if 'J Dressuurwedstrijd GGD Zuidh. Eilanden praat met jongeren over gezondheid Eilanden-Nieuws Accountantskantoor Strater DRV Accountants Belastingadviseurs Wedstrijd bij Auto Bakiter Dirksland geeft kans op fiets en Seat Toledo Publicatie van 'De Motte' over Industrieel Erfgoed Orgelconcert door Henco de Berg De 13e Ouddorpse (semi) strandloop P.V. De Luchtbode Accountantskantoor Strater DRV Accountants Belastingadviseurs Grote Opdracht School voor geloofsopbouw en evangelisatie Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 27 JUNI m-j De Indianen in Noord Amerika noemden de telegraaf 'de zingende draad'. Zij stonden ongetwijfeld versteld van de techniek der bleekgezichten. Zelf maakten zij gebruik van rooksignalen en tromgeroffel om op langere afstand berichten over te seinen. Niet alleen de Indianen, maar ook de bewoners van Flakkee hebben in de tweede helft van de vorige eeuw wellicht hun wenkbrauwen gefronst bij de komst van de vreemdsoortige telegraafpalen in het flak- keese landschap, waartoe zij dienden en hoe de telegraaf nu precies werkte, ik denk dat het voor de meesten altijd een raadsel is gebleven. Tegenwoordig is de telegraaf een totaal verouderd communicatiemiddel en is 'het ding' in de geschiedenisboekjes beland. Toch zijn bepaalde princi pes van de telegraaf geïntegreerd in de huidige telecommu nicatienetwerken. De eerste boodschappers Reeds in de oudheid was er behoefte om ook op enige afstand met elkaar te kunnen communiceren. Het kon zelfs van cruci aal belang zijn - bij voorbeeld in oorlogs- of rampsituaties - om zo snel mogelijk bepaalde berichten over te seinen. Hier toe had men de beschikking over bodes/koeriers te paard of te voet (denk maar aan de Marathon). Ondanks de inspanningen die deze boodschappers zich aanwenden om de betreffende mededelingen goed en snel in handen van de ontvanger af te leveren, toch ging het vaak niet snel genoeg of was de afstand door bepaalde omstandigheden niet of nauwelijks te overbrug gen. De grieken en de romeinen werkten al met vuursignalen, waarbij ook wel gebruik werd gemaakt van seinpalen waar langs en boodschap werd verspreid. U zult begrijpen dat het meer om seinen ging, dan om wezenlijk met elkaar communi ceren. Het formuleren van woorden en zinnen was vrijwel onmogelijk. Bij al deze optische telegrafie waren de weersom standigheden van essentieel belang. Ook andere methoden werden toegepast om elkaar op afstand te informeren, zoals vlaggen, lichtsignalen, kanonschoten of postduiven. De telegraaf van Chappe Tijdens de franse tijd werd - ook in Nederland - een optische telegraaf toegepast, de zogenaamde semafoor of telegraaf van Chappe. Het was eigenlijk niets meer dan een seinmast met daaraan beweegbare armen. Met de armen konden letters en cijfers worden weergegeven, en zo was het mogelijk korte zin netjes/boodschappen over te seinen. We kunnen dit principe eigenlijk een beetje vergelijken met een verkeersagent die op een kruispunt het verkeer staat te regelen. De semafoor stond opgesteld op een hoog punt, veelal op torens. Zo kon men van paal naar paal seinen. De fransen hadden een seinstelsel voor de marine ontworpen, waarvan de route liep van Amsterdam tot aan Parijs. Het gevolg was dat in 1811 van enkele kerkto rens op Goeree-Overflakkee de spits moest worden verwij derd. Kort na de franse bezetting van Nederland (1811-1813) werd in 1814 de semafoor van de toren van Middelhamis ver wijderd. Dit toestel was overigens een uitvinding uit 1792 van de franse ingenieur Claude Chappe. Het principe van de telegraaf Bij alle voorgaande systemen was men veelal afhankelijk van helder weer. Dit veranderde met de komst van de elektrische telegraaf. Het woord telegraaf betekent letterlijk: vèr schrij ven. Alhoewel het geen echte uitvinding van Samuel Morse was, is hij