Raad Middelharnis wil collectief vervoer voor ouderen en invaliden Zwembad Stellendam meer voor publiek open Concert door Jongeren in de Ned. Herv. Kerk te Dirksland COV verzorgt Mendelsohn-concert Samenwerking als toekomstvisie voor zorgcentrum 'De Vliedberg' te Ouddor Zeeland in de ban van vogelverschrikkers Vergunning voor agrarische bedrijfswoning Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 10 JUNI 199 De gemeenteraad van Middelharnis heeft - in z'n vergadering van don derdagavond - dan wei besloten medewerking te verlenen aan het ver zoek van dhr. C. Groenendijk een agrarische bedrijfswoning op te mogen richten bij zijn bedrijfsloods Achterweg 3 te Sommelsdijk, de familie moet de vlag van de overwinning nog maar niet uithangen; „het wordt een heel zware klus", voorziet weth. mevr. Van Eek, om G.S. van de bil lijkheid van 's raads medewerking te overtuigen. Het bedrijf is nl. te gering om over een volwaardig agrarische bedrijf te kunnen spreken. De ondernemer oefent dan ook elders zijn hoofdberoep uit. Onderzoek door DLV (Landbouw Voorlichting) geeft echter aan dat de inkomsten uit het bedrijf 'voldoende kunnen zijn' om het bedrijf te starten. Het College was daarover verdeeld, mevr. weth. Van Eek vond, als minder heid, dat dhr. Groenendijk in een of enkele jaren eerst zou moeten bewijzen dat metterdaad van een volwaardig agra risch bedrijf sprake is, maar de overige Collegeleden gaven dhr. Groenendijk het voordeel van de twijfel en stemden met zijn verzoek in. Weth. Van Eek wordt verondersteld die uitspraak bij GS te verdedigen, ook al tekende ze bij de besluitvorming aan (samen met haar fractiegenoot Hutink) tegen de door de Collegemeerderheid voorgestelde medewerking te zijn. Voor haar ijver de raadsbeslissing er bij GS 'door te slepen' zal dat geen consequen ties hebben, verzekerde mevr. Van Eek. Een 'beetje jammer' vond ze het dat deze en gene daar kennelijk toch aan twijfelt. De raad begreep trouwens dat het bij de Provincie moeilijk halen zal zijn: „er lijkt ons bij de Provincie weinig eer te behalen", leek het dhr. v. d. Berg en dat er „erg gepleit zal moeten worden" is ook de overtuiging van dhr. v. d. Kamp. Collectief vervoer Het project Collectief Vervoer Middel harnis, voor bejaarden en invaliden, zal worden voortgezet. W.V.G. geïndiceer- den krijgen per jaar zelfs 85 ritten hele maal gratis; zij kunnen zich daarmee, per taxi, binnen de gemeente en naar het zie kenhuis laten vervoeren. Wie meer ritten nodig heeft betaalt daar voor 'een bescheiden eigen bijdrage'. Ook ouderen zonder WVG indicatie kun nen van het collectief vervoer gebruik gaan maken maar van hen zal een eigen bijdrage worden gevraagd over het ni veau waarvan later zal worden beslist. Thans werd besloten het project verder tot ontwikkeling te brengen en het ver voer aan te besteden, waaraan ook door de plaatselijke taxibedrijven zal kunnen worden deelgenomen. Een bureau heeft berekend dat de kosten het eerste jaar ca. 200.000,- zullen be dragen tot max. ƒ400.000,- in het derde jaar waarna een stabilisering intreedt. De plaatselijke taxi-ondernemers hebben tegen de komst van het collectief vervoer stelling genomen en B W d.m.v. kran tenknipsels ingelicht over mislukkingen die zich in andere gemeenten hebben voorgedaan, maar de raad liet zich daar door niet gezeggen. Wel wordt het betreurd dat de overige eilandgemeenten niet participeren zodat een regionale oplossing zou kunnen wor den bereikt. De opzet van het collectief vervoer is de mobiliteit van ouderen en invaliden te bevorderen zodat ze meer en langer deel kunnen nemen aan het sociaal verkeer en langer