NIEUWE BOEKEN de Banier automaterialen GEURENDE KLIMPLANTEN overgewicht? a Mei was nat, vrij zacht en tamelijk zonnig Arco Chemie Triathlon Hellevoetsluis 1997 Den Hertog bv il uitgeverij Groenbemesting M. W. EMAUS diabetes in uw familie? altijd dorst èn voortdurend moe? ga dan eens naar uw huisarts toe! m B E E E BaHBBBBEEEEEEHEE Tuin en groen - Er is altijd wat moois te doen! VRIJDAG 27 JUNI 1997 EILANDEN-NIEUWS Blz.3 Dr. C. P. Polderman, Kerk en Wereld. Een studie over gereformeerden en hun uiteenlopende relaties met televi sie in iiet liclit van politiek, cultuur en tiieologie. Uitgeverij J. J. Groen Zn., Heerenveen. Paperback, XI en 399 pag. Prijs 49,50. Binnen de gere formeerde gezindte in ons land wordt er over het medium televisie en liet gebruik daarvan verscliillend gedaclit. In dit proefschrift gaat de schrijver na waar de wortels van die verscheidene stelligna- men gezocht moeten worden. Hij heeft zijn onderzoek heel breed uitgevoerd. Er komen zowel kerk- en cultuurhistorische als politieke en theologische aspecten boven tafel. Zij die geïnformeerd willen worden over de historische wortels - en de diversiteit daarin - van degenen die zich 'gereformeerd' noemen, kunnen heel wat uit dit boek te weten komen. Vanuit de geschiedenis komt de schrijver tot een driedeling ten aanzien van de houding tegenover de cultuur, variërend van 'burger' en 'pionier' tot 'vreemde ling/pelgrim'. Deze begrippen komen overeen met de volgende omschrijvin gen: 'solidariteit met de wereld', 'kriti sche participatie in de wereld' en 'distan tie van de wereld'. Eén en ander wordt daarna toegepast op het omgaan met met medium 'televisie'. De aanpak van dr.Polderman is origineel maar wel complex. De schrijver heeft het zichzelf niet gemakkelijk gemaakt - maar ook zijn lezers niet, althans om het uit eindelijke doel van het onderzoek in de gaten te houden. In grote delen van dit boek wordt de televisie - het uiteindelij ke thema van deze studie - (nog) niet genoemd. Maar het loopt er wel op uit. Uiteindelijk komt dr.Polderman tot de conclusie dat de 'modern gereformeer den' het medium hebben geaccepteerd, de 'neo gereformeerden' selecteren, ter wijl de 'oud gereformeerden' distantie betrachten. De vraag blijft natuurlijk wel of het feitelijk gedrag wel steeds met de voorgestane principiële houding over eenkomt - een vraag die de schrijver helemaal aan het slot van zijn boek ook stelt. Een schrijnend voorbeeld van de hypocrisie in dezen is bijv. het deelne men aan de recente pyramidespelen. Dr.Polderman schreef een boeiend boek over de gereformeerden en de televisie. Oberigens valt te vrezen dat deze relatie zich binnenkort grondig gaat wijzigen. De snelle introductie van Internet, ook binnen de gezinnen van de '(oud) gere formeerden' zou hier wel eens debet aan kunnen zijn. Zoals de heer L.M.P.Schol ten dat ook opmerkt: "De huidige ont wikkelingen op het gebied van electroni- ca en computers zouden er wel eens toe kunnen leiden dat het beeldscherm langs deze weg zijn plaats in de gezinnen zal gaan innemen. Genoemde ontwikkeling baart grote zorgen en vereist een diep gaande bezinning" (pag.96). JMJ K Onderstaande boeken werden de redactie toegestuurd door uitgeverij De Banier te Utrecht. Ze geven iets weer van de breedte van het fonds van deze uitgever. Zowel de paperbacks als de in een stevig kaft gestoken boeken hebben een keurig verzorgde vorm ontvangen. Drs. J. J. Poort, Voetsporen van Cal- vijn. Paperback. Geïllustreerd. 