Pilotproject Zonne-energie in gebruik genomen WOORD &DAAD 'Vernieuwbouw' VBO Groen in Sommelsdij il Jubileum avonddriedaagse 'De Kriekel' grandioos succes Dirkslands Mannenkoor zingt in de Ned. Herv. Kerk te Dirksland -m 'id/i-^M'^^fl Gebruik van zonne-energie noodzakelijk voor een schoner milieu WRKSLANDS 0MANNENKOOR Bingo-avond te Dirksland DINSDAG 17 JLM Blz.2 EILANDEN-NIEUWS MIDDELHARNIS - Niet zonder enige (gepaste) trots heeft burge meester Sleurink donderdagmid dag het pilotproject Zonne-energie in gebruik genomen. Zij deed dat in de hal van het gemeentehuis met de onthulling van de zgn. energie- spiegel. Enige tijd geleden zijn op het dak 23 zonnepanelen aange bracht die het gemeentehuis voor zien van elektriciteit. De energie- spiegel in de hal verschaft informa tie over het verbruik van gas en elektriciteit. Een en ander wordt in relatie gebracht met de buitentem peratuur en een ingeprogram- meerd normverbruik. Op de spiegel kan dus afgelezen worden of er gas of elektriciteit verbruikt wordt. Met behulp van lampjes wordt de mate van het verbruik aangegeven, van laag tot hoog. Per categorie is ook zichtbaar hoe het verbruik zich verhoudt tot het gemiddelde weekverbruik over het afge lopen jaar. Vervolgens wordt ook het verbruik afgezet tegen het verbruik van het afgelopen jaar. Het midden van de balk met lichtjes komt overeen met het ingeprogrammeerde normverbruik. Bij de categorie gas wordt daarbij rekening gehouden met de gemeten buitentempe raturen door middel van de graaddagen- methode. Deltawind, de coöperatie die zich ten doel stelt het gebruik van wind energie en andere milieuvriendelijke energiebronnen op het eiland te bevorde ren, heeft in samenwerking met de gemeente Middelharnis het demonstra tieproject gerealiseerd. Het systeem van zonnepanelen op het dak van het huis der gemeente kan één huishouden van elek triciteit voorzien. Door middel van de energiespiegel wil men het project onder de aandacht van de bevolking brengen. Erg blij Burgemeester Sleurink draagt milieu vriendelijke opwekking van elektriciteit een warm hart toe. Ze was dan ook bij zonder verheugd dat het gemeentebe stuur akkoord kon gaan met het plaatsen van de panelen op het dak van het gemeentehuis. Veel waardering had ze dan ook voor de coörperatie Deltawind die zich sterk maakt voor de opwekking van 'schone' elektriciteit. De komst van een aantal windmolens is in dit kader al een zeer positieve ontwikkeling geweest. Daarnaast wist de burgemeester dat ook de zon een grote energiebron is. Ze juichte de ontwikkeling van zonne-ener gie dan ook van harte toe. De milieu-energie moet een grotere plaats gaan innemen in onze maatschap pij om de uitstoot van C02 te verminde ren. Met de komst van de zonnepanelen op het dak en de plaatsing van de ener giespiegel in de hal van het gemeente huis hoopt ze dat veel mensen kennis zullen nemen van deze schone vorm van energieopwekking. "We hopen als ge meente dat steeds meer mensen door drongen worden van de noodzaak tot schone energie." De burgemeester sprak een bijzonder woord van dank tot dhr. A. Meijer van de coöperatie Deltawind, die enorm veel tijd en energie erin heeft gestoken om het project van de grond te kunnen krij- Aarde geleend Mevrouw M. Bakker-Boone van het elektriciteitsbedrijf REMU ging vervol gens in op de noodzaak tot het ontwikke len van milieuvriendelijke energie. De aarde is geleend, benadrukte ze, en dat schept een grote maatschappelijke ver antwoordelijkheid. Toen men in 1993/ 1994 begon met het promoten van deze schone vorm