EIÜVriDEII-IIIEUWS O Als het buitenland roept... is België nabij Primeur Kinderwereld (Aanstaande Ouder- en Kindbeurs) tiii?Iiiï;; Drijvende afmeerboeien op het Haringvliet HET ,£lJkVENSTER WOORD DAAD VERVOLGVERHAAL 2e Blad VRUDAG 1 AUGUSTUS 1997 No. 6624 Blik op kerk -^ en samenleving tj - Kluivert in opspraak - Een bedenkelijke moraal - Twee maten? Mijn interesse voor voetbal is nul kom ma nul, en vandaar dat dit hoekje zelden iets zal bevatten dat te maken heeft met onze nationale volksreligie. Want dat is 'het' voetbal toch wel geworden: een pseudo-religie. Denk maar aan het feit dat de grasmat zo ongeveer heilig is ver klaard en dat de spelers van het Neder lands elftal betiteld worden als 'goden zonen'. Dat de idolen zich overigens niet altijd als zodanig gedragen bewijst Patrick Kluivert, de jeugdige ex-speler van Ajax die inmiddels is overgegaan naar AC Mi lan. Bijna twee jaar geleden kwam hij al in opspraak, toen hij door roekeloos autorijden een dodelijk ongeluk veroor zaakte. Hij gaf daarna weinig blijk van spijt en scheen eigenlijk nauwelijks te beseffen wat hij had aangericht. Hoewel toen al duidelijk was dat Kluivert - op z'n zachtst gezegd - weinig gevoel heeft voor normen en waarden, was voetbal- minnend Nederland nog bereid hem veel te vergeven. Dat hij, als ieder ander, met de justitie te maken kreeg, wekte bij de grote massa nog medelijden op, alsof hem groot onrecht werd aangedaan. flink stuk verspeeld van de sympathie die hij genoot. Hij is namelijk opnieuw met de politie in aanraking gekomen en dat nog wel twee keer in één nacht. Van zaterdag 10 op zondag 11 mei was hij eerst getuige van een vechtpartij, waarbij hij tegenover de politie een valse verkla ring aflegde. Later in de vroege morgen heeft hij zich samen met drie vrienden vergrepen aan een meisje. En dat terwijl zijn eigen vriendin op dat moment hoog zwanger in het ziekenhuis lag. Ook in het laatste geval waren er nog milde reacties, onder andere van de zijde van de Amsterdamse politie, die van mening was dat Kluivert niets strafbaars zou hebben gedaan. Men zou de indruk krijgen dat topvoetballers anders behan deld worden dan andere landgenoten. Positieve discriminatie, noemen we dat... Maar de publieke opinie heeft zich in intussen wel tegen Kluivert gekeerd. Hoewel er een tendens in de samenle ving is die een absolute scheiding wil aanbrengen tussen sportbeoefening en privé-leven, wordt zo'n amorele houding toch nog niet algemeen geslikt. Kranten als De Telegraaf en Het Parool hebben de vraag gesteld of iemand met een der gelijke moraal nog wel een plaats ver dient in het Nederlands elftal. En ik denk dat de meerderheid van de bevolking daarop een ontkennend antwoord zal geven. Het valt overigens wel op dat de landelij ke pers er als de kippen bij is, wanneer er op kerkelijk terrein een schandaaltje te melden is. Een boekhouder die tevens ouderling is, en gefraudeerd heeft. Of een dominee die een relatie had met een andere vrouw. Het heeft er weleens de schijn van dat in de wereld van sport en vermaak veel langer de mantel der liefde wordt gespreid om allerlei ongerechtig heid te bedekken. Waarnemer Opvolger Zwangerschapsbeurs en Peuter/Kleuter-informatiemarkt Zaterdag 27 september a.s. is het zover. Dan beleeft de beurs Kinderwe reld haar primeur in Sporthal De Een- draght te Hellevoetsluis. Na jarenlang met succes de Zwanger schapsbeurzen (-9 maanden tot 1 jaar) en Peuter/Kleuter-informatiemarkten (1 tot 4 jaar) te hebben georganiseerd, hebben Kraamzorg de Eilanden, Kruiswerk