EIIIVIIDEII-tllEUWS S40 CONCERTAGENDA 199M998 Wie schrijft er mee i van en over Flakkee? Wetjes en Weetjes Gevonden voorwerpen Man-vrouw-firma, commanditaire vennootschap en (onder]maatschap 'm^^^^^^M^<^mmm::mmmk 3e Blad VRIJDAG 4 JULI 1997 No. 6616 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragen-rubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. EEN iniGE fiOUTE Wij zijn leerlingen van de Prinses Irene- school in Middelharnis. Wij hebben het in de klas over Willem Barentsz gehad: hoe hij per zeilschip een zeeweg zocht naar Indië via het noordoosten en dat hij vast kwam te zitten in het ijs bij Nova Zembla. Nu willen wij van u weten of er nog meer schepen langs die route naar Indië zijn gevaren. Is dat ooit gelukt? En hoeveel schepen waren dat? Antwoord: In 1594 ondernamen de Hol landers hun eerste tocht naar de Noorde lijke IJszee om een doorvaart naar Oost- Indië te zoeken, omdat toen de Spanjaar den en Portugezen de roue via Kaap de Goede Hoop belemmerden. Zij bereikten de toegevroren Karazee en meenden dichtbij de noordelijkste punt van Azië te zijn geweest. Daarom waagden Jacob van Heemskerk en Jan Comelisz. de Rijp met Willem Barentsz als expert aan boord op 18 mei 1596 een nieuwe po ging om rond die noordelijke punt van Azië en langs China en Japan naar Indië te zeilen. Op 1 juli bereikten zij Berenei- land. Hier trok De Rijp naar Spitsbergen om daar omheen naar het oosten te ko men, wat mislukte. Heemskerck en Ba rentsz passeerden Nova Zembla en de Grote IJskaap, maar kwamen op 26 augustus van dat jaar op 76° 10' N.B. en 68° 15' O.L. zodanig klem te zitten in het poolijs dat hun schip ervan kraakte. Daarom bouwden zij daar het 'Behouden Huys'. Van die overwintering op Nova Zembla weten jullie waarschijnlijk alles af. De rest van 't verhaal is gauw verteld: ook andere ontdekkingsreizigers kwa men niet veel verder dan de kusten van Rusland. Een weg naar Indië is niet ge vonden. Wel kwamen latere vissers en handelslieden er in contact met Lappen en Russen en daaruit ontstond een bloei ende handel. PERiFOTOCRUFEN Ik vind nergens een bond van persfoto grafen, vanwege die toegekende prijzen aan de beste persfoto van het jaar. Waar zit die toch? Antwoord: Persfotografen zijn verenigd in de Ned. Vereniging van Foto-journa listen, Steenovenweg 3, 3532 AE Utrecht, tel. (030) 2938348. Maar die organiseert die tentoonstelling met wed strijd niet. Daarvoor moet u zijn bij de Stichting World Press Photo (WPPh), Jacob Obrechtstraat 26, 1071 KM Am sterdam, tel. (020) 6766096. Die kan u inlichten over de prijswinnaars. 0E9miEIi In kruiswoordraadsels en andere puzzels wordt vaak gevraagd naar één van de Muzen, ofwel dochters van Zeus, of be schermsters van een of andere kunst. Ge zien de vele schone kunsten had die Griek erg veel dochters. Kunt u eens uit leggen hoeveel Muzen er waren en wat zij deden? Antwoord: Dit waren de Griekse 'go dinnen van kunsten en wetenschappen'. In de mythologie (overleveringen uit de godenleer) waren zij van oorsprong bos- nimfen, doch volgens oude schrijvers als Hesiodes zijn het 9 dochters van de op pergod Zeus en zijn gemalin Hera, die op de Olympus