EIÜVriDEri-IIIEUVS Raad Dirksland constateert weer een stukje deconfessionalisering Zomerzangavond Internet: Een band met uw relaties van nu en morgen! Haringvliet- oversteek 1997 Schotejil-zwemmer actief op NK junioren P.V. De Snelpost Geslaagden ENSAID De Zeemanspot komt Zeevalk te hulp Geslaagden RSG Goeree- Overflakkee te Middelhamis Expositie in 't Ooilam BRANDwondenMEES- TER diploma uitgereikt Stemming Spijt Ingekomen 'De Regenboog' Ten bate van de stichting Gezinsvervangende huizen op Goeree-Overflakkee Ieder bedrijf moet voor zichzelf nut en noodzaak afwegen en daaruit zelfde toepassingen voor de eigen situatie definiëren Teleurgesteld Bedenkingen Communicatie Tweede tijdvak 1997 Relatief klein deel -37- 2e Blad DINSDAG 1 JULI 1997 No. 6615 Van de confessionele invloed op het openbare leven in Dirksland is don derdagavond weer een stukje afge brokkeld, zeer tot spijt van de confes sionelen in de gemeenteraad en 't moet haast zeer tot vreugd zijn geweest van hen die op dat stukje afbraak hadden aangestuurd. De - confessionele - burgemeester dr. Boonstra was met vacantie, maar z'n aanwezigheid zou niet hebben kunnen voorkomen wat gebeurde toen twee ge meentelijke vertegenwoordigers moes ten worden gekozen in de Stichtingsraad van de Stichting Zorgcentrum 'Gelders hof' te Dirksland, één nieuw en een in de plaats van dhr. Driesprong (VVD) die kenbaar heeft gemaakt niet herkozen te willen worden. Het was een vrije stemming, althans, door het College werd geen aanbeveling gedaan en die door de fractievoorzitters gedaan waren totaal verscheiden. Vanuit de SGP fractie werd - „terwille van het democratisch gehalte", zei dhr. Konings woud - de benoeming van dhr. (Doom) V. d. Vlugt (PvdA) en dhr. D. Leeflang (RPF) aanbevolen; de CDA fractie sloot zich daarbij aan. Dhr. G. Robijn (PvdA) zong een ander lied, ,,als je 't bestuur op één grote hoop gooit kun je vaststellen dat de confessio nele inbreng daarin te groot is", stelde hij vast. Zijn aanbeveling tot verkiezing van (Doom) v. d. Vlugt en mevr. Struik- Zitman (lijst Dorpsbelangen) zou daarin 'een beetje meer evenwicht' kunnen brengen. Dan nog zou de verhouding 7-5 in het voordeel van de confessionelen worden en dat, zei dhr. Robijn, terwijl het zorgcentrum toch voor alle gezindten bedoeld is; „'t is toch geen christelijk te huis?" De stemming liep uit zoals de PvdA dat zich gewenst had, (alle) 12 stemmen voor dhr. v. d. Vlugt en 6 voor mevr. Struik-Zitman, 5 voor de (niet aanwezi ge) heer Leeflang. Met de vraag of 6 de meerderheid van 12 is, trok dhr. Koningswoud nog quasi de benoeming van mevr. Struik in twij fel, maar over de rechtmatigheid van de uitslag werd men het snel eens, één briefje was blanco waardoor 11 stem men resteerden. Door dhr. A. J. Schouten (CDA) werd niet nagelaten over de gehouden stem ming spijt uit te drukken, trouwens al eerder, bij de vaststelling van het subsi- Zaterdag 28 juni heeft Michiel de Gelder namens z.c. de Schotejil uit Middelhamis deelgenomen aan de Nederlandse Kam pioenschappen Junioren te Breda. Op basis van een op de ZRO-Kringkampioen- schappen gerealiseerde tijd in het 50 m- bad te Dordrecht, was het startbewijs ver diend. Deze deelname aan het NK Junio ren op zich mag al een prestatie worden genoemd, getuige het feit dat in het verle den slechts zeer incidenteel door Schotejil- lers mocht worden deelgenomen. De 14-jarige Michiel de Gelder kwam in actie op de 100 m vlinderslag en realiseer de een tijd van 1.11.88, een verbetering van zijn inschrijftijd met bijna een volle seconde. die beleidsplan had dhr. Schouten be merkt dat partijen alles wat met de con fessie te maken heeft naar de achter