134 pag. Prijs 19,50. Dominee Poort, bekend publicist, schreef veel jaren gele den een boekje dat Calvijn volgt op zijn voetsporen. Nu is het in een herziene uit gave opnieuw uitgegeven - met veel illu straties en op een lichtvoetige maar uiterst serieuze wijze geschreven. De schrijver voert ons mee naar de diverse plaatsen waar Joh.Calvijn (1509-1564) verbleef: onder meer Noyon, Parijs, Orleans, Bazel, Farrara, Straatsburg en natuurlijk Geneve. Een vlot lezend maar instructief boekje. J. van 't Hul, Op reis langs oude paden. Paperback. Geïllustreerd. 151 pag. Prijs 19,50. De opzet van dit boekje kan enigszins met het vorige ver geleken worden. Maar hier betreft het niet één persoon, maar een achttal Engel se en Schotse 'oude schrijvers' - theolo gen uit de 17e t/m 19e eeuw. Hun namen: Warburton, Boston, Huntington, Peden, Tiptaft, Philpot en Bunyan. De schrijver die als redacteur verbonden is aan het Reformatorisch Dagblad bezocht in die hoedanigheid de plaatsen waar ze werkten en leefden. De daaraan ontspro ten krantenartikelen zijn nu herschreven en aangevuld met nieuwe informatie. Een aantrekkelijk boekje, met name voor hen die ook eens een (kerkhistorisch getint) bezoek aan Engeland en/of Schot land willen brengen. J. Roodbeen, Woorden van Spurgeon, deel 1. Idem, deel 2. Paperbacks. Elk 64 pag. Prijs f.12,50 per stuk. In deze fraai uitgevoerde boekjes zijn woorden van Ch. H. Spurgeon bijeen gebracht. De preken van deze 'prins der predikers' die leefde van 1834 tot 1892 en die met name in Londen heeft gewerkt, hebben in zijn tijd grote indruk gemaakt. Voor velen was hij tot eeuwige zegen. Maar ook zijn gedrukte predikaties hebben een zegenrijk effect gehad. Daaruit zijn in deze boekjes sprekende fragmenten samengebracht. De bloemlezing in deel tje 1 wordt voorafgegaan door een uit voerige levensschets van Spurgeon. Emis Dion, Nikias en Katharina. Deel 1: Het begon in Korinthe. Deel 2: In de schaduw van de zanger. Deel 3: De lauwerkrans van het leven. Paper backs. 172 resp. 160 en 188 pag. Prijs ƒ24,50 per deel. Samen 67,50. De stof van deze romans is gesitueerd in het midden van de eerste eeuw van onze jaartelling. Korinthe en Efeze zijn de plaatsen waar de schrijver ons heen brengt. In deze romanserie - oorspronke lijk in het Duits geschreven - wordt niet slechts het leven in de antieke Grieks- Romeinse wereld geschetst, maar tevens wordt een beeld gegeven van het leven in de jonge christengemeenten in Paulus' dagen. De verhalen zijn geschreven rond de belevenissen van de jonge Nikias en Katharina. Inderdaad - hun wegen krui sen elkaar. De liefde tussen hen beiden moet heel wat overwinnen voordat hun verbintenis blijvend feit is. Lammert Houtjes, Als de liefde groeit. Gebonden. Met stofomslag. 320 pag. Prijs 28,50. Jan Verhoef krijgt de kans directeur te worden van een bed rijfsvestiging in Zuid-Afrika. Die uitda ging neemt hij aan. Voor zoon Johannes wordt het echter beter gevonden in Nederland te blijven. Hij komt bij opa en oma, de oude Janus en Mien Verhoef, in huis. Zij proberen hun kleinzoon naar hun beste kunnen te begeleiden. Onder tussen laat deze echter het oog vallen op boerendochter Els Bremer. Deze en andere ingrediënten geven stof voor een levensechte roman. J. F. van der Poel, Japova Trilogie (in één deel: Balling in Siberië, Vlucht uit Siberië, Terug naar Siberië). Gebon den. Met stofomslag. 406 pag. Prijs ƒ34,50. De (vele) romans die de heer Van der Poel al schreef, kenmerken zich vooral door één eigenschap: diverse actuele problemen dienden als onder werp. Zo komen in zijn boeken thema's als incest, abortus, euthanasie en versla ving aan de orde. In deze dikke roman - een trilogie - tekent de schrijver de ver drukking van de ondergrondse kerk in de USSR ten tijde van de koude oorlog. Dominee Japova wordt verbannen naar Siberië. Daar wordt hij ondergebracht in een strafkamp. Na zijn succesvolle vlucht wordt hij helaas weer gearres teerd. Toch komt het goed. uitgeverij en boekhandel Het leven en sterven van Willem Sloot- maker. Met een voorwoord van ds. J. R. van Oordt. Uitgeverij Den Hertog te Houten. Zevende druk. Paperback. 