EIIIVtlDEtl-rilEUWS De foto-expositie en de oproep voor 97/98 De nieuwe Toyota Corolla Een mijlpaal voor Toyota in Europa Groei Bloei Wie heeft het mooiste boerenerf van Zuid-Holland? 5 juli Fokveedag Hellevoetsluis Hennepkwekerijen 's Werelds meest verkochte auto opvallend en kleurrijk gewijzigd Vredesmissies... Niet alleen sturen, maar ook steunen! Landelijke campagne 'Boerenerven' van start *rr <w 3e Blad VRIJDAG 27 JUNI 1997 No. 6614 *H,-j, Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragen-rubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. VETTE TOUPFTTEItf Mijn man draagt sinds kort een toupetje, maar dat wordt vies en vettig. Nu wil hij dat ik het schoonhoud, maar het is syn thetisch. Hoe moet ik daarmee aan? Antwoord: Zo'n synthetisch haarstukje van het beschreven confectiemodel kunt u gemakkelijk schoonmaken met 10 cc pruikencrèmeshampoo in een halve liter lauw water. U doet daar dat pruikje in, knijpt het na 10 minuten uit en laat het drogen op een bolvormige standaard. Niet naspoelen dus. Wel moet u het mon- tuurtje met een klein borsteltje onder handen nemen. Gebruik nooit harde bor stels, krulspelden, tangen, permanent- sets, hete krullers, haarverf, föhns of haardroogkappen voor zulke toupetten. Laat uw man geregeld zijn eigen hoofd huid verzorgen ter voorkóming van evt. irritatie of infectie. Zijn eigen haar moet hij ook veel vaker laten (bij-) knippen! HEitFiTUnKlimit Wij willen in dit jaar met familie uit 't midden en uit het zuiden samen op reis, maar wanneer valt de najaarsvakantie dan? Antwoord: De herfstvakantie valt voor u ongunstig, namelijk in het midden des lands van zaterdag 11 t/m 18 oktober, en voor de schoolgaande jeugd in het zui den een week later, nl. van 19 t/m 26 oktober 1997. Er zijn wel particuliere scholen die zich van die voorschriften niets aantrekken, maar u doet er verstan dig aan tijdig met de schoolhoofden te bespreken hoe dit geregeld kan worden. Wie weet is er een halve mouw aan te passen! TEKiT VaN UEOIE GEZOCHT Een lezer van onze vragenrubriek is op zoek naar de volledige tekst van een liedje dat hij in 1943 op de lagere school moest leren. Het was een Duits liedje. In het Nederlands luidde de beginregel: „De jongen wou geen haver snijden. enz. Kent een medelezer van onze ru briek misschien deze tekst, en dan graag zowel in het Nederlands als in het Duits? UaOEGE PMS Wat is de vroegste Pasen geweest sinds het jaar 1952? Op welke datum kan Pasen op z'n vroegst vallen? Wie be paalt dat? Antwoord: Een vroege Pasen viel in de tweede helft van deze eeuw drie maal op zondag 26 maart, en wel in de jaren 1967,1978 en 1989. Het feest kan op z'n vroegst vallen op 22 maart. Dat is in deze 20ste eeuw niet voorgekomen. De laatst mogelijke paaszondag is 25 april, en ook dit komt maar zelden voor. Het was aflopende eeuw alleen het geval tij dens de tweede wereldoorlog, in 1943. De éérste christenen vierden namelijk de opstanding van Jezus Christus nog op de dag van het Pascha, dus als de Joden hun uittocht uit Egypte herdachten, maar later kwamen zij tot het besef, dat zij Zijn opstanding beter op een andere datum konden gedenken. Tijdens het concilie te Nicea in het jaar 325 werd daarom besloten, dat voortaan het chris telijke paasfeest gevierd diende te wor den op de eerste zondag na de volle maan op of na het tijdstip dat de zon het lentepunt zou passeren. Zo berekenen de Griekse Christenen nu nog hun Pasen. Maar in west-Europa stelt men sinds de negende eeuw de paasdatum op de eerste zondag na een volle maan na het begin van de lente. Daar hebt u tevens de ver klaring van het feit dat de Grieken en andere orthodox Christenen elders een afwijkende datum voor hun Pasen op hun kalender zien staan. Jl. dinsdag heeft de politie Oosterschel- debekken twee hennepkwekerijen opge