troonden. Hij zou ook de vader van de manlijke Griekse goden zijn. Volgens andere schrijvers waren de 9 muzen dochters van hemel (Uranos) en aarde (Gaea). Hoe het zij, elk van hen had een aparte taak: Calliope had het toe zicht op de heldendichten, Clio be schermde de geschiedenis, Erato hield een oogje in 't zeil bij de minneliederen, Euterpe geleidde het fluitspel, Melpome ne verzorgde de treurspelen, Polyhymnia inspireerde de muziek, Terpsichore leid de de danders, Thalia zag toe op het blij spel, en Urania maakte de Griekse be schaving vertrouwd met de sterrenkunde. De leider dezer negen nimfen was Apol lo, de eerste zoon van Zeus, die men daarom wel de meester der Muzen (Mousagetes) noemde. Bekend uit de mythologie zijn ook hun drie vaste ver blijfplaatsen; Piëria bij de Olympus waar zij geboren zouden zijn (vandaar hun bij naam Piëriden), daarnaast de Hippekrene of 'hengstenbron' op de Helicon, en de Kastalische bron op de 'zangberg' de Parnassus, welke bronnen de gave tot dichten gaven aan ieder die daarvan dronk. iCmORiJEEmEGEti SU CaSNODIG? Is het echt nodig om de schoorsteen, waar een gaskachel op staat aangeslo ten, ieder jaar te vegen? Antwoord: Aardgas verbrandt heel schoon. Het is daarom echt niet nodig om de schoorsteen ieder jaar te vegen. Maar als u uw schoorsteen lange tijd niet hebt laten vegen, of als u pas op aardgas hebt overgeschakeld, verdient het aanbe veling eens een goede schoorsteenveger te laten komen. Vooral in oude huizen en in kamers, resp. keukens, waar vroeger met hout en kolen gestookt is, kan zich heel wat roet aan de binnenzijde van het rookkanaal hebben vastgehecht. De dam pen van het verbrande aardgas weken dat roet geleidelijk los en daardoor kan er heel wat van die aangekoekte zwarte koek naar beneden komen. Dat kan ook verstopping van zo'n schoorsteen ver oorzaken, wat wel eens merkbaar wordt aan een vochtige muur in de buurt van de schoorsteen of aan een benauwde atmos feer in de kamer(s). Ook kunnen door de aanwezigheid van vogelnesten gevaarlij ke situaties ontstaan. Dit kunt u trouwens gemakkelijk voorkomen door kapjes op de schoorsteen te laten plaatsen. Bij ge metselde schoorstenen kunnen op den duur stukken cement loslaten. Mocht er ooit brand ontstaan, dan kan de brand weer naar de kwitantie van de schoor steenveger vragen. Ga niet in op lieden die langs de deuren leuren met de bood schap, dat zij dat klusje wel even zullen opknappen. Die doen wel eens te weinig en rekenen daarvoor graag te veel. Vraag zonodig een ledenlijst aan bij de Alg. Schoorsteenvegers Patroons Bond, Graaf Florisstraat 20, 1091 TE Amsterdam, tel. (020) 6943344. tiUURilïRiWlE Hierbij de cijfers van mijn AOW en pen sioentje. Heb ik recht op huursubsidie? Antwoord: U had al jaren eerder huur subsidie kunnen ontvangen. Vraagt u maar gauw een formulier aan bij de wo ningbouwvereniging. pim mooo Hoe voorkom ik dat het deeg inzakt als ik zelf brood bak? Antwoord: Gebruik iets minder vocht voor het kneden, dan zal uw brood van zelf wat stijver worden. Gebr. de Waal Gevonden voorwerpen op Goeree-Over- flakkee in mei/juni 1997. Bij navraag van de goederen gelieve u het nummer van het goed op te geven. 