NIEUWS r Wist ik? Zaterdag 21 juni, triplum met monumentale werken van C. Franck uit de kerken 1}' Accountantskantoor Strater DRV Accountants Belastingadviseurs ^CPi^A^AückjC V4n C}0m 7^0 ^iot En virtuoze fluitmuziek van Fauré en Godard ^Hnï 5 c c s s (^CfTTC&pünAentu ^^n^i P.V. De Reisduif Accountantskantoor Strater DRV Accountants Belastingadviseurs VRIJDAG 20 JUNI iQo, Blz.2 EILANDEN-NIEUWS beluisteren, een van Francks meest diep zinnige werken, verder de Fantasie in a. Ook wordt uitgevoerd de Grande Piece Symphonique, een monumentaal werk, ook gezien de lengte van dit stuk. Het is de eerste Frans romantische symphonie die voor orgel werd geschreven. „Geen componist heeft zo'n verstrek kende invloed gehad op de generatie van Ravel, Roussel en Débussy als de nestor van de Franse kunstmuziek: C. Franck", In een uniek project zullen in de Rooms-Katholieke kerk in Mid- delharnis alle orgelwerken van C. Franck worden uitgevoerd, de eerste keer op Flakkee. De orgelwerken wor den afgewisseld met muziek voor fluit, in dit tweede concert zal Cees Veer man zijn medewerking verlenen. Het orgel wordt bespeeld door Sietse van Wijgerden. Aanvang 20.15 uur. De concerten onder de naam TRIPLUM zijn bij een breder publiek al bekend om de eigen invulling wat betreft program mering en presentatie. Bij de serie Franck-concerten is er een expositie ingericht over Franck, zijn orgel en de St. Clothilde, de kerk waar hij het grootste gedeelte van zijn leven organist was. Voorafgaande aan het con cert worden er gedeelten uit l'Organiste gespeeld, deze zijn voor harmonium ge componeerd en worden hierop ook uitge voerd. Tijdens deze muziek kan er ge woon verder worden gepraat en gekeken worden. Het concert begint om 20.15 uur. In de pauze is het altijd weer mogelijk over muzikale en niet-muzikale zaken van gedachten te wisselen bij een kopje koffie. In dit concert kunt u het tweede choral Cees Veerman, bekend als fluitist in con certen en als fluitreraar, zal zeer frisse en sfeervolle muziek vertolken van tijdge noten van Franck, de Fantasie van G. Fauré en de Suite van Godard. De orgelwerken van C. Franck worden, terecht, beschouwd als het hoogtepunt van de orgelmuziek van de 19e eeuw. De uitvoering in Nederland geeft altijd be paalde moeilijkheden omdat zijn werken het beste tot hun recht komen op de daar voor geëigende instrumenten, welke door de Franse bouwer Cavaillé CoU werden gemaakt. Het instrument in de katholieke kerk in Middelharnis is een heel ander type, het is echter toch verras send zoals deze muziek op dit orgel klinkt. Ook de sfeer van de ruimte draagt hiertoe bij omdat Franck's muziek ook in sterke mate gedacht is vanuit de katho lieke tradities, zowel muzikaal als litur gisch. Plaats: R.K. kerk Middelharnis, aanvang 20.15 uur. Data: 21 juni en 5 juli. Entree 6,- per concert, 4,- voor jongeren tot 18 jaar en 65+. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Bedankt voor Pretoria (wijk west) (Die Vrije Ge reformeerde Kerk in Suid Afrika) R. M. Meijer te Hooghalen i.c.m. Beilen; voor Zoetermeer M. H. Oosterhuis te Hattem. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Utrecht-West R. van Beek te Veenen- daal (Pniëlkerk) en H. H. Klomp te Nun- speet. Beroepen te Woerden H. R. Weij te Amsterdam- Noord; te Kampen A. Brons te Wilder- vank-Veendam i.c.m. Zuidlaren. Bedankt voor Enschede-West H. de Bruijne te 's- Gravenhage-West; voor Heerde J. Wes- terink te Bunschoten. Beroepen te Amsterdam P. Mulder te Capelle aan den IJssel-Middelwatering, die bedankte voor Dordrecht; te Poortugaal J. Karels te Oudemirdum; te Terwolde-De Vecht A. Bad te Bodegraven, die bedankte voor Krimpen aan den IJssel; te Arnhem H. Paul te Oostkapelle; te Meliskerke C. Hogchem te Borssele, die bedankte voor Aalburg, voor Nieuw-Beijerland en voor Hamilton (Canada). Bedankt voor Grand Rapids (V.S.) (Covell Ave nue) G. J. van Aalst te Ridderkerk. Puzzelreglement 1Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis. 2. Per maand zijn er 80 a 100 punten te verdienen. Zelfgemaakte raadsels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. 3. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. 4. Bij 400 punten ontvang je een boekenbon van 15,-. Hijg, hijg! Puf, puf! Ziezo de aardbeien zijn geplukt, het onkruid is gewied en tante Nel hoeft de afwas niet meer te doen. Denk nou niet dat ze niets uitvoert. O heden nee. Ik zie ze beneden bezig fietsen repareren. En dat is tobben voor oom Ko. Dus zo heeft ieder zijn of haar gave. Hoe zit dat bij jullie puzzelaars? Zijn er dingen waar je heel goed in bent? Of zie je bepaalde klusjes helemaal niet zitten? Als het raadsels oplossen maar lukt. Zullen we? Marije Grinwis (Ouddorp) heeft een Bijbels opgave verzonnen. Neem telkens de eerste letter van elk antwoord. Dan komt er een zin uit. Graag de antwoor den en de zin inleveren! Veel jongelui slaken deze regel met een diepe zucht. Alleen scholieren? Wie weet wat de lera ren doen? Dank je wel Marije. 1Wie wilde er een galg voor Morde- chaï oprichten? 2. Het vierde boek van de profeten is? 3. Devan Babel. 4. Wie moest Abram offeren? 5. Wie was de eerste koning? 6. Met wie trok Debóra op naar Kedes? 7. Adam was op het land bezig. (ander woord voor vlijtig, hard wer ken) 8. Van wie wilde Achab een wijngaard hebben? 9. Een discipel. 10. Wat voor beroep had Petrus? 11. De eerste mens. 12. In de 21 -ste psalm staat in vers 2: O Heere! de 13. Een broer van Mozes. 14. Broer van Abram (Gen. 11:26) 15. In Genesis 38 staat Juda en 16. De vrouw van Achab. 17. Een Bijbelboek waar de naam van God niet in voorkomt. Pint c Ilse Kattestaart (Sommelsdijk) leverde maanden geleden deze puzzel in. Streep op allerlei manieren de volgende woorden weg die allemaal betrekking hebben op ons eilandelijke ziekenhuis. Wat valt er te lezen door de resterende letters achter elkaar in een zin te zetten? Mooi gedaan Ilse! T R A P E K E K A A R P S F A B S E R A N E N B R S D C K T N E E T T R G O E R N P R S Z A O Z T S S T K Z O O A I I C N A TJ T G E I F R A E E G G H U G I I N E N C NI E K D R V T K G N I N E E A U E D O E E D S N N I K I F L N L Z N S R I E G E E G D G H P S I U O S E E I I D E E U I D R E E M N" N Z L L E) I L I N V E N R H S E V I A S E E P U G O V E O T O N O R B H B O R T E B H N E G T M E D I C Y N E N N C E E L E E N O S R E P H V E S N N S D O K E I N I L K I L O P E N Z S P E C I A L I T E N I E U A Z V E R Z O R G I N G G L I S R E M A K T H C A W Y L T H E R S T E L L E N E K H I E P L E I S T E R S E