Ger. Gem. Dirksland besluit tot nieuwbouw huttnrechtse Rabobank West Flakkee verguld met toekenning Cum Laude-prïjs Morgen reünie 80-jarige HBS/RGO Informatie-avond kievit warmte i 'V ?\-Ai Inbraakpreventie! VAN DER VALK wjricknimiemaH gebiedsgerichte aanpak KopvanGoeree Binnenkort van David Hoogzand: 69e Jaargang VRIJDAG 20 JUNI 1997 No. 6612 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,75 JAARABONNEMENT 57,- Advertentieprijs 41 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930- Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 De ledenvergadering van de Gere formeerde Gemeente van Dirks land heeft in z'n bijeenkomst van dinsdagavond besloten een nieuw kerkgebouw te stichten op de plaats aan de Geldersedijk waar zich het huidige kerkgebouw be vindt; dat zal derhalve worden af gebroken De bouwcommissie, waarvan dhr. O. V. d. Ridder voorzitter is, heeft bij de gehouden overweging vastgesteld dat met verbouwing van de bestaande kerk nauwelijks zou kunnen worden voldaan aan de behoefte aan meer dan twaalfhonderd zitplaatsen. Mede i.v.m. de hoge kosten van zo'n - bij voorbaat - ontoereikende verbou wing heeft de bouwcommissie daar om de kerkenraad tot nieuwbouw geadviseerd. Met verbouw zou 2 mil joen-, met nieuwbouw zal 4 miljoen gemoeid zijn. Het nieuwbouwadvies werd door de kerkenraad overgenomen en dinsdag avond aan de ledenvergadering voor gesteld. Ook die heeft daarop positief gereageerd. De nieuwe kerk krijgt 1250 zitplaat sen, de bestaande heeft er 933 waar door niet voldaan wordt aan de richt lijn dat per zitplaats 6 m^ inpandige ruimte aanwezig dient te zijn.Wan neer dat t.z.t. wettelijk wordt voorge schreven en ook voor kerkgebouwen een gebruiksvergunning nodig wordt zou die voor de bestaande kerk niet worden afgegeven. Volgens genoem de norm is die voor slechts 700 be zoekers geschikt. Al enkele jaren geleden is aan een aantal architecten offerte gevraagd; uit hen is architect Valk uit Soest ver kozen. Verwacht wordt dat de bouw eind '98, begin '99 zal kunnen begin nen nadat het huidige kerkgebouw dat dateert uit de twintiger jaren, zal zijn gesloopt. De gemeente zal voor het houden van de kerkdiensten op een andere locatie zijn aangewezen, welke dat wordt is vooralsnog niet bekend. Voor de nieuwe kerk die groter zal zijn dan de huidige zal parkeerplaats moeten worden gebruikt, vervangen de parkeergelegenheid komt aan de overzijde (dorpszijde) van de Gelder sedijk. Het verenigingsgebouw Rehoboth zal gehandhaafd blijven en in de nieuwe situatie worden ingepast. Problemen met uw bagage tijdens de vakantie? Knöps B.V. Abonneert U op Eilanden-Nieuws Als u meer wilt dan de laagste prijs vooraUeiekerhadt Morgen staat alweer de laatste open avond van dit seizoen op het programma. Door het houden van een dartcompetitie willen we hier toch een speciaal tintje aan geven. Wil je daar niet aan mcudoen dan is dat geen ramp, want naast het dar ten is er nog van alles te beleven. De vaste bezoeker weet wel wat dat op een open avond allemaal inhoudt jij die dit nog niet weet hebt een unieke moge lijkheid om dat zelf eens te ondervinden. Je kunt je deze avond ook alvast opge ven voor de barbecue op D.V. 28 juni. We beginnen om acht uur, maar de deu ren van de Hoeksteen staan om half acht al open. Ook nu rekenen we erop dat je komt! Slotenspecialist Schoolstraat 32 3241 CT Middelharnis Tel. (0187)4822 94 Goeree-Overflakkee B.V. 0é Iedereen die zich al was 't maar met één vezeltje met de Flakkeese grond verbon den voelt kan op z'n boekenplank alvast een plaatsje