EiiAnDEn-niEuws Houten model van de 'Nieuw Amsterdam' Watertoren Dirksland als souvenir organiseert bijeenkomst OPtfMA Oi^anisten gezocht jamilieberichten nadert Flakkee Unieke samenwerking muziekexamens 2e hands boekenmarkt in Zierikzee Rabobank Middelharnis uitzendbureau 01 maKiN6 vaN oe rax oaoiTE caanvttN Eilanden-Nieu\Afs 3e Blad VRIJDAG 20 JUNI 1997 No. 6612 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragen-rubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Kunt u me uitleggen hoe een fax nu pre cies werkt? Antwoord: Een fax is een apparaat waarmee afbeeldingen (tekst, tekenin gen, foto's, enz.) langs elektronische weg over afstand worden overgebracht en ontvangen kunnen worden. Elke af beelding kan opgebouwd gedacht wor den uit beeldelementen (picture-ele ments, afgekort: pixels), gekenmerkt door hun plaats op het papier en de mate van zwartheid. Het aantal pixels per af beelding bepaalt de natuurgetrouwheid waarmee de afbeelding weergegeven wordt. Een te verzenden afbeelding wordt met een zeer fijne lichtstraal lijn na lijn belicht. De intensiteit van de gere flecteerde straal wordt gemeten met behulp van een paginabrede lichtgevoeli ge cel. Deze cel meet per lijn alle pixels tegelijk en geeft deze metingen aaneen sluitend seriegewijs snel af. De aldus ge meten waarden worden teruggebracht tot slechts twee spanningen die overeenko men met slechts twee intensiteiten (wit en zwart). Om de informatie over te brengen worden beide spanningen omge zet (gemoduleerd) in een tweetal fre quenties liggend binnen de frequentie band, zoals die bij telefonie gebruikt wordt. De fax-apparatuur kan hierdoor op de (internationale) telefoonlijnen wor den gebruikt. Aan de ontvangende kant worden de ontvangen frequenties weer omgezet (gedemoduleerd) in een span ning van twee niveaus en naar een zgn. thermische printkop gevoerd. Deze pagi nabrede kop zet plaatselijk de sparmings- puls om in een warmtepuls. De warmte wordt afgegeven aan speciaal papier dat ter plekke de warmte omzet in een zwar te punt. De zwarting ontstaat in hetzelfde tempo als waarmee de eerder genoemde cel zijn metingen afgeeft. Doordat het papier eveneens met dezelfde snelheid door de ontvanger loopt, ontstaat er een redelijke reproductie van de oorspronke lijke afbeelding. Een variant bij het ont vangen is het gebruik van gewoon papier met toepassing van fotokopieermethoden in plaats van thermische methoden. auMumEfi Wat voor vitamines en mineralen zitten er in alikruiken? Zitten er ook schadelij ke stoffen in? Antwoord: Alikruiken, ook wel krukels of kreukels genoemd, zijn eetbare zee- slakken. Zij kunnen rauw of (als mosse len) gekookt gegeten worden. Ze bevat ten jodium, vitamine D en wat vitamine C, veel eiwit en weinig vet. In Zeeland worden ze vooral met daarvoor geschikte korren gevist. In Nederland en België komen nog drie andere soorten voor. De aanwezigheid van schadelijke stoffen is vooral afhankelijk van de mate van ver ontreiniging van de zee waaruit ze ge vangen zijn. DttK DICHTEN Een zinken dak van een schuur lekt elke dag dat het regent door de kieren. Hoe kan ik dat dak behoorlijk afdichten tegen lekkage? Antwoord: Dat kan met asfalt, of met rubberroid, of met glasvlies, maar dat is werk voor een vakman. Het gemakke lijkst is de daarvoor bruikbare soort elas tische kit, die u bij een loodgieter of bouwmaterialenhandel haalt. Dat kunt u met een kwast opbrengen zodra het dak kurkdroog is. üamEli OPPOETSEN Ik verzamelde heel wat boeken in pracht- band, maar hoe krijg