24/05/97-33 Sporttas en kleding, te Middelharnis. 24/05/97-70 Trouwring, te Ouddorp. 24/05/97-92 Armband met opschrift, te Nieuwe Tonge. 26/05/97-124 Portemonnee te M/hamis. 29/05/97-62 Radio, te Sommelsdijk. 03/96/97-14 Boei, te Middelharnis. 03/06/97-127 Twee jassen, te S'dijk. 05-06/97-73 Paraplu/jasje, te Stellendam. 05/06/97-113 Portemonnee, te S 'dijk 08/06/97-87 Horloge, te Ouddorp. 09/06/97-87 Kinderbril, te Oude Tonge. Z'n meerwaarde is niet in geld uit te drukken. KARELS AUTOSERVICE LANGEWEG 30, NIEUWE TONGE, TEL: 0187-652222. Zaterdag, 12 juli Dorpstienden - Ouddorp. 45-jarig bestaan van het kinderkoor. Chr. Kinderkoor "Jong Begonnen" o.l.v. J. Bezuijen te Ouddorp m.m.v. het blok fluitensemble van de muziekschool o.l.v. Elly Bakker. Aanvang: 19.30 uur. Woensdag, 16 juli Hervormde Kerk - Goedereede. Zomerzangdienst met veel samen zang. Het Chr. Jeugdkoor "Van Knop tot Bloem" uit Ouddorp zingt o.l.v. Jan Bezuijen. Organist: Johan van Broekhoven. Meditatie: Ds. Van Estrik. Aanvang: 19.30 uur. Dinsdag, 29 juli Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee. Doopsgezinde Kerk - Ouddorp. Zomerconcert. Dwarsfluit: Cees Veerman; Piano: Piet Westhoe ve. Aanvang: 20 uur. Woensdag, 6 augustus Hervormde Kerk - Goedereede. Zomerzangdienst met veel samen zang. Orgel: Jan Bezuijen; Blokfluit: Machteld Kieviet; Clavecimbel: Jan Bezuijen. Meditatie: Ds. Van Estrik. Aanvang: 19.30 uur. Dinsdag, 12 augustus Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee. Toren van Goedereede. Zomerconcert. Barokviool: Mariëtte Holtrop; clavecimbel: Reitze Smits; carillon: Jan Bezuijen. Aanvang: 20 uur. Zaterdag, 30 augustus Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee. Rooms Katholieke Kerk - Middelharnis. Zomerconcert. Viool: Janine Jansen en orgel: Jan Jansen. Aanvang: 20.15 uur. Zaterdag, 20 september Hervormde Kerk - Middelharnis. Orgelconcert ter herdenking van de componisten Nikolaus Bruhns (1665-1697), Felix Menselssohn- Bartholdy (1809-1847) en Johannes Brahms (1833-1897). Organist: Paul Kieviet. Aanvang: 20 uur. Zaterdag, 27 september Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee. Hervormde Kerk - Dirksland. Klein Koor Toonkunst "Rotterdam" onder leiding van Daan Admiraal, aanvang; 20 uur. Zaterdag, 11 oktober Hervormde Kerk - Middelharnis. Concert ten bate van de Restaura tiecommissie. Hervormde Zangver eniging "Jeduthun" te Middelharnis o.l.v. Mar van der Veer. Organist: Bart-Jaap de Bakker. Aanvang: 19.30 uur. Zaterdag, 25 oktober Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee. Exoduskerk - Som melsdijk. Ensemble Scarabee bestaande uit Caecilia de Leeuw, blokfluit; Femardo Souza, barokho- bo; Maaike Roelofs, barokcello en Margreet Prinsen, clavecimbel. Aan vang: 20 uur. Vrijdag, 31 oktober Hervormde Kerk - Goedereede. Herv. Zangvereniging "Jeduthun" te Mid delharnis o.l.v. Mar van der Veer. Organist: Bart-Jaap de Bakker. Aan vang; 19.30 uur. Zaterdag, 15 november Hervormde Kerk - Dirksland. 