grond willen dringen; aan de trend die toen is ingezet is nu een vervolg gege ven. Hij vond het een ontwikkeling in het nadeel van de democratie, de nieuwe bestuurscandidaten hadden dan ook uit de democratisch gekozen raad gerecru- teerd moeten worden, vindt dhr. Schou ten. ,,We voelen ons zeer teleurgesteld en niet meer zo serieus genomen". Onder de ingekomen stukken een brief van dhr. S. C. Poortvliet waarin hij de destijds gedane aanbieding m.b.t. het zwembad 'de Gooye' verklaart in te trekken. Van die 'aanbieding' bleek de raad niet of nauwelijks op de hoogte; voorzitter weth. Eshuis deed er ook geen medede lingen over, maar 't heeft te maken gehad met de optie dat realisering van het bungalow-recreatiepark landgoed 'Akkerleven' perspectief voor een betere exploitatie zou bieden. De 'aanbieding' door dhr. Poortvliet ge daan was trouwens aan het College ge richt geweest, liet weth. van Houwelin- gen weten; dhr. Poortvliet heeft zich teruggetrokken gezien de discussie over bouwquota e.d.". (Dhr. Poortvliet heeft het College kenbaar gemaakt het zwembad te willen kopen, maar omdat antwoord uitbleef heeft hij het aanbod nu ingetrokken, red.). Als 'ingekomen stuk' gold ook het ge boortekaartje van Nathalie Jordens, het dochtertje van Rianne en Arie-Jan Jor dens uit Middelhamis. Rianne notuleert de raadsbesprekingen en de raad heeft zich maandelijks van de goede voort gang van de zwangerschap op de hoogte gesteld. Nu verheugde de raad zich in de voor spoedige geboorte, al op 31 mei, en gaat er een bloemengroet naar Prins Claus straat 2 in Middelhamis. De begane grond van de bijz. basis school 'de Regenboog' te Melissant krijgt een nieuwe houten vloer, niet op-, maar ónder de huidige betonnen vloer aan de onderkant waarvan beton-rot is vastgesteld. De beste oplossing is de vloer in z'n geheel met hout te ondersteunen, hout van een kwaliteit dat het 25 jaar goed blijft. Bovenstaande postduivenvereniging nam op 28 juni 1997 deel aan een wed- vlucht vanuit Chantilly. Afstand 306 km. In concours waren 194 duiven die om 11.45 uur met Zuiden-wind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 14.34.12 uur en haalde een snelheid van 1809.44 m.p.min. De gedetailleer de uitslag luidt: A. M. V. d. Kroon 1, 42; P. C. van Alphen 2, 3, 8, 30, 39, 43; A. Zoon 4, 6, 10, 13, 20, 21, 29, 38, 41; J. Kleijnen- berg 5, 11, 15, 18, 26, 35; J. C. Roodzant 7, 9, 48; B. de Lange 12, 16, 49; B. van Es 14, 17, 24, 25, 44; L. Tijl 19, 27; M. V. d. Baan 22, 28, 34, 36, 46; Nagte- gaal/Soeteman 23; H. Klink 31, 45; L. v. d. Baan 32; A. P. de Vogel 33, 37, 40, 47. Samen zingen en luisteren naar koor zang, D.V. zaterdag 5 juli 1997 in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw 'Eben- Haëzer', aan de Preekhillaan 3 te Oud- dorp. Deze avond is georganiseerd ten bate van de Stichting Gezinsvervangen de huizen op Goeree-Overflakkee. Het ge-zinsvervangend 'Eben-Haëzer' uit Goedereede, waar de kinderen de fam. Pijl wonen, is bij deze stichting aange sloten. Dhr. Besuijen zal namens de stichting iets vertellen. De meditatie deze avond zal worden verzorgd door drs. J. W. van Estrik uit Goedereede. Aan deze avond zal medewerking wor den verleend door het Kinderkoor 'Goe dereede' o.l.v. Janny Wolfert, met hun pianist Matthijs Mijnders en het Chr. Mannenkoor 'Jubilate Deo' uit Ouddorp o.l.v. Jan Bezuijen. Het Mannenkoor zal op de piano en het orgel worden bege leid door Johan van Broekhoven uit Stellendam. Johan zal tevens de samen zang begeleiden. Aan het einde van de avond zal er een collecte worden gehouden ten bate van het gezinsvervangend tehuis 'Eben-Haë zer' uit Goedereede. Aanvang van deze avond is 19.30 