Kraamzorg de Eilanden bestaat 50 jaar! Kraamzorg de Eilanden gaat werken met een nieuw logo Ned. Herv. Kerk te Middelharnis voorzien van nieuw leien dalt Kringloopmarkt in Ouddorp Maatregelen genomen om duivenoverlast te beperken 2e Blad DINSDAG 10 JUNI 1997 No. 6609 Vanaf 1 juni jl. bestaat Kraamzorg de Eilanden, de grootste kraam zorgorganisatie in deze regio, 50 jaar! Een lieugelijk feit, waarvoor zij haar (oude en nieuwe) cliënten, doorverwijzers en relaties via deze krant heel hartelijk wil bedanken! Hun vertrouwen, dat zij al die jaren aan de kraamzorgorganisa ties hebben geschonken, heeft het mogelijk gemaakt dat dit bijzonde rejubileum gevierd kan worden. Het komende jaar zullen er verschillende aktiviteiten rondom het 50-jarig bestaan worden georganiseerd. Zo zal er onder andere: t.z.t. een Open Dag plaatsvinden voor alle cliënten, doorverwijzers en overi ge relaties (incl. een foto-tentoonstel ling rond 50 jaar kraamzorg in deze regio). volop aandacht worden besteed aan het 50-jarig bestaan tijdens de volgen de beurzen: 1. de Gezondheidsmarkt te Spijkenis- se op zaterdag 21 juni a.s. 2. de Meerlingendag te Rotterdam op zaterdag 13 september a.s. en 3. de Zwangerschapsbeurs nieuwe stijl (gecombineerd met de Peu- ter/Kleuter-informatiemarkt) op zaterdag 27 september a.s. te Helle- voetsluis. kunnen alle doorverwijzers en mede werkers volgend jaar rekenen op een feestelijke afsluiting van dit 50-jarig bestaan. Geïnteresseerden Oud-cliënten en oud-medewerkers, als mede geïnteresseerden, die op de hoogte gehouden willen worden van deze aktivi teiten, worden verzocht zich telefonisch aan te melden bij het secretariaat via (0181)391451. Huidige cliënten, doorverwijzers en rela ties worden de komende tijd op de hoog te gehouden via mailings en berichten in deze krant. Foto-materiaal voor foto-tentoonstelling Om de geplande foto-tentoonstelling mogelijk te maken en om de feestelijkhe den extra onder de aandacht te kunnen brengen, is Kraamzorg de Eilanden op zoek naar interessant, oud foto- en illus tratiemateriaal, dat de kraamzorg van de afgelopen 50 jaar goed weergeeft. Ook 1 juni jl. was het zover! Vanaf die datum is Kraamzorg de Eilanden, de grootste kraamzorgorganisatie in deze regio (met 5.000 verzorgingen per jaar en 300 medewerkers in dienst), overgegaan op een nieuw logo. Dit nieuwe logo is een gevolg van hun keuze om zich, onafhankelijk van de pro vinciale organisatie Kraamzorg Neder land, verder te professionaliseren. En daarbij hoort een nieuw logo! Het oude logo heeft flink bijgedragen tot een grote naamsbekendheid. Het logo verandert nu, maar de naam Kraamzorg de Eilanden blijft! Wat blijft er nog meer? - flexibele kraamzorg, gebaseerd op de persoonlijke zorgbehoefte van de klant - keuze uit verschillende zorgpakketten - 24-uurs bereikbaarheid 7 dagen per week - gegarandeerde assistentie bij de beval ling - garantie van zorg voor moeder en baby - telefonische aanmelding - een 0800-informatielijn voor alle vra gen op het gebied van zwangerschap, geboorte en kraamperiode - maandelijkse informatie-bijeenkom sten over de kraamzorg in de gehele regio - een telefonisch intake-gesprek door een van de medewerkers t.b.v. per soonlijke adviezen - kraamzorg door een door de overheid erkende kraamzorgorganisatie, wat inhoudt dat er moet worden voldaan aan een groot aantal kwaliteitseisen, waaronder deskundigheid (kwaliteits wetgeving) - kraamzorg door gediplomeerde kraamverzorgenden die hun deskun digheid hebben verworven door een combinatie van opleiding, professio nele begeleiding en werkervaring in tal van gezinnen (die bovendien regel matig bijgeschoold worden) - kraamzorg die door regelmatig over leg is afgestemd op verloskundigen, huisartsen, ziekenhuizen, zorgverze keraars en overige relaties op het gebied van de zwangerschap en beval ling (waardoor de