TRIPLUM FINALE: ZATERDAG 5 JULI Zingen vanaf de molen-balie Echte Zuid Hollandse Ketelbinkies bij de Echte Bakker Expositie van beelden in binnentuin van Zorgcentrum 'Geldershof' te Piritsiand 'Bewonersraad' wbv. 'Goedereede' maakt bezwaar tegen 'W.O.Z.'! Twee reeëntochten over de Slikken van Flakkee Bijbelquiz De Korf Geslaagden examenkandidaten Albeda College, lokatie Oude Tonge Politie- voorbeeldfunktie? Lzz®J Kerkdiensten GerefGemeenten Psaume 150 voor koor, liederen voor sopraan, orgelwerken Brandweer Middelharnis naar T.H.V. Landskampioenschap P.V. De Reisduif Geslaagden ENSAID Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 1 JULI 1997 In dit 'Triplum flnale concert' kunt u het hoogtepunt en de afsluiting van de C.Franck serie meemaken. Het concert vindt plaats in de Rooms Katholieke kerk te Middelharnis, aanvang 20.15 uur. Nieuw voor dit 'Finale concert'is, dat naast de orgelwerken, ook liederen en koorwerk te beluisteren. Het Finale aspect komt klinkend tot uiting op verschillende manieren. De laatste Psalm voor koor, het laatste door Franck gecomponeerde werk, het 3e Choral, en de Finale voor orgel zullen worden vertolkt. Medewerking verlenen een speciaal voor deze gele genheid gevormd 'ad hoc' koor, de sopraan Corine Molenaar, en organist Sietse van Wijgerden. Vincent d'Indy heeft een heel boek gewijd aan Franck, hij zegt daarin: "In het halfdonker van de orgelgalerij bracht hij het grootste deel van zijn leven door. Dertig jaar lang wakkerde hij daar dagelijks het vuur aan van zijn genie. Zijn improvisa ties waren vaak verhevener van gedachte dan tal van genoteer de muziekstukken. Wat kenden wij, zijn leerlingen, de weg naar deze galerij toch goed! Na de donkere wenteltrap stond je plotseling oog in oog met een haast onwereldlijk monster met een ingewikkeld beenderstelsel, een ding dat zwaar en onge lijkmatig ademhaalde: het orgel". Het koor en de liederen worden deze avond begeleid op har monium, een instrument dat in zijn expressiviteit naadloos aansluit bij de uitvoering van vocale werken. Het is een instru ment dat 'weer terug is van weg geweest': het wordt weer regelmatig gebruikt bij concerten. Tal van componisten uit de vorige eeuw hebben composities gemaakt waar het harmoni um ook bij wordt ingezet. Het concert begint met een 'voorafje': er worden kleine werk jes voor harmonium gespeeld voordat het concert begint. Het 'ad hoc'-koor van deze avond zingt 'Psaume 150', een werk dat direct tot de verbeelding spreekt. Het is een meesle pend en soms zelfs theatraal werk. De liederen die deze avond te horen zijn worden helaas niet vaak vertolkt, niettemin zijn het kunstzinnige poëtische miniatuurtjes. De orgelwerken van deze avond zijn de 'prélude, fugue et variation', dit werk heeft een van Franck's mooiste melodieën. Verder het 3e choral, het werk 'Prière', een meditatief stuk, en de 'Finale', een feestelijk en bruisend werk. De uitvoerder van de orgelwerken, Sietse van Wijgerden is afgestudeerd voor docerend, uitvoerend en kerkmusicus, ver der ook als muziekwetenschapper. Hij is organist van de Jaco- buskerk te Renesse. Aanvang 20.15, toegang: 6,-; jongeren tot 18 jr. en 65-i- 4,-. Behalve de inmiddels weer begonnen tochten op de donderdagmorgen en (vanaf 9 juli) dinsdagmorgen hebben de organisatoren besloten bij wijze van proef twee AVOND-EXCURSIES