zelfstandig zullen kunnen blijven wonen. Het zal ook de bewoners van de kleine kernen uit een betrekkelijk isole ment halen. De raad vond de vrijheid eraan mee te werken omdat ook de locale onderne mers mee kunnen dingen. Weth. Tiggelman verklaarde zich zelfs 'ontzettend blij' met de komst van het collectief vervoer dat, zo lijkt het hem, de plaatselijke ondernemers niet zal scha den omdat die ook nu weinig profijt heb ben van de vervoerskosten die in het kader van de VNG regelingen aan cliën ten worden verstrekt. Het lijkt de wethouder overigens aanbe velenswaardig dat de ondernemers zich bundelen om met succes in te kunnen schrijven. Dat individueel te doen lijkt hem moeilijk haalbaar. Geen randcriminelen? Gemeentebestuur en het bestuur van de Oranje Nassauschool te Nieuwe Tonge zijn met elkaar in aanvaring gekomen. Het verwijt van B&W was dat het schoolbestuur, nadat over de vergoeding voor ingrijpend technisch onderhoud overeenstemming was bereikt, alsnog een nieuwe aanvraag indiende maar de raad besloot die (het afsluiten van het schoolplein en de kosten van ingeroepen rechtskundige hulp) niet te vergoeden, het gaat om een bedrag van ƒ9.000,-. Dhr. Doorn heeft zich daarover nogal opgewonden, 't meest nog, zei hij, omdat het het schoolbestuur door meerderen kennelijk kwalijk wordt genomen op le gale wijze tegen de weigering stelling te hebben genomen. Het leek hem toch niet dat het schoolbestuur een grote misdaad heeft begaan. „De tweehonderd bezwaar den tegen de hen opgelegde OZB-belas- ting worden toch ook niet als rand-mis- dadigers gezien?" vroeg dhr. Doom de raad af. Zó heet had de raad de soep niet willen eten, maar dhr. Doom was nauwelijks te sussen al verklaarde hij het ook te be treuren dat het zó ver is moeten komen. Nog'es benadrukte hij dat het schoolbe stuur niks onoirbaars heeft gedaan en daarom geen hard verwijt dient te tref fen. Wanneer de afsluiting gelijk in de begroting zou zijn verwerkt zou die waarschijnlijk gewoon vergoed zijn. AAivv. gehandicaptenbeleid Voor uitvoering van een aanvullend gehandicaptenbeleid werd voor het lopende jaar een crediet van 350.000,- bestemd. Het geld zal worden besteed aan de verbetering van leefvoorzieningen voor gehandicapten. De raad zal daartoe nadere voorstellen ontvangen. Nieuw raadslid Ter vervulling van de vacature die was ontstaan door het vertrek van PvdA-ver- tegenwoordiger dhr. M. du Pree, werd dhr. G. C. (Bert) Kleingeld tot raadslid geïnstalleerd. Na het afleggen van de belofte werd dhr. Kleingeld door de voorz. in het raadscoUege welkom gehe ten en werd de hoop uitgesproken dat - in het belang van de gemeente Middel harnis - een goede samenwerking zal ontstaan. Nieuwe rector Met algemene stemmen is dhr. A. Beu ker, te Blokker, per 1 oktober benoemd tot rector aan de Regionale Scholenge meenschap Goeree-Overflakkee, de datum waarop de huidige rector, dhr. Traas, met pensioen gaat. Onderzoek naar gebruik bronwater voor zwembad in volle gang GOEDEREEDE - De leden van de commissie financiën bleken het don derdagavond unaniem eens te zijn, om de voorgenomen proef om het zwem bad meer open te stellen voor het publiek, doorgang te laten vinden. Al eerder was vanuit de commissie op een ruimere openstelling aangedrongen. De bedoeling is dat vanaf september as. het zwembad op dinsdagmiddag van 12.00 tot 13.00 uur geopend zal zijn voor vrij-zwemmen. De andere dagen blijven de openingstijden onge wijzigd. Openstelling tussen 12.00 en 13.00 uur wordt door de leden gezien als een goede geste richting bezoekers. In antwoord op de wens van de leden heeft de bedrijfs leider van het zwembad, de