rold. Beide kwekerijen waren gevestigd op Schouwen-Duiveland en leverden beiden 100 planten op. Beide eigenaren zijn aangehouden. Na verhoor zijn ze weer in vrijheid gesteld. De planten met de daarbij behorende apparatuur zijn in beslag genomen en vernietigd. KMTP - Groei Bloei, afd. Goeree-Overflakkee Zoals u mogelijk weet organiseert de KMTP sinds een aantal jaren foto exposities. De ingezonden foto's wer den gemaakt door tuinliefhebbers, met als onderwerp hun eigen tuin. De tot 1 maart 1997 ingezonden foto's, met bij de foto's een mooie tekst, zijn te be wonderen op de volgende lokaties: - juni: Bibliotheek te Middelhamis. - juli: Theetuin De Bongerd te Herkingen. - augustus: Het VVV-kantoor te Ouddorp. - 20 september: Tijdens de KMTP-Groei Bloei jubileumdag te Stad a/h Haringvliet (lokatie wordt aangegeven). Bent u daar in de buurt, gun uzelf dan even tijd om te genieten van het moois dat daar voor u is uitgestald. En vergeet dan niet uw waardering kenbaar te ma ken op het aanwezige formulier. Uw waardering bepaalt mede wie de eer voor 'de mooiste tuinfoto - 1997' in de wacht zal slepen. Oproep voor het seizoen 1997-1998 Natuurlijk organiseert de afdeling Goe ree-Overflakkee van de KMTP - Groei Bloei ook voor het komende jaar dit eve nement. Het leek ons leuk om de creati viteit van de tuinliefhebbers te prikkelen door de mogelijke inzendingen niet te beperken tot foto's. Ook andere vormen van creatieve uitingen zijn van harte wel kom. Wij denken daarbij behalve aan foto's ook aan aquarellen, borduurwerk in welke uitvoering dan ook, enzovoorts. Daarbij verwachten wij dat een mooie tekst bij de inzending de expositie zeker zal verrijken. Dit zijn de voorwaarden waaraan uw in zending moet voldoen: - niet meer dan twee inzendingen per deelnemer, - de afmetingen dienen ongeveer 20x30 cm. te bedragen, - niet ingelijst of opgeplakt (de inzen dingen worden door de KMTP voor zien van een mooie lijst). Indien uw inzending door haar aard al van een lijst of iets dergelijks is voorzien, is dit natuurlijk geen bezwaar. - voorzie zelf uw inzending van uw naam en adres, - de inzending moet betrekking hebben op een onderwerp uit uw tuin, op Goeree-Overflakkee, - schrijf in uw eigen woorden (een paar regels, een gedichtje, of...) op papier waarom uw creatie voor u zo bijzon der is, - de inzendingen mét uw tekst zullen in 1998 op een aantal lokaties worden tentoongesteld. De bezoekers wordt de gelegenheid gegeven hun favoriet kenbaar te maken, zodat wij de expo sitie af kuimen sluiten met een aardig heidje voor diegene die door het publiek het vaakst werd genoemd, - voor eventuele schade of diefstal tij dens vervoer of expositie zijn wij niet aansprakelijk, - uiterlijk inzenden voor 31 december 1997. We hopen namuriijk op een eilandelijke uitbarsting van creativiteit en hopen ver rast te worden door een veelheid en veel vormigheid aan uitingen van tuinliefde. Uw inzendingen kunt u inleveren bij één van de bestuursleden. Informeer (indien u geen KMTP-lid bent) bij Elvire Thee- len, tel. 486926, naar een adres bij u in de buurt. Koninklijke Maatschappij T\iinbouw Plantkunde Afdeling Goeree-Overflakkee SEHttNGiEL-ttlLEdGIE Kan bijgevoegd bobbeltjesbehang oor zaak zijn van de irritatie van neus en ogen? In Spanje heb ik daar nooit last van. Antwoord: De goudverf is onschuldig, maar tussen die luchtige bobbeltjes kwa men vrijwel onzichtbare schimmels voor. Die gedijen vooral in vochtige om geving in papierwaren. Onder een micro scoop zijn ze zo te zien. Omdat u in Spanje in kamers met witte bepleistering nooit last had, raden wij u aan, dat be hang te verwijderen en de wanden van gips, specie, muurverf, kunststof of dgl. te voorzien. Bewaar boeken en foto-al bums achter glas. De kamers goed venti leren, luchten en droogstoken want ze zijn te