huünrechtse Rotonde en randweg bij Middelhamis worden nog dit jaar aanbesteed Jan van der Valk nog puntjegaaf na 42 jaar straten maken (010)2741135 kievit warmte 32rxfl./5 Geslaagden Muziekschool 'Goeree-Overflakkee' Toehoordersprogramma 1997/98 aan Faculteit der Godgeleerdheid Engels jacht opgepikt Politie 24-uurs telefoon: Quilt-tentoonstelIJng in Goerees' Toren Museum De V^i^ Vakantie kunstuitleen AA,^MINNAARD VASTGOED 70e Jaargang 4f^0DE fS^-' VRUDAG 18 JULI 1997 No. 6620 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 48 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,75 JAARABONNEMENT 57,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Van maandag 7 juli t/m vrijdag 11 juli werden de examens van de Stichting Muzielcschool 'Goeree-Overflakkee' afgenomen. Zo'n vijfenzestig leerlin gen werden praktisch en theoretisch getoetst. Hier volgt een overzicht van de geslaagden. Sopraanblokfluit A-examen: Sifra van Asperen, Marlies Baan, Barendien Bakker, Lenny van Buur- en, Karin Maan, Nienke Maliepaard, Willeke Ruygrok, Marianne van See- ters, Annemiek Veltman, Marieke Verwers, Marleen Voegt, Mirthe Wagenaar. Altblokfluit A-examen: Anneke van Alphen. Altblokfluit B-examen: Andrea de Bakker, Liesbeth Hamee- teman, Leanne Kamp, Annelies Kie vit, Jacoline Paul, Jannet Ruygrok, Nadine Stolk, Annemarie Verhage. Sopraan- en Altblokfluit C-examen: Elke van Alphen. Dwarsfluit A-examen: Esther Abramse, Jeanne-Mary Arens- man, Caroline Bom, Liesbeth Ge- buys, Mirjam van Keulen, Miranda Koppelaar, Willeke Troost, Erica Verhage. Dwarsfluit B-examen: Marije Blok, Mariet Edewaard, Jan- neke Hoekman, Lianne Lodder, Arle- ne van der Weel, Marijke de Wit. Gitaar A-examen: Martha van den Boogert, Ingrid van den Bos, Justine Groenendijk, Elza- beth Huizer, Louise van Loon, Eve line Schagen, Elisa Schone, Marvin Siepman, Lian den Toom, Loic van Vliet, Mariëlle Vroege. Gitaar B-examen: Els Keijzer en Marjolein Kieviet. Keyboard A-examen: Danielle Hokke en Yvonne Theis. Viool A-examen: Quintus Blok, Diana van Dijk, Jetske Heres, Nynke Willers. Viool B-examen: Marije Takens. Piano A-examen: Maaike Brinkman en Manon Trom mel. Piano B-examen: Jacquelien Struik. Piano C-examen: Björn van Nimwegen en Martina Westdorp. Verdere informatie over de Muziek school 'Goeree-Overflakkee' is te ver krijgen onder het telefoonnummer (0187) 482400 of bij het Diekhuus, Be neden Zandpad 7 te Middelhamis. Tot 1 augustus kunt u zich nog inschrij ven voor het nieuwe schooljaar. Ook dit jaar biedt de Faculteit der God geleerdheid te Leiden een speciaal pro gramma aan voor toehoorders. Toehoor ders zijn belangstellenden die zonder tentamen te hoeven doen kunnen aanzit ten bij colleges. Men hoeft geen bepaal de vooropleiding te hebben. De Faculteit organiseert ondermeer oriëntatiecursus sen in zowel het Oude als in het Nieuwe Testament, colleges over de kerkgeschie denis van de vroege kerk, de middeleeu wen en de Reformatie, colleges over de verhouding Jodendom-Christendom in de moderne tijd, cursussen over gods dienstsociologie, mythen uit de antieke wereld, en vele andere. Eveneens is het mogelijk kennis te maken met, of uw kennis te verdiepen in andere godsdiensten dan het Christen dom: er is een collegereeks over het Hin doeïsme, het Boeddhisme, de godsdien sten van China en de Islam. Een bijzondere collegecyclus die dit jaar op maandagen van 15.00 tot 17.00 uur gegeven wordt is Verwachting en reali teit. Godsdienstvrijheid en de religieuze identiteit van joden, christenen en mos lims. Op donderdagmorgen, omstreeks 00.25 uur, werd de bemanning van de redding- boot Griend door de kustwachtpost Oud- dorp gealarmeerd. Voor de Ooster voer een zeilboot, welke vermoedelijk problemen had met de navigatie. Ter plaatse bleek het te gaan om een Engels jacht met één persoon aan boord. Deze deelde mede dat hij zater dag, varend voor de Engelse kust, onwel was geworden en buiten bewustzijn was geraakt. iSij wist niet waar hij nu was. Ook wist hij niet hoe hij hier gekomen