EIIAIIDEfl-IHEUWa Raad Oostflakkee maakte werk van bespreking Voorjaarsnota Geen succes voor Hakkeese ploegen op gew. brandweerwedstrijd te Stellendam Dirksland behaalt vierde prijs op gew. wedstrijd Massale koor- en samenzangavond in Brielle Kompas herovert wisselbeker Concert door 30 organisten te Sommelsdijk Verkoping te Ouddorp 2e Blad DINSDAG 17 JUNI 1997 No. 6611 't Zijn dikwijls van die geleerde lui die stellingen poneren, maar raadslid Jan van der Mast (PvdA Oostflakkee) heeft 't hen donderdagavond allemaal verbakken: „de kosten voor de groen voorziening gaan alle perken te bui ten", zei hij en is dat niet een stelling die een literaire ereprijs verdient? De bemerking van dhr. v. d. Mast was onderdeel van de beschouwing van zijn fractie op de Voorjaarsnota, een tussen tijdse informatie hoe de uitgaven zich verhouden tot dat wat was begroot, 't Leek reuze mee te vallen, er moest wat bijstelling plaatsvinden waardoor de nog beschikbare post Onvoorziene met ƒ32.000,- moest worden verminderd waardoor er nog ƒ38.000,- reserve res teert, voldoende, vinden B W, voor de restvan 1997. Alle fracties hebben een beschouwing op de nota losgelaten en dat heeft 's voorzit ters grootst mogelijke instemming, het beleid kan nu door de raad worden (bij)- gestuurd, vindt hij, maar zover is het donderdagavond niet gekomen. Beleidswijzigingen werden vanuit de raad niet voorgesteld, men nam slechts kennis en dat kon ook moeilijk meer zijn omdat van komende ontwikkelingen de kosten nog niet te overzien zijn. 't Zal de raad zéker niet verweten kunnen worden niet met elkaar in gesprek te zijn geble ven, donderdagavond was er dat gesprek, urenlang.Soms zat er wat vreugdevols tussen, er gloort meer dan ooit de hoop op een fietspad langs de Schaapsweg. „Op een redelijke termijn komt er actie", heeft weth. Andries laten weten en de raad veerde op, want de roep om een fietspad aldaar laat zich al jaren horen, 't Heeft iets te maken met het (nodig ge worden) rooien van een bomenrij waar door een fietspad zou kunnen worden aangelegd. Het Waterschap is bezig met het denkwerk. In allerlei varianten ging het - andermaal - over 'Binnenhof', 't Gaat beter met het Werkvoorzieningsschap, maar het leed is allerminst al geleden, toch ook hier spoortjes van goede hoop. De vier ge meenten zouden al - op 10 juni - tot een afspraak zijn gekomen over de sanering van de door 'Binnenhof' aangegane geldleningen, maar nieuwe gezichtspun ten hebben tot uitstel geleid. Dhr. P. V. d. Ree (VVD) had in zijn be schouwing nog wel gezegd dat de Ge meenten de geldleningen op zo kort mogelijke termijn moeten overnemen, maar de 'afgrijselijk dure' leningen ver vallen in het jaar 2002 en in 2004 vervalt een groot deel van de wachtgeldverplich tingen wat structureel een half miljoen verlichting per jaar zal gaan betekenen. Tot die jaren behoeft het Werkvoorzie ningsschap nog financiële steun van de gemeenten, maar daarna zou het, aldus verlicht, misschien op eigen benen kun nen staan. Het zou Oostflakkee ook niet mogelijk zijn de kosten van sanering uit de reserve te putten. Daar is ook al voor 'Binnen hof' zoveel uit geput dat het vrij te beste den deel daarvan is geslonken tot slechts ƒ865.000,-. BUURTAGENT Ook over het functioneren van de buurt- agent, de 'gebiedsgebonden politie-me- dewerker' was de raad niet zo vreselijk enthousiast. De man, of vrouw zelf ook niet trouwens, want zélfs ontbreekt het hem/haar aan de gelegenheid op een oir- bare plek een sanitaire behoefte te doen... Het lijkt de voorz. overigens wel goed te werken dat steeds dezelfde politieman of -vrouw in de wijk wordt