kraamzorgorganisa tie op de hoogte blijft van de nieuwste ontwikkelingen). Het werkgebied van Kraamzorg de Eilanden bestaat uit Albrandswaard, Ba- rendrecht. Beverwaard, Dordrecht, Goe- ree-Overfiakkee, Heerjansdam, Hendrik- Ido-Ambacht, Hoeksche Waard, Hoog vliet, Rotterdam-Zuid, Rozenburg, Rid derkerk, Voome-Putten en Zwijndrecht. Voor meer informatie kan kontakt wor den opgenomen met Els Barendregt (PR/ Marketing) via telefoonnummer (0181) 391440. Het verschil leuke anecdotes over de kraamzorg in de afgelopen 50 jaar zijn meer dan welkom! Mocht u over dergelijk materiaal be schikken, dan wordt u verzocht kontakt op te nemen met Els Barendregt (PR/ Marketing) via telefoonnummer (0181) 391447. Zaterdag 21 juni a.s. hoopt de Doopsgezinde Gemeente Ouddorp haar jaarlijkse kringloopmarkt te houden. Deze kringloopmarkt be gint om 09.00 uur en zal duren tot 15.30 uur. Wat kunt u zoal verwachten? Op het parkeerterrein aan de Dorpstien- den zullen diverse kraampjes staan met een keur van artikelen. Om maar wat te noemen: Boeken (oude en nieuwe), antiek en curiosa, mooie handwerkpro- dukten, zelfgebakken koekjes, kleding, een ruime keus aan planten en plantjes, fruit, speelgoed, artikelen uit de 'Derde Wereld', glaswerk, en natuurlijk... twee dehands spullen te kust en te keur. En, terwijl u rustig rondkijkt en rondloopt kunt u uw auto laten wassen! Uiteraard wordt de inwendige mens niet vergeten. Moe van het slenteren? Een kop koffie met overheerlijke cake, limo nade, poffertjes, oliebollen, en uiteraard gebakken en gerookte vis, het is er alle maal! Ook de kinderen worden niet vergeten. Wat te denken van een poppenkast, de scoutinggroep 'Jan Joosten' is er, Men- no's Jump Inn zal een bijdrage leveren, de kinderen kunnen geschminkt worden, er is een grabbelton, enveloppen trekken, kortom, te veel om op te noemen. Redenen genoeg om 21 juni naar de Dorpstienden te komen. U BENT VAN HARTE WELKOM! MIDDELHARNIS - De laatste hand wordt gelegd aan de restau ratie van het dak van het Neder lands Hervormde kerkgebouw. Alle leien zijn vervangen door nieuwe. Tevens zijn hier en daar de goten vernieuwd en zijn herstel werkzaamheden verricht aan het voegwerk van de muren. De totale kosten bedragen rond de ƒ700.000,-. In de loop van juni zal de opleve ring plaats vinden. Nadat het Nederlands Hervormde kerk gebouw in 1948 was afgebrand, werd het bij de wederopbouw voorzien van een nieuw leien dak. De laatste jaren bleek echter bij de jaarlijkse inspectie door de Monumenten Wacht, dat de kwaliteit van het bijna 50 jaar oude leien dak sterk achteruit ging. Hiervan werd melding gemaakt bij de kerkvoogdij. De leien waren geschilferd, poreus en bros en ook de bevestiging vertoonde gebreken. Bovendien werden er vochtplekken aan het dakbeschot gesignaleerd. Een en ander was voor de kerkvoogdij reden om de noodzakelijke, maar omvangrijke res tauratie met voortvarendheid aan te pak ken. Architect A. van der Zwan, welke veel ervaring heeft op het gebied van restau ratie van monumenten, werd gevraagd een plan van aanpak te maken en het werk voorts te begeleiden. Twintig december vorig jaar vond de aanbeste ding plaats. Uit de drie uitgenodigde lei dekker bedrijven werd aan Jobse B.V. lei- lood en koperwerk het karwei -als laagste inschrijver- gegund. Daar het voegwerk van de muren ook hier en daar slecht was, besloot men dit direct te her stellen. Hiervoor werd de firma Huur man als onderaannemer ingeschakeld. Leien Jobse B.V. is een bekend bedrijf met vee! ervaring in de restauratie van daken. Het dak van de kerk van Middelharnis wordt voorzien van een leien dak, welke op een ambachtelijke wijze wordt geconstrueerd. De dikte van de leien varieert van 4 mm tot 8 mm dikte. De dunste leien liggen bij de nok. De dikte loopt op naarmate men lager komt. In een gesprek met president kerkvoogd, de heer