Goed resultaat Rabobank West-Flakkee OBS 'Buten de Pootte' te Goedereede had prachtig eeuwfeest Eerste steen 'Ons Dorpshuis' Nieuwe Tonge VMks Kerkdiensten Ger. Gemeenten 32Ca B(b Voordelen fusie werken door Informatiebijeenkomst over aanleg rotonde en zuidelijke randweg in Middelharnis Ontslag gem.secretaris Oostflakkee MINNAARD VASTGOED 69e Jaargang DINSDAG 8 JULI 1997 No. 6617 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie; Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 48 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,75 JAARABONNEMENT 57,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Donderdag 10 juli wordt in Nieuwe Tonge de eerste steen onthuld van de nieuwbouw van 'Ons Dorpshuis'. De contouren van het nieuwe gebouw wor den langzamerhand zichtbaar en duide lijk wordt dat Nieuwe Tonge de beschik king zal krijgen over een prachtige ac commodatie. Het nieuwe gebouw zal be heerd gaan worden door een nieuwe stichting 'Ons Dorpshuis Nieuwe Tonge'. De nieuwe stichting zal de activiteiten van de 'oude' stichtingen Dorpsgemeen schap en Dorpsgroep Nieuwe Tonge gaan voortzetten. Om deze overgang van oud naar nieuw te symboliseren, wordt de onthulling van de eerste steen gedaan door de heer J. L. Th. Huijssen, jaren lang bestuurslid van de stichting Dorps gemeenschap, en de jonge lan Meesters, bezoeker van peuterspeelzaal Bambi. Met hun medewerking wordt duidelijk dat 'Ons Dorpshuis' al een lange geschiedenis kent, maar nu ook klaar staat voor de toekomst. Verwacht wordt dat het nieuwe gebouw eind 1997 opgeleverd zal worden, waar na het zo spoedig mogelijk in bedrijf zal worden genomen. Achter de schermen wordt nu druk gewerkt om inrichting en organisatie voor te bereiden. De onthulling van de eerste steen zal ge beuren in aanwezigheid van wethouder A. Tiggelman van de gemeente Middel hamis, vertegenwoordigers van architek- tenburo TOPOS en Aannemingsbedrijf Kroon. Verder zijn alle toekomstige ge bruikers van 'Ons Dorpshuis' voor de feestelijkheden uitgenodigd. De onthul ling zal omstreeks half vier plaatsvinden op de bouwplaats. Rabobank West-Flakkee hield onlangs de jaarlijkse ledenvergadering ter be spreking van de resultaten van 1996. De aanwezigheid van leden en mede werkers van de bank toonden eens te meer dat Rabobank West-Flakkee de coöperatieve gedachte van de Rabo bank daadwerkelijk gestalte heeft weten te geven. Van vuurtoren tot watertoren Rabobank West-Flakkee kwam enige jaren geleden tot stand door fusie van de Rabobanken Dirksland, Stellendam/Goe- dereede en Ouddorp. De voorzitter van het bestuur, de heer R. van Putten, was blij te kunnen constateren dat Rabobank West-Flakkee in korte tijd een bank met een eigen gezicht is geworden: „De bank van vuurtoren tot watertoren". Hij benadrukte de visie waarmee de bank in de samenleving staat om een goede dienstverlening aan leden en cliënten te realiseren. „Die missie is duidelijk neer gelegd in ons jaarverslag: Van vuurtoren tot watertoren zaken doen van mens tot mens. De belangen behartigen zowel van de gemeenschappen als van de verschil lende bedrijven en particulieren in ons werkgebied". De heer Van Putten noemde de landelij ke 'Cum Laude Prijs' die Rabobank West-Flakkee onlangs van de Rabobank- organisatie heeft gekregen als de bank met de meeste gemeenschapszin. ,,Dat was een enorme opsteker, die ons aange naam heeft verrast. We willen zo door gaan". Bestuursvorm In zijn beschouwingen over de toekomst van de coöperatieve bank: ,,Ook anno 1997 is het belang van een coöperatieve bank duidelijk aantoonbaar". Hoe die bank het beste bestuurd kan worden in een samenleving die om slag vaardig handelen vraagt, is in de landelij ke Rabobankorganisatie volop in discus sie. De beheersvorm waarbij de directeur een plaats in het bestuur van de bank- krijgt, is door de Raad van Toezicht en het bestuur van Rabobank