vochtig! ETiGEimi Met veel plezier bekijk ik de aflevering van Charlie's Angels. Wat hebben Far- rah Fawcett, Jaclyn Smith, Kate Jackson en John Bosly na hun engelentijd ge daan? Antwoord: Gesteld kan helaas worden dat geen van de Angels een echte door braak heeft gemaakt in de film- en televi siewereld. De meest bekende is Farah Fawcett. Zij speelde slechts één seizoen in Charlie's Angels. Zij stopte hiermee om speelfilms en televisiefilms te gaan maken. Door gebrek aan specifieke kwa liteiten - behalve dan haar klassieke, blonde schoonheid - had zij weinig suc ces. Films van haar zijn: Somebody Kil led My Husband uit 1978, Sunburn uit 1979, Saturn 3 uit 1980, The Cannonball Run uit 1981 en Extremities uit 1986. Ook Jaclyn Smith speelde in enkele speelfilms mee in de films Dirty Tricks uit 1981, Making Love uit 1982 en Lo verboy uit 1989, die weinig succes had den. Meer succes - gelukkig - had ze in 1990 met haar gevecht tegen borstkan ker. Landschapsbeheer Zuid-Holland roept zowel boeren als buitenlui op om mee te dingen naar de trofee Erfgoed '97 voor het mooiste boe renerf in Zuid-Holland. De trofee maakt deel uit van de landelijke campagne 'Maar Je erfgoed^ waar in het samenwerkingsverband Landschapsbeheer de landschap pelijke, natuurlijke en cultuurhis torische waarde van het boerenerf onder de aandacht wil brengen. Naast Zuid-Holland is er in iedere provincie een winnaare van de Erf goed '97 trofee. Iedereen in het bezit van een (boeren)erf kan meedingen naar de trofee. De prijs wordt uitgereikt aan de inzending die volgens de jury het beste voldoet aan drie kriteria: 1) het erf moet kansen bie den voor de natuur (vogels, zoogdieren, vlinders e.d.); 2) het groen rond het huis en/of bedrijf dient goed ingepast te zijn in het omringende landschap en 3) de erfbeplanting dient ook zoveel mogelijk streekeigen te zijn; en tevens iets vertel len over de korte of lange geschiedenis van bewoners, huis of omgeving. Meedoen kan door het aanvragen en invullen van een inschrijfformulier (de meeste agrariërs ontvangen via het blad Oogst automatisch een inschrijfformu lier). Inzenden kan tot 1 augustus a.s. In de loop van september worden de prijs winnaars van de Erfgoed '97 trofee in de deelnemende provincies bekend gemaakt. Boerenerven Boerenerven (de boerderij met bijgebou wen en verschillende vormen van beplanting) bepalen in belangrijke mate het beeld van het agrarisch landschap in Nederland. Zij hebben een ecologische waarde, omdat verschillende planten en dieren er hun thuis vinden. Bovendien zijn boerenerven vanwege hun vaak lan ge, streekgebonden ontstaansgescheide- nis in cultuurhistorisch opzicht van belang. Deze waarden staan onder druk onder andere vanwege onvoldoende tijd, middelen en/of kennis van onderhoud en beheer bij de eigenaar en de modernise ring van het agrarisch bedrijf. Campagne Toch zijn er genoeg mogelijkheden om bijvoorbeeld een modern agrarisch bedrijf samen te laten gaan met een waardevol erg. Met de campagne wil het samenwerkingsverband Landschapsbe heer daarom de waarde van boerenerven onder de aandacht brengen en eigenaren stimuleren deze waarde te vergroten. Campagne-activiteiten zijn Open Boe renerven Dagen op 4 en 5 oktober, cur sussen Inrichting en onderhoud boeren erven en het opknappen van boerenerven in het hele land. Meer informatie Voor meer informatie over de campagne en het aanvragen van inschrijfformulie ren voor de Erfgoed '97 trofee, kunt u contact opnemen met Landschapsbeheer Zuid-Holland, Postbus 558, 2800 AN Gouda, tel. (0182)524500. TOYOTA Corolla Hatchback 1997 Toyota heeft een volledig nieuwe Corolla geïntrodu ceerd, de 8e generatie van 's werelds meest geprodu ceerde auto waarvan ruim 23 miljoen exemplaren zijn gebouwd. De nieuwe Corolla is een revolutionaire auto, met name omdat