uur. Zaal open om 19.00 uur. De toegang is vrij. Donderdag 26 juni jl. werden er examens afgenomen door de ENSAID, een lande lijke organisatie van Modevakscholen. Deze examens, waaraan ongeveer 120 cursisten deelnamen, vonden plaats te Rosmalen. Voor Modinette slaagde Marian Assen berg van Eijsden-Lobs uit Den Briel. Voor Costumière slaagde Lilian Brugge- man-'t Mannetje uit Goedereede. Zij volgden hun opleiding aan de ENSAID modevakschool van Mevr. J. J. de Waard, Halsjuk 21 te Sommelsdijk. Evenals vorig jaar zal zwemclub De Stelle ook in het komende seizoen weer een Haringvlietoversteek organiseren. Na het doorslaande succes van de afge lopen jaren mocht deze zwemtocht van het Hellevoetse strand naar het Stellen- damse strandje niet meer op de evene mentenkalender van de Stellendamse zwemclub ontbreken! Dit jaar zal de Haringvliettocht worden georganiseerd op zaterdag 30 augustus, aanvang 13.30 uur aan de Hellevoetse kant van het Haringvliet (vanaf het club huis van catamaranvereniging Hellegat). Het staat iedereen vrij om zich voor deze zwemprestatietocht van 3 km in te schrijven. De inschrijfkosten bedragen 8,00 per persoon. De inschrijfformulieren liggen gereed aan de kassa van zwemcomplex 't Zui- derdiep en het kantoor van VVV-Oud- dorp. Ze zijn tevens verkrijgbaar door een aan jezelf geadresseerde, van vol doende port voorziene enveloppe te stu ren naar Jan Snoey, Vrijheidsweg 1, 3253 LS Ouddorp. Voor meer informatie kunt u terecht bij zwemcomplex 't Zuiderdiep, tel. (0187) 491543 of Jan Snoey, tel. (0187) 683456. Naast deelnemers zijn uiteraard ook begeleiders van harte welkom op de Ha ringvlietoversteek. Heeft u een boot en wilt u meehelpen met de beveiliging van deze tocht? Bel dan een van bovenstaan de nummers. De organisatie stelt uw medewerking zeer op prijs! MIDDELHARNIS - "De elektroni sche snelweg is een middel, maar géén doel!" Dit gaf prof. dr. ir. Jo van Nunen, hoogleraar aan de faculteit Bedrijfskunde van de Erasmus Uni versiteit aan op een woensdagavond gehouden bijeenkomst in het Prieel. Ter gelegenheid van de recente ope ning van TrefPunt Middelhamis, was Van Nunen uitgenodigd door de Rabobank om zijn visie op de ontwik kelingen rond Internet te geven. Het thema van de avond luidde: 'Zaken doen en de Elektronische Snelweg'. Vele ondernemers en andere belang stellenden hadden van de gelegenheid gebruik gemaakt, om zich te laten informeren over de ontwikkelingen rond het Internet. Middels dit Net kan informatie worden uitgewisseld en kan er zelfs binnenkort veilig betaald worden. Van Nunen wees op de enorme snelheid waarmee in een aantal jaren zaken gemeengoed zijn geworden. Wie had bijv. een aantal jaren geleden kunnen denken dat vandaag de dag bijna iedere woning voorzien zou zijn van één of meerdere pc's. Al deze zaken hebben ook de politiek voor de vraag gezet of Nederland in deze ontwikkelingen positief moet meegaan en er van regeringszijde hieraan meege werkt moet worden. Alles afgewogen hebbende, heeft men gemeend dat het antwoord niet anders dan Ja kan zijn. Het stimuleren van het gebruik van elek tronische gegevensuitwisseling zou bijv. door het op afstand kunnen vergaderen, op afstand kunnen werken, etc, het auto gebruik behoorlijk kunnen verminderen. Naast een aantal andere positieve kanten weegt ook het bijblijven in de elektroni sche ontwikkelingen zwaar. De overheid stimuleert de ontwikkelingen dus. "Wat betekent dit nu voor het bedrijfsle ven en hoe moet die er nu op in spe len?", zo vroeg van Nunen. Een pasklaar antwoord is daar niet op te geven. De mogelijkheden zijn legio, maar een ieder zal naar eigen behoefte de zaken af moe ten stemmen. Eén zaak