Zuid hollandse Eilanden en Kruiswerk Zuid hollandse Eilanden Gezondheid Service besloten hun krachten te bundelen. Dit heeft geresulteerd in een nieuwe beurs, die zich richt op deelnemers en bezoekers die geïnteresseerd zijn in de zwangerschap, bevalling, kraamperiode en de eerste vier levensjaren van het kind. Ook voor deze beurs wordt een grote groep aanstaande en beginnende ouders, alsmede vele belangstellenden verwacht 2.000 bezoekers). Zij kunnen uitgebreide informatie ver wachten, verschaft door een ruime verte genwoordiging van instanties en bedrij ven die hun diensten/produkten zowel tonen als verkopen. Enige bijzonderheden: een modeshow van zwangerschaps- /baby-/peuter/kleuter-kleding aanwezigheid van de verloskundigen (vertegenwoordiging uit de regio) vertoning videofilms over de zwan gerschap, bevalling, diverse cursussen demonstraties van Shantala baby-mas sage, zwangerschapsgym/yoga, kin derjudo/ballet Welcare Borstvoedingshulpmiddelen in de stand van Kraamzorg de Eilan den een Strippenkaart voor alle kinderen met: kinderkapper/schmincken/pop- pendokter/grabbelen/drinken een gratis foto door een professionele fotograaf diverse lezingen (over o.a. Onderwa ter-bevallen en kleurstof-allergie) aandacht voor Veiligheid (incl. Eerste hulp voor kinderen) prijsuitreiking kleurwedstrijd aanwezigheid professionele kinderop vang gratis toegang van 10.00 tot 17.00 uur. Bedrijven en instanties die de afgelopen twee jaar geen bijdrage hebben geleverd aan de Zwangerschapsbeurs of Peuter/ Kleuter-informatiemarkt, maar wel geïn teresseerd zijn, dienen voor meer infor matie en/of aanmelding vóór 15 augustus a.s. kontakt op te nemen met: Kruiswerk Zuidhollandse Eilanden (contactpersoon: Moneke de Koning, tel. (0181) 679679) of: Kraamzorg de Eilanden (contactpersoon: Els Baren- dregt, tel. (0181) 391447. Het organisatieteam beslist vervolgens of deze instanties/bedrijven een extra bij drage kunnen leveren aan het deelne mersveld. Het streven hierbij is een zo STELLEND AM Vanaf D.V. vrijdag 5 september zal in de Ned. Herv. bibliotheek 'Tolle Lege' een verkooppunt van Woord Daad worden gestart. De bibliotheek is gevestigd in de Ned. Herv. school 'Het Kompas', Pr. Mar grietstraat en is op vrijdagavond geopend van 18.30 tot 19.30 uur. Autobedrijf Jan van Dijk Het Natuur- en Recreatieschap Ha ringvliet brengt drijvende afmeer boeien aan op het Haringvliet ten behoeve van de recreatievaart. Het Haringvlietschap heeft vrijdag 25 juli jl., nog net vóór de aanvang van de grote vakantieperiode in zuid-west Ne derland, de werkzaamheden afgerond verbonden aan de plaatsing van 6 af meerboeien op het Haringvliet. Drie van deze afmeerboeien, onder andere in En geland veel gebruikt voor de recreatie vaart en daar 'moorings' genaamd, zijn aangebracht ten westen van de Heliusha- ven te Hellevoetsluis. De andere drie 'moorings' zijn aangebracht tegenover Den Bommel; zuidelijk van het eiland Tiengemeten. De 'mooring' is een drijvende bolvormi ge boei, uitgevoerd in zacht PVC, kleur geel en UV-stralingbestendig, waaraan een vaartuig kan worden afgemeerd. De onderlinge afstand tussen de afmeerboei en bedragt 40 meter. Ze zijn verankerd via een ketting en zijn gelegen buiten het vaargebied. Zoals bekend, is het Haringvlietschap voortdurend op zoek naar afmeermoge- lijkheden voor de recreatievaart, aange zien grote delen van de oevers van het Haringvliet vanwege de natuurwaarden via vooroeververdedigingen (grinddam- men) zijn afgeschermd en vaste aanleg steigers derhalve niet tot de