West-Flakkee breed afgewezen. Wel wordt kritisch na gedacht. „Vele bestuursconstructies zijn mogelijk", aldus de heer Van Putten. „De bestuurscolleges van onze bank zijn voor handhaving van de huidige be- stuursconstructie, waarbij de rol van di rectie en bestuur nader moet worden be keken. Nieuws volgt". Groei De jaarcijfers werden toegelicht door mr. A. den Hertog, algemeen directeur van Rabobank West-Flakkee. In 1996 groei de de hoeveelheid aan de bank toever trouwde middelen, evenals de hoeveel heid uitgezette middelen. De bank is ac tief in alle sectoren van het werkgebied. Voor de ontwikkeling van de recreatie op de kop van Goeree heeft de bank het ini tiatief genomen voor een werkgroep. In nieuwbouwplan de Kleine Boezem in Dirksland verschafte de bank tot nu toe bijna 15 miljoen aan hypotheken, een marktaandeel van meer dan 70%. Het werkelijk vermogen van de bank is gegroeid. De winst, die vanaf het begin van de fusie is gestegen, is in 1996 ge groeid met 8%. Den Hertog: „Gelet op de groei van de winst willen we met de tarie ven aan de onderkant blijven. We willen marktconform werken, dus niet boven de tarieven van de concurrentie gaan". Ondanks het feit dat de rentetarieven voor de cliënt laag zijn gehouden, heeft de bank als zodanig een rentewinst over het afgelopen jaar. „Waarschijnlijk door bankierswinst die we als grotere bank kunnen behalen", verklaarde de heer Den Hertog. Hij vatte de gunstige financiële ontwik kelingen samen en typeerde Rabobank West-Flakkee als: „Een gezonde bank waar de financiële verhoudingen goed zijn, met een krachtige reserve en vol doende voorzieningen". Reserve De vergadering steunde unaniem het voorstel de winst toe te voegen aan de algemene resen/e. Door de winst toe te voegen aan de reserve kan de bank activi teiten ondernemen voor gemeenschaps- behartiging en gunstige tarieven hanteren voor hypotheken e.d. Den Hertog: ,,We zijn niet te vergelijken met een bank met aandeelhouders die winst krijgen uitge keerd. Wij hebben leden. Het gemeen schappelijke vlak is het belangrijkste punt waarop e?n 'r'i-öperatieve bank zich onderscheidt van een handelsbank". De ledenvergadering nam afscheid van de heer J. Breen, die wegens het bereiken van de statutaire leeftijd daarvoor, aftrad als lid van de Raad van Toezicht. „Bijna 35 jaar meedenken met de Rabobank is niet niks", zei de heer Van der Vlugt na mens de Raad van Toezicht en bood de heer Breen voor diens verdiensten voor de bank een reischeque en bloemen aan. Stellchem In het tweede gedeelte van de vergade ring kon men kennis maken met een bij zonder bedrijf in Stellendam: Stellchem. De heer J. van der Woude, mede-direc teur en mede-eigenaar van dit bedrijf dat zich bezig houdt met schoonmaken van bijna alles wat verontreinigd is, schetste de ontwikkeling van Stellchem. Een bedrijfsverhaal dat in 1987 begon toen Jan van der Woude en Jan Spoor besloten een gat in de markt te dichten, dat ze beiden in hun werk waren tegen gekomen. Tijdens je werk zie je een markt op je af komen, de milieumarkt", vertelde de heer Van der Woude. „Toe vallig kom je iemand tegen en samen ga je filosoferen en kijken wat haalbaar is". Ook toevallig was de plaats van vesti ging. Er was ruimte te krijgen op het industrieterrein in Stellendam en vanuit het niets werd in korte tijd een bedrijf opgericht. Van der Woude: „We zijn al snel met Rabobank Stellendam in zee ge gaan, want die bleek bereid serieus aan dacht aan onze plannen te besteden, mee te denken, advies te geven. Van veel banken konden we dat niet zeggen". Het bedrijf begon met de verkoop van reinigingschemicaliën om een voorlopige kernactiviteit te hebben. Al gauw kwa men klanten met een veel belangrijker probleem, het schoonmaakprobleem. „Afgraving en verwerking van verontrei nigde grond enzovoort. We kregen aller lei opdrachten en kregen heel veel aan vragen