het toch geweest die als eerste in 1836 een succes volle elektrische telegraaf wist te construeren. Hij kwam op het idee tijdens een studiereis in Europa, daar merkte hij op: 'Als de aanwezigheid van elektriciteit zichtbaar kan worden gemaakt, zie ik geen enkele reden waarom het niet mogelijk zou zijn om ook boodschappen door middel van elektriciteit te verzenden'. Hij ontwikkelde een aparte code van punten en streepjes: de Morse-code. Door het verzenden (via kabels) van korte en lange elektrische stroomstootjes konden berichten Sroeten uit DirHsland. Post en Teiegraafkantoor. snel en duidelijk worden verzonden. Het coderen en decoderen van de boodschappen was overigens een specialistisch werk. In 1844 werd van Washington naar Baltimore het eerste tele gram verstuurd. De telegraaf op Flakkee In 1854 werd te Dirksland een teiegraafkantoor opgericht door de Rotterdamsche Telegraafmaatschappij. Dit kantoor was onderdeel van de aan te leggen telegraaflijn 'tusschen Rotter dam, Brielle, Hellevoetsluis, Brouwershaven en verdere plaat sen op de eilanden Goeree, Overflakkee, Schouwen en Duive- land' en was gevestigd in het zogenaamde Melissantse Huis. In 1884 werden de lijnen op Flakkee e.o. door het Rijk overge nomen en daarna in 1886 op het postkantoor overgebracht. In 1891 werd het hoofdpost- en teiegraafkantoor verplaatst naar Middelhamis. Op bijna ieder postkantoor werd het mogelijk om telegrammen te verzenden. In het begin van de twintigste eeuw verscheen ook de telefoon. Op een gegeven moment werden de telegraaf- en telefoonlijnen binnen de dorpskernen in de grond gelegd. Dat dit niet altijd even vlotjes verliep, blijkt uit dit krantenbericht uit 1923 waarin de ongemakken van deze operatie in Dirksland beschreven worden: 'Alhier wordt de bovengrondsche telegraafleiding verwijderd en deze ondergrondsch gebracht. Natuurlijk moeten daarvoor de stra ten worden opgebroken, hetgeen, vooral bij regen, een zeer onaangename toestand te weeg brengt. Dit op zich zelf een moeilijk te ontgaan euvel wordt evenwel verergerd door iets wat wel te ontgaan is n.l. de verlichting van die gevaarlijke loopgraven bij nacht. Het is in één woord schandelijk zooals die verlichting gebeurd. Des nachts worden deze hindemissen, of liever werden, in 't geheel niet, of onvoldoende verlicht, zoodat menigeen 's avonds tot de ervaring kwam dat hij of zij tot zijn (haar) spijt verzuimt had om acrobatische oefeningen te leeren. Dat ondervond ook de metselaar G. Eerst kwam zaterdagavond zijn vrouw met bemodderde kleeren en daarna zijn logé met dito thuis en tot slot maakte hij zelf ook kennis met de oneffenheden dezer wereld. In arren moede stelde hij den gemeente veldwachter Kr. op niet bepaald fluisterende toon met het geval in kennis. Behalve de vuile kleeren kreeg G. nu nog een procesverbaal wegens burengerucht. Als men zich eenigszins in den toestand van G. kan indenken, zal er wel niemand zijn die het toejuicht dat genoemde G., overigens een zeer kalm mensch, dat procesverbaal heeft gekregen en ligt de oorzaak bij de autoriteiten die zoo'n janboel toelaten.' Het einde van de telegraaf In 1845 deed de telegraaf zijn intrede in Nederland. Deze tele graaflijn lag langs het spoor Amsterdam-Den Haag. Initiatief nemer was de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij. In 1852 besloot de overheid het telegraafgebeuren tot een Rijks aangelegenheid te maken: de Rijkstelegraaf. Tal van particu liere lijnen werden vanaf dat moment door het Rijk overgeno men. Na 1870 werd het telegraafnet pas goed uitgebreid, zodat aanzienlijke delen van Nederland eerst dan kennis maken met het fenomeen telegraaf. Ook de belangrijke intemationale ver bindingen dateren uit die tijd. Uit het voorgaande wordt duide lijk, dat ons eiland vrij snel op het telegraafnet was aangeslo