EIÜVtlDEtl-rilEUWS Overdenking Kerkepad/ dagtocht NCRV uit de Heilige Schrift Chinese avond in 't Zuiderdiep Dagbesteding SDW en stichting Zuidwester gaan samenwerken Bustochten naar Bru^e, Amsterdam, Rotterdam en Alkmaar De les van de spin Uitslag koppelwedstrijd 'Viscromte" HET ,KIJKVENSTER P.V. De Reisduif ^MANNENKOOR Oud papier-aktie Dirksland OPHALEN OUD PAPIER 2e Blad VRIJDAG 4 JULI 1997 No. 6616 Blik op kerk "y? en samenleving cy - Ontslag geëist - Droevig en verheugend - De kerkelijke weg? Een opmerkelijk bericht in de kerkelijke pers: 92 predikanten van de Gerefor meerde Kerken in Nederland hebben de Generale Synode opgeroepen Prof. Dr. C. J. den Heijer te ontslaan. Daar is, op z'n zachtst gezegd, ook wel reden toe. De Kamper hoogleraar heeft in een re cente publicatie de klassieke verzoe ningsleer onder scherpe kritiek gesteld. Volgens hem is het volstrekt onbijbels te leren dat Christus door Zijn sterven de zonde der wereld op Zich heeft geno men. Dat zou slechts een latere interpre tatie zijn, een visie van Paulus, die Jezus Zelf niet heeft bedoeld en ook met de Evangelie-beschrijvingen in de hand niet waargemaakt kan worden. Het is niet de eerste keer dat in de Gere formeerde Kerken een aanval wordt ge daan op de bijbelse leer van de verzoe ning. In het verleden deed ook Dr H. Wiersinga van zich spreken, door in zijn proefschrift te beweren dat Jezus met Zijn kruisdood alleen een voorbeeld had willen stellen. Zijn opvattingen werden toen officieel afgewezen, maar hem werd verder niets in de weg gelegd. Terecht hebben de 92 predikanten, die allen behoren tot het Confessioneel Ge reformeerd Beraad, alarm geslagen. Ze zijn van mening dat de opvattingen van Den Heijer in strijd zijn met de Heilige Schrift, met de belijdenis en met eerdere synode-uitspraken. Hoe droevig het op zichzelf ook is dat in een kerk met een Gereformeerde belijde nis zulke theorieën kunnen worden ge leerd, we mogen nog dankbaar zijn dat er in die kerk zo'n breed verzet opkomt. Blijkbaar is het kerkvolk, en zijn de pre dikanten altijd nog behoudender dan de intellectuele bovenlaag. De synode heeft, bij monde van haar vice-voorzitter, meteen negatief op het protest gereageerd. „Bijzonder treurig", aldus ds. W. Barendrecht, dat deze predi kanten het ontslag van een hoogleraar eisen. Zo'n ontslag ligt volgens hem ook niet voor de hand. Zelfs wanneer de sy node de bezwaren gegrond zou verkla ren, dan moeten eerst nog inhoudelijke gesprekken met Den Heijer worden ge voerd. Die gesprekken zouden moeten gaan over de verhouding tussen de we tenschap en de traditionele belijdenis van de kerk. Dat gesprek zou onder druk komen te staan wanneer al bij voorbaat het ontslag van Den Heijer wordt geëist. Nu is het wèl zo dat de 92 predikanten niet de kerkelijke weg hebben bewan deld. Bezwaren tegen de leer van een predikant of van een hoogleraar horen thuis op de classis en later eventueel op de synode. Dat is een verwijt van de kant van de synode, die daar formeel wel ge lijk in heeft. Natuurlijk weten die 92 predikanten dat ook wel, maar in het verleden is wel gebleken dat de kerkelijke weg een bijna onbegaanbare is. Dan gaat na lang praten de zaak alsnog in de doofpot. Misschien dat ze daarom deze actie hebben onder nomen. Hopelijk zal het een signaal zijn, dat in een kerk met een Gereformeerde belijdenis niet alles kan worden getole reerd... Waarnemer MIDDELHARNIS - Stichting Zuidwester, Organisatie