was. Besloten werd om het jacht naar de haven van Stellendam te brengen. Door de Zeemanspot werd het jacht in het Slijkgat overgenomen. In Stellendam werd de opvarende voor een medisch onderzoek naar een dokter gebracht. De cursussen kosten 250,- per reeks (12 weken, 2 uur per week). Nadere in formatie, het toehoordersprogramma of eventueel de gewone studiegids kunt u opvragen bij de Faculteit der Godge leerdheid te Leiden, Postbus 9515, 2300 RA Leiden, t.a.v. Hoofd Bureau Onder wijszaken, mw. dr. J. G. Mooi, tel. (071) 5272570 (bereikbaar op werkdagen van 13.00 tot 17.00 uur). Als u meer wilt dan de laagste prijs voor aUe zékerheid Bromfietscontrole Woensdagmiddag 16 juli werd te Mid delhamis en Nieuwe Tonge een brom fietscontrole gehouden. De eilandelijke politie werd daarbij geassisteerd door motorrijders van de regionale verkeers politie. Een 30-tal bromfietsers werden onderzocht. In totaal werden 25 proces sen-verbaal uitgeschreven. Drie brom fietsen werden voor nader technisch on derzoek uit het verkeer genomen. Winkeldieven aangehouden In verband met een door hen te Middel hamis gepleegde winkeldiefstal werden op woensdag 16 juli 1997 nabij de Schaapsweg te Den Bommel 2 mannen aangehouden. De mannen, een 27- en 28-jarige inwoner uit Rotterdam, be zochten een aan het Zandpad te Middel- harnis gevestigde opticien. Tijdens het winkelbezoek namen zij een aantal kost bare brilmonturen weg. Door het winkel personeel werd kordaat opgetreden waar bij op de winkeldieven één gestolen montuur kon worden terugveroverd. Hierna kozen de winkeldieven per auto het hazenpad, daarbij achtervolgd door de politie. Bij de arrestatie van de man nen bleken zij te beschikken over o.a. vals geld. De mannen werden voor nader onderzoek op het politiebureau te Helle- voetsluis ingesloten. Goeree-Overflakkee B.V. leder die daarin interesse had - en veel Middelharnissers hadden die be langstelling - heeft zich dinsdagmid dag en -avond ten gemeentehuize kun nen vergewissen van de situering van de aan te leggen rotonde aan de Sta- verseweg en van de zuidelijke randweg die vanaf deze rotonde naar het Mid- delharnlsse bedrijventerrein Oostplaat zal leiden. Er wordt naar gestreefd om de realise ring van beide werken, in opdracht van de Provincie de rotonde a 1.7 miljoen en voor de gemeente de randweg a 3.6 mil joen, gelijktijdig door één aannemer uit te laten voeren. De aanleg van de rotonde wordt al vóór 1 december dit jaar aanbesteed waama de uitvoering ca. 4 maanden in beslag zal nemen, ongeveer eenzelfde tijd zal ge moeid zijn met de aanleg van de randweg; medio volgendjaar zouden beide karwei en kunhen zijn geklaard als tenminste het gemeentebestuur van Middelhamis met de aanleg van de randweg instemt en het cre- diet ervoor beschikbaar stelt. Zowel de rotonde als de randweg zijn ont worpen door Ingenieursbureau Zuid-Hol land. Dat heeft dinsdag kennis genomen van de suggesties die konden worden ingediend. Het ontwerp voor de randweg zal nu besteksklaar worden gemaakt. Het kreeg al eerder de instemming van de betrokken raadscommissies maar aan de raad zal de eindbeoordeling zijn. In de aanleg van de rotonde wordt door de Rijksoverheid 4.5 ton mee-gesubsidieerd, dat houdt verband met het verkeersveiligheids- aspect dat met de aanleg gediend wordt De diameter van de nieuwe rotonde wordt 45 meter, van de rotondes die Middelhamis tot dusver bezit is de dia meter 30 meter. De vloeiende lijn waar mee nu de Nieuwe Tongse Langeweg in de Staverseweg overgaat komt geheel te vervallen. De Langeweg en de Staverseweg en de verbinding met Middelhamis zowel als de randweg worden haaks, dat is snel- heidsbeperkend, op de nieuwe rotonde aangesloten. Ook de aan te leggen randweg wordt als een 'duurzaam veilige' weg aangelegd, met twee door een groenstrook van elkaar gescheiden banen. Er mag/kan op deze weg niet worden ingehaald terwijl er toch langzaam verkeer op zal worden toegelaten. Wel worden er passeerstro ken aangelegd waarop het landbouwver- keer even naar