te houden, in het bijzonder om naar de reeën te kijken. Deze reeën-tochten worden gehouden op de donderdagavonden 10 juli en 21 augustus a.s., vertrek 19.45 uur van de Staatsbosbeheersboerderij in Melis sant. Evenals vorige jaren houden de gewone tochten eind augustus op, maar er komt nog één EXTRA TOCHT op zaterdag morgen 6 september. De duur (ca. 2 uur) en de deelnemerskos- ten voor de reeëntochten en voor die op 6 september zijn gelijk aan die van de gewone tochten, terwijl ook het boeken ervoor dient te geschieden bij de VVV kantoren te Ouddorp of Middelharnis, of bij theetuin 'de Bongerd' in Herkingen. De dit jaar in gebruik genomen nieuwe wagen maakt door zijn comfortabeler zit plaatsen en beschutting tegen wind en regen deelname aan deze tochten nog aantrekkelijker, zodat meer nog dan voorheen geldt, dat men vooral tijdig dient te reserveren om zeker te zijn van een plaats op de gewenste datum. De wedstrijdploeg van de brandweer Middelharnis die heeft deelgenomen aan de Technische Hulpverleningswedstrijd te Barneveld is op de Ie plaats geëin digd. Met dat klinkende resultaat kwali ficeert de ploeg zich al voor de vierde achtereenvolgende keer voor deelname aan het landskampioenschap op 27 sep tember in Uithoorn. In 1995 behaalde Middelharnis het landskampioenschap. MIDDELHARNIS - Aan de Bijbelquiz van Bijbelhuis De Korf namen 107 per sonen deel. Zeven deelnemers hadden de quiz-vragen foutloos beantwoord. De eerste prijs, een horloge, is gewonnen door Anita de Waal, Mariniersweg 63 te Oude Tonge. De poedelprijs, een kinder prijs, is voor Sofie Boekee, Oranje Nas- saustraat 17, Middelharnis. De prijzen zijn inmiddels uitgereikt. Bovenstaande postduivenvereniging nam op 28 juni 1997 deel aan een wed- vlucht vanuit Cahors. Afstand 838 km. In concours waren 40 duiven die om 13.15 uur met Zuid-Westen wind gelost werden. De eerste duif arriveer de om 07.43.41 uur en haalde een snel heid van 1179.76 m.p.min. De gedetail leerde uitslag luidt: D. Maliepaard 1, 6, 7, 8; M. A. van Nim- wegen 2; P. van den Boogert 3, 5, 10; J. Groenendijk 4; J. Vis van Heemst 9. Op donderdag 3 juli om 20.00 uur wor den de diploma's uitgereikt aan de ge slaagde examenkandidaten van het MEAO en het KMBO. Van de kandida ten gaat 60% werken en 40% gaat verder studeren. De volgende kandidaten wisten hun be roepsopleiding succesvol af te ronden: MEAO Middelharnis: Arco de Bakker, Judith Jansen, Marco Kleppe, Bianca van Maarsseveen, Lijnard Peeman, Diana Vroegindeweij; Sommelsdijk: Hester Doornhein, Comelis Kleinjan, Sandra de Munck, Mariëlle Slikker, Amoud Taaie; Nieuwe Tonge: Elza van Hartingsveld, Dennis Sewell; Stad a/h Haringvliet: Janco van Druningen; Oude Tonge: Linda Bax, Arjan Desjardijn, Arno Ge braad, Helma Pollemans; Ooltgensplaat: Corina Meijer, Richard de Vos; Dirks- land: Willem-Arie den Hertog, Judith van der Wel; Goedereede: Jolien Arens- man, Charlotte Goekoop; Ouddorp: Erik Akershoek, Janine Ihrman, Nico de Vries; Stellendam: Annette de Geus, Nelleke Moijses, Philip Soeteman, Cori na Tieleman; Sint Annaland: Niels Keur; Sint Philipsland: Harm Verwijs; Poort- vliet: Daniël Schipper; Oud-Vossemeer: Corné van Tilbeurgh; Mijnsheerenland: Janneke Scherpenisse; Colijnsplaat: Anouk van Straaten; Bruinisse: Miranda van Duivendijk, Rebecca Snijders; Zie- rikzee: Marcel van Aken, Taco