2u iv^ Stichting S.F.H.P. stuurt 'noodkreet' aan diaconieën over watersnood Polen huibrechtse Bouw recreatieterrein 'Nieuw Zeeland' stilgelegd (010)2741135 yiAm Politie 24-uurs telefoon: De Kwade Hoek is zo kwaad niet! Tentoonstelling in de Dom Proefveld open voor publiek Ramoco b.v. Nederlandse Nooddrinkwatervoor ziening in Polen operationeel De Vries Snuffel- en curiosamarkt De Zeemanspot gealarmeerd door vuurpijl - excursies bij Natuurmonumenten - H MINNAARD VASTGOED 70e Jaargang VRIJDAG 25 JULI 1997 No. 6622 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 3392. FAX (0187) 485736 EEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG UID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN eemaalper week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,75 JAARABONNEMENT 57,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 GEMEENTE MIDDELHARNIS KoUekterende Iraniërs Enkele dagen geleden werd gemeld, dat twee Iraanse mannen in Middelhamis handtekeningen verzamelden tegen de gewelddadigheden die de Iraanse rege ring zijn onderdanen aandoet. Zij werk ten zeer waarschijnlijk voor de stichting "Solidariteit met Iraanse Mensen" (SIM), Iemand die de lijst wilde ondertekenen zag toen, dat hij meteen tekende voor betaling van een geldbedrag en dat wilde hij alleminst. Hij meldde het voorval dan ook bij de politie. De politie heeft door middel van een persbericht gewaarschuwd om attent te zijn. Naar aanleiding van het persbericht hebben enkele ondertekenaars zich bij de politie gemeld. Zij vertelden, dat zij wèl wisten waarvoor zij tekenden en geld gaven. Toch blijft de waarschuwing van kracht, want voor het kollekteren of het inzame len van geld via een intekenlijst moeten Burgemeester en Wethouders een ver gunning afgeven. Daar was in dit geval geen sprake van! Instellingen die geld willen inzamelen, kunnen een verklaring van "steunwaardigheid" aanvragen bij het Centraal Bureau Fondswerving. Door dit bureau werd meegedeeld, dat de stichting "SIM" wel een verklaring heeft aangevraagd, maar die niet heeft gekre gen omdat zij volgens de geldende crite ria niet konden aantonen dat het geld inderdaad goed besteed wordt. De laatste jaren regent het klachten bij het Centraal Bureau Fondsenwerving. Veelal over de agressieve manier van kollekteren door de mensen van "SIM". Zij raden mede werking en steun aan de stichting "SIM" sterk af Het advies blijft dus nog steeds van kracht: Wees op uw hoede! Helaas steken veel inzamelaars en verkopers van kaarten e.d. de opbrengst in eigen zak. Een legitimatiebewijs van één of andere stichting is geen bewijs dat het goed zit. Met de computer is zo'n legitimatiebe wijs gemakkelijk te maken. Als u toch een machtiging getekend heeft en u krijgt er spijt van, stel uw bank dan meteen in kennis en probeer de afschrijving te blokkeren! Inbraak diefstal Tussen zondag en woensdag werd inge broken in het kerkgebouw van de Gere formeerde Gemeente in Nieuwe-Tonge. De gehele kerk werd doorzocht en een onbekend geldbedrag werd gestolen. In de kerk zijn ook diverse sloten vernield. In de nacht van dinsdag op woensdag werd ingebroken in het verenigingsge bouw "Elim" in Nieuwe-Tonge. Zover is na te gaan, werd alleen een klein geldbe drag buit gemaakt. Winkeldiefstal Woensdagmiddag om 16,35 uur werd een 39-jarige inwoner van Nieuwe- Tonge in een supermarkt aan de Weste lijke Achterweg in Nieuwe-Tonge betrapt op diefstal van twee pakjes siga retten. Omdat het de eerste keer is bleef het bij een aantekening op zijn "straf