rechts uit kan wijken om sneller verkeer de gelegenheid te geven te passeren. Wat in het ontwerp opviel was dat het verkeer vanuit het Prinsen- kwartier dat via een korte verbinding- spoot op de randweg komt, alleen maar rechts kan en niet naar links richting Oostplaat of de weg Tl 17 richting Stad aan 't Haringvliet. Verkeer uit het Prinsenkwartier dat naar de Oostplaat wil zal gebruik moeten blij ven maken van Molenweg en Rotten- burgseweg tot aan de verbinding met de randweg die ter hoogte van de Doetin- chemsestraat zal worden gemaakt. Op de kmising met de randweg mag dan linksaf worden geslagen. Verkeer dat vanaf de randweg het Prin senkwartier wil bereiken kan dat doen via bovengenoemde mogelijkheid óf moet de rotonde Oudelandsedijk ronden om dan, vanaf het eerdergenoemde ver bindingspootje rechtsaf te slaan. Volgens de medische statistieken zou Jan van der Valk uit Middelhamis door een knagende rugpijn geplaagd moeten worden en zouden z'n knieën zo niet versleten-, dan toch minstens stram geworden moeten zijn, maar de 56-jarige kan al dat lijfelijk ongemak met een ont spannen lach ontkennen; 42 jaar straatmaker te zijn ge weest heeft hem geen enkel probleem nagelaten. „Kop- pien" en een zere rug kreeg'ie pas toen hij samen met vrouw Tini met de bus een dagje naar Parijs is geweest..., één van de dingen die hij nooit meer doen zal. Terwijl hij voortaan voor zulke uitstapjes alle tijd beschik baar heeft, want Jan is kortelings iii de VUT gegaan. Tien tallen jaren zag hij z'n omgeving vanaf kniehoogte maar dat niveau heeft hij tot fietszadelhoogte opgekrikt en 't mag gezegd dat dat Jan uitstekend bevalt, hij gaat zich zeker niet vervelen. Nog maar 14 was'ie toen hij, kind uit een nestje van 11, tot de arbeid geroepen werd, vader Piet van der Valk, een man met weliswaar wat zwakheden maar met een groot vakman schap, was zelf straatmaker bij de gemeente en daar kwa men ook Jan en broer Joop terecht. Jan, een scharminkel dat op z'n 18e nog maar 55 kilo woog, maar wat'ie aan gewicht tekort kwam hield'ie aan taaiheid over. Denk niet dat'ie krimp gaf als'ie op 't karwei met uiterste inspanning twee zware grondplanken had aangesleept en vader Piet hem op droeg ook die andere 25 'even te langen'... de werklust en de snaakse humor. Jan nam ze over, maar al jong nam hij zich voor nooit in 's mans zwakheden te zullen vervallen. Jan werd een straatmaker aan wie je zelfs in de heetste zomer geen flesje bier kon slijten, hij heeft 't zelfs nooit willen proeven, en een rokertje heeft hij nooit opgestoken. Een rijbewijs heeft hij nooit willen bezitten want hij wist, dat auto's de lucht vervuilen en daar wenste hij niet aan mee te werken. Z'n overtuiging kennend heeft de gemeente hem toen een electrowagen toebedacht en lang is'ie daar de straten mee doorgegaan, van karwei tot karwei. De laatste jaren waren dat voornamelijk reparaties en vooral aan repa reren heeft hij grote waarde gehecht want daar maak je het beroerdste plaveisel weer gaaf mee. Waar Jan aan 't werk geweest was liet hij z'n stempel na in de vorm van onberis pelijk vakwerk. Soms echt sierstraatwerk dat'ie 's avonds thuis ontworpen en uitgedacht had. Een bewoner van de Voorstraat heeft het de gemeente eens waarderend laten weten, vol bewondering voor de ijver van de broers Van der Valk, per minuut hadden ze 36 stenen van 4 kilo elk weggelegd, zo had hij vanachter de raiten waargenomen. Jan heeft jarenlang op karwei 't hoogste lied gefloten, kunstfluiten kan'ie als de beste, hij stapte altijd monter uit bed, blij met de nieuwe dag en de gezondheid die hem weer gegeven werd en toen was er op 19 juni het afscheid van het werk. Vrouw Tini werd als een prinses van thuis opgehaald met een bespannen rijtuig en Jan werd van 't karwei in de Dirk Bosstraat opgehaald. Daar heeft'ie nog gauw twee tegels in de stoep aangebracht die tot in lengte van dagen aan z'n straatmakerschap zullen herinneren. Ten gemeentehuize is toen afscheid van hem genomen, met alleen maar waarderende woorden en