48 pag. Prijs 12,75. Willem Slootma- ker was een godvrezende man die in Oud-Beijerland woonde. Geboren in 1840, overleed hij in 1938; hij is dus stokoud geworden. De eerste druk van dit sympathieke boekje verscheen een jaar na zijn dood. Maar ook nu degenen die hem hebben gekend, inmiddels over leden zijn, gaat er van het leven en ster ven van Willem Slootmaker nog een getuigenis uit. Wijlen dominee Van Oordt (Geref.Gemeente) was één van zijn vrienden. Hij besluit zijn aanbeve lend 'Woord vooraf' met de wens dat dit geschriftje "velen ng tot troost, maar bovenal tot des Heeren eer moge strek ken". Meisje zoekt voor enkele dagen per week werk als HULP in de HUISHOUDING en/of met kleine KINDEREN Voor inl.: tel. 68 20 59 o.a. GELE MOSTERD, BLADRAMENAS, ENG. RAAIGRAS, ITAL. RAAIGRAS, WEIDEMENGSELS Bokweg 9, Ouddorp Tel. 68 19 56 - 68 12 79 Laat u controleren op diabetes mellitus. Een tijdige behandeling kan uw klachten én het risico op ernstige complicaties aanzienlijk verminderen. Ds. A. Elshout, Een helpende hand. Nogmaals een helpende hand. Uitge verij Den Hertog te Houten. Paper backs. 132 en 108 pag. Prijs 18,90 per stuk. Dominee A. Elshout was vele jaren predikant binnen het verband van de Gereformeerde Gemeenten. Hij over leed in 1991. Zijn boekjes die onlangs in herdruk uitkwamen, willen een helpende hand bieden aan mensen die zich in psy chische nood bevinden en aan hun omge ving. Dr. J. van der Wal, directeur van de Gliagg De Poort, schrijft over de inhoud ervan: "Nog steeds ben ik onder de indruk van de bijbels-pastorale toon en de praktische en accurate adviezen die we aantreffen in de boeken van ds.Els hout". Het bijzondere van deze boeken is dat de auteur zich mede kon baseren op wat hijzelf aan den lijve aan psychisch lijden heeft ervaren. Het eerste deel heeft ooit zeven drukken ontvangen. Het gaat op diverse aspecten van de psychische nood in. In de laatste hoofdstukken wordt het thema van de stervensbegelei ding besproken. In deel 2 biedt de schrij ver een helpende hand vanuit datgene wat de Bijbel ons meedeelt over de cri sisperiode in het leven van Elia (1 Kon. 19). De God van Elia leeft nog. In beide boekjes is een 'Woord vooraf' opgenomen van de hand van ds. C. Harinck te Houten. JMJ K. ~r,&^ Weerpraatje: (door Jan Versteegt) Mei was landelijk een kletsnatte maand. In De Bilt werd 111 mm neerslag in de regenmeter geworpen, terwijl het lande lijk gemiddelde 61 mm bedraagt. Daar mee komt de afgelopen meimaand op de vijfde plaats in de rij van natte meimaan den in deze eeuw. Er viel gemiddeld in ons land 78 mm, tegen 57 mm normaal. De maandsommen liepen uiteen van 48 mm in Bloemendaal tot 111 mm in De Bilt en Herwijnen. De grote variatie was vooral te wijten aan het buiige karakter van de neerslag. Dat was speciaal het geval in de periode 5 tot en met 21 mei. In die periode werd er vrijwel dagelijks in ons land ook onweer waargenomen. Normaal varieert de mei-neerslag van 45 mm in het westen en noordwesten van het land tot 75 mm plaatselijk in zuide lijk Limburg. De gemiddelde etmaaltemperatuur kwam op ons landelijk instituut in De Bilt uit op 12.8 graden, normaal is dag 12.3. Hiermee was de maand iets aan de zach te kant. De eerste warme dag, daarvan spreken we als de temperatuur de 20 gra- dengrens bereikt of overschrijdt, werd geregistreerd op 2 mei, de eerste zomerse dag (25 graden of meer) op 16 mei. De maand telde acht warme dagen en twee zomerse dagen, dat is precies normaal. Vorstdagen komen in mei zelden voor, alleen in de periode die bekend staat als de IJsheiligen is dat wat vaker het geval. De Bilt