ten. Inmiddels is de telegraaf verdrongen door o.a. de telefoon, radio en de telex. Het weinige wat er op het eiland nog rest van de telegraaf is de voormalige palenloods aan de Oosthavendijk te Middelhamis. Deze van oorsprong houten loods werd in 1903 opgericht en deed dienst voor de opslag van telegraafpalen voor de Rijkste legraaf. Een jaar of tien geleden werd deze loods grondig ver bouwd tot woning. De oude, typische vorm is daarbij gehand haafd, zodat het bouwwerk nog herkenbaar is als palenloods. Een soortgelijk exemplaar, maar dan nog in de originele staat, vinden we bij het Sas van Zierikzee. Jan Both - bestuurslid van 'De Motte'. Het orgelconcert op woensdag 2 juli in de serie van de Grote Kerk te Dordrecht zal worden gegeven door de voor velen al bekende organist Henco de Berg. Henco de Berg studeerde aan het Rotter dams Conservatorium bij Arie J. Keijzer en bij Maurice Pirenne. In 1996 behaalde hij het solistendiploma. Henco de Berg is ook een talentvol improvisator, hetgeen ook in zijn concert te beluisteren zal zijn. Voor zijn concert te Dordrecht heeft hij een gevarieerd programma samengesteld dat met een improvisatie zal worden be sloten. Het concert begint om 8 uur. 1 augustus 1997 Een hardloopwedstrijd over verharde paden en strand Afstanden: 5 en 10 kilometer. Inschrijfgeld: 5,00 per persoon. Inschrijven: 17.00-18.30 uur bij strand paviljoen 'De Zeester'. Start: 19.00 uur bij parkeerter rein 'Noorderstrand'. Tijdregistratie: Sportief algemeen. Organisatie: Ouddorpse reddingsbri gade en sportvereniging 'De Kriekel'. Na afloop van de prijsuitreiking zal te vens een verloting plaatsvinden voor de deelnemers. De strandloop is mede mogelijk gemaakt door: Heineken-Amstelbier en Stranspa- viljoen 'De Zeester'; M. van den Boo- gert B.V., voor huis, tuin en recreatie; voordeelsupermarkt Cl000 Ouddorp; Noordzeepark en ABN AMRO. een krant die G-E-L-E-Z-E-N wordt!! DIRKSLAND Uitslag van de dressuurwedstrijd gehou den op zaterdag 21 juni j.l. in manege 'Stal de Poorte', PhiJipshoofjesweg 9 te Dirksland. ProefA Janine Wiegel met Frankie llópnt. Linda Siebel met Poledo 114 pnt. Nadine Peekstok met Gabber 114 pnt. Kaya Soomra met Gina 113 pnt. Joyce Nieto met Poledo 108 pnt. Jessica Los met Floris 112 pnt. Alice Bom met Gabber 111 pnt. Samantha Veneman met Poledo 111 pnt. Judith Wiskie met Roy 109 pnt. Iris van Eysden met Poledo 108 pnt. Lisanne Krijger met Floris 107 pnt. Derek de Vos met Floris 107 pnt. Mariëlle Peekstok met Poledo 104 pnt. Proef BI Leanne van Prooyen met Poledo 165 pnt. Marlies v.d. Vlugt met Fimme 164 pnt. Rens v.d. Hoek met Hette 163 pnt. Elles van Dongen met Frankie 162 pnt. Sharon Speksnijder met Roy 161 pnt. Breda Nobel met Floris 160 pnt. Lien Bouwman met Hette 160 pnt. Angela Doom met Rakker 159 pnt. Marianne van Seters met Poledo 158 pnt. Sophia v.d. Hoek met Ilko 157 pnt. Esther Menheere met Poledo 151 pnt. Esther Lagerwerf met Felix 148 pnt. Angelique Molendijk met Lucas 146 pnt. Carla Stolk met Lucas 145 pnt. Proef B2 Paula v.d. Vijver met Irma'sGoofy 165 pnt. Brenda Nobel met Felix 164 pnt. Jennifer Speksnijder met Duko 160 pnt. Daphne Dubbelman met Bjom 159 pnt. Sophia v.d. Hoek met Poledo 157 pnt. Gila Jongejan met Santis Dancer 157 pnt. Natascha Hobbel met Kendaya 156 pnt. Lennard van Dijk met Gina 156 pnt. Ruth Hoogzand met Bollet 157 pnt. Danielle Kamp met Duko 155 pnt. Angela Doom met Duko 154 pnt. Erika Zijderveld met Gina 153 pnt. Paula v.d. Vijver met Cocktail Helga 152 pnt. Marike Verbiest met Jintie 151 pnt. Yvonne Soomra met Gina 151 pnt. Laura Siepman met Donka 149 pnt. Wendy Siebel met Lucas 149 pnt. Leonie Kengen met Bleuy 148 pnt. Dick van Helden met Felix 148 pnt. Johan Nagtegaal met Lucas 147 pnt. Willeke Blok met Gina 146 pnt. Yvonne de Ligt met Poledo 145 pnt. Marlies v.d. Vlugt