolcursussen, instructie-avonden voor de leiding van het jeugdwerk, van projecten voor zen ding en hulpverlening (TATOR en Weeshuis Turkana). Aan genoemd jubileum zal aandacht worden geschonken door een moment van dankzegging en lofprijzing op DV donderdag 4 september 1997 's avonds om 19.45 uur in de Nieuwe kerk aan de Boulevard te Zeist. Na deze samenkomst is er om 21.00 uur een receptie in gebouw 't Lichtspoor, naast de Nieuwe Kerk. Wellicht zijn er mensen van Goeree- Overflakkee die hierbij aanwezig willen zijn. U bent van harte welkom! Als je na de zomervakantie thuiskomt, kijk je met andere ogen naar je tuin. Die staat vol verrassingen van uitbun dig bloeiende of opeens fors uitge groeide planten. Maar wat je óók ziet zijn de gaten die in de beplanting zijn gevallen. Geen nood: Er zijn deze maand nog prachtige planten te krij gen. Eén ervan is de Plant van de Maand, Hypericum x inodorum 'Excellent Flair'. Deze lage struikvormige herts- hooi - ruim 1 meter - bloeit vanaf juli heel rijk met kleine goudgele bloemen. 'Excellent Flair' heeft gebogen takken met regelmatig gevormd, donkergroen blad. Daarmee is het nog niet op: De struik draagt na de bloei grote besvormi- ge vruchten, die bruinrood kleuren. Die bestakken zijn uitstekend te gebrui ken in boeketten. Door zijn hoogte past 'Excellent Flair' prima midden- of ach terin de gemengde border. In groepen kan hij randen en hellende vlakken vul len. Hertshooisoorten als 'Excellent Flair' zijn makkelijk in het onderhoud. Snoei ze wanneer de vorm van de struik te los wordt eind maart rigoureus terug met de heggeschaar, tot vlak boven de grond. Daarna een beetje mest, en ze bloeien in de zomer weer als voorheen. Veel hoger, tot 2,5 meter, wordt Hydran gea paniculata 'Grandiflora' de pluim- hortensia. Het is een klassieke struik die breed uitgroeit. Hij draagt van juli tot september grote piramidale pluimen van roomwitte bloemen. Die blijven heel lang mooi, omdat ze verkleuren naar rood. Ze geven bovendien een mooi win terbeeld. Snoei ze daarom pas in maart terug. Vroeger werd pluimhortensia in het voorjaar sterk teruggesnoeid om grotere bloemen te krijgen. Zonder snoei en met wat meer ruimte wordt het een hoge heester met een prachtige vorm en wat kleinere bloemen. In de nazomer zijn er nog heel veel bloeiende tuinplanten en heesters. Denk eens aan Fuchsia's, die een beetje ver zorging belonen met een maandenlange bloei. Ook Fuchsia's op stam zijn in hon derden variëteiten verkrijgbaar. Met wei nig moeite zijn ze binnenshuis de winter door te helpen. Op een wat beschutte plaats houden enkele winterharde soor ten het ook buiten uit, bijvoorbeeld Fuchsia magellanica (diverse vormen) of Fuchsia 'Riccartoni'. De takken bevrie zen in de winter, maar lopen in het voor jaar weer uit. Na een paar jaar zijn het volle struiken - tot 1,5 meter hoog - die rijk bloeien. Het is de moeite waard om mooie Fuch sia's op een vorstvrije plaats te overwin teren. Een andere manier is om ze in te kuilen: plat in een kuil met aarte en een laag blad erop, en vier stokjes om de plek te markeren! Stamfuchsia's komen in een mooie sier- pot op balkon of terras het best tot hun recht. Combineer ze eens met laagblij- vende vaste tuinplanten. Speciaal voor kuipen en potten samengestelde grond geeft het mooiste resultaat. Een van de mooiste laatbloeiers is de herfstanemoon, die wit of roze bloeit. 'Honorine Jobert' is de beste enkelbloe- mige witte. Hij vormt op goede tuin- grond steeds grotere pollen met opval lend grillig ingesneden blad. daar boven uit komen tot 130 cm lange stelen, waar op de zuiver witte schaalvormige bloe men staan. 'Whirlwind' heeft dubbele witte bloemen, met smallere, elegant opgekrulde bloemblaadjes. 'September Charm', 150 cm hoog, is de bekendste roze bloeiende herfstanemoon. Hij is rijk vertakt en bloeit fantastisch. Voor een instant effect zijn herfstanemo- nen nu ook in grotere potmaten te krij gen, een grote pot met één of meer van deze bloeiende planten op het terras of het balkon is oogverblindend! Na de bloei kunnen de planten een plaatsje in de tuin krijgen. I; GEREF. GEMEENTEN W Een keuze maken Is j^ |j^ K niet moeilijkl a<# ip;! Kom eens vrijblijvend binnen kijken! BOEKEN EN MUZIEK VAN DER BOOM voorstrast *n Sommelsdijk TeJ. (0187)482614 Hoenderdijk 9 3253 AK Ouddorp. Tel. (0187) 68 42 67 Hypericum inodorum 'Excellent Flair'

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 11