van energie, was men als het ware 'een roepende in de woestijn'. Toch heeft er een cultuuromslag plaats gevonden. Mensen raken steeds meer enthousiast en zijn zelfs bereid om meer te betalen voor schone energie. Het ener giebedrijf is erg actief op het gebied van het promoten van zonne-energie. Zo heeft men al diverse projecten gereali seerd waaronder het met zonnepanelen uitgevoerde geluidsscherm bij de Bilt langs de A27 en het aanbrengen van panelen in de daken in diverse soorten nieuwbouw woningen in Nieuwland Amersfoort. Bakker hoopt dat ook ande re elektriciteitsbedrijven actief de zonne- energie zullen promoten en ontwikkelen, want het moet! "De huidige energiebron nen om elektriciteit op te wekken raken langzaam maar zeker uitgeput en zijn bovendien een aanslag op het milieu. We moeten dus actief gebruik gaan maken van andere (schone) vormen van energie verwekking. Dus....Zon in de nieuw bouwprojecten -en niet alleen daar- Noodzakelijk Architect D. Vroegindeweij benadrukte eveneens de noodzaak tot het ontwikke len en gebruiken van schone energie. De plaatsing van windmolens voorziet reeds in een deel van de benodigde elektrici teit, maar dat kan nooit voldoende zijn. Derhalve is het noodzakelijk dat gezocht wordt naar alternatieve bronnen van energieopwekking. Energiebesparing is echter ook heel belangrijk. Het architec tenbureau waar binnen hij werkzaam is, denkt al jaren actief mee hoe het energie verbruik is terug te dringen. Op diverse locaties zijn er in de loop der jaren al woningen verrezen die middels situering, het toepassen van bepaalde materialen. Op D.V. zaterdag 21 juni hoopt het Dirkslands Mannenkoor haar mede werking te geven aan een koor- en samenzangavond in de Ned. Herv. Kerk te Dirksland. De avond is geor ganiseerd door het eilandelijke comité van Woord en Daad. De avond begint om half acht. De deuren gaan om zeven uur open. De entree is vrij. Ds. A. M. den Boer heeft deze avond de leiding. Hij zal ook de meditatie verzor gen. Het grote, bijna vijftien jaar oude, mannenkoor, staat onder de bezielende leiding van Frans Cornet. De organist is Michel de Wit. Op het programma staan psalmen en geestelijke liederen. Ook tweemaal een orgelimprovisatie met trompet. De trom pettist is Pieter Alblas uit Dordrecht. Voor deze avond heeft het eilandelijke comité gekozen te collecteren voor de straat kinderen in India. De stichting Woord Daad heeft zich het lot van deze kinderen aangetrokken. Vooral de stationskinderen. Het is heel gewoon dat er tientallen kinderen dag in dag uit daar liggen te slapen. Ze liggen er opgerold op de vuile vloer, dragen lompen en stinken al vanaf een afstand. Zij likken achtergelaten etensresten op en bedelen om voedsel. Ze komen in een circuit van stelen, van drugs, prostitutie en criminaliteit. Velen zijn gevlucht na mishandeling en zijn wezen of halfwe zen. Een intervieuwer vroeg aan een straat kind: „Wat wil jij het liefst? Het kind antwoordde: „Een bed en een moeder"! Hierachter ligt een wereld van ellende, angst voor de lange nacht, voor de hon ger overdag en voor altijd 'vogelvrij' te zijn. Deze kinderen zijn van niemand! De stichting Woord en Daad wil daar kinderen van niemand een thuis geven. Alleen in Vijayawada zijn al zo'n 5.000 zwerfkinderen. Woord en Daad heeft bij het station een onderkomen waar over dag 100 kinderen mogen komen, die voeding, medische hulp en onderwijs ontvangen. 