N H U P R I S W E T E N S C H A P De weg te strepen woorden zijn AFSPRAAK ANGST ARTSEN BALIE BEDDEN BEZUINIGINGEN BROEDER COUVEUSE GENEESKUNDE GEZONDHEIDSZORG GIPS HERSTELLEN HYGIENE KAMERS KRAAMAFDELING MEDICYNEN NACHTDIENST ONDERZOEK PARTICULIER PERSONEEL PILLEN PLEISTERS POLIKLINIEK REKENINGEN SCHERM SPECIALISTEN TEST VERPLEEGSTER VERPLEGING VERSCHONEN VERZORGING WACHTKAMER WETENSCHAP ZIEKENFONDS ZIEKENHUIS ZUSTER Jan Willem en Leonie Bijnagte (Scherpenisse) Wat een verrassing voor nu en wellicht straks. Voor het eerst in mijn leven oplossingen per fax. Fijn op vakantie naar America zonder Clinton, maar mètpa en ma. Dus niet zoals men denkt in het verre buitenland, maar gewoon in het gulle en gastvrije Brabant. Nienke van Gurp (Ooltgensplaat) Een keurig en uitvoerig schrijven over je kamp en verder verblijven hebben we gezellig van jou gelezen. Tjoh dat mocht er wezen. Tijdens een kussengevecht brak de deurknop. O heden wat een flop. Op de Maurits net dhr. Douw als mentor zit het vast en zeker wel snor. Met deze reactie vanuit jeugdhoek heb je weer iets voor je plakboek. Claudia Klijn (Ouddorp) Jij vond opgave mei-c erg fijn. Laat dat een compliment voor Janneke, de maakster, zijn. Van de boekenbon kocht je een hartewens. Het boek: "De eerkroon van L. Erkelens. Marije Grinwis (Ouddorp) Bewaar je puzzel over Hemelvaart maar. Je hebt hem al voor V 7998 klaar. Jullie zagen dus de jonge eendjes door het gaas glippen en even later in jullie vijver wippen. Gelukkig dat Gerard ze wist te redden, want je kunt er meestal om wedden. Dat ze wel erin kunnen, maar niet eruit. Zo verlies je ze tussen dotterbloem en waterkruid. Nienke van Gurp hoopt aanstaande don derdag haar verjaardag te houden. Bij deze alvast gefeliciteerd Nienke! Bovenstaande postduiven vereniging nam op 7 Juni 1997 deel aan een wed- vlucht vanuit Peronne. Afstand 221 km. In concours waren 253 duiven die om 06.45 uur met Zuid-westen wind gelost werden. De eerste duif arriveer de om 09.03.11 uur en haalde een snel heid van 1598.47 m.p.min. De gedetail leerde uitslag luidt: J. Groenendijk 1, 6, 38; Comb. Hameete- Hoekman 2, 4, 7, 17, 25, 27, 28, 50, 52, 53, 54, 55; Gebr. Kieviet 3, 10, 18, 23, 46, 56; K. de Jong 5, 12; P. de Jong 8, 40, 41, 43; J. de Blok 9, 13, 30, 44, 51, 62; C. Kleijn 11, 20, 36, 37, 45, 49, 57; M. A. van Nimwegen 14, 34, 47, 58; H. Rosmolen 15, 21, 24, 29, 35; J. Vis van Heemst 16; Comb, van der Sluijs 19, 26, 33, 48; W. Nieuwland 22; P. van den Boogert 31, 42, 59, 60; P. van Moort 32: J. van der Slik en Zn. 39, 63; Patrick van den Boogert 61. Bovenstaande postduivenvereniging nam op 7 Juni 1997 deel aan een wed- vlucht vanuit Bourges-1. Afstand 531 km. In concours waren 158 duiven die om 06.15 uur met Zuid-westen wind gelost werden. De eerste duif arriveer de om 12.36.46 uur en haalde een snel heid van 1391.10 m.p.min. De gedetail leerde uitslag luidt: M. A. van Nimwegen 1, 4, 14, 19, 34, 39; J. Vis van Heemst 2; C. Kleijn 3, 7, 8, 15, 20, 23, 25, 28, 30, 33, 37, 38; L Groenendijk 5, 6, 10, 12, 26, 36; W. Nieuwland 9; P. van Moort 11, 21, 22, 29, 40; J. de Blok 13, 18, 31, 32, 35; P. van den Boogert 16, 17, 27; Patrick van den Boogert 24. „^Zet u^innènU. inttènKim^ samenwerkend met ^-7 ri.t Arcountantskantoor