inruimen voor het boek 'Op goede gronden' aan de inhoud waarvan David Hoogzand dezer dagen de laatste hand legt. Het wordt het 3e boek van deze auteur die met z'n eerdere boeken: 'Blijvend gedenken' (1992) en 'de Blijde Aankomst' (1995) z'n schrijverschap meer dan voldoende bewezen heeft. De 68-jarige gedreven Sommelsdijker maakte al op z'n 13e kennis met het land- arbeidersbestaan, hard als het was, maar dat heeft hem er niet toe gebracht zich af te zetten tegen het lot waartoe hij leek voor bestemd. Hij maakte er het beste van, „wat moest je anders?" met als gevolg dat z'n pen thans overvloeit van verhalen en anek- J;'^ dotes, van kennis ook die het waard is \t-\ voor het nageslacht bewaard te blijven. Het boek handelt niet zozeer over de sociale omstandighe den van de landarbeiders, zoveel is daarover al verhaald, maar dhr. Hoogzand beschrijft in meer dan veertig hoofd stukken hoe de gewassen werden geteeld, verdwenen ge wassen als meekrap en de bijna verdwenen chicorei, maar ook de teelt van tarwe, van uien en van aardappelen. Toen de schrijver het allemaal ging overdenken bleek zich ook op de akkers een revolutie voltrokken te hebben. Want lang is het geleden dat zaaiuienbollen werden gesne den, dat suikerbieten met 't spaatje werden gedolven, dat chicorei werd gedroogd en vlas werd gewied, geplukt en gebonden en dat 'met een grote krö' het gewas van kleine veldvruchten met het handwiedmachientje werd deurge- haeld". „M'n harte gaet ope!" zegt dhr. Hoogzand als'ie 't allemaal weer in herinnering roept en meer vroegere landar beiders heeft hij gesproken die 't zó weer over zouden doen. Dhr. Hoogzand heeft talloze bezoeken afgelegd, foto's bekeken en te leen gekregen en informatie opgedaan, van gewezen koeiewachters, van widoftelers en riethakkers, en voor een deel is het geschrevene ook auto-biografisch, zelf beleefd en met fijne pen weergegeven want dhr. Hoogzand is een goed waarnemer en een goed verteller. Daarom vond hij dat een boek als dit, zó boordevol infor- matie nu geschreven moest worden omdat steeds meer oud gedienden uit het grote landarbeiderslegioen heengaan. Ze zullen blijvend herinnerd worden aan de hand van maar liefst 125 foto's die een complete weergave geven van al het noeste werk dat is verricht. Er werd gezaaid en geoogst en daar tussen gewied, geplukt, geraapt, gesneden en ge bonden. De veranderingen blijken 'enorm ingrijpend' te zijn, maar alles staat straks in het boek dat als ondertitel 'het landleven op Goeree-Overflakkee' zal krijgen. De hierbij afgedrukte foto komt op de kaft. Het wordt gedrukt bij drukkerij Gebr. de Waal. De prijs zal rond de ƒ55,- bedragen. „Ik heb er m'n uiterste best op gedaan", verzekert dhr. Hoogzand. Die ijver heeft hij eerder toegepast toen hij het boek 'Blij vend gedenken' maakte, een terugblik op de oorlogsjaren en 'de Blijde Aankomst' over de beurtschipperij op Goeree- Overflakkee. Mevr. Hoogzand heeft voor dat laatste boek de titel ver zorgd. Nu zorgde ze dat 'Op goede gronden' geschreven werd. Het lag weliswaar goeddeels in concept gereed maar de laatste hand moest nog gelegd. De punt kan bijna gezet. Wij, en ongetwijfeld veel anderen, wachtten het resultaat in spanning af. Toen de Rabobanken van Ouddorp tot en met die van Dirksland, van 'vuur- tot watertoren', in 1994 fuseerden heeft misschien de vrees bestaan dat de hechte worteling in de gemeenschap wat los zou raken, maar geen nood; toen alle vijfhonderd Rabobanken in den lande op karakter werden getoetst bleek Rabo-Westflakkee het meest stam verwant, bleek ze