met Fimme 141 pnt. ProefL Andrea Poortvliet met Bianca 167 pnt. Natascha Hobbel met Kendaya 159 pnt. Petra Hobbel met Kendaya 158 pnt. Willie van Prooyen met Bianca 156 pnt. Lien Bouwman met B ianca 151 pnt. HERKINGEN Bovenstaande postduivenvereniging nam op 21 juni 1997 deel aan een wed- vlucht vanuit Peronne. Afstand 214 km. In concours waren 96 duiven die om 07.45 uur met Zuidwesten wind gelost werden. De eerste duif arriveer de om 09.36.57 uur en haalde een snel heid van 1915.66 m.p.min. De gedetail leerde uitslag luidt: A. het Jonk 1; C. Logmans 2, 23, 24; A. Molenaar en Zn. 3, 5, 7, 10, 13, 15, 19, 20; J. den Boer 4, 6, 14, 16, 18, 21, 22; M. Huizer 8,9,12; D. Kievit 11,17. Bovenstaande postduivenvereniging nam deel aan een wedvlucht vanuit Bourges. Afstand 525 km. In concours waren 49 duiven die om 07.50 uur met Zuidwesten wind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 13.26.06 uur en haalde een snelheid van 1561.12 m.p.min. De gedetailleerde uitslag luidt: F. Hogerwerf 1M. Huizer 2, 9; J. den Boer 3, 4, 5, 8, 10; A. het Jonk 6, 7; H. Kievit 11; B. van den Ochtend 12,13. samenwerkend met Vanaf 1 januari 1997 werkt Accountantskantoor Strater samen met DRV (De Roo Van der Veen) Accountants en Belastingadviseurs. DRV is een middelgroot accountantskantoornnet vestigingen in zuid-west Nederland: te Rotterdam, Sliedrecht, Dordrecht, Oud-Beijerland, Zierikzee, Goes en Middelburg. Professionals in fiscale zaken De belastingdienst wordt steeds zakelijker. Wij zien steeds vaker een strikte aanpak die gepaard gaat met een hardere opstelling van de belastingdienst. Die houding vereist een zakelijk en professioneel weerwoord. Bij DRV Accountants Belastingadviseurs zijn fiscaal juristen, fiscaal economen en federatie belastingadviseurs werkzaam. Hun grote kennis en ervaring staan garant voor de kwaliteit van de adviezen. Hun adviezen komen in nauwe samenwerking met de accountants van Accountantskantoor Strater tot stand. Zo heeft u altijd de juiste specialistische kennis binnen bereik en kunnen al uw fiscale belangen, zowel in de zakelijke ais in de particuliere sfeer, door ons worden behartigd. Als onze aanpak u aanspreekt is het wellicht tijd voor een nadere kennismaking. Zo'n eerste gesprek verplicht u tot niets en kost u niets. Accountantskantoor Strater komt graag naar u toe. samenwerkend met Voorstraat 313247 CD Dirksland, Telefoon (0187) 60 25 66 Vanaf september weer van start DOORN - Wat houdt het christelijk geloof nou precies in, en hoe kun je dat aan anderen (binnen èn buiten de kerk) doorgeven? Dat kan geleerd worden in de Grote Opdracht School, een seizoens cursus voor geloofsopbouw, evangelisa tie en gemeente-werk die vanaf septem ber weer in 30 plaatsen in Nederland van start gaat. De Grote Opdracht School (die zijn naam ontleent aan het 'zendingsbevel' in Mattheüs 28) is een cursus van 32 avon den of ochtenden, waarin onderwerpen worden behandeld op het gebied van het persoonlijk geestelijk leven, evangelisa tie, gebed en gemeente-opbouw. Naast de 'üieorie' is er ook de mogelijkheid het geleerde tijdens de cursus in praktijk te brengen. De cursus staat open voor christenen van alle leeftijden, opleidings niveaus en kerkelijke achtergronden. De Grote Opdracht School is een activi teit van stichting Agapè, een interkerke lijke organisatie voor evangelisatie en toerusting. Jaarlijks zijn er in het hele land zo'n 30 Grote Opdracht Scholen, met in totaal ca. 550 deelnemers. Sinds het begin van de cursus, in 1978, hebben al meer dan 5000 christenen de cursus doorlopen. In seizoen 1997/1998 zijn de Grote Opdracht Scholen in Amersfoort, Apel doorn, Arnhem, Asperen, Bleiswijk, Dordrecht, Drachten, Emmeloord, En schede, Giessenburg, Goes, Groningen, Harderwijk, Heerde, Hilversum, IJmui- den, Leeuwarden, Leiden, Maassluis, Monnickendam, Nijmegen, Ridder