's Nachts kunnen er echter niet meer dan 60 blijven slapen. De rest moet terug naar het station. Een groter huis is nodig maar kost ƒ300.000,- en dus geef uw gave en... geef daarmee een thuis aan 'een kind van niemand'. Neem een 'kind van de rekening' voor uw rekening,.ja geef een thuis aan een 'kind van niemand'. Als u uw gave over wilt maken via bank of giro, dan kunt u dat doen op Rabo- banknr. 3613.13.772 of gironr. 5620184 t.n.v. comité Woord en Daad Goeree- Overflakkee te Middelharnis. etc. een gering verbruik van energie tonen. De ontwikkelingen rond het toe passen van systemen om energie op te wekken op een milieu bewuste manier, hebben zijn belangstelling. Er komen steeds nieuwe vormen van energieop wekking, wat een zeer goede zaak is. Vroegindeweij is er echter van over tuigd, dat er een cultuuromslag zal moe ten plaatsvinden bij overheid, organisa ties en particulieren om de noodzaak van het stimuleren en gebruiken van schone energie èn het toepassen van duurzame milieubewuste materialen en o.a. zon nepanelen in gebouwen, niet alleen bespreekbaar te maken, maar ook daad werkelijk daaraan gestalte te geven. Milieubewust wonen is een wissel op de toekomst, benadrukte hij en er zal dan ook rekening gehouden moeten worden, naast een prettige aankleding van het woongebied, met energiezuinig bouwen en bewonen van gebouwen, energiezui nig ontwerpen van het stedebouwplan, milieubewuste materiaal toepassingen en de zonne-energie in de bebouwde omge ving. Duurzaam bouwen is noodzakelijk! 'Eeuw van de zon' 'Voor niets gaat de zon op' is het beken de gezegde. "Niet waar!", gaf de heer A. Meijer van Deltawind aan in zijn toe spraak. "De zon gaat niet voor niets op. We kunnen er juist ontzettend veel mee doen, maar we doen er echter nog veel te weinig mee!" Wel is er de laatste jaren een opmars gekomen van de windmolens die bijna concurrerende stroom afleveren t.o.v. de 'vuile stroom'. De zonneboilers zijn al een volwaardige duurzame ener giebron. Tenslotte is er ook de zonne- stroom -het omzetten van daglicht naar elektriciteit-. Hoewel op dit moment de laatste vorm van energie nog vrij duur is, wees hij erop dat het een feit is, dat zodra een produkt gemeengoed gaat wor den, de aanschafprijzen met sprongen omlaag gaan. Dat zal ook hierbij het geval zijn, verzekerde hij. Hij moest wel bekennen dat het op dit moment voor particulieren nog te duur is. Meijer wees op de mogelijkheid tot subsidie. Diegene die voor zonnestroom kiest, kan zich wenden tot de Eneco voor een subsidie van 3.000,- per kilowatt geïnstalleerd vermogen. Helaas constateert hij veel verschillen in de hoogte van dergelijke subsidies. Elders in het land worden bedragen tot zelfs 7.500,- per kW vers trekt. Voor non-profit-organisaties is er de nieuwe mogelijkheid tot subsidie tussen 13 en 17%. Als de investering in duurza me energie 50.000,- of meer is, kan een groenverklaring worden verkregen, waarmee men bij een groenfonds geld kan lenen tegen een voordelige rente. Voor profit organisaties zijn op fiscaal gebied mogelijkheden. Daarnaast wordt een wijziging verwacht op de wet Omzetbelasting, om de BTW op gelever de en ingekochte duurzame-energie te wijzigen van 17,5% naar 6%. Niet alleen de Rijksoverheid, maar ook voor de gemeentelijke overheid is een taak weg gelegd. Sommige zaken zijn door het Rijk voorgeschreven. Daarnaast hebben gemeenten de mogelijkheid tot een toe slag per m2 te heffen bij de uitgifte van bouwgrond. Deze toeslag wordt dan in de vorm van subsidie teruggegeven aan toekomstige eigenaren indien zij bijzon dere voorzieningen treffen op het gebied van energiebesparing en b.v. gebruik maken van zonnepanelen. Meijer wees op