is duidelijk: Afgewogen gebruik maken van de mid delen biedt de ondernemers veel voor deel. Het Internet stond deze avond centraal. Van Nunen voorzag toch dat vele partijen in de komende jaren teleurgesteld zullen worden. "Men heeft dikwijls zulke enorm hooggespannen verwachtingen van het Internet. Het blijkt echter dat wanneer je een tijdje op het Net surft en je hebt inmid dels alles al een keer gezien en gedaan, tot een vakantie regelen via het Intemet toe, dan raakt het een keer ten einde." Hij trok een parallel naar de pc privé projecten van de tachtiger jaren. Vele van dergelijke 286 computers staan al jaren ongebruikt in een hoekje op de zol der! Hij riep op tot nuchterheid. "Laten we de verwachtingen niet te veel oppep pen!" Voor het Midden en Kleinbedrijf kunnen er best grote voordelen aan het gebruik van Internet zijn, maar men moet duidelijke afwegingen maken en nut en noodzaak in het oog houden. Wegen de nadelen van Intemet op tegen de voordelen, zo vroeg Van Nunen zich af. Er zijn diverse nadelen te noemen. Zo raakt het Net toch enigszins verstopt wanneer Amerika ontwaakt. Ook de vei ligheid van het communiceren via Inter net is nog niet altijd optimaal. Toch ver wachtte hij dat deze zaken binnen afzienbare tijd opgelost of verbeterd gaan worden. "Ik voorspel u dat het niet lang meer duurt of betalen via Intemet is veiliger dan vele andere klassieke betaal systemen." Ook van overheidswege ontstaan beden kingen, want hoe zit het nu met de BTW over Internet-verkopen, die een steeds grotere vlucht gaan nemen. Zo zijn er nog diverse nadelen en bedenkingen te noemen "Maar", zo vroeg van Nunen zich af, "Verandert er nu wel zoveel ten opzichte van de bestaande klassieke sys temen? Heeft het Intemet dan geen voordelen? Moeten we Internet afwijzen omdat er op het gebied van sex of anderszins zaken te bekijken zijn, die niet ethisch verantwoord zijn?" Van Nunen gaf duidelijk aan dat de ont wikkeling van Intemet niet meer te stui ten is. Natuurlijk kan er informatie opge vraagd, of iets bekeken worden dat niet verantwoord is, maar dat kan ook door de telefoon. Die is echter toch ook niet meer uit onze woningen weg te denken. Het omgaan met het Internet is voor ieders eigen verantwoordelijkheid. Hij verwacht dat het Intemet over een aantal jaren volledig ingeburgerd is en dat iedereen er gebruik van zal maken. Voor bedrijven kan het Net enorme voordelen hebben. Er kan toch immers middels het Internet met de gehele wereld gecommu niceerd worden. Kennis, literatuur, infor matie uit héél de wereld is in een oog wenk verkrijgbaar. Of de informatie betrouwbaar is die wordt aangeboden, is natuurlijk nooit met zekerheid te zeggen, maar in dezen heeft een ieder zijn/haar eigen verantwoordelijkheid en wijkt dit niet af ten opzichte van het advies inwin nen bij bijv. een adviesbureau. "Het Net geeft een functionaliteit voor uw mede- Tijdens een oefening in het Slijkgat sloeg op vrijdag 27 juni de bijboot van de Zeevalk, het douanevaartuig, in de branding om bij boei SG 9. De Zeevalk zelf kon er niet bijkomen en riep via de Kustwacht, post Ouddorp de Stellen damse reddingboot te hulp. Om onge veer 21.30 uur voer De Zeemanspot er heen, bracht een sleepverbinding met de omgeslagen boot tot stand en bracht hem terug naar dieper water, zodat de Zeevalk hem weer aan dek kon zetten. De drie bemanningsleden, die geheel ongedeerd bij de omgeslagen boot ston den te wachten op hulp, werden ook weer terug aan boord van het douane vaartuig gebracht. Zij hadden een over- levingspak aan. Zaterdagmorgen 00.15 uur werd de reddingboot weer aan haar eigen steiger afgemeerd. Geslaagden Havo-5: Gabriëlla