voor Zorg en Dienstverlening, gaat samen werken met de Stichting Dag- en Woonvoorzieningen (SDW) in Roosendaal. De samenwerking be treft de dagbesteding van Zuidwes ter-cliënten. Stichting Zuidwester organiseert zorg en dienstverlening voor mensen met een verstandelijke handicap. In het verleden kregen deze mensen dagbesteding aange boden op het terrein van de instelling. De laatste jaren is de beschutting van het inrnaat verlaten en wordt meer contact met de maatschappij gezocht. Veel be woners van Hernesseroord, een onder deel van Stichting Zuidwester, besteden hun dag 'buiten de poort', en willen dat ook graag. Zuidwester speelt op deze verandering in door een samenwerkingsovereenkomst te sluiten met de Stichting Dag- en Woon voorzieningen (SDW) in Roosendaal. Deze stichting beschikt over de deskun digheid en ervaring om de dagbesteding van Zuidwester-cliënten adequaat vorm te geven. Binnen de SDW hebben de afgelopen jaren dezelfde ontwikkelingen voorgedaan als bij Stichting Zuidwester. De vorm waarin de samenwerking ge stalte zal krijgen, wordt bepaald door de Bovenstaande postduivenvereniging nam op 28 juni 1997 deel aan een wed- vlucht vanuit Chantilly. Afstand 309 km. In concours waren 190 duiven die om 11.45 uur met Zuid-Westen wind gelost werden. De eerste duif arriveer de om 14.37.28 uur en haalde een snel heid van 1791.78 m.p.min. De gedetail leerde uitslag luidt; C. Kleijn 1, 8, 12, 21, 32; J. Groenendijk 2, 3, 22, 25, 33, 35; Comb. Hameete- Hoekman 4, 18, 26, 40, 45; J. de Blok 5, 15, 30, 44, 47; M. A. van Nimwegen 6, 7, 13, .14, 46; Gebr. Kieviet 9, 10, 19, 24, 31, 38; Patrick van den Boogert 11; P. van den Boogert 16, 20, 28, 36; P. van Moort 17, 29, 41; J. Vis van Heemst 23, 37, 42; W. Nieuwland 27, 43; K. de Jong 34; J. van der Slik en Zn. 39, 48. mogelijkheden en de keuzes van de Zuidwester-cliënten. De huidige samenwerkingspartners van Zuidwester - d'n Duyt en Binnenhof - worden nauw betrokken bij de verdere ontwikkelingen. Mede daardoor ver wacht Stichting Zuidwester, dat er meer mogelijkheden op het gebied van dagbe steding binnen de regio zullen ontstaan. SDW heeft twee van haar medewerkers belast met de samenwerking tussen SDW en Stichting Zuidwester. Het zijn Pieter Mighorst en Willem Mol. Pieter Mighorst begeleidt het veranderingspro ces en Willem Mol is leidinggevende dagbesteding. De VVV biedt u de mo gelijkheid aan om met K^^ een luxe touringcar op v^ woensdag 16 juli naar Brugge, vrijdag 25 juli ^^3^ naar Alkmaar, woensdag 6 augustus naar Amster dam en op dinsdag 22 en 29 juli en 5 en 12 augustus naar Rotterdam te reizen. In de winkelstad Brugge kunt u o.a. een tochtje maken op de schilderachtige reien of een koetstocht langs verweerde geveltjes. Een dagje uit in onze gezellige hoofdstad voor een grachtenrondvaart of een interessant museum is altijd een suc ces. In Rotterdam kunt u winkelen naar hartelust of een rondvaart maken. In Alk maar kunt u de Kaasmarkt bezoeken en daarna krijgt u de gelegenheid om heer lijk te winkelen. De bustocht naar Brugge kost 28,- p.p., de bustocht naar Amsterdam kost ƒ27,50 p.p., de bustocht naar Rotterdam kost 12,50 p.p., en de bustocht naar Alkmaar kost 25,- p.p. De vertrektijden vanaf het VVV-parkeer- terrein te Ouddorp zijn voor de bustoch ten naar Brugge, Alkmaar en Rotterdam om 8.00 uur en naar Amsterdam om 9.00 uur. Vanaf het parkeerterrein bij de Staver te Middelharnis voor de bustocht naar Brugge, Alkmaar