K. van de Ketterij en de uitvoerder van de firma Jobse, vertelde laatstge noemde dat de kwaliteit van het oude leien dak zeer slecht was. Bovendien bleek de noordzijde slechter te zijn als de rest. Volgens de uitvoerder is dit verklaar baar, daar het een feit is, dat hoe eerder een lei droogt, hoe beter het is. De zon 'laat zich weinig aan de noordkant van het kerkgebouw zien', dus gaan door de loop der jaren de leien aan die zijde ster ker in kwaliteit achteruit, dan op de rest van het dak. De nieuwe leien zijn van een zeer goede kwaliteit. Niet voor niets wordt een levensduur van 80 jaar gega randeerd. De leien zijn afkomstig uit Wales in Engeland. Van de verschillen de landen die leien kunnen leveren, zijn de leien uit Wales de meest geliefde, daar ze zonder meer de beste zijn. Ze worden in mijnen gedolven. Daarna wor den de brokken op maat gezaagd en ver volgens gespleten. De leien ondergaan diverse keuringen alvorens ze gebruikt mogen worden. Dakrail Als eerste bedrijf in Nederland gebruikt Jobse B.V. sinds kort de zgn. dakrail. Om het dak te kunnen beklimmen wor den normaliter ladderhaken aangebracht. Jobse heeft in samenwerking met Rijks waterstaat een nieuwe methode ontwik keld, welke zowel door de Monumenten zorg als door de Arbodienst is goedge keurd. Over de 'kale' nok worden roest vast stalen beugels aangebracht. Deze vallen voor het grootste gedeelte onder de leien en het lood. Het ondereind van de beugel is zo geconstrueerd dat het boven op het leien dak valt. Daaraan wordt de zgn. rail bevestigd. Aan de rail zitten op korte afstand van elkaar verwij derd haken waaraan een lijn bevestigd kan worden. De gebruikte methode is zeker net zo veilig als de bekende ladderhaken, maar is veel minder ontsierend. Vanaf de grond is de rail zelfs nauwelijks waar neembaar. Bij de restauratie van het dak van de Nieuwe Kerk te Middelburg werd als eerste de rail toegepast. Besloten werd ook het kerkgebouw van Middel harnis van een dergelijke rail te voorzien. Duivenwering Het leien dak is helemaal vernieuwd. Ook de daken van de doopkamer, de consistorie en de toegangsportalen zijn van nieuwe leien voorzien. Waar nodig zijn de goten vernieuwd. Zo zijn de zin ken goten van de doopkamer en de con sistorie vervangen door koperen. Het voegwerk van de muren was ook op sommige plaatsen erg slecht. Daar het hele gebouw toch in de steigers werd gezet, besloot men dit gelijk aan te pak ken. Al jaren kampt de kerk met een geweldi ge overlast van de uitwerpselen van dui ven. Het kerkedak is een uiterst geliefde plaats voor deze vogels. De naaste omgeving van het kerkgebouw weet dit maar al te goed. Regelmatig moeten vol gens de heer Van de Ketterij de toegang spaden naar het gebouw geschuurd wor den. Het is niet alleen vies, maar het is nog gevaarlijk ook, daar het door de glibberigheid, valpartijen kan veroorza ken. Afdoende maatregelen blijken niet zo eenvoudig. Besloten werd om, nu het dak toch werd vernieuwd, een zgn. dui venwering aan te brengen. Deze bestaat uit roestvast stalen pennen die op korte afstand van elkaar in een kunstofdrager op de nokken van de kerk en alle aan bouwen staan. Hopelijk worden de dui ven hiermee geweerd. Door meerdere kerkvoogdijen van de gemeente is er een dringend beroep gedaan op het gemeen tebestuur, om maatregelen te nemen met betrekking tot de overlast van de duiven op de torens. Ook de kerkvoogdij van Middelhamis hoopt van ganser harte dat de gemeente iets gaat doen aan de dui venoverlast op de toren. Anders zal het eigen initiatief nog niet leiden tot de gewenste vermindering van de klachten. Kosten Op 17 februari 1997 werd met de restau ratie begonnen. In de loop van juni zal het worden opgeleverd. Een enorme klus die ook de nodige kosten met zich mee brengt. Hoewel het grootste gedeelte wordt gesubsidieerd, betekent het ook voor de kerkelijke gemeente een behoor lijke financiële inspanning. 