Meeles, Suzan van Oeveren, Anouk Struijk, Da nielle Verkaart, Micha Winsveen, Tessa Winsveen; Nieuwerkerk: Mark Abra- hamsz.; Scharendijke: Irma de Jonge; Sirjansland: Tim Broer; Dreischor: Patri cia van de Vreugde; Oosterland: Esther Tuinman; Stavenisse: Hugo van der Laan; Numansdorp: Elise Buitendijk, Ramona Haaring, Harry Huijzers, Charel Liu, Alfred van der Meer, Jolanda Spruyt; Strijen: Martin van der Giessen; Zuid-Beijerland: Gerda Blaak, Mark Compeer, Marco den Hollander, Bart Vermeij; Klaaswaal: Irene Versteeg; Nieuw Vossemeer: Vivian Bosters, Renate van Citteren; Willemstad: Leon Kamp; Dinteloord: Johnny van der Welle. KMBO Middelharnis: Mirjam in 't Veld; Som melsdijk: Sabrina Groot lebbink, Fran- cien Kleinjan; Oude Tonge: Mirjan Groeneveld, Wilco Sluijs; Nieuwe Ton ge: Quadsia Rajput; Ooltgensplaat: Cori na Veerman; Dirksland: Wim Nagtegaal; Bruinisse: Robin Ong; Zierikzee: Liselo- re van der Velden; Nieuwerkerk: Moni que Slootmaker, Tanja Stins, Stephan Wessels; Haamstede: André Zomer; Nu mansdorp: Eveline Endenburg, Roselijn Spry, Ian de Vries, Martijn Wüst; West- maas: Richard Luijendijk. Op D.V. maandag 7 juli a.s. hoopt de Chr. gemengde zangvereniging 'Hart en Stem' samen met het jeugd- koor 'Van knop tot bloem' en het Clir. mannenkoor 'Jubilate Deo' een openlucht-uitvoering te geven. Dit zangfestijn zal plaatsvinden op de balie van njolen 'De Zwaan' aan de Dorps weg te Ouddorp. Er zullen oud-hollandse liedjes en enkele gezangen gezongen worden. Na de belangstelling van enkele jaren geleden hopen wij, dat er ook dit jaar weer velen zullen komen, om van dit zangfes tijn te genieten, en misschien ook zelf mee te zingen. De aanvang is 19.00 uur. Als het weer niet meewerkt, zal het programma verschoven worden naar maandag 14 juli. Enkele leden zullen t.b.v. de onkosten met een collectebus door het publiek gaan. In een landelijk ochtendblad van maandag 16 juni jl, werd een foto met onderschrift gepubliceerd op de voorpagina in kleur die stof geeft tot deze ingezonden brief. Het selectiebeleid van de overheid met betrekking tot werving van politiemen sen is in de loop der jaren sterk veran derd. Werd ondergetekende ruim 30 jaar geleden nog op bijna klassieke wijze ge selecteerd; in de zeventiger en tachtiger jaren werd het roer op aandrang van de politiek omgegooid. Het politie-apparaat moest een doorsnede worden van de 'verpauperende' (Nederlandse) samenle ving. Gezien de foto is dat inmiddels gelukt en krijgen de beide politici daarop afge beeld kennelijk een koekje van eigen deeg. Zo lijkt het althans! Wie de foto heeft gezien beseft dat de scène buiten alle proporties is. Wat zien we? Tijdens de Eurotop in Amsterdam brachten premier Kok en minister Van Mierlo een spontaan be zoekje aan de in grote getale aanwezige politie. De foto toont ons een agent die languit op een stoel ligt (zitten is het eigenlijk niet meer) en schuin opkijkt naar de naderende bewindslieden. Om hem heen staan enkele politiemensen. Het onderschrift geeft aan dat de bewus te agent gestoord werd tijdens z'n siësta. En dat deze niet bereid was op te staan, voor niemand kennelijk. Waarop Kok zei: „Als je niet wilt gaan staan, dan blijf je toch zitten". In de eerste plaats voel ik me als oud- uniformdrager behoorlijk aangesproken door zulk onbehoorlijk gedrag. In de tweede plaats komt het