telde dit keer één vorstdag: op 7 mei daalde het kwik tot -0.4 graden. Landelijk scheen de zon 213 uur, nor maal is dat 201 uur. Zoals gebruikelijk was de zon aan de kust het meest aktief. Hoek van Holland noteerde 239 uren zonneschijn. Eelde daarentegen was met 184 uur het somberste KNMI plekje. De Bilt noteerde 205 uur, tegen normaal 197, Er kwamen geen zonloze dagen voor, terwijl dat eigenlijk op twee dagen het geval zou moeten zijn. De landelijk hoogste temperatuur werd gemeten op de vliegbasis Eindhoven. Daar werd op 17 mei 28.9 graden op de thermometerbuis afgelezen. De laagste temperatuur werd gemeten op Volkel; op 7 mei daalde het kwik daar tot -1.6 gra den. Nu mei voorbij is, kunnen we ook de meteorologische lente in de boeken weg schrijven. Gemiddeld was het seizoen aan de zachte kant, alleen april bracht veel nachtvorsten. De zon deed het uit stekend en het was met 135 a 140 mm neerslag iets aan de droge kant. Vooral mei was erg nat. Juni doet het tot nu toe niet slecht. De eerste tien dagen hebben zomers weer gebracht, de hevige storm van zaterdag 7 juni in het westen en zuidwesten van het land vormt natuurlijk een zwarte blad zijde. professioneel in perslucht f|:::i||i||||i||||:i Haveneind SOMMELSDIJK Tel. (0187)48 40 00 Morgen, zaterdag, de 28e juni, is het zover. Dan wordt immers de 11e triath lon van Hellevoetsluis gehouden, onder de naam van onze hoofdsponsor ARCO Chemie Nederland, Ltd. De inschrijving voor dit evenement is nog steeds geopend. Voor de recreatieve deelnemers is er een zogenaamde PROMOTRI (start om 10.30 uur) met de afstanden 500 m zwemmen, 22 km fietsen en 5 km hard lopen (met andere woorden 'de 1/8- triathlon'). Ook kan hieraan met z'n drieën worden deelgenomen (de zogenaamde TRIO). Voor de wedstrijddeelnemers is er een Bondsvfedstrljd (start om 11.00 uur) met de afstanden 1500 m zwemmen, 40 km fietsen en 10 km lopen. Ook op de wedstrijd is inschrijving mo-gelijk. Het inschrijfbureau bij de voetbalvereniging F.C. Vlotbrug is tot uiterlijk 10.00 uur geopend. Houdt er wel rekening mee dat de deel nemers tijdig bij de start van het zwem men in het Kanaal door Voome moeten zijn. De startschoten zullen gegeven worden door de heren Gijs Meerburg van de hoofdsponsor ARCO Chemie Nederland, Ltd. en Hans Vooges van de sub-hoofd sponsor Stork ICM BV. De prijsuitrei king (gepland om omstreeks 14.00 uur) zal geschieden door de heer Felix Jansen, eveneens van ARCO Chemie Ne-der- land, Ltd. De kanshebbers (bij de tot nu toe aange melde deelnemers) zijn bij de Bonds wedstrijd zijn ondermeer Erwin Voor den Dag (uit Ridderkerk), Guido Kruit hof (uit Rotterdam), Gerard de Nooij (uit Delft) en Erik Peeman (uit Middelhar- nis). Bij de dames is de grootste kanshebber Gonnie Wensveen (uit Leiden). Bij de veteranen zijn kanshebber: Arie Pellekooren (uit Spijkenisse), Cees van Loon (uit Den Haag) en Bram van Hir- tum (uit Ridderkerk). De Stichting Triathlon Hellevoetsluis verzoekt de aanwonenden aan de par- coursen beleefd tussen 10.30 en 14.30 uur zoveel mogelijk rekening te houden met dit evenement en de overlast zoveel mogelijk te beperken en zo kort mogelijk te laten duren. Voor aanmelding en eventuele overige informatie kunt u desgewenst contact opnemen (na 18.00 uur) met de Stich ting Triathlon Hellevoetsluis, onder telefoonnummer (0181) 315475. Met geuren kun je sfeer scheppen als met geen ander middel. Men is het er steeds meer over eens, dat een tuin zonder geur niet af is. Opvallende geuren zijn er vooral in de voorzomer. Het is voor de meeste planten de hoofdbloeiperiode. Klim- planten met geur zijn extra waardevol, omdat ze rijk bloeien én geuren. En klimplanten hoeven niet persé te klimmen: omdat ze lange takken maken kunnen ze ook heel