10% van de kosten is voor de kerkelijke gemeente. Echter de subsidie van het Rijk (80%) wordt over een periode van vijf jaar uit gekeerd. De eerste termijn komt in 1998 en de laatste zal in 2002 uitbetaald wor den. De voorfinanciering is dus ook voor rekening van de kerkelijke gemeente. De provincie draagt 10% in de kosten bij. De kosten mogen dan aanzienlijk zijn, het resultaat mag er echter ook zijn. De kerk van Middelhamis ziet er, mede door het nieuwe leien dak, weer 'piekfijn' uit! De manufacturier keek venijnig naar Mooiman uit Zwartevelde, terwijl dit alle maal door hem heen ging. Ook al een, die bezig was er in vliegen! Hij siste het de schoonzoon van Strakke eensklaps recht in het gezicht. Maar verwonderen deed het hem niet, zei hij; wat kon je tenslotte verwachten van een vreemde eend in de bijt? Wat kon het iemand uit Zwartevelde schelen, dat Oosterveen van de kaart was wegge vaagd, zolang hij er zijn brood maar verdiende? En wat interesseerden hem de ideeën van zijn schoon vader? Mooiman uit Zwartevelde wilde hem antwoorden, maar hij kwam er niet toe. Er was een luid tumult ontstaan, bij Smalbils bewering, dat het dorp van de kaart was weggevaagd. Kom nou! Hij moest het niet tè gek maken! Weggevaagd! Kwamen hier niet steeds meer mensen uit andere plaatsen kijken, omdat Oosterveen zo bekend begon te worden? Grote groepen bezoekers werden door meneer Dijk stra rondgeleid! Die mensen leerden van hun dorp, hoe belangrijk het was voor ons land. Ja, belangrijk! En dan durfde Smalbil zomaar eventjes beweren, dat ze helemaal niet meer bestonden? Kom nou! Smalbil glimlachte medelijdend. Hij moest er het hoofd zelfs van schudden, zo beklagenswaardig vond hij hen. Hoe dom waren ze eigenlijk! Hadden ze dan werkelijk geen ogen in hun hoofd? Of had den ze misschien niet leren lezen? Wat - toch wel? Dan was het hern een raadsel, dat ze niet begrepen, wat hij bedoelde! In drommen waren ze uitgelopen, toen die eerste pomp was geplaatst, op het land van Berend Luk. Nu kwamen ze dagelijks langs ettelij ke ja-knikkers en boortorens. Was het hun dan nog nooit opgevallen, dat elke hoorplaats was gemerkt met een letter en een nummer? Nee natuurlijk! Ho ho! Nu moest Smalbil zich toch niet te veel mui zenissen in het hoofd halen. Natuurlijk hadden ze dat gezien! Een nummer, precies - en daarvoor een letter. De letter W. Smalbils ogen werden rond. Wel wel, ze vielen hem nog mee! Maar hadden ze er wel eens bij stilge staan, dat dezelfde letter ook op de hoorplaatsen in de gemeente Westeroord voorkwam? En hadden ze geen oren om te luisteren? Wisten ze niet, dat die van Westeroord in hun vuistje lachten, omdat ze Oosterveen nu toch hadden opgeslokt, zoals ze vroeger altijd hadden voorspeld? Oosterveen - maar de beginletter van Westeroord stond op hun hoor plaatsen! En durfden ze nu nog beweren, dat hij, Smalbil, ongelijk had, wanneer hij zei dat de Maat schappij Oosterveen had doodgedrukt? Op de kaart van de Maatschappij bestonden ze eenvoudig niet meer! De Maatschappij kende alleen maar het boor- district Westeroord, en daar viel Oosterveen óók onder! Al hadden ze hier dan drie hoorplaatsen, tegen Westeroord één. Daar werden ze toch even stil van. Ja, Smalbil had eigenlijk wel een beetje gelijk. Het was hun niet zozeer opgevallen; dat kwam misschien wel, door dat de gebeurtenissen elkaar de laatste tijd zo snel opvolgden. Maar nee, het was toch niet in orde, dat die W op de hoorplaatsen in hun gemeente stond. Dat behoorde een O te zijn, de O van Oosterveen. Wat deksel, de last hadden ze wel; die was voor hen eigenlijk nog aanzienlijk erger dan voor de mensen in Westeroord! En hadden die de meeste voordelen al niet? Ook deze avond werd er weer heel slecht gezongen na de pauze. De dirigent moest herhaaldelijk aftik ken. Het