het gezegde dat in 2000 de eeuw van de zon begint. "Deltawind heeft de keuze gemaakt om naast windenergie ook zon nestroom een vaste plaats te geven in haar streven voor het opwekken van duurzame energie. Wat Deltawind betreft begint NU de eeuw van de zon op Goe- ree-Overflakkee!" Op donderdag 19 juni zal in de Victoria- hal te Dirksland een bingo-avond wor den georganiseerd door Buurtvereniging 'West'. Er zullen 10 rondes en 1 Super- ronde worden gespeeld. De Victoriahal aan de Philipshoofjesweg te Dirksland opent haar deuren om 19.30 uur. En de Bingo start om 20.00 uur. Donderdag 5 juni jl. is de vernieuwbouw van het VBO Groen in Sommelsdijk gestart. De term 'vernieuwbouw' is door de architect bedacht, omdat dit project zowel nieuw te bouwen lokalen en werkruimten omvat, als een aantal te verbouwen lokalen en werkplekken. Het project is in grote lijnen te onderscheiden in twee delen. In de eerste plaats zal er nieuwbouw plaatsvinden. Als dat is gerealiseerd, zal het oudste deel van de school worden ge sloopt en zal de rest van de nieuwbouw en de interne verbou wingen worden uitgevoerd. Ondertussen zijn de leerlingen deels gehuisvest in 7 noodlokalen die op het schoolplein staan en deels in de bestaande lokalen, die ook na de verbouwing gehandhaafd zullen blijven. Nieuwbouw Nadat half mei jl. bekend werd dat zowel de gemeente Mid delharnis als de provincie Zuid-Holland hun goedkeuring aan het bouwplan hechtten, kwam de planning in een stroomver snelling terecht. Onder leiding van hoofdaannemer Boeter en architectenbureau Gestel is voortvarend te werk gegaan om zo snel als mogelijk was een aanvang te nemen met de eigenlijke bouw. Dit heeft er toe geleid dat op donderdag 5 juni jl. met het slaan van de eerste paal kon worden begonnen. Uit veiligheidsoverwegingen hebben de leerlingen deze dag geen les gekregen. Direct grenzend aan de bestaande lokalen moesten er in twee dagen tijd ruim 30 palen worden geheid en directie en bestuur achtten het wenselijker om in ieder geval de leerlingen de eerste dag lesvrij te geven en op de tweede dag met een aangepast lokalenrooster te werken. In tegenstelling tot de leerlingen was er voor het personeel geen lesvrije dag. Het docententeam heeft deze dag, weliswaar op veilige afstand, besteed aan het houden van een aantal ver gaderingen. Het nieuw te bouwen deel van de school bestaat uit 8 nieuwe leslokalen, een nieuwe werkplek voor de administratie en de conciërges, nieuwe werkplekken voor de coördinatoren en een uitbreiding van de aula. In januari 1998 zullen de nieuwe lokalen en werkplekken voor het eerst in gebruik worden genomen. Vervolgens zal dan met de sloop van het oudste deel van de school worden begonnen en aansluitend zal de verbouwing van de hoofdingang worden gestart en zullen de directiekamer en de lokalen voor Bloemsierkunst en Verwerking Agrarische Produkten worden aangepast. In een eerder stadium zijn dan al de lokalen Biologie en Natuur-ZScheikunde aangepast. Werkgelegenheid Evenals bij de verbouwing van de school in 1993, heeft men nu ook weer grote waarde gehecht aan het bouwen met aanne mers uit de regio. Als hoofdaannemer is gekozen voor de fa. Boeter waarmee in de laatste jaren een goed contact is opge bouwd. Het ontwerp van de totale vernieuwbouw is gemaakt door architectenbureau Gestel uit Middelharnis. De electra- werken worden uitgevoerd door Schipper BV uit Nieuwe Tonge, de installatiewerkzaamheden komen voor rekening van Korporaal uit Oud-Beijerland, de constructieberekeningen zijn uitgevoerd door de fa. Schafer