gezien. Het hondepoepprobleem zou op heel Goeree-Overflakkee in één veeg kunnen worden opgelost als alle vier de gemeen ten zouden ingaan op het aanbod van het Werkvoorzieningsschap. Voor een be drag van 21.000,- per jaar, per ge meente, neemt het 'Binnenhof' een hon- dendrollenzuiger in gebruik, maar niet alle gemeenten zijn geïnteresseerd zodat de actie niet door zal kunnen gaan. Het speet weth. Andries dat 'een voortdurend probleem' zal blijven voortbestaan. Dhr. Breeman (SGP) zou zo'n drollen vanger wel aan 't werk willen hebben, betaald door de hondenbezitters, stelde hij voor conform het uitgangspunt dat de vervuiler betaalt; een tientje bij de hon denbelasting moet kunnen. Recreatieve ontwikkeling Het wil niet vlotten met het recreatie project Oude Tonge, „de onderhandelin gen verlopen uiterst moeizaam", zegt het College erover. Het is ook de situatie op de markt die de ontwikkelingen frus treert, vindt weth. Andries. Ook de raad was met nogal wat zorg be zet: „de gemeente loopt vrij veel risico", liet dhr. C. L. M. de Wit in z'n beschou wing horen. „Had maar naar de SGP ge luisterd en had er maar nooit aan begon nen", volstond SGP-vertegenwoordiger dhr. C. Breeman. De Provinciale herindeling werd weer besproken al is er niks meer aan te wijzi gen, stelde de voorz. burg. Van Pelt vast. Met ingang van het jaar 2000 wordt Goe ree-Overflakkee bij Zeeland gevoegd, dat was allang zo beklonken. De voorz. rekent erop dat dat metterdaad door zal gaan al kent ook hij zijn twijfels. Kamer leden die zich op een dag positief hebben uitgesproken nemen 's avonds in een radio-interview het 'dan maar niet' in de mond als het tegenstreven van de ge meente Rotterdam bekend wordt. Brandweerkazerne Er komt - heel waarschijnlijk - in de Plaat een nieuwe brandweerkazerne aan het begin van het dorp. Enkele, slechts 2 of 4, volkstuintjes komen erdoor te ver vallen, maar de huurders daarvan kunnen aan een vervangend plekje geholpen worden. De voorz. was niet zo gevoelig voor het argument dat de omwonenden steeds door de sirene van de vertrekkende blus- auto zullen worden opgeschrikt, dat zal bij elke plaats van vestiging het geval zijn; er zal een zorgvuldige overweging plaatsvinden, zegde de voorz. toe. Stationsweg In het verloop van de vergadering werd besloten tot reconstructie van de Sta tionsweg te Oude Tonge, Alle zijwegen zullen een directe aansluiting op de Sta tionsweg krijgen en er zullen maatrege len worden getroffen om de snelheid te verminderen. Er werd voor de reconstructie een crediet van 700.000,- beschikbaar gesteld; van de Provincie is een subsidie tot de helft van dit bedrag te verwachten. Met het beplantingsplan zal een bedrag van 100.000,- gemoeid zijn. Absent De vergadering werd door drie raadsle den verzuimd, dhr. de Vries en weth. Maliepaard wegens vakantie, mevr. Van Rossum was op werkbezoek in Thailand. DIRKSLAND - De brandweer heeft afgelopen zaterdag deelgeno men aan de gewestelijke brand weerwedstrijd in de klasse 2 te Uit hoorn (Noord-Holland). Het korps behaalde een vierde plaats. Hoewel het resultaat beslist niet onverdien stelijk is, is het helaas te laag voor deelname aan de Landelijke wed strijden. De wedstrijd werd gespeeld in een loods van een staalconstructiebedrijf. Twee werknemers van het bedrijf waren bij de brand betrokken. Eén ervan was in beschonken staat nog aan het werk, niet bewust dat het slechts op korte afstand van hem behoorlijk brandde. De andere werknemer kwam de aanrijdende blus- groepen al direct tegemoet, zodra men in de buurt van de loods kwam. Deze per soon kon de bevelvoerder vertellen hoe