blad". GEMEENTE GOEDEREEDE Inbraak diefstal In de nacht van dinsdag op woensdag werden op en camping aan de Strandweg in Ouddorp de geldbakken van een open bare telefooncel en een wasserette open gebroken. Het geld is meegenomen. De Stichting Flakkeese Hulpgoederen Polen heeft begin deze week een door haar genoemde 'noodkreet' aan alle kerkgenootschappen en diaconieën op Goeree-Overflakkee gestuurd, waarin om - vooral financiële - hulp voor het door een watersnood getroffen deel van Polen wordt gevraagd. Rien en Cock van Dijk uit Oude Tonge, haast zijn ze de verpersoonlijking van de S.F.H.P., slaan in deze dagen geen enke le nieuwsuitzending van de Poolse tele visie over; ze ontvangen die via de scho telantenne. Ze gruwen van de beelden uit het watersnoodgebied, het Zuidelijk en Zuid Westelijk deel van Polen, en als geen ander begrijpen ze hoe zwaar de bewoners door persoonlijk leed (52 doden) en materiële schade getroffen worden. In overleg met de landelijke hulpstichting GAUDE MATER POLO- NA, waarvan Prof. Lefeber voorzitter is, wordt ook op Goeree-Overflakkee om hulp gevraagd. De eilanders weten tenslotte wat het betekent door het water overweldigd te worden. De SFHP kijkt ten behoeve van de ge troffenen loyaal heen over de grenzen van het gebied waarop haar hulp zich tot dusver concentreerde, het Oosten van het land, grenzend aan de Oekraïne. Van wateroverlast is daar - gelukkig - geen sprake; het laatste hulptransport dat er enkele weken geleden arriveerde, werd er dan ook maar voor een deel afgele verd, het overgrote deel werd naar het rampgebied gedirigeerd waar er een zo nog dankbaarder gebruik van kon wor den gemaakt. Het Poolse Ministerie van Gezondheid en Sociaal Welzijn had om die wijziging van bestemming gevraagd en graag is daar van Flakkeese zijde toestemming voor gegeven. De specifiek voor Chelm bedoelde goederen zijn trouwens in die stad afgeleverd. In een fax aan de hulpstichting 'Gaude Mater Polona' heeft eerdergenoemd Mi nisterie de omstandigheden in het ramp gebied 'werkelijk rampzalig' genoemd. Mensen zijn verdronken en veel vee is verloren gegaan: honderdduizend bewo ners hebben geen drinkwater meer, noch electriciteit of telefoonverbinding en ge vreesd wordt dat er door sterfte van vee, epidemieën uit zullen breken. Er staan zo'n 380.000 hectares cultuurgrond onder water waarvan niets meer geoogst zal kunnen worden. De overstroming wordt in de fax de erg ste genoemd die zich deze eeuw heeft voorgedaan. Dringend behoefte Er bestaat in het rampgebied dringend behoefte aan vaccins, desinfecterend materiaal, verbandmiddelen en schoon maakmiddelen. De 'noodkreet' die rich ting diaconieën is gestuurd, roept op om een gift in geld te geven waarop - door de landelijke stichting - bovengenoemde artikelen kunnen worden aangeschaft, ze zijn dringend nodig en kunnen levens reddend zijn. Particulieren hoeven daarin niet achter te blijven, het Banknr. is 1409.91.999 en het Postbanknr. 148004, beide onder het motto Watersnood Polen. De SFHP beschikt niet zelf over een fonds om een geldbedrag uit te kunnen putten. De opbrengst van de onlangs ge houden collecte is bestemd voor het fonds Regenboog (Tecza in het Pools) dat is gevormd om in Polen een dagver blijf te stichten. Ook de donatie die ont vangen zal worden uit de opbrengst aan sponsorgelden van de Omloop Goeree- Overflakkee zal daaraan worden besteed. Aan de Omloop zal door zeven Polen worden deelgenomen. Op de slotavond, waarop het bedrag kenbaar wordt ge maakt, zal door een