Krijn Flikweert met straatnaam geëerd POLITIE (010)2741135 Spoorzoeken naar het bedrijvig verleden op Goeree-Overflakkee 'Duinen van Voorne en Goeree beter beschermen' AjtlanimieinaH yiAm 32^2-19-6 Visrestaurant in pand Aqua Pesch Kerkdiensten GerefGemeenten MINNAARD VASTGOED Dodelijk ongeluk op Tholen Politie 24-uurs telefoon: Mooie routebeschrijving over het hele eiland 69e Jaargang DINSDAG 15 JULI 1997 No. 6619 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 48 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,75 JAARABONNEMENT 57,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Natuurorganisaties eisen winst voor de natuur bij aanleg Tweede Maasvlakte Er moeten meer garanties komen voor de bescherming van de dui nen van Voorne en Goeree. Dat vinden de terreinbeheerders Na tuurmonumenten en het Zuidhol landse Landschap van het kabi netsbesluit van 11 juli over de Tweede Maasvlakte. Het kabinet geeft volgens hen veel te veel ruim te aan ontwikkelingen die de laat ste topnatuur van de Rijnmond aantasten. De natuurorganisaties vrezen dat met name de zuidweste lijke variant van 1000 ha meer ver lies oplevert dan nieuwe natuur aanleg goed kan maken. Natuur monumenten en het Zuidhollands Landschap wijzen erop dat de na tuur in deze bedrijvige regio al veel te lang de tweede viool heeft ge speeld. Als er dan toch een Tweede Maasvlakte moet komen, moet de natuur deze keer juist forse winst boeken. Allerminst overtuigd De kabinetsbeslissing volgt na een nut- en noodzaakdisccussie over de uitbrei ding van de Rotterdamse haven. Stich ting Natuur en Milieu en andere organi saties wijzen er op dat er nog steeds ern stige vragen zijn blijven liggen op het gebied van natuur, milieu, verkeer en vervoer, werkgelegenheid en econo misch rendement. Verder komt het Cen traal Planbureau in haar rapport op een lager ruimtetekort uit dan waar tot nu toe van is uitgegaan. Natuurmonumenten en het Zuidhollands Landschap zijn daarom allerminst overtuigd van nut en nood zaak van dit vele miljarden vergende kustplan. Als het er toch van moet komen, dient dat in ieder geval gepaard te gaan met herstel van de schade die natuur en milieu de afgelopen jaren in de Rijnmond hebben opgelopen. Zonder zeewind geen duin De duinen van Voorne, en ook die van Goeree, behoren tot de meest waardevol le en soortenrijke duingebieden van Europa. Ze vormen een dynamisch en levend landschap, dat zijn waarde ont leent aan het krachtenspel van zand, zee en zoute wind. Als de Tweede Maas vlakte als een schiereiland voor de kust van Voorne wordt aangelegd, de zoge naamde 'zuidwestelijke ligging', komt het duingebied verder in de luwte te lig gen. De aanleg van Maasvlakte I heeft in het noordelijk duingebied al geleid tot het dichtgroeien van duinvalleien met brandnetels en struikgewas. Alleen als de duinen aan open zee blij ven liggen, kunnen zeldzame en be schermde Rode Lijstsoorten als teer gui- chelheil, pamassia en wilde orchideeën behouden blijven. Dubbeldoelstelling Haven en industrie trekken een zware wissel op de leefbaarheid in de Rijn mond. Daarom hanteert de overheid sinds 1993 de zogeheten dubbeldoelstel ling: versterking van de mainport én ver betering van het woon- en leefmilieu. De natuurorganisaties onderschrijven deze gelijkwaardigheid en gaan een stap ver der: de natuur moet er nu op vooruit gaan. Uit het verleden staan immers nog flink wat 'ongeboekte verliezen' open, zoals vogelreservaat de Beer en de af sluiting van het Haringvliet. Nieuwe natuur onzeker Het project Maasvlakte II voorziet in de aanleg van nieuwe natuur en recreatie. Natuurmonumenten en het Zuidhoilands Landschap vinden dat op zich sympa thiek. Ze maken zich echter zorgen over de vraag of de schade die een (zuidwes telijke) Maasvlakte II van 1000 ha toe brengt aan de huidige topnatuur, wel goedgemaakt kan worden. Zeker gezien de onzekerheid en lange ontwikkeling stijd van nieuwe natuur. Omdat voorko men beter is dan genezen, pleiten de Vader en moeder Jan en Gerda Flikweert-, en trouwens de hele Ouddorpse Flikweert familie, mag trots zijn op hun zoon en familieverwant Krijn, woonach tig in Ouddorp, maar ambte naar ter secretarie te Oostflak- kee. Er is in Oude Tonge een straat naar Krijn vernoemd, de Ir. K. Flikweertlaan en in die eer kan de hele familie zich voortaan spiegelen. met succes de punaise verdedigd Vrijdagmorgen heeft Krijn het straat naambord zelf onthuld, vlakbij het object dat hem de eer waardig heeft gemaakt. Krijn glorieerde in de amb telijke strijd die heeft gewoed of op de kruising Ruijchrockstraat-Mari- niersweg nou wél of géén zgn. 