en Rotterdam om 7.45 uur en naar Amsterdam om 8.45 uur. U kunt voor deze bustochten reserveren bij VVV/ANWB Overflakkee te Middel harnis en VVV Ouddorp, eventueel ook telefonisch: (0187) 681789. Op zaterdag 6 september willen wij een dagtocht organiseren naar Heilo en Alk maar. Voor hen die de kerken willen bezichti gen, zijn er de volgende mogelijkheden. In Heilo kunt u het witte kerkje, en in Alkmaar de Sint Laurenskerk bezichti gen. Wilt u geen kerken bezoeken, maar alleen van Alkmaar genieten, of winke len dat is ook mogelijk. De prijs incl. koffie met gebak en diner is 65,- p.p. Te betalen na opgave op Rabobank Den Bommel nr. 3089.55.544 t.n.v. correspondenten NCRV. Gironum mer van de bank is 354968. U wordt opgehaald, hier onder volgt een schema, dat kan gewijzigd worden. Opstapplaatsen o.a. Let op andere volgorde: Stad a/h Haringvliet, N.H. kerk ..7.00 uur Den Bommel, Rabobank7.05 uur Schaapsweg7.10 uur Oude Tonge, ZWN busstation ....7.20 uur Nieuwe Tonge, benzinestation Nelisse7.25 uur Middelharnis, Dienstencentrum..7.30 uur Middelharnis, Muziektent (Zandpad)7.35 uur Sommelsdijk, Bushalte Samaritaan7.40 uur Dirksland, Schelpenpad7.45 uur Melissant, Plein7.50 uur Stellendam, Bushalte Breen7.55 uur Ouddorp, Preekhillaan8.05 uur Inlichtingen en opgave bij: R. Maliepaard-Baas, Stad a/h Haring vliet, tel. (0187) 611555. Bellen tussen 17.00 en 18.00 uur geeft u de meeste kans van slagen. ,JDe spinnekop grijpt met de han den en is in de paleizen der konin gen" (Spreuken 30:28) Over welk dier gaat het hier precies? Over de spin of over - zoals we in ande re vertalingen lezen - de hagedis, met name de gecko? In ieder geval gaat het over een weerloos diertje, dat ondanks zijn weerloosheid toch overal te vinden is. En dat het overal te vinden is, dankt het aan zijn volharding. Laten we het maar op de spin houden. Voor sommige mensen een griezelig beest; voor andere mensen alleen maar een lastig diertje. Vooral als je haar ergens in huis aantreft. Je bent de spin liever kwijt dan rijk. En als je dat dier al niet dood maakt, dan zet je haar toch buiten de deur of buiten het raam. Je pakt haar met je handen of met een stof- doek op en je verwijdert haar. Weg er mee! De spin hoort niet in huis! Maar de volgende dag kom je haar weer tegen. Zij heeft kans gezien via een of andere opening toch weer binnen te ko men. Zij ziet zelfs kans in de paleizen der koningen binnen te komen. En daar heb je toch zomaar geen toegang. Wie bij de koning(in) op bezoek wil gaan, moet eerst de nodige formaliteiten ver vullen. En als het verzoek om audiëntie al wordt ingewilligd dan wordt nauw keurig bepaald wanneer je mag komen en hoe lang je mag blijven, enzovoort. Nee, het is niet zo gemakkelijk om toe gang te verkrijgen tot het paleis. Voor de spin is het echter blijkbaar hele maal niet zo moeilijk om ook in het paleis binnen te komen. Dat diertje is er, welkom of niet welkom. Ook het koninklijke paleis heeft kieren en gaat jes, waar de spin zich doorheen kan wur men. En zo is zij ook daar, hoe vaak zij ook verwijderd wordt. Volharding is hiervan het geheim. Welke wijsheid kunnen we van dit dier leren? Zoals gezegd; deze les, dat we volhardend moeten wezen. Volharding is nodig. Ja, dat is zo in het dagelijkse leven. Als je geopereerd bent en je moet allerlei oefeningen doen, die soms (spier)pijn veroorzaken, dan komt het op volharding aan. Als je op school vakken moet bestu deren, die je niet