écht de eerste de beste...! Het Rabo gedachtengoed, er te willen zijn ten dienste van zowel de samenleving als van het individu heeft Rabo West- Flakkee op een zó sublieme wijze ten uitvoer gebracht dat een vijftigkoppige jury tot toekenning van de coöperatieprijs 'Cum Laude 1997' besloot, de eerste die ooit is uitgereikt, een prach tige bronzen beeldje waarin twee gestyleerde figuren aan elkaar verbonden zijn. Een absolute ere-prijs die de intentie van de Rabo-organisatie verbeeldt; elkaar ten dienste zijn. In het Haegse Huus te Stellendam had dinsdagmiddag de uitrei king plaats. Rabo West-Flakkee was daar op volle sterkte aan wezig, want somen was de prijs verdiend. Bestuursvoorz. R. van Putten sprak dan ook van vreugd en trots, een opsteker nu zich meer dan ooit de discussie ontwik kelt over de vraag of voor de gemeenschap meer kan worden betekend dan het aanbieden van diensten tegen de meest gun stige condities en de scherpste prijzen. „We laten ons deze prijs graag welgevallen!" liet dhr. Van Putten horen, die zal zijn Bank stimuleren het oog en het oor naar de gemeenschap open te houden, bereid ten dienste van die gemeenschap 'nutti ge zaken' uit te werken en te ontwikkelen. De uitreiking Vleiend waren ook de woorden van dhr. W. C. M. Gaalman, die het beeldje aan dhr. Van Putten heeft overhandigd. „U hebt uw coöperatieve betrokkenheid tot grote waardering van uw streek genoten tot uitvoering gebracht", waardeerde dhr. Gaalman. In het juryrapport wordt waardering uitgesproken voor de manier waarop de Bank blijvend speciale aandacht geeft aan de vier bedrijfstakken in haar werkgebied, de agrariërs (deel name aan het Wendakkerproject), de recreatie-ondernemers (financiële deelname aan het Masterplan voor de verblijfsre creatie), de vissers (de organisatie van de gehouden visserij conferentie), voorts de medewerking van een project ter ver sterking van de financiële positie van het van Weel-Bethesda ziekenhuis en, in Dirksland, het beschikbaar stellen van acco- modatie aan de Stichting Genealogisch Centrum Goeree-Over flakkee 'het feyne kwartier' en aan het ensemble Eeuwkant dat zich bezig houdt met het bewaren van de klederdracht zoals Goeree-Overflakkee die gekend heeft. Enorm gesterkt Directeur den Hertog van Rabobank West-Flakkee weet zich door de prijstoekenning in zijn strijd om het behoud van de klant 'enorm gesterkt'. Het is de intentie van de gefuseerde Bank toch in élk van de dorpen betrokkenheid en betrouw baarheid te laten zien, nodig om het 80% marktaandeel te behouden. „Je hoort bij elkaar en je betekent wat voor elkaar, zo beleed hij de, overigens commerciële, gemeenschapszin van de Rabo-organisatie, een commercie waarin het niet pri mair om het geld gaat maar om eikaars partners te zijn, part ners die wederzijds elkaar dank je wel kutmen zeggen. De Stichting Vrienden van de Rijks HBS en de RGO hebben (weer) een feestje georganiseerd; wat kort op het vorige van 5 jaar geleden toen het 75- jarig bestaan van de school werd ge vierd, maar dat viel zó goed in de smaak dat aan herhaling, nu t.g.v. de 80e verjaardag, niet te ontkomen viel. Morgen, zaterdag 21 juni, vindt de reünie plaats, waar anders dan in en rondom de school. De vorige ontwrichtte de huwelijken van 3 reünisten die bij het weerzien besloten zich alsnog aan hun jeugdliefdes te ver binden, maar afgezien van die averij was het een feest waar nóg over nagepraat wordt. De voorz. van de organiserende Vereni ging J. M. Buth (hoofdberoep in de gezondheidszorg, nevenberoep boer) zegt het wat plastisch als'ie