(010) 2741135 De roep om ROEB (Recreatie Op Eigen Benen) wordt ook voor de Greveiingen van kracht Cadeau voor de gemeente Middelhamis Ach lieve tijd - Zeeland VAN DER VALK Zakkenrollers Mogelijk kansen voor particuliere investeerders Politie 24-uurs telefoon: Inbraakpreventie! Ramoco b.v. JIA,^MINNAARD VASTGOED Onderzoek restauratiebehoefte monumenten 69i VRIJDAG 27 JUNI 1997 No. 6614 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,75 JAARABONNEMENT 57,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Rotterdam-Rijnmond GEMEENTE MIDDELHARNIS 25 juni: Op de Oudelandsedijk te Som melsdijk haalde een bestuurder van een personenauto een tractor in en wilde ver volgens linksaf slaan. Er stond echter nog een ander voertuig, dus de inhalende auto stopte abrupt. De bestuurder van de tractor zag het gebeuren, maar kon niet meer op tijd remmen. Op de Lieve Vrouwepoldersedijk te Stad a/h Haringvliet bevond zich een groep schooljeugd. Een tweetal vond het nood zakelijk om ter plekke een oude vete te beslechten. Opgehitst door omstanders vielen er over en weer klappen, maar enige jonge dames hebben de vechten den gescheiden. Na enige bemiddeling van politiezijde vervolgde de jeugd zijn weg. Op het Beneden Zandpad te Middelhar- nis werd een draadloze telefoon wegge nomen uit de handtas van een winkelen de vrouw. De eigenaar van een personenauto, merk Ford, type Scorpio, kenteken XG-35-SJ, parkeerde haar voertuig op 9 juni 1997 op de Berkenlaan te Middelhamis. Zij ging met vakantie; bij terugkomst op 25 juni ontdekte zij dat het voertuig wegge nomen was. GEMEENTE OOSTFLAKKEE Op 25 juni deed een man aangifte aan het bureau van de diefstal van een grijze rubberboot uit de haven van Ooltgens- Slotenspecialist Schoolstraat 32 3241 CT Middelhamis Tel. (0187) 48 22 94 plaat. In de boot bevond zich nog een paar roeispanen en er hing een 2 pk. bui tenboordmotor aan. Met de aanhouding op heterdaad van een 17-jarige inwoner uit Oostflakkee werd door de politie van Goeree-Overflakkee ongeveer dertig inbraken en diefstallen opgelost. De diefstallen uit jachthavens, tuinen en schuurtjes werden gepleegd van mei 1996 tot medio juni 1997. De verdachte pleegde de inbraken voor de 'kick'. Een groot deel van de gestolen goederen werd teruggevonden. De ver dachte werd door de rechter-commissaris te Rotterdam in voorlopige hechtenis ge steld. Het onderzoek wordt door de recherche van district de Eilanden/Regio politie Rotterdam-Rijnmond voortgezet. Tijdens de drukkere zomermaanden in de diverse winkelcentra op het eiland Goeree-Overflakkee ontkomen wij er niet aan dat dit ook mensen aantrekt die andere bedoelingen hebben dan alleen maar winkelen. Als politie willen wij u er dan ook op wijzen hiermee rekening te houden. Zorg dat uw tas of iets derge lijks niet open staat, danwei het voor een langslopende 'gelegenheidsdief' niet mogelijk is om met een snelle handrei king iets uit uw tas of kleding te halen. De ervaring leert dat dit veelal gebeurt op drukke plaatsen zoals braderieën, fes tiviteitenterreinen en in een rij voor de kassa. Stop bijvoorbeeld uw portemon nee onder in uw tas of zorg dat 'iets' niet opvallend uit uw kleding steekt en gemakkelijk weg te nemen is. Gelegen heid maakt de dief. GEMEENTE DIRKSLAND op de Bosdreef in Dirksland nam een personenauto links de bocht en zag daar bij een personenauto die van rechts kwam te laat. Een aanrijding was het ge volg met de gebruikelijke blikschade. Als u meer wilt dan de laagste prijs W0':0le zekerheid i RENAULT-dealer Volgende week