heer Hansen, geadviseerd om in een proefperiode het resultaat van een openstelling 'tussen de middag' te meten. Vanaf september gaat het zwembad alleen op dinsdagmiddag om 12.00 open. Andere dagen blijken om organisatorische redenen (op dit moment) niet haalbaar. Door dhr. Han sen, ter vergadering zijnde om vragen te kunnen beantwoorden, werd een opsom ming gegeven van feiten waarom het zwembad alleen op dinsdagmiddag zou kunnen inhaken op de wens van de com missie. Bij sommige leden viel dat toch niet helemaal in goede aarde. Personeels planning, verhuur aan derden, etc. leken voor dhr. den Hollander (VVD) geen zaken te zijn, die niet op te lossen zijn. Ook dhr. Moerkerk (RPF) sloot zich daar van harte bij aan. De wens van enkele leden om reeds deze zomer het bad op dinsdagmiddag om 12.00 uur te laten open gaan, blijkt niet mogelijk te zijn. De bedrijfsplanning laat dat op zo'n korte termijn niet toe. De leden hadden daar uiteindelijk wel begrip voor. Wet houder Visser gaf aan dat het weliswaar een proefperiode genoemd wordt en er ook absoluut niet duidelijk is of van de mogelijkheid gebmik gemaakt gaat wor den, maar dat hij een voorstander is van beginnen in september zonder een abso lute periode af te spreken. "Slaat het aan, dan houden we het zo, anders draaien we het op een gegeven moment weer terug." De heer Koese (CDA) vroeg zich af of een proef in het najaar wel te vergelijken is met bijv. de zomer. Hansen antwoord de dat juist in de wat mstiger periode zoiets beter te meten is. "In de zomer betekent het alleen dat de bezoekers eer der naar birmen kunnen. ledere middag is er dan in de vakantieperiode vrij zwem men. Men komt dan alleen misschien wat eerder. In een normale periode blijkt echter veel meer of er specifieke behoef te is aan een openstelling tussen 12.00 en 13.00 uur. Moerkerk drong sterk aan om het zwembad tijdens vakanties al om 10.00 uur te openen, zodat er ingespeeld kan worden op een behoefte, zo verze kerde hij. Er zijn mensen die graag met hun kinderen een 'daagje zwembad' zou den willen doen in Stellendam, maar daarvoor de gelegenheid niet hebben omdat het zwembad niet de gehele dag open is. De bezwaren die de bedrijfslei der eventueel zou hebben, wuifde hij direct weg. "We moeten de mensen die mogelijkheid geven, anders gaan ze naar andere plaatsen. Dat moet niet nodig zijn. Ze moeten in Stellendam ook met hun kinderen in een vakantieperiode een dergelijk daagje kunnen maken. We moeten niet zeggen het kan niet om aller lei personele of andere redenen, we moe ten inspelen op de behoefte van de con sument! Op andere plaatsen kan het toch ook?" Wetiiouder Visser antwoordde dat dit nog nader bekeken zal worden. Bronwatersysteem De commissieleden werden tussentijds voorgelicht over de stand van zaken rondom het onderzoek naar een bronwa tersysteem voor het zwembad. Bekeken wordt namelijk of het zwembad met een dergelijk systeem voorzien kan worden van water. Een groot voordeel ervan is dat de chloorcomponent van het zwem water aanzienlijk lager zal kunnen zijn dan nu het geval is, daar het grondwater bepaalde positieve eigenschappen heeft waardoor de chloortoevoeging gemini maliseerd kan worden. De bekende 'zwembadlucht' zou dan zo goed als ver dwijnen. Vorig jaar werd een krediet voor het onderzoek gevoteerd. In het najaar is er een proefboring gedaan. Enkele commissieleden mopperden wat over de duur van het onderzoek. Door dhr. Tomaello van de gemeente Goede- reede werd echter duidelijk gemaakt, dat er in de achterliggende tijd absoluut niet is stil gezeten. Na de proefboring moet de bron eerst een aantal maanden worden