'Mag nificat" te Middelharnis o.l.v. Rinus Verhage. Orgel: "Wim Diepenhorst. Aanvang: 20 uur. Zaterdag, 29 november Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee. Rooms Katholieke Kerk - Oude Tonge. Lezing in sa menwerking met De Vereniging van Orgelvrienden door Dr. Hans van Nieuwkoop, organist te Alkmaar. Aanvang: 14.30 uur. 's Avonds in de Hervormde Kerk - Oude Tonge. Orgelconcert door Dr. Hans van Nieuwkoop. Aanvang: 20 uur. Donderdag, 11 december Gebouw Eben Haëzer - Ouddorp. Chr. Zangvereniging "De Lofstem" te Ouddorp; Gemengd Koor te Middel harnis; Gemengd Koor te "Waarde o.l.v. Martin de Vogel. Aanvang: 19.30 uur. Zaterdag, 13 december Exoduskerk - Sommelsdijk. Kerst concert. Dameskoor "Toonkunst" en ker-kelijk jongerenkoor "Intouch" beide uit Middelharnis. Organist: Andries Stam; tenor; Jan Ossevoort. Aanvang: 20 uur. Woensdag, 17 december Hervormde Kerk - Stellendam. Kerst zangavond. Chr.Gem. Zangvereni ging "Soli Deo Gloria" o.l.v. P. Hey- boer. Aanvang: 20 uur. Zaterdag, 20 december Dorpstienden - Ouddorp. Kerstuit voering. Chr. Gem. Zangver. "Hart en Stem"; Chr. Jeugdkoor "Van Knop tot Bloem" en Chr. Kinderkoor "Jong Begonnen" uit Ouddorp o.l.v. J. Bezuijen. Aanvang: 19.30 uur. Zaterdag, 20 december Hervormde Kerk - Oude Tonge. "Jubilate" uit Ooltgensplaat o.l.v. H. van Nispen-Franken; "Com nu met Sangh" uit Oude Tonge o.l.v. A. van 't Geloof; het Jongerenkoor "Psallite Deo" o.l.v. P. Kieviet en het Blokflui tensemble St. Muziekschool o.l.v. Elly Bakker. Organist: Anton "Wee- nink. Aanvang: 19.30 uur. Maandag, 22 december R.K.kerk - Middelharnis. Kerstcon cert. Mannenkoor "Ons Koor" en "One More Voice" o.l.v. W.Chr. Meyboom. Aanvang: 20 uur. Dinsdag, 23 december Hervormde Kerk - Stad aan 't Haring vliet. Kerstzangavond. Chr.Gem. Zangver."Soli Deo Gloria" te Stad aan 't Haringvliet o.l.v. Paul Kieviet en Mannenkoor "Ons Koor" te Mid delharnis o.l.v. Willem Chr. Meij- boom. Organist: Kees Villerius. Aan vang: 20 uur. Woensdag, 24 december Hervormde Kerk - Middelharnis. Kerstzangavond. Hervormde Zang vereniging "Jeduthun" o.l.v. Mar van der Veer. Organist: Bart-Jaap de Bak ker. Aanvang; 19.30 uur. Zaterdag, 3 januari 1998 Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee. Hervormde Kerk - Middelharnis. The Messiah van G.F. Handel door de Chr. Oratorium Vereniging "Middel harnis" met het Randstedelijk Bege leidingsorkest. Algehele leiding: Rinus Verhage. Aanvang: 20 uur. Zaterdag, 21 februari 1998 Dorpstienden - Ouddorp. Chr. Gem. Zangver. "Hart en Stem" te Ouddorp m.m.v. het Jostiband-orkest. Aan vang: 20 uur. Deze rubriek - uitsluitend bedoeld voor kerkconcerten op Goeree en Over-flak- kee - beoogt een spreiding van de con certavonden te bewerkstelligen. Verenigingen kunnen zich bij het vast stellen van hun programma op boven staande informatie richten. Komen er onverhoopt toch meerdere concerten op een en dezelfde avond voor, dan worden ze geplaatst in volgorde van binnen komst. Stuurt u tijdig uw gegevens toe en niet enkele weken voordat het concert plaatsvindt. We hopen deze rubriek elke eerste vrijdag van de maand te plaatsen. Concerten tot eenjaar na datum worden opgenomen. Aanmeldingen voor deze rubriek uitslui tend door middel van formulieren, die kunnen worden aangevraagd via tel. 482560. Oengderlesten hao 'k in