Pools folkloristisch koor worden opgetreden. Hoezeer ook begaan met wat hen in het rampgebied overkomt, wetend ook van de inspanning die het zal kosten ook deize materiële tegenslag weer te boven te komen terwijl het er in normale om standigheden al zo armelijk is, is de SHFP blij dat hun beschermelingen in het oosten wat het natuurgeweld betreft buiten schot zijn gebleven. Vorig jaar werd het gebied door een bus vol flak- keeërs bezocht en de banden met pleeg families en hun kinderen werd toen extra stevig aangehaald. Veertien van de kinderen zijn momenteel te gast op Goeree-Overflakkee om straks weer, welgevoed en stellig weer van nieuwe kleren en nieuw schoeisel voor zien naar huis (tehuis) af te reizen. Goeree-Overflakkee hééft wat met het volk van Polen en gelukkig maar, dan worden ze tenminste door iemand gehol pen, uitgerekend door mensen die weten wat een watersnood vermag. Als u meer wilt dan de laagste prijs voor aOe zekerheid i GEMEENTE OOSTFLAKKEE Rijden onder invloed Donderdagnacht om 1.50 uur werd een 47-jarige inwoner van Numansdorp op de Schaapsweg in Den Bommel betrapt op het rijden onder invloed van alcohol. Hij blies 505 ug/1 (max. is 220 ug/1 toe gestaan). Hij kreeg een schikkingsvoor stel mee waarop een bedrag stond ver meld van 850,-. Vernieling De afgelopen dagen zijn alle ruiten van een caravan die bij een nieuwbouwwo ning op de Noordzijdedreef in Ooltgens- plaat stond, vernield. De daders zijn niet bekend. Knöps B.V. Ook de hele maand augustus zijn er excursies door natuurgebied de Kwade Hoek van Natuurmonumenten: iedere dinsdagavond om 19.00 uur. Deze zomerexcursies worden geleid door vrij willige gidsen van het IVN. Wie mee wil kan een kaartje kopen bij de VVV Oud dorp. De gidsen vertrekken vanaf de par keerplaats bij de ingang van het natuur gebied aan de Oostdijkseweg, die van Ouddorp richting Havenhoofd loopt. Als het 's-avonds wat koeler wordt komen de duinen tot leven: de vogels gaan weer fluiten, de reeën en konijnen gaan op zoek naar voedsel. Het landschap van de Kwade Hoek is zeer afwisselend. Je vindt er een breed strand, waarop nieuwe duintjes ontstaan, bloemrijke valleien tussen de iets hogere duinen, en een uitgestrekt schorrenge bied met kreken doorsneden, waar koei en grazen. Deze kreken lopen bij vloed vol met zeewater. Bij eb zoeken veel vogels hun voedsel op de slikkige bodem. Door de invloeden van zoet en zout groeien er zeer veel verschillende planten. Wie wil genieten van het bijzondere landschap van de Kwade Hoek en wie meer wil weten over de planten en die ren, die hier voorkomen moet zeker eens meegaan met een zomeravond excursie! In de maand augustus zal er een tentoon stelling te zien zijn van werk van Barbe- ra de Reus-Kamma, in de St. Catharijne- kerk in Brielle. Zelf noemt ze haar wer ken materie-tableaux en zegt er over. Ik kan alleen met oude, kapotte leermeteria- len werken. Dit materiaal moet door het leven getekend zijn: gebruikt, misbruikt, versleten. Het moet iets meegemaakt hebben. Leer is immers een huid die ooit een levend wezen heeft omhuld. Door er een materie-tableau van te maken voeg ik er een tweede leven aan toe. Overle ven dus. Op vrijdagmiddag 1 aug. a.s. om 17.30 uur zal de tentoonstelling officieel wor den geopend. Dinsdagavond 5 aug. d.a.v. om 20.00 uur is er een Zomeravondge- sprek n.a.v. de tentoonstelling o.l.v. Erica Scheenstra, Barbara de Reus- Kamma zal een voordracht houden en het geheel wordt muzikaal omlijst door Marjokc Berendsen. De President van de Rotterdamse