Avondvierdaagse in Ooitgenspiaat Volgende week dinsdag 1, woensdag 2, donderdag 3 en vrijdag 4 juli wordt in 'Ooitgenspiaat de jaarlijkse avondvier daagse gehouden. De kosten zijn 6,- p.p. Afstand 5 en 10 km. Vertrek 18.00 uur. Einde 20.30 uur. Waar: in de grote zaal van CBS De Hoeksteen, Pieter Big- gestraat 11 te Ooitgenspiaat. Opgeven kan bij de Hoeksteen, P. Bigge- straat 11, Ooitgenspiaat, tel ./fax (0187) 631485; K. Knoester, Weespad 45, Ooit genspiaat, tel. (0187) 632153 of bij: A. van Putten, Prunuslaan 41, 3257 XK Ooitgenspiaat, tel. (0187) 632346, fax (0187)631485. Goeree-Overflakkee B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Onze winkel In Dirksland is dit seizoen zaterdag 28 juni voor het laatst geopend! ^iiK^i Alle KINDERKLEDING uitzoeken voor 25i- p st Alle DAMES/TIENERKLEDING COUNTRY WEAR uitzoeken voor 50-- Voorstraat 52 Dirksland (0187)60 50 84 p-st. M Toen woensdagochtend de Raad van Bestuur van het GreveHngenschap vergaderde is het ROEB project van het Ministerie van LNV, Recreatie Op Eigen Benen, daar niet onopgemerkt gebleven. Recreatiegebieden zullen het in de (nabije) toekomst zonder Overheidsbijdrage moeten stel len, maar daar heeft het schapsbestuur zich al eerder rekenschap van gegeven, met de heffing van parkeergeld en ligplaatsgeld b.v. Het dagelijks bestuur bespreekt moge lijkheden/wenselijkheden de eigen in komsten te verruimen door wellicht de introductie van nieuwe functies. De Overheidssuggestie is 'rood' (wonen, verblijfsrecreatie, bedrijvigheid) mee te laten betalen aan 'groen' (natuur- en openbare openluchtrecreatie), maar in de opzet van het Grevelingengebied zoals de Raad van Bestuur die voorstaat wordt introductie van meer rood weinig voor de hand liggend geacht. De grote vraag is dan ook of dergelijke functies die strijdig zouden zijn met het gebiedseigen karakter van het Natuur- en Recreatieschap kunnen worden ingepast en welke dat dan zouden moeten zijn. De inrichting van de Greveiingen wordt geacht 'vrijwel voltooid' te zijn, maar in het kader van het genoemde ROEB pro ject wordt de commerciële exploitatie van woningen, jachthavens, waterski baan e.d. (de mogelijkheden worden 'tal loos' genoemd) kennelijk niet helemaal uitgesloten. Er wordt onderzoek gedaan naar de interesse van het bedrijfsleven om te investeren in de Greveiingen. In het najaar zal een studiedag worden georganiseerd waarop de partijen die in deze ontwikkeling een rol kunnen spelen van gedachten zullen wisselen. Reserve De rekening 1996 heeft een voordelig saldo opgeleverd van 111.410,-. Ter vergadering gold woensdagmorgen de vraag hoe dat overschot te besteden. Er zal nog een nader voorstel volgen, wél werd duidelijk dat het bedrag niet aan de deelnemers zal worden gerestitueerd. Het lijkt erop dat het Bestuur er voor zal kie zen het geld aan de reserve toe te voe gen, niet om een negatieve exploitatie te dekken, maar omdat de inkomsten kun nen fluctueren met name door de weers gesteldheid. Op de vergaderdag - 25 juni - was het weer zodanig dat zich op de hele waterplas geen zeil bolde, 't was guur, kil en verlaten. Totdat een nadere beslissing volgt werd het rekening-over schot geparkeerd in de Saldi Reserve. Ontwerp begroting 1998 De ontwerp-begroting 1998 werd vastge steld met een nadelig saldo ten laste van de deelnemers van 2.468.860,-; de ge meenten nemen daarin voor 123.443 deel. Het Rijk participeert voor 481.361 de Prov. Zuid Holland voor 1.481.316 en de Provincie Zeeland met 246.886. In de begroting worden o.a. de baten van