aanwaaien, dan komt het weer op volharding aan. En zo zijn er vele voorbeelden te noemen. Maar ook op het terrein van de geestelij ke dingen is volharding onmisbaar. Niet zonder reden zei de Heere Jezus: Wie volharden zal tot het einde, die zal zalig worden. Wat is volharding? Dat is nog wat meer dan dat we af en toe eens een goed voor nemen hebben. Als je geweten eens spreekt en als je eens onder de indruk bent, hetzij van een plotseling sterfgeval of van een ernstige ziekte, of van een ernstige preek, dan hebben we allemaal wel eens zo'n goed voornemen. We zul len ernstiger gaan leven, meer Gods Woord lezen, vaker bidden. Maar helaas wijst de praktijk uit, dat die goede voor nemens vaak weer vergeten worden en dan blijkt er eigenlijk niets veranderd te zijn. Dat geldt ook van het strijden tegen de zonde. Er zijn van die momenten, dat we best beseffen, dat we tegen bepaalde ver keerde gewoonten of neigingen moeten strijden en er niet aan mogen toegeven. En we doen voor enige tijd ons best. Maar dan vallen we weer in de strik van de verleiding en voordat we er erg in hebben zijn we vergeten wat we ons had den voorgenomen. En ons streven is op niets uitgelopen. Wat is het probleem? De volharding ontbreekt. Volharding - dat we ondanks teleurstel lingen en ondanks moeite die we onder vinden toch niet opgeven. Dat we als het moet verdragen. Dat we niet ontmoedigd worden, ook al hebben we ontmoedigen de ervaringen. Want ja, in de geestelijke strijd en worstelingen komen we teleur stellingen tegen. Het lijkt toch wel eens zo, dat wat de Heere beloofd heeft hele maal niet waar is? Bidt en gij zult ontvangen, zei Hij. Maar wat is de werkelijkheid? Ontvangen we op ons bidden, of staan we nog altijd met lege handen? We kloppen, maar we weten niet van het opengaan van de deur. We staann nog altijd buiten en al ons kloppen lijkt vruchteloos. Zullen we het dan maar opgeven en ons bij de moedeloosmakende feiten neerleggen? Of komt het juist dan op volharding aan? Dat laatste! De spin wordt opgepakt en naar buiten geworpen. Legt ze zich erbij neer? Nee, ze zoekt opnieuw een gaatje om binnen te komen. Haar web wordt stuk getrok ken. Geeft ze het dan op? Nee, ze weeft een nieuw web. Volhardend! Bartimeüs was ook zo'n 'spin'. Toen Jezus voorbijging riep hij Hem om ont ferming, maar Jezus gaf geen antwoord. Is dat niet teleurstellend? En toen pro beerden de mensen hem ook nog tot zwijgen te brengen. Ze zetten de 'spin' buiten de deur: jij hoort hier niet! En wat deed Bartimeüs? Gaf hij het op, in moe deloosheid? Nee, hij riep temeer! Te meer! En toen? Toen stond Jezus stil en toen mocht Bartimeüs zeggen wat hij graag zou willen dat Jezus voor hem deed. Spinnen zijn zelfs wel in de palei zen der koningen, nietwaar? Was dat tenslotte ook niet het geval met die andere 'spin', de Kananese vrouw? Ze kwam Jezus vragen om hulp voor haar bezeten dochtertje, waar ze zo ziels veel van hield. Maar Jezus gaf geen hulp. De discipelen wilden ook nog van haar af, want zij vonden haar lastig. Spinnen zijn latig! En tenslotte pakte ook Jezus deze 'spin' op en zette haar buiten de deur, toen Hij haar verzoek afwees en zei dat het niet betamelijk is om het brood van de kinderen te nemen en dat aan de hondekens te geven. Nu, toen kon ze het wel opgeven. Dat was duidelijke taal van de Heere. Kort en goed was het; Nee! Ze moest de deur uit. Ze is niet meer dan een Kananese. En wat deed ze toen? Weggaan? Haar