schoongespoeld om een representatief watermonster te kunnen nemen. Begin 1997 waren de analyses van dat monster bekend. Enkele bedrijven hebben aanbie dingen gedaan. Op dit moment wordt er nader overleg gevoerd met de diverse aanbieders. Er zal een machine gemaakt moeten worden die afgestemd is op de wensen, maar ook op de kwaliteit van het grondwater. Uit de analyse bleek het water behoorlijk zout te zijn. Het moet dus ontzilt worden. Tomaello wees op twee mogelijkheden. Of men kiest voor een proef met een watermachine voor een bepaalde tijd, of men besluit tot definitieve aanschaf van een dergelijk systeem onder garanties van het krijgen van eenbepaalde waterkwaliteit. Als alle facetten zijn onderzocht en de bedrijven daarop afgestemde aanbiedingen hebben verstrekt, zal pas duidelijk berekend kun nen worden wat de jaarlijkse exploitatie kosten zijn. Den Hollander vroeg naar de kwaliteit van het water ten aanzien van een eventuele heilzame werking ervan. Het gebruik van bronwater kan tot grote commerciële resultaten leiden. Hij wees in dat verband op de populariteit van de baden met zgn. 'heilwasser' in Duits land. Tomaello antwoordde dat bij deze analyse meer is gekeken naar de kwali teit ten aanzien van de installatie, kwali teit zwemwater, etc. De component 'heil wasser' is daarbij nog wat 'buiten schot gebleven'. Hij gaf aan dat daarvoor een grondige analyse nodig is van een labo ratorium. Den Hollander drong daar zeer sterk op aan. "Zet daar spoed achter! Het kan een enorm commercieel economi sche impuls voor het bad betekenen als blijkt dat het bronwater dergelijke speci fieke kwaliteiten heeft, wat heel goed mogelijk is!" Toegezegd werd dat hier onderzoek naar gedaan zou worden. Meerdere leden drongen aan op een duidelijk kosten plaatje zodat een goede afweging gemaakt kan worden, al lijkt een ieder zeer gecharmeerd van het idee straks in bronwater te kunnen zwemmen. Wethou der Visser gaf aan dat dit een tussenstand van zaken is. Eerst moeten alle facetten duidelijk zijn om een afgewogen kosten plaatje te kunnen maken. Wanneer het zover is zal dat zeker gebeuren. De Christelijke Oratoriumvereniging 'Middelharnis' verzorgt op zaterdag 28 juni a.s. een concert in de Ned. Herv. kerk in Dirksland. Het pro gramma voor dit concert, dat om 20.00 uur begint, omvat meerdere lie deren van de componist F. Mendel- sohn-Bartholdy. Els KIoos verzorgt de bij deze liederen behorende alt-solo's en Bas de Vroome bespeelt het orgel. De toegangsprijs bedraagt 10,- en ƒ7,50 voor CJP, 65+ en scholieren. Iedereen is van harte welkom. St. Kerkconcerten GO De COV 'Middelharnis' verzorgt elk half jaar een concert op Goeree-Over flakkee. Deze concerten worden georga niseerd in samenwerking met de Stich ting Kerkconcerten Goeree-Overflakkee, die het hele jaar door koor- en orgelcon certen organiseert in de regio. Regelma tig worden de activiteiten van de Stich ting in de media gepubliceerd door mid del van de Concertagenda. Ook het Mes siah-concert dat de COV op 3 januari 1997 met het Randstedelijk Begelei dingsorkest hoopt te verzorgen, wordt in samenwerking met de Stichting Kerk concerten Goeree-Overflakkee georgani seerd. Mendelsohn Het concert op 28 juni a.s. staat bijna geheel in het teken van de 19e eeuwse componist F. Mendelsohn-Bartholdy. Op het programma staan liederen als 'Mein Herz erhebet Gott, den Herm', 'Jauchzet dem Herm alle Welt', 'Herr, nun lassest Du Deinen Diener in Frieden fahren' en de 'Drie geistliche Lieder'. De solo's als onderdeel van deze liederen worden ver zorgd door mevr. E. Kloos, die hier in de omgeving mede geen onbekende is en zelf