de krangt dur nog us over gehad, da m'n vroeger blieë waere as mun uutgenoadugd wiere om aregus poterbal mee te komme vieren. Veul ouwere lezers zalle dat oak allemael nog wel wete. Noe zaag 'k wel us, 'k geloaf nie dat tur noe nog huusouwes binne, waer niet teminste vuuf verschillende soorten wien of drank of frisdrank in huus zalle weze. Mar in ieder geval vroeger was ut dus fêêst as tur poterbal wier gehouwe. Noe was t'r oak een lezer van de krangt, in die weunt in Roemenië, in 'k mot je zage, daer keek ik wel van op, wangt die hadde dat stikkie over ut poterbal oak geleze, in ze schreve mien, je kan bie oengs komme potere, mar je mottur wel 2250 kilometer voor rieje. Affijn, ik zal de brief zo an jule laete leze. Mar êêrst mo'k nog zage, da 'k ze geschreve hao in dat heulie rief in de krangt zal komme, mar hoe dat noe gekomme is wete m'n niet, mar die brief is geweun bluve lage aregus, in daerom komt 'n noe pas in de krangt, in dan leze z'm in Roemenië oak. In ik dienk dat tat oak volgend jaer neg wel zal gelde, in wie dur wat in ziet, je kan ze zelf schrieve.,Hier komt dan de brief: Roemenië, Fondu 4-2-97 Geachte heer Fluit, Ik hao vandaege het E.N. van 28-1-97 ontvange. De ki-ante hier naer toe duurt wat langer as naer Goerie. As un echte Goereeër praete wiele wel aors as jule in Flakkee. Mar om noe even an joe te vertellen dat ik heel goed poters kan smore, noadig ik joe uut om bie us te kommen poteren. Poters hao 'k zat. As joe mien schrieft wanneer joe hier komt, in mit hoeveul maansen, kan ik daer op rekene. Bie us kan je slaepe, we hao ruumte genog. Tot schriefs, in ik hoop dat de poters zullen smaeken. Wiele weune 2250 km van jule vandaen. Mar as joe dienkt dat de poters lekker binne, kan dat toch geen onoverkomelek pro bleem weze. Joe kan mien schrieven oak in het E.N. laete zette, dur komme dan meer maansen. Mar dan graeg voor 1 april, aors gae de poters uutloape. Wiele hope dat d'r un hoap maansen komme. Salute, Hans Noe dat was ut dan. Wie d'r op wil reagere, dis heulie adres: J. P. Tanis, St. Centru 291 Fondu Moldovei God.5964 Jud. Succaia Roemenië. Hans ovei i 11/06/97-65 n m/97-15 17/06/97-153 19/06/97-28 19/06/97-43 19/06/97-59 25/06/97-47 26/06/97-26 Horloge, te Middelharnis. Voorfrontje radio, te Ouddorp. Ring met steen, te Oude Tonge. Sleutel met voorfrontje, te Ouddorp. Nike jackje, te M'hamis. Sweater, te Ouddorp. Oorsieraad, te Stellendam. Ketting met hanger. 30/06/97-59 30/06/97-102 te Sommelsdijk Sanitair stangen, te Sommelsdijk. Herenbril en hoes, te Oude Tonge. Behalve diverse bankbiljetten zijn er op Goeree-Overflakkee ook diverse sleutels gevonden; die kunt u bekijken op het buro te Middelharnis tussen 08.00 en 18.00 uur. "Wetjes en Weetjes" is een rubriek waarin aandacht wordt besteed aan wetgeving, fiscaliteiten, sociale vraagstukken, arbeidsproblemen e.d. Problemen, vragen en onderwerpen kunnen door de lezers worden aange dragen bij de redactie. Eindelijk duidelijkheid De Hoge-Raad heeft een einde gemaakt aan de onzekerheid over de toepas sing van een man-vrouw-firma. Commanditaire vennootschap (CV) en (onder)maatschap tussen echtgenoten. Gebleken is dat de