EHAI1DEI1-IIIEUW5 Verdriet om overleden buurman Huurdersvereniging praat over OZB Drukwerk nodia? Evangelisatie- en recreatiewerk met gemeente Middelharnis n^^i^ ZR^nc^:^ Publicatie van 'De Motte' over Industrieel Erfgoed HMliBii^BBBi^KiiiiBii isiiBliiiiiBPWiiillHIi jiliilliii|B||i|Mi5li|i Jiilili^i||iipj(il|iilll lipii|p|i^lii^iipillli ;iH^|p|li|||ii|||^ i||||i||i§^^Biii|Ji§|^RB: pi:iii|:piHflil^|jil^i 3e Blad VRIJDAG 18 JULI 1997 No. 6620 Van oudsher dienden bakens en/of vuren langs de kust de scheepvaart te behoeden voor strandingen, zij gaven ondiepten aan en loodsten de schepen veilig de havens in. De naam vuurtoren dateert nog uit die tijd, een tijd die overigens nog niet eens zo ver achter ons ligt. Uit de oudheid spreekt de vuurtoren van Alexandrië uit 330 vóór de jaartel ling - één van de zeven wereldwon deren - het meest tot de verbeel ding. In Nederland is de Brandaris op Terschelling het bekendst, dit is tevens de oudste stenen vuurtoren van ons land. Kustverlichting anno 1895 Hoe was de kustverlichting op en rond Goeree-Overflaklcee zo'n honderd jaar geleden geregeld Volgens de schrijvers Van der Waal en Vervoorn was het noodzakelijk tonnen en gasboeien in het vaarwater te plaatsen, die des daags, of door haar licht des nachts, de zeelie den de weg wijzen. Er liggen twee gas boeien in het Aardappelgat; één op de Bieningen; één in 't Hellegat en één op de Krammer. Alle vijf zijn springers; d.i. het licht verdwijnt 3 sec. om de vijftien seconden. Eenmaal per maand worden ze gevuld. Ondanks deze, komt het toch nog voor, dat schepen op de slikken vast raken. Doch het is niet genoeg, dat de vaarwaters betond worden, ook langs de kust en op havenhoofden dienen 'lich ten' te zijn. We vinden ze op de toren van Goedereede, op de ijzeren kaap, twee te Stellendam, één te Dirksland en Middelhamis, twee op Den Bommel, één opOoltgensplaat.' Een trouwe wachter De oudste gegevens over vuurtorens/ bakens op het eiland vinden we in het archief van de gemeente Goedereede. Op 20 februari 1451 ontving deze stad namelijk een privilege van Frank van Borselen, wegens de onkosten aan vuur baken (vierboet), bakens en tonnen, waarbij toegestaan werd 'kaap- en vier- boetgeld' te heffen op in- en uitgaande schepen. Aan het begin van de zeven tiende eeuw deed de Domtoren - de trots van Goedereede - al dienst als vuurtoren. Zo werd in 1629 op verzoek van de Gecommitteerde Raden besloten wach ters op de toren te laten waken en een grote lantaarn met vier kaarsen erop te plaatsen als vuurbaak. Het onderhoud voor de lichtopstand was niet ten koste van de stad, maar werd gedragen door diverse instanties. De eventuele schades die de toren en de kerk als gevolg van het stoken van een kolenvuur in het er bovenop geplaatste huisje opliepen, wer den vergoed door de Grote Visserij, de Domeinen van Voorne of de VOC. Dit heeft in het verleden nog weleens tot conflicten geleid. Ook vuurbaakstokers c.q. torenwachters stonden niet onder de verantwoordelijkheid van de stad; zij werden door het Visserijcollege be noemd en ontslagen. In 1833 werd de oude vuurkoepel afge broken en een lichtwachterskamer plus een nieuw licht aangebracht. Op 13 juni 1833 werd dit licht (van de tweede grootte) voor het eerst ontstoken. Vanaf 17 september 1879 brandde een licht van de 'eerste grootte' op de Goereese toren. Het licht van deze zestienkantige lan taarn was zichtbaar op 18 zeemijlen. De binnenwerkse diameter was 3,83 meter; de hoogte 4,6 meter en op de kap stond een bal van 90 cm hoog. In 1909 moest het licht plaats maken voor een draai- licht. Tot in 1912 heeft de 40 meter hoge Domtoren als vuurtoren dienst gedaan. oren en De toren kreeg vanaf