mogelijkhe den behoren. De enkele jaren geleden in gebruik genomen drijvende eilanden vol doen als alternatief in redelijke mate, doch vormen in de onderhoudssfeer een zware belasting voor het Haringvliet schap. De zes drijvende afmeerboeien zijn als proefproject aangebracht. Op grond van de opgedane ervaringen zal het Haringvlietschap zich nader beraden over de vraag of dit een goed alternatief is voor het gemis aan vaste aanlegstei gers en of uitbreiding van het aantal 'moorings' gewenst is. breed en gevarieerd mogelijk aanbod voor de cliënt, waarbij de nadruk ligt op informatieverschaffing. Deelnemers die in 1995/1996/1997 reeds aan een Zwangerschapsbeurs en/of Peu ter/Kleuter-informatiemarkt hebben deel genomen, zijn inmiddels benaderd voor deelname. België, het land van onze zuiderbu ren, is in menig opzicht anders. Zowel in positieve als in negatieve zin. Stakingen, relletjes, ontvoerin gen en meer zaken die het daglicht niet mogen zien. Het is allemaal niet zo best. De publieke opinie wordt er in elk geval in niet gerin ge mate door beïnvloed. Als altijd lijden dan de goeden onder de kwaden. Een met zorg opgebouw de reputatie loopt daardoor vaak een onverdiende deuk op. Zoals het toerisme, dat uitsluitend de schoon heid van het land, de natuur en de cultuur onder de aandacht wil brengen. En terecht, de bij het Bel gisch Verkeersbureau in Haarlem te bestellen nieuwe brochure voor Vlaanderen en de Ardennen liegen er wat dat betreft niet om! In bijkans alle provincies zijn beziens waardigheden. Kastelen bijvoorbeeld. België heeft er wel drieduizend, grote kleine, middeleeuwse, neogotische, ele gante 18e eeuwse kasteeltjes, eenvoudi ge kasteelhuizen. Met name langs de oevers van de Maas hebben zich in de loop der tijd vele adellijke families ge vestigd. Vooral in het Maasland zult u verschillende burchten aantreffen, kaste len, versterkte hoeven en andere unieke privé-domeinen. Deze huizen worden nog steeds bewoond en sommige fami lies stellen bij speciale gelegenheden hun huis open voor het publiek. Als het u interesseert kunt u er via de Koninklijke Vereniging van Historische Woonloca ties een kijkje nemen, eventueel in com binatie met een bezoek aan een Romaan se kerk of een tochtje door de Ourthe vallei. Als het ware met de grotten van Remouchamps binnen handbereik. Als u er niet eerder was, is het - zeker voor kinderen - de moeite waard om het 'ju weeltje van Luik' te ontdekken in een feeëriek decor vol kleur en leven, acht duizend jaar geleden bewoond door de Paleolitische jagers. Na de apotheose van de zogeheten kathedraal kunt u zich ver bazen over tal van elkaar opvolgende na- tuurwonderen. Erfgoed Meer noordelijk, ten zuiden van Vise aan de rand van het land van Dalhem-Bleg- ny, is opnieuw een ondergronds avontuur te beleven. Onder begeleiding van een gids/oud-mijnwerker daalt u met de lift kooi af in het binnenste van de laatste Belgische steenkolenmijn. Ooit werd daar in het zweet des aanschijns het zwarte goud gedolven; nu is het een parel van het cultureel erfgoed, in waar de verhoogd door een uitzonderlijke col lectie mijnwerkerswerktuigen. Een alles zins interessant museum, net als het intrigerende Gallo-Romeins Museum in Tongeren, waar voor de verandering de bezoeker centraal staat inplaats van het voorwerp. Behalve Vlaanderens grootste Munt- Penningkabinet is er ruimte voor tijdelijke tentoonstellingen die doorgaans de moeite waard zijn om er tijd voor vrij te maken. Maar toch, want een rondgang door dit archeologisch trefpunt is gelijk