dubbel zo hard aan daar de gefotografeerde zittenblijver een inwoner van Goeree-Overflakkee betreft en ondergetekende oud-DirksIan- der is! Door dit gedrag werd niet alleen de Nederlandse politie te kijk gezet, maar ook de bevolking van Goeree- Overflakkee. „Je hebt de krant zeker wel gezien hè. Wat kun je meer van die lui verwachten. Het blijven boerenkinkels. Geen manie ren!' Zo hoor ik de praatjes al gaan over de diverse bureau's. Wij, eilanders, weten natuurlijk wel beter. Vaak kan men in de steden nog weleens een voorbeeld nemen aan de omgangsvormen, normen en waarden van de eilanders. Hopelijk trekt de betreffende politieman, die een voorbeeldfunktie dient te zijn voor de samenleving, lering uit dit inci dent. Dan kunnen een brok ergernis en ingezonden brieven zoals deze voortaan voorkomen worden. S. Olivier 2725 ET (76) Bij alle Echte Bak kers in Nederland kan men kennisma ken met de Zuid Hol landse Ketelbinkies. Volgens origineel Zuid Hollands recept is de Echte Bakker aan de slag gegaan. Het resullaat is een karakteristiek rond koffie- brood, lekker zoet van smaak, gevuld met krenten, rozijnen, gekonfijte vruchten en stukjes hazelnoot. Een Echte Bakkers' lek kernij voor bij de koffie, thee of zomaar tussendoor. Zuid Holland - stoere jongens, ferme knapen De provincie Zuid-Holland heeft prachti ge steden zoals Leiden, Den Haag en Rotterdam maar ook bekende vissers- plaatsen als Katwijk en Scheveningen niet te vergeten. Het stadse leven en de visserij brengen elk hun eigen broodcul turen met zich mee. De luxe ontbijt broodjes noemt men het Haags ontbijt, een krokant witbrood gebakken op de plaat wordt een Rotterdammer genoemd. De krentenkater, in het model van een duivekater, komt uit de buurt van Roe- lofsarends-veen en Nieuwkoop. Kruid- of bloedbroodjes, door het toegevoegde rommelkruid hebben deze broodjes een rode kleur, is in het waterweggebied be kend en worden rond Kerst en Pasen ge geten. De Zuid Hollandse Ketelbinkies smaken heerlijk bij de koffie of thee of zomaar tussendoor. Deze specialiteit is vernoemd naar een jong ventje die begin deze eeuw in de Rotterdamse haven ma trozen, havenmeesters, pakdragers en vissers van een lekker bakje voorzag. Hij was herkenbaar aan de grote koffieketel die hij met zich meedroeg. Rotterdam heeft aan hem zelfs een standbeeld gewijd en wel aan de Willemskade. Het Ketelbinkie van de Echte Bakker is bereid van een brooddeeg, royaal gevuld met rozijnen, krenten, vruchtensnippers en stukjes hazelnoot. Na het kneden ver deeld men het deeg in zes bolletjes in een met suiker en kaneel bestoven rond bakblik. In het midden legt men één bol letje en daaromheen een ring van vijf bollen die zodoende aan elkaar gebakken worden tot een rond brood. Een Ketel binkie eet men eigenlijk gewoon uit het vuistje. Je breekt de bolletjes van elkaar en smullen maar. Sinds 1990 hangen er wandversieringen van het Flakkees Creatief Collectief in de gangen van 'Geldershof'. Het Flakkees Creatief Collectief werkt vanaf 1973 samen; in de gangen van 'Geldershof' hangen aquarellen, weef sels en een groepsquilt. Het Collectief wordt gevormd door de Flakkeese dames An Diemer, Tuut van Kempen, Kok de Jager, Wijna Westera en Gerda Helmsing. Jaarlijks volgen deze dames een boetseercursus in Drie bergen bij Keramist Gert de Rijk. Bij een recent evaluatiebezoek