aard van de werkzaamheden van de echtgenote niet van belang zijn. Ondernemersfaciliteiten Wanneer de echtgenote door haar deelname in een maatschap een onderne ming drijft, kan zij aanspraak maken op de ondememersfaciliteiten (winst vermindering die ondernemers wordt toegekend) zoals zelfstandigenaftrek, startersaftrek, stakingsfaciliteit, fiscale oudedagsreserve. Door de verdeling van de winst kan de echtgenote tevens profiteren van de lagere belasting schijven. Een voorbeeld Een tandarts ging met zijn echtgenote een maatschap aan. In de voorgaan de jaren had hij meewerkaftrek geclaimd voor meer dan 1750 uur. De acti- viteiten van de vrouw bestonden uit: assisteren, administreren, sorteren en boodschappen doen. De maatschapsovereenkomst bepaalt dat ieder der maten kennis en arbeid inbrengt en daarvoor een vaste, prestatiegebonden, arbeidsbeloning krijgt. De overige winst wordt vervolgens gelijkelijk verdeeld. Arrest De Hoge Raad besliste dat de echtgenote een onderneming dreef via haar deelname in de maatschap. De maatschapsakte was daarbij van doorslag gevende betekenis nu de beide echtelieden kapitaal en/of arbeid inbrach ten. De verdeling van de winst moet echter zakelijk vastgesteld zijn. De aard van de werkzaamheden van de echtgenoot of de echtgenote is, zoals blijkt uit het bovenstaande voorbeeld, niet beslissend voor de aanwe zigheid van ondernemerschap. De echtgenoten kunnen zich met verschillende werkzaamheden bezighou den. Dit is met name van belang, omdat beroepskwalificaties slechts door één van de partners vervuld behoeven te worden, bijvoorbeeld bij (para)medici, makelaars en accountants. Juridische vorm Ook de juridische vorm is niet doorslaggevend voor de aanname van een man-vrouw-firma of maatschap. De Hoge Raad accepteerde in een reeks van uitspraken ook de gevolgen voor de man-vrouw-firma, de ondermaat schap en CV tussen man en vrouw. De juridisprudentie zal ongetwijfeld aanleiding geven tot wijzigingen van de huidige situaties waarin beide echtelieden werkzaam zijn in dezelfde onderneming. Door de ondernemingsvorm te wijzigen wordt het mogelijk om in plaats van de reële arbeidsbeloning van de meewerkende echtgenote, voor beiden gebruik te maken van de ondernemersfaciliteiten. Ook heeft de Hoge Raad beslist dat terugwerkende kracht van overeen komsten fiscaal mogelijk is als daarvoor zakelijke redenen zijn. Dit maakt het mogelijk om eventueel al met ingang van 1997 een maatschap te vor men tussen echtgenoten. Drukkerij Langeweg 13 3245 KE Sommelsdijk Tel. (0187) 482729 Postbus 27 3240 AA Middelharnis Fax (0187) 48 57 36 Alles heeft z'n prijs. Wal meer luxe. een snulje hier. een extraatje daar. Maar er zijn zaken die niet in geld zijn uit te drukken. Zoal.s veiligheid. Ook daarin zit de kracht van de Volvo S40! Volvo S4() v.a. 45.400,- Overigens ook in Turbo Diesel uitvoering verkrijgbaar v.a. f 49.900,- Test 'm bij ons. 12,1.. kfnickfiikiJsicn L'ii 2^11,- \civm|iJl'1 inyshiitli.iyL', \Vi|/miny^-ii mhhIvIuhkIch ;- [[ifkuRUlhllJ^ Vulin-dc.ljcrlciocln Vr':i.i!;ook llii.U'Vi.K unieke LillloN^T/ukci'illL. ..\iii.i/.i[i 5

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 5