ik minder fris en vuil geworden perkament weer keurig netjes? Antwoord: Archivarissen en bibliothe carissen nemen vaak een zacht schoon lapje met héél weinig lauw water met zadelzeep voor dit werk. Zoek voor de zadelzeep een winkel in paardensportar- tikelen of lederwaren. Ze staan vermeld in de Gouden gids en het bedrijfsgedeel- te van uw telefoonboek. rai iiEiiLOiiEN Als ik mijn tas laat staan in de trein, waar kan ik die dan terug krijgen? Bij de conducteur(s), de chef of aan welk sta tion? Antwoord: De vinder brengt vaak een gevonden voorwerp naar een loket op het station van de plaats waar hij moet zijn. Daar kan uw tas een dag blijven liggen. Daarna gaat hij met een label eraan naar het dichtstbijzijnde grote station, waar enige dagen gewacht wordt op de verlie zer. Staat er een naam met volledig adres in die tas, dan krijgt de eigenaar bericht, anders verhuist uw bezit naar het Cen traal Station Gevonden Voorwerpen, Tweede Daalsedijk 4, 3551 EJ Utrecht, te bereiken van het Centraal Station met buslijn 3 richting Zuilen, halte 'Viaduct'. U kunt ook telefonisch vragen of uw tas daar al gearriveerd is, maar dan moet u hem precies omschrijven. Het telefoon nummer is: (030) 2353923. Wanneer en waar reed de eerste cara van? En weet u ook aan welke taal dat woord ontleend? Ze zeggen dat 't Per zisch is. Antwoord: Het woord 'caravan' is in derdaad ontleend aan het Perzische 'kar- wan' reizende schare, groep kameel ruiters, in de regel handelaren. Het Perzi sche woord is afkomstig van 'karabha' kameel. Engelse kooplui die veel handel dreven met de Perzen, namen 'karwan' over en maakten er 'caravan' van toen ze een huifwagen en later een kampeerwa gen wilden aanduiden. De huifwagen is volgens het boek 'Discovering horse- drawn caravans' van D. J. Smith, ont staan uit een overdekte en door trekdie- ren getrokken slede, waarop men be schermd zat tegen regen en wind. Er zijn kleitabletten gevonden van circa 3000 jaar vóór Christus, waarin krabbels van een slede met overkapping. Onbekend bleef, wanneer en waar het wiel is uitge vonden, maar in Egypte kende men al wagens ten tijde van Mozes. Vele land verhuizers in Amerika trokken er eeuwen geleden in huifkarren, beschermd door gewapende ruiters, met hun hele hebben en houden naar het 'wilde westen'. De zigeuners kenden toen reeds hun woon wagens. In een zeer lezenswaardig arti kel beschrijft Jacques Taks in 'De Fami lieband van de families Donker, Dorland van Gelder' dat in 1884 naar een idee van de Britse militaire arts dr. W. Gor- don-Stables (1840-1910) een bijzondere woonwagen is gebouwd, puur voor zijn genoegen en voor vrijetijdsbesteding. Deze arts schreef ook spannende jon gensboeken over zijn avonturen, en in één ervan - 'The Cruise of the Land Yacht Wanderer' - verhaalt hij. hue hij er toe kwam zonder zijn vrouw zulke verre tochten met een salonwagen te maken en wat luj beleefde. Hij geldt nog als de éérste bezitter van een door twee paarden getrokken caravan, maar hij be schikte ook over geld, een koetsier, een bediende en een zéér comfortabel uitge ruste salon op wielen met boekenkast, slaapgelegenheid en keuken, speciaal voor eigen plezier gebouwd door de Bristol Waggon Company, de Britse leverancier van de beroemde Pullman wagons voor de lange-afstands treinen. lEiEEmEitEW mm am&ma Op welke wijze komt een telefoonverbin ding met Amerika tot stand? Antwoord: U toetst of draait vooraf gaande aan het Amerikaanse kengetal en abonneenummer twee nullen. Na de eer ste nul schakelt de lokale wijkcentrale