werd eerst beter, toen hij had gedreigd dat hij het bijltje er bij zou neerleggen, als ze op deze wijze doorgingen. Jelle Dijkstra en Paul Breukers waren de eersten, die het ontdekten. Toen ze op een morgen, in de personeelsbus van de Maatschappij, Oosterveen binnenreden, zagen ze hem tegelijkertijd. Bij hoor plaats zeven was de W met rode verf weggewerkt. Er boven stond nu een O. Jelle vroeg de chauffeur te stoppen en hen uit te laten. De verandering was nogal in haast aange bracht en daardoor slordig. Er was danig met verf gemorst, maar dat veranderde niets aan het feit. Ze vroegen zich af, of men nu eerst had ontdekt wat de W betekende, of dat men het al eerder had geweten, maar rustig had gewacht tot zich de kans voor deze wijze van protesteren voordeed. Tot voor enkele dagen hadden er geen posten bij de hoorplaatsen ge staan, maar die waren ingetrokken, omdat er nog nooit iets was gebeurd en de Maatschappij de be volking tenvolle vertrouwde. Ze begaven zich snel naar de barak en brachten de terreinchef op de hoogte. Men bekeek de zaak van alle kanten en kwam tot het besluit, voorlopig af te wachten. Bij een controlerit, die men langs alle hoorplaatsen maakte, bleek dat het niet overal was gebeurd. De Maatschappij beperkte zich er toe de zaak weer in orde te brengen. Posten werden niet geplaatst. De volgende morgen waren weer bij enkele hoor plaatsen de letters veranderd. Men deed, alsof men het niet had ontdekt en liet het zo. De volgende nacht bleken de opposanten opnieuw aan het werk te zijn geweest, en de daarop volgende eveneens. Na een langdurig overleg met burgemeester Lui- tingh, die de geschiedenis ernstiger opvatte dan de Maatschappij, nam men toen een radicale maatregel en voerde de verandering zelf door. De gespannen stemming in de gemeente zakte meteen. Het enige gevolg was nu nog, dat in Wes teroord een vechtpartij voor een der scholen ont stond tussen leerlingen uit het plaatsje zelf en die uit Oosterveen. Er sneuvelden een paar miten, want de voornaamste wapens waren stenen, en de kinderen uit Oosterveen vochten met zoveel verbittering, dat ze, hoewel ze numeriek ver in de minderheid waren, toch als overwinnaars van het slagveld kwamen. Een paar dagen bleef het bij de school nog onrustig, maar toen raakte ook dat weer in het vergeetboek. En het werk van de Maatschappij greep maar om zich heen. Er werden steeds meer boringen verricht; er werden wegen aangelegd, en ook het aantal barakken breidde zich snel uit. Op verschillende plaatsen waren verzamelstations gebouwd, en men was druk bezig met het aanleggen van een onder gronds buizennet. En ruim een jaar, nadat Jelle Dijkstra zijn eerste lezing in Oosterveen had gehou den, doken de eerste geruchten op over het plan van de Maatschappij een groot kantoor in de nabijheid van het dorp te laten bouwen. Er schenen ook plan nen te zijn voor woningen, en men noemde zelfs een kleuterschool. Men was nu ook begonnen werkkrachten uit de oor spronkelijke bevolking aan te trekken. Er waren die winter slechts zeventien werklozen in de gemeente, en daarbij was niet één landarbeider. De Maat schappij kon mensen voor grondwerk gebruiken, en de lonen waren zodanig, dat menigeen in een half jaar harder vooruitging dan vroeger in een jaar. De eerste, die voor de Maatschappij begon te wer ken, was Albert Doekes. Dat kwam zo. Er was op een morgen al heel vroeg beroering in het dorp; auto's reden af en aan met materialen en technisch personeel, en alles spoedde zich naar de hoorplaats op een stuk land, dat door de oude Bijvoet aan Lammert Korsjes was veipacht. Dit perceel grensde aan het kleine erf van Geertje Doekes. Er was op die hoorplaats iets gebeurd. Een verbin ding in de pomp was losgeraakt; de olie welde als zwarte stroop uit een gapend gat. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1997 | | pagina 3