dat moment nog een klein, vast blauw gaslicht, dat echter in 1925 buiten werking werd gesteld. De bakens verzetten In het jaar 1742 werd aan de Ouddorpse kust een stenen baken gebouwd, dat overdag tot wegwijzer voor de scheep vaart moest dienen; er brandde dus geen licht op. Vóór die tijd stond er een hou ten baak, maar deze werd slachtoffer van het afnemende strand. In 1820 ging men over tot het oprichten van een lichttoren. Dit was de tweede toren volgens het zogenaamde Argand- systeem in Nederland. Het was een ver beterde olie- of petroleumlamp, genoemd naar de uitvinder, de Franse natuurkundige A. Argand. In dit type lamp werd door een holle brander zuur stof opgezogen tot in de vlam, waardoor de kwaliteit van het licht sterk verbeter de. In die tijd vonden overigens diverse innovaties binnen de wereld van de kust verlichting plaats. Om het licht te laten uitstralen ging men meer en meer gebruik maken van spiegels of lenzen, het Engelse respectievelijk het Franse stelsel. Er kwam een verschil in staand- en draaivuur. De Franse ingenieur A.J. Fresnel ontwikkelde een ingenieus stel sel van uit glas geslepen lenzen, waar door het mogelijk werd om lichtflitsen volgens een vast patroon te seinen, zodat iedere toren z'n eigen lichtschakering kreeg en de schipper wist welke toren hij in 't zicht had. Dit systeem wordt overi gens nog steeds overal ter wereld toege past. Maar nu na dit korte intermezzo weer terug naar de lichttoren uit 1820. Alhoewel het een moderne toren was, heeft hij niet lang gestaan. Op 17 juli 1842 stortte de toren namelijk in. Hierna besloot men de oude stenen baak uit 1742 te transformeren tot lichttoren. Er werd een licht van 'vierde grootte' op geplaatst, een verkleinde uitgave van het licht op de Goereese toren. De stenen baak werd op haar beurt weer vervangen door een ijzeren baak, welke op 10 sep tember 1862 in gebruik werd genomen. Aan de achtkantige, ijzeren baak waren aan de west- en oostzijde schermen van raamwerk bevestigd. De lantaarn was ook achtkantig; aan vier zijden blind en de overige zijden waren met spiegelglas dicht gemaakt. Dit licht was op 15 zee mijlen zichtbaar. Ook de toren van Oud- dorp heeft in het verleden dienst gedaan als baken voor de scheepvaart. Voor de duidelijkheid; gedurende de periode van de bakens bleef de Domtoren van Goe dereede dienst doen als de belangrijkste vuurtoren voor de kop van het eiland. Thans vinden we in het natuurgebied 'De Kwade Hoek' nog een klein vuurtorentje c.q. baak met een vast licht, dat de zee varenden o.a. door het Slijkgat loodst. Een echte vuurtoren In 1911 werd begonnen met de bouw van een nieuwe vuurtoren op het West hoofd van Ouddorp. Op deze achtkantige van gewapend beton gemaakte, 52 meter hoge reus, werd de lichtkoepel van de Goereese toren geplaatst. Deze toren werd op 1 augustus 1912 in gebruik genomen. Aan de voet van de toren ver rezen woningen voor o.a. de vuurtoren wachters. Op 12 februari 1936 werd de toren elektrisch, 4200 Watt oftewel 5,2 miljoen kaars. Vanaf 6 mei 1940 was het licht gedoofd. Enkele jaren later mocht het vuurtorenpersoneel van de bezetter de lichtkoepel verwijderen en prompt verdween deze tijdens een transport naar het proefstation van 's Rijkskunstverlich- ting te Amsterdam. Na de oorlog heeft de koepel nog dienst gedaan op de toren van Ameland. Op het vrijgekomen plat plaatsten de Duitsers afluisterapparatuur, teneinde de nadering van Geallieerde vliegtuigen waar te nemen. Ondanks alle oorlogshandelingen bleef de vuurtoren gespaard totenkele uren vóór de Bevrijding. Op zaterdag 5 mei 1945 's morgens om vier uur werd de toren totaal verwoest. De Duitsers zeiden dat een blikseminslag