het pand er binnen uitzag en welke gevaarlijke situaties zouden kunnen ont staan. Al gauw werd duidelijk dat zich in het pand een ringleiding met acetyleen en zuurstof bevond, welke moest worden afgesloten. De dronken werknemer kon zonder inzet van een straal naar buiten worden gehaald en nadat de GGD had vastgesteld dat de persoon niets man keerde, moest hij worden overgegeven aan de politie. Achter in het voorste gedeelte van de loods, tegen de wand op een galerij, werd brand geconstateerd. Bij een goede verkenning kon worden waargenomen dat de brand was doorge slagen naar een daar achter gelegen bedrijfsruimte. Met twee stralen lage- druk moest de brand worden ingesloten en geblust. Van de Flakkeese brandweerploegen speelde alleen Dirksland te Uithoorn. De uitslag was in het kort: 1. 's Gravendeel1232 pnt. 2. B.N. International1228 pnt. 3. Krimpen a/d Ussel1194 pnt. 4. Dirksland1178 pnt. 12. Klundert980 pnt. Op zaterdag 21 juni 1997 zal er in de St. Catharijnekerk van Brielle een grote koor- en samenzangavond worden ge houden. Aan deze avond werken mee het Int. Evangelisatiekoor uit Zuidland, Kerkkoor 'Groote Lindt' uit Zwijndrecht en Hervormd Kerkkoor uit Sliedrecht. Naast deze 3 gemengde koren werken er ook 2 mannenkoren aan deze avond mee te weten: Chr. Mannenkoor 'Rotterdam- Vreewijk en het Chr. Regionaal Mannen koor Sola Fide uit Schoonhoven. De koor- en samenzang staat op deze avond o.l.v. de dirigent Peter Overduin. Het orgel zal door de bekende organist/ pianist André van Vliet worden be speeld. Naast koorzang en een orgelsolo zal er ook samenzang zijn van bekende liede ren. Aanvang 20.00 uur.Kerk open: 19.30 uur. Toegangsprijs 5,- p.p. Inl.: (078) 6818260. p.V. aanstaande vrijdag 21 juni, zullen in totaal zo'n 30 organisten gezamenlijk een orgelbespeling verzorgen op het monumentale Meere-orgel in de Her vormde kerk te Sommelsdijk. Het programma dat ten gehore wordt ge bracht is bijzonder afwisselend: u hoort, naast een keur aan korte, fraaie barok- stukjes ook een heel aantal grote orgel- werken uit verscheidene stijlperioden. Ook zal een aantal eigen composities hun eerste uitvoering beleven, gespeeld door de componisten zelf. Het betreft de jaarlijkse presentatie naar buiten van kerkorgelleerlingen van do cent Paul Kieviet. Voor de deelnemers aan de ene kant best wel spannend, aan de andere kant het be haaglijke gevoel, te musiceren op je ver trouwde plek waar je wekelijks les hebt. Voor u en jou een hartelijke uitnodiging te komen luisteren. Een avond als deze geeft op toch wel een speciale manier iets weer van Flakkee als orgelgebied. In de pauze wordt koffie en fris geschon ken. De toegang is vrij, al is er bij de uit gang wel een collecte i.v.m. de kosten. Sommelsdijk heeft trouwens een heel mooi orgel in een sfeervolle ruimte! Meer informatie over dit concert stond in het 'Eilanden-Nieuws', vorige week. Tijdens de jaarlijkse schoolzwem- wedstrijden van de gemeente Goe- dereede heeft de Nederlands Her vormde basisschool 'Het Kompas' uit Stellendam de wisselbeker her overd. De begeerde wisselbeker was een jaar lang in handen ge weest van de openbare basisschool 'Het Stellegors' uil Stellendam. Het was een prachtige dag om school- zwemwedstrijden te houden die 10e juni 1997. De zon had het buitenbad van zwemcomplex 't Zuiderdiep al vroeg in de zon gezet. Het water was 25 graden warm en er stond bijna geen wind. Rond negen uur kwamen de eerste schoolkin deren met de bus aan bij het zwembad. Om half tien was de start gepland. De juryleden van z.c. 