eraan herin nert dat de reünisten toen tot diep in de nacht door Menheerse hebben gedwaald en hun schooljaren met zóveel overgave herbeleefden dat de roep om herhaling niet onbeantwoord kon blijven. Er zijn zeventienhonderd uitnodigingen de deur uitgegaan, ruim vijfhonderd heb ben zich gemeld, maar op een dubbel aantal wordt gerekend, zo werkte dat ook de vorige keer. Meerdere van de reünisten zijn van HBS'ers hooggeplaatsten geworden, advocaten en captains of industry en jawel, ook zij hebben een nieuwe reünie zeer begeerd, met ontmoetingen over en weer en een drankje op het schoolplein dat, zo wordt gehoopt, in zonlicht baden zal. Vanmiddag - vrijdag - zal al een bijeen komst hebben plaats gehad waarop af scheid genomen is van Rector Traas, hij zal zijn benoemd tot Erelid van de Ver eniging en aan de school zullen twee vlaggen met het naamslogo zijn aange boden. Het Stichtingsbestuur wordt ge vormd door eerder genoemde Jan Buth, Truus Kort-v. d. Broek, Piet Nipius, Jan V. d. Broek en Wil Kik-van Maurik. Er is t.o.v. 5 jaar geleden een wat een voudiger programma opgesteld, niet meer een défilé zoals toen plaatsvond. De reünisten ontmoeten liever elkaar dan dat ze door ieder worden nagekeken, het programma is gevuld met wat eten, wat drinken, wat praten en wat luisteren. 's Avonds trekken de reünisten zich terug in het Prieel, 's Middags wordt door (oud)leraren les gegeven en hebben de reünisten gelegenheid met RTM-bus- sen uit de zestiger jaren een tochtje naar het Havenhoofd te maken, pure nostalgie gaat dat worden. De doelstelling van de Stichting is de band tussen oud-leerlingen intact te houden en aan de school materiële steun te verlenen. De vorige reünie slaagde heel bijzonder, het was toen 25 jaar geleden dat ze elkaar hadden teruggezien; opnieuw wordt op een prachtig feest gerekend. Momenteel wordt een Plan van aanpak opgesteld voor een duurzame ontwikkeling van landbouw, natuur, recreatie en waterwinning op de Kop van Goeree. Dit plan wordt geza menlijk gemaakt door twintig organisaties op Goeree. Woens dag 25 juni 1997 vindt hierover een informatie-avond plaats in de Dorpstienden te Ouddorp. Aanvang 20.00 uur. Tijdens de avond worden drie rappo- ten toegelicht die een toekomstbeeld van Goeree schetsen gezien vanuit de verblijfsrecreatiesector, de landbouw en de natuur. Deze rapporten vormen bouwstenen voor het Plan van aan pak. Verder wordt de stand van zaken van de Gebiedsgerichte aanpak toe gelicht. Deze avond is georganiseerd voor de besturen en leden van de bij het pro ject betrokken organisaties en voor belangstellende bewoners op de Kop van Goeree. U bent van harte welkom! Garage Knöps heeft hiervoor de oplossing. Wij verhuren allesdragers en imperiaals zodat uw bagage gemakj^elijk en veilig kan worden vervoerd. Informeer naar de voor waarden Middelharnis. Tel. (0187) 482222 centrale verwarming - sanitair OOSTDIJK 49 - SOMMELSDIJK Vingerting3 - 3241 EB Middelhamis-Tel.(0187)482518 Audio - video apparatuur - Elektrische huishoudelijke app. S=3 Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34,3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 'Op goede gronden' Bestuursvoorz- R. van Putten (l) neemt uit handen van dhr. Gaalman de Cum-Laude prijs in ontvangst VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOORAF1E Q^ £^3 ^^0 ^^^^^r^^Tia C3 C3 c= ^1 era czi tra i frna__g3 eu m OUDDORP-Wetststraat35-Tole^xm f0187)681612/Fax683734 .^HujBBBC RENESSE-Piintshop-Hog&zoom 172-Tyfoon U^U) 462400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 1