'punaise' moest worden aangelegd, een lichte bolling midden op het krui- singsvlak aangegeven met witte ste nen, die het verkeer maant wat gas terug te nemen. „Wél doen", heeft Krijn volgehouden ook toen z'n meerdere Verkeerscom- missiegenoten 'nee' betoogden, maar de argumenten van Krijn hebben het College overtuigd en dus is'ie er gekomen, de punaise. De collega's hebben Krijn ruiterlijk de eer gegeven, vrijdagmorgen mocht'ie hem zelfs onthullen, com pleet met straatnaambord waarop Krijn niet eens z'n eigen naam las, zó weinig had'ie daarop gerekend, 't Bordje is overigens weer gauw na de plechtige onthulling weggehaald. Maar even was'ie er dan toch ge weest, de Ir. K. Flikweertlaan. De gemeenteraad van Goedereede krijgt in z'n vergadering van a.s. donderdag avond het voorstel gepresenteerd het be drijfspand van de opgeheven jachthaven Aqua Pesch aan de buitenhaven te Stel- lendam te verkopen voor de prijs van ƒ400.000,-. De koper wordt dhr. A. A. J. Klootstra te Dordt die voornemens is in het pand een kwaliteits-visrestaurant te vestigen. OUDDORP - heden (dinsdag)avond 19.30 uur student J. Schipper te Veenendaal. DIRKSLAND - vrijdagmiddag 14.30 uur ds. A. M. den Boer (huwelijksbe vestiging). MIDDELHARNIS - heden (dinsdag) avond 19.30 uur ds. F. Harinck te Nieuwerkerk a.d. IJssel. OUDE TONGE - donderdagavond 19.30 uur ds. C. de Jongste van Tho- len. STAD a/h HARINGVLIET - woens dagavond 19.30 uur ds. C. Hogchem van Borssele. natuurorganisaties dan ook voor een havenontwikkeling die de duinen niet aantast. Bijvoorbeeld door bestaand ha venterrein beter te benutten. Als dat on voldoende soelaas biedt, komt een uit breiding van beperkte omvang en in noordelijke richting in beeld. Ter verster king van de huidige natuur denken de natuurorganisaties aan de ontwikkeling van nieuwe duingebieden. In het verle den zijn immers al veel duinen opge offerd aan de haven. Alleen onder deze voorwaarden zet het kabinet de natuur op winst en slaagt het voor de eerste lak moesproef na het verschijnen van de nota 'Milieu en Economie'. Goeree-Overflakkee B.V. In de nachtelijke uren van zondag 13 juli omstreeks 03.45 uur vond er een dode lijk verkeersongeval plaats op de Lange weg te Sint Annaland. Het betrof hier een eenzijdig ongeval, waarbij de 24- jarige R. J. Tangerman uit Sint Annaland om het leven is gekomen. Deze bestuur der is met zijn auto gekomen uit de rich ting Poortvliet en ging in de richting Sint Annaland. Net ter hoogte van de afslag Kleine Dijk is hij met zijn voertuig gaan schuiven om vervolgens eerst frontaal tegen de eerste boom te klappen en zich daarna rond de tweede boom te vouwen. De bestuurder was hierbij op slag dood. De oorzaak van het ongeval wordt door de politie Tholen nog onderzocht. Tijdens dit ongeval werd de politie Tho len geassisteerd door de brandweerkorp sen van Sint Annaland en Sint Maartens dijk. Eveneens was de ambulance ter plaatse die niets meer kon betekenen. Het overgebleven wrak is door VSB-ber- ger Faasen afgevoerd. GEMEENTE OOSTFLAKKEE Zondatg 13 juli raakte kort na midder nacht een 50-jarige inwoner uit Oolt- gensplaat met zijn personenauto op de Magdalenadijk van de weg. Bij controle bleek de 'ongelukkige' automobilist te veel alcohol te hebben gebruikt. De man In het natuurgebied 'de Punt' te Ouddorp is heel veel moois te zien, boompjes en struikjes, vogeltjes en beestjes en plots is daar zelfs een tram metje...! Zo een uit het kinderversje dat een trammetje op een klein sta tionnetje doet staan, met z'n houten wagentjes