Don- nina. Nieuwe Tonge. Geslaagden Atheneum 6: Suzanne Kievit, Melissant; Lisette Meinster, Nieuwe Tonge, Willem Rijpert, Den Bommel. OUDDORP In Atelier-Galerie 't Ooilam is er een expositie van aquarel- en acrylwerk van J. Posthuma-van Damme. Dagelijks ge opend gedurende de zomermaanden. Tijdens overige maanden alleen 's zater dags en op verzoek. Adres: Dirkdoens- weg 2 in Ouddoip, bij uitgang parkeer terrein Dorpstienden. Tel. (0187) 682228. werkers, die u zelf nooit zou kunnen geven", zo hield hij de ondernemers voor. Daarnaast kunnen allerlei zaken een grote vooruitgang betekenen, zoals bellen via het Internet tegen zeg 1,- naar bijv. Australië (u belt in op het Internet via de Internet-providers tegen veelal het lokale tarief), het volgen van pakjes van UPS (die informatie zo voor u beschikbaar stelt op het Internet), videobewaking van uw handelsterrein vanuit uw woning middels Intemet, enz.. Het vergaderen middels video-conferen cing via Internet verloopt nog niet opti maal, hoewel dit ook over afzienbare tijd is opgelost. Ook marketing middels de elektronische snelweg zal in opmars komen, voorzover dat al niet het geval is. Zo kunnen bedrij ven middels het Net informatie over hun bedrijf, of over hun artikelen geven. Zelfs kan er al gekocht worden en in een aantal zaken zal het zelfs normaal wor den als het produkt elektronisch wordt afgeleverd (denk bijv. aan een verzeke ringspolis). Nu al ontwikkelen bekende bedrijven hun activiteiten op het Inter net. Naast reeds de genoemde UPS is bijv. Wehkamp actief op het Net. Via Intemet kan men winkelen in de elektro nische catalogus van het bedrijf en bestellen. Bijna tot op de minuut nauw keurig kan dan bekeken worden wanneer de zending thuis zal worden afgeleverd. Een belangrijk aspect van het zaken doen middels de elektronische weg noemde Van Nunen zonder meer het wederzijds vertrouwen in elkaar. In verhouding met een Amerika maakt men in Nederland relatief weinig gebruik van het Internet. Gaat men uit van 270.000 aangesloten computers, met stel 4 personen die er regelmatig op sur fen op het Intemet, dan is dat slechts 1 miljoen mensen, wat in procenten uitge drukt een kleine zeven procent van de Nederlandse bevolking is. Is het Intemet dan wel interessant voor het MBK? Van Nunen wees erop dat bij de bedrijven het percentage al veel hoger ligt. Het Intemet zal een functie gaan vervul len in het elektronisch bestellen van arti kelen bij toeleveranciers, etc. Ook zal de particuliere klant binnen niet al te lange tijd steeds meer elektronische benaderd gaan worden. Een en ander houdt wel in dat de privacy steeds meer onder druk komt te staan. GOEDEREEDE-HA VENHOOFD Onlangs hebben leerlingen van de Eben- Haëzerschool te Goedereede het project 'Vermijden en Bestrijden' van de Nederlandse Brandwonden Stichting afgerond. Zij deden dat door deel te nemen aan het examen dat een consulente van de Ne derlandse Brandwonden Stichting kwam afnemen. 'Vermijden en Bestrijden', speciaal ont wikkeld voor leerlingen van de groepen 7 en 8 van het basisonderwijs, wil kin deren zich bewust laten worden van het risico brandwonden op te lopen. Daamaast wordt in het lespakket duide lijk de nadruk gelegd op wat men moet doen als er toch sprake is van een brand wondenongeval. De leerlingen die het BRANDwonden- MEESTER-diploma behaald hebben, zijn: Groep 7: Rogier Keijmel, Esther van Koppen, Leander van Seters, Herriëtte Slingerland, Machteld Solinger, Jan van der Wende Arie van Wijk, Cathalijne Zaaijer, Frans van Heest, Huib van Heest. Groep 8: Greta van Dam, Chananja van Estrik, Colinda Goemaat, Arjanne van Heest, Niels van Heest, Gijsbert van Heest, Danielle