Strater samen met Vanaf 1 januari 19^7 weWMo Belastingadviseurs. DRV (De Roo Van der Veen) Accouru -, ^^t arrountantskantoor met vestigingen in DRV is een middelgroot accounm siiedrecht, Dordrecht, Oud- zuid-west Nederland: te R""f™' Beijerland, Zierikzee, Goes en Middelburg. Accountants met het accent op adviseren ^r^ntrnleren van jaarrekeningen vormt de basis Het samenstellen en controleren v^^^^^^ van de dienstverlening do^ de regis tants-administratieconsulenten vdi. no DRV Accountants en Belastingadviseurs. Ons werkterrein is veel breder. oHwipq Hipnpn Wij kunnen u in de meest-tee^^^^^^^^^^^ in die rol van ^fads- en vertrouwensma g Accountantskantoor Strater en ut-iv moouu. y adviseurs. Elke dag opnieuw bewijzen wij dat met maatwerk-adviezen. Of hei nu gaat'om uw administratieve organisatie de auoma.senng van uw administratie of uw persoonlijke financiële planning. Als onze aanpak u aanspreekt is het wellicht tijd voor een nadere kennismaking. Zo'n eerste gesprek verplicht u tot mets en kost u niets. Accountantskantoor Strater komt graag naar u toe. samenwerkend met Voorstraat 313247 CD Dirksland, Telefoon (0187) 6025 66 Het Streekmuseum ontving: Tot volgende keer bij leven en welzijn! Onder deze titel verscheen een boek van de bekende oud-onderwijzer, de heer J. L. Struik. Meerdere publicaties verschenen van zijn hand, cm. in Eilanden-Nieuws. Zijn verbondenheid met Flakkee blijft zéér sterk, in het bijzonder met het kerkelijk leven hier in het algemeen en speciaal Melissant rond de jaren 1925. Enkele passages uit zijn boek: a. Molenbroek krijgt de derde weke in oktober z'n nieuwe domineetje. Dat wil zeggen: De Grote Kerke krijgt die nieu we predikant. Nu, hoe groot de kerke ook is, ze is voor deze plechtigheid toch nog te klein: 'den tuun' zit vol, de preek- stoeltrappen dienen als zetel, en in de gangpaden staan nog 'n minke stoelen. Natuurlijk, 'de vaste klanten', als Kloas van Alphen, en Griet, en Kloas z'n moe der, (vrouw de Zeeuw), Dina, de schoon zuster van Griet, in de dreve naast haar wonend, en in de kerke altijd naast haar zittend, en Gijs en Heintje, Dina d'r jon gens, die naast oom Kloas d'r plekj heb ben, omdat d'r vader, Ferd van Greunin- gen, in de diakenbank zit, komen, wat ruimte aangaat niks te kort. Ze hebben hun vaste plekke. En ze kunnen hun ogen volop de kost geven onder 't zingen van 't psalmvers: 'Dat vreed', en aange name rust. En milde regen u verblij'. 't Ventje', waar al zoveel over gebeurd is vóór hij hier kwam, is met z'n bevesti- ger, Ds. Tiggelman van Stranddorp, en de kerkeraad, de consistoriedeure uit en de kerke binnengekomen. Vanochtend stond Ds. Tiggelman daar breeduit op de kansel, terwijl de ge meente met d'r gezang gekomen was tot: Om vriend en broederen spreek ik nu: De vrede zij en blijve in u. Nooit moet haar nijd of twist verkloeken. Kloas, in de bankenrije in de lengte langs de muur, kon toen 't domineetje op zij van den breden ouderling Zeeuw, niet zien. Dat zat hem echter helemaal niet in de weg. Want zijn geest was onder 't zingen van juist dit vers, geheel vervuld van de ru moerige gemeentevergadering, waarop tot dit beroep was besloten, ondanks het heftige protest van z'n zwager Ferd van Greuningen, en van hem en meerdere