uw telefoontje door naar de zogenoemde verkeerscentrale, de 2e nul zorgt vervol gens voor de doorschakeling naar een in ternationale verkeerscentrale. Hiervan zijn er drie in Nederland, één in Amster dam en twee in Rotterdam. In deze cen trale wordt naar het land van bestem ming gekeken. Vervolgens wordt de keuze gemaakt of van een moderne glas vezelkabel gebruik zal worden gemaakt of van een satelliet. In het laatste geval wordt het gesprek in Buren naar een tele- communicatiesatelliet gestraald omdat zich daar het grondstation bevindt. Meestal wordt echter van de zeekabel ge bruik gemaakt. Via zo'n moderne glas vezelkabel kunnen enorm veel gesprek ken tegelijk verwerkt worden. Na aan komst in Amerika wordt de omgekeerde weg gevolgd, dus de internationale ver keerscentrale, de verkeerscentrale en ten slotte de lokale wijkcentrale. Burgemeester Boonstra van Dirksland timmert graag met zijn gemeente aan de weg. Hij zal geen gelegenheid voor bij laten gaan om Dirksland te promo ten en te laten zien wat de gemeente te bieden heeft. Niets vestigt zo de aan dacht op de gemeente Dirksland als de watertoren bij het kruispunt van de provinciale weg met de Oudelandse- dijk. Daarom koos de gemeente Dirks land ervoor een lepel te laten maken met de watertoren er op. Een klein souvenir met in alle bescheidenheid een duidelijke vingerwijzing naar Dirksland. Kleine dingen die het leuk maken Dirkslands burgemeester roert voortaan met de watertorenlepel zijn thee en kof fie. "Het is leuk dat uw krant er aandacht aan besteedt, want een theelepeltje met de watertoren van Dirksland is natuurlijk geen groot nieuws. Dat neemt niet weg dat juist de kleine dingen het leven leuk maken, ook in het bestuur. Het is gebruikelijk dat een gemeente over relatiegeschenken beschikt. We hebben ons hier op het gemeentehuis afgevraagd of het niet verstandig zou zijn om een geschenk te laten maken, dat in het algemeen als souvenir functioneel kan zijn. Op initiatief van de gemeente en de VVV/ANWB Overflakkee is een zwaar verzilverd lepeltje gemaakt dat ƒ16,50 kost. Voor bedrijven en andere organisaties lijkt het me ook een geschikt relatiege- schenkje. Een theelepeltje is iets bruikbaars. Als je het krijgt denk je niet zo gauw: Leuk, maar wat móet ik er mee? Het lot van veel relatiegeschenken is dat ze thuis ergens worden weggezet en in het ver geetboek raken, terwijl het laatste juist niet de bedoeling is". Beeldmerk De heer Boonstra constateert dat lepels van alle tijden en alle volken zijn en door de tijd als gebruiksvoorwerp en, in diver se uitvoeringen, als geschenk hebben gediend. "In de 17e en 18e eeuw werden er prach tig bewerkte massief zilveren lepels ten geschenke gegeven bij speciale gelegen heden. Zo ver gaan wij natuurlijk niet" relativeert de heer Boonstra. "We hebben wel wat symboliek in onze lepel verwerkt. We hadden de kerk, het Sas of de molen van Dirksland op de lepel kunnen zetten, een fjordenpaardje van de Melissantse slikken, de visbank of de molen van Herkingen, noem maar op. Er zijn genoeg mooie beelden van de gemeente te bedenken. We vonden de watertoren het meest karakteristiek voor de hele gemeente Dirksland. De waterto ren, een van de hoogste van Nederland, wijst van verre naar Dirksland en schijnt te zeggen: Hier moet je zijn, hier is Dirksland". Behoud watertorens Volgens de Nederlandse Watertoren Stichting is de Dirkslandse watertoren nét niet de hoogste van de ongeveer 200 drinkwatertorens die er in Nederland nog zijn. Hij is 62,5 meter hoog en in april 