aan een ontdekkings tocht naar het cultuurhistorisch verleden van de eerste bewoners van deze streek tot de vroege middeleeuwen. Is het toe val dat juist in de oudste stad van België wekelijks de grootste antiek- en rommel markt van de Benelux wordt gehouden? Hoog genoteerd Voor kunstnijverheid moet u in de pro vincie Namen zijn. Gedurende het hele jaar 1997 kunt u in steden en dorpjes zien hoe ambachtslui voorwerpen creë ren volgens oude tradities, waarbij ge bruik gemaakt wordt van natuurlijke materialen, zoals steen, hout, metaal, klei en aarde. Zo geniet de Maasstreek bekendheid vanwege het goudsmidswerk, Vonêche staat hoog genoteerd om het glaswerk, Ardenne voor porselein en in Dinant is het geelkoperen vaatwerk 'top of the bill'. Tussen Dinant en Namen ligt trouwens geheel verscholen het residentiële kasteel van Annevoie, sinds het einde van de 18e eeuw eigendom van de adellijke familie de Montpellier. Niet voor niets staan de tegelijk ontworpen tuinen als historisch monument van uitzonderlijke waarde op de monumentenlijst. Naast de prachtige bloementuinen is het vooral de 'Europese tuin' die met wel vijftig fon teinen, watervallen en vijvers een lust voor het oog is. Overal spettert, klatert en borrelt het, al 230 jaar lang zonder mechanische hulpmiddelen. Door een optimale benutting van de hoogteverschillen en de vier naburige bronnen, waarvan het water nooit kouder wordt dan 10 graden Celcius, wist Char les Alexis de Montpellier een zeer bescheiden geheel van waterpartijen te formeren. Liefhebbers van planten, bloe men en tuinaanleg in het algemeen kun nen er hun hart ophalen. Het kasteel mag dan alleen in juli en augustus te bezichti gen zijn; de Tuinen van Annevoie zijn toegankelijk tot 2 november. Wandelgids Water, groen en ontspanning. In de Ar dennen kunt u elk seizoen terecht om weer even op adem te komen. Wandel en natuurliefliebbers vinden daarbij veel gemak van het boekje 'Wandelrally's in Wallonië'. Aan de hand van dit recent in omloop ge brachte drukwerkje zult u telkens oog-in- oog komen te staan met een ander land schap, met hier een steile klim door ongerepte natuur, daar een klein dorpje, een typisch detail op een gevel en de mooiste vergezichten. De meeste wande lingen zijn rond de tien kilometer. Ze voeren langs smalle paadjes tussen wei landen en langs tuinen, maar ook op ver harde wegen. Met recht door de onbe kende uithoeken van Wallonië. Zoals de wandeltocht van elf kilometer rond Rachecourt in de provincie Luxem burg, om er maar een te noemen. Het is een route die aanvangt in één van de zui delijke dorpjes met typische Franse uit straling. Echt zo'n plaatsje dat u het gevoel geeft in het buitenland op vakan tie te zijn. Het buitenland lokt eenmaal. De afstand doet er op de keper be schouwd minder toe, alhoewel... Vooral voor korte (fiets)vakanties - al is het maar een weekend - is het toch prettig om binnen een paar uur op de plaats van bestemming te zijn. Dan zit de een graag in een luxueus hotel, de ander daarente gen heeft hever een klein familiepension en de volgende gaat het liefst naar de camping of de boerderij. Mogelijk dat u de voorkeur geeft aan een slaapplaats bij de mensen thuis, volgens het alom be kende 'bed breakfast' principe. Bij het Belgische Verkeersbureau kunt u in dat geval een gids aanvragen. Er staan leuke adresjes in, gerangschikt in de Be nelux, maar vooral ook uitgesplitst in Brussel, Vlaanderen en Wallonië. De laatste pagina's vermelden zelfs adressen van huizen die voor een bepaalde tijd te huur