van het Flakkees Creatief Collectief aan 'Gelders hof' werd na het bezichtigen van het nieu we Woonzorgcomplex het idee geboren om een expositie te organiseren van beel den in de binnentuin van 'Geldershof'. Na overleg met de heer L. Tanis, Tuin en Landschapsarchitect van hoveniersbe- drijf 'Pimpernel' en de heer L. J. Ver wijs, directeur van Zorgcentrum 'Gel dershof' werd het besluit genomen om een zomerexpositie te organiseren. Dit besluit leidde ertoe dat thans de bin nentuin van 'Geldershof' is opgesierd met pikkende parelhoenders en kleine vrouwenfiguren, verpozend onder het toeziend oog van een dame met onbe stemde blik, vanuit de verte gadegesla gen door een groep pinguïns. Zo zijn er vele herkenbare en gefanta seerde objecten te bekijken van An Die mer, Tuut van Kempen, Kok de Jager, Wijna Westra en Gerda Helmsing. Met assistentie van Arthur en Gerard van Hoveniersbedrijf Pimpernel uit Goede reede is een verstilde beeldentuin ont staan waar het goed toeven is. De tuin is voor het publiek toegankelijk op alle dagen van de week van zonsop gang tot zonsondergang. De expositie duurt tot 31 augustus 1997. Voor een tweetal dames uit Middelharnis was donderdag 26 juni 1997 een dag van inspanning maar ook een vreugdevolle dag. In Rosmalen werden de ENSAID examens afgelegd en beiden behaalden het begeerde diploma. Mevrouw den But ter slaagde voor modinette en mevrouw Collé mag zich thans gediplomeerd cos- tumière noemen. Dames: proficiat! Beide dames kregen hun opleiding bij de ENSAID-modevakschool van Klaasje de Waard, Oostvoorgors 66 te Middelharnis. OUDDORP - donderdagavond 7.30 uur ds. G. J. N. Moens van Goes. MELISSANT - donderdagavond 7.30 uur ds. P. Mulder van Capelle a.d. IJssel. Vrijdagmiddag 2.45 uur ds. A. M. den Boer (huwelijksbevestiging Johan Melis en Lenny de Kok). NIEUWE TONGE - woensdagavond 7.30 uur student C. Neele uit Krim pen a.d. IJssel. OUDE TONGE - woensdagavond 7.30 uur ds. H. Paul van Oostkapelle. die koopwoning rechtvaardig. Huurders trekken geen profijt van de waardestij ging van de woning. Sterker nog, zij zul len hiervoor gestraft worden. De hogere taxatie zal leiden tot hogere W.O.Z. voor de woningbouwvereniging 'Beter Wo nen', daar deze het z.g. 'eigenarendeel' moet betalen. Zij zullen deze verhoogde kosten wellicht moeten doorberekenen in de jaarlijkse huurstijging. In de raadsvergadering van juni 1997 wordt mooie sier gemaakt door de ge meente Goedereede. Door een besluit van de raad kunnen zij nu pochen met de laagste onroerend zaakbelasting op het eiland Goeree-Overflakkee! Helaas, door de stijging van het omoerend goed zullen de inwoners van de gemeente Goederee de terdege meer onroerend zaakbelasting betalen! Een tariefstijging, die geen gelijke tred houdt met de loonontwikke ling, is een zeer slechte zaak! De 'Bewonersraad' kan niet tegen de taxatie voor iedere huurder in beroep gaan. Dit zal iedere bewoner zelf moeten doen. Het enige voordeel van de late ver zending van het een en ander is, dat vele bewoners in het land al bezwaar hebben aangetekend en zeer vaak met succes hun aanslag hebben zien verminderen. Het volgende voorbeeld zal u laten inzien, dat de taxatie met vergelijkbare koopwoningen niet klopt. Een huurwo ning met 3 slaapkamers, zonder afgetim merde zolder zonder vaste trap en ge bouwd in 1970 wordt vergeleken