parkeerbelasting op strand Greveiingen en surfgebied Kabbelaarsbank lager ge raamd. Op de post Natuurbeheer zal ƒ25.880 bezuinigd gaan worden en de kosten Recreatiebeheer zijn ƒ48.869 lager geraamd. Een gerechtelijke proce dure is ingezet tegen de beslissing van het Waterschap Goeree-Overflakkee aan het Schap een omslag ongebouwd in rekening te brengen die vorig jaar 26.260 bedroeg. Het Ministerie heeft zich met de ont werp-begroting accoord verklaard, maar de Raad van Bestuur nog'es extra gewe zen op de ROEB discussie en het structu reren van de inkomsten uit parkeer- en ligplaatsgelden. In de ontwerp-begroting is de opbrengst parkeerbelasting op het Strand Grevelingendam berekend op 199.250 en voor het Surfgebied Kabbe laarsbank op 179.950. De totale opbrengst van de liggeldrege ling wordt voor volgend jaar op 119.225 geraamd. Bezoekerstallen In het jaarverslag 1996 werden de bezoe kersaantallen in dat jaar genoemd. Het strand Greveiingen werd bezocht door 73.980 bezoekers, de Kabbelaarsbank door 167.705, het badstrand op de Punt Oost door 54.838, de Punt West (surfge bied) door 32.065, de Slikken van Flak- kee door 95.560, de Brouwersdam door 105.000 en de overige objecten door 30.000 bezoekers, totaal in 1996 waren dat er 1.300.321 die zich vervoerden in 472.844 voertuigen. Zestigduizend be zoekers minder dan vorig jaar, wat aan het minder vriendelijke zomerweer wordt gekweten. De Greveiingen telt 3735 ligplaatsen voor jachten, het Schap heeft er in de Greveiingen 595 gerealiseerd waarvan passanten maximaal 3 maal 24 uur ge bruik mogen maken. Bij jachthavens, VVV's en horeca-voorzieningen zijn daarvoor kaarten te verkrijgen a 80,- per seizoen of een 7-dagenkaart a f 20,-. Jachthaven Bruinisse Op de publieke tribune bevond zich de nieuwe eigenaar van de jachthaven Brui nisse, dhr. J. W. den Daas uit Doetin- chem. Dhr. den Daas onderzoekt de mogelijkheid de haven die nu 600 lig plaatsen heeft dubbel zo groot te maken. Achterstallig onderhoud caravans zorgt voor onveilige situaties Eindhoven. De slechte staat van onderhoud van caravans baart grote zorgen. De vakanties komen er weer aan en de mobiele huisjes worden weer uit de stallingen gehaald, het stof wordt er afgewassen en afgela den gaan we op reis. Een zorgeloze vakantie in het verschiet. Maar een paar honderd kilometer op weg openbaart zich een snerpend en pie pend geluid als was het de boor van de tandarts. Maar die hadden we niet meegenomen. Het motortoerental van de 2.0i 16V liep aanzienlijk terug totdat ook daar een zwaar ge brom van paardekrachten aantoonde dat er duidelijk iets mis was. Uitge weken naar de vluchtstrook consta teerden we dat de wieldeksels niet meer de gewenste vorm hadden. ,,Een gevolg van oververhitting doordat de remmen zijn blijven han gen", was de diagnose van de te hulp geroepen wegenwacht. „Heeft u hem laten keuren?" was de voor de hand liggende vraag. „Nee, want hij ziet er toch gelikt uit en wat kan er nu mee zijn. We gebruiken hem maar één keer per jaar". Juist daarom verdient het aanbe veling om één keer per jaar een inspectie te laten uitvoeren dan worden alle punten aan de hand van een checklist gecontroleerd en dan kunt u zorgeloos reizen. Karels autoschade Langeweg 38 3244 BH NIEUWE TONGE Tel. (0187) 6513 96 Ook voor schade en onderhoud van uw caravan. LID FOCWA/CCS/PROFILE-REPAIR E-mail: karels@flakkee.net Op 16 juli 1997 is het vernieuwde Be sluit Rijkssubsidiëring Restauratie Mo- numei:^en van kracht. Met het inwer kingtreding van deze regeling worden de budgetten