web was helemaal stuk gebrokken. Er komt niets van terecht. Wat zal ze doen? Volharden. Ze had een gaatje ontdekt, waar ze toch nog door probeerde te kruipen. Ja, Heere, maar de hondekens eten van de kruimels, die van de tafel vallen. En ik heb niet meer nodig dan zo'n kruimel. Daar wordt toch geen kind minder van? En toen? Toen was ze in het paleis. De Koning zei het Zelf: O vrouw, groot is uw geloof. En ze kreeg haar begeerte: haar dochter werd genezen. Zijn wij ook als de spin? Volharden we? Heere, ik laat U niet los, tenzij Gij mij zegent. Dan blijkt het toch waar, dat wie zoekt, vindt en wie klopt, opengedaan wordt. In de weg van ons volharden be wijst de Heere dat het waar is. P. den Butter D.V. vrijdagavond 11 juli hopen wij een zangavond te verzorgen in de Nederland se Hervormde Nieuwe Kerk (Lange Jan) te Middelburg. Het jongerenkoor 'Heman' uit Capelle aan den IJssel verleent haar medewer king. Beide koren worden gedirigeerd door Frans Cornet. De collecte van deze avond is bestemd voor het werk van de vereniging 'Hel pende Handen'. Ter bestrijding van de onkosten wordt er een entreeprijs gevraagd van 3,50 per persoon tot maximaal 10,- per gezin. Vertrek bussen uit Dirksland om 18.00 uur en ook kan er om ongeveer 18.15 uur te Ouddorp worden opgestapt. Plaats: N.H. verenigingsgebouw 'Eben-Haëzer'. Deze zomerzangavond is ter afsluiting van het seizoen 1996/1997. We hopen weer te beginnen op 30 augustus a.s. Dit zal dan tevens een open avond zijn, die begint om 17.45 uur. Een ieder, die wil kennis maken met ons koor is van harte welkom! 28 juni jl. Aantal koppels: 30 1. Deckers - P. van Eek23.220 kg. 2. Joutsen - Spaans18.140 kg. 3. B. Berkenbosch- A. Schaaf17.780 kg. 4. J. Veldhuis- L. Meersman14.200 kg. 5. V. d. Bosch - Nijdam12.680 kg. 6. R. Rijke -P. v. d. Groef ..10.420 kg. 7. G. Legierse - W. MeHssant10.140 kg. 8. C. Maarleveld - de Vries...9.800 kg. 9. M. Knöps - R. Mijs7.200 kg. 10. Zwart-Hendriks7.120 kg. 11. T. Pijl - C. Westdijk6.120 kg. 12. P. Schaaf-M. Aartsen5.660 kg. 13. Z. Schikhof - de Boer5.380 kg. 14. Fr. v.d. Burg- H. Veldhuis5.320 kg. 15. P. van Nimwegen- J. Witte5.320 kg. Zaterdag a.s. wordt het oud papier weer bij u opgehaald. Wij verzoeken u het voor 8.30 uur 's morgens gebundeld bui ten te zetten (geen karton). Bijvoorbaat dank, namens de vrijwilligers. SOMMELSDIJK Zaterdag 5 juli komen de leden van het Mannenkoor 'Ons Koor' weer bij u langs vanaf 9 uur. Wilt u het gebundeld langs de straat zetten a.u.b. STELLENDAM - Op zaterdag 26 juli wordt er in zwemcomplex 't Zuiderdiep te Stellendam van 19.30 tot 22.00 uur een speciale zwemavond georganiseerd. Deze avond zal er voor de gasten van 't Zuiderdiep een Chinees buffet worden aangericht. Dit buffet, zal worden ver zorgd door Chinese Catering 'Wings' uit Stellendam. Voor deze avond zijn t/m maandag 21 juli kaarten te koop aan de kassa van het zwembad of bij Chinees afhaalbuffet 'Wings' te Stellendam. De kaarten kos ten 29,50 voor volwassenen en 24,50 voor kinderen t/m 11 jaar. In deze prijs zijn drie consumpties inbegrepen. Het is voor het eerst dat een dergelijke activiteit in 't Zuiderdiep wordt georga niseerd. Bij voldoende belangstelling is het niet uitgesloten dat er in de toekomst vaker van deze avonden zullen komen. Meer informatie en afhalen van kaarten: Zuiderdiepstraatweg 4, Stellendam, tel. (0187)491543. -38- Over een half uur weet het hele dorp, dat dominee zijn pofbroek weer