zijn. Waarom ook niet? België is immers dichtbij! Als vakantie land heeft het hoe dan ook meer te bie den dan menigeen denkt, culinaire ge neugten daargelaten. Voor telefonische informatie: (023) 534434. JH^P DE MIMX -45- Hij voelde, dat zij haar blijdschap onder drukte. Hij keek haar nog eens opmerkzaam aan. Zij was bleek, en haar ogen, die even waren opgeleefd, stonden alweer luste loos. Haar vader volgde hem naar de winkel. „Zo", zei Titus, toen de kamerdeur dicht was, „dat ziet er niet zo mooi uit, hè?" Smalbil was weer achter de toonbank gaan staan. „Wat bedoelt u?" vroeg hij vijandig. Het was in de winkel nu zo schemerig geworden, dat Titus het gezicht van de man niet goed meer kon onderscheiden. Hij liep zonder verdere plichtplegin gen naar de schakelaar en draaide die om. „Zo", zei hij, „nu kunnen we elkaar tenminste zien". Het lukte hem niet geheel, de ergernis in zijn stem te be dwingen. „Wat zei de dokter ervan?" vroeg hij. Smalbils gezicht bleef onbewogen. „Zij moet rust houden", zei hij. „Hij beweerde, dat zij het te druk had gehad, en dat zij meer afleiding moest hebben". „Dan zou ik haar die maar zo gauw mogelijk bezor gen", zei Titus. Smalbil negeerde deze opmerking. „Ik den, dat ik er nog een andere dokter bij haal", zei hij. Het klonk nijdig. Titus keek hem scherp aan. „Uit Westeroord ze ker?" „Misschien!" Titus schudde het hoofd. Hij liep om de toonbank heen en ging vlak voor de manufacturier staan. „Smalbil", zei hij, „vindt u het nu werkelijk geen tijd worden om er mee op te houden?" „Waarmee?" „Begrijpt u niet, wat ik bedoel?" „Wilt u mij weer in de kerk hebben?" „Natuuriijk wil ik dat! Maar..." - hij zocht heel voorzichtig zijn woorden - „dat is maar een onder deel... Ik zou zo graag zien, dat u uw gehele hou ding wijzigde... U schept voor uzelf een isolement, dat tot niets positiefs leidt.U weet dat trouwens wel... u wilt het alleen niet toegeven..." „Zo?" zei Smalbil langzaam. „Denkt u er werkelijk zo over?" „Ja!" De manufacturier glimlachte, maar zijn mondhoe ken vertrokken nerveus. „Luister, dominee", zei hij, „wat u daar zegt, kom erop neer dat u mij trots vindt. „Precies", zei Titus. „Trots en hoogmoedig". „Laat ik u dan zeggen, dat u zich vergist. Het enige wat ik wil, is met rust gelaten worden en mijn eigen gang gaan.U kunt mij niet dwingen naar uw kerk te komen als ik dat niet wil, en. „Dat ben ik ook niet van plan", viel Titus hem in de rede. „Mensen, die gedwongen moeten worden, zie ik zelfs veel liever niet jn de kerk... Maar ik zou wel heel graag eens willen weten, waarom u wegge bleven bent. „Dat heb ik u toch verteld?" „U heeft mij gezegd, dat ik met de Maatschappij zou heulen en dat ik mijn werk niet goed zou opvat ten. En u heeft mij verweten, dat ik meer bij de mensen, die nooit in de kerk komen, op bezoek ging dan bij u..." „Juist!" „Goed", zei Titus, „daar zijn we het dus over eens. Dat is tenminste iets". Hij leunde gemakkelijk tegen de toonbank. „Luister nu eens goed, Smalbil! Toen u nog in onze kerk kwam, had mij toen harder nodig dan zij, die er nooit komen? Vindt u, dat we de mensen, die het op eigen houtje menen te kunnen, maar moeten laten gaan?" „Is het daarom nodig, dat u ons verwaarioost?" „Wie zijn die 'ons'?" „U bent in al die tijd, dat u hier staat, nu voor de tweede keer bij mij", zei Smalbil ontwijkend. „Ik heb u maar eenmaal bij ons gezien, toen ik nog in de kerk kwam". „Als u daar nu even goed over nadenkt, begrijpt u dan niet, dat dat juist verheugend voor u was? Als u mij nodig had, dan was één kik