kerk/Rijsoord, Rotterdam, Schagen, Schoonhoven, Tilburg en Waalwijk. Meer weten? Vraag de gratis Grote Opdracht School-brochure aan bij: Agapè, tel. (0343)415741. Jongeren eten ongezond, sporten te weinig en gaan steeds meer roken en alcohol gebruiken. Een flink aantal van hen verveelt zich regel matig, wordt gepest, heeft proble men met relaties of heeft zijn schoolcarrière niet afgemaakt. Jongeren en hun problemen zijn vaak in het nieuws. Uit onderzoek, krantenarti kelen en praatprogramma's op tv komt dit beeld over de gezondheid van jonge ren naar voren. De GGD Zuidhollandse Eilanden is benieuwd of jongeren zelf ook zo tegen hun gezondheid aankijken. Welke problemen ervaren zij zelf? En heeft hun leefomgeving daar wat mee te maken? Eigenlijk wordt er veel te weinig met jongeren zelf gepraat over hunn ervaringen en problemen. Als er met jon geren wordt gepraat, dan is dat vaak met jongeren uit de grote steden zoals Rotter dam. Daarom organiseert de GGD een ge- spreksavond voor jongeren over gezond heid in Ooltgensplaat. De avond wordt gehouden op 30 juni a.s. in het vereni gingsgebouw "t Centrum', van Weel straat 10. Alle jongeren tussen 16 en 26 jaar die in Ooltgensplaat wonen, zijn welkom. Op de avond zal eerst in groep jes worden gediscussieerd. Daarna komen alle groepen bij elkaar en worden de resultaten uit de verschillende groep jes besproken. De jongeren bepalen dus zelf de inhoud van het gesprek. De resultaten van de avond zullen wor den gebruikt om de woon- en leefsituatie in de gemeente te verbeteren. Voor meer informatie kunt u terecht bij de heer Visch, hoofd Jeugdgezondheids zorg GGD ZHE, tel. (0181) 652485. Nederlanders houden van auto's, maar nog meer van fietsen. Met die gedachte in het achterhoofd sponsort Seat dit jaar met 45 auto's de Ronde van Nederland, het grootste wielerevenement van ons land. Naar aanleiding hiervan organiseert Seat deze zomer een groots opgezette wedstrijd. Bij Seat dealer Auto Bakker Dirksland zijn drie fietsen te winnen van het top merk Giant. "De sleutel tot een gratis fiets en uiteindelijk de hoofdprijs, een Seat Toledo, is het voltooien van een pakkende slagzin die begint met 'Seat is in mijn ogen'...", vertelt Auto Bakker Dirksland. Wedstrijdformulieren zijn af te halen in de showroom van Auto Bakker Dirks land te Dirksland. 'Tedereen kan mee doen. We verspreiden de formulieren op tal van verschillende plaatsen. Op die manier bereikt de wedstrijd zoveel mogelijk mensen. Om te winnen zullen deelnemers wel even flink de hersens moeten laten werken. Naast het voltooi en van de slagzin moet immers ook een vraag worden beantwoord", legt Auto Bakker Dirksland uit. "In totaal vindt er driemaal een beoorde ling plaats van de inzendingen. De ron des die hieraan voorafgaan sluiten op zaterdag 12 juli, op zaterdag 9 augustus en voor de laatste keer op zaterdag 30 augustus", licht Auto Bakker Dirksland toe. Aan het einde van de zomer kiest een algemene jury uit alle winnende slagzinnen in Nederland de allerbeste. "Deze is uiteindelijk goed voor de Seat Toledo 1.6 SE ter waarde van 35.000 gulden!", vertelt Auto Bakker Dirksland enthousiast. De te winnen fietsen omschrijft de Seat- dealer als echte toppers. "De winnaars kunnen kiezen tussen een Giant Euro 4 en een Team World Cup ATB. De eerste is een hybride toerfiets met 21 versnel lingen. De andere is een All Terrain Bike met eveneens 21 versnellingen. Beide vertegenwoordigen een waarde van maar liefst 800 gulden en zijn absolute klasse- fietsen." De zingende draad PTT kantoor te Dirksland (1896); inmiddels vervangen door nieuwbouw gemeentehuis Telegraaf- en telefoonpaal te Dirksland Devoormalige palenloods van de Rijkstelegraaf, Oosthavendijk Middelhamis

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 6