droeg, had hij nog gedacht. Na zijn thuiskomst had hij zich meteen aan de preek gezet. Hij was er geweldig in geweest, en toen Edith hem voor de eerste keer aan de receptie herinnerde, was dit niet eens tot hem doorgedrongen. Een kwartier later had zij opnieuw geroepen. Toen zij geen antwoord kreeg, was zij veiligheids halve maar naar zijn studeerkamer gekomen. Hij had nog met rode oren zitten werken en zou de re ceptie gladweg hebben vergeten, als zij hem niet gewaarschuwd had. Hij was snel naar de slaapkamer gerend, om zich te verkleden. Maar terwijl hij zijn zwarte das strikte, had de preek hem alweer door het hoofd gespeeld - het zou zo'n geladen preek worden, waarmee hij voor de zoveelste keer wilde trachten, hen wakker te schudden en op hun taak als Christen in de prak tijk attent te maken. Hij zou hen er weer eens met hun neus op drukken, de labbekakken; hij zou hen geestelijk door elkaar rammelen en hun in het ge zicht slingeren, dat God meer van hen vroeg, dan de zondagse kerkgang alleen, die de meesten alleen maar meer uit gewoonte maakten. O, hij zou ze wel... Maar hij moest opschieten! Haastig had hij het zwarte colbert aangeschoten en was naar beneden gerend. Gauw naar de keuken, waar hij Edith hoor de afwassen - een zoen, en dan er vandoor. Maar toen hij zijn armen haar haar had uitgestrekt, was zij niet op hem afgekomen. Zij had hem verbij sterd aangestaard. „Wat heb je?" had hij gevraagd. „Waarom doe je zo raar?" En toen had hij het gemerkt. Hij had zijn streepjes broek vergeten, en zijn plus-four nog aan gehad. Ze hadden gegild van het lachen; Edith was er bijna bij in zwijm gevallen. „Van... van boven... domi nee", had zij gesnikt, ,,en... en van... van onde ren. Je hebt je H.B.S.-luier nog aan!" Toen hij een half uur later op de receptie zat, hadden zijn kaken hem nog pijn gedaan van het lachen. In de kamer zat hij even bij de haard en dronk zijn chocolade. Toen ging hij voor het raam staan en keek uit naar Ansje. Het was twaalf uur, en de eer ste kinderen uit de school kwamen al aangerend. Het regende nog steeds hard. Bijna altijd stond hij voor het raam, tegen de tijd dat zij kon komen. Zij maakte maar zelden gebruik van het tuinhek, op de dam over de smalle sloot, die hun voortuin van de weg scheidde. Meestal nam zij een aanloop en sprong over de sloot, die overigens nog geen meter breed was en waarin nauwelijks zestig centimeter water stond. Edith vond dit niet prettig, maar hij had er altijd een heimelijk plezier in. „Titus!" Edith kwam gehaast binnen. „Wil jij Ansje even tegemoet gaan? Ik zie juist, dat haar regencape nog aan de kapstok hangt! Zij is vanmorgen naar school gegaan in dat korte, blauwe jasje. Het kind wordt drijfnat met dit weer!" „De zou het met plezier willen doen", zei Titus, „als het nog nodig was. Moet je dat zien!" Hij wees naar buiten. Op de weg kwam Toontje Keizer aangestapt. Zijn regenjas bolde wijd uit, en vlak naast zijn voeten gingen die van Ansje. Het kostte haar geen enkele moeite, met haar kleine begeleider in de pas te blij ven. Tussen de geopende voorpanden van de jas door, kwam haar gezichtje te voorschijn. Zij lachte stralend, toen zij hen voor het raam ontdekte. Toontje bracht haar tot op de stoep. Titus en Edith gingen samen naar de deur. „Ik kom uw dochter even afleveren", zei de herbergier. „Ik liep juist langs de school, toen zij naar buiten kwam". Edith lachte dankbaar. Zij sloeg een arm om Ansje heen. „Dat is