niet meer op basis van het aantal monumenten verdeeld, maar op basis van de daadwerkelijke restauratie behoefte. Om deze restauratiebehoefte te weten moet elk monumentenpand afzon derlijk worden geïnspecteerd. Door PCR Bouwcentrum is een opname methodiek ontwikkeld waardoor de be hoefteraming op een verantwoorde ma nier kan worden gemeten. Deze metho diek is voorgeschreven voor alle monu menten in Nederland. Op basis van de behoefteraming worden de beschikbare Rijksbudgetten verdeeld over provincies en gemeenten. Wanneer de behoefteraming niet tijdig (voor 1 augustus 1997) is ingediend, zal er geen restauratiesubsidie voor de eerste vier jaar beschikbaar zijn. Om het monu mentenbestand in Middelhamis op een verantwoorde manier in stand te houden is het van belang dat aan dit onderzoek alle medewerking wordt gegeven. Het inspecteren van alle monumenten is door het gemeentebestuur uitbesteed. Eigenaren van monumenten ontvangen schriftelijk bericht wanneer en op welk tijdstip de opnamen van het monumen tenpand staat ingepland. Indien de voor gestelde tijd niet schikt kan een nieuwe afspraak worden gemaakt. De inspecteurs kunnen zich, indien ge wenst, legitimeren. Wanneer u vragen heeft omtrent opna men of informatie over de methodiek en regelgeving kunt u kontakt opnemen met de afdeling Grondgebied, werkveld ruimtelijke ontwikkeling de heer C. Kom, tel. (0187) 475584. Al in de vakantiesfeer? Knöps B.V. Middelhamis. Tel. (0187) 482222 Oud-inwoners van Middelhamis die ooit naar elders zijn uitgezworven blijken een warm plekje in 't hart te hebben en te houden voor de gemeente waaraan ze vroeger zo hecht verbonden zijn geweest. Soms uit zich die sympathie in het aanbieden van een 'stoffelijk blijk', zoals recentelijk mevr. A. v. d. Doel uit Zevenbergen deed. De 86-jarige wier ouders in Sommelsdijk hebben gewoond bracht zelf, vergezeld door haar 84-jarige vriendin, een schilderij naar 't Middelhamisse gemeentehuis waar het, meende ze, een goede plaats zou krijgen; inmiddels heeft het doek in de Secretaris kamer die mooie plaats gekregen. Het stelt de Oudelandsedijk voor, met grazende Lakenvelder koeien. De naam van de schilder is moeilijk te ontcijferen. Het is ge kocht bij Kunsthandel Koch toen nog in Den Haag. De Gemeente zal het schilderij officieel in ontvangst nemen; mevr. v. d. Doel zal voor die gelegenheid nog een keer naar Middelhamis worden genood maar dat lijkt geen probleem voor de 86-jarige, ze rijdt nog voortreffelijk auto. Aflevering 9: Twintig eeuwen Zeeuwen en hun oorlogen Gedurende de oorlogen die er de voor bije eeuwen op Nederlands grondge bied hebben gewoed, heeft Zeeland vaak een uitzonderingspositie ingeno men. Zo ook tijdens de Tweede We reldoorlog, vanzelfsprekend de laatste oorlog waarover in deze negende afle vering van 'Ach Lieve Tijd' wordt ge schreven. Dat had alles te maken met de strategische ligging van Zeeland. Maar ook op andere gebieden was Zeeland 'anders'. Capituleerde het Ne derlandse leger na vier dagen vechten tegen de Duitsers, in Zeeland kregen de Nederlandse troepen hulp van de Belgen, Fransen en Engelsen. Net zoals de Duitsers een beslissing hadden gefor ceerd door Rotterdam plat te bombarde ren, forceerden zij die beslissing in Zee land: op 17 mei werd de binnenstad van Middelburg voor een groot deel door een bombardement verwoest. Het grootste deel van de bevolking was geëvacueerd en het aantal doden kon daardoor relatief gering blijven: 22 inwoners kwamen om. De neutraliteit van Nederland werd tij dens de Eerste Wereldoorlog