Rechtbank heeft jl. dinsdag een voorlopige voorziening, in de vorm van een schorsing uitgesproken over de bouwvergunning die de gemeente Middelhamis - op 14 mei - heeft verleend voor de aanleg van het recreatiepark 'Nieuw Zeeland' in de Pallandtpolder nabij het Havenhoofd. Het werk is stilgelegd. Het park is bedoeld 202 recreatiewoningen te gaan bevatten waarvan er 51 verkocht zijn, 9 bedoeld als recreatiewonin gen en 42 zullen/zouden voor permanente bewoning wor den gebruikt. In navolging van de gemeente had ook de Provincie in permanente bewoning toegestemd, zij het ook dat de Provincie als voorwaarde stelde dat het aantal van de permanent bewoonde woningen op het jaarlijks contingent voor de Westplaat (90 per jaar) in mindering zal/zou wor den gebracht. Door enkele ondernemers, gevestigd op het Industrieterrein Oostplaat, is tegen de bouwvergunning bezwaar aangete kend, maar hangende de uitspraak daarover is toch al met het graafwerk t.b.v. de waterpartijen in het park begonnen. Op 18 augustus zullen de ingediende bezwaarschriften door de commissie behandeling beroep- en bezwaarschriften be handeld worden waarna B&W door de commissie zullen worden geadviseerd. De Rechtbankpresident heeft bevolen het begonnen werk stil te leggen. De ondernemers vrezen dat een conflictueuze situatie gaat ontstaan waarin zich in de omgeving van hun bedrijven permanente bewoning ontwikkelt. Juist omwille van de hinder die hun bedrijven gaven zijn de ondernemers naar een gebied zonder bewoning uitgeweken.ze wensen nu niet door nieuwe bewoning te worden gevolgd. Een uit spraak van de rechtbankpresident wordt over een aantal weken tegemoetgezien. Zaterdag 2 augustus a.s. wordt het proef veld van de Studieclub voor Groente- en Bloemzaadteelt "Eiland Tholen" openge steld voor het publiek. Op dit veld van ca. 1 ha worden verschil lende proeven in zaadteeltgewassen aan gelegd, en in deze tijd staan de meeste soorten volop in bloei. Ook is er een gedeelte gereserveerd voor een assortimentstuin, dit is bedoeld als extra "aankleding" voor de open dag. Er is in heel Nederland maar één offi cieel proefveld ten behoeve van het onderzoek in de bloemzaadteelt, en van het neveneffect, de bloei van vele soor ten bij elkaar, laten wij het publiek mee genieten op zaterdag 2 augustus van 13.00 tot 17.00 uur. Gedurende de middag zal er deskundige begeleiding aanwezig zijn.Het proefveld is gelegen aan de Veilingweg la te St. Annaland. De aardappelveiling St. Anna- land is vanuit de richtin Poortvliet gele gen bij de entree van het dorp, dan rechtsaf de Veilingweg in. Vanuit de richting Steenbergen en Philipsdam is het vlak voor St. Annaland linksaf. Het proefveld ligt vlak onder de dijk. Voor wie het zien wil is het in deze periode een lust te toeren door het eiland Tholen met zijn vele soorten gewassen, met recht kunnen we zeggen dat de Zeeuwse landbouw zorgt voor dit land schap, geniet ervan! RENAULT-dealer Het door Nederland naar Polen gestuur de noodsysteem voor drinkwatervoorzie ning is operationeel. Twee medewerkers van het Waterbedrijf Europoort zijn de afgelopen dagen bezig geweest de nood drinkwatervoorziening te verdelen over de Zuid-Poolse stad Raziborz en omlig gende dorpen. Vervolgens hebben zij de mensen ter plaatse geïnstrueerd om zelf met het systeem te kunnen werken. Het Waterbedrijf Europoort heeft 50 opvouwbare plastic waterzakken met een capaciteit van elk 3.000 liter met tappun ten geleverd en geïnstalleerd. De water zakken zijn bedoeld om op meerdere