met 3 soorten koopwoningen, 2 daarvan met 4 slaapkamers, afgetimmerde zolder met vaste trap en allen gebouwd na 1975. Een zelfs eind jaren '80. Dit zijn zomaar een paar redenen om al bezwaar tegen de hoogte van de W.O.Z. te maken, lijkt ons. Daar de hoogte van de waterschaps- belastmg in het vervolg ook bepaald zal gaan worden door de waarde van het taxatieverslag loont het dubbel om be zwaar aan te tekenen tegen de hoogte van de taxatie. Als 'Bewonersraad' kunnen wij de han delwijze van de gemeente Goedereede inzake de W.O.Z. niet goedkeuren. Graag zouden we zien, dat de gemeente Goedereede haar inwoners meer serieus neemt en de huurders van de woning bouwvereniging 'Beter Wonen' te Goe dereede met een rechtvaardige manier van taxatie en een nog lager tarief voor de onroerend zaakbelasting tegemoet komt! De 'Bewonersraad' van de woning bouwvereniging 'Beter Wonen' te Goedereede maakt kenbaar grote be zwaren te hebben tegen de uitvoering van de W.O.Z. De letters W.O.Z. staan voor: 'wet Waardering Onroerende Zaken', waarmee de hoogte van de on roerend zaakbelasting bepaald wordt. De gemeente Goedereede had voor 1 maart 1997 de waarde van de woningen al moeten laten taxeren volgens deze wet. Dit is haar niet gelukt. Pas eind juni 1997 heeft men dit voor elkaar gekregen. Afgelopen zaterdag werden de 'taxatie- verslagen woningen' en de gemeentelij ke aanslag apart verzonden. Niet ieder een kreeg tegelijk de twee brieven in zijn brievenbus. Wanneer men een van bei den kreeg, was het geheel niet echt ineens duidelijk, maar pas enkele dagen later. In het kader van kostenbesparing en milieu-overweging is het verzenden van alles in een enveloppe gewenst. Wel is tussentijds gevraagd aan de inwo ners van de gemeente Goedereede, of zij voortaan de gemeentelijke belastingen en heffingen in 6 termijnen willen betalen.- Op zich is de 'Bewonersraad' voorstan der van gespreide betalingen. Hiervoor hebben we in het verleden zelfs een ver zoek ingediend bij de gemeente Goede reede. Echter niet op deze manier, daar over de hoogte van het bedrag niets werd vermeld in deze brief. Hoe kan men nu toestemming geven om in 6 termijnen een bedrag te laten afschrijven van een betaalrekening, zonder de hoogte van dit bedrag te kennen. De inwoners die gekozen hebben voor deze manier van gespreide betalingen zullen tot het eind van 1997 aan het beta len zijn. In 1998 zullen zij al gauw weer aan het betalen zijn, daar het ons niet lijkt, dat de gemeente Goedereede zoveel rentegeld zal willen missen en dan eind januari 1998, zoals we in het verleden gewend waren, de aanslagen voor 1998 weer tegemoet kunnen zien. Tegen de huidige manier van het bepalen van de waarde van een woning via de W.O.Z. heeft de 'Bewonersraad' zeer grote bezwaren. De taxatie van het onroerend goed is gebaseerd op het refe rentiestelsel. Dit stelsel gaat uit van de waarde van koopwoningen, die leeg ver kocht worden en op eigen grond staan. Huurwoningen worden zelden of nooit leeg verkocht. De waarde van een huis in verhuurde staat is altijd lager dan een leeg huis. Dat maakt een lagere taxatie van huurwoningen tot 60% of 70% van De 'Bewonersraad' van de W.B.V. 'Beter Wonen' te Goedereede De St. Clothilde waar C. Franck aan verbonden was 1 1 \y J va L, ECHTE rlD 7 BAKKER 1"-"

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 2