de oorzaak was, maar men wist wel beter: de toren was opgeblazen Nog 24 uren van te voren had elektricien J. Grinwis de draden, die in verbinding stonden met de aange- Drie weken lang, van 21 juli t/m 8 augus tus, worden er op maandag fm vrijdag voor kinderen allerlei leuke activiteiten georganiseerd. In het verleden werden deze activiteiten georganiseerd vanuit een aantal witte containers in het recrea tiegebied. Dit jaar worden deze activitei ten in het kerkgebouw van de Gerefor meerde Kerk (ingang Dorpstienden) ge organiseerd. ledere ochtend wordt er een mooi Bijbel verhaal verteld, er worden bijpassende liedjes gezongen en natuurlijk worden er ook allerlei andere leuke dingen gedaan. Ook 's middags is er het nodige te bele ven. Dan staat er meestal een spel op het programma. Alle kinderen zijn van harte welkom! Het ochtendprogramma loopt van 10.00 tot 11.30 uur en het middagprogramma van 14.00 tot 16.00 uur. Voor volwassenen is er trouwens op de maandagmorgen en vrijdagmorgen om 9.30 uur een dagopening, waarin we met elkaar stilstaan bij een Bijbelgedeelte en ook met elkaar zingen. Jong en oud, allen welkom! Koffie-ochtend Op woensdag 23 juli a.s. is er in de Ge reformeerde Kerk van Ouddorp een kof fie-ochtend met ds. J. Koster. Tijdens deze ochtend is er alle gelegen heid om elkaar in een ontspannen sfeer te ontmoeten. Om 10.00 uur staat de koffie klaar. Har telijk welkom! Vragen over deze activiteiten die uitgaan van de Gereformeerde Kerk van Oud dorp: (0187) 683431. Een advertentie in Eilanden-Nieuws Iteeft altijd succes..! brachte springladingen doorgeknipt, maar de Duitsers hadden dit weer gere pareerd en bliezen vervolgens de toren op. Zij wilden het eiland schijnbaar ver laten met toepassing van de tactiek der verschroeide aarde. Zo hadden zij op verschillende kwetsbare punten (dijken, sluizen, e.d.) springladingen geplaatst. Waarom Een oorlog is nu eenmaal een aaneenschakeling van zinloze gebeurte nissen. Wederom nieuwbouw De vuurtoren was dermate verwoest, dat tot complete nieuwbouw moest worden overgegaan. Ook het fundament van de opgeblazen toren was onbruikbaar. Daar om besloot men een nieuwe toren te plaatsen naast de oude locatie. Er werden drie ontwerpen gemaakt voor respectie velijk een betonnen, een ijzeren en een stenen vuurtoren. Gekozen is voor de laatste variant. Het is een vierkante, tra ditioneel vormgegeven bakstenen toren geworden naar een ontwerp van Rijks- bouwmeester Ir. G. Friedhoff. De toren is 56 meter hoog en heeft een licht van de 'tweede grootte': 5,2 miljoen candela. De vuurtoren sluit qua bouwstijl en vorm aan bij de oudste voorgangers, zoals de stenen baak bij Brielle. Ondanks het belang van goede kustverlichting, duurde het nog enkele jaren na de Tweede Wereldoorlog eer de Ouddorpse vuurto ren weer z'n licht kon laten schijnen, hetgeen vooral te wijten was aan de materiaalschaarste in die tijd. In decem ber 1989 werd de roodkoperen top met windvaan verwijderd om plaats te maken voor een radarscanner. Dit hoogste punt van de vuurtoren is nu van dichtbij te aanschouwen, want het staat bij de entree van Ouddorp, voorzien van de let ters VVV. De laatste vuurtorenwachter In de tweede helft van de jaren tachtig was de kans groot, dat het beroep vuurto renwachter in Nederland uitgestorven dreigde te raken. Het Ministerie van Ver keer en Waterstaat had namelijk ver gaande plannen ontwikkeld om de Nederlandse vuurtorens te automatise ren. Deze plannen werden slechts gedeeltelijk uitgevoerd; twee vuurtorens bleven bemand; de Brandaris te Ter schelling en de Westkaap te Ouddorp. Inmiddels is in de vuurtoren van Schier monnikoog ook weer personeel aanwe zig. De vuurtoren