ledematen, die an de ouwe Waerheid vasthouden en van zo'n lucht (=licht) ventje geen verwachting hadden. „Hoe kan er noe oait op zo'n kerke zegen rus ten als er zo'n lere wordt verkondigd", had hij gedacht. As ie 'n waerheid brocht as ds. Tiggelman, (Kloas keek dien dominee strak onder 't zingen aan) ja, zieë 't toch zo donker in. b. Doordenken, dat is natuurlijk wat anders! Kaerel, wat 'n denkensstof heeft- ie. Over de 'orde des heils' en over 'de afscheiding van de ware kerke' en over 'de gezangen', (vanavond heeft-ie het Lutherlied laten zingen!) En Kloas heeft 't gelezen, dat Ledeboer én de reglemen ten- én de gezangenbundel in de tuin, op 'n zondagmiddag, in tegenwoordigheid der gemeente, heeft begraven, en heeft horen vertellen, dat ds. Foasse van Gors dorp 't gezangenboek van de preekstoel gegooid heeft. c. Wiele wandele in 't voetspoor van Lu ther, Calvijn, en Zwingli, en scheie ons af van een kerke, waer 't Woord niet recht gepredikt wordt, de sacramenten niet zuiver worden bediend, de tucht niet wordt toegepast, en degene die heiliglijk willen leven worde vervolgd, ja worde uutgewurpe. Mar jule gehoorzaeme in dezen niet, en bluuft mar klaege en pro- testere". „O, meen je dat? Jae, dat is 'n moeilijke zaek, joon. 't Woord wordt in veule kerken niet recht bediend, ook hier niet, en tucht is er heelemael niet: leer- vrieheid is 't er, mar je of schelde van de kerke, dat is wat, joon!" „Luther is er oak niet uutgegae, mar er uutgegoaid. Zo oak De Cock, Ledeboer", zegt Dirk. „Zeker, mar daer noem je noe Ledeboer. Die heit toch geprofeteerd dat de Heere de Hervormde Kerk nog eens in d'r rech te staet herstelle zal. En wie wou persé geen nieuwe kerke beginne. d. En, als de gelegenheid er is om dat aan de orde te stellen. „Jae dominee, noe joe toch hier bint, zal ik 't mar op 't rik- been of zegge, dat ik de preek van 31 oktober neit goed vond". En dan zet hij uiteen, dat de dominee toen 'n verkeerde weg wees: Een mens zou eerst motte geloave en dan pas zou hie z'n ellende beter lere zieë. Mar dat is de omgekeerde weareld. Eerst mot je je ellende lere ken nen, en dan gaet een mens roepe uit de noad en smeke of het de Heere mocht behaege. Z'n genoade vrijmachtig te schinken. Het eerste stik dat de Catechis mus noemt mot het eerste aan de beurte komme. e. In deze tijd dat Lena boven aarde staat en waarin ieder bezig is met haar heen gaan, kom de dominee met een ouder ling, 'n middenman, zo gezeid, een Efraïmskoeke die niet is omgekeerd, om met Pietekees te spreken. f. Brams vader Pietekees vertelt in het sterfhuis van wat Ds. Van Vliet eens op 't kerkhof heeft verhaald, toen er een bekeerde man ook onder zo'n geweldige belangstelling begraven werd als was het een vorst... ,,De eeuwigheid zal het openbaren hoe het met ons allen zal zijn. Dan zal blijken dat er in de hemel zullen zijn, die wij er niet hebben verwacht en er zullen buiten zijn die we er wel ver wacht hebben, maar de grote vraag zal zijn voor ieder persoonlijk: Kom IK er? Daar is heel wat toe nodig, 't Is niet genoeg kerks te zijn. En niet genoeg ge doopt te wezen. Toen 'k straks zoo rond stond te kijken en zag hoe wij allen be hoorden tot verschillende kerken, werd ik plotseling bepaald bij een gezicht van Whitefield, een beroemden Engelschen schrijver. Hij droomde. Hij keek zo in het graf, en met voorovergebogen hoofd ging hij verder: „In zijn droom zag Whitefield de hel, en aan de rand van de afgrond stond hij zelf.En hij ging vragen wie er waren in de hel... In Engeland zijn veel kerke lijke groepen: Methodisten, Laagkerke- hjken, Hoogkerkelijken, enz.... 