binnen". De omzet van het begin nende bedrijfje ging de eerste maanden met sprongen omhoog en dat patroon zette zich de volgende jaren door. Specialiteit „Toen werd het tijd dat we een speciali teit gingen zoeken waarmee we ons kon den profileren". Die specialiteit vonden Van der Woude en Spoor in filterpersen voor het zuiveren van slib. „Slib bestaat voor 95% of meer uit water. Transport daarvan is heel duur. Water brandt heel slecht, dus ook de verbranding is duur". Door het water aan het slib te onttrekken is een enorme kostenreductie te bereiken. Stellchem besloot zich op die markt te richten en iemand in dienst te nemen om de mogelijkheden te verkennen. Voor de eerste grote opdracht had Stellchem nog geen equipment en het karwei werd uit besteed aan een Duits bedrijf met dien verstande dat er mensen van Stellchem bij het werk betrokken waren. Daarna De literatuur over het stadje Goe dereede is dezer dagen uitgebreid met het jubileumboekje '100 jaar Openbaar lager onderwijs Goede reede', met liefde en vlijt samenge steld door oud-hoofdonderwijzer- directeur dhr. N. A. L. van Doorn die 34 jaar aan de school verbon den is geweest. Vrijdagmiddag werd dhr. Van Doorn daarvoor, tijdens de aanbieding van z'n pen- nevrucht op de gehouden receptie grote waardering toegezwaaid. Een kostelijk 'document' is het geworden waarin je foto's uit een ver verleden ziet, van 1907 bijvoorbeeld, toen de Goereese kinderen nog Jan, en Bram en Adam heetten en de meisjes Mietje, Sien en Pleun, terwijl nu, blijkens het laatste foto-onder schrift namen als Ryan, Iwan, Maris- ka, Robert en Melany opgeld doen. In die latere jaren heet de meester trouwens ook al Niek want ook in Goedereede zijn de tijden veranderd. De huidige directeur dhr. Boel doet daar in het voorwoord een boekje over open. Over de onderwijsver nieuwing vooral. „Vormden vroeger lezen, taal en rekenen de hoofdmoot van het onderwijs, nu zijn daar vak ken als engels, bevordering gezond gedrag, sociale redzaamheid en com- puterschrift bij gekomen". Meester Van Doom was er kennelijk nog een van 't oude stempel, in z'n temgblik noemt hij lezen, schrijven en rekenen best nog een 'edele kunst' te zijn. 't Zou in Goeree wel gebeurd kunnen zijn dat die kunst werd onderwezen door vroe^'ïre zeekapi- teins, en door bootslui die het leven op zee niet meer harden konden. Zij kwamen wel'es voor de klas terecht, al spreken we dan over eeuwen her, maar zo lang is er al onderwijs in 't stadje Goedereede; de eerste Goereese onderwijzer die in het Rijksarchief werd opgediept was Meester Maerten uit 1539. Het zijgebouwtje naast de kerk was het eerste gebouwtje in Goedereede dat de naam school verdiende, gevolgd door de schoolruimte op de bovenverdie ping in het nieuwe, in 1530 gebouwde Stadhuis. Achter het gemeentehuis werd, in 1852 een nieuwe school gebouwd, in 1897 vond de officiële opening plaats van de school waarin thans appartementen zijn gebouwd; in 1975 werd de nieuwe school aan de Tuinen, de huidige 'Buten de Poorte' in gebruik genomen. Vrijdagmiddag werd in de gemeenschapsmimte van deze school de officiële receptie gehouden waar door burg. Sinke en door dir. Boel felicitatiewoorden wer den gesproken. Buiten toonden sommige knapen wat belangstelling die met wat luidrucht gepaard ging, maar Goeree kent de remedie. Een van de dames, in klederdracht gestoken er op af en spoedig was de rast daar, zonder dat ze haar klompen had hoeven te hanteren. De klachten dat de onderwijskrachten wel'es een pak slaag weggaven dateren - in het boekje - dan ook al uit de beginjaren van de school. Pais en vree is er sindsdien gekomen en onderwij zend personeel en leerlingen zijn eikaars beste maat jes geworden. Dat leerde vooral de reünie die zater dagmiddag in een grote party-tent op het schoolplein werd gehouden. Een paar generaties hebben elkaar daar weer terag gezien, soms na