van Ouddorp wordt perma nent bemand. De vuurtorenwachters houden met behulp van een radarscherm, het afluisteren van noodsignalen en door eigen waarnemingen de kust tussen Vlis- singen en Hoek van Holland in de gaten. Scheepvaartbewegingen, surfers, sport vissers, etc. worden nauwlettend in het oog gehouden. Mocht zich iets voor doen, dan staat de vuurtoren direct in verbinding met onder meer de reddings boten te Ouddorp en te Stellendam. Door het nachtelijk duister slingert de vuurtoren 'Westkaap' zijn krachtige lichtstralen over de kop van het eiland en de wateren rondom. Dag en nacht waken de vuurtorenwachters over de veiligheid van de scheepvaart en de watersport langs een aanzienlijk deel van de Hol landse en Zeeuwse kust en op zee. De toren maakt in belangrijke mate deel uit van de skyline van de kop van Goeree, zoals zijn voorganger de Dom van Goe dereede al eeuwen doet. Beide beeldbe palende torens komen we dan ook tegen in verschillende logo's, hetgeen inhoud dat zij door hun voorkomen een plaats hebben verkregen binnen de locale samenleving en soms ver daarbuiten. Jan Both - bestuurslid van 'De Motte' Met een diep verdriet namen wij als buren afscheid van onze beste buurman: AREN PIETER ROOD ZANT, 68 jaar oud, overleden op 2 juli. Hij heeft veel voor ons bete kend, het hoekje waar wij elkaar altijd ontmoetten is stil en ongezel lig geworden. Als een bekwaam timmerman, Roodzant was een perfectionist vakman. Met zijn gouden handen als een inte rieur-architect heeft hij de woonkamer verbouwd, een nieuwe schouw gemet seld, vernieuwde keuken, toilet en de rest van binnen het huurhuis. Als tuinarchitect heeft hij een mooi ter ras aangelegd met een zeer gezellig mooie tuin. Voor zijn 2e zoon Peter, met de bouw van zijn eigen huis, vader Roodzant heeft de timmerwerk gelegd voor een goede fundatie, alle deuren, ramen, blin den, vloerparket en de rest van timmer man en nog schilderwerk afgewerkt met een fijn classic smaak. Ook zijn Ie zoon Jan heeft hij eerder geholpen met zijn huurhuis. „Voor je gaat verhuizen, kijk eerst wie je buren worden", is een Arabisch gezegde. Een goede buur is beter dan een verre vriend. Met een huurwoning kan men niet zijn buurman kiezen. Wij waren ge lukkig met alle buren in Ooltgensplaat, Nieuwe Tonge en Middelharnis. Wat zijn wij eigenlijk als mens? Een klein druppeltje in de oceaan. Wij komen op deze mooie aarde en op ieder's tijd gaan wij, maar de herinnering van onze goede daden en de goede rela tie met elkaar blijft altoos bestaan. In Rio de Janeiro, Brazilië, op de top van de berg Corcorado en in Los Angelos, California op de Algemene Staat Be graafplaats staan de beelden van de VERLOSSER met zijn wijd open armen; De Huurdersvereniging heeft op donder dag 3 juli jl. een gesprek gehad met wet houder financiën, G. Slootweg en dhr. L. J. Flikweert. Het onderwerp was de On roerend Zaakbelasting. De Huurdersver eniging uitte zijn ongenoegen over het feit dat bij steekproef onder huurders deze 11 tot 75% meer moeten gaan beta len dan vorig jaar. Dhr. Slootweg verklaarde dat de totale opbrengst van de OZB met niet meer dan 2 a 3% zal stijgen. Echter in dit stadium was nog niet te zeggen wat de totale stij ging van de OZB zal zijn. Volgens de wethouder is dat pas mogelijk als de totale procedure is afgerond. De Huurdersvereniging roept dan ook alle huurders op, of zij nu wel of geen lid van ons zijn, om indien zij maar iets meer of misschien zelfs minder OZB moeten gaan betalen dit aan ons door te geven. Tijdens de spreekuren of gewoon telefonisch, tel. 486390, op het ant woordapparaat onder vermelding; Naam, adres, bedragen vorig en dit jaar. Want in oktober verwacht