erg aardig van je. Keizer!" zei zij. Titus lachte. „Bedankt, Keizer! Is zij erg lastig ge weest?" „Dat viel nogal mee", zei Toontje. „Maar zij heeft mij uitgedaagd op de vijfhonderd meter! Zodra het droog is, zal het gebeuren! Ik begin direct te trai nen!" „Je hebt het dus aangenomen?" „Allicht, dominee! Wie kan zo'n kind nu iets wei geren?" Hij kneep Ansje in de wang. „Dag, Ansepans!" Het kind stak hem een hand toe. „Dag, meneer Kei zer! En nog wel bedankt!" Titus keek hem geamuseerd na. Hij voelde veel sympathie voor Toontje, die op allerlei manieren trachtte, zijn zaak breder vlucht te geven. Hij had eens een ogenblikje bij hem en zijn vrouw in de kamer gezeten, een paar maanden geleden, toen hij bij de herberg op de bus stond te wachten. Het was in december en vinnig koud. Hij had nog geen twee minuten heen en weer gelopen, toen Zwaantje hem al uitnodigde binnen tekomen. Hij wilde nog een ogenblikje naar zijn studeerka mer gaan, maar daar kwam niets van in. Hij moest met Ansje voetballen in de gang, en daarna dekte zij de tafel voor haar moeder. Hij stond er glimlachend naar te kijken. Grappig toch, dat hij in haar manier tjes nu weer zoveel van Edith herkende, terwijl zij toch ook zo'n onstuimige kwajongen kon zijn. HOOFDSTUK 7 Tegen twee uur bracht Titus Ansje naar school. Zij huppelde druk babbelend aan zijn hand, de regencape over de arm. Het was nu droog, maar de lucht was nog steeds erg betrokken. Toen hij haar had afgeleverd, ging hij naar Piet Zorgdrager. Zijn fiets stond al klaai, maar hij mocht niet meteen vertrekken; Piet wou dominee eerst nog graag even spreken. Dominee wist toch, dat zijn oudste dochter, Nella, voor kleuteronderwijzeres had geleerd? Ja, dat wist dominee. Zij had haar diploma toch ge haald, toen hij hier nog maar een maand of drie was? Had zij nu inmiddels ergens een vaste plaats? Nee, daar ging het juist over. Toen zij het diploma gekregen had, was zij gaan solliciteren en sollicite ren, maar het aa? bod was hier in de provincie veel groter dan het aantal plaatsen, en zij had nog steeds geen succes gehad. Het enige, wat zij tot nu toe had bereikt, was, dat zij soms als noodhulp kon werken. Dat was nu ook weer het geval, gelukkig. Als zij niets te doen had, was er met het wicht geen huis te houden; dan zat zij de hele dag met een nijdig ge zicht in de kamer. Op het ogenblik ging het wel met haar humeur; zij werkte op een kleuterschool in Westeroord, waar een onderwijzeres ziek was, en dat zou vermoedelijk wel een paar maanden duren. Maar zij wilde een vaste plaats, en nu had zij ge zegd, dat zij naar Holland wilde solliciteren, als het in Westeroord weer afgelopen was. Zij had er geen zin in, om, met haar diploma in de kast, maar te zit ten wachten, tot er hier in de buurt eens iets vrij kwam. Nu zouden ze in Holland ook wel niet zitten gillen om kleuteronderwijzeressen uit Oosterveen, maar Piet maakte er zich toch zorgen over. Titus knikte. „Dat kan ik me wel voorstellen", zei hij. „Maar ik zou het toch maar niet te zwaar nemen, als ik jou was, Zorgdrager!" Hij bood hem een sigaret aan. „Je bent toch, hoop ik, niet van plan je naam eer te gaan aandoen? Jij bent een van de weinigen, die dat beter achterwege kunnen laten, jong!" De rijwielhersteller keek hem even niet begrijpend aan. (wordt vervolgd) Ii>> DE BETERE WONINGINRICHTING SINDS 1920 Zandpad 36 Middelharnis Tel. (0187) 482784

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 7