uit Dirksland. Het project wordt op foto vastgelegd door fotograaf Theis uit Sommelsdijk. Het totale bouwgebeuren wordt begeleid door PRC Bouwcen trum uit Woerden. Deze heeft ook de nieuwbouw en renovatie «■'•^- O 1 il fö m van de andere lokaties van het Opleidingscentrum Holland| Zeeland (OCHZ) in Goes en Barendrecht onder haar hoede. Tuinplant Doordat het schoolterrein een ingrijpende wijziging ondergaatl wordt er in samenwerking met Graka uit Sommelsdijk hardl gewerkt aan een nieuw tuinplan. Hierbij wordt uitgegaan vani een schoolplein/schooltuin waar het voor de leeriingen gezel-l lig vertoeven is en die tevens dienst doet als werkplek voor del vakvaardigheidsgroepen. Er wordt gedacht aan het inrichtenl van zithoeken voor de leeriingen, aan het aanleggen van par-f keerplaatsen voor zowel personeel als bezoekers en aan hetl aanleggen van een siertuin die tevens een PR-waarde moeti hebben. Al met al heeft het VBO Groen ambitieuze plannen. Indien de planning voorspoedig verloopt zal de oplevering inl april 1998 plaatsvinden en hopen we de officiële opening inl juni 1998 te kunnen houden. Het VBO Groen start het komend schooljaar met 435 leerlin-l gen en 45 personeelsleden. De groei van deze vorm van onder-| wijs is te verklaren door de verscheidenheid aan vervolgmoge lijkheden en de sfeer, die een kleinschalige school met zich| meebrengt. Zowel leerlingen als personeel zullen komend schooljaar hun 1 werk moeten doen in een zekere onrust, veroorzaakt door de bouwactiviteiten. Maar vanaf april 1998 zal de totale schoolbevolking dan ook| gehuisvest zijn in een prima accommodatie. OUDDORP - Een record aantal van 800 deelnemers hebben op 10, 11 en 12 juni genoten van de door sportvereniging 'De Kriekel' geor ganiseerde 25e avonddriedaagse. Naast vaders, moeders, opa's en oma's en vele toeristen waren ook dit jaar de leerlingen van de basis scholen uit de gemeente Goederee- de weer in grote getalen aanwezig. Er waren gevarieerde routes van 5 en 10 km uitgezet door het afwisse lend landschap van Ouddorp en omgeving. Ook tijdens deze tocht waren er weer alternatieve routes voor wandelwagens, rolstoelers en hooikoortspatiënten. Twee deelneemsters, Bep Grinwis en Krijna Klein hadden alle tochten tot nu toe meegelopen en omdat het ook hun jubileum betrof, werden ze de eerste avond in de bloemetjes gezet en werd hun een fraaie bokaal overhandigd door de burgemeester. Na deze huldiging werd het startschot gegeven door burgemeester Sinke en gingen de ballonnen (dankzij de hoofd sponsor Rabobank West-Flakkee) de lucht in. Op 15 juli zullen we weten wie de winnaars van deze ballonnen-wed strijd zijn. De eerste avond ging de route door het zuidelijk gedeelte van Ouddorp richting haven; voor de 10 km over de landerijen 'de Palmstee' van de familie Van der Sinke-van der Lee (met trakta tie!), door de Westduinen alwaar een belangstellende koe de wandelaars van zeer dichtbij verbaasd aankeek en door het natuurgebied de Kleistee. De 5 km deelnemers werden getrakteerd op 'Bram bolletjes' aangeboden door warme bak ker Akershoek. De tweede avond was er voor de deelne mers een puzzeltocht uitgezet. De 10 km tocht ging zelfs door Goedereede waar de deelnemers een stukje werden verge zeld door de Goereese boerenkapel. Het fraaie weer, de aanblik van dit oude stad je, de vele vlaggen die deze avond wap perden, samen met de vele wandelaars in de nauwe straatjes stonden borg voor Goereese gezelligheid. Dit ontlokte aan een Goereeër de legendarische uitspraak: "Ik had nooit gedacht dat een Ouddorpse