de wethouder de totale procedure omtrent OZB te zijn afgerond. Hierna zal de Huurdersvereni ging door de wethouder worden uitgeno digd voor nader overleg hieromtrent. De Huurdersvereniging beseft dat de financiële situatie van de Gemeente niet rooskleurig is maar accepteert niet dat deze problemen op het bord van de bur gers worden gelegd. Daarom wil de Huurdersvereniging dat de gemeente graag zijn woord houdt en dat de OZB-stijging niet meer is dan die trendmatige 2 a 3%. Huurders die nog geen lid zijn kunnen het altijd worden, door storting van één tientje op bankrek. 80.26.10.064 of giro- rek. 4941449 onder vermelding van 'Nieuw lid'. U laat hiermee blijken dat wij voor een goede zaak bezig zijn. Voor nadere informatie tel. 486390 tij dens de spreekuren. De Huurdersvereniging Middelharnis i|pi^:-S||i|'|||i|||r||||f|^^ liiliiiiHiiliiliiKliB roepen de verlatenen van deze aarde: Matth. 11:28, Kont tot Mij allen, die ver moeid en belast zijt, en Ik zal u rust geven". Tussen Sommelsdijk en Dirksland stond eens een caféhuis met deze woorden: Kom wandelaar, vermoeid van 't gaan. Rust wat in de Halfmaan. Dat was een gezellig plaatsje maar helaas een tijdelijk plekje om te rusten. In 1995, meester Roodzant hielp mij in onze schuur om de juiste manier te zagen, bijna al mijn gereedschappen; beitels, boren en anderen heeft hij gesle pen en nog dit jaar heb ik van hem geleerd de verhouding tussen het mes en de schaaf in de correcte stand te stellen. Hij kwam naar mijn schuur, niet om zich ermee te bemoeien of onverschillig te kijken hoe ik werk, maar te helpen voor een goed resultaat. Het is leuk in dit leven, hoe wij als mens goed omgaan met elkaar. Wij zullen hem allemaal missen en als buurvrienden wensen voor mevr. M. E. Roodzant-Kaslander, fam. Jan en Anja - Dianne, Marieke, fam. Peter en Carma, Lisa, aan alle vrienden, buren en aanwe zigen, sterkte, met de diepste condolean ces om verder te reizen op deze aarde in goede gezondheid en begrip met elkaar. Paul Vincent Demirdjian Wilgenlaan 20, Middelharnis Al 125 jaar een begrip op Goeree-Overflakkee. P.V. De Trekvogels Uitslag van de wedvlucht vanuit Menen op 12 juli 1997. Gelost om 12.45 uur. Wind: Z.W. Deelname 744 duiven. De afstand bedroeg 126 km. De eerste duif arriveerde om 14.33.47 en maakte een snelheid van 1159.43 m.p.min. H. Grinwis 1, 31, 44, 75, 76, 78, 89; J. Bakelaar 2, 7, 22, 33, 73, 74, 85, 91; J. V. d. Berg 3; Venneman-Troost 4, 19, 20, 37, 39, 41, 62, 65, 70, 84, 87, 93; J. Akershoek 5, 6, 45, 46, 83; Pijl-Verhage 8, 54, 55; D. Mierop 9, 17, 30, 59, 79; C. Heerschap 10, 25, 29, 42, 71; J. K. van Wijk 11, 38, 53, 81, 99; A. Klijn 12, 18, 28, 40, 43, 47, 51, 52, 63, 64, 80; Comb. Tanis 13, 32, 56, 67, 72, 86; K. Meyer 14; Mevr. Venneman 15, 26, 27, 34, 35, 57, 60, 68, 69, 90, 94; Comb. Kievit 16, 50, 58, 98; J. Kievit 21, 92; L. Speriing 23, 82, 100; H. Kleyn 24, 77, 88, 97; A. Kievit 36, 48, 49, 61, 66; Joh. Grinwis 95, 96. Drukkerij Gebr. de Waal SOMMELSDIJK kan het U leveren! Torens met uitstraling De Goereese toren als vuurtoren De in 1911112 gebouwde vuurtoren De vuurtoren 'Westkaap' in de jaren '50 Foto: 21 september 1995 (door Demirdjian) Van links naar rechts: A. P. Roodzant, mevr. M. C. Demirdjian, Marieke Roodzant, R. Kattestaart, H. Schellevis, J. Hogerwerf, J. H. v.d. Vossenberg, T. Schaaf, mevr. v.d. Vossenberg Jutweliers Opticiens TLandpnd 2—3241 <5X IVIItlael»inriiI.-i, 0I870.82567 Gediplomeerd opticien, horlogemaker, juwelier en diamond grading. Wij verzorgen voor u alle reparaties op het gebied van gouden en zilveren sieraden, uurwerken, graveren, brillen, oogmeting enz.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 5