hij is ontwikkeld vanuit een totaal andere filosofie dan tot dusver bij Toyota gebruikelijk was. Toyota Motor Corporation heeft niet meer gekozen voor het ontwikkelen van één 'wereldauto' die met klei ne aanpassingen overal ter wereld wordt verkocht. Het programma omvat vier verschillende carrosserie- varianten; drie verschillende motoriseringen en drie zeer uiteenlopende en aansprekende uitvoeringen. Europees karakter Bij de ontwikkeling van de nieuwe Corolla-generatie had den de vormgevers van Toyota's Europese hoofdkantoor TMME in Brussel veel inspraak. Zij werkten samen met een 'European Design Panel' van medewerkers van Euro pese Toyota-importeurs die uiteraard als geen ander kennis hebben van de Europese markt en van de wensen, eisen en verwachtingen van Europese automobilisten. Zo wordt de nieuwe Toyota Corolla de meest 'Europese' auto in Toyota's roemrijke geschiedenis. Hij maakt ook duidelijk dat Toyota vastbesloten is om op de zeer concur rerende Europese markt een hoofdrol te spelen. Ze worden in Engeland gefabriceerd. Vier modellen Het nieuwe Corolla programma bestaat uit een sportieve driedeurs hatchback, een gedistingeerde vierdeurs sedan, een trendy vijfdeurs stationwagon en een dynamische vijf- deurs liftback. Alle hebben een treffende familiegelijkenis die geïnspireerd is op het expressieve uiterlijk van modellen als de Celica, de Lexus SC300 (de in de USA zo succesvol le coupé) en de FunCruiser. Kenmerkend zijn de dubbele elliptische koplampen en de herkenbare grille aan de voor zijde, de ronde carrosserievormen en de grote achterlichten. Deze hebben met name een geprononceerde vorm op de drie- en vijfdeurs modellen, de sedan is wat meer ingetogen en bij de Corolla Stationcar zijn de achterlichten hoog gemonteerd, naast de achterruit. Uiteraard biedt Toyota behalve de versies met 1.3 en 1.6 benzinemotoren ook een Corolla met dieselmotor. Het ver mogen van de 2.0 liter 2C-E viercilinderdiesel is niet gewij zigd (53kW/72 pk) en 131 Nm), maar door de toepassing van een elektronisch geregelde inspuitpomp is de motor schoner en in het dagelijks gebruik nog prettiger dan voor heen. Drie uitvoeringen De ingrijpende wijziging van Toyota's marketingstrategie blijkt ook uit de introductie van een geheel nieuwe serie uit voeringen. Er werd afscheid genomen van de tamelijk ano nieme type-aanduidingen en uitvoeringsvarianten uit het verleden, met de namen XLi, GLi en Si. Daarvoor in de plaats komen er nu drie namen, die gemak kelijk te onthouden zijn en die totaal verschillende en zeer onderscheidende uitvoeringen typeren. De basis-uitvoering heet 'Linea Terra': dit model zal het meest aansluiten op de wensen en verwachtingen van huidige Corolla-rijders. De Corolla 'Linea Luna' is een meer luxueuze en modieuze uitvoering die ook nadrukkelijk zal appelleren aan de smaak van mensen die nu een ander type auto in het Corol la-segment rijden. En dan is er al de genoemde, extra spor tieve Corolla G6 die nadrukkelijk niet als zoveelste 'Gti' is bedoeld, maar met name jongere automobilisten op een ook financieel aantrekkelijke manier extra dynamisch rijplezier wil bieden. De nieuwe Toyota Corolla zal vanaf juli in Nederland op de markt komen. Al 50 jaar aandacht voor uitgezonden militairen Uitgezonden militairen verdienen maat schappelijke erkenning voor het uitvoe ren van vredestaken in oorlogs- en crisis gebieden. Zij werken daar langdurig onder moeilijke, risicovolle en soms zelfs gevaarlijke omstandigheden. Het Protestants Interkerkelijke Thuisfront (PIT) geeft al sinds 1947 aandacht en erkenning aan alle uitgezonden Neder landse militairen door diverse thuisfront activiteiten. Uitzending buiten het NAVO-gebied is niet meer vrijwillig. Het werken in cri sisgebieden heeft vaak persoonlijke ge volgen, zoals ernstige lichamelijke