lang, want dat er ooit een schoolreünie was gehouden wist niemand zich te herinneren. Nu dat wél het geval was en er vijfhonderd adressen waren aangeschreven lieten maar weinigen verstek gaan. Ook aanwezig was Adr. de Keyzer uit Oost Souburg, in 1907 in Goedereede geboren. Hij haalde schoolherinneringen op met z'n leeftijdgenote Maria van Wijk; hij zat in de klas ach ter haar en hij heeft heel wat bij Cornelia afgekeken. Drie kinderen van Notaris Risseeuw hadden zich een reisje naar hun geboortestadje niet laten ontgaan, ze hadden er zelfs een dagje voor genomen. Gon (1935) uit Bussum, lek (Izaak) uit 1937, geko men uit Oosterbeek en Jan (1945) uit Apeldoorn. De reünie heeft tot laat in de avond voortgeduurd, meer dan tachtig jarigen hebben, 's avonds tegen tie nen, nog aan de polonaise meegedaan, we hadden 't over Goereeërs weet u. ging het snel en werd Stellchem in korte tijd filtratiespecialist met geavanceerde equipment en opdrachten overal van daan. Milieuregels In 1997 heeft het bedrijf zelf centrifuges aangeschaft, die ingebouwd als contai ners naar de plaats van het werk gaan. Op de plaats van de verontreiniging wor den op basis van verschil in soortgelijk gewicht de verschillende materialen soorten gescheiden door verhitten en centrifugeren. Tien jaar na de start vanaf nul is de onderneming van Van der Woude en Spoor uitgegroeid tot een bedrijf met kantoren, loodsen voor reparaties en - wat steeds belangrijker wordt - met medewerkers die allerlei certificaten hebben. Het bedrijf verkoopt nu ook nieuwe en gebruikte scheidingsinstalla ties en heeft sinds kort de beschikking over thermische drogers. De verwachting is dat nog strenge milieu-eisen voor nog meer specifiek werk zullen zorgen. Op 15 juli houden de provincie Zuid- Holland en de gemeente Middelharnis een informatiemiddag en -avond over de aanleg van een rotonde bij de kruising Langeweg-Staverseweg (N215) in de gemeente Middelharnis. Op de rotonde wordt te zijner tijd de nog te ontwikkelen zuidelijke randweg aangesloten. De aanleg past in de toekomstige ruimte lijke ontwikkelingen en verkeersstructu- ren van de gemeente Middelharnis en het verkeersveiligheidsplan Goeree-Over- flakkee. Op 15 juli kunnen geïnteresseer den de plannen in het gemeentehuis be kijken. Medewerkers van de provincie Zuid-Holland, de gemeente en het Inge nieursbureau Zuid-Holland zijn er van 15.00 tot 18.00 uur en van 19.00 tot 20.30 uur om vragen te beantwoorden. Een van de agendapunten voor de raad van Oostflakkee voor a.s. donderdag avond is de ontslagverlening aan de ge meentesecretaris mevr. L. G. Garming. Over de aanleiding tot dat ontslag wordt discreet gezwegen. Het ontslag heet ove rigens eervol te zijn. Goeree-Overflakkee B.V. OUDDORP - woensdagavond 7.30 uur ds. P. Mulder van Capelle a.d. IJssel. MELISSANT - donderdagavond 7.30 uur ds, A. Bac van Bodegraven. MIDDELHARNIS - donderdagavond 7.30 uur ds. G. J. van Aalst van Rid- dcrlccrk STAD aan 't HARINGVLIET - De dienst van heden (dinsdag) avond, waarin zou voorgaan ds. G. J. Baan van Lisse gaat NIET door. OOLTGENSPLAAT - heden (dinsdag) avond 7.30 uur ds. W. J. Karels van Hardinxveld-Giessendam. Ze moesten haast de oudste reiinisten zijn, de 90-ers Adr. de Keijzer en de Goereese gebleven Maria van Wijk Auteur 'meester' Van Doom krijgt door Desirée van Halewijn het eerste exemplaar van het herdenkingsboekje aangeboden, samen met Jan Grinwis hielp ze aan de samenstelling ervan mee. Nog 3 bekenden, dochter en zoons van de Notarisfam. Risseeuw Voor de koop of verkoop van uw woning Doefinchemsesfraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)48 2606 VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOQIUF1E en czi czi CU OUDDORP - Wostsb^t 35 - Teiefoon (0187) 6816121 Fax 6S37M RENESSE-Printshop-Hogezoomi 72-Teletoon 10111) 462400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 1