ook zangles geeft. Aan het orgel zit de heer Bas de Vroome, die al vaker de COV begeleid heeft tijdens eerdere con certen. Welkom Wilt u nader kennismaken met de com ponist F. Mendelsohn-Bartholdy of met de COV 'Middelharnis', of wilt u ge woon mooie muziek komen beluisteren; u bent van harte welkom op 28 juni a.s. om 20.00 uur in de Ned. Herv. Kerk in Dirksland. Als u meer wilt weten over de COV 'Middelharnis' dan kunt u ook eens langs komen op onze repetities op woensdagavond van 20.00 tot 22.00 uur in de aula van de C.S.G. Prins Maurits te Middelharnis. U kunt ook eerst telefonisch contact opnemen met de heer B. Grit (483253) of mevr. R. Bakker. Alle geïnteresseer den, en tenoren in het bijzonder, zijn van harte welkom. Ter gelegenheid van de afsluitmg van de feestelijkheden in verband met het 25-jarig jubileum van het zorgcen trum 'De Vliedberg' te Ouddorp werd op vrijdag 6 juni jl. een mini-sympo sium gehouden. Hierbij stond centraal het thema 'samenwerking vanuit de intramurale zorg naar de transmurale zorg voor ouderen', z.g.n. naar buiten de muren van 'eigen' zorgcentrum, o.a. met verpleegtehuis 'De Samari taan' op Goeree-Overflakkee en ande re zorgcentra. De heer C. Sinke, voorzitter van zorg centrum 'De Vliedberg' schetste in het kort in zijn openingswoord de grote ver anderingen in de afgelopen 25 jaar van verpleging naar verzorging van de be jaarden. Dit maakt het noodzakelijk om samen te werken met o.a. verpleegtehui zen. Daarmee werd in feite de toon gezet voor het doel en de betekenis van dit symposium. De heer G. Storimans van de partner Adviesgroep Diemen en van Gestel fun geerde als dagvoorzitter. Spreker gaf de lijnen aan van samenwerking tussen de 4 zorgcentra en het verpleegtehuis 'De Samaritaan' op Goeree-Overflakkee, t.w. een gebied omvattende plm. 45.000 in woners. Zo vindt momenteel realisering plaats van een zgn. verpleeg-unit in zorgcentrum 'Ebbe en Vloed' voor een 8-tal personen. Dit is een uniek project tussen zorgcentrum en verpleegtehuis. De samenwerking in het R.E.Z.O., waar in ook het ziekenhuis te Dirksland en de artsen als betrokkenen bij de zorgverle ning zijn betrokken kan een goede vorm van samenwerking bevorderen. Overi gens moet hierbij wel opgemerkt wor den, dat de eigen identiteit van de part ners wel voorop dient te staan. De heer K. Dazelaar, directeur Stichting 'Ichtus' te Gorinchem gaf als praktijk voorbeeld weer de tot stand gekomen samenwerking tussen de zorgcentra (15) en de verpleegtehuizen in de Alblasser- waard, Vijfheerenlanden en Gorinchen Spreker ziet het als een goede zaak orl samen te werken en zelfs wordt hieril een Goddelijke opdracht ten uitvoer gel bracht. Vanuit de eigen sfeer en identitef zal men de partners in het samenwerl kingsverband dienen te benaderen om of deze wijze deze uitgangspunten voor dl toekomst te bestendigen. Daarom alleeil al is een positieve opstelling tot samenl werking noodzakelijk. Zo is er ook iif Bijbels opzicht een belangrijke taaJ weggelegd bij de samenwerking mei andere centra. Spreker wees hierbij o.al op de standpuntbepaling o.a. ten aanziei] van euthanasie, zondagsheiliging e.d. De heer J. Bout, directeur zorgcentruri "t Boveneind' te Veenendaal (voorheeij directeur van 'De Vliedberg' vanaf 197i tot 1982) belichtte ook het begrip 'saJ menwerking' doch wees daarbij op da noodzaak om op die manier een duidelijj ke meerwaarde in het verzorgingspaj troon na te streven. Wellicht dat een er[ ander financieel gunstig kan zijn, docH het gaat erom welke zwaarte men aan da samenwerkingsvorm toekent, nl. öf fusid of in federatief verband, zowel voor be-j stuur als