of geestelijke klachten. Ook veel persoon lijke relaties hebben te lijden onder de uitzendingen of de gevolgen daarvan. Daarom blijft het werk van het PIT actu eel en belangrijk. Onder het thema 'Vredestaken... niet alleen sturen, maar ook steunen' werft het PIT gelden voor de uitvoering van twee doelstellingen: - aandacht voor alle uitgezonden mili tairen; en - financiële steun voor activiteiten en projecten voor hun geestelijk welzijn. Het PIT houdt van 1 tot 6 september zijn 50ste en tevens laatste landelijke huis-aan-huis collecte. Daarna is het PIT afhankelijk van giften van begunstigers en van kerken. Daarom werven we tijdens deze collecte behalve giften ook begunstigers via aan de col lectefolders gehechte actie-acceptgiro's. Dan kan het PIT namens ons aandacht en erkenning blijven geven aan de uitgezon den militairen. Om de giften en acceptgiro's op te halen zoeken wij collectanten. Doet u dan ook een uurtje mee? De heer J. Kieviet, tel. 485375 Op zaterdag 5 juli a.s. vindt weer de jaarlijkse fokveedag plaats, aan de Smitsweg te Hellevoetsluis. Een presentatie van het agrarische be drijfsleven op de Zuid-Hollandse eilanden, speciaal op het gebied van de veehouderij. Niet alleen koeien, maar ook geiten en kleine dieren worden ter keuring aange voerd. Demonstraties worden gegeven door de ruiters van de manege Hellevoet, in het dressuur rijden in groepsverband. De zware trekpaarden met veulens van de familie Lugtenburg hebben een aparte plaats op ons terrein. Dit paardenras is zeldzaam geworden in onze streek. Er wordt op dit bedrijf nog steeds mee ge werkt. De kynologen-vereniging Voorne en Putten e.o., laten honden en bazen ren nen op de hindemisbaan. De plattelandsvrouwen hebben de grote tent weer gezellig ingericht met stands, waar van alles te zien en te koop is. Allerlei demonstraties van handwerken, oude ambachten. De dames bakken heer lijke wafels waarvan u ter plaatse kunt genieten. Ook de plattelandsjongeren houden hun behendigheidswedstrijd met landbouw- tractoren. Ook organiseren zij voor de bezoekers wedstrijden zoals 'broekhan- gen' en raden op welke plek een koe zijn 'vlaai' zal deponeren. De kleindierenvereniging Fauna Sport organiseert een konijnenkeuring. Een mooie beker is er voor de kampioen. Een dansgroep uit Zeeland 'De Delta Swingers', zullen gedurende deze dag squaredansen uitvoeren. Een danswijze, ontstaan in de tijd van de landverhuizers in Amerika en die in ons land steeds populairder wordt. Om het een beetje in de Amerikaanse sfeer te houden, kunnen de bezoekers hun rij-kunst tonen op een Opbrengst collecte Maag Lever Darm Stichting In de Maag Lever Darm Week van 15 fm 21 juni 1997 vond de collecte plaats van de Maag Lever Darm Stichting. De opbrengst in Oude Tonge bedroeg ƒ1.911,20. De Maag Lever Darm Week stond in het teken van spijsverteringsziekten. Eén op de zeven mensen in Nederland heeft klachten aan maag, lever of darmen. Met uw gift kunnen we een hoop doen voor die 2 miljoen mensen. Heeft u de collecte gemist, dan kunt u een bijdrage storten op giro 2737 t.n.v. Maag Lever Darm Stichting te Nieuwe gein. Vragen over spijsverteringsziekten? Bel de infolijn op maandag t/m donderdag van 15.00 tot 17.00 uur. Telefoon (030) 6055881. Verkrijgbaar bij: Gebr. de Waal Tel. (0187) 4827 29 'Rodeo stier'. Mooie prijzen zijn hier mee te winnen. Zonder machines kunnen de agrarische bedrijven niet meer bestaan. Daarom zijn er grote en kleine machines te zien die in akker- en weidebedrijven gebruikt wor den. Tot slot is er voor de kleinere jeugd een springkussen aanwezig. Het is zeer de moeite waard een bezoek te brengen aan de 42e fokveedag. De toegangsprijs is 2,50 p.p. en jeugd tot 12 jaar heeft vrij toegang. '«1 Langeweg 13 Sommelsdijk

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 5