'De Stelle' zouden het druk krijgen. Maar liefst 530 kinderen stonden voor deze wedstrijd opgesteld. In twee gedeeltes van ieder ongeveer 70 series zou deze klus worden geklaard. De kinderen hadden er goed zin in. Iedereen stond zijn of haar klasgenoten luidkeels aan te moedigen. Zij deden dit zo hard dat in Stellendam zelf de mensen konden horen dat er wedstrijden waren. Nadat de kinderen van de groepen 6, 7 en 8 hadden gezwommen kon de tussen stand na de eerste helft worden opge maakt. Hierin stond 'Het Stellegors' slechts twee punten achter op 'Het Kom pas', terwijl 'De Westhoek' en 'Eben- Haëzer' op geringe achterstand volgden. Het beloofde dus ook 's middags een spannende strijd te worden. Na de middagpauze was het de beurt aan de groepen 3, 4 en 5. Wie zou uiteinde lijk de grootste beker krijgen, welke meesters en juffen zouden er na de prijs uitreiking in het water worden gegooid? Om drie uur was het zover. De einduit slag was bekend. Bedrijfsleider van het zwembad en tevens scheidsrechter voor deze dag W. J. Hansen kon de uitslag be kend maken. Op de zesde plaats was geëindigd 'Buuten de Poorte' met 123 punten, de vijfde plaats was voor 'Zo- merland' met 130 punten, de vierde plaats voor 'Eben-Haëzer' met 156 pun ten. Op de derde plaats stond 'De West hoek' met 166 punten, en met slechts 1 punt meer op de tweede plaats 'Het Stel legors' met 167 punten. De winnaar van deze dag was 'Het Kompas' met 192 punten. Het korps van Ooltgensplaat heeft de slachtoffers gered, de branden geblust en is bezig met het inpakken STELLENDAM - Afgelopen zaterdag waren elf brandweerploegen te gast bij het Stellendamse korps. Ter gele genheid van het 50-jarig bestaan van de blusgroep, trad deze als gastheer op bij de gewestelijke wedstrijd in de klasse TAS. De ploegen van Ouddorp en Ooltgensplaat slaagden als enige Flakkeese deelnemers er niet in, zich te plaatsen voor deelname aan de Lan delijke wedstrijden. De wedstrijd werd gespeeld aan boord van een kotter die lag afgemeerd in de binnenhaven. Bij de elektromotor van de UK 36 was brand ontstaan, die doorge slagen was naar een daarboven gelegen ruimte, aan de achterzijde van de stuur hut. De schipper wachtte de brandweer vol ongeduld op en vertelde aan de spuit gasten dat zijn zoontje én een monteur vermist werden. Hij kon ook precies ver tellen hoe de kotter er van binnen uitzag. Met twee stralen hogedruk moest de brand bij de motor en de doorslag in de stuurhut bedwongen worden. Bij inzet van de straal in de stuurhut kwam men het zoontje van de schipper tegen, die daarop onmiddellijk in veiligheid kon worden gebracht. Nadat de brand onder controle was, kon de redding van de monteur ter hand wor den genomen, die zich in de machineka mer bevond. Het was een 'pittige' wedstrijd. Boven dien zal het voor veel korpsen geen regelmatige kost zijnbrand aan boord van een schip. Het korps van Stellendam had echter bijna geen mooiere locatie kunnen bedenken! Veel ploegen zullen nog lang terug denken aan de wedstrijd aan boord van de UK 36 in de binnenha ven van Stellendam. De (verkorte) uitslag was als volgt: 1. Maasdam1220 pnt. 2. Meerkerk1216 pnt. 8. Ouddorp1124 pnt. 10. Ooltgensplaat1076 pnt. 11. Zoetermeer1030 pnt. De eerste twee ploegen zijn gerechtigd tot deelname aan de Landelijke wedstrijd TAS te Zaanstad op 20 september a.s. Onder toeziend oog van de jury bevestigen twee Ouddorpse spuitgasten de reddingsvesten. Geen dagelijks werk! Na deze prijsuitreiking gingen er dus verschillende leerkrachten gekleed te water. Maar gezien de temperatuur von den zij dit niet zo heel erg. Al met al kon iedereen terugzien op een geslaagd zwemfeest. De medailleverdeling was als volgt: goud zilver brons Het Kompas 4 3 3 Het Stellegors 2 2 2 Buuten de Poorte 2 1 Zomerland 2 1 Eben-Haëzer 1 5 3 De Westhoek 1 2 2 De zendingskrans 'Dorcas' te Ouddorp hoopt D.V. woensdag 18 juni a.s. haar verkoping te houden. Er is weer van alles te koop, o.a. hand werk, cake, koekjes, brokken, schoon maakartikelen enz. Ook is er een boeken- tafel aanwezig. Het verenigingsgebouw 'Eben-Haëzer', Preekhillaan 3 is geopend van 's mor gens 9.30 uur tot 's middags 16.30 uur. De opbrengst is t.b.v. de Mbuma-zen- ding. Wilt u ons werk steunen, kom dan deze dag even kijken. U bent hartelijk welkom. -33- Jelle voelde zich koud worden. Het ge zicht van Paul bleef onbewogen. Hij wees haar op de kaart aan waar de hoorplaats zou komen, maar zij wierp er amper een blik op. Zij zette haar handtekening al, toen Paul nog aan het woord was. Ze waren nog geen tien minuten binnen ge weest, toen zij hen weer uifliet. In de auto keken ze elkaar eens aan. Paul haalde de schouders op. Zwijgend reden ze naar het hotel. Bij hun terugkeer naar Oosterveen regende het dat het goot. Jelle zat met de journalist achterin. Ze hadden een geanimeerd gesprek, en hij keek ver baasd op, toen hij Paul ineens tot de chauffeur hoor de zeggen, dat hij moest stoppen. Ze hadden nog een kilometer of acht voor de boeg. Aan de kant van de weg zag hij dominee Suurhof, de nieuwe predikant van Oosterveen, staan, met de fiets aan de hand. Hij bleek een lekke band te heb ben. Of hij misschien kon meerijden? Zijn fiets zette hij dan wel in die boerderij daar. Hij zag er wel niet tegenop te lopen, ar met dit weer was dat geen pretje, en zijn regenjas was nu al bijna door weekt. Paul was uitgestapt. „Natuurlijk nemen we u mee, dominee!" zei hij. Hij mat de forse gestalte van de predikant en lachte. „Misschien wilt u dan voorin gaan zitten? De heb minder ruimte nodig dan u!" Ook de chauffeur had zijn plaats verlaten. „Uw fiets kan wel mee, dominee", verklaarde hij. „Ik heb een flinke bagageruimte en een paar stevige touwen". Toen ze verder reden, was de fiets achter aan de auto vastgesjord. De klep van de bagageruimte stond half open, en de wielen staken er aan weers zijden uit. Maar het ging. Ze zetten de predikant voor zijn huis af. De fiets wilde de chauffeur bij Piet Zorgdrager afladen. O, moest dominee de fiets eigenlijk weer gebruiken, vanmiddag? Goed, hij zou zeggen dat er haast bij was. Het afscheid was joviaal. „Komen jullie nog gauw eens een avondje pralen?" nodigde de predikant Jelle en Paul uit. Hij lachte even. „Gezellig roddelen over de grote stad, met haar verderfelijke sfeer?" Paul knikte. „Heel graag!" zei hij. Jelle stak een duim op, en de predikant maakte hetzelfde gebaar. Ze grinnikten tegen elkaar als twee kwajongens. „Okido!" zei Jelle. „En dan eindigen we, net als de vorige keer, met de bekentenis, dat we het nog steeds niet helemaal zonder die grote stad kunnen stellen, omdat we er nog altijd met één been in staan. Goed?" „Afgesproken!" zei de predikant. „Jullie bellen vooraf wel even?" „Allicht, dominee! Groeten thuis!" Ze wuifden tegen elkaar toen de auto wegreed. HOOFDSTUK 6 Titus Suurhof bleef nog een ogenblik op de weg staan en keek de wagen van de Maat schappij na. Toen hij zich omdraaide en het pad naar de voordeur van de pastorie opliep, open de Edith, zijn vrouw, een der vensters van de erker. „Wat ben je nat, jongen!" zei zij bezorgd. „En waar is je fiets? Je hebt toch geen ongeluk gehad?" Hij haastte zich haar gerust te stellen. „Nee, hoor! Ik had pech met een band. Een auto van de Maat schappij heeft me meegenomen. Je moet de groe ten hebben van Dijkstra en