1941 gereed gekomen, na vertraging door oorlogsomstandigheden. Het scheelde weinig of de watertoren was aan het begin van de Tweede Wereldoor log door de bezetters opgeblazen. Het dynamiet ervoor was al in de watertoren aangebracht, hetgeen in de toren nog zichtbaar is. Nadat de watertoren door technische ontwikkelingen zijn functie voor de drinkwaterleiding had verloren, werd hij in 1991 door de gemeente Dirks land voor het symbolische bedrag van ƒ!,- van de waterleidingmaatschappij overgenomen. De watertoren is niet weg te denken uit het Flakkeese landschap en het is de bedoeling dat hij een passende bestemming krijgt, waarbij het uiterlijk van de toren onveranderd kan blijven. De Nederlandse Watertoren Stichting, die als doel heeft aan watertorens die aandacht te kunnen geven die ze gezien hun cultuurhistorische waarde verdienen, is zeer te spreken over het initiatief de watertoren van Dirksland op een lepeltje te vereeuwigen. "Omdat de komst van de drinkwater leiding van bijzon der belang was voor de volksgezondheid en als zodanig ook een symbool van voor uitgang, is aan het bouwen van water torens ook ideëel veel aandacht be steed. Vrijwel alle watertorens waren verschillend, al zijn er wel bepaalde bouwstijlen aan te wijzen. De Dirkslandse wa tertoren is nog in originele staat en mag uniek genoemd worden" oordeelt Ir H. Rienks van de Nederlandse Water torenstichting. Behalve bij de VVV's in Middel harnis en Herkingen is het watertorenle peltje verkrijgbaar bij cadeauwinkel 't Hebbedingetje in Dirksland. Wist Cor de Wit uit Sommelsdijk veel toen z'n collega hem, helemaal te geef, een modelboot aanbood? Het bleek een handgemaakt houten model van de in 1982 gebouwde 'Nieuw Amsterdam' te zijn, een kolos van ruim vier meter lang en zó zwaar dat'ie met 4 man getild moest worden. Wanneer dhr. de Wit de - demontabele - brug verwijdert kan hij er zelf plaats in nemen, twee volwassenen zou zelfs kunnen. Hij heeft de boot in z'n schuur gestald in afwachting van een beter gebruik; hij kan er makkelijk elke show mee stelen! TE mPENl Wie kan mij helpen aan de familiewa pens in kleur van de oudste Nederlandse geslachten? Is daar een adres voor? Kun je er boeken inzien? Antwoord: Vooi alle inlichtingen, adressen, boeken, tekeningen in kleur, familiewapens van bekende en onbeken de geslachten, de clubs voor genealo gisch onderzoek naar onze voorouders, de provinciale archieven enz. enz. kunt u aankloppen bij het Centraal Bureau voor de Genealogie, Prins Willem-Alexander- hof 22, corr.adres Postbus 11755, 2502 AT Den Haag, telefoon (070) 3814651. Als u per trein naar Den Haag reist, vindt u het bureau vlak bij de noordelijke uit gang van het Centraal Station. arSTUNO EQFttFSCHEIOING In de rubriek van 16 mei gaven we ant woord op de vraag van een lezer hoever hij z'n groene erf afscheiding verwijderd dient te houden van het erf van z'n bu ren. We gaven globaal de afstanden weer, 2 meter voor bomen en hoog op gaande gewassen, een halve meter voor heesters, heggen, zelfs voor de stokken van staakbonen, maar met een goed na buurschap hoeft dat natuurlijk niet persé precies naar de letter te worden geno men. De Vereniging Eigen Huis geeft goede raad en waarschuwt er ernstig tegen eigenhandig op te treden wanneer men meent dat buurmans beplanting te dicht bij staat. „Als een boom of heg van uw buurman dichterbij staat dan is toegestaan en u ondervindt daar hinder van, kunt u dat kenbaar maken. Zonodig deelt u uw buurman dit mee in een brief, bij voor keur met bericht