'k Zal in plaats van die namen, maar Hoilandsche zeggen, voor de duidelijkheid: White field vroeg, starend in de vreeselijke diepte: „Zijn hier ook Ned. Hervorm den?" „Ja, wij", riepen ze uit de hel tot hem op. „Zijn hier ook Christelijk Gere formeerden?" „Ja, wij". „Zijn hier o menschen van de Gereformeer Gemeenten?" „Ja, wij". Toen hield Whitefield op. Hij had d kunnen gaan. Maar 't was hem duideli Van alle groepen zullen er zijn in heml, ja velen want 't „Ja, wij", klo hem als 't geroep en de angstkreet ee groote schare... Daarna werd Whitefield weggeleid voor de hemelpoort... Dominee z hoofd ging toen omhoog. En Whitefi zag op tot de wachters op de muren v 't hemelsch Jeruzalem en begon opnie te vragen: „Zijn hier ook Nederlands Hervormden?" „Neen", antwoordden wachters. „Zijn hier ook Gereforme den?" „Neen". „Zijn hier ook Neo-C vinisten?" „Neen". „Zijn hier ook m schen van de Geref. Gemeente „Neen". Moedeloos eindigde Whitefi met vragen. Hij zelf was Methodist, 1 ik maar zeggen: Oud-Gereformeerd e waren geen Oud-Gereformeerden in hemel.Hij vreesde zelf buiten te zul staan. En hij had zoo geijverd voor richting. Tenslotte vroeg hij moedeloos: „M wie zijn hier dan wel?" De wachters woordden toen: „Hier komen alleen, arm en doemschuldig zondaar gewor zijn voor God en zichzelven hebben ren kennen als dood in hun zonden misdaden en door Christus gerein zijn". Je zou genegen zijn het gehele boek te nemen, de schrijver spreekt uit hart en tijdens het lezen zie je de pe nen en hoor je de gesprekken zoals gevoerd zijn over het twistpunt: kerk. Met het verschijnen hiervan is wel stukje kerkgeschiedenis vastgelegd. zo mogelijk op héél het eiland afspe van Ouddorp tot Ooltgensplaat, inte santé discussies als afspiegeling van er toen in de harten als strijders v 'hun' kerk leefde. Wij inoeten de schrijver dankbaar dat hij meerdere geestelijke stromin heeft belicht. Tevens verscheen van zijn hand: 2e plement op 'Mijn familie boek'. degenen die 'Mijn familieboek' bez' een onmisbare aanvulling. Het dient ook gelezen te worden naast dit treffende boek. Vele aanvullingen e gevens completeren dit leuke en int santé werk voor vele Melisantenaar daarbuiten. Gezien de interesse die voor zijn bo blijft bestaan wordt een herdruk verz van onderstaande titels: Mijn familieboek De grote vraege? Notaris type af (dit is eerste aanvulling op faminebo Het hierboven nieuw te verschijnen b Wist ik? Het 2e supplement Alle prijzen exclusief verzendkosten In verband met de hoge leeftij gezondheidstoestand van de schrijve uitsluitend te bestellen bij zijn zoon' M. J. Struik, Kraaieveld 31 7827 JN Emmen Tel. (0591) 632097 Met hartelijke dank namens het be van het museum voor zijn geschrift aanvulling van onze bibliotheek. A. GEREF. GEMEENTEN I»» DE BETERE WONINGINRICHTING SINDS 1920 Zandpad 36 Middelharnis Tel. (0187)482784

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 4