Breukers. Ze zouden gauw weer eens een avond komen". „Gezellig! Maar kom nu gauw binnen, wil je? Straks vat je nog kou in die regen!" Hij lachte. De verpleegster in Edith verioochende zich nooit. Sinds hij een jaar in een Goois sanatori um had moeten kuren, was zij altijd erg bezorgd gebleven. In de hal kwam zij hem tegemoet. Zij kuste hem en nam zijn jas van hem over. Met zijn gewone slordigheid, wilde hij die natuurlijk weer zomaar aan de lus aan de kapstok hangen. „En ga nu even naar boven", zei zij, „en trek een andere broek aan en droge sokken". Hij protesteerde niet. Hij wist, dat het toch niet zou helpen. In hun slaapvertrek verkleedde hij zich haastig. Een beetje huiverig was hij toch wel, bekende hij zichzelf, maar toen hij een blik in de spiegel wierp, grijnsde hij. - Ziehier dominee Titus Suur hof, oud vierendertig, een boom van een vent, met brede schouders en, eerlijk gezegd, een beginnend buikje. Al grijzend aan de slapen. Een klein beetje neiging tot kaalheid, maar dat stond hem niet eens zo gek. Handen als kolenschoppen. Gelukkig ge trouwd. Een dochter van acht jaar, die Ansje heette - een naam, waarin, naar wel eens werd beweerd, een letter vergeten was. Er had nog een H voor moeten staan, omdat zij meer op een jongen dan op een meisje leek. Met poppen spelen vond zij wel aardig, maar zij had een uitgesproken zwak voor slootjespringen en in bomen klimmen. En hijzelf? Een doordrijver en soms een heel klein beetje een duivel, als hij zijn zin niet kon krijgen in de gemeente. Volgens de opvattingen van een aantal leden, te modem. „De kerk is het Leger des Heils niet, dominee!" En hij: „Nee, daar zijn we helaas niet moedig genoeg voor! We denken, dat we er al zijn, als we elke zondag maar braafjes naar de preek luisteren! O, wat zijn we toch flink! Laten we toch vooral de buiten-kerkelijken met afgewend hoofd voorbij gaan, de heidenen! Denken jullie eigenlijk, dat ik een ambtenaar ben, die op vaste uren voor zijn salaris werkt? Een vent van de belasting of zo? Of van de gasfabriek?" Dat was in zijn vorige ge meente geweest. Oei oei, wat had er toen wat ge zwaaid! Hij liep naar zijn studeerkamer, om naar de haard te kijken. Hij had die helemaal afgesloten, voor hij vanmorgen wegging. Ja, een beetje koud had hij het toch wel. Hij trok de regelaar helemaal uit. Het was hier nauwelijks vijftig graden - en dan die regen. Dat maakte Edith steeds weer bezorgd. Dat jaar sanatorium ook! Maar het was juist door zijn ziekte, dat hij haar had leren kennen. Het was tussen hen begonnen in Amsterdam, in dat huis aan de Amstel, die gekke, grote kast! Het stond in de bocht naar de Munt, niet ver van de Halve Maansteeg. Hij was er gaan wonen, toen hij uit Hengelo kwam, en zou gaan studeren op kosten van een bejaarde tante, die hem ook had opgevoed. Zijn ouders had hij nooit ge kend. Twee jaar ging het goed. Toen gebeurde er iets naars met effecten; hij had nooit helemaal begre pen hoe het in elkaar zat, maar met zijn toelage was het in elk geval afgelopen. Hij had nog vol doende geld om het leven een maand of twee te rekken. Toen was het eindeloze gesukkel van het ene baantje naar het andere begonnen. Een tijdje werken en dan weer studeren, tot het geld op was. Daarna weer werken. Hij zóu er komen! En hulp aanvaardde hij niet; hij wilde het zelf doen nu... Tot het spaak was gelopen. Hij woonde helemaal bovenin dat huis. Hij had een kleine kamer, met ernaast een hokje, dat tot keuken diende; als hij daarin stond, was het pre cies vol. Hij leefde als een kluizenaar en werkte als een ezel. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 3