van ontvangst. In het uiterste geval kunt u naar de rechter gaan en eisen dat de beplanting wordt verwij derd. Nooit is het toegestaan eigen rech ter te spelen en zich aan 's buurmans groen te vergrijpen". Zangdienst in Ouddorp Op D.V. zondagavond 22 juni staat er in de Gereformeerde Kerk in Ouddorp een zangdienst op het programma: Een dienst waarin er alle gelegenheid is om met elkaar bekende psalmen, gezangen, liederen uit de Joh. de Heer-bundel en opwekkingsliederen te zingen. Voorgan ger in deze dienst is ds. P. C. Koster uit Spijkenisse en hij hoopt het een en ander te vertellen aan de hand van het thema 'Vaste grond onder de voeten'. Het be kende gospelkoor 'In Touch' zal aan deze dienst meewerken. Voor deze dienst, die om 18.30 uur begint, wordt u hartelijk uitgenodigd en misschien is het een goed idee om eens iemand mee te nemen naar de kerk! Een liturgie zal aanwezig zijn. Welkom! (Meer informatie: 0187-683431). Op zaterdag 28 juni a.s. organiseert Muziekschool 'De Deltastreek' het HaPaBra-muziekexamen in m.f.g. 'Dorpstienden' te Ouddorp. Maar liefst 46 leerlingen van nagenoeg alle muziekverenigingen op Goeree- Overflakkee zullen aan het examen deel nemen. Een uniek gegeven, want mede hieruit blijkt dat de samenwerking tussen de muziekverenigingen m.b.t. de oplei ding van leerlingen steeds verder door gevoerd wordt. De kandidaten doen op vrijdag 20 juni eerst het schriftelijk gedeelte waarin theorie en solfège worden getoetst. Op het praktijk-examen een week later, wor den muzikaliteit en technische vaardig heden gemeten. De examens worden onder toezicht van de inspectie Kunstzinnige Vorming ge houden. Ook dit jaar staat de historische Gast- huiskerk in Zierikzee open voor toeris ten. De kerken van Zierikzee kunnen op deze wijze mensen ontmoeten. In de kerk staat een boekentafel en worden rondleidingen gegeven. Daarnaast is er een expositie van religieuze schilderijen. Voor begeleidend spel op het Marcus- sen-orgel worden nog organisten ge zocht. Het gaat hierbij niet om een con cert, maar om muziek die kleur geeft aan de kerkelijke ruimte. De Open-kerkdagen duren van 13.30 tot 16.30 uur en worden op maandag, woens dag en vrijdag gehouden. De volgende data zijn nog niet gevuld: juli: 9, 16 en 23 (woensdagen). Augus tus: 4, 11, 18 en 25 (maandagen), 13, 20 en 27 (woensdagen) en tenslotte vrijdag 29 augustus. Op de laatste datum staat ook een half uur samenzang op het pro gramma. Organisten die belangstelling hebben kunnen contact opnemen met de organist van de kerk. Mar van der Veer, tel. (0111)414585. Opbrengst Nationale Collecte AVO Integratie Gehandicapten De nationale collecte rT»T\n/rnT AVO Integratie Gehan- lf^\!J\U) dicapten bracht in Oud dorp ƒ2.050,80 op. Dankzij uw gift en de belangeloze inzet van de AVO-collecte-organisatie INTEGRATIE in uw gemeente werd dit GEHANDICAPIEN bedrag mogelijk gemaakt. Het is positief dat mensen zoals u niet voorbijgaan aan de vraag om hulp voor een goed doel in eigen land. Veel gehandicapten zullen dit jaar niet tevergeefs een beroep op AVO doen. Op zaterdag 28 juni a.s. organiseert de Zeeuwse stichting 'steun aan Israël' voor de zevende keer een grote MARKT van TWEEDEHANDS BOEKEN in Zierik zee. Al meer dan 12 jaar verzorgt deze stichting boekenmarkten in Zeeland. De reactie van bezoekers in Zierikzee waren de afgelopen jaren steeds zeer enthou siast. Daarom wil de stichting ook dit jaar weer in deze stad een markt organi seren. De boekenmarkt wordt gehouden onder de BEUZE aan het HA VENPLEIN bij nr. 17 