directie. Ook de bereidheid on samen te werken moet toch in het kadeil van de verzorging van de anderen aan-l wezig zijn. Daarbij zal het van grooO belang zijn vanuit welke sfeer men metl elkaar 'samenspreekt', hetgeen vooral voor de identiteitsgedachte op grond vani Gods woord als toekomstvisie dient tel worden bepaald en beslissend is te noe-[ men. Spreker wees erop, dat vooral in ditl opzicht uiterste zorg daartoe geboden is,l zodat het onderhandelen over samenwer-f king van alle kanten goed dient te wor-| den overwogen. Hierna vond een indrukwekkende be-l spreking plaats aangaande de geleverde! referaten, waarbij het kiezen van een| vorm van samenwerking nader werd be klemtoond. Deze bijeenkomst werd afgesloten met| een receptie voor de genodigden. In het Fruitteeltmuseum te Kapelle dwa len vreemde bezoekers rond. Vogelver schrikkers hebben de museumtuin bezet. Er moeten meer vogelverschrikkers in het Zeeuwse landschap komen! Dus hebben talrijke scholen uit Noord en Zuid-Beveland op verzoek van het Fruitteeltmuseum een twintigtal vogel verschrikkers gemaakt. Griezelige, of juist hele lieve, grote en kleine, vogelverschrikkers die oorverdo-l vend lawaai maken of juist de vogels! lokken met het opschrift Vogelhotel: jel kunt ze allemaal bewonderen in het| Fruitteeltmuseum. Een deskundige jury zal oordelen welke 1 vogelverschrikker de meest originele en| de meest effectieve is. Het fruitteeltmuseum ligt aan de Bie- zelingseweg 10, 4421 PM Kapelle, tel. 1 (0113) 344904 en is geopend van woensdag t/m vrijdag van 13.00 totl 17.00 uur en zaterdag van 10.00 totl 17.00 uur. Op D.V. zaterdag 14 juni a.s. hoopt het 'Mauritskoor', schoolkoor van de Prins Maurits Scholengemeen schap en het Christelijk Jongeren koor Psallite Deo, beiden uit Mid delharnis een concert te geven in de Ned. Herv. Kerk te Dirksland. Aanvang 19.30 uur. Kerk open 19.00 uur. Het Mauritskoor staat onder leiding van muziekleraar Mar van der Veer en is in middels een begrip op ons eiland en ver daarbuiten. Onlangs werd de laatste hand gelegd aan een dubbel-CD met het koor Gaudea uit Liberec (Tsjechië). Het eerste zangblok begint met 'Als een hert' van M. Zonnenberg, gevolgd door 'Lead me O, Lord' van S. S. Wesley Mar van der Veer. Waama Helma Boot (Alt) 'Miser- corde et grace' (psalm 51) van J. Reyn- vaan zingt met clavecimbel-begeleiding van Paul Kieviet. Het blok wordt afge sloten met 'Jauchzet Gott, alle Landen', Geistliche Konzert van J. J. Weiland (17e eeuw), met clavecimbelbegeleiding van Paul Kieviet, Liesbeth Tanis en Bas- tiana Voogd op viool. Het tweede blok van het Mauritskoor wordt verzorgd door het zogenaamde kleinkoor, zij zingen achtereenvolgens de volgende liederen: 'Zion hort die Wachter singen' van J. S. Bach. Dit liedt wordt gezongen door Gerdiene van Es sen, met Annette Kik, viool en Paul Kie viet, clavecimbel. Hierna zingt het klein koor het Geistliche Konzert 'Habe deine Lust an dem Herren' van H. Schütz (psalm 37:4 en 5). Vervolgens wordt 'Laugh the Lord' gezongen, gevolgd door 'O, Breath of God' van M. Arger. Ter afsluiting wordt 'De maan is opge komen' van dirigent Mar van der Veer gezongen. Een tweetal muzikale intermezzi zullen deze avond de koorzang onderbreken. Het eerste wordt gespeeld door Annette Kik, viool en Paulus Kieviet, clavecim bel. Het tweede betreft de Sonate I van P. Prowo (1697-1757) door Pieter Ver- hage, clavecimbel; Annemarie Verhage, blokfluit en Lianne Blok, viool. Het Christelijk Jongerenkoor Psallite Deo wordt reeds vanaf de oprichting in 1989 gedirigeerd door Paul Kieviet. In mei jl. maakten zij opnamen voor een CD in de Grote Kerk van