wel gere specteerd, maar ook toen gold dat het in Zeeland 'anders' was dan in de rest van het land. Wel degelijk was er nogal wat van die oorlog te merken. In 1914 vluchtten vele duizenden Belgen naar Zeeland en Zeeuws-Vlaanderen, het ge bulder van de kanonnen in de Britse en Duitse loopgraven was in grote delen van Zeeland te horen en ook belandden er wel eens per ongeluk bommen op Goes of Zierikzee. Dan werden de Zeeuwen ruw met de moderne manier van oorlog voeren geconfronteerd. Ook de wijze waarop de Romeinen aan het begin van onze jaartelling oorlog voerden, was modern te noemen. De toenmalige inwoners van Zeeland, boe ren en vissers, hadden daar weinig tegen in te brengen en echt oorlog is er in die tijd dan ook niet gevoerd in Zeeland. De Romeinen bezetten Zeeland simpelweg en bouwden op verschillende plaatsen militaire nederzettingen tegen plunde- raars van buitenaf. Tussen de bezetting door de Romeinen en de bezetting door de Duitsers zijn er vele oorlogen op Zeeuws grondgebied gevoerd. Op land, maar vooral ook op het water. Er is strijd gevoerd tegen Vi kingen, Vlamingen, Fransen, Spanjaar den, Engelsen en tegen de bisschoppen van Munster en Keulen, ledere oorlog kent natuurlijk ook haar helden. De beroemdste Zeeuwse held is ongetwijfeld Michiel de Ruyter, zoon van een eenvoudig zeeman en later bier drager. De Ruyter voerde verschillende zeeslagen, voornamelijk buiten de Zeeuwse wateren. Eén keer, in 1673 op de Vlakte van Schoonveld, bestreed hij met succes een Frans-Engelse vloot van 86 schepen. Margaretha Sandra zal voor velen een minder bekende naam zijn. Zij was een tijdgenoot van Michiel de Ruyter, die samen met tien jongens op de stoep van haar huis in Aardenburg heldhaftig kogels fabriceerden om zich tegen een aanval van een Franse legereenheid te verweren. Andere Zeeuwen die in de loop der eeu wen naam hebben gemaakt en in deze uitermate interessante aflevering van 'Acht Lieve Tijd' zijn terug te vinden zijn onder meer de Veerse admiraal Se- bastiaan de Lange, scheepsjongen Jasper Leijnse, kaperkapitein Pierre Ie Turq en - om weer temg te keren naar de Tweede Wereldoorlog - de Goese huisschilder Kees de Graaff. Op 9 augustus 1944 moest deze zijn verzetsdaden met de dood bekopen. Ook in deze negende aflevering is er weer sprake van bijzondere gravures, schilderijen en foto's die het verhaal op een uitstekende wijze onderbouwen. De volgende aflevering van 'Ach Lieve Tijd - Zeeland' heeft als titel 'Twintig eeuwen Zeeuwen en hun handel'. Deze aflevering verschijnt eind juli. district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overf lalcicee VingerlingS's 32i^{B h/iddelharnis-Tel.(0187)4825l8 Audio - vidéO applirattii^r-; Elektrische huislioudeiijl<e app. ■V voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (0187) 611662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (0187) 682496 Doetinchemsestraot 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187)48 2606 De vakantie komt eraan. Om er zeker van te zijn dat uw Opel in een goede conditie verkeert, adviseren wij u vroegtijdig een afspraak te maken voor de Opel Vakantie-controle. Voor slechts 39,50 (inclusief B.T.W.) controleren wij uw Opel op meer dan 20 punten. Neem het zekere voor het onzekere. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - WDEO - tnunO REPORTAOE FOTOORAnE en nn CU c^ ra izj czi czj OUDOORP- Wgststnat 35- Telefoon (0187) S816121Fax 683734 RENEST-Pjintshop-Hogemom 172'Telefooncel 11)462400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 1