mooie cadeaus. Overleg met vrouw Tini had duidelijk gemaakt dat Jan geen plezier kon worden gedaan met een vliegtocht boven Flak- kee: „hie geeft zelfs z'n schoenen niet mee", had Tini be zworen, 't Is een mooie tuinbank geworden. Daarop gezeten kan Jan z'n loopbaan nog'es rastig over denken. Hoe hij als 'kwaejoon' begon en wel'es een tik voor de bol kreeg wanneer er wat fout was gegaan, als er met 't trilmachien gewerkt was, zó enthousiast dat er bloempoten waren gesneuveld, maar Jan was zelfs daardoor niet uit z'n humeur te krijgen. Naar meisjes heeft'ie nooit meer gefloten nadat'ie Tini Holleman uit Sommelsdijk had ontmoet. Ze is z'n vrouw geworden en ze schonk hem twee dochters die de familie weer hebben verrijkt met twee kleinkinderen. Jan van der Valk en z'n Tini zijn aldus twee heel gelukkige mensen, evenwichtig en bescheiden, met, aan de Kastanje laan 23 een keurig 'spulletje'. „Al had ik maar een half been dan zou ik de heg nóg knippen", verzekert Jan, en geloof het maar. Ze hebben bij de gemeente wat node afscheid van hem genomen, maar hij loopt z'n oud-collega's wel weer'es tegen het lijf Bovendien blijft hij lid van de personeelsvereniging op de avondjes waarvan Jan een van de weinige klanten is voor limonade en een grote koek, zoals hij die levenslang om half twaalf 's ochtends heeft verorberd en nóg maar weegt'ie 72 kilo. COMBi Problemen met uw bagage tijdens de vakantie? Knöps B.V. In het Toren Museum in Goedereede is dinsdag 15 juli een expositie geopend van schitterende quilts van de Quiltkring Goeree-Overflakkee. Deze groep, onder leiding van Kok de Jager, heeft zich een jaar lang ingezet om speciaal voor de toren ontworpen quilts te maken. Het thema is kerkramen en dit heeft de prachtigste kunstwerken opgeleverd. Een ieder heeft zijn 'kerkraamquilt' naar eigen inzicht vorm gegeven en dit heeft verrassende patronen opgeleverd. Een vijftiental quilts versiert nu de beneden verdieping van de imposante toren, waarin tevens een museum is gevestigd. De Quiltkring heeft naast een eigen quilt ook gewerkt aan een groepsquilt. Deze zal op 13 september a.s. worden verloot. Er zijn loten verkrijgbaar in de toren voor ƒ2,50 per stuk. De opbrengst van deze loterij gaat naar SOS-kinderdorpen, een organisatie die zich inzet voor wees- en verlaten kinderen. De expositie duurt tot en met 13 septem ber. De openingstijden van de toren zijn maandag, dinsdag, woensdag en vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur en op donderdag en zaterdag vanaf 11.00 tot 17.00 uur. Lid van: NOVAA Wegens de zomervakantie zal Kunstuit leen Hellevoetsluis gesloten zijn van 23 juli t/m 19 augustus. Kunstuitleen Middelhamis sluit zijn deu ren van 25 Juli t/m 14 augustus a.s. Kunstuitieen Hellevoetsluis Oostzanddijk 3, 3221 AL Hellevoetsluis Kunstuitleen Middelhamis Ben. Zandpad 7, 3241 GA Middelhamis Ook bestaat de mogelijkheid om de toren te beklimmen voor een schitterend uit zicht over land en zee. UJ VingerlingS 3241 EB Middelharnis-Tel.(0187)482518 Audio - video apparatuur - Elektrische huistioudelijke app. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflal(l<ee Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestroot 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187)48 2606 Het tracé dat de Randweg gaal volgen met links de nieuw te bouwen rotonde met haaks daarop de toeleidende wegen. centrale verwarming - sanitair OOSTDIJK 49 - SOMMELSDIJK VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOORARE ta^^^^B c^ czi 1=3 czi UT] izzi en c:3 02 I OUDDORP- WeststraaOS - Totefbon {0187) 681612/Fax 683734 RENESSE-Prlnt^mp-Hogezooml 72'Tehfoon (0111) 462400 Garage Knöps heeft hiervoor de oplossing. Wij verhuren aliesdragers en imperiaals zodat uw bagage gemakkelijk en veilig kan worden vervoerd. Informeer naar de voor waarden Middelhamis. Tel. (0187) 482222 Nieuw gevestigd in Ouddorp AcCOUNTANTskANTOOR Hofdijksweg 17a, 3253 KC Ouddorp Tel. (0187) 68 70 66/Fax68 42 13

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 1