Klijn, Willeke Koppe- nol. Kor Kraak, William Meijer, Lau rens Overweel, Janine Redert, Dick Scholtens, Katarina van Splunder, Nico las Tanis. Hij dacht aan Smalbil, de potentaat, een trouw kerkganger - tot voor enkele weken geleden. Toen had de man hem aangehouden op de weg, vlak voor de pastorie. Hij keerde juist terug van een paar huisbezoeken en was in een erg op gewekte stemming, omdat het hem was gelukt, in een gezin, waar nogal eens one nigheid heerste, een ellendig probleem op te lossen, zodat daar de vrede vermoedelijk blijvend was hersteld. Hij had Smalbil, die juist naar hem toe wilde, uitgenodigd even mee te gaan naar zijn stu deerkamer, maar dat had de manufacturier niet nodig gevonden. „Ik kan het hier wel afhandelen!" had hij kortaf ge zegd. „Het is maar een mededeling. U zult mij niet meer bij u in de kerk zien! In de eerste plaats heult u met de Maatschappij, die het dorp vergiftigd met allerlei verderfelijke gewoonten en bovendien vat u uw taak verkeerd op! U bent hier nu langer dan een halfjaar, maar ik heb u niet vaker dan eenmaal bij mij thuis gezien. Heeft u mij ooit één zondag gemist? Maar u gaat liever naar de mensen, die nooit in de kerk komen en die vloeken als heidenen, of die het te goed gaat, nu dat olietuig hier is, en die hun ma-nie ren beginnen na te apen! Ik groet u!" En meteen was hij met grote passen doorgelopen. Titus wist toen nog niet, dat hij ook al had bedankt als lid van het koor, en dat zijn dochter ook niet meer mocht meezingen. Hij had haar ook verboden, Zwaantje nog weer terzijde te staan. Hij was niet eens aan het woord gekomen, en had hem met open mond nagezien. De gedachte aan zijn reactie daama, deed hem nu nog glimlachen. Toen hij van zijn verbazing bekomen was, had hij kalm zijn fiets in het schuurtje gezet en was naar binnen gegaan. In de zitkamer had hij het geval aan Edith verteld, heel rustig. Zij had hem gevraagd, hoe hij dit nu wel dacht op te lossen, en als antwoord had hij zijn agenda uit zijn zak gehaald en een aantekening ge maakt, die hij haar vervolgens had laten zien. Smal bil p.m. Meer had er niet gestaan. En zij had hem geglimlacht en zich op zijn knie genesteld en hem gekust. Drie zondagen was Smalbil nu al niet in de kerk geweest, en zijn dochter evenmin. Hij en Mart ha gingen nu naar Westeroord - een wandeling van ruim vier uren heen en terug, want de man wachtte zich wel voor de zonde van het reizen per bus op zondag. De mens Titus gunde het hèm van harte, maar hij voelde deernis met het meisje, vooral toen hij hen de tweede zondagmorgen zelf had zien gaan. Hij had zijn eerste sigaret van die dag staan roken voor het raam, toen hij hen langs zag komen. Smal bil had zich plechtstatig voortbewogen, op- noch omziend, maar de blik van Martha was even snel langs de ramen van de pastorie gegleden. Hij had zijn hand opgestoken, maar zij had niet terug gegroet. Had zij hem niet gezien, of was het angst voor haar vader? Smalbil p.m. Hij liep naar zijn bureau en begon zijn pijp te stoppen. Het was nu warm in de kamer. Hij bukte zich en temperde de haard. Smalbil p.m. Hij had de tijd met hem, want hij wist, dat God de tijd had - niet alleen met Smalbil, doch met alle men sen, óók met hemzelf. Hij zou nog rustig een poosje wachten, een maand op zijn minst; dan zou hij hem opzoeken. Hij wist, dat hij niet eerder moest gaan, omdat hij dan niets zou bereiken. Het zou de man alleen maar voldoening schenken; hij zou er des te koppiger door in zijn houding volharden. En omdat hij het tegendeel moest bereiken, wachtte hij. De gedachte deed hem glimlachen. Wat had hij veel geleerd, in die paar jaren van zijn ambt! In het begin zou hij de