toch voldoende?" Smalbil antwoordde niet. Titus voelde, dat hij ter rein begon te winnen. De uitdrukking op het gezicht van de manufacturier bewees hem, dat deze koorts achtig naar een aannemelijk weerwoord stond te zoeken. - Als hij maar niet zo bang was voor het toegeven van een fout, dacht Titus. Hij liep weer naar de andere kant van de toonbank. Recht tegenover Smalbil bleef hij staan, de handen rustend op het houten blad. „Smalbil", zei hij lang zaam, „ik heb zojuist beweerd, dat u heel goed inziet, dat uw houding niet de juiste is. U vroeg mij toen, of ik u trots vond, en ik heb dat helaas moeten bevestigen. Ik ga nu weg, maar ik kom binnenkort terug. U vecht tegen windmolens, en zo'n gevecht is altijd ongelijk. Het is een onmogelijkheid het vol te hou den, maar weet u wat haast nog moeilijker is? Het behalen van een overwinning op onszelf! Denkt u daar eens over na, als u wilt. De winkelbel onderbrak hem. Er kwam een klant binnen. Titus zag, dat het de vrouw van Berend Luk was. Zij keek verbaasd van de een naar de ander. Toen hij op de fiets stapte en nog even een blik naar binnen wierp, zag hij, dat Smalbil zich weer geheel had hersteld. Hij stond druk tegen de vrouw te pra ten, een trek van hoogmoed om de mond. - Vooral niet je gezicht verliezen, mannetje, dacht Titus. - Stel je voor, dat je je moet buigen. Toch was hij niet ontevreden. De middag was vrij wel voorbij en hij had nog zoveel te doen; er lag een berg werk op zijn bureau, maar hij voelde geen spijt, toen hij daaraan dacht. Hij wist, dat hij dit zou winnen, al maakte hij zich dan helemaal geen illu sies dat het vlug zou gaan. De klok van de kerktoren sloeg vijf, toen hij bij de pastorie arriveerde. De gordijnen van de zitkamer waren nog niet dichtgeschoven, en hij zag Edith onder de lamp zitten, met wat verstelgoed. Ansje lag languit op de vloer te lezen. „Ik ben opgehouden bij een zieke", zei hij, toen hij in zijn stoel zat. Hij wierp een waarschuwende blik naar het kind. Edith knikte, ten teken dat zij het begreep. „Hoge- boom heeft ook opgebeld", zei zij. „Wanneer?" „Nog geen tien minuten geleden. Ik heb gezegd, dat ik je elk ogenblik verwachtte". Titus belde meteen terug, maar de dokter was al weer vertrokken. Of dominee haast had? Dokter was naar het ziekenhuis in Westeroord. Om half negen, toen Edith juist Ansje naar bed had gebracht, ging de telefoon. „De ben net terug", zei Hogeboom. „Er was een sectie, waar ik graag bij wou zijn. Moeten we nog even praten?" „Graag", zei Titus. „Kan ik direct komen?" „Laat maar; ik kom wel even bij u. Het regent weer hard, en ik heb tenslotte een auto". Nog geen kwartier later was hij er al. Hij zag er ver moeid uit, maar hij was even dynamisch als altijd. „Is Ansje er niet?" vroeg hij. Hij had een enorm zwak voor het kind, en het meisje voor hem. Op vrije middagen nam hij haar vaak mee in de auto. Zijn eigen kinderen, een zoon en een dochter, waren al bijna volwassen en studeerden in Leiden. „Zij ligt al in bed", antwoordde Edith. „Jammer!" bromde hij. ,,Het was anders al laat genoeg voor haar", zei Edith, met een blik op de klok. Hogeboom tastte in zijn zak en legde een tablet chocolade op de tafel. (wordt vervolgd) Inmiddels heeft Kluivert toch wel een OFFICIEEL DEALER Brielle Slagveld 19 Tel. (0181)413777 Spijkenisse Kelvinweg 13 Tel. (0181)624900 Honda-dealer voor de Z-Hollandse eilanden DE BETERE WONINGINRICHTING SINDS 1920 Zandpad 36 Middelharnis Tel. (0187) 482784 door John de Rijke

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 7