netjes in de rij en..., kijk de machinist eens, hij draait aan het wieletje, tjoeke, tjoeke, puf e'puff en wég zijn wij, zó'n trammetje...! Haast een halve eeuw heeft het tramme tje op Goeree-Overflakkee vervoersge- schiedenis geschreven, maar in 1956 werd de tram 'persona non grata' op Flakkee. Toen peuterde de Stellendamse wethouder Laurens Visser uit Stellendam eigenhandig van tussen de rails de moe ren weg, terwijl die de rails juist stevig heid hadden moeten bieden en hij heeft die moeren als belastend materiaal op de raadstafel geworpen. Vijftig, zestig scho lieren waren al in slagorde z'n Stellen damse erf opgestormd toen de tram op een ochtend weer'es verstek liet gaan en er kwam actie. In 1956 reed het trammetje voor 't laatst en werd op busvervoer overgegaan, het trammetje was te onveilig en te onbe trouwbaar geworden. Vrijdagmiddag stond diezelfde rebelse wethouder die toen, in 1956, een proces aan z'n broek kreeg omdat'ie zich onbe voegd aan RTM-materiaal vergrepen had, diezelfde wethouder stond vrijdag middag op de bok, in loc 56 en intens heeft'ie toen van het trammetje genoten. Dat heeft nu plaats gevonden, netjes in een rij, in de remise van het RTM-muse- um zoals dat aan de Punt gevestigd is. Als een goudvis in een te klein kommetje was het in Hellevoetsluis gevestigd ge weest maar in 1989 was het naar Oud dorp gekomen, heerlijk, al die ruimte, met een remise, met 5 km rails waarover naar Port Zélande gereden wordt en nu weer met een heus perron, precies zoals die vroeger zijn geweest. Dhr. Visser heeft het vrijdagmiddag in gebruik ge steld. Als een groep liefhebbers van het histo risch RTM-materieel niet op tijd ingegre pen had zou 't allemaal geschiedenis zijn geweest nadat in 1966 de laatste tramlijn - op Voorne en Putten - opgeheven werd. Eigenlijk was 't al te laat want ner gens vond je zo'n vierkant locomotiefje, zo'n 'brokkenbus' die op Flakkee veel vuldig zijn gebruikt. In 1956 werd de allerlaatste gesloopt, terwijl 't voor ƒ3.500,- gekocht had kunnen worden, maar wie dacht er aan? Dhr. A. Baars, de secretaris van de Stich ting RTM Ouddorp weet nog wel zo'n brokkenbus te staan, helemaal in Indo nesië maar zo de aanschaf al financieel haalbaar zou zijn, wordt de aankoop door een uitvoerverbod gehinderd: geen brok kenbus dus, of 't zou ooit een replica moeten worden. Ook een authentieke waterwagen ontbreekt. Het Ouddorpse trammuseum, bemand door 'tramgekken' die er hun huwelijk voor in de waagschaal zouden stellen, het past uitstekend in het Toeristisch Recreatief Actie Programma Goeree- Overflakkee (het TRAPGO). De Stuur groep Recreatie en Toerisme, ontstaan uit het ISGO, het Intergemeentelijk Sa menwerkingsverband Goeree-Overflak kee vierde vrijdagmiddag samen met de Stichting RTM Ouddorp de afronding van een aantal zaken, de opening van het nieuwe perron met paneel waarop de naam van de plaats geschreven stond. Zeven van die panelen, voorzien van informatie over de verdwenen halte, zul len op Goeree-Overflakkee op de hitori- sche halteplekjes geplaatst worden. De RTM vierde ook in de remise een nieuwe betonvloer te hebben aangelegd, dankzij de medewerking van de HBG (Hollandse Beton Groep) voor de vriendenprijs van 30.000,- een zelfde bedrag als het per ron heeft gekost waarin door de gemeen te Goedereede werd gesubsidieerd. Van subsidie moet de Stichting RTM Ouddorp het hebben, maar voorz. Bee- kink en secretaris Baars zijn zeker niet ontevreden. En wethouder Visser..., hij heeft vrij dagmiddag een soort boetedoening ge daan. „Ik ben blij wat terug te kunnen doen", zei hij nadat z'n actie van 1956 nog'es was belicht, maar 't ging toen echt niet langer. Er mocht met nog slechts een gangetje van 20 km per uur weer gereden worden. Weg dus met het trammetje, maar nu veertig jaar later biechtte dhr. Visser op wel'es heimwee naar het trammetje te hebben gehad en sterk zal'ie zich daarom maken het papieren museumgedeelte aan een nieu we ruimte te helpen. Wie ook voelt voor zo'n sentimenteel journey op het trammetje van toen kan elke woensdag terecht. De