man nooit hebben laten gaan, na de ont moeting voor de pastorie; hij zou als een terriër zijn tanden in hem hebben gezet en hebben vastgehou den tot hij niet meer kon, om daarna tot de ontdek king te komen, dat hij het nu helemaal had ver knoeid... Smalbil had zich verwaarloosd gevoeld en hem ver weten, dat hij wel tijd had voor mensen, die nooit in de kerk kwamen... Hij dacht aan Gabe Vat, wiens mismaaktheid zich niet alleen tot zijn lichaam be perkte, maar zich ook uitstrekte over zijn ziel. Hij was er eens binnengelopen, zomaar, alsof hij voor een praatje over het weer kwam. Maar toen hij na gemime tijd weer heenging, wist hij, dat hij tegen over een innerlijk totaal vereenzaamd mens had ge zeten, die tengevolge van zijn manke been, geeste lijk een geduchte knauw had meegekregen. Het was er nogal smerig geweest in het kleine huis je. Edith was er de volgende morgen heen gegaan. Terwijl de werkster, een vrouw van een landarbei der uit de omgeving, met de stofzuiger in hun keuri ge pastorie bezig was, had zij in een oude jurk op de knieën gelegen en Gabes vloer gedweild en de ramen gezeemd. Zij had het muffe beddegoed naar buiten gedragen, om het te luchten, en zij had de dekens, waannee niets meer te beginnen viel, ver brand, en twee nieuwe, uit hun kamferkist op zol der, op zijn bed gelegd. Zij had zijn ondergoed, dat grauw was, doordat hij het nooit goed had gerei nigd, gewassen, en zij had een paar dagen besteed aan het herstellen van zijn kleren. Bij deze eerste ontmoeting had Gabe zich het woord 'gekwijl' laten ontvallen, toen hij even voorzichtig had gezinspeeld op de woorden, die Christus op Golgotha naar Zijn Vader had opgezonden, ter ver goelijking van zijn kwelgeesten, die Hem spotla- chend aan het kmis nagelden en daama Zijn mantel verdobbelden. Maar hij had het hem niet kwalijk genomen; hij had toen gedacht aan jaren geleden, aan zijn ervaringen aan de haven. Hij schrok op door de stem van Edith. „Titus! Waar blijf je toch? Er staat al een kwartier een kop choco la voor je klaar!" „Ik kom!" riep hij. Hij wierp nog een blik op zijn agenda. Hij moest naar Geertje Doekes vanmiddag; hij wist, dat zij al een paar dagen ziek in bed lag. Hij ging snel naar beneden. Edith stond in de deur opening van de zitkamer. „Weet je wel, dat het al bijna twaalf uur is?" vroeg zij. „Wat ben je lang boven geweest! En wat kijk je weer verstrooid!" Haar blik gleed over zijn panta lon. „Ah, je hebt je tenminste niet vergeten te ver kleden!" „Had je dat dan verwacht?" Zij lachte vrolijk. „Het zou de eerste keer niet ge weest zijn, mannetje! Weet je nog wel. „Ja ja!" Hij sloot haar lippen met een kus. Hij wist, dat zij nu dacht aan een paar jaren geleden, toen zij hem eens op het nippertje van een ontstellende blunder had gered. Hij moest toen naar een ondertrouw-receptie. Op de men van die dag was hij al vroeg op de fiets gestapt en de polder, waarvan zijn eerste gemeente het mid delpunt vonnde, ingereden. Hij deed dit wel vaker, om zijn preek te overdenken, voor hij die op papier zette. Hij had zich, zoals gewoonlijk bij dergelijke gelegenheden, in plus-four gekleed en in een ruim zittend, tweed jasje. Hij hield daarvan, omdat hij er zich zo vrij in voelde. Hij ging graag wat los ge kleed, als het tenminste enigszins kon, hoewel hij wist, dat deze dracht een doom in het oog van een aantal van zijn schapen was. En natuurlijk moest hij toen, even buiten het dorp, de vader van de bruid ontmoeten, een van de steilste maar ook invloedrijk ste boeren uit zijn gemeente. De man had vol afgrij zen naar hem gekeken en zelfs vergeten hem te groeten. - (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 3