te Zierikzee, van 10.00 tot 15.00 uur. Bij regen staat daar alles toch droog. Meestal vijf, soms zes keer per jaar is de stichting in de gelegenheid een zeer groot assortiment van uitgelezen boeken in de provincie aan te bieden. Vooral in romans is de stichting dit jaar zeer ruim gesorteerd. Ook voor de verzamelaars en snuffelaars is er wat te vinden, alsmede voor hen die eenvoudige romannetjes zoeken voor de vakantie. Iets minder als vorige jaren zijn er studieboeken. Door de ervaring hebben de vrijwillige medewerkers de boeken behoorlijk kun nen sorteren en zijn de prijzen billijk, overeenkomstig de kwaliteit. De boeken worden aangeboden op tafels. De verkoop van de boeken is ten bate van de ontginning van de Negev-woes- tijn via het project door verdere ontwik keling van de Kibbutz Paran. Deze steun gebeurt in samenwerking met het Joods Nationaal Fonds te Amsterdam. is het blad voor uw 'Zaken doen en de Electronische Snelweg' Ter gelegenheid van de succesvolle ope ning van Trefpunt Middelharnis organi seert Rabobank Middelharnis op woens dag 25 juni 1997 een bijeenkomst voor ondernemers onder de titel 'Zaken doen en de Electronische Snelweg'. Tijdens deze bijeenkomst zal de heer prof. dr. ir. J. A. E. E. van Nunen, verbonden aan de faculteit Bedrijfskunde van de Erasmus Universiteit te Rotterdam zijn visie ge ven op de ontwikkelingen van Internet, Intranet en de mogelijke kansen en be dreigingen voor ondernemers. Wij nodi gen u van harte uit om hierbij aanwezig te zijn. De heer van Nunen is een begenadigd spreker, die enthousiast kan verhalen over de huidige en toekomstige techno logische ontwikkelingen en toepassin gen. Vanuit zijn onderzoekspraktijk heeft hij veel praktische kennis opgedaan over informatie-systemen en de toepas baarheid voor overheid en bedrijfsleven. De bijeenkomst wordt gehouden op woensdag 25 juni 1997, van 19.45 tot 21.40 uur in 't Prieel van Recreatiecom plex De Staver te Sommelsdijk. De zaal is geopend vanaf 19.30 uur. Voor nadere informatie kunt u contact opnemen met de heren J. Groen en P. Gestel, bereik baar onder tel.nummer (0187) 483000. Gisteren is het eerste uitzendbureau in Numansdorp (Hoekse Waard) geopend. Reeds langere tijd was er behoefte om vanuit de bestaande Optima vestiging in Barendrecht, de stap naar relaties in de Hoekse Waard en Goeree-Overflakkee te verkleinen. Op deze wijze kan er meer regionaal worden gewerkt en ontstaat er ook een schakel met het filiaal in Goes. De lijnen naar zowel bedrijven als uit zendkrachten worden korter, wat uiter aard alle partijen ten goede komt. Optima is reeds sinds 1983 actief op de uitzendmarkt. Door de jaren heen is Optima uitgegroeid tot een landelijk werkend bureau met een 20-tal filialen. Zij is gespecialiseerd in agrarisch, tech nisch, productie, maar ook administratief en medisch personeel. Naast de gewone activiteiten, zoals het beschikbaar stellen van uitzendkrachten en vakantiekrachten is Optima ook gespecialiseerd in poolmanagement, makelaars-constructie en in-house con structie. Wilt u, als ondernemer, kennis maken met de uitstekende service van Optima Uitzendbureau? Neem dan contact met ons op. In een persoonlijk gesprek zullen wij ons graag nader aan u introduceren. Wilt u, als werkzoekende, kennis met ons maken? Kom dan bij ons langs voor een persoonlijk gesprek en/of inschrijving. Optima Uitzendbureau Voorstraat 28a 3281 AV NUMANSDORP Tel. (0186) 65 53 88 Fax (0186) 65 53 80 Mobiel (06) 52 83 60 12 m

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 9