Stuurgroep heeft een prachtige - bij de VVV's ver krijgbare route samengesteld waarop de RTM remise te vinden is, 't is daar waar de tramrit begint. De folder geeft onder het motto Spoorzoeken naar het bedrijvig verleden op Goeree-OVerflakkee een fiets- of autoroute langs de voormalige tramlijn op Goeree-Overflakkee, rijk met foto's geïllustreerd en van toelichting voorzien. De route is 45 km lang en kan op elk gewenst punt begonnen en beëin digd worden. Zeker toeristisch interes sant, heel wat medewerkers hebben van harte aan de samenstelling meegewerkt door de levering van interessante infor matie, maar ook de eigen Flakkeeënaars zullen de route met veel belangstelling kunnen volgen. Maar liefst 33 historisch markante plekjes op Goeree-Overflakkee worden erin aangedaan en besproken. Dan weet u gelijk ook dat de watertoren van Dirksland de op een na hoogste watertoren in ons land is en veel meer van die wetenswaardigheden. werd aangehouden en overgebracht naar het politiebureau te Middelhamis waar proces-verbaal tegen hem werd opge maakt. Het rijbewijs van de dronken be stuurder werd door de politie ingenomen. Op zondag 13 juli ontstond op de provin- cialeweg N59 te Oude Tonge een aanrij ding met letsel. Een 24-jarige automobi list uit het Franse Lille viel achter het stuur in slaap en botste daarbij frontaal op een tegenligger. De bestuurder hier van, een 31-jarige inwoner uit Sommels dijk, raakte bekneld en werd door de brandweer van Den Bommel uit zijn be narde positie bevrijd. De gewonde auto mobilist werd overgebracht naar het Zui derziekenhuis te Rotterdam waar een operatie aan zijn voet noodzakelijk bleek. GEMEENTE MIDDELHARNIS Vrijdag 11 juli werd in de morgenuren een snelheidscontrole uitgevoerd op de Staverseweg te Middelhamis. Daarbij bleken 12 automobilisten de daar gelden de maximumsnelheid te overschrijden. De ergste boosdoener reed 39 kilometer te hard. Zondagmiddag 13 juli 1997 werd op de Oudelandsedijk te Middelhamis een 57- jarige automobilist uit Den Haag aange houden. De man bleek te veel alcohol te hebben gebruikt om nog een auto te kun nen besturen. Aan het bureau te Middel- harnis werd proces-verbaal opgemaakt. Het rijbewijs van de Hagenaar werd in gevorderd. GEMEENTE DIRKSLAND In de middaguren van vrijdag 11 juli werd een snelheidscontole uitgevoerd op de Boezemweg te Dirksland. Het aantal overtreders bedroeg 20. GEMEENTE GOEDEREEDE Vrijdagavond 11 juli raakten op het fiets pad nabij de Jonkerstee te Ouddorp 2 fietsers met elkaar in botsing. Een 30- jarige inwoner uit Goedereede raakte bij het nemen van de bocht de schouder van een 48-jarige inwoner uit Dortmund. Laatstgenoemde kwam ten val en verloor het bewustzijn. De ongelukkige fietser werd met een hoofdwond per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis te Dirksland. In de late middaguren van zaterdag 12 juli werd aan de Oosterweg te Ouddorp in verband met overtreding van de Opiumwet een 21-jarige inwoner uit Sommelsdijk aangehouden. De man bleek in het bezit van een geringe hoe veelheid harddrugs. De man werd over gebracht naar het bureau te Middelhamis waar proces-verbaal werd opgemaakt. In de nacht van zaterdag 12 juli op zon dag 13 juli werden op strand Noord te Ouddorp een aantal Duitse toeristen weggestuurd. De toeristen wilden op ille gale wijze de nacht doorbrengen. Ook werden een aantal kampvuurstokers gesommeerd hun vuren te doven en do gemaakte rommel op te ruimen. Krijn op de barricaden, hij heeft VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUEHO - REPORTAGE - FOTOGRAnE ^^^^^B CU en C3 czi c^^^^ ^^^^^M cz! cm en czi cm nn n=3 en en I OVDOORP" Waslstraat 35 Toletoon (0187) 6816121 Fax 683734 RENESSE - Printshop Hogemom 172-Telefoon 10111) 462400 Jj.l.'.S-I.I.M.!.! Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187) 48 2606 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflaldcee Wethouder Visser heeft juist het stations naambord Ouddorp onthuld en daarmee ook het nieuwe perron in gebruilc genomen

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 1