goed hori zontaal langs een hek worden geleid, of over een schuurtje. TIP: Alle klimplanten hebben de neiging om in hoeken en gaatjes te kruipen. Laat ze daarom niet over een pannendak groeien! Zachte kleuren Romantisch en overvloedig bloeiend zijn klimrozen, die op allerlei manieren geleid kunnen worden: tegen de gevel, langs hekken, over bogen, pergola's en standaards, maar ook in oude bomen, of over de grond. Voor al deze toepassingen zijn meer of minder sterk groeiende rozen verkrijgbaar. Een ijzersterke is Rosa 'New Dawn', met zachtroze, gevulde bloemen die licht geuren. 'New Dawn' groeit fors uit en bloeit meestal door. 'Pink Cloud' is een roos met een wat steviger kleur, zalmroze. 'Zéphirine Drouhin' is dieproze en gr'ootbloemig, met een sterke geur. Bijzonder aan deze soort is, dat hij vrij wel geen doorns draagt. TIP: Klimrozen snoeien is niet moeilijk: in maart een gedeelte van de oude, verweerde takken onderaan wegnemen om de plant te verjongen. Op de hoofdtakken alle zijtakken tot op 15 cm terugsnoeien. Ook op het balkon Lonicera of kamperfoelie heeft net als de roos een geur die in parfums wordt gebruikt. Kamperfoelies houden van goede, wat vochtige tuingrond in de zon of gedeeltelijke schaduw. Lonicera periclymenum 'Serotina' is rijkbloeiend; de bloemen, violetrood met geel, verschijnen van juni tot oktober. Daarna draagt 'Serotina' helderrode bessen. Opvallend oranjegeel zijn de geurende bloemen van Lonicera tellmanniana, die in mei en juni bloeit. Een mooie, kleinbladige kamperfoeliesoort is Lonicera japonica 'Hall's Prolific', rijkbloeiend met sterk geurende, van creme-wit naar oranjegeel verbloeiende bloe men, van juni tot september. TIP: Kamperfoelies zijn zo sterk dat ze het ook in bakken op het balkon prima doen. Warmeer ze te groot worden kunt u ze gewoon bijknippen. Andere geurende klimplanten Clematis flammula, die tot 5 m hoog groeit, is een plant met zeer welriekende bloemen van juni tot oktober en vormt daar na mooie zaadpluimen. Clematis vitalba, de inheemse Bosrank, groeit fors uit met lia nen die wel 15 m lang kunnen worden. De Bosrank bereikt daarmee het gemak de top van een middel-hoge boom. De bloemen zijn roomwit en geuren heerlijk. Ze verschijnen van juli tot september. Een bijzondere soort is de laatbloeiende Clematis rehderiana, met lichtgele klokvormige bloemen die zacht naar primula's geuren. Rosa 'New Dawn TIP: Deze kleinbloemige soorten kunt u in het voorjaar flink terugsnoeien als dat al nodig is. Ze doen het ook op plaatsen waar grootbloemige soorten moeite hebben. Wel altijd met de voet in de schaduw zetten, bijvoorbeeld achter een heester of een flinke vaste plant. Goed bevestigen Klimplanten staan altijd mooi, wanneer ze tegen een gevel worden geleid. Zorg vooral voor stevig materiaal, bijvoorbeeld een betonmat, staaldraad of dik geplastificeerd ijzerdraad. Uit gegroeide klimplanten worden zwaar en waaien bij storm los omdat ze veel wind vangen. De takken het liefst vastmaken met flexibel binddraad aan een stevige leidraad. Gebruik klos sen of keilbouten met oog om een afstand van ongeveer 10 cm tussen de muur en het draad of hekwerk te houden. Dit heeft twee voordelen: Snoeien en aanbinden van jonge takken is veel eenvoudiger, en het komt de gezondheid van de klimplant ten goede: de lucht circuleert beter en de plant zit niet te dicht op een hete muur. I Vraag de gratis informatiebrochure aan bij het: Diabetes Fonds Nederland, Regentesselaan 39, 3818 HH Amersfoort. Bellen kan ook: (033) 46 22 055 ,ljd Een keuze maken Is niet moellijkl _.i^_^ Kom eens vrijblijvemi binnen kijken! BOEKEN EN MUZIEK VAN DER BOOM Voorstraat 41 Sommefsdfjk TeL (0187) 482614 1 AGO

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 7