plaatsen in een stad of in dorpen de bevolking direct van drinkwater te voor zien. Polen heeft aan het ministerie van Ver keer en Waterstaat gevraagd een bijdrage te leveren aan de drinkwatervoorziening in de getroffen gebieden. Deze hulpver lening wordt gecoördineerd door Ver keer en Waterstaat in nauwe samenwer king met het Waterbedrijf Europoort en Defensie en met de ministeries van Bui tenlandse Zaken en VROM. Afgelopen zondag is met een Hercules- vliegtuig van Defensie het materiaal naar Polen gebracht. Twee experts van Water bedrijf Europoort zijn meegereisd. Ter plaatse hebben zij assistentie gekregen van het Nederlandse consulaat in Wroc- lav. Het centrale crisiscentrum in Warschau Nieuw gevestigd in Ouddorp Lid van: NOVAA had de plaats Raciborz aangewezen om de nooddrinkwatervoorziening te ont vangen. Bij aankomst bleek dat in de omliggende gebieden de nood nog hoger was. De waterzakken zijn daarom verdeeld over dorpen rond Raciborz en over enkele wijken in Raziborz zelf. Ongeveer 40.000 mensen betrekken op dit moment hun drinkwater van dit systeem. De twee Nederlandse drinkwaterexperts keren vandaag terug naar Nederland. Donderdag 31 juli is er weer een snuffel en curiosamarkt in de zaal van Party Centrum "Oostdam" aan de Jongkoen- straat 1 te Goedereede. Vele nuttige dingen zijn er weer te vin den, zoals sieraden, horloges, klokken, kookboeken, postzegels en munten, huis houdelijke artikelen enz., teveel om op te noemen. Bezoekers zijn welkom van 9.00 tot 15.00 uur en de toegang is gra tis. Er zijn nog enkele plaatsen beschikbaar. Mocht u hiervoor interesse hebben neem dan kontakt op met "de Lepel", tel. 0181-215813. Dinsdagmiddag 22 juli werd De Zee manspot om 17.30 uur gealarmeerd door de Kustwacht, post Ouddorp. Er was een rode vuurpijl gesignaleerd nabij de kust bij Rockanje. Het bleek het visbootje Delta 79 te zijn, die te kampen had met motorstoring. De uit 2 personen bestaan de bemanning had rode lichtkogels afge schoten, die opgemerkt waren vanaf de wal. Het gelukte de bemanning van het visbootje echter de motor weer aan de praat te krijgen voor de reddingboot ter plaatse was, zodat zij De Zeemanspot tegemoet konden varen met de medede ling dat zij de lichtkogels hadden afge schoten, maar dat de hulp niet meer nodig was, zodat De Zeemanspot weer naar de haven kon terugkeren, alwaar zij I 18.45 uur weer afmeerde. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflalcicee VingerlingS - 3241 EB Middelhamis - Tel. (0187) 482518 Audio - video apparatuur - Elektrische liuishoudelijl<e app. al voor/ 63.-incl. BTlft' perd VOORDBUC OPEL HUREN 200 kilometervrij all risl<s verzekerd incl. B.T.W. vanaf 63,-p. dag Middelhamis Telefoon (0187) 482222 VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO REPORTAQE - FOTOGRAFIE CU c=2 n=i a=i c^ w^^ ^^7 IZZlEi:3C3C3CZllZZIIZJ[ZZltn]| OUDDORP - Woststmat 35 - Tahfoon (0187) 6S1G121 Fax 683734 RENESSE - Prtntshop - Hogaioom 172 - Tofefoon (01T1) 462400 N i E U WZ E lM D8 U 1 T E N flI T S AAN H I I H A 8 N G U I I T Ui TWEEDE W0ÜN6 A*N HEI WAT Ei 4 fyper», o.a. me» sclUlferend vMc^'mmheiHpénffAei\ Roimé opzei, sbèrvoltë örchttectyw Goeree-Overflakkee B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187)48 2606 voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (0187) 61 16 62 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (0187) 682496 Accountants kANTOOR Hofdijksweg 17a, 3253 KC Ouddorp Tel. (0187) 68 70 66 Fax 68 42 13

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 1