vereniging een feestje zou kunnen orga niseren in Goeree". De derde avond ging de tocht door het noordelijk gedeelte van Ouddorp, rich ting strand Noord, een stukje over het fraaie strand, door het waterwingebied in de Oostduinen en daarna terug langs speeltuin De Flipjes. Tijdens deze tocht verraste culinaire slager Wagenaar de wandelaars met een zorgvuldig gekozen en bereid hartig hapje. Het Rode Kruis onder leiding van Bram Hoek was ook deze laatste avond weer paraat om assistentie te verlenen in geval van ongelukken. Gelukkig bleef het bij wat blaartjes en klein ongemakken zoals een lichte aanrijding tussen twee rolstoe lers (gelukkig zonder lichamelijke of materiële gevolgen). Daarnaast functio neerde het Rode Kruis als bezemwagen en had veel dankbare klanten bij het uit delen van water. Op deze laatste avond werden de deelne mers op het parkeerterrein ClOOO/vis- handel Hameeteman verwelkomd door de Brassband 'Concordia' en drumbad 'Avec Esprit'. Op dit parkeerterrein pre senteerden zich ook de Nederlandse Red- ding Maatschappij met de reddingbootl 'De Griend', de Rijkspolitie met een aantal politie-auto's en de jeugdbrand- weer. De jeugdige wandelaars mochten volop gebruik maken van het tentoonge stelde materiaal. Met name de brand weerspuiten zorgden op deze zonnige avond voor een waterballet. De bloemenstal van de familie Grinwis en de ijstent deden hier uitstekende zaken. Muziek en drumband begeleidden daarna de deelnemers en de 'inhalers' naar de Dorpstienden waar alle deelnemers hun medaille ontvingen. Bovendien werden hier de winnaars van de puzzeltocht bekendgemaakt en werden de prijzen voor de mooist verklede wandelaars bekend gemaakt. Veel wandelaars hadden alle vragen van de puzzeltocht goed beantwoord. Na loting werd voor de 5 km de eerste prijs uitgereikt aan Carolien Roon, de tweede prijs aan Richard Nelisse en de derde prijs aan H. Westhoeve. Voor de 10 km ging de eerste prijs naar Gerwin van Sig- hem, de tweede prijs naar Adrie Klein, de derde prijs naar Sjaan Kievit. De jury voor de mooist verklede wande laars - Rosie Hameeteman, Bram Hoek en Ed Tax - had een moeilijke keuze te maken, maar kende de prijzen als volgt toe: 1. Sandra Groenendijk als Zorro 2. Ricardo en Sabrine Klein als Feeën 3. Cari Hameeteman als Commando 4. JoséTanis als Pipi Langkous 5. Geline Moerkerk als Boerinnetje Spontaan stelde 'De Kriekel' op de laat ste avond nog een superprijs beschikbaar voor de 'veegploeg', die als laatste groep wandelaars het parcours, waar nodig, schoonveegde. Omdat we deze keer met een jubileum- tocht te maken hadden, was er ook een cadeautje voor de jongste en twee oudste deelnemers. De jongste deelnemer bleek Kevm Groenendijk, geboren in 1994. De oudste mannelijke deelnemer was de heer Sjouken, geboren in 1906. De oud ste vrouwelijke deelneemster was mevrouw Westhoeve-Padmos, geboren m 1913. Voorzitter Giel Lokker van sportvereni- gmg 'De Knekel' bedankte op de laatste avond iedereen die had bijgedragen aan deze succesvolle en vooral veilige avonddnedaagse. Dankzij de sponsoring van bloemenhandel Grinwis was er voor allen een boeket bloemen. In 1998 hoopt sportvereniging 'De Krie kel' de 26e versie van deze mooie en gezellige tocht te organiseren. Zij reke nen nu al op minstens eenzelfde aantal deelnemers als dit jaar en voor wat het weer betreft: wandelweer zoals het was op 10, 11 en 12 juni 1997. 1991 Burgemeester Sleurink omhult de energiespiegel in de hal van het gemeentehuis ■1 m' Ei ■-

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 2