Zierikzee. Zij openen deze avond met het zingen van een introïtus: 'Komt nu met zang' een 3- delige toonzetting van dit overbekende Valeriuslied. Dit lied komt uit de 'Ne- derlandtsche gedenck-klanck' uit 1626 van Valerius. De compositie van Piet Rippen, doet heel goed recht aan de vreugdevolle tekst. De muziek is af en toe een tikje modem. Het eerste zangblok voor het Jongeren koor Psallite Deo opent met 'God in den hoog alleen zij eer'. Dit fraaie klassieke lied is bij uitstek een loflied ter ere van de Vader, de Zoon en de Heilige Geest. Na een inleidend couplet volgt een zoge naamd 'trinitarische indeling'. In veel Lutherse kerken, b.v. in Noorwegen zingt men dit lied elke zondag. Bachs zetting munt uit door prachtige boeiende lijnen. Psalm 124 is een wat modemer stuk. Op een sterk expressieve wijze zette de com ponist de markante tekst van deze bevrij dingspsalm op muziek. Met name de 'vijandelijke krachten', waarvan God Israël bevrijdt, worden subliem gete kend. De muziek is van Gustav Holst, compositieleraar aan het Royal College of Music in Londen. Het blok wordt af gesloten met 'O Saviour of the world'. Dit gebed heeft een bij uitstek romanti sche zetting. Sir John Goss is een van de belangrijkste 19e eeuwse componisten van Anthems voor koor, stukken die vaak in de Engelse (Anglicaanse) kerk dienst worden gezongen. Het stuk straalt rust uit. De eerste twee stukken uit het tweede blok worden begeleidt met 2 violen en Continuo. Te weten: Annette Kik en Maria Kieviet, viool; Daniël Kieviet, cla vecimbel en Jet Cornells, fagot. Het tweede blok wordt geopend met de Cantate 'Dir Gott Vater' welke eveneens is bedoeld voor gebmik in de eredienst (de Duits Lutherse). Evenals 'allein Gott in der Hoh sei Ehr' een trinitorische op zet: 3 coupletten (Vader, Zoon en Heili ge Geest). Briegel was een zeer vmcht- baar componist van kerkmuziek. Hij werkte in het Duitse Darmstadt. De Can tate 'Nichts soil uns scheiden von der Liebe Gottes' van D. Buxtehude bestaat uit 3 delen. Het betreft hiet het zegelied dat de apostel Paulus optekende in de Romeinenbrief, hoofdstuk 8 vanaf vers 31. Het eerste deel dat tevens het hoofd deel is, wordt door het koor gezongen, het is een telkens terugkerend thema: Niets zal ons scheiden van de liefde Gods. Het tweede deel wordt gezongen door Caroline Grootenboer en bestaat uit twee coupletten, waarin wordt gezongen dat zelfs verdmkking, of benauwdheid, of honger, geen boos gevaar of zelfs de dood kan scheiden van de liefde Gods. Elk couplet wordt vervolgens afgesloten door het koor met een herhaling van het thema. Waama het derde deel door het koor wordt gezongen. Hierin staat cen traal dat God zijn enig geboren Zoon in liefde schonk om zo de vergeving van zonden mogelijk te maken. Het geheel wordt afgesloten met een herhaling van het eerste deel, door het koor. Met het lied 'Blijf bij ons Jezus', origineel 'Ach bleib bei uns, Herr Jesu Christ' wordt het zangblok afgesloten. Het betreft een gebed om bewaring, ook als kerk, in moeilijke tijden. Afsluitend met als laatste couplet: Uw woord maakt onze harten sterk, het is de schutsmuur van Uw kerk Houd ons daarbij, opdat wij Heer. buiten Uw Woord niets zoeken meer. Bart-Jaap de Bakker is als vaste organist aan het Christelijk Jongerenkoor Psallite Deo verbonden. Verder zal hij deze avond de samenzang begeleiden. Zoals u ziet, zal deze avond een zeer gevarieerd programma ten gehore wor den gebracht. Wij hopen op veler komst m deze monumentale kerk, waarvan het orgel en het clavecimbel zich bij uitstek lenen voor dit concert.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 4